Придніпровський районний суд м.Черкаси
Справа №711/6089/22
У Х В А Л А
24.04.2023 м. Черкаси
Придніпровський районний суд м. Черкаси в складі:
головуючого - судді: Позарецької С.М.,
при секретарі Щокань В.М.
за участю представника
позивача адвоката Пегіна Р.М.,
розглянувши у відкритому підготовчому засіданні у м. Черкаси клопотання про призначення експертизи у справі № 711/6089/22 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про відшкодування шкоди, завданої внаслідок дорожньо-транспортної події, -
в с т а н о в и в :
Позивачка ОСОБА_1 звернулася у Придніпровський районний суд м. Черкаси з позовом до ОСОБА_2 , в якому просить стягнути з відповідача на свою користь:
-відшкодування матеріальної шкоди, заподіяної у наслідок дорожньо-транспортної пригоди, у розмірі 25106 грн. 55 коп.;
-витрати на правничу допомогу у розмірі 17000 грн. 00 коп.;
-судовий збір у розмірі 992 грн. 40 коп.
Ухвалою суду від 10.01.2023 позовну заяву прийнято, відкрито провадження по справі та призначено її до судового розгляду за правилами загального позовного провадження. Крім того, сторонам встановлено строки для подачі заяв по справі.
Відповідачем ОСОБА_2 відзив на позов не подано.
Разом з тим, у ході судового розгляду представником позивачки - адвокатом Пегіним Р.М. подане клопотання про призначення по справі судової авто-товарознавчої експертизи, з метою визначення розміру матеріального збитку, завданого власнику автомобіля Дишлюк Тетяні Валеріївні - ВАЗ 111930 д/н НОМЕР_1 , пошкодженого при ДТП 29.01.2022 за адресою: м. Черкаси, вул. Гагаріна, 33, на дату проведення експертного дослідження. Крім того, в зв`язку з тим, що вказаний вище автомобіль на даний час частково відновлений, просить дати дозвіл судовому авто товарознавцю Березовському А.А. на проведення експертизи по наявних матеріалах цивільної справи.
У підготовчому засіданні представник позивачки - адвокат Пегін Р.М. підтримав своє клопотання та просив призначити по справі судову авто-товарознавчу експертизу, проведення якої доручити судовому експерту Березовському А.А. Провадження по справі зупинити на час проведення експертизи. Оплату експертного дослідження позивач залишає за собою.
У підготовче засідання позивачка ОСОБА_1 не з`явилася, хоча про час, дату та місце проведення розгляду справи повідомлялася судом у встановленому законом порядку.
У підготовче засідання відповідач ОСОБА_2 не з`явився, хоча про час, дату та місце проведення розгляду справи повідомлявся судом у встановленому законом порядку. Про причини неявки суду не повідомлено.
Заслухавши думку представника позивачки щодо клопотання про призначення експертизи, дослідивши письмові матеріали справи у цій частині, суд вважає, що дане клопотання підлягає до задоволення, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 3 ст. 12 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Вимоги до висновку експерта визначені у статті 102 ЦПК України. Зокрема, частиною 2 цієї статті визначено, що предметом висновку експерта може бути дослідження обставин, які входять до предмета доказування та встановлення яких потребує наявних у експерта спеціальних знань. Предметом висновку експерта не можуть бути питання права.
Як передбачено частинами 1, 3, 4 статті 103 ЦПК України, суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2)сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності. При призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. Суд з урахуванням обставин справи має право визначити експерта чи експертну установу самостійно. У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза). Питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про судову експертизу» судова експертиза - це дослідження на основі спеціальних знань у галузі науки, техніки, мистецтва, ремесла тощо об`єктів, явищ і процесів з метою надання висновку з питань, що є або будуть предметом судового розгляду.
Про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи (ч. 1 ст. 104 ЦПК України).
У разі виникнення сумніву щодо змісту та обсягу доручення призначений судом експерт невідкладно подає суду клопотання щодо його уточнення або повідомляє суд про неможливість проведення ним експертизи за поставленими питаннями (ч. 6 ст. 104 ЦПК України).
Таким чином, дослідивши предмет спору за позовом, обставини, на які посилаються сторони по справі як на підставу своїх вимог і заперечень; зміст клопотання про призначення відповідної експертизи; питання, які слід з`ясувати під час дослідження, - суд приходить до висновку про можливість призначення авто-товарознавчої експертизи у даній справі.
При цьому, враховуючи норми ст. 103 ЦПК України, суд вважає за необхідне поставити експертові такі запитання: який розмір матеріального збитку, завданого власнику автомобіля Дишлюк Тетяні Валеріївні - ВАЗ 111930 д/н НОМЕР_1 , пошкодженого при ДТП 29.01.2022 року за адресою: м. Черкаси, по вул. Гагаріна, 33, на дату проведення експертного дослідження.
Проведення експертизи, як на думку суду, слід доручити судовому експерту Березовському А.А. (бул. Шевченка, 266, к. 13, м. Черкаси), враховуючи вид експертизи, наявність у експерта документів, які дають можливість проводити такі експертизи та відсутність заперечень з боку сторони відповідача.
Також необхідно попередити експерта про кримінальну відповідальність за дачу завідомо неправдивого висновку та за відмову від дачі висновку без поважних причин за ст.ст. 384, 385 КК України.
Що стосується питання оплати за проведення експертизи, то суд вважає, що оплату за проведення експертизи необхідно покласти на сторону позивача - ОСОБА_1 , враховуючи подане клопотання її представником.
Крім того, суд зазначає, що експертне дослідження необхідно провести за матеріалами цивільної справи.
Враховуючи норми п. 1.13 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затверджених наказом МЮУ №53/5 від 08.10.1998 (у редакції наказу МЮУ №1950/5 від 26.12.2012), складність справи, необхідно встановити строк до 01.07.2023 для проведення експертизи.
Як передбачено п. 5 ч. 1 ст. 252 ЦПК України, суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадках, зокрема, - призначення судом експертизи.
Провадження у справі зупиняється у випадках, встановлених пунктом 5 частини першої статті 252 цього Кодексу, - на час проведення експертизи (п. 9 ч. 1 ст. 253 ЦПК України).
За таких обставин, провадження по справі слід зупинити на час проведення експертизи, враховуючи, що експерту підлягають направленню матеріали цивільної справи, без яких суд позбавлений можливості проводити розгляд справи.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 252, 253, 259, 260 ЦПК України суд, -
у х в а л и в :
Клопотання задовольнити.
Призначити по справі судову авто-товарознавчу експертизу, на вирішення якої поставити питання:
який розмір матеріального збитку, завданого власнику автомобіля Дишлюк Тетяні Валеріївні - ВАЗ 111930 д/н НОМЕР_1 , пошкодженого при ДТП 29.01.2022 року за адресою: м. Черкаси, по вул. Гагаріна, 33, на дату проведення експертного дослідження?
Проведення експертизи доручити судовому експерту Березовському А.А. (18002, м. Черкаси, бульв. Шевченка, 266 к.13).
Попередити експерта про кримінальну відповідальність за дачу завідомо неправдивого висновку та за відмову від дачі висновку без поважних причин за ст. ст. 384, 385 КК України.
Оплату за проведення експертизи покласти на ОСОБА_1 , мобільний телефон НОМЕР_2 ).
Копію ухвали та матеріали цивільної справи №711/6089/22 направити експерту для виконання. Експертне дослідження провести за матеріалами цивільної справи.
Строк для проведення експертизи встановити - до 01 липня 2023 року.
Зупинити провадження по справі на час проведення експертизи.
На ухвалу може бути подано апеляційну скаргу до Черкаського апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.
Повний текст судового рішення виготовлено 28.04.2023.
Головуючий: С. М. Позарецька
Суд | Придніпровський районний суд м.Черкас |
Дата ухвалення рішення | 24.04.2023 |
Оприлюднено | 04.05.2023 |
Номер документу | 110560851 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них завданої внаслідок ДТП |
Цивільне
Придніпровський районний суд м.Черкас
Позарецька С. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні