Справа №551/104/23
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"25" квітня 2023 р. Шишацький районний суд Полтавської області в складі:
головуючого - судді Сиволапа Д.С.,
секретаря Бараненко В.В.,
розглянувши у відкритому підготовчому засіданні, за правилами загального позовного провадження, в приміщенні суду селища Шишаки Полтавської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності на спадкове майно,
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до Шишацького районного суду Полтавської області із позовом до Шишацької селищної ради про визнання права власності на спадкове майно його померлої матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у вигляді земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 2,98 га.
Позовні вимоги обґрунтував неможливістю оформити право на спадщину в нотаріальному порядку через втрату оригіналу правовстановлюючого документу на землю (державного акту).
Ухвалою суду від 06 лютого 2023 року відкрито провадження у справі.
Ухвалою суду від 06 березня 2023 року за заявою позивача неналежного відповідача Шишацьку селищну раду замінено належним відповідачем ОСОБА_2 . В зв`язку з цим підготовче засідання відкладене, а залученому відповідачу направлено копію позовної заяви з додатками та встановлено строк для надання відзиву на позовну заяву.
У визначений судом строк відзиву на позовну заяву не надходило.
Будучи належним чином повідомленими судом про час та місце розгляду справи, сторони в судове засідання з`явились.
Позивач надав заяву про розгляд справи у його відсутність та підтримання позовних вимог.
Відповідач надала заяву про розгляд справи у її відсутність та визнання позову в повному обсязі.
Відповідно до ч. 3 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Згідно з ч.4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності та взаємозв`язку, суд прийшов до висновку про те, що визнання позову відповідачем є безумовним, не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, а отже позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
ІНФОРМАЦІЯ_1 в смт. Шишаки Миргородського району Полтавської області померла ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про її смерть серії НОМЕР_1 (а.с.11).
За життя померлій належала земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 2,98га, кадастровий номер 5325755100:00:024:0018, що підтверджується копією державного акту на право приватної власності на землю серії Р1 № 528245 (а.с.16-17).
Позивач ОСОБА_1 є сином померлої, що підтверджується свідоцтвом про його народження серії НОМЕР_2 (а.с.10).
За життя ОСОБА_3 залишила заповіт, посвідчений 03.09.2019 приватним нотаріусом Шишацького районного нотаріального округу Плаксіною П.Б., згідно якого все своє майно заповідала сину ОСОБА_1 , 1959 року народження (а.с.14).
При дослідженні спадкової справи щодо майна ОСОБА_3 № 08/2022 яка заведена та ведеться Шишацькою державною нотаріальною конторою судом встановлено, що спадкоємцем за заповітом, який прийняв спадщину є ОСОБА_1 .
Крім того, має право на обов`язкову частку у спадщині донька спадкодавця (сестра позивача) ОСОБА_2 , яка прийняла спадщину відповідно до положень ч.3 ст. 1268 ЦК України. Інші спадкоємці, які прийняли спадщину або претендують на неї відсутні.
Відповідач ОСОБА_2 на належну їй в силу положень ст. 1241 ЦК України, в якості обов`язкової частки у спадщині, 1/4 частину спадкової земельної ділянки не претендує, не заперечує проти спадкування позивачем всієї земельної ділянки, про що зазначила у заяві про визнання позову.
Постановою від 12 січня 2023 року держаний нотаріус Асанова Р.Ш. відмовила позивачу в видачі свідоцтва про право на спадщину у вигляді належної спадкодавцю ОСОБА_3 земельної ділянки через відсутність оригіналу правовстановлюючого документа (а.с.12).
Факт втрати вищевказаного Держаного акту на землю підтверджується зверненням позивача з відповідною об`явою до районної газети «Сільське життя», випуск № 8 від 24.02.2023 (а.с. 48).
Згідно статті 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (ст. 1218 ЦК України).
Згідно ст. 1222 ЦК України, спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.
Відповідно до приписів ст. 41 Конституції України та ст.ст. 316, 319, 321 ЦК України правом власності є право особи на майно, яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. Право власності є непорушним. Ніхто не може протиправно бути позбавлений його права чи обмежений у його здійсненні.
Згідно зі ст. ст. 55, 124 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань. Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір.
Відповідно до ч. 2 ст. 16 ЦК України, способом захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права. Згідно ст. 392 ЦК України, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюєтся або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Згідно п. «г» ч. 1 ст. 81 ЗК України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини.
На підставі вищевикладеного, з огляду на втрату правовстановлюючого документа на спадкове майно, а також в зв`язку з тим, що інші особи на спадкову земельну ділянку не претендують, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог в повному обсязі.
Враховуючи те, що позивач на відшкодуванні судових витрат не наполягає, суд відносить всі судові витрати у справі на його рахунок.
Керуючись вимогами ст.ст. 200, 206, 258-259, 263-265, 268, 352 ЦПК України, суд,
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності на спадкове майно - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_3 право власності, в порядку спадкування за заповітом, на спадкове майно померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 матері ОСОБА_3 у вигляді належної їй на день смерті земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею, 2,98га з кадастровим номером 5325755100:00:024:0018, що розташована на території Шишацької селищної ради Миргородського району Полтавської області (Державний акт на право приватної власності на землю серії Р1 № 528245, виданий на підставі рішення 17 сесії 23 скликання Шишацької селищної ради від 14 березня 2001 року).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Полтавської області через Шишацький районний суд Полтавської області в 30-ти денний строк з дня його підписання.
Головуючий суддя Д.С. Сиволап
Суд | Шишацький районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 25.04.2023 |
Оприлюднено | 27.04.2023 |
Номер документу | 110420859 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Шишацький районний суд Полтавської області
Сиволап Д. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні