Справа № 456/2085/23
Провадження № 2/456/712/2023
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
20 квітня 2023 року місто Стрий Львівської області
Суддя Стрийського міськрайонного суду Львівської області Микитин В.Я., вивчивши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання фізичної особи: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) до Комунального некомерційного підприємства «Стрийський пологовий будинок» (місцезнаходження юридичної особи: вул. М. Шашкевича, 17, м. Стрий, Львівська область, 82400; код у Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 26308630) про поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, -
в с т а н о в и в:
Позивачка ОСОБА_1 , скориставшись канцелярією, 19.04.2023 року подала у Стрийський міськрайонний суд Львівської області позовну заяву, що була зареєстрована в діловодстві за вх. № 6201, в якій просить ухвалити рішення про поновлення її з 10.04.2023 року на посаді акушерки жіночої консультації КНП «Стрийський пологовий будинок», а також про стягнення з відповідача КНП «Стрийський пологовий будинок» середнього заробітку за час вимушеного прогулу у період з 10.04.2023 року по дату поновлення її на раніше займаній посаді.
Згідно представлених додатків до поданої позовної заяви, така не відповідає вимогам, встановленим у статтях 175, 177 ЦПК України, зокрема не сплачено судовий збір у розмірі, передбаченому Законом України «Про судовий збір». Так, відповідно до пунктів 1, 2 ч. 2 ст. 4 вказаного Закону ставка судового збору за подання до суду фізичною особою позовної заяви немайнового характеру встановлюється у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що станом на дату звернення до суду із даним позовом становить 1073 грн. 60 коп.. У свою чергу ставка судового збору за подання до суду фізичною особою позовної заяви майнового характеру встановлюється у розмірі 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що станом на дату звернення до суду із даним позовом становить від 1 073 грн. 60 коп. й до 13 420 грн.. При цьому, судовий збір у вказаних розмірах повинен сплачуватись за кожну вимогу майнового та немайнового характеру окремо.
В силу пункту 1 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» позивачі звільняються від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях у справах про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі. Відтак, в усіх інших випадках із зверненням до суду з позовом про трудовий спір, з позивачів справляється судовий збір у загальному порядку.
З огляду на вказане, позивачка ОСОБА_1 , звертаючись до суду із даною позовною заявою трудового характеру, наділена пільгами щодо сплати судового збору лише за позовну вимогу про поновлення її з 10.04.2023 року на посаді акушерки жіночої консультації КНП «Стрийський пологовий будинок». Інша позовна вимога, а саме про стягнення на її користь з відповідача КНП «Стрийський пологовий будинок» середнього заробітку за час вимушеного прогулу у період з 10.04.2023 року по дату поновлення її на раніше займаній посаді, підлягає оплаті судовим збором у визначеному законом розмірі.
Щодо позовної вимоги про стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, то це є спеціальний вид відповідальності роботодавця, спрямований на захист прав звільнених працівників, а тому не входить до структури заробітної плати, у розумінні Закону України «Про оплату праці». Таким чином пункт 1 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», згідно з якою від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі у справах про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі, не поширюється на вимоги позивачів про стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу під час розгляду таких справ в усіх судових інстанціях, а тому повинна бути оплачена судовим збором. Зазначене узгоджується з позицією Великої Палати Верховного Суду, що викладена в постанові від 31.01.2019 року у справі за єдиним унікальним номером 910/4518/16, у якій вказано, що середній заробіток за час вимушеного прогулу за своєю правовою природою не є основною чи додатковою заробітною платою, а також не є заохочувальною чи компенсаційною виплатою (зокрема, компенсацією працівникам втрати частини заробітної плати у зв`язку з порушенням термінів її виплати) у розумінні статті 2 Закону України «Про оплату праці», тобто середній заробіток за час вимушеного прогулу не входить до структури заробітної плати.
Інших доказів на підтвердження звільнення від сплати судового збору за подання позовної заяви до суду позивачкою ОСОБА_1 не подано.
Таким чином ОСОБА_1 , подавши до суду позовну заяву до КНП «Стрийський пологовий будинок» про поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, не врахувала вимог ч. 4 ст. 177 ЦПК України, а також положення Закону України «Про судовий збір».
Зокрема, позивачці ОСОБА_1 слід оплатитисудовий збіру розмірі1073грн.60коп. за одну із позовних вимог про стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, або ж подати суду інші докази на підтвердження звільнення від сплати судового збору. Такий судовий збір слід сплатити на рахунокотримувача:UA038999980313111206000013941;МФО 899998;код ЄДРПОУ38008294;одержувач платежу ГУКу м.Львові (кодплатежу:22030101),банк отримувача КазначействоУкраїни (ЕАП).
Крім того, усі додані до позовної заяви копії документів належно не засвідчені, що суперечить вимогам, встановленим до оформлення копій документів.
Так, порядок засвідчення копій документів визначений пунктами 5.26., 5.27. Національного стандарту України Державної уніфікованої системи документації, Уніфікованої системи організаційно-розпорядчої документації Вимог до оформлювання документів (ДСТУ 4163-2003, затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 07.04.2003 року № 55).
За вказаним нормативно-правовим актом відмітка про засвідчення копії документа складається: зі слів «згідно з оригіналом»; особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціалів та прізвища; дати засвідчення копії, яка проставляється нижче підпису.
Відтак позивачці ОСОБА_1 слід подати суду належно засвідчені копії усіх документів, котрі додаються до позовної заяви.
Також суддею при постановленні цієї ухвали враховується прецедентна практика Європейського Суду з прав людини, яка виходить з того, що реалізуючи пункт 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року щодо доступності правосуддя та справедливого судового розгляду кожна держава-учасниця цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких не допустити судовий процес у безладний рух. Так, прецедентними є рішення Європейського Суду з прав людини у справах «Osman v. The United Kingdom» від 28 жовтня 1998 року, заява № 23452/94, та «Kreuz v. Poland» від 19 червня 2001 року, заява № 28249/95у котрих, з-поміж іншого, зазначено про те, що право на суд не є абсолютним. Воно може бути піддане обмеженням, дозволеним за змістом, тому що право на доступ до суду за самою своєю природою потребує регулювання з боку держави.
У зв`язку з наведеним, вказані у цій ухвалі вимоги судді не є порушенням права позивачки ОСОБА_1 на справедливий судовий захист та не можуть вважатися обмеженням її права доступу до суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175, 177 ЦПК України, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Оскільки вказану позовну заяву подано без додержання вимог статей 175, 177 ЦПК України, тому її слід залишити без руху, надавши позивачці ОСОБА_1 термін для виправлення недоліків, зазначених у мотивувальній частині ухвали, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись статтями 185, 260-261, 353 ЦПК України, суддя, -
п о с т а н о в и в:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Комунального некомерційного підприємства «Стрийський пологовий будинок» про поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, - залишити безруху та надати термін для виправлення її недоліків, зазначених у мотивувальній частині ухвали, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Роз`яснити позивачці ОСОБА_1 , що якщо вона не усуне недоліків позовної заяви у строк, встановлений судом, заява буде вважатися неподаною й буде їй повернута.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху надіслати позивачці ОСОБА_1 з урахуванням вимог, встановлених ч. 5 ст. 128 ЦПК України, для відома та виконання.
Ухвала судді,в силуположень ч.2ст.261та ч.1ст.353ЦПК України,набирає законноїсили змоменту їїпідписання,оскарженню вапеляційному порядкуокремо відрішення судуне підлягає. Заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Ухвала складена та підписана суддею без її проголошення 20 квітня 2023 року.
Суддя Володимир МИКИТИН
Суд | Стрийський міськрайонний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 20.04.2023 |
Оприлюднено | 24.04.2023 |
Номер документу | 110342237 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із трудових правовідносин, з них |
Цивільне
Стрийський міськрайонний суд Львівської області
Микитин В. Я.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні