Рішення
від 15.05.2023 по справі 187/236/23
ПЕТРИКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ПЕТРИКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 187/236/23

2/0187/114/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"15" травня 2023 р.

Петриківський районний суд Дніпропетровської області у складі головуючого судді Караула О.А., за участі секретаря судового засідання Пелих І.Ю. розглянувши в смт Петриківка у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в порядку загального позовного провадження, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог: приватний нотаріус Харківського міського нотаріального округу Харківської області Луніна Тетяна Анатоліївна, про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом,-

ВСТАНОВИВ:

До Петриківського районного суду Дніпропетровської області надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог: приватний нотаріус Харківського міського нотаріального округу Харківської області Луніна Тетяна Анатоліївна, про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом.

В обґрунтування позовної заяви зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача ОСОБА_4 . Після йо смерті відкрилася спадщина на майно, до складу якої входить земельна ділянка площею 3.010 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташована на території Петриківської селищної ради за межами населеного пункту з кадастровим номером 1223755100:01:039:0328. Спадкоємцями першої черги є: мати померлого ОСОБА_5 , дружина померлого ОСОБА_2 та діти померлого ОСОБА_3 і позивач ОСОБА_1 .

Спадкоємці ОСОБА_2 та ОСОБА_3 до нотаріальної контори із заявами про прийняття спадщини або відмови від її прийняття не звертались. ОСОБА_5 відмовилась від прийняття спадщини на користь позивача.

За наведеного, позивач звернулась із заявою про видачу їй свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті батька ОСОБА_4 , однак постановою нотаріуса Луніної Т.А. від 31.08.2021 року їй було відмовлено, у зв`язку із тим, що у позивача відсутні правовстановлюючі документи на земельну ділянку.

Позивач пояснила, що зазначена земельна ділянка була успадкована її батьком від його тітки ОСОБА_6 , на ім`я якої і було видано державний акт серії ДП № 037388. Однак, здійснити державну реєстрацію прав власності на це майно ОСОБА_4 за життя не встиг.

Тож, позивач зауважує, що через відсутність державної реєстрації прав власності за спадкодавцем ОСОБА_4 на зазначену вище земельну ділянку, позивач наразі фактично позбавлена можливості отримати таку земельну ділянку у спадок.

За наведеного вище позивач просить суд визнати за нею право власності на земельну ділянку площею 3.010 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташована на території Петриківської селищної ради за межами населеного пункту з кадастровим номером 1223755100:01:039:0328 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . У разі задоволення позову не стягувати з відповідачів суму сплаченого судового збору.

Позивач до суду не з`явилась, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялась належним чином; надала до суду письмову заяву про розгляд справи без її участі, просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Відповідач ОСОБА_2 до суду не з`явилась, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялась належним чином; надала до суду заяву про розгляд справи без її участі, у зв`язку із зайнятістю на роботі. Проти задоволення позову не заперечує.

Відповідач ОСОБА_3 до суду не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином; надав до суду заяву про розгляд справи без його участі, у зв`язку із зайнятістю учбовим процесом. Проти задоволення позову не заперечує.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору приватний нотаріус Луніна Т.А. до суду не з`явилась, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, причини неявки суду невідомі.

Частиною 3 ст. 200 ЦПК України визначено, що за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

На підставі ч. 2ст. 247 ЦПК Українифіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється у зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню через наступне.

ОСОБА_6 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що складено відповідний актовий запис № 347 та видано Петриківським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 .

Після її смерті відкрилася спадщина на земельну ділянку, площею 3.010 га в межах згідно з планом, яка розташована на території Петриківської селищної ради для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що підтверджено копією державного акту на право приватної власності на землю ІV-ДП № 037388 виданого ОСОБА_6 та зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 290, виданого 03 вересня 2001 року на підставі рішення Петриківської селищної ради народних депутатів № 99 від 05.03.2001 року (а.с.7)

З копії спадкової справи № 44/2017 до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_6 встановлено, що своїм заповітом від 22.12.2006 року ОСОБА_6 усе належне їй майно, де б воно не було та з чого б не складалось і взагалі все те, на що за законом матиме право на день смерті заповіла ОСОБА_5 , 1940 року народження.

Однак, єдиним спадкоємцем, хто прийняв спадщину після померлої ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 був ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 (ІН.: НОМЕР_2 ). Інші спадкоємці, а саме: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 та ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_7 від належної їм по закону частки у спадщині відмовились на користь племінника померлої ОСОБА_4 .

У ч. 1 ст. 1216 ЦК України визначено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (ст. 1217 ЦК України)

Згідно ч.1та ч.2ст.1223ЦПК Україниправо наспадкування маютьособи,визначені узаповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені устаттях 1261-1265цього Кодексу.

Згідно ч. 1ст. 1265 ЦК Україниу п`яту чергу право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення.

Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її (ч. 1 ст. 1268 ЦК України)

У ч. 1 ст. 1273 ЦК України визначено, що спадкоємець за заповітом або за законом може відмовитися від прийняття спадщини протягом строку, встановленогостаттею 1270цього Кодексу. Заява про відмову від прийняття спадщини подається нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

Право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення, що передбачено ч. 1 ст. 1225 ЦК України.

За наведеного, враховуючи відмову інших спадкоємців за заповітом та за законом від прийняття спадщини на користь племінника померлої ОСОБА_4 , суд приходить до висновку, що він є єдиним спадкоємцем майна, хто прийняв спадщину після померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_6 .

Разом з тим у матеріалах копії спадкової справи № 44/2017 заведеної після померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_6 відсутні докази одержання свідоцтва про право на спадщину ОСОБА_4 . Однак, у ч. 3 ст. 1296 ЦК України визначено, що відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

Отже, ОСОБА_4 є спадкоємцем майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 тітки ОСОБА_6 , до якого увійшла земельна ділянка, площею 3.010 га в межах згідно з планом, яка розташована на території Петриківської селищної ради для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, державний акт на право приватної власності на землю ІV-ДП № 037388 виданий на ОСОБА_6 та зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 290, виданого 03 вересня 2001 року на підставі рішення Петриківської селищної ради народних депутатів № 99 від 05.03.2001 року. Однак, зареєструвати своє право власності відповідно до закону він не встиг, адже помер.

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_8 (ІН.: НОМЕР_2 ) помер ІНФОРМАЦІЯ_9 , про що складено відповідний актовий запис № 99, та Петриківським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області повторно видано свідоцтво про смерть серії НОМЕР_3 (а.с.8)

Тож, після його смерті відкрилася спадщина на зазначену вище земельну ділянку, площею 3.010 га в межах згідно з планом, яка розташована на території Петриківської селищної ради для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що підтверджено копією державного акту на право приватної власності на землю ІV-ДП № 037388 виданого ОСОБА_6 та зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 290, виданого 03 вересня 2001 року на підставі рішення Петриківської селищної ради народних депутатів № 99 від 05.03.2001 року (а.с.7).

З наданої копії Інформації Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку від 11.05.2018 року, кадастровий номер зазначеної вище ділянки є 1223755100:01:039:0328 (а.с.23)

З матеріалів копії спадкової справи № 4/2018 заведеної після смерті ОСОБА_4 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , встановлено що ОСОБА_1 (ІН.: НОМЕР_4 ) звернулась до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини після померлого батька ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_5 (мати спадкодавця) своєю заявою відмовилась від належної їй по закону частки спадщини на користь дочки померлого ОСОБА_1 . Також, наявна претензія кредитора ГУ ДФС у Харківській області, яку пред`явлено до спадкоємців ОСОБА_4 . Заяви від інших спадкоємців відсутні.

З копії карточки прописки наданої Управлінням реєстрації місця проживання Департаменту реєстрації Харківської міської ради, встановлено, що спадкодавець ОСОБА_4 проживав за адресою: АДРЕСА_1 . Разом із ним проживали: жінка ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_10 та син ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_11 .

Згідно копії свідоцтва про шлюб серія НОМЕР_5 виданого Дніпровським районним у місті Кам`янське відділом ДРАЦС Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), ОСОБА_8 та ОСОБА_9 зареєстрували шлюб 05.06.2021 року; прізвище дружини після реєстрації шлюбу ОСОБА_10 .

За наведеного, враховуючи наявність інших спадкоємців які мають право на спадкування відповідно до чинного законодавства, а саме дружини ОСОБА_8 та сина ОСОБА_3 (померлого ОСОБА_4 ), які зареєстровані за адресою: АДРЕСА_1 ; відсутністю правовстановлюючих документів та їх державної реєстрації у відповідних органах у встановленому законом порядку, постановою нотаріуса від 31.08..2021 року спадкоємиці ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку, яка розташована на території Петриківської селищної ради Петриківського району Дніпропетровської області, кадастровий номер: 1223755100:01:039:0328.

У ч. 3 та ч. 4 ст. 1268 ЦК України визначено, що спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленогостаттею 1270цього Кодексу,він незаявив провідмову віднеї. Малолітня, неповнолітня, недієздатна особа, а також особа, цивільна дієздатність якої обмежена, вважаються такими, що прийняли спадщину, крім випадків, встановленихчастинами другою - четвертоюстатті 1273 цього Кодексу.

За наведеного вище, позивач не може оформитися у своїх спадкових правах та отримати свідоцтво про право на спадщину, через що вимушена звернутися до суду із даним позовом.

ОСОБА_1 народилась ІНФОРМАЦІЯ_12 , батьками записано: ОСОБА_4 та ОСОБА_11 , про що додано копію свідоцтва про народження серії НОМЕР_6 виданого від 19.10.1993 року (а.с.10)

27.06.2009 року між ОСОБА_12 та ОСОБА_13 було зареєстровано шлюб, після чого присвоєно прізвище дружині ОСОБА_14 , про що додано копію свідоцтва про шлюб серія НОМЕР_7 виданого виконкомом Лобойківської сільської ради Петриківського району Дніпропетровської області від 27.06.2009 року (а.с.11)

Розглядаючи дані позовні вимоги суд виходив із наступного.

Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Поняття спадкування визначено у ст. 1216 Цивільного Кодексу України, як перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Спадкування здійснюється за заповітом або за законом ( ч. 1 ст. 1217 ЦК України).

До складу спадщини відповідно до статті 1218 ЦК України входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ст. 1223 ЦК України: у разі відсутності заповіту, право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу, тобто спадкоємці першої, другої, третьої, четвертої та п`ятої черги. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.

Згідно ч. 1 ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Відповідно до ч. 5 ст. 1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

У ч. 3 ст. 1296 ЦК України закріплено те, що відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

Разом з тим, спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є майно та/або майнові права, які обтяжені, та/або нерухоме майно та інше майно, щодо якого здійснюється державна реєстрація, зобов`язаний звернутися до нотаріуса або в сільських населених пунктах - до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на таке майно, що передбачено ч. 1 ст. 1297 ЦК України.

В силу ч. 1ст. 1225 ЦК Україниправо власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

В пункті 10Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30.05.2008N 7передбачено, що відповіднодостатті 1225 ЦК Україниправо власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власностіназемлюабоіншим правовстановлюючим документом.

Стаття 126 ЗК України, в редакції яка діяла до 01 січня 2013 року, передбачала, що право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.

З огляду на викладене, враховуючи те, що відповідачі ОСОБА_2 та ОСОБА_3 хоча й прийняли спадщину в силу ст. 1268 ЦК України, проте позов визнали та не звернулися до нотаріуса за видачею їм свідоцтв про право на спадщину на майно щодо якого здійснюється державна реєстрація, тому судприходить допереконання продоцільність задоволенняпозову вповному обсязі,шляхом визнанняза позивачемправа власностів порядкуспадкування зазаконом післяпомерлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 на земельну ділянку, площею 3.010 га в межах згідно з планом, яка розташована на території Петриківської селищної ради надана для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, акт на право приватної власності на землю ІV-ДП № 037388 виданий ОСОБА_6 та зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 290, виданого 03 вересня 2001 року на підставі рішення Петриківської селищної ради народних депутатів № 99 від 05.03.2001 року.

У ч.1 ст. 142 ЦПК України встановлено, що у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову, а в разі якщо домовленості про укладення мирової угоди, відмову позивача від позову або визнання позову відповідачем досягнуто сторонами за результатами проведення медіації - 60 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.

Таким чином, позивачу необхідно повернути з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого нею при поданні даного позову до суду.

Решту суми сплаченого опзивачем судового збру слід покласти на позивача, на підставі заяви останньої про незастосування вимог ЦПК України щодо стягнення судового збору з відповідачів у разі задоволення позову.

Керуючись ст.ст. 1, 5, 328, 1216, 1217, 1218, 1221, 1223, 1261, 1268, 1296 ЦК України, ст.ст. 76, 89, 142, 247, 264, 265 ЦПК України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог: приватний нотаріус Харківського міського нотаріального округу Харківської області Луніна Тетяна Анатоліївна, про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом, задовольнити у повному обсязі.

Визнати за ОСОБА_1 у порядку спадкування за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_9 батька ОСОБА_4 право власності на земельну ділянку, площею 3.010 га в межах згідно з планом, яка розташована на території Петриківської селищної ради наданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, акт на право приватної власності на землю ІV-ДП № 037388 виданий ОСОБА_6 ; кадастровий номер: 1223755100:01:039:0328.

Повернути позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого нею при поданні даного позову до суду. Решту частини сплаченного судового збору залишити за позивачем.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Реквізити сторін:

Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_13 ; ІН: НОМЕР_4 ; місце проживання: АДРЕСА_2 .

Відповідач ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_10 ; місце проживання: АДРЕСА_1 .

Відповідач ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_11 ; місце проживання: АДРЕСА_1 .

Третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог - приватний нотаріус Харківського міського нотаріального округу Харківської області Луніна Тетяна Анатоліївна, місце знаходження: вул. Данилевського, буд. 22, м. Харків Харківської області.

Суддя: О. А. Караул

СудПетриківський районний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення15.05.2023
Оприлюднено17.05.2023
Номер документу110870998
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —187/236/23

Рішення від 15.05.2023

Цивільне

Петриківський районний суд Дніпропетровської області

Караул О. А.

Ухвала від 27.03.2023

Цивільне

Петриківський районний суд Дніпропетровської області

Караул О. А.

Ухвала від 27.03.2023

Цивільне

Петриківський районний суд Дніпропетровської області

Караул О. А.

Ухвала від 21.02.2023

Цивільне

Петриківський районний суд Дніпропетровської області

Караул О. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні