ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Коцюбинського, 2А, м. Ужгород, 88000, e-mail: inbox@zk.arbitr.gov.ua, вебадреса: http://zk.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
"03" травня 2023 р. м. УжгородСправа № 907/302/23
Суддя Господарського суду Закарпатської області Ремецькі О.Ф.,
розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 , с. Пістрялово, Мукачівського району
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Ф.Г.А.» с. Пістрялово, Мукачівського району
про припинення трудових відносин
За участю представників: не викликались
в с т а н о в и в:
Позивач звернувся до Господарського суду Закарпатської області з позовом до відповідача з вимогою припинити трудові відносини ОСОБА_1 з товариством з обмеженою відповідальністю «Ф.Г.А.» на посаді директора товариства. Виключити з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичник осіб - підприємців та громадських формувань відомості про ОСОБА_1 як директора Товариства з обмеженою відповідальністю «Ф.Г.А.».
Ухвалою суду від 18.04.2023 р. позовну заяву ОСОБА_1 , с. Пістрялово, Мукачівського району залишено без руху.
27.04.2023 р. представником позивача подано до суду заяву про усунення недоліків.
Розглянувши матеріали позовної заяви, господарський суд дійшов висновку, що вказану справу слід розглядати за правилами загального позовного провадження, оскільки справа є складною з огляду на наявні в ній матеріали.
Позивачем в поданій позовній заяві також вказано про залучення до розгляду справи третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .
Відповідно до ч. 1 ст. 50 ГПК України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов`язки щодо однієї із сторін.
Натомість, у поданому суду клопотанні не обґрунтовано та не наведено достатніх доказів для наявності підстав стверджувати про те, що рішення суду у даній справі впливає на охоронювані законом інтереси чи права визначених осіб. При цьому суд відзначає, що інститут участі третіх осіб у розгляді справі має на меті створення умов для захисту прав та інтересів осіб, які не є сторонами у справі, проте на права та обов`язки яких може вплинути прийняте у справі судове рішення.
З огляду на вищенаведене, суд дійшов висновку про наявність обґрунтованих підстав для відмови у задоволенні клопотання про залучення третіх осіб на стороні відповідача.
Водночас, предметом спору у даній справі є припинення трудових відносин та зобов`язання виконати дії.
Позивач у справі вважає, що через бездіяльність учасників товариства наявні підстави визнання припиненими трудові відносини ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , реестраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , паспорт громадянина України № НОМЕР_2 виданий 28.01.2021 року органом 2129) з ТОВ «Ф.Г.А.» з 13.10.2022 року у зв`язку зі звільненням ОСОБА_1 із займаної посади директора ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «Ф.Г.А.» на підставі ч.1 статті 38 КЗпП України; Виключити з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичник осіб - підприємців та громадських формувань відомості про ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , паспорт громадянина України № НОМЕР_3 виданий 28.01.2021 року органом 2129) як директора ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «Ф.Г.А.» (місце знаходження: 89673, Закарпатська обл., Мукачівський р-н, село Пістрялово, буд. З 1, код в ЄДРПОУ - 43342264).
Разом з тим, ухвалою від 08.02.2023 р. у подібних правовідносинах колегія суддів КГС ВС передала справу №127/27466/20 (провадження № 12-10гс23) разом з касаційною скаргою на розгляд Великої Палати Верховного Суду на підставі частини третьої статті 302 Господарського процесуального кодексу України, оскільки вважає за необхідне відступити від висновків КЦС ВС.
Ухвала про передання мотивована тим, що відповідно до трудового законодавства України керівник товариства (директор, виконавчий орган), як будь-який інший працівник, дійсно має право звільнитися за власним бажанням, попередивши власника або уповноважений ним орган письмово за два тижні, втім рішення про таке звільнення має бути прийняте загальними зборами товариства. При цьому таке повідомлення слід здійснити шляхом фактичного (безпосереднього) подання оригіналу заяви про звільнення саме роботодавцю як юридичній особі (відповідач у справі), а не її учасникам, як про це зазначено у постанові КЦС ВС від 24.12.2019 у справі № 758/1861/18, зі здійсненням її реєстрації в журналі вхідної кореспонденції товариства або шляхом надіслання на юридичну адресу роботодавця рекомендованим листом з описом вкладення. Дата реєстрації відповідної заяви у журналі вхідної кореспонденції або дата отримання поштового відправлення товариством буде встановлювати строк, з якого почнеться відлік строку попередження про звільнення.
При цьому, на думку колегії суддів, оскільки товариство не може діяти без директора (тобто без виконавчого органу), його зміна обов`язково повинна супроводжуватися призначенням нового директора, а разом із вимогою припинити трудові відносини повинна заявлятись вимога про визначення особи, яка тимчасово (до прийняття загальними зборами рішення про призначення нового директора) виконуватиме обов`язки керівника товариства. Однак законодавством це питання не врегульоване.
В іншому випадку, за висновками колегії суддів, зобов`язання державного реєстратора здійснити дії щодо виключення відповідних відомостей про юридичну особу, а саме про керівника (директора), буде примушенням державного реєстратора здійснити дії, які суперечать, зокрема, статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», яка надає державному реєстратору лише право зареєструвати зміну керівника (директора) на підставі відповідного рішення загальних зборів товариства. Також виключення відомостей про керівника (директора) товариства без заміни на нового / іншого керівника (директора) буде порушувати публічний порядок, адже згідно зі статутом керівник наділений багатьма повноваженнями, зокрема підписання податкової, статистичної та іншої звітності, платіжних та інших фінансових документів, здійснення від імені товариства будь-яких дій, які не суперечать чинному законодавству, тощо. Крім того, прийняття судового рішення з констатацією визнання керівника товариства звільненим ретроспективно з визначеної судом дати та зі значним перебігом часу до моменту виключення відомостей щодо нього з відповідного державного реєстру (коли повноваження директора і припиняються для третіх осіб) породжуватиме юридичну невизначеність в частині моменту припинення здійснення керівником (директором) своїх повноважень.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 228 ГПК України Суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випаду перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі) у касаційному порядку палатою, об`єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду.
Таким чином, враховуючи наведене, а саме, що Великою Палатою Верховного Суду у касаційному порядку в іншій справі переглядається судове рішення у подібних правовідносинах, які стосуються предмету спору у даній справі, суд прийшов до висновку про необхідність на підставі пункту 7 частини 1 статті 228 Господарського процесуального кодексу України зупинити провадження у справі до набрання законної сили судовим рішенням Великої Палати Верховного Суду у справі №127/27466/20.
Керуючись ст.ст 12, 120, 121, 162, 176, 177, 178, 181, 183, 185, 228, 234, 235 ГПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
1. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.
2. Розгляд справи № 907/302/23 здійснювати у порядку загального позовного провадження.
3. У задоволенні клопотання про залучення до участі у справі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - відмовити.
4. Зупинити провадження у справі №907/302/23 до набрання законної сили судовим рішенням Великої Палати Верховного Суду у справі №127/27466/20.
5. Зобов`язати учасників справи невідкладно повідомити суд про усунення обставин, що зумовили зупинення справи №907/302/23.
6. Згідно ч. 1 ст.235 Господарського процесуального кодексу України дана ухвала набирає законної сили негайно з моменту її проголошення та може бути оскаржена у порядку, встановленому статтею 256 Господарського процесуального кодексу України протягом десяти днів з моменту її підписання
Повний текст ухвали складено та підписано 03.05.2023
Суддя О.Ф. Ремецькі
Суд | Господарський суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 03.05.2023 |
Оприлюднено | 08.05.2023 |
Номер документу | 110667768 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин пов’язані з діяльністю органів управління товариства |
Господарське
Господарський суд Закарпатської області
Ремецькі О.Ф.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні