Ухвала
від 03.05.2023 по справі 464/2789/23
СИХІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ЛЬВОВА

Справа №464/2789/23

пр № 2/464/982/23

У Х В А Л А

03 травня 2023 року м.Лвьів

Суддя Сихівськогорайонного судум.ЛьвоваШашуріна Г.О.розглянувши матеріалипозовної заяви ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання недійсним договору,

у с т а н о в и л а:

Позивач звернулася до Сихівського районного суду м.Львова із позовною заявою, в якій просить визнати недійсним договір купівлі продажу частки у статутному капіталі товариства з обмеженою відповідальністю «Ялиця» (код ЄДРПОУ 13839572), укладений 15 вересня 2017 року між ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу справу передано судді Шашуріній Г.О.

Дослідивши матеріали позовної заяви, суддя дійшла наступного висновку.

За приписами ч.1 ст.18 Закону «Про судоустрій і статус суддів» суди спеціалізуються на розгляді цивільних, кримінальних, господарських, адміністративних справ, а також справ про адміністративні правопорушення.

Предметна юрисдикція це розмежування компетенціїсудів, перш за все цивільних, господарських та адміністративних між собою. Кожен суд має право розглядати і вирішувати тільки ті справи (спори), які віднесені до його відання законодавчими та іншими нормативно-правовими актами, тобто діяти в межах встановленої компетенції.

Відповідно до ст.19 ЦПК України (справи, що відносяться до юрисдикції загальних судів) суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Нормами ч.2 ст.4 ГПК України передбачено, що юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Юрисдикція господарських судів визначенаст.20 ГПК України, за змістом п.4 ч.1 якої господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають з правочинів щодо акцій, часток, паїв, інших корпоративних прав в юридичній особі, крім правочинів у сімейних та спадкових правовідносинах.

Відповідно до ст.113ЦК України господарським товариством є юридична особа, статутний (складений) капітал якої поділений на частки між учасниками. Господарські товариства можуть бути створені у формі повного товариства, командитного товариства, товариства з обмеженою або додатковою відповідальністю, акціонерного товариства.

Згідно з ст.140 ЦК України товариством з обмеженою відповідальністю є засноване однією або кількома особами товариство, статутний капітал якого поділено на частки. Особливості діяльності товариств з обмеженою відповідальністю встановлюютьсяЗаконом України«Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю».

Виходячи з положень ч.ч.1, 2 ст.12 Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю», розмір статутного капіталу товариства складається з номінальної вартості часток його учасників, виражених у національній валюті України. Розмір частки учасника товариства у статутному капіталі товариства може додатково визначатися у відсотках. Розмір частки учасника товариства у відсотках повинен відповідати співвідношенню номінальної вартості його частки та статутного капіталу товариства.

Як урегульовано ч.1 ст.96-1 ЦК України, права учасників юридичних осіб (корпоративні права) - це сукупність правомочностей, що належать особі як учаснику (засновнику, акціонеру, пайовику) юридичної особи відповідно до закону та статуту товариства.

Учасники (засновники,акціонери,пайовики)юридичної особимають правоу порядку,встановленому установчимдокументом тазаконом: 1)брати участьв управлінніюридичною особоюу порядку,визначеному установчимдокументом,крім випадків,встановлених законом; 2)брати участьу розподіліприбутку юридичноїособи іодержувати йогочастину (дивіденди),якщо такаюридична особамає наметі одержанняприбутку; 3)у випадках,передбачених закономта установчимдокументом,вийти зюридичної особи; 4)здійснити відчуженнячасток устатутному (складеному)капіталі товариства,цінних паперів,паїв таінших об`єктівцивільних прав,що засвідчуютьучасть уюридичній особі,у порядку,встановленому законом; 5)одержувати інформаціюпро діяльністьюридичної особиу порядку,встановленому установчимдокументом; 6)одержати частинумайна юридичноїособи уразі їїліквідації впорядку тау випадках,передбачених законом,установчим документом(правона ліквідаційнуквоту). 4. Учасники юридичних осіб можуть також мати інші права, встановлені статутом та законом (ч.3 ст.96-1 ЦК України).

Корпоративними відносинами є відносини між учасниками (засновниками, акціонерами, пайовиками) юридичних осіб, у тому числі які виникають між ними до державної реєстрації юридичної особи, а також відносини між юридичною особою та її учасниками (засновниками, акціонерами, пайовиками) щодо виникнення, здійснення, зміни і припинення корпоративних прав (ч.6 ст.96-1 ЦК України).

Предметом спірних договорів купівлі-продажу є частки у статутному капіталі ТзОВ «Ялиця», тобто відповідні права й обов`язки стосовно участі у діяльності та управлінні товариства з обмеженою відповідальністю, отриманні прибутку від господарської діяльності, з огляду на що відносини щодо відчуження цих прав за своєю правовою природою є корпоративними відносинами щодо володіння, користування й розпорядження належними корпоративними правами у господарському товаристві.

Наведені обставини у своїй сукупності свідчать про існування у цій справі спору, що виник з правочину щодо частки у статутних капіталах товариства з обмеженою відповідальністю, який відповідно до п.4 ч.1 ст.20ГПК України відноситься до юрисдикції господарських судів.

При цьому відповідно до цієї норми процесуального права справи у спорах щодо правочинів, що стосуються акцій, часток, паїв, інших корпоративних прав у юридичній особі, незалежно від суб`єктного складу таких справ, підлягають розгляду господарськими судами. Винятком є спори щодо правочинів, спрямованих на набуття, зміну або припинення сімейних і спадкових прав та обов`язків, які мають вирішуватися в порядку цивільного судочинства.

З матеріалів позовної заяви не вбачається існування між сторонами сімейних чи спадкових правовідносин. Отже спірні правовідносини щодо відчуження часток в статутному капіталі ТзОВ «Ялиця» не є пов`язаними ні з сімейними, ні зі спадковими правами та обов`язками сторін.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що спір у цій справі щодо визнання недійсним договору купівлі-продажу частки у статутному капіталі товариства з обмеженою відповідальністю, виник з корпоративних відносин, є господарсько-правовим і підлягає розгляду за правилами господарського судочинства.

Саме така позиція сформульована у постановах Великої Палати Верховного Суду від 03 листопада 2020 року у справі № 922/88/20; від 01 червня 2021 року у справі № 910/2388/20; від 29 червня 2021 року у справі № 916/2813/18.

Відповідно до вимог ч.4 ст.263 ЦПК України передбачено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Як передбачено п.1 ч.1ст.186 ЦПК України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Оскільки заявлені вимоги позивача не підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства, а тому суд дійшов висновку про відмову у відкритті провадження у справі.

Постановлення даної ухвали не є обмеженням у доступі позивача до правосуддя, оскільки остання не обмежена у можливості вирішення спору в порядку господарського судочинства.

Керуючись ст.ст.186, 258-261,353 ЦПК України,

п о с т а н о в и л а:

Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання недійсним договору.

Роз`яснити позивачу його право на звернення з даними вимогами в порядку господарського судочинства.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного суду протягом 15 днів згідно з вимогами ст.ст.351-356 ЦПК України.

Повне судове рішення складено та підписано 03 травня 2023 року.

Суддя Г.О.Шашуріна

СудСихівський районний суд м.Львова
Дата ухвалення рішення03.05.2023
Оприлюднено05.05.2023
Номер документу110624643
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них купівлі-продажу

Судовий реєстр по справі —464/2789/23

Ухвала від 03.05.2023

Цивільне

Сихівський районний суд м.Львова

Шашуріна Г. О.

Ухвала від 03.05.2023

Цивільне

Сихівський районний суд м.Львова

Шашуріна Г. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні