Рішення
від 30.03.2023 по справі 759/15830/22
СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

ун. № 759/15830/22

пр. № 2/759/1119/23

30 березня 2023 року суддя Святошинського районного суду м. Києва Єросова І.Ю., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін цивільну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Кооперативу по будівництву та експлуатації індивідуальних гаражів «Аврора» (03148, м. Київ, вул. Сім`ї Сосніних, буд. 18/1) про зобов`язання надати довідку про членство в кооперативі,

ВСТАНОВИВ:

У листопаді 2022 р. ОСОБА_1 звернувся до Святошинського районного суду м. Києва з вищезазначеним позовом у якому просить зобов`язати Кооператив по будівництву та експлуатації індивідуальних гаражів «Аврора» видати ОСОБА_1 довідку про членство в Кооперативі по будівництву та експлуатації індивідуальних гаражів « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та внесення ним пайового внеску в повному обсязі для здійснення державної реєстрації права власності на гаражний бокс (гараж) № НОМЕР_1 ряд НОМЕР_2 у зазначеному Кооперативі по будівництву та експлуатації індивідуальних гаражів « ІНФОРМАЦІЯ_1 », який знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 . В обгрунтування позовних вимог посилається на неодноразові звернення до відповідача з вимогою надати довідку про членство в кооперативі та внесення пайового внеску в повному обсязі у зв`язку із необхідністю скористатись правом на приватизацію гаражного боксу № НОМЕР_1 , ряд № НОМЕР_2 , що знаходиться на території кооперативу.

Ухвалою Святошинського районного суду м. Києва від 14.11.2022 р. позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою Святошинського районного суду м. Києва від 20.01.2023 р. відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Відмовлено ОСОБА_1 у витребуванні доказів від Кооперативу по будівництву та експлуатації індивідуальних гаражів « ІНФОРМАЦІЯ_1 », оскільки у зазначеному клопотанні відсутнє посилання на обставини, які мають підтвердити докази, що хоче витребувати позивач. Позивач не вказує, що саме підтвердять документи, які витребовуються із урахуванням предмету позову.

27.02.2023 р. на адресу суду надійшов відзив від представника відповідача у якому вказується, що відповідач адвокатський запит про витребування довідки не отримував, про його існування дізнався із позовної заяви, позивач не звертався із проханням отримати довідку про членство в кооперативі. Як тільки відповідач отримав копію ухвали суду від 20.01.2023 р. ним була складена та направлена цінним листом така довідка позивачеві за місцем його проживання, відтак відсутній предмет позовних вимог, а тому у задоволенні позовних вимог слід відмовити.

09.03.2023 р. на адресу суду надійшла відповідь на відзив, де представником позивача вказується, що надана відповідачем довідка не є довідкою, яка передбачена Порядком державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 р. №1127, адже не містить основних реквізитів, зокрема підпису уповноваженої особи та видана невідомій позивачу особі.

10.03.2023 р. від представника позивача надійшло клопотання про приєднання доказів до матеріалів справи, оскільки після отримання ухвали суду про відмову у витребування доказів, позивач отримав ряд нових доказів, яких раніше не існувало, але які мають вирішальне значення для вирішення справи судом.

З`ясувавши обставини справи, дослідивши надані докази, суд доходить висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Згідно з ч. ч. 1,2 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. У випадках, встановлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб або державних чи суспільних інтересах.

Частина 3 ст. 12 ЦПК України передбачає, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Згідно з ч. 1 ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, що не стосуються предмета доказування. (ч. 1-4 ст. 77 ЦПК України).

Частина 1 ст. 81 ЦПК України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно з ч. 6 ст. 81 ЦПК України, доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Відповідно до ч. 1 ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Судом встановлено, що згідно п. 3.1 статуту кооперативу по будівництву та експлуатації індивідуальних гаражів « ІНФОРМАЦІЯ_1 », коштами кооперативу є вступні, пайові, експлуатаційні та інші внески.

Згідно рішення виконавчого комітету Ленінградської районної ради народних депутатів від 24.04.1978 р. №445 вирішено затвердити в Ленінградському районі кооператив по будівництву та експлуатації індивідуальних гаражів « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».

Згідно виданих кооперативом по будівництву та експлуатації індивідуальних гаражів « ІНФОРМАЦІЯ_1 », ОСОБА_1 протягом 1974-2017 рр. сплачував вступний та експлуатаційні внески до кооперативу.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про кооперацію", кооперація - система кооперативних організацій, створених з метою задоволення економічних, соціальних та інших потреб своїх членів.

Відповідно до положень ст. 2 Закону України "Про кооперацію", пай - майновий поворотний внесок члена (асоційованого члена) кооперативу у створення та розвиток кооперативу, який здійснюється шляхом передачі кооперативу майна, в тому числі грошей, майнових прав, а також земельної ділянки; вступний внесок - грошовий чи інший майновий неповоротний внесок, який зобов`язана сплатити особа у разі вступу до кооперативної організації.

Статтею 6 Закону України "Про кооперацію" визначено, що кооператив є первинною ланкою системи кооперації і створюється внаслідок об`єднання фізичних та/або юридичних осіб на основі членства для спільної господарської та іншої діяльності з метою поліпшення свого економічного стану. Відповідно до завдань та характеру діяльності кооперативи поділяються на такі типи: виробничі, обслуговуючі та споживчі. За напрямами діяльності кооперативи можуть бути сільськогосподарськими, житлово- будівельними, садово-городніми, гаражними, торговельно-закупівельними, транспортними, освітніми, туристичними, медичними тощо. Кооператив є юридичною особою, має самостійний баланс, розрахунковий та інші рахунки в установах банків та може мати печатки.

За змістом ст. 11 Закону України "Про кооперацію", вступ до кооперативу здійснюється на підставі письмової заяви. Особа, яка подала заяву про вступ до кооперативу, вносить вступний внесок і пай у порядку та розмірах, визначених його статутом. Рішення правління чи голови кооперативу про прийняття до кооперативу підлягає затвердженню загальними зборами його членів. Порядок прийняття такого рішення та його затвердження визначається статутом кооперативу.

Згідно ст. 15 Закону України "Про кооперацію", вищим органом управління кооперативу є загальні збори членів кооперативу. До компетенції загальних зборів членів кооперативу належить, зокрема, затвердження рішення правління або голови правління про прийняття нових членів та припинення членства.

Відповідно до ст. 19-1 Закону України "Про кооперацію", член житлово-будівельного, дачно-будівельного, гаражно-будівельного, житлового, дачного, гаражного чи іншого відповідного кооперативу має право володіння, користування, а за згодою кооперативу - і розпоряджання квартирою, дачею, гаражем, іншою будівлею, спорудою або приміщенням кооперативу, якщо він не викупив це майно. У разі викупу квартири, дачі, гаража, іншої будівлі, споруди або приміщення член житлово-будівельного, дачно-будівельного, гаражно-будівельного, житлового, дачного, гаражного кооперативу чи іншого відповідного кооперативу стає власником цього майна. Право власності на таке майно у члена кооперативу виникає з моменту державної реєстрації цього права відповідно до закону.

Як роз`яснено у п. 8 Постанови Пленуму Верховного суду України "Про практику розгляду судами цивільних справ, пов`язаних з діяльністю гаражно-будівельних кооперативів" №5 від 28.06.91 року, у справах про право на пай і на гараж судам належить виходити з того, що член ГБК, який повністю вніс свій пай за гараж, наданий йому в користування, набуває право власності на це майно і вправі розпоряджатись ним на свій розсуд - продавати, заповідати, здавати в оренду, обміняти, вчиняти відносно нього інші угоди, що не заборонені законом (ст. 15 Закону України "Про власність").

У зв`язку з необхідністю скористатись правом на приватизацію гаражного боксу № НОМЕР_1 , ряд № НОМЕР_2 , що знаходиться на території кооперативу у встановленому чинним законодавством порядку, ОСОБА_1 неодноразово звертався до гаражно-будівельного кооперативу з прохання видати йому необхідні для приватизації гаража, що підтверджується його особистою заявою та адвокатськими запитами.

Довідка надана Кооперативом по будівництву та експлуатації індивідуальних гаражів «Аврора» ОСОБА_1 про членство в кооперативі після відкриття провадження у справі не містить обов`язкових реквізитів документа, зокрема дати, вихідного номера, підпису та видана з помилковим написанням прізвища позивача.

Окремо слід зазначити наступне. Предметом позову є зобов`язанння гаражно-будівельного кооперативу у видачі довідки члену такого кооперативу. Позивач має намір зареєструвати своє право власності на гараж. Для реєстрації права власності, окрім інших документів як то: документи про законність будівництва, документи про зареєстроване право на земельну ділянку, дозвіл на будівництво, документи з присвоєння поштової адреси, документи прийняття об`єкту в експлуатацію та інше, члену кооперативу необхідно мати довідку кооперативу про членство особи в кооперативі та внесення таким членом кооперативу пайового внеску у повному обсязі.

Враховуючи факт не заперечення відповідачем членства позивача у кооперативі, процесуальну поведінку сторони відповідача, яка суперечить принципу добросовісності та не відповідає попереднім заявам, виходячи з принципів правової визначеності та рівності прав усіх учасників цивільно-правових відносин, закріплених в частині 1 статті 1 Цивільного кодексу України, суд доходить висновку, що бездіяльність відповідача порушує право позивача, як члена кооперативу, в отриманні ним довідки про членство та про сплату пайового внеску, а тому позовні вимоги слід задовольнити.

Крім того, в силу дії ст. 141 ЦПК України до стягнення з відповідача підлягає розмір судових витрат, сплачених позивачем при зверненні з заявою до суду.

У зв`язку з наведеним, з відповідача підлягають стягненню на користь позивача 992,40 грн. судового збору.

Керуючись ст. ст. 4, 11,12, 13,76-81, 89, 141, 258, 259, 263-265, 279 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Кооперативу по будівництву та експлуатації індивідуальних гаражів «Аврора» (м. Київ, вул. Сім`ї Сосніних, буд. 18/1) про зобов`язання надати довідку про членство в кооперативі, задовольнити.

Зобов`язати Кооператив по будівництву та експлуатації індивідуальних гаражів «Аврора», код ЄДРПОУ: 21636423 (м. Київ, вул. Сім`ї Сосніних, буд. 18/1) видати ОСОБА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 довідку про членство в Кооперативі по будівництву та експлуатації індивідуальних гаражів «Аврора» та внесення ним пайового внеску.

Стягнути з Кооперативу по будівництву та експлуатації індивідуальних гаражів «Аврора», код ЄДРПОУ: 21636423 (м. Київ, вул. Сім`ї Сосніних, буд. 18/1) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 992,40 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі розгляду справи (вирішення питання ) без повідомлення сторін зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасники справи якому рішення не було вручене у день його складення має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Київського апеляційного суду, при цьому відповідно до п. п. 15.5 п. 15Перехідних положень ЦПК України в редакції Закону України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» № 2147-VIII від 03.10.2017 року до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією кодексу.

Суддя І.Ю. Єросова

СудСвятошинський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення30.03.2023
Оприлюднено04.05.2023
Номер документу110589298
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про спонукання виконати або припинити певні дії

Судовий реєстр по справі —759/15830/22

Ухвала від 15.02.2024

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Сакара Наталія Юріївна

Постанова від 24.11.2023

Цивільне

Київський апеляційний суд

Приходько Костянтин Петрович

Ухвала від 20.06.2023

Цивільне

Київський апеляційний суд

Приходько Костянтин Петрович

Ухвала від 20.06.2023

Цивільне

Київський апеляційний суд

Приходько Костянтин Петрович

Ухвала від 05.06.2023

Цивільне

Київський апеляційний суд

Приходько Костянтин Петрович

Рішення від 30.03.2023

Цивільне

Святошинський районний суд міста Києва

Єросова І. Ю.

Ухвала від 20.01.2023

Цивільне

Святошинський районний суд міста Києва

Єросова І. Ю.

Ухвала від 14.11.2022

Цивільне

Святошинський районний суд міста Києва

Єросова І. Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні