Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
УХВАЛА
10 травня 2023 року справа №520/11020/22
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Ніколаєва Ольга, розглянувши заяву Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю про поновлення строку звернення до суду у справі
за позовною заявоюХарківського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю
доТовариства з обмеженою відповідальністю "Восток Сітка"
простягнення адміністративно-господарських санкцій, -
В С Т А Н О В И В:
Харківське обласне відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (далі по тексту позивач, майдан Свободи, 5, Держпром, 1 під`їзд, к. 16, 61022, код ЄДРПОУ: 14070760) звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Восток Сітка" (далі по тексту відповідач, ТОВ "Восток Сітка", вулиця Киргизька, 19, місто Харків, 61105, код ЄДРПОУ: 40409053), в якому просить стягнути з відповідача на користь позивача адміністративно-господарські санкції за незайняті робочі місця призначені для працевлаштування осіб з інвалідністю у сумі 41 277,78 грн.
Згідно з витягом з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу передано на розгляд судді Ніколаєвій Ользі.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 08.12.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі у порядку спрощеного позовного провадження без призначення судового засідання з повідомленням осіб. Між тим, у вказаній ухвалі суду вказано про те, що дотримання законодавчо встановлених строків звернення до суду буде розглянуто судом під час вирішення справи по суті.
Розглянувши матеріали справи та заяву позивача про поновлення строку звернення до суду, суд зазначає наступне.
Відповідно до частин першої та другої статті 121 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Для звернення до адміністративного суду суб`єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб`єкту владних повноважень право на пред`явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб`єкта владних повноважень.
Суд враховує правову позицію Верховного Суду у справі №813/3756/17, відповідно до якої встановлення законом процесуальних строків передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними передбачених Кодексом адміністративного судочинства України певних процесуальних дій. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов`язків. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними; після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.
У пункті 36 рішення Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ, Європейський суд) від 04.12.1995 у справі «Белле проти Франції» (Bellet v. France) ЄСПЛ зазначив, що стаття 6 § 1 Конвенції містить гарантії справедливого судочинства, одним з аспектів яких є доступ до суду. Рівень доступу, наданий національним законодавством, має бути достатнім для забезпечення права особи на суд з огляду на принцип верховенства права в демократичному суспільстві. Для того, щоб доступ був ефективним, особа повинна мати чітку практичну можливість оскаржити дії, які становлять втручання у її права.
Право на доступ до правосуддя не є абсолютним і обмежене передусім встановленим строком звернення до суду. Такий підхід обумовлений необхідністю дотримання іншого, не менш важливого принципу - верховенства права, а точніше, одного з його елементів - принципу правової визначеності.
Поряд із цим, ЄСПЛ звертав увагу на те, що "застосовуючи процесуальні норми, національні суди повинні уникати як надмірного формалізму, який може вплинути на справедливість провадження, так і надмірною гнучкості, яка призведе до анулювання вимог процесуального законодавства (див. рішення у справі "Волчлі проти Франції" (Walchli v. France), заява №35787/03, п. 29, від 26.07.2007)".
В обґрунтування заяви позивач посилається на те, що відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 "Про введення воєнного стану" та наказу Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю від 24.02.2022 №14 щодо не можливості нормального функціонування відділення під час воєнного стану вводиться режим простою до кінця воєнного стану. Відповідно до наказу Харківського обласного відділення від 01.09.2022 №15 вводиться дистанційний режим праці.
Надаючи правову оцінку поважності підстав пропуску строку звернення до суду з цим позовом з урахуванням викладених у клопотання представника позивача обставин та наданих доказів, суд зазначає наступне.
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався та триває станом на момент розгляду даної справи. Вказані обставини є загальновідомими.
Відповідно до статті 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палити в Україні» лист ТПП України від 28.02.2022 №2024/02.0-7.1 використовується для підтвердження обставин непереборної сили з 24.02.2022 до закінчення воєнного стану.
Позивач зазначає про те, що у лютому - березні поточного року майже всі працівники відділення, побоюючись за своє життя, були змушені виїхали з території Харківської області. Завідуюча юридичним сектором Харківського обласного відділення ОСОБА_1 вивезла неповнолітню дитину до безпечного місця до Європи. На даний час вона не повернулася до міста та перебуває у відпустці без збереження заробітної платні до закінчення воєнного стану. Інших працівників юристів у відділенні Фонду немає. Відповідно до Наказу Харківського обласного відділення від 01.09.2022 №15 вводиться дистанційний режим праці. До роботи були залучені 9 працівників відділення, які перебували на території України, по першочерговому напрямку діяльності відділення Фонду щодо опрацювання та фінансування в повному обсязі звернень осіб з інвалідністю на забезпечення реабілітаційних послуг та засобів реабілітації, протезування, збір актів та довідок на оплату навчання студентів з інвалідністю. На ці напрями були виділені кошти з Державного бюджету України у вересні поточного року (за всі попередні місяці). Це дуже великий об`єм роботи, який потребував забагато часу. Робота проводилася дистанційно та не потребувала знаходження всіх працівників на робочих місцях у приміщені за адресом реєстрації відділення Фонду.
У жовтні поточного року відділенням була подана заявка на Дирекцію Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю щодо отримання коштів на сплату судового збору. У листопаді поточного року цей напрямок було частково профінансовано. Начальнику відділу забезпечення зайнятості та соціального захисту осіб з інвалідністю, яка повернулася до міста Харкова у листопаді, доручено (поза її посадової інструкції) підготувати позовні заяви по підприємствам боржникам.
Позивач зазначає, що підготовка позовів потребує перебування на робочому місці, оскільки звіти підприємствами надаються у паперовому вигляді та зберігаються у відділенні. Друкування, сканування та копіювання документів потребує використання офісної техніки. Перебування поза місця роботи унеможливлює підготовку документів та позовної заяви. Частина позовів була складена завідуючою юридичним сектором заздалегідь (як тільки підприємство надавало звіт, відмовлялося сплачувати) ще до воєнного стану та датувалися 15.04.2022. Як завжди, планувалася подача позовів з 16.04.2022.
Додані до клопотання докази щодо перебування уповноважених працівників у відпустці та у простої у зв`язку з військовою агресією рф, докази фінансування Фонду, а також враховуючи специфіку функціонування установи в умовах воєнного стану, у своїй сукупності дають підстави для висновку суду про наявність поважних причин пропуску строку звернення до суду з цим позовом.
Керуючись приписами статтями 122, 123, 294 Кодексу адміністративного судочинстваУкраїни, суд, -
У Х В А Л И В :
Заяву Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю про поновлення строку звернення до суду у справі №520/11020/22 - задовольнити.
Визнати поважними причини пропуску строку звернення до суду з цією позовною заявою та поновити строк.
Копії даної ухвали направити учасникам справи.
Ухвала окремо від рішення суду оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
СуддяОльга НІКОЛАЄВА
Суд | Харківський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 10.05.2023 |
Оприлюднено | 12.05.2023 |
Номер документу | 110766923 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи зі спорів з приводу реалізації публічної політики у сферах праці, зайнятості населення та соціального захисту громадян та публічної житлової політики, зокрема зі спорів щодо праці, зайнятості населення, у тому числі зайнятості населення, з них зайнятості осіб з інвалідністю |
Адміністративне
Харківський окружний адміністративний суд
Ніколаєва О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні