ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
26 квітня 2023 року Справа № 160/8100/23
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Луніна О.С., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, П`ятого відділу Синельниківського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Військова частина НОМЕР_1 про встановлення факту, визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
19.04.2023 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (місце реєстрації - АДРЕСА_1 ; місце проживання - АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Міністерства оборони України (пр-т Повітрофлотський, буд. 6, м. Київ, 03168, код ЄДРПОУ 00034022), П`ятого відділу Синельниківського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (вул. Кобзаря, буд. 3Б, м. Першотравенськ, 52803, код ЄДРПОУ 20269678), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Військова частина НОМЕР_1 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), у якій просить:
- встановити факт, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в період часу з 10.04.2021 року по 08.09.2022 (по день смерті яка настала ІНФОРМАЦІЯ_1 ) проживали однією сім`єю без реєстрації шлюбу за адресою: АДРЕСА_4 ;
- визнати протиправною бездіяльність П`ятого відділу Синельниківського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки та Міністерства оборони України, яка полягає у відмові про призначення та виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги;
- зобов`язати П`ятий відділ Синельниківського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки у двотижневий строк направити заяву ОСОБА_1 та пакет документів про призначення одноразової грошової допомоги витребуваний у військовій частині НОМЕР_1 в якій служив ОСОБА_2 до Міністерства оборони України;
- зобов`язати Міністерство Оборони України у місячний строк з моменту отримання документів розглянути заяву ОСОБА_1 та прийняти рішення про призначення і виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку із загибеллю військовослужбовця ОСОБА_2 .
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст.ст. 160, 161, 172 цього Кодексу.
Вивчивши подані позовні матеріали, суд дійшов висновку про те, що позовну заяву подано з порушенням вимог, встановлених статтею 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до ч. ч. 1-2 ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:
1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;
2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
3) визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій;
4) визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії;
5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень;
6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб`єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Також суд зазначає, що відповідно до п. п. 1-6 ч. 2 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про:
1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;
2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
3) визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій;
4) визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії;
5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень;
6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини, та стягнення з відповідача - суб`єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Звертаючись з даним позовом до суду, ОСОБА_1 , як на підставу щодо підсудності останього саме адмінінстративному суду, посилається на правову позицію Верховного Суду у складі коллегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного судупо справі №290/289/22ц від 22.03.2023 року, а також висновки Обєднаної палати Верховного суду від 23 травня 2022 року у справі №539/4118/19, висновки постанови Верховного Суду від 13 грудня 2018 року у справі №712/10959/17 та інше.
Однією із вимог цього позову є встановлення факту, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в період часу з 10.04.2021 року по 08.09.2022 (по день смерті яка настала ІНФОРМАЦІЯ_1 ) проживали однією сім`єю без реєстрації шлюбу за адресою: АДРЕСА_4 .
Проте, така вимога не відповідає приписам ст. 5 та ч. 2 ст. 245 КАС України, а тому, позивачу необхідно надати уточнену позовну заяву та/або обгрунтування щодо підсудності вказаної вимоги про встановлення факту проживання однією сім`єю саме адміністративному суду в розрізі ст. 5 та ч. 2 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно з п. 4 ч. 5 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
У позовній заяві позивачем заявлена позовна вимога про визнання протиправною бездіяльності П`ятого відділу Синельниківського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки та Міністерства оборони України, яка полягає у відмові про призначення та виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги.
З матеріалів позовної заяви та доданих до неї документів вбачається, що позивачка зверталась із заявами про призначення та виплату одноразової грошової допомоги до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки та до П`ятого відділу Синельниківського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
22.03.2023 П`ятим відділом Синельниківського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки позивачу надано відмову оформлену листом.
Із заявленої позовної вимоги, суддя не може встановити до кого саме спрямована вимога до Міністерства оборони України чи до П`ятого відділу Синельниківського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
З огляду на викладене, позивачу надати уточнену позовну заяву, у якій конкретизувати позовну вимогу про визнання протиправною бездіяльності щодо призначення та виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги та зазначити до кого саме вона заявлена.
Відповідно до ч. 5 ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України у разі необхідності до позовної заяви додаються клопотання та заяви позивача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, участь у судовому засіданні щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, звільнення (відстрочення, розстрочення, зменшення) від сплати судового збору, про призначення експертизи, витребування доказів, про забезпечення надання безоплатної правничої допомоги, якщо відповідний орган відмовив у її наданні, тощо.
Частинами 1 та 2 ст. 166 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що при розгляді справи судом учасники справи викладають свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення, міркування тощо щодо процесуальних питань у заявах та клопотаннях, а також запереченнях проти заяв і клопотань.
Заяви, клопотання і заперечення подаються в письмовій або усній формі. У випадках, визначених цим Кодексом, заяви і клопотання подаються тільки в письмовій формі.
Позивачем у прохальній частині позовної заяви заявлені клопотання про витребування доказів та виклик свідків. Проте, суддя звертає увагу позивача, що вони не оформлені окремим клопотанням, як це передбачено вимогами ст.ст. 92, 167 Кодексу адміністративного судочинства України.
З огляду на викладене, позивачу необхідно надати до суду належним чином оформлені клопотання про витребування доказів та виклик свідків оформлених у відповідності до вимог ст. ст. 92, 167 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до ч. 1 ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.
За приписами ч. 2, ч. 4 ч. 5 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього.
Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством.
Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу.
Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
При цьому, згідно з пунктом 5.27 Національного стандарту України Державна уніфікована система документації. Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлювання документів (ДСТУ 4163-2003), затвердженого наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 07.04.2003 № 55, копія документа засвідчується відміткою, що складається зі слів Згідно з оригіналом, назвою посади, особистим підписом особи, яка засвідчує копію, її ініціалами та прізвищем, датою засвідчення копії, що проставляється у лівому нижньому куті документа.
Відповідно до п. 8 гл. 10 розд. ІІ Правил організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 червня 2015 року № 1000/5, копія набуває юридичної сили лише в разі її засвідчення в установленому порядку.
Напис про засвідчення копії складається зі слів Згідно з оригіналом, назви посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціалів (ініціалу імені) та прізвища, дати засвідчення копії.
На лицьовому боці у верхньому правому куті першого аркуша документа проставляється відмітка Копія.
Матеріали додатків до позову містять крім іншого копії фотографій та знімки екрану з мобільного додатку "Вайбер" на яких проставлено штемпель "копія вірна", підпис позивача та його прізвище та ініціали, проте не проставлена дата, коли саме такі додатки були завірені.
Тобто, позивачу необхідно надати до суду належним чином засвідчені копії усіх доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи.
Частинами 1-2 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст.ст. 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
За таких обставин, суд вважає за необхідне позовну заяву залишити без руху із наданням строку для усунення недоліків адміністративного позову.
Відповідно до ч. 3 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до адміністративного суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому ст. 171 цього Кодексу.
Керуючись ст.ст. 160, 161, 169, 171, 243, 248, Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, П`ятого відділу Синельниківського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Військова частина НОМЕР_1 про встановлення факту, визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Позивачу надати строк для усунення недоліків позовної заяви протягом 5 (п`яти) робочих днів, з моменту отримання копії даної ухвали, шляхом надання до канцелярії суду:
- уточненої позовної заяви та/або обгрунтування щодо підсудності вказаної вимоги про встановлення факту проживання однією сім`єю саме адміністративному суду в розрізі ст. 5 та ч. 2 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України, а також конкретизувати позовну вимогу про визнання протиправною бездіяльності щодо призначення та виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги та зазначити до кого саме вона звернена;
- належним чином засвідчених копій доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи.
Роз`яснити позивачу, що відповідно до п. 1 ч. 2, ч. 8 ст. 169 КАС України, позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху. Повернення позовної заяви не позбавляє права позивача повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно надіслати особі, що звернулася із позовною заявою.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя О.С. Луніна
Суд | Дніпропетровський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 26.04.2023 |
Оприлюднено | 03.05.2023 |
Номер документу | 110548216 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи, що виникають з відносин публічної служби, зокрема справи щодо проходження служби, з них |
Адміністративне
Дніпропетровський окружний адміністративний суд
Кучугурна Наталія Вікторівна
Адміністративне
Дніпропетровський окружний адміністративний суд
Кучугурна Наталія Вікторівна
Адміністративне
Дніпропетровський окружний адміністративний суд
Кучугурна Наталія Вікторівна
Адміністративне
Дніпропетровський окружний адміністративний суд
Кучугурна Наталія Вікторівна
Адміністративне
Дніпропетровський окружний адміністративний суд
Кучугурна Наталія Вікторівна
Адміністративне
Дніпропетровський окружний адміністративний суд
Луніна Олена Станіславівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні