Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 липня 2021 р. Справа№200/2729/21-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Христофорова А.Б.,
за участю секретаря Нікіфорової В. В.,
розглянувши за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Фрахттранссервіс до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправними та скасування постанов, -
В С Т А Н О В И В:
15 березня 2021 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю Фрахттранссервіс до Державної служби України з безпеки на транспорті в якому позивач просить суд визнати протиправними та скасувати постанови Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки:
- № 177568 від 24.11.2020 року про застосування до ТОВ Фрахттранссервіс адміністративно-господарського штрафу у розмірі 34 000,00 грн.;
- № 177680 від 22.12.2020 року про застосування до ТОВ Фрахттранссервіс адміністративно-господарського штрафу у розмірі 1 700,00 грн.;
- № 177714 від 26.01.2021 року про застосування до ТОВ Фрахттранссервіс адміністративно-господарського штрафу у розмірі 34 000,00 грн.
В обґрунтування позову зазначено, що протягом вересня - грудня 2020 року працівниками різних територіальних органів Державної служби України з безпеки на транспорті було проведено три рейдові перевірки транспортних засобів позивача.
Щодо визнання протиправною та скасування постанови № 177568 від 24.11.2020 року про застосування до ТОВ Фрахттранссервіс адміністративно-господарського штрафу у розмірі 34 000,00 грн. позивач зазначає наступне.
30 вересня 2020 року на а/д М-05 Київ - Одеса 452км+811м працівниками Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (Одеська область) було проведено першу рейдову перевірку належного позивачу транспортного засобу марки KENWORTH д/н НОМЕР_1 , під час якої встановлено перевищення вагових параметрів транспортного засобу (без здійснення його габаритно-вагового контролю). За результатами першої рейдової перевірки працівниками Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (Одеська область) було оформлено Акт від 30.09.2020 року за № 242373, в якому зазначено, що під час перевірки встановлено порушення передбачене ст. 60 Закону України Про автомобільний транспорт та п. 22.5 Правил дорожнього руху України, а саме загальна маса транспортного засобу 67т. 430кг при нормі 40т. При цьому в Акті не зазначено яким чином проводилося визначення маси транспортного засобу. На адвокатський запит про надання інших матеріалів перевірки у тому числі матеріалів габаритно-вагового контролю, відповідач надав лише Акт № 242373. 24 листопада 2020 року Східним міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки (Донецька область) винесено постанову № 177568 про застосування до ТОВ Фрахттранссервіс адміністративно-господарського штрафу у розмірі 34 000,00 грн.
Щодо відповідності дій працівників відповідача під час здійснення першої рейдової перевірки позивач зазначив, що остання оформлена лише Актом, в якому здійснено висновок про перевищення транспортним засобом позивача вагових параметрів, при цьому жодних документів габаритно-вагового контролю до Акту не додається, що є порушенням Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті затвердженого постановою КМУ № 1567 від 08.11.2006 року далі - Порядок № 1567); Порядку зупинення транспортного засобу,що здійснює автомобільні перевезення пасажирів та вантажів, посадовими особами Уктрансбезпеки та її територіальних органів затвердженого постановою КМУ № 422 від 20.05.2013 року (далі - Порядок № 422); Порядку взаємодії Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті, Міністерства внутрішніх справ України, державного агентства автомобільних доріг України під час організації та проведення робіт із зважуванням та здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на автомобільних дорогах загального користування затвердженого Наказом Мінінфраструктури України, МВС України за № 1007/1207 від 10.10.2013 року (далі - Порядок взаємодії); та Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативі затвердженого постановою КМУ № 879 від 27.06.2007 року (далі - Порядок № 879).
У зв`язку з вище викладеним позивач зазначив, що нормами спеціального законодавства визначено, що у разі проведення габаритно-вагового контролю шляхом вимірювання, складається відповідна довідка про результати здійснення габаритно-вагового контролю, в якій зазначається навантаження на кожну вісь, а також загальна маса транспортного засобу (відповідно до п. 18 Порядку № 1567). У разі встановлення періщення вагових параметрів, складається Акт про перевищення вагових параметрів та нараховується плата за проїзд великовагового транспортного засобу (відповідно до п. 6 Порядку № 422). У разі, якщо перевізник належним чином оформив дозвіл на проїзд великовагового транспортного засобу за який сплатив на користь держави відповідні кошти, до нього не застосовується відповідні санкції. В даному випадку жодних документів за результатами габаритно-вагового контролю працівниками відповідача не складалося, що виключає встановлення у передбачений законом спосіб самого факту перевищення транспортним засобом позивача вагових параметрів. У позивача є дозвіл на перевезення зазначеного вантажу, який він оформив заздалегідь, що виключає притягнення його до відповідальності. Таким чином, позивач вважає постанову про застосування штрафу протиправною, оскільки перевищення транспортним засобом позивача вагових параметрів не є встановленим.
Щодо визнання протиправною та скасування постанови № 177680 від 22.12.2020 року про застосування до ТОВ Фрахттранссервіс адміністративно-господарського штрафу у розмірі 1 700,00 грн. позивач зазначає наступне.
29 листопада 2020 року при в`їзді до Маріупольського торгівельного порту працівниками Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (Донецька область) було проведено другу рейдову перевірку транспортного засобу позивача марки MAN д/н НОМЕР_2 , під час якої встановлено відсутність у водія протоколу адаптації та повірки тахографу, а також особистої картки водія до цифрового тахографу порушенням ст. 48 Закону України Про автомобільний транспорт відповідальність за яке передбачена абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України Про автомобільний транспорт . За результатами другої рейдової перевірки працівниками Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (Донецька область) було оформлено Акт від 29.11 2020 року № 262684. При цьому в Акті зазначено про те, що водій відмовився від його підписання. На адвокатський запит про надання матеріалів перевірки, відповідач надав лише Акт № 262684. 22 грудня 2020 року Східним міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки (Донецька область) винесено постанову про застосування ТОВ Фрахттранссервіс адміністративно-господарського штрафу у розмірі 1 700,00 грн.
Також позивачем зазначено, що відповідно до ч. 10 ст. 20 Закону України Про автомобільний транспорт на території України повинні виконуватися вимоги встановлення та використання на транспортних засобах, які призначаються для міжнародних перевезень, контрольних приладів (тахографів) реєстрації режимів праці та відпочинку водіїв, передбачені законодавством країн на території яких виконується перевезення. Частиною 7 ст. 53 Закону України Про автомобільний транспорт визначено, що у транспортних засобах, які здійснюють міжнародні перевезення пасажирів та/або вантажів, установлюються і використовуються контрольні пристрої - тахографи. Абзацом 11 ст. 60 Закону України Про автомобільний транспорт встановлено, що до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи, зокрема за управління транспортним засобами при здійсненні міжнародних автомобільних перевезень без контрольних пристроїв (тахографів) реєстрації режимів праці чи відпочинку водіїв транспортних засобів чи вимкнення такими контрольними пристроями (тахографами) або без щоденних реєстраційних листків режимів праці та відпочинку - штраф у розмірі сорока неподаткових мінімумів громадян.
Оскільки, в даному випадку транспортний засіб позивача здійснював внутрішнє перевезення вантажів, що підтверджується товарно-транспортною накладною, то не мав обов`язку про встановлення та експлуатації тахографу, не зважаючи на те, що він у нього був встановлений. В даному випадку експлуатація тахографу є правом перевізника, а не обов`язком. З огляду на викладене позивач, вважає постанову про застосування до нього адміністративно-господарського штрафу у розмірі 1 700,00 грн. протиправною.
Щодо визнання протиправною та скасування постанови № 177714 від 26.01.2021 року про застосування до ТОВ Фрахттранссервіс адміністративно-господарського штрафу у розмірі 34 000,00 грн. позивач зазначає наступне.
04 грудня 2020 року на а/д Н-08 Бориспіль-Дніпро-Запоріжжя-Маріуполь 686 км працівниками Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (Донецька область) було проведено третю рейдову перевірку належного позивачу транспортного засобу марки MAN GOLDHOFER д/н НОМЕР_3 , під час якої здійснено документальний габаритно-ваговий контроль та встановлено перевищення вагових параметрів транспортного засобу. За результатами документального габаритно-вагового контролю працівниками відповідача відносно позивача було складено: Акт №038604 від 04.12.2020 року про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів; розрахунок плати за проїзд великовагового транспортного засобу у розмірі 429,00 євро до зазначеного Акту. 26 січня 2021 року Східним міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки (Донецька область) винесено постанову № 177714 про застосування ТОВ Фрахттранссервіс адміністративно-господарського штрафу у розмірі 34 000,00 грн.
Також позивач зазначив, що Законом України Про автомобільний транспорт , Порядком № 879 та Порядком № 1567 передбачено можливість здійснення великовагових перевезень за наявності у перевізника відповідного дозволу. При цьому будь-яких штрафних санкцій у цьому випадку до перевізника не застосовується. Порядок отримання такого дозволу визначено Правилами проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою КМУ від 18.01.2001 року № 30 Про проїзд великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами (далі - Правила проїзду). Відповідно до абз. 1 п. 4 Правил проїзду, рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підстав дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативі, виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Таким чином, позивач вважає, що враховуючи наявність у нього заздалегідь оформленого дозволу на здійснення перевезення великоваговим транспортним засобом, який підлягав перевірці, складання відносно позивача матеріалів габаритно-вагового контролю, а також його притягнення до адміністративно-господарської відповідальності у вигляді штрафу, та нарахування йому збитків у вигляді плати за проїзд великовагового транспортного засобу є протиправним, та оскаржувана постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу у розмірі 34 000,00 грн. підлягає скасуванню.
16 квітня 2021 року до суду, засобами електронної пошти, представником відповідача надано відзив на позовну заяву.
Стосовно визнання протиправною та скасування постанови № 177568 від 24.11.2020 року про застосування до ТОВ Фрахттранссервіс адміністративно-господарського штрафу у розмірі 34 000,00 грн. відповідач зазначив наступне.
Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затверджений постановою КМУ № 1567 від 08.11.2006 року (далі - Порядок № 1567). Відповідно до зазначеного порядку вказано виключний перелік питань, що перевіряється контролюючими особами під час здійснення рейдової перевірки, зокрема, в частині виконання внутрішніх вантажних перевезень перевіряється: наявність визначених ст. 48 Закону України Про автомобільний транспорт документів, на підставі яких здійснюється перевезення автомобільним транспортом; додержання водієм режиму праці та відпочинку; виконання водієм вимог Правил перевезення вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів. Відповідно до п. 16 Порядку № 1567, під час рейдової перевірки можливе здійснення габаритно-вагового контролю.
Постановою КМУ № 879 від 27.06.2007 року Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування затверджено Порядок здійснення державного контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - Порядок № 879). Порядком № 879 визначено поняття великовагові та великогабаритні транспортні засоби - транспорті засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у п. 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою КМУ № 1306 від 10.10.2001 року. При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 відсотки.
Керуючись Законом України Про автомобільний транспорт Порядком №1567, на підставі Щотижневого графіку проведення рейдових перевірок Управління Укртрансбезпеки в Одеській області у період з 26.09.2020 року по 02.10.2020 року та направлення на перевірку від 25.09.2020 року № 026445, 30.09.2020 року співробітниками Управління Укртрансбезпеки в Одеській області проводилась рейдова перевірка на 452 км+811м а/д М-05 Київ - Одеса . Порядок зупинення транспортного засобу, що здійснює автомобільні перевезення пасажирів та вантажів, посадовими особами Державної служби з безпеки на транспорті та її територіальних органів, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 422 від 20.05.2013 (далі - Порядок № 422). Відповідно до п. 3, 4 Порядку № 422, був зупинений транспортний засіб марки KENWORTH, номерний знак НОМЕР_4 , з напівпричепом марки FLIEGL, номерний знак НОМЕР_5 , під керуванням водія ОСОБА_1 . Згідно зі ст. 49 Закону України Про автомобільний транспорт , п. 4 Порядку № 422, водій транспортного засобу ОСОБА_1 надав для перевірки посадовим особам Управління Укртрансбезпеки в Одеській області наступні документи: посвідчення водія відповідної категорії серії НОМЕР_6 ; свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу марки KENWORTH, номерний знак НОМЕР_7 , серії НОМЕР_8 ; свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу (напівпричіп) марки FLIEGL, номерний знак НОМЕР_5 , серії НОМЕР_9 ; товарно-транспортну накладну № 309 від 30.09.2020. Відповідно до пред`явлених свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів та товарно-транспортної накладної № 309 від 30.09.2020 року, тягач та напівпричіп належать та використовуються позивачем.
Пунктом 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року № 30, транспортний засіб з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху. Відповідно до п. 22.5 Правил дорожнього руху України, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
За результатами габаритно-вагового контролю транспортного засобу марки KENWORTH, номерний знак НОМЕР_4 , з напівпричепом марки FLIEGL, номерний знак НОМЕР_5 , було встановлено, що загальна маса транспортного засобу разом з напівпричіпом та вантажем становила 67,43 т при нормі 40 т. Про вказані вище дані результатів габаритно-вагового контролю свідчить талон про зважування від 30.09.2020 року. Відповідач звертає увагу, що позивач не надав жодних доказів того, що транспортний засіб зважувався під час завантаження, що не надає можливості встановити достовірність ваги, зазначеної в товарно-транспортній накладній. Окрім цього, якщо дані про масу вантажу вносились до товарно-транспортної накладної після зважування, докази того на якому обладнанні це проводилось і чи відповідає таке обладнання вимогам Закону України Про метрологію та метрологічну діяльність також позивачем не надано.
Спільним наказом Міністерства інфраструктури України та Міністерства внутрішніх справ України № 1007/1207 від 10.12.2013 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 04.02.2014 року за № 215/24992, затверджено Порядок взаємодії Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті, Міністерства внутрішніх справ України, Державного агентства автомобільних доріг України під час організації та проведення робіт із зважування та здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів та інших і механізмів автомобільних дорогах користування (далі - Порядок № 1007/1207). Відповідно до ч. 4 п. 4 Порядку № 1007/1207 та на підставі талону про зважування від 30.09.2020 року, контролюючими особами Управління Укртрансбезпеки в Одеській області було складено довідку про здійснення габаритно-вагового контролю № 0004710 від 30.09.2020 року.
На підставі п. 6 Порядку № 422, у зв`язку з виявленими під час здійснення габаритно-вагового контролю невідповідності фактичних вагових параметрів нормам та правилам, контролюючими особами Управління Укртрансбезпеки в Одеській області, було складено Акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів № 037862 від 30.09.2020 року. 3 дотриманням вимог п.п. 30 та 311 Порядку № 879, співробітниками зазначеного Управління було складено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до Акту № 037862 від 30.09.2020 року. Статтею 33 Закону України Про автомобільні дороги передбачено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Відповідно до п. 16 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 198 від 30.03.1994 року, великовагових вантажів перевезення небезпечних, великогабаритних і автомобільним транспортом по дорожніх об`єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначені окремими актами законодавства.
Правила проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями, та залізничними переїздами, затверджені постановою КМУ від 18.01.2001 року № 30. Відповідно до п. 4 зазначених Правил та до ст. 48 Закону України Про автомобільний транспорт , рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів. Отже відсутність у позивача дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами України транспортним засобом з перевищенням вагових параметрів зафіксований в Акті № 242373 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 30.09.2020 року. Також відповідач зазначив, що водій автомобільного транспорту ОСОБА_1 з Актом № 242373 від 30.09.2020 року був ознайомлений, про що власноруч зазначив у відповідній графі зазначеного Акту в связи с срочной необходимостью перевозки крана, не успели сделать разрешение та засвідчив це своїм підписом.
На підставі Акту № 242373 від 30.09.2020 року відповідачем була винесена постанова від 24.11.2020 року № 177568 про застосування до ТОВ Фрахттранссервіс адміністративно-господарського штрафу у розмірі 34 000,00 грн.
Стосовно визнання протиправною та скасування постанови № 177680 від 22.12.2020 року про застосування до ТОВ Фрахттранссервіс адміністративно-господарського штрафу у розмірі 1 700,00 грн. відповідач зазначив наступне.
Відповідно до п.п. 3, 4 Порядку № 422 від 20.05.2013 року був зупинений транспортний засіб марки MAN, номерний знак НОМЕР_2 . В ході перевірки зазначеного транспортного засобу встановлено, що він належить та використовується позивачем. Також відповідач зазначив, що у водія під час перевірки були відсутні протокол перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу, як відповідно до ст. 48 Закону України Про автомобільний транспорт , п. 3.3 Інструкції використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті, затвердженої Наказом Міністерства транспорту та зв`язку України від 24.06.2010 року № 385 (далі - Інструкція № 385) повинні знаходитись у водія і надаватись для перевірки інспектуючим особам.
У зв`язку з виявленням вищезазначених порушень, виконуючи функції покладені на них державою, державними інспекторами було складено Акт № 262684 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 29.11.2020 який відповідно до п. 21 Порядку № 1567, складаються в одному примірнику. Водій зі змістом Акту № 262684 був ознайомлений, однак, від підпису та надання пояснень відмовився.
Відповідно до п. 25 Порядку № 1567, справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб`єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб`єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.
Повідомленням № 97456/23-2/24-20 від 11.12.2020 року, направленим поштою 15.12.2020 року відповідно до списку № 113 згрупованих поштових відправлень рекомендованих листів, Позивача було викликано на 22.12.2020 року. Повідомлення було отримано позивачем 17.12.2020 року, про що свідчить інформації з сайту Укрпошти щодо рекомендованого повідомлення за № 8433348060816. Відповідач в повній мірі виконав свій обов`язок щодо належного та своєчасного інформування позивача. Отже, зазначене свідчить, що позивач мав можливість прибути на розгляд справи, однак своїм правом не скористався. Поряд з цим, позивач не навів жодної обставини та не надав доказів, які б підтверджували неможливість прибути на розгляду справи.
З огляду на зазначене відповідач зазначив, що, відповідно п. 27 Порядку №1567, яким передбачено, що у разі неявки про порушення уповноваженої особи суб`єкта господарювання справа розглядається без її участі, Управлінням Укртрансбезпеки правомірно розглянуто справу та прийнято рішення без участі представника позивача.
За результатами розгляду справи винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 177680 від 22.12.2020 року про застосування до ТОВ Фрахттранссервіс адміністративно-господарського штрафу у розмірі 1 700,00 грн. Зазначену постанову відповідачем направлено позивачу рекомендованим листом за № 8433348034122. 04 січня 2020 року відправлення позивачем отримане.
Стосовно визнання протиправною та скасування постанови № 177714 від 26.01.2021 року про застосування до ТОВ Фрахттранссервіс адміністративно-господарського штрафу у розмірі 34 000,00 грн. відповідач зазначив наступне.
Відповідно до п.п. 3, 4 Порядку № 422, був зупинений транспортний засіб марки MAN, номерний знак НОМЕР_2 з напівпричепом марки GOLDHOFER, номерний знак НОМЕР_10 , під керуванням водія ОСОБА_2 . Відповідно до ст. 49 Закону України Про автомобільний транспорт , п. 4 Порядку № 422, водій транспортного засобу ОСОБА_2 надав для перевірки посадовим особам Управління Укртрансбезпеки наступні документи: посвідчення водія відповідної категорії серія ЯНА № НОМЕР_11 ; свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу (тягача) марки MAN, номерний знак НОМЕР_2 , серія НОМЕР_12 ; свідоцтво пре реєстрацію транспортного засобу напівпричепу марки GOLDHOFER, номерний знак НОМЕР_10 , серія НОМЕР_13 ; документа на вантаж CMR № 1130814 від 01.12.2020 року. Відповідно до наданих документів було встановлено, що автомобільним перевізником є ТОВ Фрахттранссервіс , яке надавало послуги з перевезення вантажу.
За результатами документального габаритно-вагового контролю, транспортного засобу марки MAN, номерний знак НОМЕР_2 з напівпричепом марки GOLDHOFER, номерний знак НОМЕР_10 , було встановлено, що загальна маса тягача разом з напівпричепом та вантажем становила 161,650 т. при нормативно допустимій 40 т. для даного типу транспортного засобу. На підставі п. 6 Порядку № 422, у зв`язку з виявленими під час здійснення габаритно-вагового контролю невідповідності фактичних вагових параметрів нормам та правилам, контролюючими особами Управління Уктрансбезпеки було складено Акт про перевищення транспортним засобом нормативно вагових параметрів № 038604 від 04.12.2020 року. Відповідно до п. 30 та 31 Порядку № 879, співробітниками Управління Уктрансбезпеки було складено розрахунок плати за проїзд великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до Акту № 038604 від 04.12.2020 року.
Відповідно до п. 4 Правил № 30 та до ст. 48 Закону України Про автомобільний транспорт , рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів. Отже відсутність у позивача дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами України транспортним засобом з перевищенням вагових параметрів зафіксований в Акті № 038604 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 04.12.2020 року. Водій ОСОБА_2 з Актом № 038604 від 04.12.2020 року був ознайомлений, про що свідчить відповідний власноручний підпис.
Відповідно до п. 25 Порядку № 1567, справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб`єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб`єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.
Повідомленням № 3382/27.2/24-21 від 15.01.2021 року, направленим поштою 15.01.202 року відповідно до списку № 1 згрупованих поштових відправлень листів рекомендованих, позивача було викликано на 26.01.2021 року. Зазначене повідомлення не було отримано позивачем, про що свідчить з інформації з сайту Укрпошти щодо рекомендованого повідомлення за № 8433348096314. Відповідач в повній мірі виконав свій обов`язок щодо належного та своєчасного інформування позивача. Отже, зазначене свідчить, що позивач мав можливість прибути на розгляд справи, однак своїм правом не скористався. Поряд з цим, позивач не навів жодної обставини та не надав доказів, які б підтверджували неможливість прибути на розгляду справи.
З огляду на зазначене відповідач зазначив, що, відповідно п. 27 Порядку №1567, яким передбачено, що у разі неявки про порушення уповноваженої особи суб`єкта господарювання справа розглядається без її участі, Управлінням Укртрансбезпеки правомірно розглянуто справу та прийнято рішення без участі представника позивача.
За результатами розгляду справи винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 177714 від 26.01.2021 року про застосування до ТОВ Фрахттранссервіс адміністративно-господарського штрафу у розмірі 34 000,00 грн. Зазначену постанову відповідачем направлено позивачу рекомендованим листом за № 8433348097167. 15 лютого 2021 року відправлення позивачем вручено.
З огляду на вище зазначене, відповідач просить відмовити позивачу у задоволенні даного позову у повному обсязі.
Встановивши, що вказаний позов поданий без додержання вимог передбачених ст.ст. 160, 161 КАС України, суд своєю ухвалою від 19 березня 2021 року, залишив його без руху, надавши позивачеві строк для усунення недоліків заяви.
25 березня 2021 року недоліки позову позивачем усунені.
Ухвалою суду від 30 березня 2021 року позовну заяву прийнято до розгляду, провадження у справі відкрито, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження, без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.
Ухвалою суду від 19 травня 2021 року вирішено перейти зі спрощеного позовного провадження до розгляду справи за правилами загального позовного провадження. Замінено засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням, строк підготовчого засідання продовжено на 30 днів, підготовче засідання призначено на 25 травня 2021 року.
Ухвалою суду від 21 травня 2021 року у задоволенні заяви представника позивача про участь у підготовчому засіданні в режимі відеоконференції відмовлено.
Ухвалою суду від 24 травня 2021 року у задоволенні заяви представника позивача про участь у підготовчому засіданні в режимі відеоконференції відмовлено.
Ухвалою суду від 25 травня 2021 року підготовче засідання відкладено на 03 червня 2021 року.
Ухвалою суду від 28 травня 2021 року у задоволенні клопотання представника позивача про участь у підготовчому засіданні призначеного на 03 червня 2021 року в режимі відеоконференції відмовлено.
03 червня 2021 року підготовче засідання відкладено на 08 червня 2021 року.
08 червня 2021 року підготовче засідання відкладено на 15 червня 2021 року.
Ухвалою суду від 15 червня 2021 року підготовче провадження у справі закрито, проведення судового засідання для розгляду справи по суті призначено на 29 червня 2021 року.
Представники сторін, будучи належним чином повідомленими про місце, дату та час розгляду справи, у судове засідання не з`явились.
Керуючись положеннями ч. 9 ст. 205 КАС України, за якими, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта, суд приходить до висновку про можливість провести розгляд справи у письмовому провадженні.
Дослідивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю Фрахттранссервіс , зареєстроване у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців з кодом 20390931, одним з видів діяльності якого є діяльність автомобільного вантажного транспорту (т. 1 а. с. 35).
Відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу - спеціалізованого вантажного - спеціалізованого сідлового тягача-Е марки KENWORTH, державний номер НОМЕР_1 , 2002 року випуску, повна маса транспортного засобу 30 тон, без навантаження 7,8 тони, власником якого є ТОВ Фрахттранссервіс (т. 1 а. с. 37).
Відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу - спеціалізованого напівпричепу марки FLIEGL державний номер НОМЕР_14 , 2005 року випуску, повна маса транспортного засобу 57 тон, без навантаження 9 тон, власником якого є ТОВ Фрахттранссервіс (т. 1 а. с. 38).
Відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу - спеціалізованого вантажного - спеціалізованого сідлового тягача-Е марки MAN державний номер НОМЕР_2 , 2008 року випуску, повна маса транспортного засобу 41 тонна, без навантаження 12 тон, власником якого є ТОВ Фрахттранссервіс (т. 1 а. с. 44).
Відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу - спеціалізованого напівпричепу марки GOLDHOFER державний номер НОМЕР_10 , 2002 року випуску, повна маса транспортного засобу 48 тон, без навантаження 10,4 тон, власником якого є ТОВ Фрахттранссервіс (т. 1 а. с. 45).
Відповідно до Щотижневого графіку заплановано проведення рейдових перевірок Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області у період з 26.09.2020 року по 02.10.2020 року (т. 1. а. с. 146).
30.09.2020 року Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області на підставі направлення на перевірку № 026445 від 25 вересня 2020 року, було проведено перевірку транспортного засобу марки KENWORTH, державний номер НОМЕР_1 , який перебуває у власності є ТОВ Фрахттранссервіс (т. 1 а. с.147).
При проведенні цієї перевірки у пункті зважування Дачне , відбулося зважування зазначеного транспортного засобу в результаті якого загальна вага транспортного засобу становить 67,43 тони при нормі 40,8 тон (т. 1 а. с. 148).
З товарно-транспортної накладної № 309 від 30 вересня 2020 року, наданою відповідачем до суду вбачається, що замовником, вантажовідправником та вантажоодержувачем щодо перевезення вантажу є ТОВ Фірма КВАД , пункт завантаження - с. Ширяєво Одеська область, пункт розвантажування - ст. Усатово Одеська область (т. 1 а. с. 154).
В результаті чого, посадовою особою Укртрансбезпеки, що проводила габаритно-ваговий контроль В. Гринчук була складена Довідка № 0004710 про результати здійснення габаритно-вагового контролю транспортного засобу марки KENWORTH, модель Т2000, державний номер НОМЕР_1 та напівпричепу марки FLIEGL, модель SVS470т, зазначено про результати вагового контролю: навантаження на осі, тонн: 1) 4.43; 2) 6.41; 3) 5.994 4) 12.68; 5) 12.91; 6)12.61; 7) 12.4; повна маса транспортного засобу 67,43 тон. Також зазначено про результати габаритного контролю транспортного засобу: (т. 1 а. с. 149).
Відповідно до наданого позивачем Дозволу № 2020-13008901-12051НГ на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні KENWORTH, AН7285MC, причіп: FLIEGL, АН8223Хр, вантаж: частина крану, строк дії якого з 23.09.2020 року по 02.10.2020 року, виданого ТОВ Фрахттранссервіс Відділом безпеки дорожнього руху Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, в якому зазначено маршрут: ПП Платоново - МІ3, виїзд на Н24 - Н24 - виїзд на Т15-10 - Т15-10, виїзд на Н24 - Н24 - виїзд на М14 - М14 - об`їзна Херсону - М14 - об`їзна Мелітополя виїзд на М18 - М18 - виїзд на М14 - М14 - Приазовське - М14 - виїзд на М18- М18 - об`їзна Мелітополя - виїзд на М14 - М14 - об`їзна - об`їзна Херсону - М14 - виїзд на Н24 - Н24 - виїзд на Т15-10 - Т15-10 - виїзд на Н24 - Н24 - виїзд на М13 - М13 - виїзд на М05 - М05 - виїзд на М28 - М28 - виїзд на М14 - М14 - виїзд на М28 - М28 - виїзд на М15 - М15 - виїзд на Р72 - Р72 - Семенівка. Особливі умови руху: при перевищенні денної температури 28 градусів, рух в денний час заборонено, рух здійснювати з 20:00 по 10:00.; під час руху дотримуватись тимчасових обмежень, які пов`язані з погодними умовами. Параметри транспортного засобу: довжина - 22 м, ширина - 3.10 м, висота - 4 м, загальна вага автопоїзду з вантажем - 60.00 т, навантаження на найбільш навантажену вісь - 11 т, вантаж виступає за задній габарит Т3 - 3 м. Транспортний засіб виділений без супроводження (т. 1 а. с. 13).
30.09.2020 року посадовими особами Укртрансбезпеки в Одеській області був складений Акт № 037862 про перевищення транспортним засобом марки KENWORTH, модель Т2000, державний номер НОМЕР_1 та напівпричепу марки С, модель SVS470т, державний номер НОМЕР_14 (т. 1 а. с. 150).
Також, відповідно до постанови КМУ від 27.06.2007 року № 879, посадовими особами Укртрансбезпеки в Одеській області був складений Розрахунок № 51Н плати за проїзд великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до Акту № 037862 від 30.09.2020 року, де зазначено: платник - ТОВ Фрахттранссервіс , маршрут - смт. Ширяєво - ст. Усатово, пройдена відстань - 109 км, склад автопоїзду - НОМЕР_1 - НОМЕР_14 , ПІБ водія - ОСОБА_1 , всього до сплати 463,00 євро. Також зазначено, що перевізник зобов`язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки (т. 1 а. с. 151).
За наслідками вище зазначеної перевірки 30.09.2020 року посадовими особами Укртрансбезпеки в Одеській області був складений Акт № 242373 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, в якому зазначено, що під час перевірки виявлено порушення передбачене ст. 60 Закону України Про автомобільний транспорт та п. 22.5 ПДР, а саме загальна маса транспортного засобу 67т 430 кг при нормі 40т. У тому числі порушення, відповідальність за які передбачена ст. 60 Закону України Про автомобільний транспорт ч. 1 абз. 16 перевищення встановлених законодавством вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу. Також у даному Акті наявні пояснення водія транспортного засобу в связи с срочной необходимостью перевозки крана не успели сделать разрешение . Водій транспортного засобу ОСОБА_1 з даним Актом ознайомлений, про що свідчить відповідний підпис (т. 1 а. с. 152).
27.10.2020 року Південне міжрегіональне управління Укртрансбезпеки до Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки направило за належністю для подальшого прийняття рішення та вжиття заходів за місцезнаходженням суб`єкта господарювання Акт № 243373 від 30.09.2020 року проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, а також копії розрахунків плати за проїзд великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування для вручення (направлення) перевізникам № 242543 від 11.10.2020 року та № 242301 від 24.09.2020 року (т. 1 а. с. 155).
Листом від 11 листопада 2020 року Східне міжрегіональне управління Укртрансбезпеки повідомило позивача ТОВ Фрахттранссервіс про те, що при здійсненні державного контролю 30.09.2020 року, у належному позивачу транспортному засобі НОМЕР_1 були виявлені порушення законодавства про автомобільний транспорт. У відповідності до п.п. 25, 26 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті позивач запрошується на розгляд справи до Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки за адресою: 8433, м. Краматорськ, вул. Академічна, 11-1. Комісія з розгляду даної справи відбудеться 24.11.2020 року з 08:30 до 14:00 (перерва з 12:00 до 12:45). Також позивача повідомлено, що у разі не явки суб`єкта господарювання або уповноваженої ним особи на комісію з розгляду справ, справа буде розглянута без його участі. За результатами розгляду справи, за наявності підстав, керівником органу державного контролю або його заступником буде винесено постанову про застосування позивача до адміністративно-господарського штрафу. Даний лист та Акт проведення перевірки додержання вимог № 242373 від 30.09.2020 року було направлено на адресу позивача рекомендованим повідомленням за № 8433347942840. Зазначене повідомлення отримано позивачем 18.11.2020 року, відповідно до інформації з сайту Укрпошти (т. 1 а. с. 156-159).
24 листопада 2020 року постановою в.о. начальника Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про застосування адміністративно-господарського штрафу № 177568 на позивача накладено штраф в сумі 34 000,00 грн. за правопорушення, передбачене статтею 48 та абз. 16 ч. 1 ст. 60 Закону України Про автомобільний транспорт . Зазначену постанову направлено на адресу позивача рекомендованим повідомленням за № 8433348019794, яку отриману позивачем 01.12.2020 року відповідно до інформації з сайту Укрпошти (Т. 1 а. с. 160-163).
Відповідно до Щотижневого графіку заплановано проведення рейдових перевірок Управлінням Укртрансбезпеки у Донецькій області у період з 23.11.2020 року по 29.11.2020 року (т. 1. а. с. 134).
29 листопада 2020 року Управлінням Укртрансбезпеки у Донецькій області на підставі направлення на перевірку № 011712 від 23 листопада 2020 року, було проведено перевірку транспортного засобу марки MAN, державний номер НОМЕР_2 , який перебуває у власності є ТОВ Фрахттранссервіс (т. 1 а. с.135).
29 листопада 2020 року посадовими особами Укртрансбезпеки у Донецькій області був складений Акт № 262684 про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, в якому зазначено, що під час перевірки виявлено порушення передбачене ст. 60 Закону України Про автомобільний транспорт надання послуг з перевезення вантажів без оформлення документів перелік яких визначено ст. 53 цього Закону, а саме: не оформлено протокол перевірки та адаптації тахографа, особливої картки водія до цифрового тахографа, роздруківки режимів праці та відпочинку водія за 29.11.2020 року. Водій з актом ознайомлений від пояснень та підпису відмовився (т. 1 а. с. 136).
Листом від 11 грудня 2020 року Східне міжрегіональне управління Укртрансбезпеки повідомило позивача ТОВ Фрахттранссервіс про те, що при здійсненні державного контролю 29.11.2020 року, у належному позивачу транспортному засобі НОМЕР_2 були виявлені порушення законодавства про автомобільний транспорт. У відповідності до п.п. 25, 26 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті позивач запрошується на розгляд справи до Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки за адресою: 8433, м. Краматорськ, вул. Академічна, 11-1. Комісія з розгляду даної справи відбудеться 22.12.2020 року з 09:30 до 14:00 (перерва з 12:00 до 12:45). Також позивача повідомлено, що у разі не явки суб`єкта господарювання або уповноваженої ним особи на комісію з розгляду справ, справа буде розглянута без його участі. За результатами розгляду справи, за наявності підстав, керівником органу державного контролю або його заступником буде винесено постанову про застосування позивача до адміністративно-господарського штрафу. Даний лист та Акт проведення перевірки додержання вимог № 262684 від 29.11.2020 року було направлено на адресу позивача рекомендованим повідомленням за № 8433348060816. Зазначене повідомлення отримано позивачем 17.12.2020 року, відповідно до інформації з сайту Укрпошти (т. 1 а. с. 137-140).
22 грудня 2020 року постановою в. о. начальника Східне міжрегіональне управління Укртрансбезпеки про застосування адміністративно-господарського штрафу № 177680 на позивача накладено штраф в сумі 1 700,00 грн. за правопорушення, передбачене статтею 48 та абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України Про автомобільний транспорт . Зазначену постанову направлено на адресу позивача рекомендованим повідомленням за № 8433348034122, яку отриману позивачем 04.01.2021 року відповідно до інформації з сайту Укрпошти (Т. 1 а. с. 141-145).
Відповідно до графіку заплановано проведення рейдових перевірок Управлінням Укртрансбезпеки у Донецькій області у період з 30.11.2020 року по 06.12.2020 року (т. 1. а. с. 117).
04 грудня 2020 року Управлінням Укртрансбезпеки у Донецькій області на підставі направлення на перевірку № 011714 від 30.11.2020 року, було проведено перевірку транспортного засобу марки MAN, державний номер НОМЕР_2 , який перебуває у власності є ТОВ Фрахттранссервіс (т. 1 а. с.118).
Відповідно до наданого позивачем Дозволу № 2020-13008901-15007НГ на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні MAN, АН2823ОЕ, причіп GOLDHOFER, НОМЕР_10 ., вантаж: кронштейн, строк дії якого з 25.11.2020 року по 14.12.2020 року, виданого ТОВ Фрахттранссервіс Відділом безпеки дорожнього руху Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, в якому зазначено маршрут: м. Краматорськ, рух містом: вул. магістральна 10, вул. Олекси Тихого, вул. Танкістів, міська смуга Краматорська виїзд на Н20 - Н20 - міська смуга Дружківки, рух містом: вул. Олекси Тихого, міська смуга Дружківки - Н20 - міська смуга Костянтинівки, рух містом: вул. Олекси Тихого, вул. Ємельянова, вул. Ломоносова, вул. Мирошниченко, міська смуга Костянтинівки виїзд на Н32 - Н32 - км 11+500, 11+000 Н32 рух по осі проїжджої частини - Н32 - міська смуга Миргорода, рух містом: автодорога Т0504, міська смуга Миргорода - Н32 - міська смуга Покровська, рух містом: вул. Шмідта, вул. Захисників України, міська смуга Покровська виїзд на М04 - М04 - виїзд на Т05- Т05-15 - км 90+800 Т05-15 рух по осі проїжджої частини Т05-15 - км 103+900 рух можливий, вісь проїзду на відстані 4,50 м від правого бордюру - Т05-15 - км 106 Т05-15 виїзд на Н15 км 160 - Н15 - км 151 Н15 виїзд на Т05-18 км 0 - Т05-18 - виїзд на Т05-09 - Т05-09 виїзд на Т05-18 - Т05-18 - км 35+060, 060+800 Т05-18 рух по осі проїжджої частини - Т05-18 - Зачатівка. Зупинка на стоянку на узбіччі заборонено. Особливі умови руху: рух під час погіршення погодних умов (туман, сильні опади, ожеледиця, снігопад тощо) заборонено. Параметри транспортного засобу: довжина - 39 м, ширина - 4.60 м, висота - 5 м, загальна вага автопоїзду з вантажем - 195.00 т, навантаження на найбільш навантажену вісь - 12 т. Транспортний засіб виділений для супроводження автомобілем поліції (т. 1 а. с. 20).
Також, відповідно до наданого позивачем Дозволу № 2020-13008901-15008НГ на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні MAN, АН2823ОЕ, причіп GOLDHOFER, НОМЕР_10 ., вантаж: кронштейн, строк дії якого з 25.11.2020 року по 14.12.2020 року, виданого ТОВ Фрахттранссервіс Відділом безпеки дорожнього руху Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, в якому зазначено маршрут: Розівка виїзд на Н08 км 667 - Н08 - км 694 Н08 виїзд на Т05-23 км 29 - Т05-23 - км 46 Т05-23 виїзд на М14 км 619 - М14 - міська смуга Маріуполя, рух містом: просп. Миру, вул. Флотська, вул. Повстання, вул. Гагаріна, вул. інтернаціональна, просп. Адмірала Луніна, вул. Велика Морська, ММТП. Зупинка на стоянку на узбіччі заборонено. Особливі умови руху: рух під час погіршення погодних умов (туман, сильні опади, ожеледиця, снігопад тощо) заборонено. Параметри транспортного засобу: довжина - 39 м, ширина - 4.60 м, висота - 5 м, загальна вага автопоїзду з вантажем - 195.00 т, навантаження на найбільш навантажену вісь - 12 т. Транспортний засіб виділений для супроводження автомобілем поліції (т. 1 а. с. 21).
Позивачем також надано до суду товарно-транспортну накладну № 1130817 з якої вбачається , що відправником щодо перевезення кронштейну бортового гребного вала, правий борт є ПАО Єнергомашспецсталь , а одержувачем є АО Балтийський завод . Місце розвантаження вантажу - Маріупольський морський порт для ООО Донбасстранзитсервис (т. 1 а. с. 46).
Позивачем також надано до суду товарно-транспортну накладну № 1130814 з якої вбачається , що відправником щодо перевезення кронштейну бортового гребного вала, лівий борт є ПАО Єнергомашспецсталь , а одержувачем є АО Балтийський завод . Місце розвантаження вантажу - Маріупольський морський порт для ООО Донбасстранзитсервис (т. 1 а. с. 53).
При проведенні перевірки посадовою особою Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки складено Акт № 038604 від 04.12.2020 року про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів транспортного засобу марки MAN, державний номер НОМЕР_2 , причепу марки GOLDHOFER, номерний знак НОМЕР_10 . Місце проведення габаритно-вагового контролю: а/д Н-08 Бориспіль - Дніпро - Запоріжжя - Маріуполь 686 км. Найменування та вид вантажу, у тому числі небезпечного - кронштейн бортового гребного вала, не подільний. Маршрут руху із зазначенням пройденої відстані дорогами загального користування, кілометрів: с. Зачатівка - с. Розівка 10км. Повна маса: нормативна - 40 000 кг, фактична - 161 650 кг. Водій транспортного засобу ОСОБА_2 з даним Актом ознайомлений, про що свідчить відповідний підпис (т. 1 а. с. 119).
Також, відповідно до постанови КМУ від 27.06.2007 року № 879, посадовими особами Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки був складений Розрахунок плати за проїзд великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до Акту № 038604 від 04.12.2020 року, де зазначено: платник - ТОВ Фрахттранссервіс , маршрут - с. Зачатівка - с. Розівка, пройдена відстань - 210 км, транспортного засобу марки MAN, державний номер НОМЕР_2 , напівпричепу марки GOLDHOFER, номерний знак НОМЕР_10 , фактичні вагові та/або габаритні параметри - 161 650 кг, параметри за які нарахована плата за проїзд - 121 650 кг, всього до сплати 429,00 євро. Також зазначено, що водій ОСОБА_2 копію даного розрахунку отримав, про що свідчить відповідний підпис (т. 1 а. с. 120).
За наслідками вище зазначеної перевірки 04.12.2020 року посадовими особами Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки був складений Акт № 262681 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, в якому зазначено, що під час перевірки виявлено порушення перевезення вантажу з перевезення встановлених п. 22.5 ПДР валових норм понад 20% включно при перевезенні вантажу без відповідного дозволу 6MR №1130814 (вантаж кронштейн гребного вала, не подільний) маршрут с. Зачатівка - с. Розівка, загальна вага - 161 650 кг. У тому числі порушення, відповідальність за які передбачена абз. 16 ч. 1 ст. 60 Закону України Про автомобільний транспорт перевищення встановлених законодавством вагових норм понад 20% включно при перевезенні вантажу без відповідного дозволу за маршрутом с. Зачатівка - с. Розівка. Водій транспортного засобу водій ОСОБА_2 з даним Актом ознайомлений, про що свідчить відповідний підпис (т. 1 а. с. 121).
Листом від 11 грудня 2020 року Східне міжрегіональне управління Укртрансбезпеки повідомило позивача ТОВ Фрахттранссервіс про те, що при здійсненні державного контролю 04.12.2020 року, у належному позивачу транспортному засобі НОМЕР_2 були виявлені порушення законодавства про автомобільний транспорт. У відповідності до п.п. 25, 26 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті позивач запрошується на розгляд справи до Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки за адресою: 8433, м. Краматорськ, вул. Академічна, 11-1. Комісія з розгляду даної справи відбудеться 26.01.2021 року з 09:30 до 14:00 (перерва з 12:00 до 12:45). Також позивача повідомлено, що у разі не явки суб`єкта господарювання або уповноваженої ним особи на комісію з розгляду справ, справа буде розглянута без його участі. За результатами розгляду справи, за наявності підстав, керівником органу державного контролю або його заступником буде винесено постанову про застосування позивача до адміністративно-господарського штрафу. Даний лист та Акт проведення перевірки додержання вимог № 262681 від 04.12.2020 року було направлено на адресу позивача рекомендованим повідомленням за № 8433348096314. Зазначене повідомлення отримано позивачем 27.01.2021 року, відповідно до інформації з сайту Укрпошти (т. 1 а. с. 125-128).
26 січня 2021 року постановою в.о. начальника Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про застосування адміністративно-господарського штрафу № 177714 на позивача накладено штраф в сумі 34 000,00 грн. за правопорушення, передбачене статтею 48 та абз. 16 ч. 1 ст. 60 Закону України Про автомобільний транспорт . Зазначену постанову направлено на адресу позивача рекомендованим повідомленням за № 8433348097167, яку отриману позивачем 15.02.2021 року відповідно до інформації з сайту Укрпошти (Т. 1 а. с. 129-133).
01 березня 2021 року представником позивача був направлений адвокатський запит до Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, в якому він просив надати належними чином завірені копії матеріалів рейдових перевірок, в тому числі матеріалів габаритно-вагового контролю транспортних засобів ТОВ Фрахттранссервіс за результатами яких були винесені постанови про застосування адміністративно-господарських штрафів за № 177568 від 24.11.2020 року, № 177680 від 22.12.2020 року, № 177714 від 26.01.2021 року (т. 1 а. с. 22).
04 березня 2021 року Державною службою з безпеки на транспорті на адвокатський запит надано належним чином засвідчені копії документів на 4 арк. в 1 прим. (т. 1 а. с. 23).
Також, відповідачем до суду надано роздруківку картографічних даних Googlе з мережі інтернет з якої вбачається, що дільниця шляху с. Зачатівка - с. Розівка входить до маршруту слідування транспортного засобу марки MAN, державний номер НОМЕР_2 з причепом марки GOLDHOFER, номерний знак НОМЕР_10 ТОВ Фрахттранссервіс .
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Щодо оскарження постанови № 177568 від 24.11.2020 року про застосування до ТОВ Фрахттранссервіс адміністративно-господарського штрафу у розмірі 34 000,00 грн. суд зазначає наступне.
Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначає Закон України від 5 квітня 2001 року № 2344-III Про автомобільний транспорт .
Згідно з ч. 12 ст. 6 цього Закону, державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.
Відповідно до ст. 48 Закону України Про автомобільний транспорт , автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.
У разі перевезення небезпечних вантажів крім документів, передбачених частиною другою цієї статті, обов`язковими документами також є: для автомобільного перевізника - ліцензія на надання відповідних послуг; для водія - свідоцтво про допущення транспортного засобу до перевезення певних небезпечних вантажів, свідоцтво про підготовку водіїв транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, письмові інструкції на випадок аварії або надзвичайної ситуації.
У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п`яти відсотків.
Щодо процедури здійснення державного контролю за додержанням суб`єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб`єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами, її визначає Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 8 листопада 2006 року №1567 (надалі - Порядок № 1567).
Відповідно до пункту 2 Порядку № 1567, державному контролю підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних суб`єктів господарювання (далі - транспортні засоби), що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України.
Згідно з пунктом 3 Порядку № 1567, органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Укртрансінспекція, її територіальні органи - управління в Автономній Республіці Крим, обласні, Київське та Севастопольське міські, районні управління.
Пунктом 4 Порядку № 1567 регламентовано, що контроль на автомобільному транспорті (далі - державний контроль) здійснюється посадовими особами органу державного контролю (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Відповідно до п. 14 Порядку № 1567, рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об`єктах, що використовуються суб`єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту.
Пунктом 15 Порядку № 1567 передбачено, що під час проведення рейдової перевірки перевіряється, серед іншого: наявність визначених статтями 39 і 48 Закону України Про автомобільний транспорт документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; додержання вимог статей 53, 56, 57 і 59 Закону України Про автомобільний транспорт .
Пунктом 16 Порядку № 1567 передбачено, зокрема, що під час проведення рейдової перевірки можливе здійснення габаритно-вагового контролю.
Відповідно до пункту 21 Порядку № 1567, у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.
Статтею 33 Закону України Про автомобільні дороги визначено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини 2 статті 29 Закону України від 30 червня 1993 року № 3353-XII Про дорожній рух з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року № 30 (далі - Правила № 30) транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
Згідно з пунктом 4 Правил № 30, рух великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів. Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.
Згідно з п. 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м (для сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, - 3,75 м), за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м.
Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.
Забороняється рух транспортних засобів з навантаженням на вісь понад 7 т або фактичною масою понад 24 т автомобільними дорогами загального користування місцевого значення.
Механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів (далі - великовагові та/або великогабаритні транспорті засоби), що використовуються на автомобільних дорогах загального користування визначає Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 р. № 879 (далі - Порядок № 879).
Відповідно до пп. 2-4, 9 п. 1 Порядку № 879, вимірювання (зважування) - процес визначення за допомогою вимірювального (зважувального) обладнання габаритно-вагових параметрів фактичної маси та навантаження на вісь (осі) транспортного засобу, що проводяться згідно з методикою, затвердженою спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології; великовагові та великогабаритні транспортні засоби - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. № 1306 (Офіційний вісник України, 2001 р., № 41, ст. 1852). При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 відсотки; габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів; пересувний пункт габаритно-вагового контролю (далі - пересувний пункт) - спеціальний транспортний засіб, обладнаний вимірювальною і зважувальною технікою для здійснення контролю. Ділянка дороги на відстані 100 метрів до пересувного пункту, 50 метрів за пересувним пунктом та узбіччя дороги за напрямком руху, де розташовано пункт, вважаються його межами. Місце здійснення габаритно-вагового контролю позначається відповідними тимчасовими дорожніми знаками.
Відповідно до пункту 28 Порядку № 879, плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.
Перевізник має право на відшкодування вантажовідправником чи замовником коштів, внесених у рахунок плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу.
Методику розрахунку плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту визначено пунктом 30 Порядку № 879.
Відповідно до пункту 11 Порядку № 879, режим роботи пересувного пункту встановлюється Укртрансбезпекою за погодженням з відповідним підрозділом МВС, що забезпечує безпеку дорожнього руху. Забороняється експлуатація пересувних пунктів у темну пору доби, крім випадків, коли такий пункт розташовано на освітлених ділянках автомобільних доріг, у морських, річкових портах, вантажних терміналах, місцях формування вантажопотоків.
Пунктом 12 Порядку № 879 передбачено, що вимірювальне і зважувальне обладнання для здійснення габаритно-вагового контролю повинне утримуватись у робочому стані; періодично проводиться повірка (метрологічна атестація) такого обладнання з подальшим клеймуванням (пломбуванням) та видачею відповідного свідоцтва спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.
За приписами пункту 13 Порядку № 879 під час здійснення габаритно-вагового контролю не допускається використання вимірювального і зважувального обладнання, періодична повірка (метрологічна атестація) якого не проведена, а також обладнання, що перебуває у несправному стані.
У відповідності до пункту 18 Порядку № 879 за результатами точного габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка результатів здійснення контролю із зазначенням часу і місця його проведення, а на запит водія - міжнародний сертифікат зважування вантажних транспортних засобів, якщо пункт габаритно-вагового контролю уповноважений видавати такі сертифікати.
Згідно з пунктом 20 Порядку № 879, за результатами габаритно-вагового контролю посадові особи та/або працівники Укртрансбезпеки або її територіальних органів визначають належність транспортного засобу до великовагових та/або великогабаритних.
Водії під час перебування в зоні стаціонарного або пересувного пункту габаритно-вагового контролю повинні виконувати законні вимоги посадових осіб та/або працівників Укртрансбезпеки, її територіальних органів та поліцейських.
Пунктом 21 Порядку 879 визначено, що у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування (далі - плата за проїзд). Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України.
Згідно з пунктом 23 Порядку № 879 власник великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу або уповноважена ним особа має право привести габаритно-вагові параметри транспортного засобу у відповідність з установленими нормативами шляхом часткового розвантаження, перевантаження на інший транспортний засіб або у будь-який інший спосіб.
У відповідності з пунктом 24 Порядку № 879, після приведення габаритно-вагових параметрів транспортного засобу у відповідність з установленими нормативами і внесення плати за проїзд такий засіб спрямовується для здійснення повторного габаритно-вагового контролю. Якщо під час здійснення повторного габаритно-вагового контролю фактів перевищення габаритно-вагових параметрів не виявлено, транспортний засіб може продовжити подальший рух.
Судом було встановлено, що з метою перевірки габаритно-вагових параметрів транспортний засіб марки KENWORTH, державний номер НОМЕР_1 , який перебуває у власності є ТОВ Фрахттранссервіс , яка проводилася 30.09.2020 року - встановлено перевезення вантажу із перевищенням нормативно допустимих навантажень.
Позивач надав до суду Дозвіл № 2020-13008901-12051НГ на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні KENWORTH, AН7285MC, причіп: FLIEGL, АН8223Хр, вантаж: частина крану, строк дії якого з 23.09.2020 року по 02.10.2020 року, виданого ТОВ Фрахттранссервіс Відділом безпеки дорожнього руху Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, (т. 1 а. с. 13), з якого вбачається, що загальна вага автопоїзду з вантажем повинна становити не більше 60.00 т.
Натоміть відповідач стверджує, що під час рейдової перевірки за результатами габаритно-вагового контролю транспортного засобу марки KENWORTH, номерний знак НОМЕР_4 , з напівпричепом марки FLIEGL, номерний знак НОМЕР_5 , було встановлено, що загальна маса транспортного засобу разом з напівпричіпом та вантажем становила 67,43 т.
Статтею 48 Закону України Про автомобільний транспорт визначено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
Зокрема, у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п`яти відсотків.
Таким чином, законодавство зобов`язує перевізників та водіїв мати при собі документи, на підставі яких здійснюються відповідні перевезення.
Стаття 60 Закону України Про автомобільний транспорт передбачає, що за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи.
Абзацом 15 ч. 1 ст. 60 Закону України Про автомобільний транспорт передбачена відповідальність за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Отже, відповідальність за порушення вимог законодавства у сфері автомобільного транспорту під час перевезення вантажів підлягають саме перевізники.
Відповідно до ст. 1 Закону України Про автомобільний транспорт , автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.
З огляду на вищевикладене, суд не бере до уваги наданий позивачем дозвіл № 2020-13008901-12051НГ на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні KENWORTH, AН7285MC, причіп: FLIEGL, АН8223Хр, вантаж: частина крану, строк дії якого з 23.09.2020 року по 02.10.2020 року, виданого ТОВ Фрахттранссервіс Відділом безпеки дорожнього руху Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, (т. 1 а. с. 13), у якому зазначена загальна вага автопоїзду з вантажем 60.00 т., оскільки фактична вага автопоїзду з вантажем становила 67, 43 т., а отже мало місце перевищення допустимих меж вагових параметрів.
Щодо доводів позивача, стосовно не відповідності дій працівників відповідача під час здійснення першої рейдової перевірки, а саме, що остання оформлена лише Актом, а відповідна довідка про результати здійснення габаритно-вагового контролю, в якій зазначається навантаження на кожну вісь, а також загальна маса транспортного засобу (відповідно до п. 18 Порядку № 1567) не складалася, суд зазначає наступне.
Так, судом встановлено, що під час проведення габаритно-вагового контролю на підставі талону про зважування від 30.09.2020 року, контролюючими особами Управління Укртрансбезпеки в Одеській області було складено Довідку № 0004710 про результати здійснення габаритно-вагового контролю транспортного засобу марки KENWORTH, модель Т2000, державний номер НОМЕР_1 та напівпричепу марки FLIEGL, модель SVS470т, зазначено про результати вагового контролю: навантаження на осі, тонн: 1) 4.43; 2) 6.41; 3) 5.994 4) 12.68; 5) 12.91; 6)12.61; 7) 12.4; повна маса транспортного засобу 67,43 тон. (т. 1 а. с. 149).
З огляду на вищевикладене, суд не бере до уваги доводів позивача щодо не відповідності дій працівників відповідача під час здійснення рейдової перевірки, оскільки відповідачем надано до суду Довідку № 0004710 про результати здійснення габаритно-вагового контролю транспортного засобу марки KENWORTH, модель Т2000, державний номер НОМЕР_1 та напівпричепу марки FLIEGL, модель SVS470т., яка є належним та допустимим доказом у розумінні ст. 73, 74 КАС України та свідчить про наявність з боку позивача порушення Закону України Про автомобільний транспорт .
За таких обставин, суд дійшов висновку, що уповноважені посадові особи Укртрансбезпеки обґрунтовано склали матеріали перевірки відносно позивача, як автомобільного перевізника вантажу.
Відповідно до пункту 28 Порядку № 879 плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.
Перевізник має право на відшкодування вантажовідправником чи замовником коштів, внесених у рахунок плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу.
Таким чином, саме позивач як власник великогабаритного транспортного засобу має сплатити визначену відповідачем суму плати за проїзд автомобільними дорогами транспортного засобу, вагові параметри якого перевищують нормативні, оскільки саме його транспортний засіб завдає шкоди автомобільним дорогам внаслідок такого перевищення.
Аналогічну правову позицію висловив Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 03 липня 2019 року по справі №819/1381/16 (провадження №К/9901/24562/18).
Отже, суд вважає необґрунтованими доводи позивача щодо неналежного проведення габаритно-вагового контролю, зокрема, за відсутності складання відповідної довідки про результати здійснення габаритно-вагового контролю транспортного засобу.
Матеріалами справи підтверджено перевищення позивачем габаритно-вагових норм понад 10% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу, що є складом правопорушення, за який абз. 15 ч. 1 ст. 60 Законом України Про автомобільний транспорт передбачена відповідальність у вигляді штрафу.
Як встановлено судом, листом від 11 листопада 2020 року Східне міжрегіональне управління Укртрансбезпеки повідомило позивача ТОВ Фрахттранссервіс про те, що при здійсненні державного контролю 30.09.2020 року, у належному позивачу транспортному засобі НОМЕР_1 були виявлені порушення законодавства про автомобільний транспорт. У відповідності до п.п. 25, 26 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті позивач запрошується на розгляд справи до Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки за адресою: 8433, м. Краматорськ, вул. Академічна, 11-1. Комісія з розгляду даної справи відбудеться 24.11.2020 року з 08:30 до 14:00 (перерва з 12:00 до 12:45). Також позивача повідомлено, що у разі не явки суб`єкта господарювання або уповноваженої ним особи на комісію з розгляду справ, справа буде розглянута без його участі. За результатами розгляду справи, за наявності підстав, керівником органу державного контролю або його заступником буде винесено постанову про застосування позивача до адміністративно-господарського штрафу. Даний лист та Акт проведення перевірки додержання вимог № 242373 від 30.09.2020 року було направлено на адресу позивача рекомендованим повідомленням за № 8433347942840. Зазначене повідомлення отримано позивачем 18.11.2020 року, відповідно до інформації з сайту Укрпошти (т. 1 а. с. 156-159).
24 листопада 2020 року постановою в.о. начальника Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про застосування адміністративно-господарського штрафу № 177568 на позивача накладено штраф в сумі 34 000,00 грн. за правопорушення, передбачене статтею 48 та абз. 16 ч. 1 ст. 60 Закону України Про автомобільний транспорт . Зазначену постанову направлено на адресу позивача рекомендованим повідомленням за № 8433348019794, яку отриману позивачем 01.12.2020 року відповідно до інформації з сайту Укрпошти (Т. 1 а. с. 160-163).
Згідно п.25 Порядку № 1567, справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб`єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб`єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.
Відповідно до пункту 26 Порядку № 1567 справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб`єкта господарювання.
Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб`єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.
Згідно п.27 Порядку № 1567 у разі неявки уповноваженої особи суб`єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі.
За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
У рішення по справі "Звежинський проти Польщі" (Заява N34049/96) від 19.06.2001 року Європейський суд з прав людини підкреслив, що, розглядаючи питання, які мають загальний інтерес, органи державної влади повинні діяти коректно і дуже послідовно (див. цит. вище рішення у справі "Беєлер проти Італії"). Крім того, як охоронець громадського порядку держава має моральне зобов`язання бути взірцевою, вона повинна стежити за тим, щоб такими були й державні органи, що захищають публічний порядок (пункт 73).
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Водночас, відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Враховуючи вищевикладене, оцінивши докази, які є у справі, суд дійшов висновку, що оскаржена постанова Східного міжрегіонального Управління Укртрансбезпеки № 177568 від 24.11.2020 року про застосування адміністративно-господарського штрафу у розмірі 34000,00 грн. є правомірною, а підстави для її скасування відсутні.
Щодо оскарження постанови № 177680 від 22.12.2020 року про застосування до ТОВ Фрахттранссервіс адміністративно-господарського штрафу у розмірі 1 700,00 грн. суд зазначає наступне.
Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначені Законом України Про автомобільний транспорт від 05.04.2001 № 2344-III (далі - Закон № 2344-III).
Відповідно до положень ст. 6 Закону № 2344-III реалізація державної політики у сфері автомобільного транспорту здійснюється через центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування. Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, здійснює, зокрема, державний нагляд і контроль за дотриманням автомобільними перевізниками вимог законодавства, норм та стандартів на автомобільному транспорті; державний контроль за виконанням перевізниками вимог міжнародних договорів України з питань міжнародних автомобільних перевезень; інші повноваження, визначені законами та покладені на нього Президентом України.
Центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства), є Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека), діяльність якої спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури (п. 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою КМУ від 11 лютого 2015 р. № 103).
Процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб`єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб`єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами визначає Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 8 листопада 2006 року № 1567 (далі - Порядок № 1567).
Згідно з п. 4 Порядку № 1567 державний контроль на автомобільному транспорті (далі - державний контроль) здійснюється посадовими особами органу державного контролю (далі - посадові особи) шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Як визначено п. 15 цього Порядку, під час проведення рейдової перевірки перевіряється, крім іншого, наявність визначених статтями 39 і 48 Закону (Закону України Про автомобільний транспорт ) документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; додержання водієм автобуса затвердженого розкладу та маршруту руху; додержання водієм режиму праці та відпочинку; виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 48 Закону України Про автомобільний транспорт автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.
Згідно з п. 6.1 Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затвердженого Наказом Міністерства транспорту та зв`язку України від 07.06.2010 № 340 (далі - Положення № 340), вантажні автомобілі з повною масою понад 3,5 тонн повинні бути обладнані діючими та повіреними тахографами.
Тахографом є контрольний пристрій, який встановлюється на транспортних засобах для показу та реєстрації інформації про рух транспортних засобів.
Відповідно до п. 6.3 Положення № 340 водій, що керує ТЗ, який не обладнаний тахографом, веде індивідуальну контрольну книжку водія (додаток 3).
Пунктом 3.3 Інструкції з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті, затвердженої Наказом Міністерства транспорту та зв`язку України від 24.06.2010 № 385 (далі - Інструкція № 385), визначено, що водій транспортного засобу, обладнаного тахографом: забезпечує правильну експлуатацію тахографа та управління режимами його роботи відповідно до інструкції виробника тахографа; своєчасно встановлює, змінює і заповнює тахокарти та забезпечує їх належне зберігання; використовує тахокарти (у разі використання аналогового тахографа) або у разі використання цифрового тахографа - особисту карткуводія кожного дня, протягом якого керував транспортним засобом; має при собі: протокол про перевірку та адаптацію тахографа до транспортного засобу; заповнені тахокарти у кількості, що передбачена Європейською угодою щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення (ЄУТР), або картку водія чи роздруківку даних роботи тахографа у разі обладнання транспортного засобу цифровим тахографом; у разі несправності або пошкодження аналогового тахографа своєчасно записує від руки дані щодо режиму роботи та відпочинку на зворотному боці тахокарти, де нанесена сітка з відповідними графічними позначками, інформує про це відповідну посадову особу перевізника, з яким водій перебуває у трудових відносинах (для найманих водіїв); у разі несправності або пошкодження цифрового тахографа або картки до нього своєчасно записує від руки дані щодо режиму роботи та відпочинку на зворотному боці аркуша, призначеного для роздруківки даних, що використовують у даному тахографі, та забезпечує належне зберігання таких записів.
Згідно з п. 1.4 Інструкції № 385 тахокарта - бланк, призначений для внесення й зберігання зареєстрованих даних, який вводять в аналоговий контрольний пристрій (тахограф) та на якому маркувальні пристрої останнього здійснюють безперервну реєстрацію інформації, що підлягає фіксуванню відповідно до положень ЄУТР.
Із закріпленого у ч. 8 ст. 53 Закону № 2344-III, водії транспортних засобів (при виконанні міжнародних перевезень), що належать резидентам або нерезидентам України, зобов`язані допускати до перевірки тахографів посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, надавати їм реєстраційні листки режиму праці та відпочинку водіїв - тахокарти, а також, у разі якщо у транспортному засобі використовуються цифрові тахографи, роздруковувати на паперовому носії інформацію про роботу та відпочинок водіїв.
Згідно з п. 11 ч. 1 ст. 60 цього Закону за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за управління транспортними засобами при здійсненні міжнародних автомобільних перевезень без контрольних пристроїв (тахографів) реєстрації режимів праці чи відпочинку водіїв транспортних засобів чи вимкненими такими контрольними пристроями (тахографами) або без щоденних реєстраційних листків режимів праці та відпочинку - штраф у розмірі сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Таким чином, обов`язок ведення реєстраційних листків режиму праці та відпочинку водіїв - тахокарт, непред`явлення яких до перевірки тягне застосування адміністративно-господарської відповідальності, покладений на водіїв, які здійснюють міжнародні автомобільні перевезення.
Як вбачається з оскаржуваної постанови від 22.12.2020 року № 177680, позивачем допущено порушення ст. 48 Закону України Про автомобільний транспорт .
Натомість, в Акті № 262684 про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, транспортний засіб марки MAN д/н НОМЕР_2 , виконував внутрішні перевезення та в якому зазначено, що під час перевірки виявлено порушення передбачене ст. 60 Закону України Про автомобільний транспорт надання послуг з перевезення вантажів без оформлення документів перелік яких визначено ст. 53 цього Закону, а саме: не оформлено протокол перевірки та адаптації тахографа, особистої картки водія до цифрового тахографа, роздруківки режимів праці та відпочинку водія за 29.11.2020 року.
При цьому, суд звертає увагу на те, що ст. 53 Закону України Про автомобільний транспорт регулює правовідносини, які виникають під час організації саме міжнародних перевезень пасажирів і вантажів, та визначає перелік обов`язкових документів, які повинен мати резидент України під час організації саме міжнародних перевезень.
Таким чином, враховуючи здійснення ОСОБА_2 - водієм транспортного засобу, що належить позивачу, внутрішнього автомобільного перевезення, а не міжнародного, відповідачем помилково було констатовано в Акті перевірки порушення позивачем ст. 53 Закону України Про автомобільний транспорт , і як наслідок застосовані штрафні санкції.
До цього ж, згідно з пп. 4 п. 5 Наказу Міністерства транспорту та зв`язку України 07.06.2010 року № 340 Державній службі України з безпеки на транспорті вказано забезпечити здійснення перевірок щодо наявності встановлених тахографів виключно на транспортних засобах, якими здійснюються міжнародні автомобільні перевезення.
Докази здійснення позивачем міжнародного автомобільного перевезення відповідачем суду не надані, як не надані і докази дослідження вказаного питання під час розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт. Також в матеріалах перевірки не відображено відомостей про те, чи пропонувалось водію пред`явити інші, передбачені для внутрішній перевезень, документи, в яких фіксується облік робочого часу та відпочинку.
Щодо розгляду позивачем справи про правопорушення законодавства про автомобільний транспорт суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до п. 20 Порядку № 1567 виявлені під час перевірки порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму.
Згідно з п.п. 25, 26 цього Порядку справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб`єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб`єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.
Справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб`єкта господарювання. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб`єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.
У відповідності до п.п. 27, 28 Порядку № 1567 у разі неявки уповноваженої особи суб`єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі. За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5.
Адміністративно-господарський штраф повинен бути перерахований суб`єктом господарювання на зазначений у постанові рахунок не пізніше ніж протягом п`ятнадцяти днів після отримання ним копії постанови про застосування адміністративно-господарських штрафів, про що повідомляється орган державного контролю, посадовою особою якого винесено відповідну постанову.
Згідно з п. 30 вказаного Порядку за наявності в діях фізичної особи - суб`єкта господарювання ознак адміністративного правопорушення притягнення правопорушника до відповідальності здійснюється в порядку, встановленому Кодексом України про адміністративні правопорушення.
Як вбачається з матеріалів справи, перевірку транспортного засобу здійснено управлінням Укртрансбезпеки 29.11.2020 року, про що у цю ж дату складено акт. Враховуючи, що справа про порушення розглядається не пізніше, ніж протягом двох місяців з дня його виявлення, строк її розгляду тривав до 29.01.2021 року. 22.12.2020 року відповідачем прийнято оскаржувану постанову. Зазначену постанову направлено на адресу позивача рекомендованим повідомленням за № 8433348034122, яку отриману позивачем 04.01.2021 року відповідно до інформації з сайту Укрпошти (Т. 1 а. с. 141-145).
Враховуючи викладене вище до позивача не підлягає застосуванню санкції, визначені ст.ст. 53, 60 Закону України Про автомобільний транспорт .
За таких обставин, суд дійшов висновку, що уповноважені посадові особи Укртрансбезпеки обґрунтовано склали матеріали перевірки відносно позивача, як автомобільного перевізника вантажу та, що оскаржувана постанова № 177680 від 22.12.2020 року є протиправною та підлягає скасуванню.
Щодо оскарження постанови № 177714 від 26.01.2021 року про застосування до ТОВ Фрахттранссервіс адміністративно-господарського штрафу у розмірі 34 000,00 грн. суд зазначає наступне.
Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначає Закон України від 5 квітня 2001 року № 2344-III Про автомобільний транспорт .
Згідно з ч. 12 ст. 6 цього Закону, державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.
Відповідно до ст. 48 Закону України Про автомобільний транспорт , автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.
У разі перевезення небезпечних вантажів крім документів, передбачених частиною другою цієї статті, обов`язковими документами також є: для автомобільного перевізника - ліцензія на надання відповідних послуг; для водія - свідоцтво про допущення транспортного засобу до перевезення певних небезпечних вантажів, свідоцтво про підготовку водіїв транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, письмові інструкції на випадок аварії або надзвичайної ситуації.
У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п`яти відсотків.
Щодо процедури здійснення державного контролю за додержанням суб`єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб`єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами, її визначає Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 8 листопада 2006 року №1567 (надалі - Порядок № 1567).
Відповідно до пункту 2 Порядку № 1567, державному контролю підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних суб`єктів господарювання (далі - транспортні засоби), що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України.
Згідно з пунктом 3 Порядку № 1567, органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Укртрансінспекція, її територіальні органи - управління в Автономній Республіці Крим, обласні, Київське та Севастопольське міські, районні управління.
Пунктом 4 Порядку № 1567 регламентовано, що контроль на автомобільному транспорті (далі - державний контроль) здійснюється посадовими особами органу державного контролю (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Відповідно до п. 14 Порядку № 1567, рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об`єктах, що використовуються суб`єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту.
Пунктом 15 Порядку № 1567 передбачено, що під час проведення рейдової перевірки перевіряється, серед іншого: наявність визначених статтями 39 і 48 Закону України Про автомобільний транспорт документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; додержання вимог статей 53, 56, 57 і 59 Закону України Про автомобільний транспорт .
Пунктом 16 Порядку № 1567 передбачено, зокрема, що під час проведення рейдової перевірки можливе здійснення габаритно-вагового контролю.
Відповідно до пункту 21 Порядку № 1567, у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.
Статтею 33 Закону України Про автомобільні дороги визначено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини 2 статті 29 Закону України від 30 червня 1993 року № 3353-XII Про дорожній рух з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року № 30 (далі - Правила № 30) транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
Згідно з пунктом 4 Правил № 30, рух великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів. Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.
Згідно з п. 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м (для сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, - 3,75 м), за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м.
Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.
Забороняється рух транспортних засобів з навантаженням на вісь понад 7 т або фактичною масою понад 24 т автомобільними дорогами загального користування місцевого значення.
Механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів (далі - великовагові та/або великогабаритні транспорті засоби), що використовуються на автомобільних дорогах загального користування визначає Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 р. № 879 (далі - Порядок № 879).
Відповідно до пп. 2-4, 9 п. 1 Порядку № 879, вимірювання (зважування) - процес визначення за допомогою вимірювального (зважувального) обладнання габаритно-вагових параметрів фактичної маси та навантаження на вісь (осі) транспортного засобу, що проводяться згідно з методикою, затвердженою спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології; великовагові та великогабаритні транспортні засоби - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. № 1306 (Офіційний вісник України, 2001 р., № 41, ст. 1852). При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 відсотки; габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів; пересувний пункт габаритно-вагового контролю (далі - пересувний пункт) - спеціальний транспортний засіб, обладнаний вимірювальною і зважувальною технікою для здійснення контролю. Ділянка дороги на відстані 100 метрів до пересувного пункту, 50 метрів за пересувним пунктом та узбіччя дороги за напрямком руху, де розташовано пункт, вважаються його межами. Місце здійснення габаритно-вагового контролю позначається відповідними тимчасовими дорожніми знаками.
Відповідно до пункту 28 Порядку № 879, плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.
Перевізник має право на відшкодування вантажовідправником чи замовником коштів, внесених у рахунок плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу.
Методику розрахунку плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту визначено пунктом 30 Порядку № 879.
Відповідно до пункту 11 Порядку № 879, режим роботи пересувного пункту встановлюється Укртрансбезпекою за погодженням з відповідним підрозділом МВС, що забезпечує безпеку дорожнього руху. Забороняється експлуатація пересувних пунктів у темну пору доби, крім випадків, коли такий пункт розташовано на освітлених ділянках автомобільних доріг, у морських, річкових портах, вантажних терміналах, місцях формування вантажопотоків.
Пунктом 12 Порядку № 879 передбачено, що вимірювальне і зважувальне обладнання для здійснення габаритно-вагового контролю повинне утримуватись у робочому стані; періодично проводиться повірка (метрологічна атестація) такого обладнання з подальшим клеймуванням (пломбуванням) та видачею відповідного свідоцтва спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.
За приписами пункту 13 Порядку № 879 під час здійснення габаритно-вагового контролю не допускається використання вимірювального і зважувального обладнання, періодична повірка (метрологічна атестація) якого не проведена, а також обладнання, що перебуває у несправному стані.
У відповідності до пункту 18 Порядку № 879 за результатами точного габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка результатів здійснення контролю із зазначенням часу і місця його проведення, а на запит водія - міжнародний сертифікат зважування вантажних транспортних засобів, якщо пункт габаритно-вагового контролю уповноважений видавати такі сертифікати.
Згідно з пунктом 20 Порядку № 879, за результатами габаритно-вагового контролю посадові особи та/або працівники Укртрансбезпеки або її територіальних органів визначають належність транспортного засобу до великовагових та/або великогабаритних.
Водії під час перебування в зоні стаціонарного або пересувного пункту габаритно-вагового контролю повинні виконувати законні вимоги посадових осіб та/або працівників Укртрансбезпеки, її територіальних органів та поліцейських.
Пунктом 21 Порядку 879 визначено, що у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування (далі - плата за проїзд). Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України.
Згідно з пунктом 23 Порядку № 879 власник великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу або уповноважена ним особа має право привести габаритно-вагові параметри транспортного засобу у відповідність з установленими нормативами шляхом часткового розвантаження, перевантаження на інший транспортний засіб або у будь-який інший спосіб.
У відповідності з пунктом 24 Порядку № 879, після приведення габаритно-вагових параметрів транспортного засобу у відповідність з установленими нормативами і внесення плати за проїзд такий засіб спрямовується для здійснення повторного габаритно-вагового контролю. Якщо під час здійснення повторного габаритно-вагового контролю фактів перевищення габаритно-вагових параметрів не виявлено, транспортний засіб може продовжити подальший рух.
Судом встановлено, що з метою перевірки габаритно-вагових параметрів транспортного засобу марки MAN, номерний знак НОМЕР_2 з напівпричепом марки GOLDHOFER, номерний знак НОМЕР_10 , під керуванням водія ОСОБА_2 , який перебуває у власності є ТОВ Фрахттранссервіс , яка проводилася 04.12.2020 року - виявлено перевезення вантажу із перевищенням нормативно допустимих навантажень.
За результатами документального габаритно-вагового контролю, транспортного засобу марки MAN, номерний знак НОМЕР_2 з напівпричепом марки GOLDHOFER, номерний знак НОМЕР_10 , було встановлено, що загальна маса тягача разом з напівпричепом та вантажем становила 161,650 т. при нормативно допустимій 40 т. для даного типу транспортного засобу. На підставі п. 6 Порядку № 422, у зв`язку з виявленими під час здійснення габаритно-вагового контролю невідповідності фактичних вагових параметрів нормам та правилам, контролюючими особами Управління Уктрансбезпеки було складено Акт про перевищення транспортним засобом нормативно вагових параметрів № 038604 від 04.12.2020 року. Відповідно до п. 30 та 31 Порядку № 879, співробітниками Управління Уктрансбезпеки було складено розрахунок плати за проїзд великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до Акту № 038604 від 04.12.2020 року.
Позивачем надано до суду Дозвіл № 2020-13008901-15007НГ на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні MAN, АН2823ОЕ, причіп GOLDHOFER, НОМЕР_10 ., вантаж: кронштейн, строк дії якого з 25.11.2020 року по 14.12.2020 року, виданого ТОВ Фрахттранссервіс Відділом безпеки дорожнього руху Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, в якому зазначено маршрут: м. Краматорськ, рух містом: вул. магістральна 10, вул. Олекси Тихого, вул. Танкістів, міська смуга Краматорська виїзд на Н20 - Н20 - міська смуга Дружківки, рух містом: вул. Олекси Тихого, міська смуга Дружківки - Н20 - міська смуга Костянтинівки, рух містом: вул. Олекси Тихого, вул. Ємельянова, вул. Ломоносова, вул. Мирошниченко, міська смуга Костянтинівки виїзд на Н32 - Н32 - км 11+500, 11+000 Н32 рух по осі проїжджої частини - Н32 - міська смуга Миргорода, рух містом: автодорога Т0504, міська смуга Миргорода - Н32 - міська смуга Покровська, рух містом: вул. Шмідта, вул. Захисників України, міська смуга Покровська виїзд на М04 - М04 - виїзд на Т05- Т05-15 - км 90+800 Т05-15 рух по осі проїжджої частини Т05-15 - км 103+900 рух можливий, вісь проїзду на відстані 4,50 м від правого бордюру - Т05-15 - км 106 Т05-15 виїзд на Н15 км 160 - Н15 - км 151 Н15 виїзд на Т05-18 км 0 - Т05-18 - виїзд на Т05-09 - Т05-09 виїзд на Т05-18 - Т05-18 - км 35+060, 060+800 Т05-18 рух по осі проїжджої частини - Т05-18 - Зачатівка. Зупинка на стоянку на узбіччі заборонено. Особливі умови руху: рух під час погіршення погодних умов (туман, сильні опади, ожеледиця, снігопад тощо) заборонено. Параметри транспортного засобу: довжина - 39 м, ширина - 4.60 м, висота - 5 м, загальна вага автопоїзду з вантажем - 195.00 т, навантаження на найбільш навантажену вісь - 12 т. Транспортний засіб виділений для супроводження автомобілем поліції (т. 1 а. с. 20).
Також, позивачем надано до суду Дозвіл № 2020-13008901-15008НГ на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні MAN, АН2823ОЕ, причіп GOLDHOFER, НОМЕР_10 ., вантаж: кронштейн, строк дії якого з 25.11.2020 року по 14.12.2020 року, виданого ТОВ Фрахттранссервіс Відділом безпеки дорожнього руху Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, в якому зазначено маршрут: Розівка виїзд на Н08 км 667 - Н08 - км 694 Н08 виїзд на Т05-23 км 29 - Т05-23 - км 46 Т05-23 виїзд на М14 км 619 - М14 - міська смуга Маріуполя, рух містом: просп. Миру, вул. Флотська, вул. Повстання, вул. Гагаріна, вул. інтернаціональна, просп. Адмірала Луніна, вул. Велика Морська, ММТП. Зупинка на стоянку на узбіччі заборонено. Особливі умови руху: рух під час погіршення погодних умов (туман, сильні опади, ожеледиця, снігопад тощо) заборонено. Параметри транспортного засобу: довжина - 39 м, ширина - 4.60 м, висота - 5 м, загальна вага автопоїзду з вантажем - 195.00 т, навантаження на найбільш навантажену вісь - 12 т. Транспортний засіб виділений для супроводження автомобілем поліції (т. 1 а. с. 21).
Натоміть відповідач зазначає, що відповідно зазначених дозволів, загальний маршрут був з м. Краматорськ Донецької області до ММТП м. Маріуполь, однак у позивача відсутній дозвіл на проїзд ділянкою дороги з с. Зачатівка Донецької області до пгт. Розівки Запорізької області., відстань між якими становить 10 км.
Відповідно до наданої відповідачем роздруківки картографічних даних Googlе з мережі інтернет вбачається, що дільниця шляху с. Зачатівка - с. Розівка входить до маршруту слідування транспортного засобу марки MAN, державний номер НОМЕР_2 з причепом марки GOLDHOFER, номерний знак НОМЕР_10 ТОВ Фрахттранссервіс , але в матеріалах справи відсутній дозвіл на перевищення ваги транспортним засобом на дільницю шляху с. Зачатівка - с. Розівка. Іншого шляху по якому можливий рух транспорту мапа не містить.
Статтею 48 Закону України Про автомобільний транспорт визначено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
Зокрема, у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п`яти відсотків.
Таким чином, законодавство зобов`язує перевізників та водіїв мати при собі документи, на підставі яких здійснюються відповідні перевезення.
Стаття 60 Закону України Про автомобільний транспорт передбачає, що за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи.
Абзацом 15 ч. 1 ст. 60 Закону України Про автомобільний транспорт передбачена відповідальність за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Отже, відповідальність за порушення вимог законодавства у сфері автомобільного транспорту під час перевезення вантажів підлягають саме перевізники.
Відповідно до ст. 1 Закону України Про автомобільний транспорт , автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.
З огляду на вищевикладене, суд не бере до уваги наданий позивачем Дозвіл № 2020-13008901-15007НГ та Дозвіл № 2020-13008901-15008НГ, оскільки загальний маршрут був з м. Краматорськ Донецької області до ММТП м. Маріуполь, однак у позивача відсутній дозвіл на рух з перевищенням ваги на дільниці маршруту з с. Зачатівка Донецької області до пгт. Розівки Запорізької області., відстань між якими становить 10 км.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що уповноважені посадові особи Укртрансбезпеки обґрунтовано склали матеріали перевірки відносно позивача, як автомобільного перевізника вантажу.
Відповідно до пункту 28 Порядку № 879 плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.
Перевізник має право на відшкодування вантажовідправником чи замовником коштів, внесених у рахунок плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу.
Таким чином, саме позивач як власник великогабаритного транспортного засобу має сплатити визначену відповідачем суму плати за проїзд автомобільними дорогами транспортного засобу, вагові параметри якого перевищують нормативні, оскільки саме його транспортний засіб завдає шкоди автомобільним дорогам внаслідок такого перевищення.
Аналогічну правову позицію висловив Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 03 липня 2019 року по справі №819/1381/16 (провадження №К/9901/24562/18).
Матеріалами справи підтверджено перевищення позивачем габаритно-вагових норм понад 10% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу, що є складом правопорушення, за який абз. 15 ч. 1 ст. 60 Законом України Про автомобільний транспорт передбачена відповідальність у вигляді штрафу.
Як встановлено судом, листом від 11 грудня 2020 року Східне міжрегіональне управління Укртрансбезпеки повідомило позивача ТОВ Фрахттранссервіс про те, що при здійсненні державного контролю 04.12.2020 року, у належному позивачу транспортному засобі НОМЕР_2 були виявлені порушення законодавства про автомобільний транспорт. У відповідності до п.п. 25, 26 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті позивач запрошується на розгляд справи до Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки за адресою: 8433, м. Краматорськ, вул. Академічна, 11-1. Комісія з розгляду даної справи відбудеться 26.01.2021 року з 09:30 до 14:00 (перерва з 12:00 до 12:45). Також позивача повідомлено, що у разі не явки суб`єкта господарювання або уповноваженої ним особи на комісію з розгляду справ, справа буде розглянута без його участі. За результатами розгляду справи, за наявності підстав, керівником органу державного контролю або його заступником буде винесено постанову про застосування позивача до адміністративно-господарського штрафу. Даний лист та Акт проведення перевірки додержання вимог № 262681 від 04.12.2020 року було направлено на адресу позивача рекомендованим повідомленням за № 8433348096314. Зазначене повідомлення отримано позивачем 27.01.2021 року, відповідно до інформації з сайту Укрпошти (т. 1 а. с. 125-128).
26 січня 2021 року постановою в.о. начальника Східне міжрегіональне управління Укртрансбезпеки про застосування адміністративно-господарського штрафу № 177714 на позивача накладено штраф в сумі 34 000,00 грн. за правопорушення, передбачене статтею 48 та абз. 16 ч. 1 ст. 60 Закону України Про автомобільний транспорт . Зазначену постанову направлено на адресу позивача рекомендованим повідомленням за № 8433348097167, яку отриману позивачем 15.02.2021 року відповідно до інформації з сайту Укрпошти (Т. 1 а. с. 129-133).
Згідно п.25 Порядку № 1567, справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб`єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб`єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.
Відповідно до пункту 26 Порядку № 1567 справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб`єкта господарювання.
Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб`єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.
Згідно п.27 Порядку № 1567 у разі неявки уповноваженої особи суб`єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі.
За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
У рішення по справі "Звежинський проти Польщі" (Заява N34049/96) від 19.06.2001 року Європейський суд з прав людини підкреслив, що, розглядаючи питання, які мають загальний інтерес, органи державної влади повинні діяти коректно і дуже послідовно (див. цит. вище рішення у справі "Беєлер проти Італії"). Крім того, як охоронець громадського порядку держава має моральне зобов`язання бути взірцевою, вона повинна стежити за тим, щоб такими були й державні органи, що захищають публічний порядок (пункт 73).
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Водночас, відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Враховуючи вищевикладене, оцінивши докази, які є у справі, суд дійшов висновку, що оскаржена постанова Східного міжрегіонального Управління Укртрансбезпеки № 177714 від 26.01.2021 року про застосування адміністративно-господарського штрафу у розмірі 34 000,00 грн. є правомірною, тому підстави для її скасування відсутні.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, постанова Східного міжрегіонального Управління Укртрансбезпеки про застосування адміністративно-господарського штрафу № 177568 від 24.11.2020 року та постанова Східного міжрегіонального Управління Укртрансбезпеки про застосування адміністративно-господарського штрафу № 177714 від 26.01.2021 року є правомірними та не підлягають скасуванню, а постанова Східного міжрегіонального Управління Укртрансбезпеки про застосування адміністративно-господарського штрафу № 177680 від 22.12.2020 року є протиправною та підлягає скасуванню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат між сторонами суд виходить з вимог частини 1 ст. 139 КАС України, якими встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Частиною 3 зазначеної статті встановлено, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Разом з тим, частиною 8 статті 139 КАС України передбачено, що у випадку якщо, зокрема, спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
За звернення до суду із даним позовом позивачем був сплачений судовий збір в розмірі 2 270,00 грн. ( т. 1 а. с. 10).
З урахуванням встановлених обставин у справі, враховуючи, що спір в даному випадку виник внаслідок протиправних дій відповідача, суд приходить до висновку про необхідність покладення на відповідача понесених позивачем при зверненні до суду із даним позовом судових витрат у повному обсязі, а саме в сумі - 113,5 грн.
Керуючись ст.ст. 2, 5-14,19-22, 72-78, 94, 132-143, 159-165, 192-205, 241-247, 255, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю Фрахттранссервіс (місцезнаходження: Донецька область, м. Маріуполь, вул. Мартенівська, 16, ЄДРПОУ 20390931) до Державної служби України з безпеки на транспорті (місцезнаходження: м. Київ, пр. Перемоги, 14, ЄДРПОУ 39816845) про визнання протиправними та скасування постанов, - задовольнити частково.
Визнати протиправною та скасувати постанову Східного міжрегіонального Управління Укртрансбезпеки № 177680 від 22 грудня 2020 року про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю Фрахттранссервіс адміністративно-господарського штрафу в сумі 1700,00 грн.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті (місцезнаходження: м. Київ, пр. Перемоги, 14, ЄДРПОУ 39816845) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Фрахттранссервіс (місцезнаходження: Донецька область, м. Маріуполь, вул. Мартенівська, 16, ЄДРПОУ 20390931) судовий збір в сумі 113 (сто тринадцять) грн. 50 коп.
Рішення складене у повному обсязі та підписане 14 липня 2021 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя А.Б. Христофоров
Суд | Донецький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 06.07.2021 |
Оприлюднено | 15.07.2021 |
Номер документу | 98301660 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Перший апеляційний адміністративний суд
Блохін Анатолій Андрійович
Адміністративне
Перший апеляційний адміністративний суд
Блохін Анатолій Андрійович
Адміністративне
Перший апеляційний адміністративний суд
Блохін Анатолій Андрійович
Адміністративне
Перший апеляційний адміністративний суд
Блохін Анатолій Андрійович
Адміністративне
Перший апеляційний адміністративний суд
Блохін Анатолій Андрійович
Адміністративне
Перший апеляційний адміністративний суд
Блохін Анатолій Андрійович
Адміністративне
Перший апеляційний адміністративний суд
Блохін Анатолій Андрійович
Адміністративне
Перший апеляційний адміністративний суд
Блохін Анатолій Андрійович
Адміністративне
Донецький окружний адміністративний суд
Христофоров А.Б.