УХВАЛА
15 травня 2023 року
м. Київ
справа №826/3538/18
адміністративне провадження № К/990/14675/23
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Усенко Є.А.,
суддів: Шишова О.О., Яковенка М.М.,
розглянувши матеріали касаційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю (ТОВ) «СІНТА-ТРЕЙД» на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 08.02.2023 у справі № 826/3538/18 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю (ТОВ) «СІНТА-ТРЕЙД» до ГУ ДПС про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення,
У С Т А Н О В И В:
Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 31.01.2022 позов ТОВ «СІНТА-ТРЕЙД» (далі також Товариство) задовольнив: визнав протиправним та скасував податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС у м. Києві від 22.02.2018 №1912615141, яким було зменшено розмір від`ємного значення суми податку на додану вартість на 333 334 грн.
Шостий апеляційний адміністративний суд постановою від 08.02.2023 рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 31.01.2022 скасував. Прийняв постанову, якою у задоволенні позову ТОВ «СІНТА-ТРЕЙД» відмовив. Апеляційний суд, застосувавши норми пунктів 198.1, 198.3, 198.6 статті 198 Податкового кодексу України, частин першої, другої статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», дійшов висновку, що оскільки первинні документи, які ТОВ «СІНТА-ТРЕЙД» надало на підтвердження виконання ТОВ «БРОНКС» та ТОВ «ПРОМ-АСПЕКТ» послуг з навантаження (розвантаження) на користь позивача не можуть вважатися належним чином складеними первинними документами для цілей податкового обліку через їх дефектність, задекларовані позивачем суми податку на додану вартість у складі податкового кредиту за січень, лютий 2021 року (загальна сума податкового кредиту 333 334,00 грн) за операціями із зазначеними контрагентами не підтверджені. Суд апеляційної інстанції виснував, що у справі відсутні докази, які б свідчили про наявність у ТОВ «БРОНКС» та ТОВ «ПРОМ-АСПЕКТ» матеріально-технічних, майнових, трудових та виробничих ресурсів та залучення таких ресурсів, зокрема і шляхом укладення цивільно-правових угод, а господарські операції підтверджуються лише первинними документами, які були заповнені не уповноваженою особою, у зв`язку з чим не можуть вважатися належно оформленими первинними документами, які посвідчують факт придбання вантажно-навантажувальних послуг, обов`язкова умова для визначення права на податковий кредит, а саме - факт здійснення господарських операцій - не підтверджений.
21.04.2023 ТОВ «СІНТА-ТРЕЙД» подало до Верховного Суду касаційну скаргу на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 08.02.2023.
Однією з основних засад (принципів) адміністративного судочинства є забезпечення права на касаційне оскарження судового рішення у випадках, визначених законом (частина третя статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, далі - КАС).
Частиною першою статті 13 КАС визначено, що учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.
Відповідно до частини першої статті 328 КАС учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в касаційному порядку рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи, а також постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково у випадках, визначених цим Кодексом.
Пунктом 2 частини п`ятої статті 328 КАС передбачено, що не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності та інших справах, розглянутих за правилами спрощеного позовного провадження (крім справ, які відповідно до цього Кодексу розглядаються за правилами загального провадження), крім випадків, якщо: а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики; б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи; в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу; г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.
Згідно з відомостями з Єдиного державного реєстру судових рішень адміністративну справу № 826/3538/18 розглянуто судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження.
Відповідно до частин першої, другої статті 257 КАС за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Згідно з частиною четвертою цієї статті за правилами спрощеного позовного провадження не можуть бути розглянуті справи у спорах: 1) щодо оскарження нормативно-правових актів, за винятком випадків, визначених цим Кодексом; 2) щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб`єкта владних повноважень, якщо позивачем також заявлено вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної такими рішеннями, діями чи бездіяльністю, у сумі, що перевищує п`ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; 3) про примусове відчуження земельної ділянки, інших об`єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності; 4) щодо оскарження рішення суб`єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що перевищує п`ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Позивач у касаційній скарзі не наводить доводів, що суд першої інстанції неправомірно (помилково) розглянув справу № 826/3538/18 у порядку спрощеного позовного провадження. Колегією суддів, призначеною для вирішення питання про відкриття касаційного провадження за касаційною скаргою ТОВ «СІНТА-ТРЕЙД», також не встановлено порушення судом першої інстанції норм процесуального права при розгляді справи у спрощеному позовному провадженні.
ТОВ «СІНТА-ТРЕЙД» стверджує, що його касаційна скарга стосується питання права, яке може мати фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики у цій категорії справ.
Доводи Товариства щодо фундаментального значення для правозастосування питання, якого стосується касаційна скарга, фактично полягають в оспорюванні правильності застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, тобто до обґрунтування підстави касаційного оскарження постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 08.02.2023; а довід щодо несприятливих наслідків результатів розгляду справи для позивача не відповідає винятковій обставині, передбаченій підпункту «в» пункту 2 частини п`ятої статті 328 КАС.
Так, обґрунтовуючи у касаційній скарзі довід щодо виняткового значення справи для позивача, ТОВ «СІНТА-ТРЕЙД» вказує, що виконання судового рішення буде мати несприятливі наслідки для Товариства, а саме: неможливість розрахуватися з постачальниками за поставлені товари, що призведе до неможливості вести господарську діяльність, а відновити господарську діяльність буде неможливо у зв`язку з втратою контрагентів і, як наслідок, працівники Товариства втратять роботу. Разом з тим, цей довід лежить у площині діяльності позивача як суб`єкта підприємницької діяльності, для здійснення якої позивач має відповідні ресурси, зокрема й для подолання певних ризиків, пов`язаних з цією діяльністю.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 333 КАС суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.
Керуючись статтями 248, 328, пунктом 1 частини першої статті 333 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд
У Х В А Л И В:
Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю «СІНТА-ТРЕЙД» на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 08.02.2023.
Копію ухвали про відмову у відкритті касаційного провадження направити скаржнику.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання і оскарженню не підлягає.
СуддіЄ.А. Усенко О.О. Шишов М.М. Яковенко
Суд | Касаційний адміністративний суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 15.05.2023 |
Оприлюднено | 16.05.2023 |
Номер документу | 110861366 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них податку на додану вартість (крім бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, податку на додану вартість із ввезених на митну територію України товарів (продукції), зупинення реєстрації податкових накладних) |
Адміністративне
Касаційний адміністративний суд Верховного Суду
Усенко Є.А.
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Ключкович Василь Юрійович
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Ключкович Василь Юрійович
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Ключкович Василь Юрійович
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Ключкович Василь Юрійович
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Шелест Світлана Богданівна
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Шелест Світлана Богданівна
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Шелест Світлана Богданівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні