Справа № 753/20238/21
Провадження № 2/369/1254/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05.05.2023 м. Київ
Києво-Святошинський районний суд Київської області в складі
головуючої судді Ковальчук Л.М.,
при секретарі Магеррамовій Н.З.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Закритого акціонерного товариства «Українська будівельна компанія» про відшкодування матеріальної і моральної шкоди, заподіяної забудовником внаслідок порушення строків введення в експлуатацію житлового будинку,
ВСТАНОВИВ:
У жовтні 2021 року позивачі звернулися до Дарницького районного суду м. Києва з позовом до Закритого акціонерного товариства «Українська будівельна компанія» про відшкодування матеріальної і моральної шкоди, заподіяної забудовником внаслідок порушення строків введення в експлуатацію житлового будинку.
Ухвалою Дарницького районного суду м. Києва від 11.10.2021 року цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Закритого акціонерного товариства «Українська будівельна компанія» про відшкодування матеріальної і моральної шкоди, заподіяної забудовником внаслідок порушення строків введення в експлуатацію житлового будинку, передано за підсудність до Києво-Святошинського районного суду Київської області.
Позовні вимоги обґрунтовані, тим, що позивачі за договором про відступлення права вимоги від 12 лютого 2019 року прийняли право вимоги до Закритого акціонерного товариства «Українська будівельна компанія» за Договором № 6-6-97 купівлі-продажу майнових прав від 29 травня 2017 року, укладеним між ОСОБА_3 та ЗАТ «Українська будівельна компанія». За вказаним Договором ОСОБА_1 та ОСОБА_2 прийняли право вимоги майнового права на отримання у власність квартири АДРЕСА_1 , вул. Балукова, 1. Відповідно до п 1.5 Договору купівлі-продажу майнових прав № 6-6-97 від 29.05.2017р. запланований термін прийняття будинку в експлуатацію - 3 квартал 2018 року. Станом на 12 лютого 2019 року житловий будинок по АДРЕСА_2 (позначений на схемі генерального плану за № 6) був завершений будівництвом і знаходився на стадії підведення та підключення комунікацій і виконання внутрішніх оздоблювальних робіт. До сьогодні жодних змін в завершенні будівництва, оздоблювальних роботах та підключенні комунікацій не відбулось. Позивачі зазначають, що за період з липня 2019 року до червня 2021 року (включно) вимушені були сплатити 45694,10 грн. за оренду мінімального соціального житла - житлової кімнати в гуртожитку за адресою: АДРЕСА_3 .
Враховуючи викладене, просять суд стягнути з відповідача на користь позивачів компенсацію матеріальної шкоди (збитків), заподіяної внаслідок невиконання умов договору в розмірі 45694,10 грн. та моральну шкоду 100000,00 грн. на кожного.
Ухвалою від 17.01.2022 року відкрито провадження у справі, розгляд якої вирішено проводити у порядку загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання.
14.09.2021 року від сторони відповідача надійшов відзив на позовну заяву.
Ухвалою суду від 18.10.2022 року закрито підготовче провадження у справі та призначено її до розгляду по суті.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив суд задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог просив суд відмовити в повному обсязі.
Вислухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд дійшов наступного висновку.
Як вбачається з матеріалів справи, між ОСОБА_3 та відповідачем було украдено Договір купівлі-продажу майнових прав на квартиру № 6-6-97 від 29.05.2017 року.
Із довідки виданої ЗАТ «УКРАЇНСЬКА БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ» від 12.02.2019 року вбачається, що ОСОБА_3 сплатила 100 % вартості майнових прав за вказану квартиру в розмірі 434061,00 грн., включаючи ПДВ.
В подальшому, 12.02.2019 року ОСОБА_3 відступила право вимоги до Закритого акціонерного товариства «Українська будівельна компанія» за Договором № 6-6-97 купівлі-продажу майнових прав від 29 травня 2017 року на користь позивачів.
Відповідно до п 1.5 Договору купівлі-продажу майнових прав № 6-6-97 від 29.05.2017р. запланований термін прийняття будинку в експлуатацію - 3 квартал 2018 року.
Станом на 12 лютого 2019 року житловий будинок по АДРЕСА_2 (позначений на схемі генерального плану за № 6) був завершений будівництвом і знаходився на стадії підведення та підключення комунікацій і виконання внутрішніх оздоблювальних робіт.
Позивачі зазначають, що за період з липня 2019 року до червня 2021 року (включно) вимушені були сплатити 45694,10 грн. за оренду мінімального соціального житла - житлової кімнати в гуртожитку за адресою: АДРЕСА_3 .
Частиною першою статті15та частиною першої статті16 ЦК Українивизначено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право в порядку, встановленому законом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до частин першої, другоїстатті 655 ЦК Україниза договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Згідно з частиною другоюстатті 656 ЦК Українипредметом договору купівлі-продажу можуть бути майнові права. До договору купівлі-продажу майнових прав застосовуються загальні положення про купівлю-продаж.
Згідно статтей610,611 ЦК Українипорушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання). У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Відповідно до ч. 1ст. 530 ЦК Україниякщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.
Згідно п.1.3.Договору купівлі-продажумайнових прав№6-6-97майнові правапередбачають правопокупця післяприйняття будинкув експлуатацію,проведення йоготехнічної інвентаризації, сплати остаточної ціни продажу майнових прав та передачі будинку під заселення набути у власність квартиру. Реєстрація права власності на квартиру здійснюється покупцем самостійно за власний рахунок. Продавець має право за окремою угодою сприяти покупцю в цьому.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 ст. 22 України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.
Збитками є 1) втрати, яких особа зазнала у зв`язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); 2) доходи, які особи могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
Таким чином, вимоги позивачів про стягнення з відповідача збитків, понесених на оренду житла, не підлягають задоволенню, оскільки не пов`язані з відновленням порушеного права за договором купівлі-продажу майнових прав на квартиру.
Щодо вимог позивачів про відшкодування моральної шкоди, суд зазначає наступне.
Згідно з вимогами статті 23ЦК України особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої порушенням її прав. Моральна шкода полягає у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку із знищенням чи пошкодженням її майна. Моральна шкода відшкодовується в грошовій або іншій матеріальній формі за рішенням суду незалежно від відшкодування майнової шкоди.
Загальні підстави відповідальності за завдану моральну шкоду передбачені нормами статті 1167 ЦК України, відповідно до яких моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини, крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Відповідно до п.п. 3, 4, 5 Постанови ПленумуВерховного СудуУкраїни від31.03.1995р.№ 4«Про судовупрактику всправах провідшкодування моральної(немайнової)шкоди» під моральною шкодою слід розуміти втрати немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань, або інших негативних явищ, заподіяних фізичній чи юридичній особі незаконними діями або бездіяльністю інших осіб. У позовній заяві про відшкодування моральної (немайнової) шкоди має бути зазначено, в чому полягає ця шкода, якими неправомірними діями чи бездіяльністю її заподіяно позивачеві, з яких міркувань він виходив, визначаючи розмір шкоди, та якими доказами це підтверджується.
Деліктна відповідальність за загальним правилом настає лише за наявності вини заподіювача шкоди.
Протиправною є поведінка, що не відповідає вимогам закону або договору, тягне за собою порушення майнових прав та інтересів іншої особи і спричинила заподіяння збитків. Причинний зв`язок як елемент цивільного правопорушення виражає зв`язок протиправної поведінки та шкоди, що настала, при якому протиправність є причиною, а шкода - наслідком.
Таким чином, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, дослідивши всебічно, повно, безпосередньо та об`єктивно наявні у справі докази, оцінив їх належність, допустимість, достовірність, достатність і взаємний зв`язок у сукупності, з`ясувавши усі обставини справи, на які сторони посилалися як на підставу своїх вимог і заперечень, з урахуванням того, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичної особи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст.6-13,18,19,71-79,89,141,259,263,264,265,268,273,274,279 ЦПК України,Законом України «Про інвестиційну діяльність», ст. ст.177,190,316,392 ЦК України, суд, -
УХВАЛИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Закритого акціонерного товариства «Українська будівельна компанія» про відшкодування матеріальної і моральної шкоди, заподіяної забудовником внаслідок порушення строків введення в експлуатацію житлового будинку, відмовити.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом 30 днів з дня складення повного рішення суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Інформація про позивача: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_4 .
Інформація про позивача: ОСОБА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_3 .
Інформація про відповідача: Закрите акціонерне товариство «Українська будівельна компанія», код ЄДРПОУ 23728595, адреса місцезнаходження: м. Київ, вул. Ремонтна, буд. 6.
Суддя Ковальчук Л.М.
Суд | Києво-Святошинський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 05.05.2023 |
Оприлюднено | 11.05.2023 |
Номер документу | 110721709 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них |
Цивільне
Києво-Святошинський районний суд Київської області
Ковальчук Л. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні