печерський районний суд міста києва
Справа № 757/15650/23-к
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 квітня 2023 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши у судовому засіданні в м. Києві клопотання заступника начальника другого відділу управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Департаменту нагляду за додержанням законів Національною поліцією та органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю, Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 , про накладення арешту, в межах досудового розслідування у кримінальному провадження № 42020000000002241, -
ВСТАНОВИВ:
20.04.2023 заступник начальника другого відділу управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Департаменту нагляду за додержанням законів Національною поліцією та органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю, Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 , звернувся до суду з вказаним клопотанням про накладення арешту на кошти, які знаходяться на банківському рахунку, відкритого в АТ КБ «Глобус» (МФО 380526), м. Київ, пров. Куренівський, 19/5.
З наданих в обґрунтування матеріалів вбачається, що Компетентним органом Швейцарської Конфедерації розслідується кримінальне провадженнях з високим ступенем важливості та терміновості W19 757 за обвинуваченням: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; ОСОБА_5 ( ОСОБА_6 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 ; ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ; ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ; ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_5 ; ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_6 ; ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_7 ; ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_8 ; ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , та інших осіб у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ст. 147 (Шахрайство) та ст. 305bis (Відмивання грошей, одержаних злочинним шляхом) Кримінального кодексу Швейцарської Конфедерації.
Головним слідчим управлінням Національної поліції України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42020000000002241 від 18.11.2020 за фактом вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 190 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що протягом 2019 року ряд громадян України, діючи за попередньою змовою групою осіб, систематично вчиняли заволодіння чужим майном, а саме: грошовими коштами іноземців, шляхом обману (шахрайства) в особливо великих розмірах з використанням електронно-обчислювальної техніки.
Реалізуючи спільний злочинний умисел, вказані громадяни України, діючи за попередньою змовою групою осіб, умисно, протиправно, з корисливих мотивів, спонукали раніше невідомих їм іноземців здійснювати торгові операції на фондовому ринку за допомогою різних фінансових інструментів, серед них бінарних опціонів (контрактів на різницю цін), валюти, криптовалюти тощо, з використанням заздалегідь розроблених з протиправною метою учасниками злочинної групи «псевдотрейдингових» платформ, зокрема: «key-markets.net», «key-markets.com», «capitalhall.com», які нібито дозволяли отримувати прибуток.
Продовжуючи реалізацію спільного злочинного умислу, зазначені громадяни України, діючи за попередньою змовою групою осіб, отримавши згоду введеного в оману потерпілого на внесення належних йому грошових коштів на попередньо надані рахунки, закріплювали за останнім «брокера», який у подальшому отримував від потерпілого, що не усвідомлював наявності у діях учасників групи злочинного умислу, доступ до власної комп`ютерної системи через інструмент «AnyDesk Remote Access Tool».
Надалі на комп`ютер потерпілого фігурантами дистанційно встановлювалося додаткове програмне забезпечення, за допомогою якого зловмисники отримували реквізити доступу до рахунку потерпілого та, зробивши це, заволодівали його майном грошовими коштами.
21.01.2022 між Україною та Швейцарською Конфедерацією у вказаних провадженнях створено спільну слідчу групу.
Крім того, від компетентного органу Швейцарської Конфедерації надійшов запит про надання міжнародної правової допомоги у кримінальному провадженні W19 757, де Швейцарська сторона звертається з проханням накладення арешту на майно-кошти, які знаходяться на рахунках ПАТ КБ «Приватбанк», АТ «ОТП Банк», АТ КБ «Глобус», АТ «Райффайзен Банк Аваль», АТ «Перший Український міжнародний банк», АТ «Укрсиббанк», АТ «Універсал Банк», як такі, що використовувалися згаданими учасниками злочинної групи при вчиненні кримінальних правопорушень задля заволодіння грошовими коштами в особливо великих розмірах, одержаними шляхом обману.
Відповідно до наданих іноземною державою матеріалів встановлено, що на території м. Києва розміщені різні так звані «кол-центри», які використовувалися та використовуються у злочинних цілях.
З абонентських номерів, які функціонують у цих «кол-центрах», систематично здійснюються телефонні дзвінки потерпілим з метою переконання останніх вкладати гроші в різні форми інвестицій із використанням таких платформ як «key-markets.net», «key-markets.com», «capital.com» та програмного забезпечення для віддаленого доступу «AnyDesk».
Завдяки розкриттю інформації, що містить банківську таємницю, а саме: відомостей щодо руху грошових коштів за банківськими рахунками, зокрема відкритими у банку «CIM Banque SA» з місцезнаходженням у м. Женева Швейцарської Конфедерації, установлено, що більшість обвинувачених мають у Швейцарії рахунки, на яких знаходяться кілька мільйонів швейцарських франків. Водночас обвинувачені та компанії, які вони контролюють, також мають банківські рахунки і на території України.
В ході негласних слідчих (розшукових) дій встановлено існування п`яти «кол-центрів» навколо Києва, що належать до місцевої організованої злочинної групи («OCG» Organised Crime Group) та підозрюваних осіб, які керували злочинною організацією, до якої належать переважно громадяни Ізраїлю.
Завдяки відеоспостереженню поліція кантону Берн має у своєму розпорядженні фотографії, які показують, що керівники цієї злочинної організації особисто були присутні в «кол-центрах» і працювали там. Інші (керівні) особи, які працювали на головний орган злочинної групи у відповідних «кол-центрах», у переважній більшості мають українське походження.
Від незаконної діяльності злочинної організації постраждало близько 10 000 осіб, а згідно з попередньою оцінкою сума збитків може становити приблизно 100 000 000 євро (потерпілі люди переважно з Європи), сума збитків у зареєстрованих випадках злочину у Швейцарії, становить понад 4 500 000 євро.
На підставі численних (фіктивних) рахунків-фактур, інструкцій щодо трансакцій з постраждалими, а також контрактів та угод між фіктивними компаніями тощо, вдалося виявити близько 300 так званих «офшорних компаній» та близько 450 пов`язаних з ними банківських рахунків. Це справжня мережа компаній та рахунків, за допомогою яких, як підозрюється, проходило відмивання грошей потерпілих.
Серед іншого у межах досудового розслідування кримінального провадження W19 757 компетентним органом Швейцарської Конфедерації встановлено, що учасники злочинної групи у своїй протиправній діяльності використовували наступні рахунки, відкриті у банку «CIM Banque SA»:
- НОМЕР_1 , на ім`я « ОСОБА_14 »
- НОМЕР_2 , на ім`я «Theproexp Limited»
- 10.601754_5, на ім`я «Blue Media Limited»
- НОМЕР_3 , на ім`я ОСОБА_15
- НОМЕР_4 , на ім`я ОСОБА_16
- НОМЕР_5 , на ім`я ОСОБА_17
- НОМЕР_6 , на ім`я Daniel Ralf Heywood (Mikhnevich)
- 10.437552_5, на ім`я ОСОБА_18 .
В ході досудового розслідування виникла необхідність в накладені арешту на кошти, що знаходяться на банківському рахунку, відкритого у АТ КБ «Глобус» (МФО 380526), м. Київ, пров. Куренівський, 19/5, (відповідно до довідника Національного банку України), а саме: НОМЕР_7 (GLIBUA22).
17.04.2023 постановою старшого слідчого в ОВС ГСУ НП України ОСОБА_19 вказане майно визнано речовим доказом у кримінальному провадженні.
В заяві поданій до суду слідчий ОСОБА_20 вимоги клопотання підтримав у повному обсязі та просив його задовольнити.
Зважаючи на позицію органу досудового розслідування, на підставі ч. 2 ст. 172 КПК України слідчий суддя визнав за можливе проводити розгляд клопотання без повідомлення власника майна, з метою забезпечення арешту майна.
Згідно норми ч. 4 ст. 107 КПК України під час розгляду клопотання слідчим суддею фіксування за допомогою технічних засобів не здійснювалась.
Вивчивши клопотання та долучені до нього матеріали кримінального провадження, слідчий суддя приходить до наступного висновку.
Відповідно до ч. 1 ст. 170 КПК України, арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна.
Відповідно до ст. 98 КПК України речовими доказами є матеріальні об`єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.
Згідно п. 1 ч. 2 ст. 170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення збереження речових доказів.
Частиною 3 ст. 170 КПК України передбачено, що у випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 цього Кодексу.
Згідно ч. 10 ст. 170 КПК України арешт може бути накладений у встановленому цим Кодексом порядку на рухоме чи нерухоме майно, гроші у будь-якій валюті готівкою або у безготівковій формі, в тому числі кошти та цінності, що знаходяться на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах, видаткові операції, цінні папери, майнові, корпоративні права, щодо яких ухвалою чи рішенням слідчого судді, суду визначено необхідність арешту майна.
Слідчий суддя вивчивши клопотання, надавши оцінку документам, що долучені до нього, зважаючи на постанову слідчого про визнання майна речовими доказами, з метою збереження речових доказів та недопущення їх перетворення, відчуження чи зникнення, вважає, що є достатні підстави для накладення арешту на зазначене майно.
Також слідчим на підставі наданих матеріалів доведено, що у разі незастосування такого заходу забезпечення існують ризики зникнення цього майна.
Крім того, слідчий суддя вважає, що в даному випадку таке обмеження права власності є розумним та співмірним завданням кримінального провадження.
Відтак клопотання підлягає до задоволення.
На підставі викладеного і керуючись ст.ст. 170-173, 309, 372 КПК України слідчий суддя, -
УХВАЛИВ:
Клопотання заступника начальника другого відділу управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Департаменту нагляду за додержанням законів Національною поліцією та органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю, Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 , про накладення арешту, в межах досудового розслідування у кримінальному провадження № 42020000000002241 задовольнити.
Накласти арешт на кошти, які знаходяться на банківському рахунку, відкритого в АТ КБ «Глобус» (МФО 380526), м. Київ, пров. Куренівський, 19/5, (відповідно до довідника Національного банку України), а саме: НОМЕР_7 (GLIBUA22), із забороною його відчуження, розпорядження та/або користування.
Ухвала підлягає негайному виконанню слідчим, прокурором.
Ухвала слідчого судді може бути оскаржена протягом 5 днів із дня її оголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Печерський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 20.04.2023 |
Оприлюднено | 08.05.2024 |
Номер документу | 110510226 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про арешт майна |
Кримінальне
Печерський районний суд міста Києва
Бортницька В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні