Справа № 727/2958/23
Провадження № 2/727/767/23
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 квітня 2023 року м. Чернівці
Суддя Шевченківського районного суду м.Чернівці О.Є.Терещенко, розглянув-ши матеріали справи за позовом товариства №8 по прокладанню водопровідної та ка-налізаційної мереж по вулицях Марморозькій та Сторожинецькій в особі голови Тімку Івана Георгійовича до Чернівецької міської ради, треті особи, які не заявляють само-стійних вимог щодо предмету спору: приватний підприємець ОСОБА_1 , ТОВ "Будівельник 2020", Департамент інфраструктури та благоустрою Чернівець-кої міської ради, Комунальне підприємство "Чернівціводоканал", про повернення кош-тів дольової участі в будівництві водопровідних та каналізаційних мереж,
в с т а н о в и в :
27.03.2023 року до Шевченківського районного суду м. Чернівці надійшов позов ОСОБА_2 до Чернівецької міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору: приватний підприємець ОСОБА_1 , ТОВ "Будівельник 2020", Департамент інфраструктури та благоустрою Черні-вецької міської ради, Комунальне підприємство "Чернівціводоканал", про повернення коштів дольової участі в будівництві водопровідних та каналізаційних мереж.
Ухвалою від 30.03.2023 року вказану позовну заяву було залишено без руху та надано позивачу строк для усунення виявлених судом недоліків.
10 квітня 2023 року ОСОБА_2 звернувся до суду з заявою про усу-нення недоліків та уточненою позовною заявою, в якій зазначив, що належним пози-вачем по справі є Товариство №8 по прокладанню водопровідної та каналізаційної ме-реж по вулицях Марморозькій та Сторожинецькій в особі його голови Тімку Івана Ге-оргійовича.
Як вбачається з уточненої позовної заяви, позивач ставить питання про стягнен-ня з Чернівецької міської ради на користь Товариства №8 по прокладанню водопро-відної та ка-налізаційної мереж по вулицях Марморозькій та Сторожинецькій в особі голови Тімку Івана Георгійовича 2 552 087 грн 79 коп дольової участі в будівництві водопровідних та каналізаційних мереж, 225 517 грн 32 коп 3% річних, 1 172 545 грн 44 коп інфліційних втрат та 13 420 грн судового збору.
Вивчивши матеріали позовної заяви та доданих до неї документів, суд дійшов до наступних висновків.
Статтею 124 Конституції України закріплено, що правосуддя в Україні здійсню-ють виключно суди. Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розгляда-ють також інші справи.
За статтею 125 Конституції України судоустрій в Україні будується за принци-пами територіальності та спеціалізації і визначається законом.
За вимогами ч.1 ст.18 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» суди спеціалізуються на розгляді цивільних, кримінальних, господарських, адміністративних справ, а також справ про адміністративні правопорушення.
З метою якісної та чіткої роботи судової системи міжнародним і національним законодавством передбачено принцип спеціалізації судів.
Система судів загальної юрисдикції є розгалуженою. Судовий захист є основ-ною формою захисту прав, інтересів та свобод фізичних і юридичних осіб, державних та суспільних інтересів.
Судова юрисдикція - це інститут права, який покликаний розмежувати між со-бою компетенцію як різних ланок судової системи, так і різні види судочинства - ци-вільне, кримінальне, господарське та адміністративне.
Критеріями розмежування судової юрисдикції, тобто передбаченими законом умовами, за яких певна справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого виду су-дочинства, є суб`єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних мате-ріальних правовідносин. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, у якому розглядається визначена категорія справ.
Відповідно до ч.1 ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встанов-леному цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Згідно з ч.1 ст.19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судо-чинства справи, що виникають із цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого су-дочинства. Суди розглядають у порядку цивільного судочинства також вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо такі вимоги є по-хідними від спору щодо такого майна або майнових прав, якщо цей спір підлягає роз-гляду в місцевому загальному суді і переданий на його розгляд з такими вимогами.
Таким чином, суди загальної юрисдикції мають розглядати справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин в усіх ви-падках, за винятком, якщо розгляд таких справ прямо визначений за правилами іншого судочинства.
Разом з тим, відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 4 ГПК України право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрис-дикції якого вона віднесена законом. Юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самовряду-вання мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Предметна та суб`єкта юрисдикція господарських судів, тобто сукупність повно-важень господарських судів щодо розгляду справ, віднесених до їх компетенції, ви-значена ст. 20 ГПК України, за змістом частини першої якої господарські суди розгля-дають справи у спорах, що виникають у зв`язку зі здійсненням господарської діяльно-сті, та інші справи у визначених законом випадках, зокрема, справи у спорах, що вини-кають з корпоративних відносин, в тому числі у спорах між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи або між юридичною особою та її учасником (засновником, акціонером, членом), у тому числі учасником, який вибув, пов`язані зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності такої юридичної осо-би, крім трудових спорів.
За змістом ч.ч. 1,2 ст. 55 ГК України суб`єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов`язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов`язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством. Суб`єктами господарювання є: господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до ЦК України, дер-жавні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в уста-новленому законом порядку; громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як під-приємці.
Господарською діяльністю у ГК України вважається діяльність суб`єктів госпо-дарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність. Цей Кодекс розрізняє господарську діяльність, яка має на меті отримання прибутку (підприємництво) і некомерційну господарську діяльність, яка здійснюється без такої мети (стаття 3).
Стаття 2, частина шоста статті 3 ГК України регламентує, що громадяни, гро-мадські та інші організації, які виступають засновниками суб`єктів господарювання чи здійснюють щодо них організаційно-господарські повноваження на основі відносин власності, є учасниками відносин у сфері господарювання, а відносини, що складають-ся між суб`єктами господарювання та суб`єктами організаційно-господарських повно-важень у процесі управління господарською діяльністю належать до господарських від-носин.
Зазначені вище норми ГК України кореспондуються із приписами статей 83, 85, 86 ЦК України, згідно з положеннями яких юридичні особи можуть створюватися у формі товариств, установ та в інших формах, встановлених законом. Товариством є ор-ганізація, створена шляхом об`єднання осіб (учасників), які мають право участі у цьому товаристві. Товариство може бути створено однією особою, якщо інше не встановлено законом. Непідприємницькими товариствами є товариства, які не мають на меті одер-жання прибутку для його наступного розподілу між учасниками. Непідприємницькі то-вариства (кооперативи, крім виробничих, об`єднання громадян тощо) та установи мо-жуть поряд зі своєю основною діяльністю здійснювати підприємницьку діяльність, як-що інше не встановлено законом і якщо ця діяльність відповідає меті, для якої вони бу-ли створені, та сприяє її досягненню.
Рішенням Чернівецької міської ради №808/18 від 28.09.2004 року було затверд-жено склад товариства №8 по прокладанню водопровідної та каналізаційної мереж по вулицях Марморозькій та Сторожинецькій з кількістю 10 осіб із залученням 50% кош-тів мешканців будинків цих вулиць, з затвердженням обраного голосуванням голови товариства гр-на ( ОСОБА_3 ), з вказівкою товариству укласти договір з проектною організацією на проектування зазначених в п.1 цього рішення мереж за рахунок коштів дольової участі товариств та погодити проектно-кошторисну документацію в установ-леному порядку.
Таким чином, за приписами законодавства, позивач є господарською організа-цією - товариством, яке здійснює некомерційну господарську діяльність з моменту ут-ворення, має відповідні фонди. Члени даного товариства є носіями прав та обов`язків, які пов`язані зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності тако-го товариства.
Зі змісту позовної заяви Товариства №8 вбачається, що спір у цій справі виник у межах господарських правовідносин позивача, у зв`язку з порушенням прав членів то-вариства.
Згідно з ч.1 ст. 20 ГПК України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку зі здійсненням господарської діяльності.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.186 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провад-ження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
За таких обставин, суд дійшов до висновку, що у відкритті провадження у справі слід відмовити, оскільки спір між сторонами не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, роз`яснивши позивачу право на звернення до суду з даним позовом в по-рядку господарського судочинства.
Керуючись ст.ст. 186, 260, 261, 353, 354 ЦПК України, суд -
п о с т а н о в и в :
У відкритті провадження у справі за позовом товариства №8 по прокладанню во-допровідної та каналізаційної мереж по вулицях Марморозькій та Сторожинецькій в особі голови Тімку Івана Георгійовича до Чернівецької міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору: приватний підприємець ОСОБА_1 , ТОВ "Будівельник 2020", Департамент інфраструктури та благоуст-рою Чернівецької міської ради, Комунальне підприємство "Чернівціводоканал", про повернення коштів дольової участі в будівництві водопровідних та каналізаційних ме-реж - відмовити.
Роз`яснити товариству №8 по прокладанню водопровідної та каналізаційної ме-реж по вулицях Марморозькій та Сторожинецькій в особі голови Тімку Івана Геор-гійовича, що розгляд їх позовної заяви віднесено до юрисдикції господарського суду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та протягом п`ят-надцяти днів може бути оскаржена до Чернівеьцкого апеляційного суду.
Суддя: О.Є.Терещенко
Суд | Шевченківський районний суд м. Чернівців |
Дата ухвалення рішення | 11.04.2023 |
Оприлюднено | 21.04.2023 |
Номер документу | 110309623 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Шевченківський районний суд м. Чернівців
Терещенко О. Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні