Рішення
від 04.05.2023 по справі 192/34/23
СОЛОНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 192/34/23

Провадження № 2/192/175/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 травня 2023 року Солонянський районний суд Дніпропетровської області у складі:

головуючого - судді Тітової О.О.,

з участю:

секретаря судових засідань - Макаренко В.В.

позивача - ОСОБА_1

пр.позивачів - адвоката Догонової Т.В.

представника відповідача - адвоката Пітюренка Є.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт Солоне Дніпропетровської області в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «ВІКТОРІЯ» про визнання договорів оренди землі припиненими,

ВСТАНОВИВ:

Позивачі звернулися до суду з позовом до відповідача про визнання договорів оренди землі припиненими.

В обґрунтування вимог посилаються на те, що ОСОБА_1 є власником земельної ділянки площею 13,600 га, кадастровий номер 1225088400:02:001:5204, а ОСОБА_2 власником земельної ділянки площею 14,400 га, кадастровий номер 1225088400:02:001:5201, які розташовані на території Солонянської селищної ради Солонянського району Дніпропетровської області, до територіального об`єднання на території Широчанської сільської ради Солонянського району Дніпропетровської області, із цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

08 червня 2011 року між ОСОБА_1 та СТОВ «ВІКТОРІЯ» було укладено договір оренди землі, за умовами якого позивач передав відповідачу в строкове платне користування на 10 років належну йому земельну ділянку. Вказаний договір оренди землі був зареєстрований у відділу Держкомзему у Солонянському районі Дніпропетровської області 20 серпня 2012 року.

08 червня 2012 року між ОСОБА_2 та СТОВ «ВІКТОРІЯ» було укладено договір оренди землі, за умовами якого позивач передав відповідачу в строкове платне користування на 10 років належну йому земельну ділянку. Вказаний договір оренди землі був зареєстрований у відділу Держкомзему у Солонянському районі Дніпропетровської області 07 серпня 2012 року

Відповідно до п.8 вказаних договорів вони укладені на 10 років. Згідно п. 43 договорів, вони набирають чинності після підписання та державної реєстрації, тому строк дії договору укладеного з ОСОБА_1 сплив 20 серпня 2022 року, а договору кладеного з ОСОБА_2 - серпня 07 серпня 2022 року відповідно.

Договорами передбачено, що орендодавець повинен не пізніше 90 днів до закінчення дії договору письмово повідомити орендаря про намір продовжити його дію. Письмове повідомлення здійснюється листом-повідомленням. За відсутності листа-повідомлення договір підлягає поновленню на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.

До закінчення терміну оренди земельних ділянок, та після їх закінчення, позивачі неодноразово зверталася до відповідача з проханням повернути належні їм земельні ділянки.

Відповідач на заяви від 10 січня 2022 року відповіді не надав, що дало позивачам підстави вважати це як мовчазну згоду орендаря на припинення орендних відносин.

Позивачі вирішили, що після закінчення строку договору оренди вони будуть обробляти свою земельну ділянку самостійно, тому завчасно повідомили відповідача про відмову в поновленні договору оренди землі та укладенні його на новий строк та чекали закінчення строку дії договорів. 24 лютого 2022 року у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 в Україні введено воєнний стан з 05 год. 30 хв. 24 лютого 2022 року, строком на 30 діб, який в подальшому Указами Президента України неодноразово продовжувався і діє на даний час.

Оскільки, на початку дії воєнного стану в Україні Державний земельний кадастр, Державний реєстр речових прав на нерухоме майна та їх обтяжень не функціонували, адміністративні послуги не надавалися, укладення договорів оренди землі на новий строк за звичною процедурою стало неможливим.

Після прийняття та набрання чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану», відповідач направив позивачам листи від 18 липня 2022 року, щодо поновлення договору оренди землі під час дії воєнного стану, у зв`язку з чим строк дії договору оренди землі який спливає під час дії воєнного стану вважається поновленим на один рік, тобто до 20 серпня 2023 року за договором укладеним з ОСОБА_1 та до 07 серпня 2023 року за договором укладеним з ОСОБА_2 , без волевиявлення сторін та без внесення відомостей про поновлення договору до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

19 жовтня 2022 року Верховною Радою України було прийнято Закон України №2698-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо відновлення системи оформлення прав оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення та удосконалення законодавства щодо охорони земель», який набрав чинності 18 листопада 2022 року, яким було змінено правове регулювання земельних відносин під час дії воєнного стану.

Вказаним законом здійснено перехід від запровадженого в умовах воєнного стану тимчасового порядку передачу в користування (оренду) сільськогосподарських земель, коли не функціонували Державний земельний кадастр і Державний реєстр речових прав та не проводилися електронні земельні аукціони до воєнного прозорого порядку такої передачі.

До п.27 розділу Х перехідних положень Земельного кодексу України внесено зміни, та припинено автоматичне (без згоди сторін договору) поновлення договорів на користування земельними ділянками, термін дії яких закінчився після введення воєнного стану, а також відновлено обов`язкову державну реєстрацію договорів оренди землі в Державному земельному кадастрі та Державному реєстрі речових прав.

29 листопада 2022 року позивачі вкотре просили повернути їх земельні ділянки, оскільки строк дії договорів оренди землі закінчився і вони не бажають продовжувати дію договорів від 08.06.2011 та 08.06.2012, які були укладені зі СТОВ «ВІКТОРІЯ». Оскільки, строк дії договорів оренди землі закінчився у зв`язку з настанням певного факту, визначеного законом, а саме закінченням строку на який його було укладено, а відповідач відмовляється повернути земельну ділянку та утримує їх, просили суд визнати договори оренди землі припиненими.

Ухвалою суду від 13 січня 2023 року відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання.

Від відповідача надійшов відзив згідно якого відповідач просив відмовити в задоволенні позову через безпідставність вимог. посилався на те, що у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України в Україні введено воєнний стан, Верховна Рада України ухвалила Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану». Пункт 27 розділу Х перехідних положень Земельного кодексу України викладено в редакції, якою визначено поновлення на один рік без волевиявлення сторін відповідних договорів оренди строк користування земельними ділянками сільськогосподарського призначення приватної власності щодо яких закінчився після введення воєнного стану, без внесення відомостей про поновлення таких договорів оренди до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. В подальшому до зазначеного пункту було внесені зміни. Після набрання законної сили перших змін, відповідач повідомив позивачів про наявність змін законодавства та те, що укладені між сторонами договори оренди землі поновлюються на один рік без волевиявлення сторін та без внесення відомостей до відповідного Державного реєстру.

Доводи позивачів, що у зв`язку зі зміною законодавства з 19 листопада 2022 року, земельні ділянки підлягають поверненню з користування СТОВ «ВІКТОРІЯ» необґрунтовані, оскільки строк дії договорів оренди землі сплив в період змін, внесених Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану» від 24 березня 2022 року та до набрання чинності 19 листопада 2022 року Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо відновлення системи оформлення прав оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення та удосконалення законодавства щодо охорони земель». Строки дії спірних договорів оренди землі автоматично пролонговані на один рік, тобто до 20 серпня 2023 року за договором з позивачем ОСОБА_3 та до 07.08.2023 з позивачем ОСОБА_2 .

Від представника позивачів надійшла відповідь на відзив згідно якої вона посилалась на те, що волевиявлення позивачів щодо поновлення договорів оренди землі не є вільним та не відповідає їх волі, враховуючи, що з 19.11.2022 на законодавчому рівні було скасовано автоматичне поновлення договорів оренди землі на 1 рік, договори оренди землі укладені з позивачами не є пролонгованими та є припиненими.

Представником відповідача надані заперечення, згідно яких відповідач діяв згідно чинного на момент закінчення строку дії договорів законодавства, договори є автоматично пролонгованими на один рік без внесення відповідних відомостей до державного реєстру, відповідачем не порушуються встановлені законом права та інтереси позивачів.

Ухвалою суду від 15 березня 2023 року закрито підготовче судове засідання, справа призначена до розгляду по суті.

Представник позивачів - адвокат Догонова Т.В. в судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просила суд задовольнити позов в повному обсязі пославшись на обставини, викладені в позовній заяві, запереченнях та додаткових письмових поясненнях.

Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні просив визнати укладений з ним договір оренди землі припиненим, зазначив, що він не користується своєю земельною ділянкою через неправомірні дії відповідача.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог з підстав, викладених у відзиві та запереченнях, додатково зазначив, що враховуючи правомірне користування земельними ділянками позивачів у зв`язку з автоматичною пролонгацією їх дії на 1 рік за цей рік позивачам буде сплачено орендну плату відповідно до умов договору.

Суд, вислухав позивача ОСОБА_1 , представників сторін, дослідив матеріали справи, приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню, з таких підстав.

ОСОБА_1 є власником земельної ділянки з цільовим призначенням для ведення сільськогосподарського виробництва, площею 13,600 га, розташованої на території Широчанської сільської ради Солонянського району Дніпропетровської області на підставі Державного акту про право приватної власності на землю серії ІV-ДП №029798 від 29 грудня 2001 року.

ОСОБА_2 є власником земельної ділянки з цільовим призначенням для ведення сільськогосподарського виробництва, площею 14,400 га, розташованої на території Широчанської сільської ради Солонянського району Дніпропетровської області на підставі Державного акту про право приватної власності на землю серії ІV-ДП №029803 від 29 грудня 2001 року.

08 червня 2011 року між ОСОБА_1 та СТОВ «ВІКТОРІЯ» укладено договір оренди землі згідно якого позивач передав в оренду належну йому земельну ділянку на 10 років.

Вказаний договір зареєстровано у відділі Держкомзему у Солонянському районі, Дніпропетровської області 20.08.2012 року за №122508844000239 та за актом приймання-передачі земельної ділянки в оренду передано СТОВ «Вікторія».

08 червня 2012 року між ОСОБА_2 та СТОВ «ВІКТОРІЯ» укладено договір оренди землі згідно якого позивач передала в оренду належну їй земельну ділянку на 10 років.

Вказаний договір зареєстровано у відділі Держкомзему у Солонянському районі, Дніпропетровської області 07.08.2012 року за №122508844000203 та за актом приймання-передачі земельної ділянки в оренду передано СТОВ «Вікторія.

10 січня 2022 року ОСОБА_1 та ОСОБА_2 заявою повідомили СТОВ «ВІКТОРІЯ» про повернення земельної ділянки без поновлення договору на новий термін.

Листами від 18.07.2022 року СТОВ «ВІКТОРІЯ» повідомило ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про поновлення договору оренди землі під час дії воєнного стану.

Позивачі та відповідач обмінювались листами щодо вирішення спірного питання поновлення договору оренди землі у серпні 2022 року та після внесення змін до п.27 розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України в листопаді 2022 року.

Згідно із ст. 6, ч.1 ст. 627 ЦК України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Законом України «Про оренду землі» визначаються умови укладення, зміни, припинення і поновлення договору оренди землі. Відповідно до статті 13 Закону України «Про оренду землі» під договором оренди землі розуміється договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Згідно ст. 31 Закону України «Про оренду землі», договір оренди землі припиняється, зокрема, в разі закінчення строку, на який його було укладено.

24 лютого 2022 року указом Президента України №64/2022, у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено в Україні воєнний стан. Внесенням змін до Указу Президента України №64/2022від 24.02.2022 продовжено строк дії воєнного стану в Україні.

Пунктом 12 Розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про оренду землі» передбачено, що укладення, виконання, зміна, поновлення і припинення договорів оренди землі та набуття права оренди, суборенди земельних ділянок в Україні або окремих її місцевостях, у яких введено воєнний стан, здійснюється з урахуванням пунктів 27 і 28 розділу X «Перехідні положення» Земельного кодексу України.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану» № 2145-IX від 24 березня 2022 року, який набрав чинності 07 квітня 2022 року, внесено зміни до розділу X "Перехідні положення" Земельного кодексу України.

Відповідно до пп.1 п.27 розділу X «Перехідні положення» ЗК України в редакції зазначеного Закону, вважаються поновленими на один рік без волевиявлення сторін відповідних договорів і без внесення відомостей про поновлення договору до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно договори оренди, суборенди, емфітевзису, суперфіцію, земельного сервітуту, строк користування земельними ділянками щодо яких закінчився після введення воєнного стану, щодо земельних ділянок сільськогосподарського призначення: приватної власності.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відновлення системи оформлення прав оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення та удосконалення законодавства щодо охорони земель» № 2698-IX від 19 жовтня 2022 року, який набрав чинності 19 листопада 2022 року, внесено зміни до розділу X "Перехідні положення" Земельного кодексу України.

Відповідно до п.27 розділу X «Перехідні положення» ЗК України в редакції зазначеного Закону під час дії воєнного стану земельні відносини регулюються з урахуванням таких особливостей: вважаються поновленими на один рік без волевиявлення сторін відповідних договорів і без внесення відомостей про поновлення договору до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно договори оренди, суборенди, емфітевзису, суперфіцію, земельного сервітуту, строк користування земельними ділянками щодо яких закінчився після введення воєнного стану до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відновлення системи оформлення прав оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення та удосконалення законодавства щодо охорони земель», щодо земельних ділянок сільськогосподарського призначення: державної, комунальної власності, невитребуваних, нерозподілених земельних ділянок, а також земельних ділянок, що залишилися у колективній власності і були передані в оренду органами місцевого самоврядування; приватної власності.

Суд, враховуючи введений в Україні з 24.02.2022 року воєнний стан та редакцію п.27 розділу X "Перехідні положення" Земельного кодексу України чинну на час закінчення визначеного строку дії договорів оренди землі, вважає неспроможними посилання позивачів на протиправне утримання земельних ділянок відповідачем.

Доводи позивачів, що зміни внесені Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відновлення системи оформлення прав оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення та удосконалення законодавства щодо охорони земель» № 2698-IX від 19 жовтня 2022 року до розділу X "Перехідні положення" Земельного кодексу України, скасовують автоматичне поновлення договору оренди між сторонами на 1 рік без їх волевиявлення визначене Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану» № 2145-IX від 24 березня 2022 року, є помилковими.

Враховуючи закінчення строку дії договору укладеного з ОСОБА_1 20 серпня 2022 року, договору укладеного з ОСОБА_2 - 07.08.2022, суд вважає поновленими на один рік укладені з позивачами договори оренди землі, оскільки у період із 07 квітня 2022 року до 19 листопада 2022 року договори оренди земельної ділянки вважаються поновленими на один рік без волевиявлення сторін договору.

Зазначений висновок суду узгоджується з висновком, викладеним в постанові Верховного Суду від 29 березня 2023 року по справі № 563/376/22-ц.

Частиною 4 ст. 263 ЦПК України передбачено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Згідно зі ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до ст.ст. 12, 13, 81 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін, при цьому суд розглядає цивільні справи не інакше як в межах заявлених вимог і на підставі наданих учасниками справи або витребуваних судом доказів.

Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених цим Кодексом.

Даний принцип полягає у прояві в змагальній формі ініціативи та активності осіб, які беруть участь у справі.

Оскільки саме на позивачів покладено обов`язок із доведення факту дійсного порушення їх прав, проте зазначені обставини доведені у встановленому порядку не були, а отже суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог, а тому, відповідно, і відсутність правових підстав для задоволення позову.

За таких обставин, суд відмовляє в задоволені позову ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про визнання договорів оренди землі припиненими.

Відповідно до ст.141 ЦПК України, враховуючи, що в позові суд відмовляє, судові витрати покладаються на позивачів.

На підставі викладеного, керуючись ст.2, 4, 12, 13, 81, 89, 133, 141, 259, 263-265, 268, ЦПК України, суд,-

УХВАЛИВ:

В задоволені позову ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про визнання договорів оренди землі припиненими - відмовити.

Судові витраті покласти на позивачів.

Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Повне рішення складено 08.05.2023.

Позивач - ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .

Позивач - ОСОБА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1

Представник позивачів - адвокат Догонова Тетяна Вікторівна, місцезнаходження: АДРЕСА_2.

Відповідач - Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «ВІКТОРІЯ», ЄДРПОУ 30231948, місцезнаходження: 52445, Дніпропетровська область, с.Широке.

Представник відповідача - Пітюренко Євгеній Валерійович, ідентифікаційний код НОМЕР_3 , адвокат АБ «Пітюренко Євгенія Валерійовича», місцезнаходження: 51909, м.Кам`янське, пр.Конституції, буд.23, офіс 12.

Суддя О.О. Тітова

СудСолонянський районний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення04.05.2023
Оприлюднено11.05.2023
Номер документу110685205
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: що виникають з договорів оренди

Судовий реєстр по справі —192/34/23

Рішення від 31.05.2023

Цивільне

Солонянський районний суд Дніпропетровської області

Тітова О. О.

Ухвала від 22.05.2023

Цивільне

Солонянський районний суд Дніпропетровської області

Тітова О. О.

Рішення від 04.05.2023

Цивільне

Солонянський районний суд Дніпропетровської області

Тітова О. О.

Рішення від 04.05.2023

Цивільне

Солонянський районний суд Дніпропетровської області

Тітова О. О.

Ухвала від 15.03.2023

Цивільне

Солонянський районний суд Дніпропетровської області

Тітова О. О.

Ухвала від 13.01.2023

Цивільне

Солонянський районний суд Дніпропетровської області

Тітова О. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні