УХВАЛА
24 квітня 2023 року
м. Київ
cправа № 920/225/22
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Случ О. В. - головуючий (доповідач), Волковицька Н. О., Могил С. К.,
розглянувши заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Розсоші"
про призначення відеоконференції
у справі № 920/225/22
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "Суми-Агро"
до 1) Товариства з обмеженою відповідальністю "Розсоші" і 2) Міністерства юстиції України,
треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - 1) ОСОБА_1 і 2) Охтирська районна державна адміністрація,
про визнання незаконним та скасування рішення, припинення права оренди,
В С Т А Н О В И В:
07.04.2023 ухвалою Верховного Суду відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "Суми-Агро" на ухвалу Господарського суду міста Києва від 08.12.2022 і постанову Північного апеляційного господарського суду від 07.02.2023 у справі № 920/225/22 і призначено касаційну скаргу до розгляду на 02 травня 2023 року о 12:00.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Розсоші" надіслало до Верховного Суду заяву про участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду.
Відповідно до частини третьої статті 3 Господарського процесуального кодексу України, судочинство у господарських судах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Згідно з частиною четвертою статті 56 Господарського процесуального кодексу України держава, Автономна Республіка Крим, територіальна громада беруть участь у справі через відповідний орган державної влади, орган влади Автономної Республіки Крим, орган місцевого самоврядування відповідно до його компетенції, від імені якого діє його керівник, інша уповноважена особа відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування), або через представника.
Разом із тим, за змістом частини першої статті 58 Господарського процесуального кодексу України представником у суді може бути адвокат або законний представник.
30.09.2016 набрав чинності Закон України від 02.06.2016 № 1401-VIII "Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)".
За приписами частини третьої статті 131-2 Конституції України (в редакції Закону № 1401) виключно адвокат здійснює представництво іншої особи в суді, а також захист від кримінального обвинувачення.
Згідно з підпунктом 11 пункту 16-1 розділу XV "Перехідні положення" Конституції України (в редакції Закону № 1401) представництво відповідно до пункту 3 частини першої статті 131-1 та статті 131-2 Конституції України виключно прокурорами або адвокатами у Верховному Суді та судах касаційної інстанції здійснюється з 1 січня 2017 року; у судах апеляційної інстанції - з 1 січня 2018 року; у судах першої інстанції - з 1 січня 2019 року. Представництво органів державної влади та органів місцевого самоврядування в судах виключно прокурорами або адвокатами здійснюється з 1 січня 2020 року.
Крім того, загальні вимоги до форми та змісту письмової заяви, клопотання врегульовані Господарським процесуальним кодексом України.
Положеннями статті 8 Конституції України передбачено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії.
А отже, Товариство з обмеженою відповідальністю "Розсоші" може брати участь у справі в порядку самопредставництва або через адвоката.
Заява про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду підписано представником Товариства з обмеженою відповідальністю "Розсоші" Рибак Я. В. Разом з тим, Рибак Я. В. не надала доказів щодо можливості підписання та подання вказаної заяви до Верховного Суду від імені Приватного підприємства "Іванна" в порядку статті 56 Господарського процесуального кодексу України.
При цьому підписання та/або подання заяви про участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції є процесуальною формою реалізації повноважень з представництва.
Відповідно до частин другої, четвертої статті 170 Господарського процесуального кодексу України письмові заява, клопотання чи заперечення підписуються заявником чи його представником. Суд, встановивши, що письмову заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої або другої цієї статті, повертає її заявнику без розгляду.
Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку про повернення без розгляду заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Розсоші" про участь у справі в режимі відеоконференції поза межами суду у справі № 920/225/22.
Керуючись статтею 131-2 Конституції України, підпунктом 11 пункту 16-1 розділу ХV "Перехідні положення" Конституції України, статтями 56, 58, 170, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, Верховний Суд
У Х В А Л И В:
заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Розсоші" про участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами суду у справі № 920/225/22 повернути заявникові без розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання і оскарженню не підлягає.
Головуючий О. В. Случ
Судді Н. О. Волковицька
С. К. Могил
Суд | Касаційний господарський суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 24.04.2023 |
Оприлюднено | 25.04.2023 |
Номер документу | 110412578 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Касаційний господарський суд Верховного Суду
Случ О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні