Справа № 178/182/23
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
14 квітня 2023 року Криничанський районний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючої судді: Берелет В.В.,
секретаря: Маринич В.В.,
розглянувши увідкритому судовомузасіданні взалі судусмт.Криничкицивільну справу запозовом ОСОБА_1 доКриничанської селищноїради ,третя особа:Криничанська державнанотаріальна контора провизнання прававласності намайно впорядку спадкуванняза заповітом ,-
У С Т А Н О В И В:
Позивачка звернулася до суду з цією заявою, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого виконавчим комітетом Української сільської ради Криничанського району Дніпропетровської області 13.11.2015 року.
Після смерті її матері відкрилася спадщина на житловий будинок АДРЕСА_1 , що належав померлій на підставі свідоцтва на право власності виданого виконавчим комітетом Аульської селищної ради 04.12.1990 року (рішення № 216 від 31.07.1989 року).
Вона звернулася до Криничанської нотаріальної контри за отриманням свідоцтва про право на спадщину за заповітом. 20.09.2015 року отримала свідоцтва про право на спадщину за заповітом серія НМЕ 143077 - на земельну ділянку площею 9,2000 га у межах згідно з планом, призначеної для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована за адресою: Дніпропетровська область Криничанський район Українська сільська рада, кадастровий номер 1222086200:02:002:0061, але свідоцтва про право на спадщину на житловий будинок з господарськими будівлями і спорудами, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 , не отримала. Їй видано постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії, тому що документ, на вищевказаний житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами до нотаріальної контори не надано, так як наданому свідоцтві на право особистої власності на житловий будинок відсутній запис про посадову особу і підпис посадової особи, відсутня печатка установи, що видала це свідоцтво, тому вона змушена звернутися до суду для встановлення факту родинних відносин та визнання права власності на майно.
Відповідач - Криничанська седищна рада про день слухання справи сповіщена.
Третя особа - Криничанська державна нотаріальна контора про день слухання справи сповіщена.
Дослідивши доказипо справісудом встановлено,що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивачки ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого виконавчим комітетом Української сільської ради Криничанського району Дніпропетровської області 13.11.2015 року.
Після смерті її матері відкрилася спадщина на житловий будинок АДРЕСА_1 , що належав померлій на підставі свідоцтва на право власності виданого виконавчим комітетом Аульської селищної ради 04.12.1990 року (рішення № 216 від 31.07.1989 року).
Позивачка звернулася до Криничанської державної нотаріальної контри за отриманням свідоцтва про право на спадщину за заповітом. але свідоцтва про право на спадщину на житловий будинок з господарськими будівлями і спорудами, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 , не отримала. Їй видано постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії, тому що документ, на вищевказаний житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами до нотаріальної контори не надано, так як наданому свідоцтві на право особистої власності на житловий будинок відсутній запис про посадову особу і підпис посадової особи, відсутня печатка установи, що видала свідоцтво.
Право власності гарантоване ст. 41 Конституції України і не може бути визнане дійсним чи не дійсним, оскільки як суб`єктивне право є можливістю здійснювати або не здійснювати будь-які дії, що прямо незаборонені законом, у даному випадку володіти, користуватися і розпоряджатися житлом.
Статтями 1223,1233ЦК Українивизначено,що правона спадкуваннямають особи,визначені узаповіті,а заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.
Відповідно до змісту ст. 1216 ЦК України, у разі спадкування права та обов`язки спадкодавця переходять до спадкоємців.
Згідно ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять всі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Як зазначено у главі 87 ЦК України (ст.ст 1268, 1270, 1272) спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно зі спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Якщо спадкоємець протягом встановленого законом строку, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.
Згідно абзацу 1, 2 ч. 5 Постанови Пленуму Верховного суду № 7 від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» у разі неприйняття спадщини чи відмови від неї одним із спадкоємців за заповітом застосовується норма частини першої статті 1275 ЦК, відповідно до якої частка у спадщині, яку він мав право прийняти, переходить до інших спадкоємців за заповітом і розподіляється між ними порівну.
Як зазначено у Постанові ПленумуВерховного судуУкраїни №7від 30.05.2008«Про судовупрактику усправах проспадкування» та Інформаційному листі Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» від 16.05.2013 року № 24-753/0/4-13, якщо нотаріусомобґрунтовано відмовленоу видачісвідоцтва проправо наспадщину,виникає цивільно-правовийспір,що підлягаєрозглядові упозовному провадженні. Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.
Відповідно до п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30 травня 2008 р. «Про судову практику у справах про спадкування» суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини. Відповідачами у такій справі є спадкоємці, які прийняли спадщину. При відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття, відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
Ураховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 259, 263-265, 268 ЦПК України; ст.ст. 1216, 1218, 1223, 1233, 1268, 1270, 1272 ЦК України, суд,
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 доКриничанської селищноїради ,третя особа:Криничанська державнанотаріальна контора провизнання прававласності намайно впорядку спадкуванняза заповітом задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , право власності на житловий будинок з господарськими будівлями по АДРЕСА_1 в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , який належав останній на підставі свідоцтва на право власності виданого виконавчим комітетом Аульської селищної ради 04.12.1990 року (рішення № 216 від 31.07.1989 року).
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до апеляційного суду Дніпропетровської області протягом 30 днів з дня його проголошення або з дня отримання його копії.
Повний текст рішення виготовлено 21 квітня 2023 року.
Суддя: В. В. Берелет
р
Суд | Криничанський районний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 14.04.2023 |
Оприлюднено | 24.04.2023 |
Номер документу | 110365240 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Криничанський районний суд Дніпропетровської області
Берелет В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні