ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 квітня 2023 року справа №200/2729/21-а
м. Дніпро
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого Блохіна А.А., суддів Гаврищук Т.Г., Сіваченко І.В., секретар судового засідання Антіпов М.О, за участю представника позивача Сафронова Ю.І., представника відповідача Процюк В.В., розглянув у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Фрахттранссервіс» на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 06 липня 2021 р. у справі № 200/2729/21-а (головуючий І інстанціїХристофоров А.Б.) за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Фрахттранссервіс» до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправними та скасування постанов, -
У С Т А Н О В И В:
15 березня 2021 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Фрахттранссервіс» до Державної служби України з безпеки на транспорті в якому позивач просить суд визнати протиправними та скасувати постанови Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки: № 177568 від 24.11.2020 року про застосування до ТОВ «Фрахттранссервіс» адміністративно-господарського штрафу у розмірі 34 000,00 грн.; № 177680 від 22.12.2020 року про застосування до ТОВ «Фрахттранссервіс» адміністративно-господарського штрафу у розмірі 1 700,00 грн.; № 177714 від 26.01.2021 року про застосування до ТОВ «Фрахттранссервіс» адміністративно-господарського штрафу у розмірі 34 000,00 грн.
В обґрунтування позову зазначено, що протягом вересня грудня 2020 року працівниками різних територіальних органів Державної служби України з безпеки на транспорті було проведено три рейдові перевірки транспортних засобів позивача.
Щодо визнання протиправною та скасування постанови № 177568 від 24.11.2020 року про застосування до ТОВ «Фрахттранссервіс» адміністративно-господарського штрафу у розмірі 34 000,00 грн. позивач зазначає наступне.
30 вересня 2020 року на а/д М-05 Київ - Одеса 452км+811м працівниками Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (Одеська область) було проведено першу рейдову перевірку належного позивачу транспортного засобу марки KENWORTH д/н НОМЕР_1 , під час якої встановлено перевищення вагових параметрів транспортного засобу (без здійснення його габаритно-вагового контролю). За результатами першої рейдової перевірки працівниками Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (Одеська область) було оформлено Акт від 30.09.2020 року за № 242373, в якому зазначено, що під час перевірки встановлено порушення передбачене ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» та п. 22.5 Правил дорожнього руху України, а саме загальна маса транспортного засобу 67т. 430кг при нормі 40т. При цьому в Акті не зазначено яким чином проводилося визначення маси транспортного засобу. На адвокатський запит про надання інших матеріалів перевірки у тому числі матеріалів габаритно-вагового контролю, відповідач надав лише Акт № 242373. 24 листопада 2020 року Східним міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки (Донецька область) винесено постанову № 177568 про застосування до ТОВ «Фрахттранссервіс» адміністративно-господарського штрафу у розмірі 34 000,00 грн.
Щодо відповідності дій працівників відповідача під час здійснення першої рейдової перевірки позивач зазначив, що остання оформлена лише Актом, в якому здійснено висновок про перевищення транспортним засобом позивача вагових параметрів, при цьому жодних документів габаритно-вагового контролю до Акту не додається, що є порушенням «Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті» затвердженого постановою КМУ № 1567 від 08.11.2006 року далі Порядок № 1567); «Порядку зупинення транспортного засобу,що здійснює автомобільні перевезення пасажирів та вантажів, посадовими особами Уктрансбезпеки та її територіальних органів» затвердженого постановою КМУ № 422 від 20.05.2013 року (далі Порядок № 422); «Порядку взаємодії Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті, Міністерства внутрішніх справ України, державного агентства автомобільних доріг України під час організації та проведення робіт із зважуванням та здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на автомобільних дорогах загального користування» затвердженого Наказом Мінінфраструктури України, МВС України за № 1007/1207 від 10.10.2013 року (далі Порядок взаємодії); та «Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативі» затвердженого постановою КМУ № 879 від 27.06.2007 року (далі Порядок № 879).
У зв`язку з вище викладеним позивач зазначив, що нормами спеціального законодавства визначено, що у разі проведення габаритно-вагового контролю шляхом вимірювання, складається відповідна довідка про результати здійснення габаритно-вагового контролю, в якій зазначається навантаження на кожну вісь, а також загальна маса транспортного засобу (відповідно до п. 18 Порядку № 1567). У разі встановлення періщення вагових параметрів, складається Акт про перевищення вагових параметрів та нараховується плата за проїзд великовагового транспортного засобу (відповідно до п. 6 Порядку № 422). У разі, якщо перевізник належним чином оформив дозвіл на проїзд великовагового транспортного засобу за який сплатив на користь держави відповідні кошти, до нього не застосовується відповідні санкції. В даному випадку жодних документів за результатами габаритно-вагового контролю працівниками відповідача не складалося, що виключає встановлення у передбачений законом спосіб самого факту перевищення транспортним засобом позивача вагових параметрів. У позивача є дозвіл на перевезення зазначеного вантажу, який він оформив заздалегідь, що виключає притягнення його до відповідальності. Таким чином, позивач вважає постанову про застосування штрафу протиправною, оскільки перевищення транспортним засобом позивача вагових параметрів не є встановленим.
Щодо визнання протиправною та скасування постанови № 177680 від 22.12.2020 року про застосування до ТОВ «Фрахттранссервіс» адміністративно-господарського штрафу у розмірі 1 700,00 грн. позивач зазначає наступне.
29 листопада 2020 року при в`їзді до Маріупольського торгівельного порту працівниками Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (Донецька область) було проведено другу рейдову перевірку транспортного засобу позивача марки MAN д/н НОМЕР_2 , під час якої встановлено відсутність у водія протоколу адаптації та повірки тахографу, а також особистої картки водія до цифрового тахографу порушенням ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» відповідальність за яке передбачена абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт». За результатами другої рейдової перевірки працівниками Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (Донецька область) було оформлено Акт від 29.11 2020 року № 262684. При цьому в Акті зазначено про те, що водій відмовився від його підписання. На адвокатський запит про надання матеріалів перевірки, відповідач надав лише Акт № 262684. 22 грудня 2020 року Східним міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки (Донецька область) винесено постанову про застосування ТОВ «Фрахттранссервіс» адміністративно-господарського штрафу у розмірі 1 700,00 грн.
Також позивачем зазначено, що відповідно до ч. 10 ст. 20 Закону України «Про автомобільний транспорт» на території України повинні виконуватися вимоги встановлення та використання на транспортних засобах, які призначаються для міжнародних перевезень, контрольних приладів (тахографів) реєстрації режимів праці та відпочинку водіїв, передбачені законодавством країн на території яких виконується перевезення. Частиною 7 ст. 53 Закону України «Про автомобільний транспорт» визначено, що у транспортних засобах, які здійснюють міжнародні перевезення пасажирів та/або вантажів, установлюються і використовуються контрольні пристрої тахографи. Абзацом 11 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» встановлено, що до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи, зокрема за управління транспортним засобами при здійсненні міжнародних автомобільних перевезень без контрольних пристроїв (тахографів) реєстрації режимів праці чи відпочинку водіїв транспортних засобів чи вимкнення такими контрольними пристроями (тахографами) або без щоденних реєстраційних листків режимів праці та відпочинку - штраф у розмірі сорока неподаткових мінімумів громадян.
Оскільки, в даному випадку транспортний засіб позивача здійснював внутрішнє перевезення вантажів, що підтверджується товарно-транспортною накладною, то не мав обов`язку про встановлення та експлуатації тахографу, не зважаючи на те, що він у нього був встановлений. В даному випадку експлуатація тахографу є правом перевізника, а не обов`язком. З огляду на викладене позивач, вважає постанову про застосування до нього адміністративно-господарського штрафу у розмірі 1 700,00 грн. протиправною.
Щодо визнання протиправною та скасування постанови № 177714 від 26.01.2021 року про застосування до ТОВ «Фрахттранссервіс» адміністративно-господарського штрафу у розмірі 34 000,00 грн. позивач зазначає наступне.
04 грудня 2020 року на а/д Н-08 Бориспіль-Дніпро-Запоріжжя-Маріуполь 686 км працівниками Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (Донецька область) було проведено третю рейдову перевірку належного позивачу транспортного засобу марки MAN GOLDHOFER д/н НОМЕР_3 , під час якої здійснено документальний габаритно-ваговий контроль та встановлено перевищення вагових параметрів транспортного засобу. За результатами документального габаритно-вагового контролю працівниками відповідача відносно позивача було складено: Акт №038604 від 04.12.2020 року про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів; розрахунок плати за проїзд великовагового транспортного засобу у розмірі 429,00 євро до зазначеного Акту. 26 січня 2021 року Східним міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки (Донецька область) винесено постанову № 177714 про застосування ТОВ «Фрахттранссервіс» адміністративно-господарського штрафу у розмірі 34 000,00 грн.
Також позивач зазначив, що Законом України «Про автомобільний транспорт», Порядком № 879 та Порядком № 1567 передбачено можливість здійснення великовагових перевезень за наявності у перевізника відповідного дозволу. При цьому будь-яких штрафних санкцій у цьому випадку до перевізника не застосовується. Порядок отримання такого дозволу визначено Правилами проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою КМУ від 18.01.2001 року № 30 «Про проїзд великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами» (далі Правила проїзду). Відповідно до абз. 1 п. 4 Правил проїзду, рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підстав дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативі, виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Таким чином, позивач вважає, що враховуючи наявність у нього заздалегідь оформленого дозволу на здійснення перевезення великоваговим транспортним засобом, який підлягав перевірці, складання відносно позивача матеріалів габаритно-вагового контролю, а також його притягнення до адміністративно-господарської відповідальності у вигляді штрафу, та нарахування йому збитків у вигляді плати за проїзд великовагового транспортного засобу є протиправним, та оскаржувана постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу у розмірі 34 000,00 грн. підлягає скасуванню.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 06 липня 2021 р. у справі № 200/2729/21-а позов задоволено частково, внаслідок чого визнано протиправною та скасовано постанову Східного міжрегіонального Управління Укртрансбезпеки № 177680 від 22 грудня 2020 року про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фрахттранссервіс» адміністративно-господарського штрафу в сумі 1700,00 грн. В решті позовних вимог відмовлено.
Позивач не погодився з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати оскаржуване судове рішення в частині відмови в задоволенні позовних вимог та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог в цій частині.
На обґрунтування апеляційної скарги наведено практично ті самі доводи, які були викладені в позовній заяві. Кпім того, зазначено, що суд першої інстанції неповно з`ясував обставини, що мають значення для справи, неправильно застосував норми матеріального права та порушив норми процесуального права.
В судовому засіданні в режимі відеоконференції представник позивача підтримав доводи апеляційної скарги, проти чого заперечував представник відповідача.Відповідно до вимог ч. 1,2 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов`язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
Колегія суддів заслухала доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, перевірила матеріали справи, вивчила доводи апеляційної скарги, і дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що позивач Товариство з обмеженою відповідальністю «Фрахттранссервіс», зареєстроване у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців з кодом 20390931, одним з видів діяльності якого є діяльність автомобільного вантажного транспорту (т. 1 а. с. 35).
Відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу спеціалізованого вантажного спеціалізованого сідлового тягача-Е марки KENWORTH, державний номер НОМЕР_1 , 2002 року випуску, повна маса транспортного засобу 30 тон, без навантаження 7,8 тони, власником якого є ТОВ «Фрахттранссервіс» (т. 1 а. с. 37).
Відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу спеціалізованого напівпричепу марки FLIEGL державний номер НОМЕР_4 , 2005 року випуску, повна маса транспортного засобу 57 тон, без навантаження 9 тон, власником якого є ТОВ «Фрахттранссервіс» (т. 1 а. с. 38).
Відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу спеціалізованого вантажного спеціалізованого сідлового тягача-Е марки MAN державний номер НОМЕР_2 , 2008 року випуску, повна маса транспортного засобу 41 тонна, без навантаження 12 тон, власником якого є ТОВ «Фрахттранссервіс» (т. 1 а. с. 44).
Відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу спеціалізованого напівпричепу марки GOLDHOFER державний номер НОМЕР_5 , 2002 року випуску, повна маса транспортного засобу 48 тон, без навантаження 10,4 тон, власником якого є ТОВ «Фрахттранссервіс» (т. 1 а. с. 45).
Відповідно до Щотижневого графіку заплановано проведення рейдових перевірок Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області у період з 26.09.2020 року по 02.10.2020 року (т. 1. а. с. 146).
30.09.2020 року Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області на підставі направлення на перевірку № 026445 від 25 вересня 2020 року, було проведено перевірку транспортного засобу марки KENWORTH, державний номер НОМЕР_1 , який перебуває у власності є ТОВ «Фрахттранссервіс» (т. 1 а. с.147).
При проведенні цієї перевірки у пункті зважування «Дачне», відбулося зважування зазначеного транспортного засобу в результаті якого загальна вага транспортного засобу становить 67,43 тони при нормі 40,8 тон (т. 1 а. с. 148).
З товарно-транспортної накладної № 309 від 30 вересня 2020 року, наданою відповідачем до суду вбачається, що замовником, вантажовідправником та вантажоодержувачем щодо перевезення вантажу є ТОВ «Фірма» КВАД», пункт завантаження с. Ширяєво Одеська область, пункт розвантажування ст. Усатово Одеська область (т. 1 а. с. 154).
В результаті чого, посадовою особою Укртрансбезпеки, що проводила габаритно-ваговий контроль В. Гринчук була складена Довідка № 0004710 про результати здійснення габаритно-вагового контролю транспортного засобу марки KENWORTH, модель Т2000, державний номер НОМЕР_1 та напівпричепу марки FLIEGL, модель SVS470т, зазначено про результати вагового контролю: навантаження на осі, тонн: 1) 4.43; 2) 6.41; 3) 5.994 4) 12.68; 5) 12.91; 6)12.61; 7) 12.4; повна маса транспортного засобу 67,43 тон. Також зазначено про результати габаритного контролю транспортного засобу: (т. 1 а. с. 149).
Відповідно до наданого позивачем Дозволу № 2020-13008901-12051НГ на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні KENWORTH, AН7285MC, причіп: FLIEGL, АН8223Хр, вантаж: частина крану, строк дії якого з 23.09.2020 року по 02.10.2020 року, виданого ТОВ «Фрахттранссервіс» Відділом безпеки дорожнього руху Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, в якому зазначено маршрут: ПП «Платоново» - МІ3, виїзд на Н24 - Н24 - виїзд на Т15-10 - Т15-10, виїзд на Н24 - Н24 виїзд на М14 М14 об`їзна Херсону М14 - об`їзна Мелітополя виїзд на М18 М18 виїзд на М14 М14 Приазовське М14 виїзд на М18- М18 об`їзна Мелітополя - виїзд на М14 М14 - об`їзна - об`їзна Херсону М14 виїзд на Н24 Н24 виїзд на Т15-10 Т15-10 виїзд на Н24 Н24 виїзд на М13 М13 виїзд на М05 М05 виїзд на М28 М28 виїзд на М14 М14 - виїзд на М28 М28 виїзд на М15 М15 виїзд на Р72 Р72 Семенівка. Особливі умови руху: при перевищенні денної температури 28 градусів, рух в денний час заборонено, рух здійснювати з 20:00 по 10:00.; під час руху дотримуватись тимчасових обмежень, які пов`язані з погодними умовами. Параметри транспортного засобу: довжина - 22 м, ширина - 3.10 м, висота - 4 м, загальна вага автопоїзду з вантажем - 60.00 т, навантаження на найбільш навантажену вісь - 11 т, вантаж виступає за задній габарит Т3 - 3 м. Транспортний засіб виділений без супроводження (т. 1 а. с. 13).
30.09.2020 року посадовими особами Укртрансбезпеки в Одеській області був складений Акт № 037862 про перевищення транспортним засобом марки KENWORTH, модель Т2000, державний номер НОМЕР_1 та напівпричепу марки С, модель SVS470т, державний номер НОМЕР_4 (т. 1 а. с. 150).
Також, відповідно до постанови КМУ від 27.06.2007 року № 879, посадовими особами Укртрансбезпеки в Одеській області був складений Розрахунок № 51Н плати за проїзд великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до Акту № 037862 від 30.09.2020 року, де зазначено: платник ТОВ «Фрахттранссервіс», маршрут смт. Ширяєво - ст. Усатово, пройдена відстань 109 км, склад автопоїзду НОМЕР_1 НОМЕР_4 , ПІБ водія - ОСОБА_1 , всього до сплати 463,00 євро. Також зазначено, що перевізник зобов`язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки (т. 1 а. с. 151).
За наслідками вище зазначеної перевірки 30.09.2020 року посадовими особами Укртрансбезпеки в Одеській області був складений Акт № 242373 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, в якому зазначено, що під час перевірки виявлено порушення передбачене ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» та п. 22.5 ПДР, а саме загальна маса транспортного засобу 67т 430 кг при нормі 40т. У тому числі порушення, відповідальність за які передбачена ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» ч. 1 абз. 16 перевищення встановлених законодавством вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу. Також у даному Акті наявні пояснення водія транспортного засобу «в связи с срочной необходимостью перевозки крана не успели сделать разрешение». Водій транспортного засобу ОСОБА_1 з даним Актом ознайомлений, про що свідчить відповідний підпис (т. 1 а. с. 152).
27.10.2020 року Південне міжрегіональне управління Укртрансбезпеки до Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки направило за належністю для подальшого прийняття рішення та вжиття заходів за місцезнаходженням суб`єкта господарювання Акт № 243373 від 30.09.2020 року проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, а також копії розрахунків плати за проїзд великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування для вручення (направлення) перевізникам № 242543 від 11.10.2020 року та № 242301 від 24.09.2020 року (т. 1 а. с. 155).
Листом від 11 листопада 2020 року Східне міжрегіональне управління Укртрансбезпеки повідомило позивача ТОВ «Фрахттранссервіс» про те, що при здійсненні державного контролю 30.09.2020 року, у належному позивачу транспортному засобі НОМЕР_1 були виявлені порушення законодавства про автомобільний транспорт. У відповідності до п.п. 25, 26 «Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті» позивач запрошується на розгляд справи до Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки за адресою: 8433, м. Краматорськ, вул. Академічна, 11-1. Комісія з розгляду даної справи відбудеться 24.11.2020 року з 08:30 до 14:00 (перерва з 12:00 до 12:45). Також позивача повідомлено, що у разі не явки суб`єкта господарювання або уповноваженої ним особи на комісію з розгляду справ, справа буде розглянута без його участі. За результатами розгляду справи, за наявності підстав, керівником органу державного контролю або його заступником буде винесено постанову про застосування позивача до адміністративно-господарського штрафу. Даний лист та Акт проведення перевірки додержання вимог № 242373 від 30.09.2020 року було направлено на адресу позивача рекомендованим повідомленням за № 8433347942840. Зазначене повідомлення отримано позивачем 18.11.2020 року, відповідно до інформації з сайту Укрпошти (т. 1 а. с. 156-159).
24 листопада 2020 року постановою в.о. начальника Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про застосування адміністративно-господарського штрафу № 177568 на позивача накладено штраф в сумі 34 000,00 грн. за правопорушення, передбачене статтею 48 та абз. 16 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт». Зазначену постанову направлено на адресу позивача рекомендованим повідомленням за № 8433348019794, яку отриману позивачем 01.12.2020 року відповідно до інформації з сайту Укрпошти (Т. 1 а. с. 160-163).
Відповідно до Щотижневого графіку заплановано проведення рейдових перевірок Управлінням Укртрансбезпеки у Донецькій області у період з 23.11.2020 року по 29.11.2020 року (т. 1. а. с. 134).
29 листопада 2020 року Управлінням Укртрансбезпеки у Донецькій області на підставі направлення на перевірку № 011712 від 23 листопада 2020 року, було проведено перевірку транспортного засобу марки MAN, державний номер НОМЕР_2 , який перебуває у власності є ТОВ «Фрахттранссервіс» (т. 1 а. с.135).
29 листопада 2020 року посадовими особами Укртрансбезпеки у Донецькій області був складений Акт № 262684 про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, в якому зазначено, що під час перевірки виявлено порушення передбачене ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» надання послуг з перевезення вантажів без оформлення документів перелік яких визначено ст. 53 цього Закону, а саме: не оформлено протокол перевірки та адаптації тахографа, особливої картки водія до цифрового тахографа, роздруківки режимів праці та відпочинку водія за 29.11.2020 року. Водій з актом ознайомлений від пояснень та підпису відмовився (т. 1 а. с. 136).
Листом від 11 грудня 2020 року Східне міжрегіональне управління Укртрансбезпеки повідомило позивача ТОВ «Фрахттранссервіс» про те, що при здійсненні державного контролю 29.11.2020 року, у належному позивачу транспортному засобі НОМЕР_2 були виявлені порушення законодавства про автомобільний транспорт. У відповідності до п.п. 25, 26 «Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті» позивач запрошується на розгляд справи до Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки за адресою: 8433, м. Краматорськ, вул. Академічна, 11-1. Комісія з розгляду даної справи відбудеться 22.12.2020 року з 09:30 до 14:00 (перерва з 12:00 до 12:45). Також позивача повідомлено, що у разі не явки суб`єкта господарювання або уповноваженої ним особи на комісію з розгляду справ, справа буде розглянута без його участі. За результатами розгляду справи, за наявності підстав, керівником органу державного контролю або його заступником буде винесено постанову про застосування позивача до адміністративно-господарського штрафу. Даний лист та Акт проведення перевірки додержання вимог № 262684 від 29.11.2020 року було направлено на адресу позивача рекомендованим повідомленням за № 8433348060816. Зазначене повідомлення отримано позивачем 17.12.2020 року, відповідно до інформації з сайту Укрпошти (т. 1 а. с. 137-140).
22 грудня 2020 року постановою в. о. начальника Східне міжрегіональне управління Укртрансбезпеки про застосування адміністративно-господарського штрафу № 177680 на позивача накладено штраф в сумі 1 700,00 грн. за правопорушення, передбачене статтею 48 та абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт». Зазначену постанову направлено на адресу позивача рекомендованим повідомленням за № 8433348034122, яку отриману позивачем 04.01.2021 року відповідно до інформації з сайту Укрпошти (Т. 1 а. с. 141-145).
Відповідно до графіку заплановано проведення рейдових перевірок Управлінням Укртрансбезпеки у Донецькій області у період з 30.11.2020 року по 06.12.2020 року (т. 1. а. с. 117).
04 грудня 2020 року Управлінням Укртрансбезпеки у Донецькій області на підставі направлення на перевірку № 011714 від 30.11.2020 року, було проведено перевірку транспортного засобу марки MAN, державний номер НОМЕР_2 , який перебуває у власності є ТОВ «Фрахттранссервіс» (т. 1 а. с.118).
Відповідно до наданого позивачем Дозволу № 2020-13008901-15007НГ на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні MAN, НОМЕР_2 , причіп GOLDHOFER, НОМЕР_5 ., вантаж: кронштейн, строк дії якого з 25.11.2020 року по 14.12.2020 року, виданого ТОВ «Фрахттранссервіс» Відділом безпеки дорожнього руху Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, в якому зазначено маршрут: м. Краматорськ, рух містом: вул. магістральна 10, вул. Олекси Тихого, вул. Танкістів, міська смуга Краматорська виїзд на Н20 Н20 міська смуга Дружківки, рух містом: вул. Олекси Тихого, міська смуга Дружківки Н20 - міська смуга Костянтинівки, рух містом: вул. Олекси Тихого, вул. Ємельянова, вул. Ломоносова, вул. Мирошниченко, міська смуга Костянтинівки виїзд на Н32 Н32 км 11+500, 11+000 Н32 рух по осі проїжджої частини Н32 - міська смуга Миргорода, рух містом: автодорога Т0504, міська смуга Миргорода Н32 міська смуга Покровська, рух містом: вул. Шмідта, вул. Захисників України, міська смуга Покровська виїзд на М04 М04 виїзд на Т05- Т05-15 км 90+800 Т05-15 рух по осі проїжджої частини Т05-15 км 103+900 рух можливий, вісь проїзду на відстані 4,50 м від правого бордюру - Т05-15 км 106 Т05-15 виїзд на Н15 км 160 Н15 км 151 Н15 виїзд на Т05-18 км 0 Т05-18 - виїзд на Т05-09 - Т05-09 виїзд на Т05-18 Т05-18 км 35+060, 060+800 Т05-18 рух по осі проїжджої частини Т05-18 Зачатівка. Зупинка на стоянку на узбіччі заборонено. Особливі умови руху: рух під час погіршення погодних умов (туман, сильні опади, ожеледиця, снігопад тощо) заборонено. Параметри транспортного засобу: довжина - 39 м, ширина 4.60 м, висота - 5 м, загальна вага автопоїзду з вантажем - 195.00 т, навантаження на найбільш навантажену вісь - 12 т. Транспортний засіб виділений для супроводження автомобілем поліції (т. 1 а. с. 20).
Також, відповідно до наданого позивачем Дозволу № 2020-13008901-15008НГ на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні MAN, НОМЕР_2 , причіп GOLDHOFER, НОМЕР_5 ., вантаж: кронштейн, строк дії якого з 25.11.2020 року по 14.12.2020 року, виданого ТОВ «Фрахттранссервіс» Відділом безпеки дорожнього руху Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, в якому зазначено маршрут: Розівка виїзд на Н08 км 667 Н08 км 694 Н08 виїзд на Т05-23 км 29 Т05-23 км 46 Т05-23 виїзд на М14 км 619 М14 міська смуга Маріуполя, рух містом: просп. Миру, вул. Флотська, вул. Повстання, вул. Гагаріна, вул. інтернаціональна, просп. Адмірала Луніна, вул. Велика Морська, ММТП. Зупинка на стоянку на узбіччі заборонено. Особливі умови руху: рух під час погіршення погодних умов (туман, сильні опади, ожеледиця, снігопад тощо) заборонено. Параметри транспортного засобу: довжина - 39 м, ширина 4.60 м, висота - 5 м, загальна вага автопоїзду з вантажем - 195.00 т, навантаження на найбільш навантажену вісь - 12 т. Транспортний засіб виділений для супроводження автомобілем поліції (т. 1 а. с. 21).
Позивачем також надано до суду товарно-транспортну накладну № 1130817 з якої вбачається , що відправником щодо перевезення кронштейну бортового гребного вала, правий борт є ПАО «Єнергомашспецсталь», а одержувачем є АО «Балтийський завод». Місце розвантаження вантажу Маріупольський морський порт для ООО «Донбасстранзитсервис» (т. 1 а. с. 46).
Позивачем також надано до суду товарно-транспортну накладну № 1130814 з якої вбачається , що відправником щодо перевезення кронштейну бортового гребного вала, лівий борт є ПАО «Єнергомашспецсталь», а одержувачем є АО «Балтийський завод». Місце розвантаження вантажу Маріупольський морський порт для ООО «Донбасстранзитсервис» (т. 1 а. с. 53).
При проведенні перевірки посадовою особою Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки складено Акт № 038604 від 04.12.2020 року про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів транспортного засобу марки MAN, державний номер НОМЕР_2 , причепу марки GOLDHOFER, номерний знак НОМЕР_5 . Місце проведення габаритно-вагового контролю: а/д Н-08 Бориспіль Дніпро Запоріжжя Маріуполь 686 км. Найменування та вид вантажу, у тому числі небезпечного кронштейн бортового гребного вала, не подільний. Маршрут руху із зазначенням пройденої відстані дорогами загального користування, кілометрів: с. Зачатівка с. Розівка 10км. Повна маса: нормативна 40 000 кг, фактична 161 650 кг. Водій транспортного засобу ОСОБА_2 з даним Актом ознайомлений, про що свідчить відповідний підпис (т. 1 а. с. 119).
Також, відповідно до постанови КМУ від 27.06.2007 року № 879, посадовими особами Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки був складений Розрахунок плати за проїзд великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до Акту № 038604 від 04.12.2020 року, де зазначено: платник ТОВ «Фрахттранссервіс», маршрут с. Зачатівка с. Розівка, пройдена відстань 210 км, транспортного засобу марки MAN, державний номер НОМЕР_2 , напівпричепу марки GOLDHOFER, номерний знак НОМЕР_5 , фактичні вагові та/або габаритні параметри 161 650 кг, параметри за які нарахована плата за проїзд 121 650 кг, всього до сплати 429,00 євро. Також зазначено, що водій ОСОБА_2 копію даного розрахунку отримав, про що свідчить відповідний підпис (т. 1 а. с. 120).
За наслідками вище зазначеної перевірки 04.12.2020 року посадовими особами Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки був складений Акт № 262681 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, в якому зазначено, що під час перевірки виявлено порушення перевезення вантажу з перевезення встановлених п. 22.5 ПДР валових норм понад 20% включно при перевезенні вантажу без відповідного дозволу 6MR №1130814 (вантаж кронштейн гребного вала, не подільний) маршрут с. Зачатівка с. Розівка, загальна вага 161 650 кг. У тому числі порушення, відповідальність за які передбачена абз. 16 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» перевищення встановлених законодавством вагових норм понад 20% включно при перевезенні вантажу без відповідного дозволу за маршрутом с. Зачатівка с. Розівка. Водій транспортного засобу водій ОСОБА_2 з даним Актом ознайомлений, про що свідчить відповідний підпис (т. 1 а. с. 121).
Листом від 11 грудня 2020 року Східне міжрегіональне управління Укртрансбезпеки повідомило позивача ТОВ «Фрахттранссервіс» про те, що при здійсненні державного контролю 04.12.2020 року, у належному позивачу транспортному засобі НОМЕР_2 були виявлені порушення законодавства про автомобільний транспорт. У відповідності до п.п. 25, 26 «Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті» позивач запрошується на розгляд справи до Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки за адресою: 8433, м. Краматорськ, вул. Академічна, 11-1. Комісія з розгляду даної справи відбудеться 26.01.2021 року з 09:30 до 14:00 (перерва з 12:00 до 12:45). Також позивача повідомлено, що у разі не явки суб`єкта господарювання або уповноваженої ним особи на комісію з розгляду справ, справа буде розглянута без його участі. За результатами розгляду справи, за наявності підстав, керівником органу державного контролю або його заступником буде винесено постанову про застосування позивача до адміністративно-господарського штрафу. Даний лист та Акт проведення перевірки додержання вимог № 262681 від 04.12.2020 року було направлено на адресу позивача рекомендованим повідомленням за № 8433348096314. Зазначене повідомлення отримано позивачем 27.01.2021 року, відповідно до інформації з сайту Укрпошти (т. 1 а. с. 125-128).
26 січня 2021 року постановою в.о. начальника Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про застосування адміністративно-господарського штрафу № 177714 на позивача накладено штраф в сумі 34 000,00 грн. за правопорушення, передбачене статтею 48 та абз. 16 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт». Зазначену постанову направлено на адресу позивача рекомендованим повідомленням за № 8433348097167, яку отриману позивачем 15.02.2021 року відповідно до інформації з сайту Укрпошти (Т. 1 а. с. 129-133).
01 березня 2021 року представником позивача був направлений адвокатський запит до Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, в якому він просив надати належними чином завірені копії матеріалів рейдових перевірок, в тому числі матеріалів габаритно-вагового контролю транспортних засобів ТОВ «Фрахттранссервіс» за результатами яких були винесені постанови про застосування адміністративно-господарських штрафів за № 177568 від 24.11.2020 року, № 177680 від 22.12.2020 року, № 177714 від 26.01.2021 року (т. 1 а. с. 22).
04 березня 2021 року Державною службою з безпеки на транспорті на адвокатський запит надано належним чином засвідчені копії документів на 4 арк. в 1 прим. (т. 1 а. с. 23).
Відповідачем до суду надано роздруківку картографічних даних Googlе з мережі інтернет з якої вбачається, що дільниця шляху с. Зачатівка с. Розівка входить до маршруту слідування транспортного засобу марки MAN, державний номер НОМЕР_2 з причепом марки GOLDHOFER, номерний знак НОМЕР_5 ТОВ «Фрахттранссервіс».
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, колегія суддів зазначає наступне.
Щодо оскарження постанови № 177568 від 24.11.2020 року про застосування до ТОВ «Фрахттранссервіс» адміністративно-господарського штрафу у розмірі 34 000,00 грн. суд зазначає наступне.
Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначає Закон України від 5 квітня 2001 року № 2344-III «Про автомобільний транспорт».
Згідно з ч. 12 ст. 6 цього Закону, державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.
Відповідно до ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт»,автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.
У разі перевезення небезпечних вантажів крім документів, передбачених частиною другою цієї статті, обов`язковими документами також є: для автомобільного перевізника - ліцензія на надання відповідних послуг; для водія - свідоцтво про допущення транспортного засобу до перевезення певних небезпечних вантажів, свідоцтво про підготовку водіїв транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, письмові інструкції на випадок аварії або надзвичайної ситуації.
У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п`яти відсотків.
Щодо процедури здійснення державного контролю за додержанням суб`єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб`єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами, її визначає Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 8 листопада 2006 року №1567 (надалі - Порядок № 1567).
Відповідно до пункту 2 Порядку № 1567, державному контролю підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних суб`єктів господарювання (далі - транспортні засоби), що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України.
Згідно з пунктом 3 Порядку № 1567, органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Укртрансінспекція, її територіальні органи - управління в Автономній Республіці Крим, обласні, Київське та Севастопольське міські, районні управління.
Пунктом 4 Порядку № 1567 регламентовано, що контроль на автомобільному транспорті (далі - державний контроль) здійснюється посадовими особами органу державного контролю (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Відповідно до п. 14 Порядку № 1567, рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об`єктах, що використовуються суб`єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту.
Пунктом 15 Порядку № 1567 передбачено, що під час проведення рейдової перевірки перевіряється, серед іншого: наявність визначених статтями 39 і 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; додержання вимог статей 53, 56, 57 і 59 Закону України «Про автомобільний транспорт».
Пунктом 16 Порядку № 1567 передбачено, зокрема, що під час проведення рейдової перевірки можливе здійснення габаритно-вагового контролю.
Відповідно до пункту 21 Порядку № 1567, у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.
Статтею 33 Закону України «Про автомобільні дороги» визначено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини 2 статті 29 Закону України від 30 червня 1993 року № 3353-XII «Про дорожній рух» з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року № 30 (далі - Правила № 30) транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
Згідно з пунктом 4 Правил № 30, рух великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів. Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.
Згідно з п. 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м (для сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, - 3,75 м), за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м.
Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.
Забороняється рух транспортних засобів з навантаженням на вісь понад 7 т або фактичною масою понад 24 т автомобільними дорогами загального користування місцевого значення.
Механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів (далі - великовагові та/або великогабаритні транспорті засоби), що використовуються на автомобільних дорогах загального користування визначає Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 р. № 879 (далі - Порядок № 879).
Відповідно до пп. 2-4, 9 п. 1 Порядку № 879, вимірювання (зважування) - процес визначення за допомогою вимірювального (зважувального) обладнання габаритно-вагових параметрів фактичної маси та навантаження на вісь (осі) транспортного засобу, що проводяться згідно з методикою, затвердженою спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології; великовагові та великогабаритні транспортні засоби - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. № 1306 (Офіційний вісник України, 2001 р., № 41, ст. 1852). При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 відсотки; габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів; пересувний пункт габаритно-вагового контролю (далі - пересувний пункт) - спеціальний транспортний засіб, обладнаний вимірювальною і зважувальною технікою для здійснення контролю. Ділянка дороги на відстані 100 метрів до пересувного пункту, 50 метрів за пересувним пунктом та узбіччя дороги за напрямком руху, де розташовано пункт, вважаються його межами. Місце здійснення габаритно-вагового контролю позначається відповідними тимчасовими дорожніми знаками.
Відповідно до пункту 28 Порядку № 879, плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.
Перевізник має право на відшкодування вантажовідправником чи замовником коштів, внесених у рахунок плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу.
Методику розрахунку плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту визначено пунктом 30 Порядку № 879.
Відповідно до пункту 11 Порядку № 879, режим роботи пересувного пункту встановлюється Укртрансбезпекою за погодженням з відповідним підрозділом МВС, що забезпечує безпеку дорожнього руху. Забороняється експлуатація пересувних пунктів у темну пору доби, крім випадків, коли такий пункт розташовано на освітлених ділянках автомобільних доріг, у морських, річкових портах, вантажних терміналах, місцях формування вантажопотоків.
Пунктом 12 Порядку № 879 передбачено, що вимірювальне і зважувальне обладнання для здійснення габаритно-вагового контролю повинне утримуватись у робочому стані; періодично проводиться повірка (метрологічна атестація) такого обладнання з подальшим клеймуванням (пломбуванням) та видачею відповідного свідоцтва спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.
За приписами пункту 13 Порядку № 879 під час здійснення габаритно-вагового контролю не допускається використання вимірювального і зважувального обладнання, періодична повірка (метрологічна атестація) якого не проведена, а також обладнання, що перебуває у несправному стані.
У відповідності до пункту 18 Порядку № 879 за результатами точного габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка результатів здійснення контролю із зазначенням часу і місця його проведення, а на запит водія - міжнародний сертифікат зважування вантажних транспортних засобів, якщо пункт габаритно-вагового контролю уповноважений видавати такі сертифікати.
Згідно з пунктом 20 Порядку № 879, за результатами габаритно-вагового контролю посадові особи та/або працівники Укртрансбезпеки або її територіальних органів визначають належність транспортного засобу до великовагових та/або великогабаритних.
Водії під час перебування в зоні стаціонарного або пересувного пункту габаритно-вагового контролю повинні виконувати законні вимоги посадових осіб та/або працівників Укртрансбезпеки, її територіальних органів та поліцейських.
Пунктом 21 Порядку 879 визначено, що у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування (далі - плата за проїзд). Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України.
Згідно з пунктом 23 Порядку № 879 власник великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу або уповноважена ним особа має право привести габаритно-вагові параметри транспортного засобу у відповідність з установленими нормативами шляхом часткового розвантаження, перевантаження на інший транспортний засіб або у будь-який інший спосіб.
У відповідності з пунктом 24 Порядку № 879, після приведення габаритно-вагових параметрів транспортного засобу у відповідність з установленими нормативами і внесення плати за проїзд такий засіб спрямовується для здійснення повторного габаритно-вагового контролю. Якщо під час здійснення повторного габаритно-вагового контролю фактів перевищення габаритно-вагових параметрів не виявлено, транспортний засіб може продовжити подальший рух.
Судом встановлено, що з метою перевірки габаритно-вагових параметрів транспортний засіб марки KENWORTH, державний номер НОМЕР_1 , який перебуває у власності є ТОВ «Фрахттранссервіс», яка проводилася 30.09.2020 року - встановлено перевезення вантажу із перевищенням нормативно допустимих навантажень.
Позивач надав до суду Дозвіл № 2020-13008901-12051НГ на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні KENWORTH, AН7285MC, причіп: FLIEGL, АН8223Хр, вантаж: частина крану, строк дії якого з 23.09.2020 року по 02.10.2020 року, виданого ТОВ «Фрахттранссервіс» Відділом безпеки дорожнього руху Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, (т. 1 а. с. 13), з якого вбачається, що загальна вага автопоїзду з вантажем повинна становити не більше 60.00 т.
Під час рейдової перевірки за результатами габаритно-вагового контролю транспортного засобу марки KENWORTH, номерний знак НОМЕР_6 , з напівпричепом марки FLIEGL, номерний знак НОМЕР_7 , було встановлено, що загальна маса транспортного засобу разом з напівпричіпом та вантажем становила 67,43 т.
Статтею 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» визначено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п`яти відсотків.
Законодавство зобов`язує перевізників та водіїв мати при собі документи, на підставі яких здійснюються відповідні перевезення.
Стаття 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» передбачає, що за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи.
Абзацом 16 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20 відсотків, але не більше 30 відсотків при перевезенні неподільного вантажу без відповідного дозволу або подільного вантажу - штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Отже, відповідальність за порушення вимог законодавства у сфері автомобільного транспорту під час перевезення вантажів підлягають саме перевізники.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про автомобільний транспорт», автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.
Враховуючи викладене, суд не бере до уваги наданий позивачем дозвіл № 2020-13008901-12051НГ на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні KENWORTH, AН7285MC, причіп: FLIEGL, АН8223Хр, вантаж: частина крану, строк дії якого з 23.09.2020 року по 02.10.2020 року, виданого ТОВ «Фрахттранссервіс» Відділом безпеки дорожнього руху Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, (т. 1 а. с. 13), у якому зазначена загальна вага автопоїзду з вантажем 60.00 т., оскільки фактична вага автопоїзду з вантажем становила 67, 43 т., а отже мало місце перевищення допустимих меж вагових параметрів.
Щодо доводів позивача, стосовно не відповідності дій працівників відповідача під час здійснення першої рейдової перевірки, а саме, що остання оформлена лише Актом, а відповідна довідка про результати здійснення габаритно-вагового контролю, в якій зазначається навантаження на кожну вісь, а також загальна маса транспортного засобу (відповідно до п. 18 Порядку № 1567) не складалася, суд зазначив наступне.
Судом встановлено, що під час проведення габаритно-вагового контролю на підставі талону про зважування від 30.09.2020 року, контролюючими особами Управління Укртрансбезпеки в Одеській області було складено Довідку № 0004710 про результати здійснення габаритно-вагового контролю транспортного засобу марки KENWORTH, модель Т2000, державний номер НОМЕР_1 та напівпричепу марки FLIEGL, модель SVS470т, зазначено про результати вагового контролю: навантаження на осі, тонн: 1) 4.43; 2) 6.41; 3) 5.994 4) 12.68; 5) 12.91; 6)12.61; 7) 12.4; повна маса транспортного засобу 67,43 тон. (т. 1 а. с. 149).
З огляду на вищевикладене, судом не прийнято до уваги доводів позивача щодо не відповідності дій працівників відповідача під час здійснення рейдової перевірки, оскільки відповідачем надано до суду Довідку № 0004710 про результати здійснення габаритно-вагового контролю транспортного засобу марки KENWORTH, модель Т2000, державний номер НОМЕР_1 та напівпричепу марки FLIEGL, модель SVS470т., яка є належним та допустимим доказом у розумінні ст. 73, 74 КАС України та свідчить про наявність з боку позивача порушення Закону України «Про автомобільний транспорт».
За таких обставин, суд дійшов висновку, що уповноважені посадові особи Укртрансбезпеки обґрунтовано склали матеріали перевірки відносно позивача, як автомобільного перевізника вантажу.
Відповідно до пункту 28 Порядку № 879 плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.
Перевізник має право на відшкодування вантажовідправником чи замовником коштів, внесених у рахунок плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу.
Таким чином, саме позивач як власник великогабаритного транспортного засобу має сплатити визначену відповідачем суму плати за проїзд автомобільними дорогами транспортного засобу, вагові параметри якого перевищують нормативні, оскільки саме його транспортний засіб завдає шкоди автомобільним дорогам внаслідок такого перевищення.
Аналогічну правову позицію висловив Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 03 липня 2019 року по справі № 819/1381/16.
Враховуючи викладене, суд вважає необґрунтованими доводи позивача щодо неналежного проведення габаритно-вагового контролю, зокрема, за відсутності складання відповідної довідки про результати здійснення габаритно-вагового контролю транспортного засобу.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів зазначає, що за матеріалами справи встановлено Матеріалами справи підтверджено перевищення позивачем габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу, що є складом правопорушення, за який абз. 16 ч. 1 ст. 60 Законом України «Про автомобільний транспорт» передбачена відповідальність у вигляді штрафу.
Судом встановлено, що листом від 11 листопада 2020 року Східне міжрегіональне управління Укртрансбезпеки повідомило позивача ТОВ «Фрахттранссервіс» про те, що при здійсненні державного контролю 30.09.2020 року, у належному позивачу транспортному засобі НОМЕР_1 були виявлені порушення законодавства про автомобільний транспорт. У відповідності до п.п. 25, 26 «Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті» позивач запрошується на розгляд справи до Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки за адресою: 8433, м. Краматорськ, вул. Академічна, 11-1. Комісія з розгляду даної справи відбудеться 24.11.2020 року з 08:30 до 14:00 (перерва з 12:00 до 12:45). Також позивача повідомлено, що у разі не явки суб`єкта господарювання або уповноваженої ним особи на комісію з розгляду справ, справа буде розглянута без його участі. За результатами розгляду справи, за наявності підстав, керівником органу державного контролю або його заступником буде винесено постанову про застосування позивача до адміністративно-господарського штрафу. Даний лист та Акт проведення перевірки додержання вимог № 242373 від 30.09.2020 року було направлено на адресу позивача рекомендованим повідомленням за № 8433347942840. Зазначене повідомлення отримано позивачем 18.11.2020 року, відповідно до інформації з сайту Укрпошти (т. 1 а. с. 156-159).
24 листопада 2020 року постановою в.о. начальника Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про застосування адміністративно-господарського штрафу № 177568 на позивача накладено штраф в сумі 34 000,00 грн. за правопорушення, передбачене статтею 48 та абз. 16 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт». Зазначену постанову направлено на адресу позивача рекомендованим повідомленням за № 8433348019794, яку отриману позивачем 01.12.2020 року відповідно до інформації з сайту Укрпошти (Т. 1 а. с. 160-163).
Згідно п.25 Порядку № 1567, справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб`єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб`єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.
Відповідно до пункту 26 Порядку № 1567 справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб`єкта господарювання.
Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб`єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.
Згідно п.27 Порядку № 1567 у разі неявки уповноваженої особи суб`єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі.
За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
У рішення по справі "Звежинський проти Польщі" (Заява N34049/96) від 19.06.2001 року Європейський суд з прав людини підкреслив, що, розглядаючи питання, які мають загальний інтерес, органи державної влади повинні діяти коректно і дуже послідовно (див. цит. вище рішення у справі "Беєлер проти Італії"). Крім того, як охоронець громадського порядку держава має моральне зобов`язання бути взірцевою, вона повинна стежити за тим, щоб такими були й державні органи, що захищають публічний порядок (пункт 73).
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Водночас, відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Враховуючи вищевикладене, оцінивши докази, які є у справі, суд першої інстанції дійшов висновку, що оскаржена постанова Східного міжрегіонального Управління Укртрансбезпеки № 177568 від 24.11.2020 року про застосування адміністративно-господарського штрафу у розмірі 34000,00 грн. є правомірною, а підстави для її скасування відсутні.
Щодо оскарження постанови № 177680 від 22.12.2020 року про застосування до ТОВ «Фрахттранссервіс» адміністративно-господарського штрафу у розмірі 1 700,00 грн. рішення суду сторонами не оскаржується, а тому з урахуванням частини першої ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційним судом не переглядаються.
Щодо оскарження постанови № 177714 від 26.01.2021 року про застосування до ТОВ «Фрахттранссервіс» адміністративно-господарського штрафу у розмірі 34 000,00 грн. суд зазначає наступне.
Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначає Закон України від 5 квітня 2001 року № 2344-III «Про автомобільний транспорт».
Згідно з ч. 12 ст. 6 цього Закону, державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.
Відповідно до ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.
У разі перевезення небезпечних вантажів крім документів, передбачених частиною другою цієї статті, обов`язковими документами також є: для автомобільного перевізника - ліцензія на надання відповідних послуг; для водія - свідоцтво про допущення транспортного засобу до перевезення певних небезпечних вантажів, свідоцтво про підготовку водіїв транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, письмові інструкції на випадок аварії або надзвичайної ситуації.
У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п`яти відсотків.
Щодо процедури здійснення державного контролю за додержанням суб`єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб`єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами, її визначає Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 8 листопада 2006 року №1567 (надалі - Порядок № 1567).
Відповідно до пункту 2 Порядку № 1567, державному контролю підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних суб`єктів господарювання (далі - транспортні засоби), що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України.
Згідно з пунктом 3 Порядку № 1567, органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Укртрансінспекція, її територіальні органи - управління в Автономній Республіці Крим, обласні, Київське та Севастопольське міські, районні управління.
Пунктом 4 Порядку № 1567 регламентовано, що контроль на автомобільному транспорті (далі - державний контроль) здійснюється посадовими особами органу державного контролю (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Відповідно до п. 14 Порядку № 1567, рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об`єктах, що використовуються суб`єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту.
Пунктом 15 Порядку № 1567 передбачено, що під час проведення рейдової перевірки перевіряється, серед іншого: наявність визначених статтями 39 і 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; додержання вимог статей 53, 56, 57 і 59 Закону України «Про автомобільний транспорт».
Пунктом 16 Порядку № 1567 передбачено, зокрема, що під час проведення рейдової перевірки можливе здійснення габаритно-вагового контролю.
Відповідно до пункту 21 Порядку № 1567, у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.
Статтею 33 Закону України «Про автомобільні дороги» визначено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини 2 статті 29 Закону України від 30 червня 1993 року № 3353-XII «Про дорожній рух» з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року № 30 (далі - Правила № 30) транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
Згідно з пунктом 4 Правил № 30, рух великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів. Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.
Згідно з п. 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м (для сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, - 3,75 м), за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м.
Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.
Забороняється рух транспортних засобів з навантаженням на вісь понад 7 т або фактичною масою понад 24 т автомобільними дорогами загального користування місцевого значення.
Механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів (далі - великовагові та/або великогабаритні транспорті засоби), що використовуються на автомобільних дорогах загального користування визначає Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 р. № 879 (далі - Порядок № 879).
Відповідно до пп. 2-4, 9 п. 1 Порядку № 879, вимірювання (зважування) - процес визначення за допомогою вимірювального (зважувального) обладнання габаритно-вагових параметрів фактичної маси та навантаження на вісь (осі) транспортного засобу, що проводяться згідно з методикою, затвердженою спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології; великовагові та великогабаритні транспортні засоби - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. № 1306 (Офіційний вісник України, 2001 р., № 41, ст. 1852). При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 відсотки; габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів; пересувний пункт габаритно-вагового контролю (далі - пересувний пункт) - спеціальний транспортний засіб, обладнаний вимірювальною і зважувальною технікою для здійснення контролю. Ділянка дороги на відстані 100 метрів до пересувного пункту, 50 метрів за пересувним пунктом та узбіччя дороги за напрямком руху, де розташовано пункт, вважаються його межами. Місце здійснення габаритно-вагового контролю позначається відповідними тимчасовими дорожніми знаками.
Відповідно до пункту 28 Порядку № 879, плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.
Перевізник має право на відшкодування вантажовідправником чи замовником коштів, внесених у рахунок плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу.
Методику розрахунку плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту визначено пунктом 30 Порядку № 879.
Відповідно до пункту 11 Порядку № 879, режим роботи пересувного пункту встановлюється Укртрансбезпекою за погодженням з відповідним підрозділом МВС, що забезпечує безпеку дорожнього руху. Забороняється експлуатація пересувних пунктів у темну пору доби, крім випадків, коли такий пункт розташовано на освітлених ділянках автомобільних доріг, у морських, річкових портах, вантажних терміналах, місцях формування вантажопотоків.
Пунктом 12 Порядку № 879 передбачено, що вимірювальне і зважувальне обладнання для здійснення габаритно-вагового контролю повинне утримуватись у робочому стані; періодично проводиться повірка (метрологічна атестація) такого обладнання з подальшим клеймуванням (пломбуванням) та видачею відповідного свідоцтва спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.
За приписами пункту 13 Порядку № 879 під час здійснення габаритно-вагового контролю не допускається використання вимірювального і зважувального обладнання, періодична повірка (метрологічна атестація) якого не проведена, а також обладнання, що перебуває у несправному стані.
У відповідності до пункту 18 Порядку № 879 за результатами точного габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка результатів здійснення контролю із зазначенням часу і місця його проведення, а на запит водія - міжнародний сертифікат зважування вантажних транспортних засобів, якщо пункт габаритно-вагового контролю уповноважений видавати такі сертифікати.
Згідно з пунктом 20 Порядку № 879, за результатами габаритно-вагового контролю посадові особи та/або працівники Укртрансбезпеки або її територіальних органів визначають належність транспортного засобу до великовагових та/або великогабаритних.
Водії під час перебування в зоні стаціонарного або пересувного пункту габаритно-вагового контролю повинні виконувати законні вимоги посадових осіб та/або працівників Укртрансбезпеки, її територіальних органів та поліцейських.
Пунктом 21 Порядку 879 визначено, що у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування (далі - плата за проїзд). Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України.
Згідно з пунктом 23 Порядку № 879 власник великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу або уповноважена ним особа має право привести габаритно-вагові параметри транспортного засобу у відповідність з установленими нормативами шляхом часткового розвантаження, перевантаження на інший транспортний засіб або у будь-який інший спосіб.
У відповідності з пунктом 24 Порядку № 879, після приведення габаритно-вагових параметрів транспортного засобу у відповідність з установленими нормативами і внесення плати за проїзд такий засіб спрямовується для здійснення повторного габаритно-вагового контролю. Якщо під час здійснення повторного габаритно-вагового контролю фактів перевищення габаритно-вагових параметрів не виявлено, транспортний засіб може продовжити подальший рух.
Судом встановлено, що з метою перевірки габаритно-вагових параметрів транспортного засобу марки MAN, номерний знак НОМЕР_2 з напівпричепом марки GOLDHOFER, номерний знак НОМЕР_5 , під керуванням водія ОСОБА_2 , який перебуває у власності є ТОВ «Фрахттранссервіс», яка проводилася 04.12.2020 року - виявлено перевезення вантажу із перевищенням нормативно допустимих навантажень.
За результатами документального габаритно-вагового контролю, транспортного засобу марки MAN, номерний знак НОМЕР_2 з напівпричепом марки GOLDHOFER, номерний знак НОМЕР_5 , було встановлено, що загальна маса тягача разом з напівпричепом та вантажем становила 161,650 т. при нормативно допустимій 40 т. для даного типу транспортного засобу. На підставі п. 6 Порядку № 422, у зв`язку з виявленими під час здійснення габаритно-вагового контролю невідповідності фактичних вагових параметрів нормам та правилам, контролюючими особами Управління Уктрансбезпеки було складено Акт про перевищення транспортним засобом нормативно вагових параметрів № 038604 від 04.12.2020 року. Відповідно до п. 30 та 31 Порядку № 879, співробітниками Управління Уктрансбезпеки було складено розрахунок плати за проїзд великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до Акту № 038604 від 04.12.2020 року.
Позивачем надано до суду Дозвіл № 2020-13008901-15007НГ на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні MAN, НОМЕР_2 , причіп GOLDHOFER, НОМЕР_5 ., вантаж: кронштейн, строк дії якого з 25.11.2020 року по 14.12.2020 року, виданого ТОВ «Фрахттранссервіс» Відділом безпеки дорожнього руху Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, в якому зазначено маршрут: м. Краматорськ, рух містом: вул. магістральна 10, вул. Олекси Тихого, вул. Танкістів, міська смуга Краматорська виїзд на Н20 Н20 міська смуга Дружківки, рух містом: вул. Олекси Тихого, міська смуга Дружківки Н20 - міська смуга Костянтинівки, рух містом: вул. Олекси Тихого, вул. Ємельянова, вул. Ломоносова, вул. Мирошниченко, міська смуга Костянтинівки виїзд на Н32 Н32 км 11+500, 11+000 Н32 рух по осі проїжджої частини Н32 - міська смуга Миргорода, рух містом: автодорога Т0504, міська смуга Миргорода Н32 міська смуга Покровська, рух містом: вул. Шмідта, вул. Захисників України, міська смуга Покровська виїзд на М04 М04 виїзд на Т05- Т05-15 км 90+800 Т05-15 рух по осі проїжджої частини Т05-15 км 103+900 рух можливий, вісь проїзду на відстані 4,50 м від правого бордюру - Т05-15 км 106 Т05-15 виїзд на Н15 км 160 Н15 км 151 Н15 виїзд на Т05-18 км 0 Т05-18 - виїзд на Т05-09 - Т05-09 виїзд на Т05-18 Т05-18 км 35+060, 060+800 Т05-18 рух по осі проїжджої частини Т05-18 Зачатівка. Зупинка на стоянку на узбіччі заборонено. Особливі умови руху: рух під час погіршення погодних умов (туман, сильні опади, ожеледиця, снігопад тощо) заборонено. Параметри транспортного засобу: довжина - 39 м, ширина 4.60 м, висота - 5 м, загальна вага автопоїзду з вантажем - 195.00 т, навантаження на найбільш навантажену вісь - 12 т. Транспортний засіб виділений для супроводження автомобілем поліції (т. 1 а. с. 20).
Також, позивачем надано до суду Дозвіл № 2020-13008901-15008НГ на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні MAN, НОМЕР_2 , причіп GOLDHOFER, НОМЕР_5 ., вантаж: кронштейн, строк дії якого з 25.11.2020 року по 14.12.2020 року, виданого ТОВ «Фрахттранссервіс» Відділом безпеки дорожнього руху Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, в якому зазначено маршрут: Розівка виїзд на Н08 км 667 Н08 км 694 Н08 виїзд на Т05-23 км 29 Т05-23 км 46 Т05-23 виїзд на М14 км 619 М14 міська смуга Маріуполя, рух містом: просп. Миру, вул. Флотська, вул. Повстання, вул. Гагаріна, вул. інтернаціональна, просп. Адмірала Луніна, вул. Велика Морська, ММТП. Зупинка на стоянку на узбіччі заборонено. Особливі умови руху: рух під час погіршення погодних умов (туман, сильні опади, ожеледиця, снігопад тощо) заборонено. Параметри транспортного засобу: довжина - 39 м, ширина 4.60 м, висота - 5 м, загальна вага автопоїзду з вантажем - 195.00 т, навантаження на найбільш навантажену вісь - 12 т. Транспортний засіб виділений для супроводження автомобілем поліції (т. 1 а. с. 21).
Натоміть відповідач зазначає, що відповідно зазначених дозволів, загальний маршрут був з м. Краматорськ Донецької області до ММТП м. Маріуполь, однак у позивача відсутній дозвіл на проїзд ділянкою дороги з с. Зачатівка Донецької області до пгт. Розівки Запорізької області., відстань між якими становить 10 км.
Відповідно до наданої відповідачем роздруківки картографічних даних Googlе з мережі інтернет вбачається, що дільниця шляху с. Зачатівка с. Розівка входить до маршруту слідування транспортного засобу марки MAN, державний номер НОМЕР_2 з причепом марки GOLDHOFER, номерний знак НОМЕР_5 ТОВ «Фрахттранссервіс», але в матеріалах справи відсутній дозвіл на перевищення ваги транспортним засобом на дільницю шляху с. Зачатівка с. Розівка. Іншого шляху по якому можливий рух транспорту мапа не містить.
Статтею 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» визначено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
Зокрема, у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п`яти відсотків.
Таким чином, законодавство зобов`язує перевізників та водіїв мати при собі документи, на підставі яких здійснюються відповідні перевезення.
Стаття 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» передбачає, що за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи.
Абзацом 16 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» передбачена відповідальність за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20%, але не більше 30% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Отже, відповідальність за порушення вимог законодавства у сфері автомобільного транспорту під час перевезення вантажів підлягають саме перевізники.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про автомобільний транспорт», автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.
Враховуючи вищевикладене, суд не бере до уваги наданий позивачем Дозвіл № 2020-13008901-15007НГ та Дозвіл № 2020-13008901-15008НГ, оскільки загальний маршрут був з м. Краматорськ Донецької області до ММТП м. Маріуполь, однак у позивача відсутній дозвіл на рух з перевищенням ваги на дільниці маршруту з с. Зачатівка Донецької області до пгт. Розівки Запорізької області., відстань між якими становить 10 км.
Пояснення представника позивача щодо відсутності підтвердження руху на дільниці маршруту з с. Зачатівка Донецької області до пгт. Розівки Запорізької області, спростовуються наявними в матеріалах справи актами № 038604 від 04.12.2020, №262681 від 04.12.2020 (Т. 1 а.с. 119,121). У зазначених актах вказан саме маршрут з с. Зачатівка Донецької області до пгт. Розівки Запорізької області. Акти підписані, крім інших, водієм транспортного засобу ОСОБА_2 , без заперечень.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що уповноважені посадові особи Укртрансбезпеки обґрунтовано склали матеріали перевірки відносно позивача, як автомобільного перевізника вантажу.
Відповідно до пункту 28 Порядку № 879 плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.
Перевізник має право на відшкодування вантажовідправником чи замовником коштів, внесених у рахунок плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу.
Таким чином, саме позивач як власник великогабаритного транспортного засобу має сплатити визначену відповідачем суму плати за проїзд автомобільними дорогами транспортного засобу, вагові параметри якого перевищують нормативні, оскільки саме його транспортний засіб завдає шкоди автомобільним дорогам внаслідок такого перевищення.
Аналогічну правову позицію висловив Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 03 липня 2019 року по справі №819/1381/16.
Матеріалами справи підтверджено перевищення позивачем габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу, що є складом правопорушення, за який абз. 16 ч. 1 ст. 60 Законом України «Про автомобільний транспорт» передбачена відповідальність у вигляді штрафу.
Як встановлено судом, листом від 11 грудня 2020 року Східне міжрегіональне управління Укртрансбезпеки повідомило позивача ТОВ «Фрахттранссервіс» про те, що при здійсненні державного контролю 04.12.2020 року, у належному позивачу транспортному засобі НОМЕР_2 були виявлені порушення законодавства про автомобільний транспорт. У відповідності до п.п. 25, 26 «Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті» позивач запрошується на розгляд справи до Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки за адресою: 8433, м. Краматорськ, вул. Академічна, 11-1. Комісія з розгляду даної справи відбудеться 26.01.2021 року з 09:30 до 14:00 (перерва з 12:00 до 12:45). Також позивача повідомлено, що у разі не явки суб`єкта господарювання або уповноваженої ним особи на комісію з розгляду справ, справа буде розглянута без його участі. За результатами розгляду справи, за наявності підстав, керівником органу державного контролю або його заступником буде винесено постанову про застосування позивача до адміністративно-господарського штрафу. Даний лист та Акт проведення перевірки додержання вимог № 262681 від 04.12.2020 року було направлено на адресу позивача рекомендованим повідомленням за № 8433348096314. Зазначене повідомлення отримано позивачем 27.01.2021 року, відповідно до інформації з сайту Укрпошти (т. 1 а. с. 125-128).
26 січня 2021 року постановою в.о. начальника Східне міжрегіональне управління Укртрансбезпеки про застосування адміністративно-господарського штрафу № 177714 на позивача накладено штраф в сумі 34 000,00 грн. за правопорушення, передбачене статтею 48 та абз. 16 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт». Зазначену постанову направлено на адресу позивача рекомендованим повідомленням за № 8433348097167, яку отриману позивачем 15.02.2021 року відповідно до інформації з сайту Укрпошти (Т. 1 а. с. 129-133).
Згідно п.25 Порядку № 1567, справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб`єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб`єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.
Відповідно до пункту 26 Порядку № 1567 справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб`єкта господарювання.
Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб`єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.
Згідно п.27 Порядку № 1567 у разі неявки уповноваженої особи суб`єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі.
За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
У рішення по справі "Звежинський проти Польщі" (Заява N34049/96) від 19.06.2001 року Європейський суд з прав людини підкреслив, що, розглядаючи питання, які мають загальний інтерес, органи державної влади повинні діяти коректно і дуже послідовно (див. цит. вище рішення у справі "Беєлер проти Італії"). Крім того, як охоронець громадського порядку держава має моральне зобов`язання бути взірцевою, вона повинна стежити за тим, щоб такими були й державні органи, що захищають публічний порядок (пункт 73).
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Водночас, відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Враховуючи вищевикладене, оцінивши докази, які є у справі, суд першої інстанції дійшов висновку, що оскаржена постанова Східного міжрегіонального Управління Укртрансбезпеки № 177714 від 26.01.2021 року про застосування адміністративно-господарського штрафу у розмірі 34 000,00 грн. є правомірною, тому підстави для її скасування відсутні.
Враховуючи наведене, суд першої інстанції дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, постанова Східного міжрегіонального Управління Укртрансбезпеки про застосування адміністративно-господарського штрафу № 177568 від 24.11.2020 року та постанова Східного міжрегіонального Управління Укртрансбезпеки про застосування адміністративно-господарського штрафу № 177714 від 26.01.2021 року є правомірними та не підлягають скасуванню, а постанова Східного міжрегіонального Управління Укртрансбезпеки про застосування адміністративно-господарського штрафу № 177680 від 22.12.2020 року є протиправною та підлягає скасуванню.
З огляду на вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про часткове задоволення позову.
Статтею 316 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Ураховуючи наведене, колегія суддів не знаходить правових підстав для задоволення апеляційної скарги і відповідно для скасування оскаржуваного судового рішення, оскільки судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права, правові висновки суду першої інстанції скаржником не спростовані.
Керуючись 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ :
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Фрахттранссервіс» на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 06 липня 2021 р. у справі № 200/2729/21-а - залишити без задоволення.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 06 липня 2021 р. у справі № 200/2729/21-а - залишити без змін.
Повне судове рішення складено 13 квітня 2023 року.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддяА.А. Блохін
Судді Т.Г. Гаврищук
І.В. Сіваченко
Суд | Перший апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 13.04.2023 |
Оприлюднено | 17.04.2023 |
Номер документу | 110240977 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи щодо забезпечення громадського порядку та безпеки, національної безпеки та оборони України, зокрема щодо дорожнього руху, транспорту та перевезення пасажирів, з них транспорту та перевезення пасажирів |
Адміністративне
Перший апеляційний адміністративний суд
Блохін Анатолій Андрійович
Адміністративне
Перший апеляційний адміністративний суд
Блохін Анатолій Андрійович
Адміністративне
Перший апеляційний адміністративний суд
Блохін Анатолій Андрійович
Адміністративне
Перший апеляційний адміністративний суд
Блохін Анатолій Андрійович
Адміністративне
Перший апеляційний адміністративний суд
Блохін Анатолій Андрійович
Адміністративне
Перший апеляційний адміністративний суд
Блохін Анатолій Андрійович
Адміністративне
Перший апеляційний адміністративний суд
Блохін Анатолій Андрійович
Адміністративне
Перший апеляційний адміністративний суд
Блохін Анатолій Андрійович