ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 квітня 2023 року Справа № 160/125/22
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Ількова В.В.,
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у місті Дніпрі адміністративну справу №160/125/22 за позовом Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до Комунального підприємства «Оздоровчо-спортивний комплекс «Метал» Дніпровської міської ради про стягнення пені за порушення термінів сплати,-
УСТАНОВИВ:
І. ПРОЦЕДУРА
Позивач 05 січня 2022 року звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить:
- стягнути з Комунального підприємства «Оздоровчо-спортивний комплекс «Метал» Дніпровської міської ради на користь держави в особі Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю пеню за порушення термінів сплати суми адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі 4 349,70 грн.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10 січня 2022 року (суддя Савченко А.В.) відкрито провадження в адміністративній справі №160/125/22 за позовною заявою Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Комунального підприємства «Оздоровчо-спортивний комплекс «Метал» Дніпровської міської ради про стягнення пені за порушення термінів сплати, призначено цю справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06 травня 2022 року підстави, вказані позивачем у позовній заяві щодо поважності причин пропуску - визнано неповажними. У задоволенні клопотання про поновлення строку було відмовлено. Позов Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Комунального підприємства «Оздоровчо-спортивний комплекс «Метал» Дніпровської міської ради про стягнення пені за порушення термінів сплати залишено без руху та встановлено позивачу строк п`ять днів з дня отримання копії цієї ухвали, для усунення недоліків, а саме: надати заяву про поновлення строку звернення до суду із зазначенням поважних причин пропуску строку звернення до суду та доказів на підтвердження поважності цих причин.
На виконання ухвали суду від 06 травня 2022 року позивачем 30.05.2022 року було надано заяву про поновлення строку звернення до суду, в якій просять:
- визнати поважною причину пропущеного строку Дніпропетровським обласним відділенням Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю звернення до суду для подання позовної заяви до Комунального підприємства «Оздоровчо-спортивний комплекс «Метал» Дніпровської міської ради про стягнення пені за порушення термінів сплати суми адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі 4 349,70 грн.;
- поновити строк для звернення до суду для подання позовної заяви до Комунального підприємства «Оздоровчо-спортивний комплекс «Метал» Дніпровської міської ради про стягнення пені за порушення термінів сплати суми адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі 4 349,70 грн.;
- прийняти до розгляду позовну заяву Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до Комунального підприємства «Оздоровчо-спортивний комплекс «Метал» Дніпровської міської ради про стягнення пені за порушення термінів сплати суми адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі 4 349,70 грн.
Ухвалою суду від 31.05.2022 року підстави, вказані позивачем у позовній заяві щодо поважності причин пропуску, визнано неповажними. У задоволенні клопотання про поновлення строку, відмовлено. Позов Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Комунального підприємства «Оздоровчо-спортивний комплекс «Метал» Дніпровської міської ради про стягнення пені за порушення термінів сплати, залишено без розгляду.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 29.12.2022 року ухвалу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31.05.2022 р. скасовано, справу направлено до суду першої інстанції, для продовження розгляду справи.
28.02.2023 року дана справа надійшла на адресу Дніпропетровського окружного адміністративного суду та згідно протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями передано на розгляд судді Ількову В.В.
Ухвалою суду від 02.03.2023 року (суддя Ільков В.В.) прийнято до провадження адміністративну справу №160/125/22. Призначено розгляд адміністративної справи за позовом Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до Комунального підприємства «Оздоровчо-спортивний комплекс «Метал» Дніпровської міської ради про стягнення пені за порушення термінів сплати, здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження, в порядку положень ст. 262 КАС України.
У відповідності до приписів статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно ч.5 ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
У відповідності до вимог ст.258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Отже, рішення у цій справі приймається судом 24.04.2023 року, тобто у межах строку встановленого ст.258 Кодексу адміністративного судочинства України.
ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що за 1 робоче місце, призначене для працевлаштування осіб з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю у 2020 році, відповідач до 15.04.2021 року повинен був самостійно сплатити адміністративно-господарські санкції у розмірі 56650,00 грн.
Дана сума заборгованості по адміністративно-господарським санкціям підтверджується рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.08.2021 року у справі №160/10453/21.
14.12.2021 року Комунальне підприємство «Оздоровчо-спортивний комплекс «Метал» Дніпровської міської ради у добровільному порядку сплатило в дохід держави заборгованість зі сплати адміністративно-господарських санкцій за 2020 рік за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю на загальну суму 59 650,00 гривень.
Сума коштів для погашення заборгованості надійшла на реєстраційний рахунок Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю - 14.12.2021 року.
Враховуючи, що сума адміністративно-господарських санкцій
сплачена з простроченням у кількості 243 днів, за Комунальним підприємством «Оздоровчо-спортивний комплекс «Метал» Дніпровської міської ради обліковується заборгованість зі сплати пені за порушення терміну сплати суми адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю на суму 4 349,70 грн.
Відповідач вказану суму пені у добровільному порядку не сплатив, у зв`язку з чим позивач просить задовольнити позовні вимоги.
ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА
Ухвалою суду від 02.03.2023 року (суддя Ільков В.В.) прийнято до провадження адміністративну справу №160/125/22. Призначено розгляд адміністративної справи за позовом Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до Комунального підприємства «Оздоровчо-спортивний комплекс «Метал» Дніпровської міської ради про стягнення пені за порушення термінів сплати, здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження, в порядку положень ст. 262 КАС України.
Цією ухвалою суду від 02.03.2023 року, відповідачу було запропоновано надати відзив на позовну заяву позивача по справі №160/125/22.
Вказана копія ухвали тричі направлялась на електронну адресу відповідача зазначені в позову.
Отже, встановлено вказана ухвало суду була отримано представником відповідача (відповідачем скореговано лист на адресу суду щодо отримання вказанї ухвали суду).
Також ухвала суду від 02.03.2023 року була опублікована на судовій владі України.
Станом на 24.04.2023 року відповідачем відзив суду надано не було.
Згідно із ч.6 ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Згідно положень ст.126 Кодексу адміністративного судочинства України відповідач є належно повідомленим про розгляд справи Дніпропетровським окружним адміністративним судом.
ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення позову по суті, проаналізувавши застосування норм матеріального та процесуального права, суд встановив такі обставини.
З матеріалів справи вбачається, що Комунальне підприємство "Оздоровчо-спортивний комплекс "Метал" Дніпровської міської ради перебуває на обліку в Дніпропетровському обласному відділенні Фонду соціального захисту інвалідів.
За 1 робоче місце, призначене для працевлаштування осіб з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю у 2020 році, відповідач до 15.04.2021 року повинен був самостійно сплатити адміністративно-господарські санкції у розмірі 59650,00 грн.
Дана сума заборгованості по адміністративно-господарським санкціям підтверджується рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.08.2021 року у справі №160/10453/21.
На виконання цього рішення, 14.12.2021 року Комунальне підприємство «Оздоровчо-спортивний комплекс «Метал» Дніпровської міської ради у добровільному порядку сплатило в дохід держави заборгованість зі сплати адміністративно-господарських санкцій за 2020 рік за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю на загальну суму 59 650,00 гривень.
Сума коштів для погашення заборгованості надійшла на реєстраційний рахунок Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю - 14.12.2021 року, що підтверджується наявною в матеріалах справи копією виписки.
Відповідно до розрахунку пені наданого позивачем, встановлено, що сума адміністративно-господарських санкцій за 2020 рік сплачена з простроченням у кількості 243 днів за відповідачем обліковується заборгованість зі сплати пені за порушення терміну сплати адміністративно-господарських санкцій за незабезпечення виконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю на суму 4349,70 грн.
Вважаючи, що відповідачем допущено порушення, щодо несплати у добровільному порядку пені, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд врахував такі обставини справи та положення чинного законодавства України.
V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
Згідно зі статтею 19 Закону України від 21.03.1991 №875 «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» (далі - Закон №875), для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до нормативу, встановленого частиною першою ст. 19 і забезпечують працевлаштування осіб з інвалідністю.
Відповідно до статті 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих осіб з інвалідністю менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських організацій осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, де працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських організацій осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю.
Згідно з ч. 4 ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї етапі, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною 1 статті 19 Закону №875. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.
Механізм нарахування пені підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, які використовують найману працю, за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій, передбачених Законом України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» передбачено Порядком нарахування пені та її сплати, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України №223 від 15.05.2007 (далі - Порядок №223).
Відповідно до ч.2 ст.20 Закону №875 та згідно з Порядком №223 пеня - це штрафна санкція, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно сплаченої адміністративно-господарської санкції, передбаченої Законом №875 за кожний календарний день прострочення виконання зобов`язання.
Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені у розмірі 120 відсотків річної облікової ставки Національного банку України за кожен календарний день прострочення (наведених у постановах Правління Національного банку України), що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк. Нарахування пені як роботодавцем, так і органом контролю здійснюється з наступного дня граничного строку сплати адміністративно-господарських санкцій по день сплати включно (тобто з 16 квітня наступного за роком, у якому відбулося порушення нормативу).
Зазначений висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, що викладено у постанові від 26.09.2019 у справі №804/1732/16.
VІ. ОЦІНКА СУДУ
Згідно зазначеного вище Порядку, документами, що підтверджують незабезпечення виконання нормативу для працевлаштування осіб з інвалідністю є: звіт про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю за формою №10-ПОІ, затвердженої наказом Міністерства соціальної політики України від 27.08.2020 року №591, рішення суду або акт перевірки відділенням Фонду роботодавця.
Так, враховуючи, що сума адміністративно-господарських санкцій була сплачена з простроченням у кількості 243 днів, відповідачу нараховано заборгованість зі сплати пені за порушення терміну сплати адміністративно-господарських санкцій за незабезпечення виконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю на суму 4349,70 грн., що підтверджується Розрахунком, який міститься в матеріалах справи.
Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що позивач обґрунтовано нарахував відповідачу суму пені 4349,70 грн., у зв`язку з тим, що товариство сплатило адміністративно-господарські санкції лише 14.12.2021 року, тобто з порушенням вимог ст. 18 - 20 Закону №875.
Згідно з Законом України «Про Державний бюджет України на 2021 рік», установлено, що джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету в частині надходжень є, зокрема, надходження до Фонду соціального захисту осіб інвалідів.
Ненадходження адміністративно-господарських санкцій та пені до Державного бюджету України завдає значної шкоди державним інтересам, не дозволяє в повній мірі створити особам з інвалідністю необхідні умови, які дають можливість вести повноцінний спосіб життя.
Доказів сплати відповідачем спірної заборгованості суду не надано.
Доказів, які б спростували доводи позивача, відповідач суду не надав.
З огляду на викладене, суд доходить висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, та такими, що підлягають задоволенню.
VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ
Частиною другою статті 6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Закон України Про судоустрій і статус суддів встановлює, що правосуддя в Україні здійснюється на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів та спрямоване на забезпечення права кожного на справедливий суд.
Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
За таких обставин, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до Комунального підприємства «Оздоровчо-спортивний комплекс «Метал» Дніпровської міської ради про стягнення пені за порушення термінів сплати.
Щодо розподілу судових витрат, а саме судового збору.
Відповідно до частини 1 статті 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
При задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз (ч. 2 ст. 139 КАС України). З огляду на відсутність витрат суб`єкта владних повноважень, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, останні не стягуються.
Керуючись статтями 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
УХВАЛИВ:
Адміністративний позов Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до Комунального підприємства «Оздоровчо-спортивний комплекс «Метал» Дніпровської міської ради про стягнення пені за порушення термінів сплати задовольнити.
Стягнути з Комунального підприємства «Оздоровчо-спортивний комплекс «Метал» Дніпровської міської ради на користь держави в особі Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю пеню за порушення термінів сплати суми адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі 4 349,70 гривень.
Розподіл судових витрат не здійснюється.
Позивач: Дніпропетровське обласне відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (49000, м.Дніпро, вул. Старокозацька, 52, код ЄДРПОУ 25005978).
Відповідач: Комунальне підприємство «Оздоровчо-спортивний комплекс «Метал» Дніпровської міської ради (49000, м.Дніпро, вул. Столєтова, 19а, код ЄДРПОУ 33474160).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення складено 24.04.2023 року.
Суддя В.В. Ільков
Суд | Дніпропетровський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 24.04.2023 |
Оприлюднено | 27.04.2023 |
Номер документу | 110432498 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи зі спорів з приводу реалізації публічної політики у сферах праці, зайнятості населення та соціального захисту громадян та публічної житлової політики, зокрема зі спорів щодо соціального захисту (крім соціального страхування), з них |
Адміністративне
Дніпропетровський окружний адміністративний суд
Ільков Василь Васильович
Адміністративне
Дніпропетровський окружний адміністративний суд
Ільков Василь Васильович
Адміністративне
Дніпропетровський окружний адміністративний суд
Савченко Артур Владиславович
Адміністративне
Дніпропетровський окружний адміністративний суд
Савченко Артур Владиславович
Адміністративне
Дніпропетровський окружний адміністративний суд
Савченко Артур Владиславович