Ухвала
від 04.05.2023 по справі 466/2058/22
ШЕВЧЕНКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ЛЬВОВА

Справа № 466/2058/22

Провадження № 2/466/405/23

У Х В А Л А

04 травня 2023року м. Львів

Шевченківський районний суд м. Львова

в складі: головуючої - судді Свірідової В.В.

секретаря с/з Мошовської М.-О.П.

розглянувши у підготовчому засіданні в залі суду в м. Львові у загальному порядку цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , з участю третьої особи без самостійних вимог державного нотаріуса Третьої Львівської державної нотаріальної контори Львівської області Стефанишин Марії Володимирівни про визнання заповіту від 11.10.2019 недійсним, -

встановив:

у провадженні Шевченківського районного суду м. Львова знаходиться цивільна справа за заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , з участю третьої особи без самостійних вимог державного нотаріуса Третьої Львівської державної нотаріальної контори Львівської області Стефанишин Марії Володимирівни про визнання заповіту недійсним.

Ухвалою судді Шевченківського районного суду м. Львова Свірідової В.В. від 06.04.2022 відкрито провадження у справі та призначено до підготовчого засідання в порядку загального позовного провадження (а.с.21).

31 січня 2023року на адресу суду від представника позивача ОСОБА_1 адвоката Ориник А.Р. надійшло клопотання про призначення посмертної судової психіатричної експертизи (а.с.202-205), яке було 16.02.2023 уточнено адвокатом Ориник А.Р. 16.02.2023 року (а.с.220-224).

Крім того, представник відповідача ОСОБА_2 -адвокат Тарасенко Л.Л. подав на адресу суду пояснення щодо заяви про призначення посмертної судової психіатричної експертизи, в яких частково заперечив поставлення на експертизу всіх питань зазначених у клопотанні представника позивача ОСОБА_1 адвоката Ориник А.Р. та просив поставити на вирішення експертів лише одне питання: «Чи усвідомлювала померла ОСОБА_3 значення своїх дій та чи могла вона повністю керувати ними від час складення заповіту від 11.10.2019?»

В підготовче засідання сторони по справі не з`явились, представники сторін на адресу суду подали заяви про вирішення питання про призначення експертизи у їх відсутності на підставі поданих ними пояснень та заперечень.

У відповідності до ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, а тому суд вважає за можливе розглянути дану справу у відсутності сторін без фіксування судового засідання технічними засобами.

Суд вважає за можливе розглянути клопотання про призначення експертизи у даній справі у відсутності сторін та представників сторін без фіксування судового засідання технічними засобами.

Ознайомившись з матеріалами цивільної справи, суд вважає, що слід призначити посмертну судову психіатричну експертизу.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про судову експертизу» судова експертиза - це дослідження експертом на основі спеціальних знань матеріальних об`єктів, явищ і процесів, які містять інформацію про обставини справи, що перебуває у провадженні органів досудового слідства чи суду.

Згідно із частиною 1 статті 103 ЦПК України суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.

Згідно ч.ч. 3, 4, 5 ст. 103 ЦПК України при призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. Суд з урахуванням обставин справи має право визначити експерта чи експертну установу самостійно. У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза). Питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом. Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз`яснення яких, на їхню думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов`язаний мотивувати таке відхилення або зміну.

Відповідно до ст. 105 ЦПК України призначення експертизи судом є обов`язковим у разі заявлення клопотання про призначення експертизи обома сторонами.

Так, між сторонами виник спір з приводу визнання заповіту недійсним.

Отже, виходячи із предмету спору та враховуючи те, що під час вирішення питання щодо визнання заповіту недійсним беруться до уваги психічний стан особи, психічні заїхворювання, здатність керувати своїми дія та усвідомлювати їх значення та інші обставини, що мають істотне значення, суд вважає, що для всебічного, повного та об`єктивного дослідження обставин справи необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право.

За таких обставин та враховуючи предмет спору, суд вважає за доцільне призначити у справі посмертну судову психіатричну експертизу, на вирішення якої поставити запропоновані сторонами питання.

Відповідно до ст. 109 ЦПК України у разі ухилення учасника справи від подання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд залежно від того, хто із цих осіб ухиляється, а також яке для них ця експертиза має значення, може визнати факт, для з`ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні.

Виходячи із наведеного вище, суд вважає за необхідне попередити позивача та відповідача про наслідки ухилення від участі у експертизі, передбачені ст. 109 ЦПК України.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 252 ЦПК України суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку призначення судом експертизи.

Враховуючи, що для проведення експертизи потрібний значний проміжок часу, на час проведення експертизи провадження у справі слід зупинити.

Керуючись ст.ст. 76, 81, 102-105, 252, 253, 258, 260 ЦПК України, суд, -

постановив:

Призначити у цивільній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , з участю третьої особи без самостійних вимог державного нотаріуса Третьої Львівської державної нотаріальної контори Львівської області Стефанишин Марії Володимирівни про визнання заповіту від 11 жовтня 2019 року недійсним, який посвідчений державним нотаріусом Третьої львівської державної нотаріальної контори Львівської області Стефанишин М.В., про успадкування ОСОБА_4 всього майна ОСОБА_3 - посмертну судову психіатричну експертизу.

Проведення експертизи, за клопотання представника позивача, доручити спеціалістам Львівської філії судово-психіатричних експертиз Державної установи "Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків Міністерства охорони здоров"я України"(79021,Львівська область, м.Львів, вул. Кульпарківська,95, код ЄДРПОУ 44638689).

На вирішення експертів поставити питання:

1. Чи хворіла ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на психічну хворобу станом на 11.10.2019, якщо так, то чи усвідомлювала померла ОСОБА_3 значення своїх дій та чи могла вона повністю керувати ними під час складання заповіту від 11.10.2019?

2. Який ступінь та характер психічного захворювання ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , був станом на 11.10.2219?

3. Чи відноситься встановлений ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , діагноз психічного захворювання до тих, що впливають на свідомість та емоційно-вольові якості? Якщо так,то якою була міра(ступінь) такового впливу?;

4. Чи свідчать встановлені у медичній документації ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 діагнози про розвиток деменції? Які насдлідки або інші ускладнення відбулися внаслідок розвитку у ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 деменції?

5.Чи усвідомлювала померла ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 значення своїх дій та чи могла вона повністю керувати ними від час складення заповіту від 11.10.2019?

Експертизу провести в термін не більше двох місяців.

Попередити експерта(експертів) про кримінальну відповідальності за ст. ст. 384, 385 КК України.

В розпорядженні експерта направити матеріали цивільної справи №466/2058/22 в одному томі, копію ухвали про призначення експертизи.

Суд роз"яснює експертам їх право використовувати письмові документи, які долучені до матеріалів даного провадження.

Витрати по оплаті експертизи покласти на ОСОБА_1 , який проживає за адресою АДРЕСА_1 (моб.тел. НОМЕР_1 )(з врахуванням 1-4 питань) та на ОСОБА_2 ,яка проживає за адресою АДРЕСА_2 (моб.тел. НОМЕР_2 ) (з врахуванням 5-го питання).

Провадження у справі на час проведення експертизи зупинити.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного суду шляхом подачі в п`ятнадцятиденний строк з дня проголошення ухвали апеляційної скарги.

Суддя: В. В. Свірідова

СудШевченківський районний суд м.Львова
Дата ухвалення рішення04.05.2023
Оприлюднено11.05.2023
Номер документу110710813
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом

Судовий реєстр по справі —466/2058/22

Ухвала від 09.05.2023

Цивільне

Шевченківський районний суд м.Львова

Свірідова В. В.

Ухвала від 04.05.2023

Цивільне

Шевченківський районний суд м.Львова

Свірідова В. В.

Ухвала від 15.06.2022

Цивільне

Шевченківський районний суд м.Львова

Свірідова В. В.

Ухвала від 15.06.2022

Цивільне

Шевченківський районний суд м.Львова

Свірідова В. В.

Ухвала від 05.04.2022

Цивільне

Шевченківський районний суд м.Львова

Свірідова В. В.

Ухвала від 05.04.2022

Цивільне

Шевченківський районний суд м.Львова

Свірідова В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні