ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05.05.2023м. ДніпроСправа № 904/1141/23За заявою: Приватного підприємства "Діп-Транс", м. Кропивницький
про ухвалення додаткового рішення про розподіл витрат на професійну правничу допомогу
У справі:
за позовом Приватного підприємства "Діп-Транс", м. Кропивницький
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Агропромислова компанія "Дніпроагро", м. Дніпро
про стягнення 54 846,19грн
Суддя Євстигнеєва Н.М.
Без участі представників сторін
С У Т Ь С П О Р У:
Приватне підприємство "Діп-Транс" звернулося до Господарського суду Дніпропетровської області із позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Агропромислова компанія "Дніпроагро" заборгованість у розмірі 54846,19грн, з яких: основний борг у розмірі 35 056,80грн; 3 % річних у розмірі 3 118,21грн; втрати від інфляції у розмірі 16 671,18грн.
Рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 21 квітня 2023 року позовні вимоги Приватного підприємства "Діп-Транс" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Агропромислова компанія "Дніпроагро" про стягнення 54 846,19грн задоволено.
24 квітня 2023 року від Приватного підприємства "Діп-Транс" до господарського суду надійшла заява про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Агропромислова компанія "Дніпроагро" на користь позивача судові витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 3 500,00грн.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 26.04.2023 прийнято до розгляду заяву Приватного підприємства "Діп-Транс" про ухвалення додаткового рішення про розподіл витрат на професійну правничу допомогу, ухвалено розглядати заяву без виклику (повідомлення) учасників за наявними в матеріалах справи документами.
Згідно з частинами 3, 4, 5 статті 244 Господарського процесуального кодексу України суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення. У разі необхідності суд може викликати сторони або інших учасників справи в судове засідання. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.
Відповідно до ч.4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України, у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Датою ухвалення рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення (ч.5 ст. 240 ГПК України).
Дослідивши та оцінивши надані позивачем докази у сукупності, господарський суд -
ВСТАНОВИВ:
09 лютого 2023 року між Адвокатським об`єднанням "Астра Ліберта" (адвокатське об`єднання) та Приватним підприємством "ДІП- Транс" (клієнт) укладено договір про надання правничої допомоги №14 (а.с. 38-41).
Відповідно до п. 1.1 договору клієнт доручає, а адвокатське об`єднання приймає на себе зобов`язання надавати правничу допомогу щодо стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Агропромислова компанія "Дніпроагро" заборгованість за господарськими операціями з перевезення вантажу (у тому числі штрафні санкції) в судовому порядку в суді першої інстанції.
За умовами п. 2.1 договору адвокатське об`єднання, складає та направляє адвокатські запити; досліджує і вивчає чинне законодавство та судову практику відносно предмету договору; готує позовну заяву та направляє її до суду першої інстанції; складає і направляє інші заяви по суті в суді першої інстанції; приймає участь в судових засіданнях в суді першої інстанції; приймає участь у перемовинах/нарадах з представниками сторін у справі (за необхідності).
Пунктом 4.1. договору передбачено, що клієнт сплачує за послуги, що надаються адвокатським об`єднанням, грошові кошти в сумі 3 500 гривень. Ця сума є фіксованим розміром гонорару адвоката згідно ст. 30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність".
Окрім ціни Договору, визначеної у п. 4.1., за необхідності виїзду адвоката за межі міста Кропивницький, витрати на транспортні послуги відшкодовуються клієнтом (п.4.2. договору).
За необхідності виїзду адвоката за межі міста Кропивницький додатково до відшкодування транспортних послуг, передбачених п. 4.2. цього договору, клієнт сплачує адвокатському об`єднанню суму в 1 000 грн. - за кожен день виїзду за межі міста (у разі меншої тривалості виїзду ніж один день у будь-якому разі сплачується повна сума визначена цим пунктом) (п.4.3. договору).
Відповідно до пункту 4.4. договору оплата за даним договором здійснюється не пізніше 3-х робочих днів з моменту отримання клієнтом рахунку від адвокатського об`єднання. Такий рахунок може бути надісланий поштовою кореспонденцією та/або електронним листом на адресу електронної пошти клієнта, та/або через месенджери Signal, Telegram, Viber та/або надано йому особисто. Рахунок вважається отриманим клієнтом з моменту його надходження до поштового відділення клієнта за адресою зазначеною в цьому Договорі; з моменту відправлення електронного листа на адресу електронної пошти клієнта; з моменту ознайомлення з відповідним повідомленням в месенджері; з моменту отримання рахунку особисто клієнтом.
За умовами пункту 4.6. договору за результатами наданих послуг, складається акт, який підписується сторонами. Акт наданих послуг надсилається адвокатським об`єднанням клієнту поштою, електронним шляхом з накладанням електронного цифрового підпису або надається йому особисто.
Акт наданих послуг вважається підписаним, якщо протягом 5 днів з моменту його отримання клієнтом, останній не надав адвокатському об`єднанню письмові аргументовані заперечення на такий акт (п. 4.7. договору).
Згідно п. 7.1 договору договір набуває чинності з моменту його підписання сторонами та діє до повного виконання сторонами своїх зобов`язань.
Договір підписаний сторонами без зауважень та заперечень до нього.
21 квітня 2023 року сторонами підписано Акт наданих послуг №14 за договором про надання правничої допомоги №14 від 09.02.2023 (а.с. 69).
Сторони цим Актом засвідчують, що Адвокатське об`єднання надало клієнту наступні послуги: стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Агропромислова компанія "Дніпроагро" заборгованість за господарськими операціями з перевезення вантажу (у тому числі штрафні санкції) в судовому порядку в суді першої інстанції. Фіксований розмір гонорару адвоката, згідно ч. 2 ст. 30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" у розмірі 3 500,00 грн.
Також, надано детальний опис наданих послуг наданих послуг за Договором про надання правової допомоги №14 від 09.02.2023: Ціна договору, у відповідності до ст. 30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", складається з фіксованого гонорару.
Розмір гонорару, по даній справі становить 3 500,00 гривень і включає: - ознайомлення з матеріалами справи; - надання консультації; - складання та подання до суду позовної заяви та заяви про винесення додаткового рішення.
На підтвердження оплати надано платіжну інструкцію №201 від 28.02.2023 про сплату 3 500,00 грн. (а.с. 68).
Доказом повноважень адвоката на представництво інтересів позивача у справі є: договір №14 про надання правової допомоги від 09.02.2023; ордер серії ВЕ №1082311 від 27.02.2023 (а.с. 38-41, 42).
Позивач просить стягнути з відповідача витрати на професійну правничу допомогу у сумі 3 500,00грн.
За приписами пункту 3 частини першої статті 244 Господарського процесуального кодексу України суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо судом не вирішено питання про судові витрати.
Згідно з положеннями статті 59 Конституції України кожен має право на професійну правничу допомогу.
За пунктом 4 частини першої статті 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" (далі - Закон № 5076-VI) договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.
За пунктом 9 частини першої статті 1 Закону № 5076-VI, представництво - вид адвокатської діяльності, що полягає в забезпеченні реалізації прав і обов`язків клієнта в цивільному, господарському, адміністративному та конституційному судочинстві, в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами, прав і обов`язків потерпілого під час розгляду справ про адміністративні правопорушення, а також прав і обов`язків потерпілого, цивільного відповідача у кримінальному провадженні. Інші види правової допомоги - види адвокатської діяльності з надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правового супроводу діяльності клієнта, складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру, спрямованих на забезпечення реалізації прав, свобод і законних інтересів клієнта, недопущення їх порушень, а також на сприяння їх відновленню в разі порушення (пункт 6 частини першої статті 1 Закону № 5076-VI).
Відповідно до статті 19 Закону № 5076-VI видами адвокатської діяльності, зокрема, є: надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правовий супровід діяльності юридичних і фізичних осіб, органів державної влади, органів місцевого самоврядування, держави; складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру; представництво інтересів фізичних і юридичних осіб у судах під час здійснення цивільного, господарського, адміністративного та конституційного судочинства, а також в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами.
До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, зокрема, витрати на професійну правничу допомогу (ст.123 ГПК України).
За частиною першою статті 124 ГПК України разом з першою заявою по суті спору кожна сторона подає до суду попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які вона понесла і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи.
Частина друга та третя статті 126 ГПК України передбачає, що за результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат. Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
За частиною першою статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ), у тому числі в рішенні від 28 листопада 2002 року "Лавентс проти Латвії" (Lavents v. Latvia) за заявою № 58442/00 щодо судових витрат, зазначено, що за статтею 41 Конвенції суд відшкодовує лише витрати, стосовно яких було встановлено, що вони справді були необхідними і становлять розумну суму (див. також, рішення ЄСПЛ у справах "Ніколова проти Болгарії" та "Єчюс проти Литви", пункти 79 і 112 відповідно).
При визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, з огляду на конкретні обставини справи та фінансовий стан обох сторін. Ті самі критерії застосовує ЄСПЛ, присуджуючи судові витрати на підставі статті 41 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року. Так, у справі "Схід/Захід Альянс Лімітед" проти України" (заява № 19336/04) зазначено, що заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (пункт 268).
Частина четверта статті 126 ГПК України передбачає, що розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
За частиною п`ятою статті 129 ГПК України під час вирішення питання про розподіл судових витрат суд враховує: 1) чи пов`язані ці витрати з розглядом справи; 2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, з урахуванням ціни позову, значення справи для сторін, у тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; 3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, безпідставне завищення позивачем позовних вимог тощо; 4) дії сторони щодо досудового вирішення спору та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялись.
Тобто в цілому нормами процесуального законодавства передбачено такі основні критерії визначення та розподілу судових витрат, як їх дійсність, обґрунтованість, розумність і співмірність відповідно до ціни позову, з урахуванням складності та значення справи для сторін.
У разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами (частина п`ята статті 126 ГПК України).
Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
Відповідач заперечення проти заявленої суми витрат на професійну правничу допомогу не надав.
Господарський суд, розподіляючи витрати Приватного підприємства "ДІП-Транс", дійшов висновку, що наявні в матеріалах справи докази не є безумовною підставою для відшкодування витрат на професійну правничу допомогу в зазначеному розмірі з іншої сторони, адже цей розмір має бути не лише доведений, а документально обґрунтований та відповідати критерію розумної необхідності таких витрат.
Процесуальні документи, наявні у справі: позовна заява (а.с.1-7); заява про розподілення судових витрат (а.с.60-72) підтверджують надання правової допомоги позивачу у цій справі адвокатом Щедровим О.Р.
Надавши оцінку доказам щодо фактично понесених витрат позивачем на професійну правничу допомогу, врахувавши співмірність розміру витрат на оплату послуг адвоката зі: складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); ціною позову та значенням справи для сторони, господарський суд дійшов висновку про задоволення заяви Приватного підприємства "ДІП-Транс" про стягнення на користь позивача витрат на професійну правничу допомогу в розмірі 3 500,00грн.
Керуючись статтями 123, 126, 129, 241, 244 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
В И Р І Ш И В:
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Агропромислова компанія "Дніпроагро" (просп. Дмитра Яворницького, буд. 1-А, оф. 702, м. Дніпро, 49005; ідентифікаційний код 36161054) на користь Приватного підприємства "Діп-Транс" (вул. Шульгиних, буд. 10/14, м. Кропивницький, Кіровоградська обл., 25006; ідентифікаційний код 38613953) витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 3 500 (три тисячі п`ятсот) грн 00коп., видати наказ.
Наказ видати після набрання додатковим рішенням законної сили.
Додаткове рішення суду може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду.
Додаткове рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Н.М. Євстигнеєва
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 05.05.2023 |
Оприлюднено | 08.05.2023 |
Номер документу | 110667610 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань перевезення, транспортного експедирування |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Євстигнеєва Надія Михайлівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Євстигнеєва Надія Михайлівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Євстигнеєва Надія Михайлівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Євстигнеєва Надія Михайлівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Євстигнеєва Надія Михайлівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Євстигнеєва Надія Михайлівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні