Ухвала
від 20.04.2023 по справі 296/1398/23
КОРОЛЬОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. ЖИТОМИРА

Справа № 296/1398/23

2/296/1459/23

УХВАЛА

Іменем України

"20" квітня 2023 р. м.Житомир

Корольовський районний суд м. Житомира у складі:

головуючого судді Адамовича О.Й.,

за участі секретаря судового засідання Світко Т.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Житомирі цивільну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Вердикт Капітал" до ОСОБА_1 , Товариства з обмеженою відповідальністю Торговий дім "ПродСоюз" про стягнення 3% річних та інфляційних збитків,-

ВСТАНОВИВ:

ТОВ "Вердикт Капітал " звернулося до Корольовського районного суду м. Житомира з позовом, в якому просить стягнути солідарно з ОСОБА_1 , ТОВ Торговий дім "ПродСоюз" на користь ТОВ "Вердикт Капітал" 3% річних та інфляційні втрати в розмірі 105863,16 грн., а також витрати на правову допомогу у розмірі 21900,00 грн. та витрати на сплату судового збору у розмірі 2684,00 грн.

В обґрунтування позову зазначає, що між ОСОБА_1 (позичальник) та ВАТ "Кредитпромбанк" (банк) 19.02.2007 року був укладений кредитний договір №09.05/002/07-НВ, за умовами якого банк надав позичальнику кредит у розмірі 64654,00 дол. США зі сплатою 14,80% річних.

30.01.2013 року рішенням Корольовського районного суду м. Житомира по справі №296/2499/12-ц стягнуто солідарно з ОСОБА_1 та Товариства з обмеженою відповідальністю Торговий дім "ПродСоюз" 418328,96 грн. заборгованості за кредитним договором та по 910,00 грн. судового збору з кожного. Станом на дату подачі позову вищевказане судове рішення залишається невиконаним.

10.12.2020 року ухвалою Корольовського районного суду м. Житомира у справі №296/2499/12-ц замінено вибулого стягувача ПАТ "Кредитпромбанк" на правонаступника ТОВ "Вердикт Капітал".

З огляду на те, що після набрання законної сили рішенням суду, вищевказане рішення суду в день набрання їм законної сили не було виконано, у позивача, який наділений правом грошової вимоги до відповідачів, виникло право на застосування наслідків такого порушення у вигляді стягнення інфляційних втрат та 3% річних за період з 11.01.2020р. по 23.02.2022р.

Ухвалою від 20 березня 2023 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Учасники справи в судове засідання не з`явилися, про день час та місце розгляду справи повідомлялися.

Згідно поданого клопотання директор ТОВ "Вердикт Капітал" Іжаковський О. В. просив розглядати справу в усіх судових засіданнях за відсутністю представника товариства.

Від відповідачів відзив на позов не надходив, копія належним чином завіреної ухвали про відкриття провадження, разом з судовою повісткою про виклик та копією позовної заяви з додатками судом направлялися за їх адресою та повернулися без вручення.

Оскільки в судове засідання не з`явились всі учасники справи суд проводить розгляд справи без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу за правилами ч. 2 ст. 247 ЦПК України.

Суд, дослідивши матеріали справи дійшов наступного висновку.

Як вбачається з матеріалів справи, рішенням Корольовського районного суду м. Житомира у справі № 296/2499/12-ц за позовом Публічного акціонерного товариства «Кредитпромбанк» до ОСОБА_1 , товариства з обмеженою відповідальністю Торговий дім «Продсоюз» про стягнення заборгованості за кредитним договором було вирішено стягнути з ОСОБА_1 , Товариства з обмеженою відповідальністю Торговий дім «Продсоюз» в солідарному порядку на користь Публічного акціонерного товариства «Кредитпромбанк» 418 328 грн. 96 коп. заборгованості за кредитним договором № 09.05\002\07-НВ від 19.09.2007 року. Також стягнуто з ОСОБА_1 та з Товариства з обмеженою відповідальністю Торговий дім «Продсоюз» на користь Публічного акціонерного товариства «Кредитпромбанк» по 910 грн. понесених судових витрат.

Ухвалою Корольовського районного суду м. Житомира у справі № 296/2499/12-ц від 10.12.2020р. замінено стягувача на правонаступника ТОВ "Вердикт Капітал ".

Позивач вказує, що оскільки рішення суду у справі № 296/2499/12-ц в день набрання їм законної сили не було виконано, то у позивача, який наділений правом грошової вимоги до відповідачів, виникло право на застосування наслідків такого порушення у вигляді стягнення інфляційних втрат та 3% річних.

Отже предметом спору є майнові вимоги до солідарних боржників, які ґрунтуються на судовому рішенні, яке не було виконане.

У статті 124 Конституції України закріплено, що правосуддя в Україні здійснюють виключно суди. Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.

За статтею 125 Конституції України судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом.

Відповідно до статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року (далі - Конвенція) та протоколи до неї, а також практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Згідно з пунктом 1 статті 6 Конвенції кожен має право на справедливий розгляд його справи судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру.

Поняття «суд, встановлений законом» включає в себе, зокрема, таку складову, як дотримання усіх правил юрисдикції та підсудності.

Система судів загальної юрисдикції є розгалуженою. Судовий захист є основною формою захисту прав, інтересів та свобод фізичних і юридичних осіб, державних і суспільних інтересів.

Судова юрисдикція - це інститут права, покликаний розмежувати компетенцію як різних ланок судової системи, так і різних видів судочинства - цивільного, кримінального, господарського та адміністративного.

Критеріями розмежування судової юрисдикції, тобто передбаченими законом умовами, за яких певна справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого виду судочинства, є суб`єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, в якому розглядається визначена категорія справ.

У частині першій статті 19 ЦПК України визначено, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства. Суди розглядають у порядку цивільного судочинства також вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав, якщо цей спір підлягає розгляду в місцевому загальному суді і переданий на його розгляд з такими вимогами.

Господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема, справи про банкрутство та справи у спорах з майновими вимогами до боржника, стосовно якого відкрито провадження у справі про банкрутство, у тому числі справи у спорах про визнання недійсними будь-яких правочинів (договорів), укладених боржником; стягнення заробітної плати; поновлення на роботі посадових та службових осіб боржника, за винятком спорів про визначення та сплату (стягнення) грошових зобов`язань (податкового боргу), визначених відповідно до Податкового кодексу України, а також спорів про визнання недійсними правочинів за позовом контролюючого органу на виконання його повноважень, визначених Податковим кодексом України (пункт 8 частини першої статті 20 ГПК України).

З Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вбачається, що Товариство з обмеженою відповідальністю Торговий дім "ПродСоюз" перебуває в процесі банкрутства.

Зокрема з Єдиного державного реєстру судових рішень вбачається, що ухвалою Господарського суду Житомирської області від 12.08.2015 у справі №4/40-Б Товариство з обмеженою відповідальністю Торговий дім "ПродСоюз" визнано банкрутом і відкрито ліквідаційну процедуру.

Ухвалою від 14.02.2023р. призначено наступне судове засідання на "20" квітня 2023 р. в приміщенні Господарського суду Житомирської області (https://reyestr.court.gov.ua/Review/108984526).

21 жовтня 2019 року набрав чинності Кодекс України з процедур банкрутства від 18 жовтня 2018 року № 2597-VIII.

У пункті 4 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу України з процедур банкрутства встановлено, що з дня введення в дію цього Кодексу подальший розгляд справ про банкрутство здійснюється відповідно до положень цього Кодексу незалежно від дати відкриття провадження у справі про банкрутство, крім справ про банкрутство, які на день введення в дію цього Кодексу перебувають на стадії санації, провадження в яких продовжується відповідно до Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом». Перехід до наступної судової процедури та подальше провадження у таких справах здійснюється відповідно до цього Кодексу.

Відповідно до ч.1 ст. 7 Кодексу України з процедур банкрутства спори, стороною в яких є боржник, розглядаються господарським судом за правилами, передбаченими Господарським процесуальним кодексом України, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею.

Згідно ч.2 ст. 7 Кодексу України з процедур банкрутства господарський суд, у провадженні якого перебуває справа про банкрутство, в межах цієї справи вирішує всі майнові спори, стороною в яких є боржник; спори з позовними вимогами до боржника та щодо його майна; спори про визнання недійсними результатів аукціону; спори про визнання недійсними будь-яких правочинів, укладених боржником; спори про повернення (витребування) майна боржника або відшкодування його вартості відповідно; спори про стягнення заробітної плати; спори про поновлення на роботі посадових та службових осіб боржника; спори щодо інших вимог до боржника. Склад учасників розгляду спору визначається відповідно до Господарського процесуального кодексу України. Господарський суд розглядає спори, стороною в яких є боржник, за правилами, визначеними Господарським процесуальним кодексом України. За результатами розгляду спору суд ухвалює рішення.

Згідно з частинами першою, третьою статті 3 ГПК України судочинство в господарських судах здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу, Закону України «Про міжнародне приватне право», Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Судочинство у господарських судах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

Частина друга статті 7 Кодексу України з процедур банкрутства визначає підсудність майнових спорів, стороною в яких є боржник, одному господарському суду, який акумулює і вирішує усі майнові спори за участю боржника. Виключень з цього правила не передбачено.

З моменту порушення стосовно боржника справи про банкрутство він перебуває в особливому правовому режимі, який змінює весь комплекс правовідносин боржника, і спеціальні норми Кодексу України з процедур банкрутства мають пріоритет у застосуванні при розгляді справ про банкрутство щодо інших законодавчих актів України.

Особливість вирішення таких спорів полягає в тому, що вони розглядаються та вирішуються господарським судом, який розглядає справу про банкрутство, з метою судового контролю у межах цього провадження за діяльністю боржника, залучення всього майна та коштів боржника до ліквідаційної маси і проведення інших заходів, метою яких є повне або часткове задоволення вимог кредиторів.

Таким чином, з огляду на положення законодавства України, чинного на момент звернення позивача до суду, розгляд усіх майнових спорів, стороною в яких є боржник, відносно якого порушено справу про банкрутство, повинен відбуватися виключно господарським судом, у провадженні якого перебуває справа про банкрутство, в межах цієї справи. Саме господарський суд є судом, встановленим законом, до юрисдикції якого віднесено розгляд спору, ініційованого ТОВ "Вердикт Капітал".

Подібні за змістом висновки викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 15 січня 2020 року у справі № 607/6254/15-ц (провадження № 14-404цс19).

При цьому суд зазначає, що виходячи з правової позиції викладеної у постанові Великої Палати Верховного Суду від 18 лютого 2020 року у справі № 918/335/17 (провадження № 12-160гс19) майнові спори за участю боржника, відносно якого порушено справу про банкрутство, розглядаються господарським судом також за участю фізичних осіб.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 255 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Враховуючи вищевикладене, беручи до уваги обраний позивачем спосіб захисту своїх прав та інтересів, зміст позовних вимог, заявлення позову до солідарних боржників з майновою вимогою, суд вважає, що ця справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, оскільки спори, стороною в яких є боржник, розглядаються господарським судом, у провадженні якого перебуває справа про банкрутство, а отже, вказана справа підлягає розгляду Господарським судом Житомирської області.

Керуючись ст.255, 258-260 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Провадження у цивільній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Вердикт Капітал" до ОСОБА_1 , Товариства з обмеженою відповідальністю Торговий дім "ПродСоюз" про стягнення річних та інфляційних- закрити.

Відповідно до ч. 1 ст. 256 ЦПК України роз`яснити позивачу, що він має право звернутися з цією позовною заявою до Господарського суду Житомирської області.

Ухвала може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Корольовський районний суд м. Житомира шляхом подання апеляційної скарги на ухвалу суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Суддя О. Й. Адамович

Дата складання повного тексту ухвали: 25.04.2023р.

СудКорольовський районний суд м. Житомира
Дата ухвалення рішення20.04.2023
Оприлюднено04.05.2023
Номер документу110557449
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них позики, кредиту, банківського вкладу, з них

Судовий реєстр по справі —296/1398/23

Ухвала від 20.04.2023

Цивільне

Корольовський районний суд м. Житомира

Адамович О. Й.

Ухвала від 20.04.2023

Цивільне

Корольовський районний суд м. Житомира

Адамович О. Й.

Ухвала від 20.03.2023

Цивільне

Корольовський районний суд м. Житомира

Адамович О. Й.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні