Справа №705/1709/23
2/705/1431/23
У Х В А Л А
про відмову у відкритті провадження в справі
18.04.2023 м. Умань
Суддя Уманського міськрайонного суду Черкаської області Піньковський Р.В., вивчивши матеріали позовної заяви Акціонерного товариства «Таскомбанк» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором,
В С Т А Н О В И В :
До Уманського міськрайонного суду Черкаської області звернулось АТ «Таскомбанк» з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором.
Згідно з ч.6 ст.187 ЦПК України судом направлено запити про реєстрацію місця проживання відповідача.
На адресу суду надійшла відповідь старости Текучанського старостинського округу виконкому Ладижинської сільської ради Уманського району Черкаської області про те, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , знятий з реєстрації місця проживання у зв`язку зі смертю (актовий запис №1350 від 27.10.2022 року).
Крім цього, на адресу суду 14.11.2022 за вх. №21537 надійшла заява ОСОБА_2 , згідно якої її чоловік, ОСОБА_1 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 та додала: копію свідоцтва про шлюб, копію паспорта та копію свідоцтва про смерть від 27.10.2022 року.
Згідно ст. 46 ЦПК України здатність мати цивільні процесуальні права та обов`язки сторони, третьої особи, заявника, заінтересованої особи (цивільна процесуальна правоздатність) мають усі фізичні і юридичні особи.
Згідно з ч.1 ст.47 ЦПК України здатність особисто здійснювати цивільні процесуальні права та виконувати свої обов`язки в суді (цивільна процесуальна дієздатність) мають фізичні особи, які досягли повноліття, а також юридичні особи.
Частиною 4 статті 25 Цивільного кодексу України передбачено, що цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у день її смерті.
З огляду на положення статей 46, 47 ЦПК України, у разі встановлення факту пред`явлення позову до померлої особи, формальні підстави для застосування судом положень ст. 55 ЦПК України та встановлення правонаступників відсутні у зв`язку з тим, що підставами процесуального правонаступництва можуть бути лише обставини, які виникли під час судового провадження у справі, а не до його початку.
Цивільний процесуальний кодекс України не містить норм, які б передбачали здійснення провадження у справах щодо осіб, які померли до відкриття провадження у справі.
Згідно п.6 ч.1 ст.186 ЦПК України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі якщо настала смерть фізичної особи або оголошено її померлою чи припинено юридичну особу, які звернулися із позовною заявою або до яких пред`явлено позов, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва.
Результати аналізу зазначених правових норм дають підстави для висновку про те, що чинним законодавством України не передбачено можливості пред`явлення позову до особи, яка померла та правоздатність якої відповідно до вимог ч.4 ст.25 ЦК України припинилася. При цьому вирішення питання щодо належних процесуальних дій суду у наведеному випадку залежить від стадії судового провадження, на якій судом було встановлено факт пред`явлення позову до померлої особи.
Враховуючи вищевикладене, в зв`язку з тим, що відповідач по справі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , помер ІНФОРМАЦІЯ_4 , що підтверджується свідоцтвом про смерть Серії НОМЕР_1 виданого 27.10.2022Уманським міськрайоннимвідділом державноїреєстрації актівцивільного стануГоловного територіальногоуправління юстиціїу Черкаськійобласті.
Тому, з урахуванням викладених обставин та відповідно до вищевказаних положень закону суд має відмовити у відкритті провадження, оскільки про факт смерті позивача ОСОБА_1 стало відомо на стадії вирішення питання про відкриття провадження.
Керуючись ч.4 ст.25 ЦК України, ст.ст.46, 47, 186, 258-261, 353 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В:
Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом Акціонерного товариства «Таскомбанк» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
На ухвалу може бути подана апеляційна скарга безпосередньо до Черкаського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на ухвали суду якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя Р.В. Піньковський
Суд | Уманський міськрайонний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 18.04.2023 |
Оприлюднено | 24.04.2023 |
Номер документу | 110372986 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них позики, кредиту, банківського вкладу, з них |
Цивільне
Уманський міськрайонний суд Черкаської області
Піньковський Р. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні