ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
УХВАЛА
"19" квітня 2023 р. Справа № 924/416/23
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Мухи М.Є., розглянувши матеріали
за позовом Фермерського господарства "Ясний Місяць" смт. Наркевичі Хмельницька область
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Північноукраїнський Аграрно - експортний альянс" м.Житомир
про стягнення 42267,56грн.
ВСТАНОВИВ:
14.04.2023р. до суду надійшла позовна заява ФГ "Ясний місяць" про стягнення із відповідача 42 267,57грн. заборгованості за поставлений товар відповідно до умов договору поставки № 22/12/2022 від 22.12.2022р.
Судом враховується, що згідно з частинами першою і другою статті 2 ГПК України завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави. Суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданням господарського судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.
Відповідно до частин першої і другої статті 4 ГПК України право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом.
Юридично обґрунтоване розмежування повноважень кожної ланки судової системи, а також однойменних судів однієї ланки щодо розгляду і вирішення господарських справ гарантує безпомилковість діяльності всієї судової системи, здійснення покладених на неї завдань та є однією з юридичних гарантій належного та справедливого здійснення судочинства.
Під територіальною підсудністю розуміється властивість певної справи належати до відання одного з однорідних судів в залежності від просторових меж його юрисдикції, або, простіше, просторова компетенція однорідних судів.
Отже, територіальна підсудність господарських справ фактично зумовлює відмежування компетенції із розгляду цих справ однорідними судами за просторовою характеристикою, тобто залежно від території, на яку поширюється їх юрисдикція.
Згідно з частинами першою і другою статті 27 ГПК України позов пред`являється до господарського суду за місцезнаходженням чи місцем проживання відповідача, якщо інше не встановлено цим Кодексом. Для цілей визначення підсудності відповідно до цього Кодексу місцезнаходження юридичної особи та фізичної особи-підприємця визначається згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Позови у спорах, що виникають з договорів, в яких визначено місце виконання або виконувати які через їх особливість можна тільки в певному місці, можуть пред`являтися також за місцем виконання цих договорів (ч.5 ст.29 ГПК України).
Правило територіальної підсудності, закріплене у частині п`ятій статті 29 ГПК України, є прикладом підсудності, яка застосовується для деяких позовів, особливий характер яких обумовлює доцільність надання позивачеві можливості пред`явити позов не лише в судах за місцем проживання/місцезнаходження відповідача, тобто у порядку застосування положень загальної територіальної підсудності, але і в інших судах.
Визначена частиною п`ятою статті 29 ГПК України підсудність за місцем виконання договору не залежить від сторін договору і можливої зміни ними свого місця проживання/місцезнаходження, не надає жодній із сторін переваг порівняно з іншою.
Правила цієї статті застосовуються до зобов`язань, виконання яких з урахуванням їх особливостей можливе лише у певному місці. У разі, якщо така особливість не визначена і не вбачається зі специфіки спірних відносин, то підсудність справи визначається за загальними правилами підсудності.
Правила визначення місця виконання зобов`язання передбачені статтею 532 Цивільного кодексу України.
Відповідно до ст.532 Цивільного кодексу України місце виконання зобов`язання встановлюється у договорі. Якщо місце виконання зобов`язання не встановлено у договорі, виконання провадиться: 1) за зобов`язанням про передання нерухомого майна - за місцезнаходженням цього майна; 2) за зобов`язанням про передання товару (майна), що виникає на підставі договору перевезення, - за місцем здавання товару (майна) перевізникові; 3) за зобов`язанням про передання товару (майна), що виникає на підставі інших правочинів, - за місцем виготовлення або зберігання товару (майна), якщо це місце було відоме кредиторові на момент виникнення зобов`язання; 4) за грошовим зобов`язанням - за місцем проживання кредитора, а якщо кредитором є юридична особа, - за її місцезнаходженням на момент виникнення зобов`язання. Якщо кредитор на момент виконання зобов`язання змінив місце проживання (місцезнаходження) і сповістив про це боржника, зобов`язання виконується за новим місцем проживання (місцезнаходженням) кредитора з віднесенням на кредитора всіх витрат, пов`язаних із зміною місця виконання; 5) за іншим зобов`язанням - за місцем проживання (місцезнаходженням) боржника. Зобов`язання може бути виконане в іншому місці, якщо це встановлено актами цивільного законодавства або випливає із суті зобов`язання чи звичаїв ділового обороту.
Правила статті 532 Цивільного кодексу України застосовуються до зобов`язань, виконання яких з урахуванням їх особливостей можливе лише у певному місці. У разі якщо така особливість не визначена і не вбачається зі специфіки спірних відносин, то підсудність справи визначається за загальними правилами підсудності.
Суд вважає, що виконання зобов`язання повинне оцінюватися у комплексі прав та обов`язків обох сторін, а сам предмет спору повинен бути пов`язаним із відповідним виконанням договору безпосередньо відповідачем у певному місці.
Як вбачається із матеріалів справи, позивач посилається на підсудність даної справи Господарському суду Хмельницької області у відповідності до вимог частини п`ятої статті 29 ГПК України, оскільки позови у спорах, що виникають з договорів, в яких визначено місце виконання або виконувати які через їх особливість можна тільки в певному місці, можуть пред`являтися також за місцем виконання цих договорів.
Відповідно до змісту договору поставки №22/12/2022 від 22.12.2022р. (п.1.1), продавець зобов`язується в порядку та на умовах, визначених цим Договором передати у власність Покупцеві сільськогосподарську продукцію (зерно ячменю) врожаю 2022 року (надалі Товар), а Покупець зобов`язується сплатити за нього обумовлену ціну і прийняти Товар, що визначається цим Договором.
Судом враховується, що предметом спору у даній справі є стягнення заборгованості в розмірі 42267,56грн. за поставлений товар.
Як вбачається із змісту позовної заяви, спір безпосередньо не пов`язаний з місцем виконання договору, оскільки предметом спору є вимога про стягнення заборгованості за поставлений товар, а не вимога про виконання зобов`язань з поставки товару згідно п.2.6 яким визначено, що постачання Товару здійснюється на базисних умовах поставки у відповідності з Правилами ІНКОТЕРМС 2020 на умовах FCA: зафумігований Товар передано на складі Продавця в транспортні засоби надані Покупцем за адресою смт.Наркевиі.
При цьому п.3.3 Договору передбачено, що розрахунки за цим договором здійснюються на підставі належним чином оформлених рахунків - фактур в такому порядку: 86%від загальної суми вартості Товару в день його відвантаження; 14% - після реєстрації податкових накладних.
Тобто, зобов`язання, про порушення яких зазначає позивач, не є такими, які належить, через їх особливість, виконувати тільки в певному місці.
З урахуванням визначеного позивачем предмету та підстав позову, підсудність даної справи повинна визначатись з урахуванням частин першої і другої ст.27 ГПК України, якою передбачено, що позов пред`являється до господарського суду за місцезнаходженням чи місцем проживання відповідача, якщо інше не встановлено цим Кодексом. Для цілей визначення підсудності відповідно до цього Кодексу місцезнаходження юридичної особи та фізичної особи - підприємця визначається згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, місцезнаходженням відповідача є: Україна, 10014, місто Житомир, вул.Кафедральна, 5-А, офіс 505. А тому спір в даній справі має розглядатися Господарським судом Житомирської області.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.31 ПІК України суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Враховуючи викладене, справу №924/416/23 належить передати за територіальною підсудністю до Господарського суду Житомирської області (м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65).
Керуючись ст.ст. 27, 29, 31, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Справу №924/416/23 за позовом Фермерського господарства "Ясний Місяць" смт. Наркевичі Хмельницька область до Товариства з обмеженою відповідальністю "Північноукраїнський Аграрно - експортний альянс" м.Житомир про стягнення 42267,56грн. передати за підсудністю до Господарського суду Житомирської області.
Ухвала набрала законної сили 19.04.2023 та може бути оскаржена в порядку та строки визначені ст.ст. 255-257 Господарського процесуального кодексу України
СуддяМ.Є. Муха
Віддруковано 1 примірник до матеріалів справи.
Направлено на ел пошту позивачу (loras10@ukr.net), відповідачу (1northukrainealliance@gmail.com)
Суд | Господарський суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 19.04.2023 |
Оприлюднено | 20.04.2023 |
Номер документу | 110306148 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Хмельницької області
Муха М.Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні