ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,
гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ: 03499901, UA368999980313151206083020649
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
01.05.2023р. Справа №905/437/23
Суддя Паляниця Ю.О., розглянувши матеріали позовної заяви Дочірнього підприємства «Укравтогаз» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» (03134, м.Київ, вул.Григоровича-Барського, 2)
до Комунального підприємства «Дружківка автоелектротранс» Дружківської міської ради (84207, м.Дружківка, Донецька обл., вул.Дружби, 82)
про стягнення 20757,84 грн
ВСТАНОВИВ:
Дочірнє підприємство «Укравтогаз» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України», м.Київ звернулось до господарського суду Донецької області з позовною заявою до Комунального підприємства «Дружківка автоелектротранс» Дружківської міської ради, м.Дружківка про стягнення 20757,84 грн, що включає: 9812,36 грн основного боргу, 1783,50 грн загального розміру штрафів за прострочення оплати вартості продукції на понад 10 календарних днів, 5556,36 грн пені за прострочення виконання зобов`язань, 3137,13 грн інфляційних нарахувань, 468,49 грн трьох процентів річних.
За висновками суду, вказана позовна заява підлягає залишенню без руху, виходячи з наступного:
За змістом п.п.5, 8 ч.3 ст.162 Господарського процесуального кодексу України позовна заява повинна містити виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; правові підстави позову; перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності); зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.
Відповідно до ч.2 ст.80, ч.2 ст.164 вказаного нормативно-правового акту позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом з поданням позовної заяви. Позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування; достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи (ч.1 ст.76, ст.78 Господарського процесуального кодексу України).
Згідно з ч.ч.1, 2, 4, 5 ст.91 Господарського процесуального кодексу України письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством.
Приписами п.5.26 «Уніфікованої системи організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлення документів» (ДСТУ 4163-2020) передбачено, що відмітка про засвідчення копії документа складається з таких елементів: слів «Згідно з оригіналом» (без лапок), найменування посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її власного імені та прізвища, дати засвідчення копії.
Згідно з висновком щодо застосування норм права, який викладений у постанові Верховного суду від 11.07.2018р. у справі №904/8549/17, неналежним чином засвідчені документи є недопустимими доказами у справі.
Як свідчать матеріали позову, між сторонами був укладений договір №Д0062К від 11.03.2020р. купівлі-продажу стисненого природного газу (метан) з використанням пластикових карток, у зв`язку з невиконанням якого відповідачем в частині оплати товару виник спір у справі.
Разом з тим, до позовної заяви не додано:
-додатки до договору №Д0062К від 11.03.2020р., про наявність яких свідчить п.15.1 договору, та на один з яких є посилання у позові;
-акт приймання-передачі продукції за травень 2020 року;
-рахунки, згідно з якими здійснювались часткові оплати, про що свідчить зміст банківської виписки.
Крім того, доданий до позову акт приймання-передачі продукції за березень 2020 року не підписаний покупцем. Однак, позов не містить пояснень з цього приводу.
Поряд з цим, виписка по рахунку не містить оригінального підпису відповідальної особи банку, яка уповноважена перевіряти правильність оформлення документів та відображення їх в обліку. Фактично, позивачем надано суду роздруківку виписки із штампом банку, яке не є ні оригіналом, ні належним чином засвідченою копією.
Відповідно до п.60-61 Положення про організацію бухгалтерського обліку, бухгалтерського контролю під час здійснення операційної діяльності в банках України, затвердженого постановою №75 від 04.07.2018р. Правління Національного банку України, клієнтські рахунки та рахунки з обліку внутрішньобанківських операцій є регістрами аналітичного обліку, що вміщують записи про операції, здійснені протягом операційного дня. Банк забезпечує ведення синтетичного обліку за допомогою рахунків II, III, IV порядків Плану рахунків бухгалтерського обліку банків України, затвердженого постановою №89 від 11.09.2017р. Правління Національного банку України (зі змінами). Детальна інформація про кожного контрагента та кожну операцію фіксується на рівні аналітичного обліку на аналітичних рахунках. Аналітичні рахунки повинні містити обов`язкові параметри, визначені нормативно-правовими актами Національного банку України. Дані аналітичних рахунків повинні бути тотожними відповідним рахункам синтетичного обліку. Форма клієнтських рахунків затверджується банком самостійно залежно від можливостей програмного забезпечення.
Виписки з клієнтських рахунків є підтвердженням виконаних за операційний день операцій і призначаються для видачі або відсилання клієнту. Порядок, періодичність друкування та форма надання виписок (у паперовій/електронній формі) із клієнтських рахунків обумовлюються договором банківського рахунку, що укладається між банком і клієнтом під час відкриття рахунку (п.62 Положення).
У розумінні цього Положення, зокрема, його п.п.7, 95, 98 контроль правильності оформлення документів та відображення їх в обліку виконують відповідальні виконавці.
З наданої роздруківки виписки по рахунку не вбачається, що визначена у ній інформація перевірена належним чином та відповідальним працівником з визначенням посади, прізвища відповідальної особи, у якої наявне право на підписання даних, що відображені у виписці. З огляду на таке, представлену заявником виписку не можна вважати ні оригіналом, ні копією, що засвідчена належним чином.
Відтак, такий документ не може бути прийнятий судом у якості належного доказу на підтвердження обставин, якими заявник обґрунтовує свої вимоги.
Оскільки позивачем крім суми основного боргу заявлено до стягнення штраф, пеню, інфляційні збитки та відсотки річних, за відсутності доказів, що підтверджують дати та суми здійснених оплат, у суду відсутня можливість перевірити відповідні розрахунку заявника позову.
За приписами ч.1 ст.174 Господарського процесуального кодексу України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
З огляду на наведене, розглядувана позовна заява підлягає залишенню без руху.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.162, 164, ч.ч.1-3 ст.174, ст.234 Господарського процесуального кодексу України, суд -
УХВАЛИВ:
Позовну заяву Дочірнього підприємства «Укравтогаз» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» до Комунального підприємства «Дружківка автоелектротранс» Дружківської міської ради про стягнення 20757,84 грн, залишити без руху.
Надати Дочірньому підприємству «Укравтогаз» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» строк для усунення недоліків позовної заяви протягом десяти днів з дня отримання копії ухвали про залишення її без руху шляхом надання:
- оригіналів або належним чином засвідчених копій додатків до договору №Д0062К від 11.03.2020р., акту приймання-передачі продукції за травень 2020 року, рахунків, згідно з якими здійснювались часткові оплати;
- оригіналу або належним чином засвідченої копії виписки по рахунку № НОМЕР_1 ;
- письмових пояснень щодо відсутності підпису покупця на акті приймання-передачі продукції за березень 2020 року.
Роз`яснити Дочірньому підприємству «Укравтогаз» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України», що в разі не усунення всіх недоліків у встановлений судом строк, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулась з позовною заявою відповідно до п.п.4, 5 ст.174 Господарського процесуального кодексу України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя Ю.О.Паляниця
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 01.05.2023 |
Оприлюднено | 04.05.2023 |
Номер документу | 110566967 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Донецької області
Паляниця Юлія Олександрівна
Господарське
Господарський суд Донецької області
Паляниця Юлія Олександрівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні