Справа № 131/979/22
Провадження № 2/131/89/2023
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06.04.2023 м. Іллінці
Іллінецький районний суд Вінницької області в складі: головуючого судді Олексієнка О.Ю., за участю секретаря судових засідань Болотової Л.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Іллінці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Гренвіс» про розірвання договору оренди землі,-
учасники провадження:
представник позивача ОСОБА_2 ,
представник відповідача ОСОБА_3
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з зазначеним позовом в якому вказав, що відповідно до пункту 1.4. Договору оренди землі від 07 грудня 2020 року, що укладений між ОСОБА_1 (Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Гренвіс» щодо земельної ділянки, площею 0,7725 га за кадастровим номером 0521284000:01:000:0173, встановлено, що земельна ділянка, зазначена в п. 1.1. цього Договору, відведена в натурі (на місцевості), передається Орендарю з метою ведення товарного с/г виробництва. Багаторічні насадження які знаходяться на земельній ділянці потребують реконструкції, а саме: розкорчовування старих не плодоносних насаджень та посадка молодих насаджень.».
Нормативна грошова оцінка зазначеної земельної ділянки площею 0,7725 га, складає станом на 07.12.2020 р. - 16411,86 грн. (пункт 1.3. Договору).
Право оренди за цим договором встановлюється строком на 7 (сім) років, до 07.12.2027 р. (пункт 3.1. Договору).
Згідно підпункту в) пункту 5.2.2. договору Орендодавець зобов`язаний сплатити втрачену вигоду та кошти витрачені на поліпшення земельної ділянки при достроковому розірванні договору.»
Згідно підпункту б) пункту 5.2.2. договору Орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до цільового призначення.
Листом ТОВ «Гренвіс» № 47 від 15 серпня 2022 року, яку підписав директор С.Гребенюк, повідомлено землевласника земельної ділянки наступне:
«Розглянувши Вашу заяву від 02.08.2022 року, щодо припинення дії договору від 07.12.2020 року з земельною ділянкою площею 0,7725 га кадастровим номером 0521284000:01:000:0173, зазначаємо наступне.
Вказаний Договір оренди землі № б/н від 07.12.2020 року може розірватися за взаємною згодою сторін. Враховуючи те, що на даній земельній ділянці знаходився сад, який був вирізаний і вивезений, тому пропонуємо згідно пункту 5.1.2 в сплатити втрачену вигоду та кошти витрачені на поліпшення земельної ділянки. Після чого товариство погодиться на розірвання вказаного договора»
При цьому ТОВ «Гренвіс» визнав істотне порушення умов договору, а саме знищення багаторічних насаджень та їх привласнення, що є беззаперечною підставою для розірвання договору.
Тому, той факт, що знищення багаторічних насаджень є не поліпшенням земельних угідь, а втратою свідчить частина 2 стаття 207 Земельного кодексу України із назвою статті «Умови відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва», яка передбачає відшкодування втрат сільськогосподарських угідь, в тому числі багаторічних насаджень.
Відповідач у справі, що є Орендарем земельної ділянки здійснив порушення прав на багаторічні насадження шляхом їх розкорчування, ще й до того ж забравши їх собі, при цьому незважаючи на існуючий порядок обліку плодоносних багаторічних насаджень.
Таким чином, на думку позивача дані обставини вказують на порушення зі сторони ТОВ «Гренвіс» умов договору оренди землі, що є наслідком його розірвання.
Ухвалою Іллінецького районного суду Вінницької області від 19 жовтня 2022 року провадження у справі відкрито за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою Іллінецького районного суду Вінницької області від 07 лютого 2023 року підготовче провадження закрито, справу призначено до судового розгляду.
При цьому, відповідачем ТОВ «Гренвіс» в строк передбачений ЦПК України не надано відзиву на позовну заяву.
У судовому засіданні представник позивача адвокат Гончар О.І. підтримав позовну заяву в повному обсязі, вказавши, що дії відповідача при використанні земельної ділянки на підставі оспорюваного договору оренди землі спрямовані на викорчовування багаторічних насаджень, вказують на порушення прав орендодавця ОСОБА_1 . Тому, вказана обставина є істотним порушенням умов договору, що є наслідком його розірвання.
У судовому засіданні представник відповідача адвокат Діденко Н.П. заперечила щодо вимог позовної заяви, зазначивши, що жодних порушень зі сторони орендаря при використанні земельної ділянки не встановлено, тому що згідно п. 1.4 Договору оренди землі - багаторічні насадження, які знаходяться на земельній ділянці потребують реконструкції шляхом розкорчовування старих не плодоносних насаджень та посадку молодих насаджень.
На даний момент орендарем в 2022 році виконано перший етап, а саме викорчовувати старі неплодоносні насадження, тому дії останнього не порушують жодних умов договору.
Заслухавши думку сторін, вивчивши та дослідивши матеріали справи, давши оцінку зібраним доказам, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Так, судом установлено, що 07 грудня 2020 року, між ОСОБА_1 та Товариством з обмеженою відповідальністю «Гренвіс» укладений договір оренди землі щодо земельної ділянки, площею 0,7725 га за кадастровим номером 0521284000:01:000:0173.
Згідно п. 1.1. даного Договору предметом є земельна ділянка сільськогосподарського призначення, розташована на території Криштопівської сільської ради Іллінецького району Вінницької області площею 0,7725 га під багаторічними насадженнями, з цільовим призначенням для ведення товарно сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 0521284000:01:000:0173 щодо якої Орендодавець передає Орендарю право володіти та право цільового використання, зберігаючи за собою право розпоряджання нею.
Відповідно до п. 1.4 Договору земельна ділянка, зазначена в п. 1.1, відведена в натурі (на місцевості), передається Орендарю з метою ведення товарного с/г виробництва. Багаторічні насадження які знаходяться на земельній ділянці потребують реконструкції, а саме: розкорчовування старих не плодоносних насаджень та посадка молодих насаджень.
В 2022 році ТОВ «Гренвіс» на земельній ділянці кадастровий номер 0521284000:01:000:0173 здійснила розкорчовування старих не плодоносних насаджень. Даний факт, не оспорюється сторонами.
Частиною першою статті 93 Земельного кодексу України передбачено, що право оренди земельної ділянки це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Відповідно до частини другої цієї ж статті земельні ділянки можуть передаватися в оренду громадянам та юридичним особам України, іноземцям і особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним об`єднанням і організаціям, а також іноземним державам.
Згідно ч. 9 ст. 93 Земельного кодексу України, відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються законом.
Статтею 2 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Згідно ст. 638 Цивільного кодексу України, договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.
Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Відповідно до ст. 25 Закону України «Про оренду землі», договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону України «Про оренду землі», Орендодавець має право вимагати від орендаря: використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди; дотримання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунтів, додержання державних стандартів, норм і правил; дотримання режиму водоохоронних зон, прибережних захисних смуг, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон, зон особливого режиму використання земель та територій, які особливо охороняються; своєчасного внесення орендної плати.
Частиною першою статті 32 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Твердження позивача, про використання відповідачем земельної ділянки не за її цільовим призначенням, не знайшло свого підтвердження, оскільки відповідно до пункту 1.1 розділу 1 Договору, передана в оренду земельна ділянка може використовуватись Орендарем для сільськогосподарського виробництва та вирощування багаторічних насаджень.
При цьому, дії відповідача щодо розкорчовування старих не плодоносних дерев узгоджуються з умовами договору, а саме п. 1.4.
Пунктом «а» ч. 3 ст. 22 ЗК України передбачено, що землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства;
Відповідно до ч. 3 ст. 35 ЗК України, земельні ділянки, призначені для садівництва, можуть використовуватись для закладання багаторічних плодових насаджень, вирощування сільськогосподарських культур, а також для зведення необхідних будинків, господарських споруд тощо.
Тобто, норми діючого законодавства дають визначення земель сільськогосподарського призначення та порядок їх використання, яким не передбачено, що земельна ділянка з цільовим призначенням ведення товарного сільськогосподарського виробництва, повинна використовуватися виключно під садівництво (багаторічні насадження) та навпаки.
Частиною першою статті 626 ЦК України передбачено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Відповідно до частини першої статті 628 ЦК України, зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Згідно статті 629 ЦК України, договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Стаття 651 ЦК України встановлює підстави для зміни або розірвання договору. Відповідно до частин першої і другої цієї статті зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
На даний час, судом не установлено та позивачем не доведено, що спірна земельна ділянка використовується ТОВ «Гренвіс» не за цільовим призначенням. Крім того, відповідач сплачує усі необхідні платежі, податки, збори та відповідно до пояснень представника відповідача, має і в подальшому намір використовувати зазначену земельну ділянку в своїй підприємницькій діяльності відповідно до умов укладеного між сторонами Договору, норм чинного законодавства та звичаїв ділового обороту.
За таких обставин підстави для розірвання договору оренди земельної ділянки відсутні, а тому суд приходить до висновку про безпідставність заявлених вимог про розірвання договору оренди земельної ділянки від 07.12.2020.
Керуючись, ст. ст. 626, 628, 629, 651 ЦК України, ст. ст. 22, 35, 93 ЗК України, ЗУ «Про оренду землі», ст.ст. 141, 259, 263, 265 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Гренвіс» про розірвання договору оренди землі.
Повний текст рішення буде виготовлено згідно ч. 6 ст. 259 ЦПК України протягом десяти днів з моменту проголошення вступної та резолютивної частин.
Відповідно до ст. 354 ЦПК України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Головуючий:
Суд | Іллінецький районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 06.04.2023 |
Оприлюднено | 20.04.2023 |
Номер документу | 110273798 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: що виникають з договорів оренди |
Цивільне
Іллінецький районний суд Вінницької області
Олексієнко О. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні