Рішення
від 02.05.2023 по справі 910/2912/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

02.05.2023Справа № 910/2912/23Суддя Мудрий С.М. розглянувши справу

за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Столичні інженерні системи"

до товариства з обмеженою відповідальністю "Атмосфера Інжиніринг Сістемз"

про стягнення 1 650 878,65 грн.

При секретарі судового засідання: Габорак О.М.

Представники сторін:

від позивача: Жигала Леся Василівна - представник за довіреністю № 19/01/23 від 19.01.2023

від відповідача: не з`явилися.

ВСТАНОВИВ:

До Господарського суду міста Києва надійшла позовна заява товариства з обмеженою відповідальністю "Столичні інженерні системи" до товариства з обмеженою відповідальністю "Атмосфера Інжиніринг Сістемз" про стягнення 1 650 878,65 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що між сторонами укладено договір субпідряду №ОВ-5/08-20-Р9 на виконання робіт від 05.08.2020.

Проте, в порушення умов договору позивач не оплатив прийняті ним роботи за актами приймання виконаних підрядником/позивачем робіт за грудень 2021 року на суму 172 644,39 грн. та січень 2022 на суму 1 228 688,02 грн.

У зв`язку з чим просить суд стягнути з відповідача основний борг в розмірі 1 401 332,41 грн. та пеню в розмірі 249 546,24 грн.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 01.03.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Вирішено справу розглядати за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання у справі призначено на 21.03.2023.

У підготовче засідання 21.03.2023 не з`явився відповідач та не повідомив про причини неявки, хоча про місце, дату та час засідання повідомлений належним чином.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 21.03.2023 відкладено підготовче засідання на 11.04.2023.

30.03.2023 через відділ діловодства суду від позивача надійшли додаткові пояснення.

У підготовче засідання 11.04.2023 не з`явився відповідач та не повідомив про причини неявки, хоча про місце, дату та час засідання повідомлений належним чином.

Представник позивача не заперечувала щодо закриття підготовчого провадження.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 11.04.2023 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті за правилами загального позовного провадження на 02.05.2023.

В судове засіданні 02.05.2023 не з`явився відповідач та не повідомив про причини неявки, хоча про місце, дату та час засідання повідомлений належним чином.

Представник позивача підтримав позовні вимоги, просив позов задовольнити в повному обсязі.

Відповідач не скористався наданим йому законом правом подати письмові заперечення проти позову.

Відповідно до ч. 2 ст. 178 ГПК України суд вирішує справу за наявними матеріалами.

В судовому засіданні на підставі ст. 240 Господарського процесуального кодексу України проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні дані, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

Частина 1 статті 202 ЦК України передбачає, що правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Згідно ч.1 статті 509 ЦК України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Відповідно до ч. 2 статті 509 ЦК України, зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Згідно п.1 ч. 2 статті 11 ЦК України, підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Частина 1 статті 626 ЦК України передбачає, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

05.08.2020 між товариством з обмеженою відповідальністю "Столичні інженерні системи" (субпідрядник) та товариством з обмеженою відповідальністю "Атмосфера Інжиніринг Сістемз" (підрядник) укладено договір субпідряду №ОВ-5/08-20-Р9 на виконання робіт, з подальшими змінами та доповненнями, внесеними відповідними додатковими угодами.

Відповідно до п.2.1 договору субпідрядник за завданням підрядника зобов`язується на свій ризик, власними силами і засобами, з використанням власних ресурсів або ресурсів, наданих підрядником, у відповідності до проектної документації та робочої документації, умов договору, діючих будівельних норм і правил та у визначений договором строк роботи з влаштуванню внутрішніх систем опалення вбудованих приміщень (далі - роботи) на об`єкті "Житловий будинок, що знаходиться за адресою: Набережно-Рибальська дорога, 9", що знаходиться за адресою: вул. Набережно-Рибальська дорога, 9, м. Київ, а підрядник зобов`язується надати субпідряднику фронт робіт, проектну документації та робочої документації, прийняти закінчені роботи і оплатити їх вартість у відповідності до умов договору.

Відповідно до ч.1 статті 837 ЦК України за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов`язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов`язується прийняти та оплатити виконану роботу.

Згідно з ч.2 статті 837 ЦК України договір підряду може укладатися на виготовлення, обробку, переробку, ремонт речі або на виконання іншої роботи з переданням її результату замовникові.

Відповідно до статті 838 ЦК України підрядник має право, якщо інше не встановлено договором, залучити до виконання роботи інших осіб (субпідрядників), залишаючись відповідальним перед замовником за результат їхньої роботи. У цьому разі підрядник виступає перед замовником як генеральний підрядник, а перед субпідрядником - як замовник. Генеральний підрядник відповідає перед субпідрядником за невиконання або неналежне виконання замовником своїх обов`язків за договором підряду, а перед замовником - за порушення субпідрядником свого обов`язку. Замовник і субпідрядник не мають права пред`являти один одному вимоги, пов`язані з порушенням договорів, укладених кожним з них з генеральним підрядником, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно з ч.1-3 статті 844 ЦК України ціна у договорі підряду може бути визначена у кошторисі. Якщо робота виконується відповідно до кошторису, складеного підрядником, кошторис набирає чинності та стає частиною договору підряду з моменту підтвердження його замовником. Кошторис на виконання робіт може бути приблизним або твердим. Кошторис є твердим, якщо інше не встановлено договором. Зміни до твердого кошторису можуть вноситися лише за погодженням сторін.

Відповідно до п.2.2 договору сторони дійшли згоди, що конкретні види робіт згідно з Державним класифікатором продукції та послуг ДК 0126:2010, договірна ціна за кожним видом робіт та календарним графіком виконання та фінансування кожного виду робіт будуть погоджені ними у відповідних додаткових угодах, додатках до додаткових угод та додатках до цього договору, які всі разом та кожен окремо є невід`ємною частиною даного договору. У зв`язку із вищевикладеним, сторони дійшли згоди, що надалі по тексту під посиланням на договір матиметься на увазі посилання в тому числі і на відповідні додаткові угоди з додатками, як на його невід`ємну частину.

Згідно з п.3.1 договору сторони домовились, що загальна вартість робіт за цим договором становить загальну вартість виконаних субпідрядником та прийнятих підрядником робіт на підставі актів приймання-передачі виконаних будівельних робіт по Ф№КБ-2В, що складаються окремо до кожної додаткової угоди на окремий вид робіт та довідки про вартість виконаних робіт та витрат по Ф№КБ-3 з підтверджуючими її кошторисними розрахунками.

Оплата робіт за цим договором здійснюється підрядником у національній валюті України - гривні, шляхом перерахування коштів на поточний рахунок підрядника за кожною додатковою угодою окремо (п.3.3 договору).

Пунктом 3.5 договору передбачено, що оплата робіт та ресурсів за цим договором здійснюється підрядником за фактично виконані належним чином роботи на підставі підписаних сторонами актів виконаних робіт Ф№КБ-2В, довідки Ф№КБ-3 в строк до 15-го числа місяця, наступного за звітним, за вирахуванням сум авансових платежів, сплачених у порядку та строки, передбачених цим договором.

Відповідно до п. 3.6 договору підрядник може перераховувати субпідряднику аванс на придбання ресурсів у розмірі 100% вартості ресурсів, необхідних для виконання робіт у поточному місяці та/або до 30% вартості обсягу будівельно-монтажних робіт у поточному місяці, на підставі підписаного сторонами графіку виконання та фінансування робіт (додаток №2 до договору). Субпідрядник зобов`язується використати одержаний аванс на придбання і постачання необхідних для виконання робіт ресурсів протягом 1 (одного) місяця після одержання авансу. Після закінчення місячного терміну невикористані суми авансу повертаються підряднику.

У пункті 3.12 договору сторони домовились, що оплата за виконані роботи субпідрядником здійснюється у розмірі 95% від вартості виконаних робіт (без урахування вартості ресурсі що надані підрядником субпідряднику), визначених у кожному акті прийнятих робіт Ф№КБ-2В.

Сторони погодились, що 5% відсотків від вартості виконаних робіт залишається у якості відкладеного платежу (гарантійного фонду) та перераховується субпідряднику підрядником через 12 (дванадцять) місяців після підписання останнього акту приймання-передачі виконаних будівельних робіт, за умови відсутності недоліків із сторони субпідрядника (п. 3.13 договору).

Пунктом 4.1 договору передбачено, що субпідрядник зобов`язується виконати роботи в строки, що встановлені в календарному графіку виконання та фінансування робіт, який є додатком до цього договору або додаткової угоди до договору.

Виконання робіт повинно здійснюватися відповідно до умов договору, проектної документації та робочої документації, технологічних карт, вимог діючих норм і правил, встановлених нормативними документами, умовами цього договору (п. 10.1 договору).

Згідно з п. 12.1 договору передача виконаних робіт за договором здійснюється щомісячно шляхом оформлення та підписання сторонами двосторонніх актів та довідок Ф№КБ-3. Акти та довідки Ф№КБ-3 складаються підрядником та з підписом представника технічного нагляду замовника на об`єкті надаються генпідряднику в строк до 05-го числа місяця, наступного за звітним та включають обсяг виконаних робіт з першого по останній день звітного місяця.

Субпідрядник повідомляє підрядника про готовність до передачі виконаних робіт, які підрядник зобов`язаний оглянути та перевірити спільно з субпідрядником, і при відсутності зауважень до якості та обсягів виконаних робіт, використаних ресурсів, підписати акти та довідку Ф№КБ-3, що були надані субпідряднику в строк до 05-го числа (включно) місяця, наступного за звітним із підписам представника технічного нагляду підрядника на об`єкті, та передати їх другі екземпляри субпідряднику протягом 10 (десяти) робочих днів з дати отримання акту та довідки Ф№КБ-3 або надати мотивовану відмову від прийняття робіт (п. 12.3 договору).

Відповідно до ч.1-2 статті 853 ЦК України замовник зобов`язаний прийняти роботу, виконану підрядником відповідно до договору підряду, оглянути її і в разі виявлення допущених у роботі відступів від умов договору або інших недоліків негайно заявити про них підрядникові. Якщо замовник не зробить такої заяви, він втрачає право у подальшому посилатися на ці відступи від умов договору або недоліки у виконаній роботі. Замовник, який прийняв роботу без перевірки, позбавляється права посилатися на недоліки роботи, які могли бути встановлені при звичайному способі її прийняття (явні недоліки).

Частиною 4 статті 882 ЦК України передбачено, що передання робіт підрядником і прийняття їх замовником оформляється актом, підписаним обома сторонами. У разі відмови однієї із сторін від підписання акта про це вказується в акті і він підписується другою стороною.

Звертаючись до суду з даним позовом, товариство з обмеженою відповідальністю "Столичні інженерні системи" зазначає, що ним було виконано, а відповідачем - прийнято виконані роботи в повному обсязі, без зауважень до якості та обсягів виконаних робіт. Позивачем за договором згідно актів приймання виконаних будівельних робіт виконано робіт на загальну суму 3 416 332,41 грн., проте відповідач такі роботи оплатив лише частково, тож заборгованість відповідача перед позивачем складає 1 401 332,42 грн.

З наявних в матеріалах справи актів приймання виконаних будівельних робіт та довідок про вартість виконаних будівельних робіт та витрати, підписаними сторонами вбачається, що позивачем виконано роботи, які прийняті відповідачем, а саме: за грудень 2021 року на загальну суму 272 570,75 грн. та за січень 2022 року на суму 1 228 688,02 грн.

Також, позивачем зазначено, що на момент підписання сторонами акту приймання виконаних будівельних робіт та довідки про вартість виконаних робіт та витрат за грудень 2021 року на суму 272 570,75 грн. у позивача був аванс у розмірі 99 926,36 грн., з урахуванням якого заборгованість відповідача перед позивачем за виконані роботи згідно акту приймання виконаних будівельних робіт та довідки про вартість виконаних робіт та витрат за грудень 2021 року складає 172 644,39 грн.

Так, відповідачем не було оплачено прийняті ним роботи за актами приймання виконаних підрядником робіт за договором за грудень 2021 року на суму 172 644,39 грн. та січень 2022 року на суму 1 228 688,02 грн.

Відповідно до ст.193 Господарського кодексу України, суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Зазначене також кореспондується зі ст.ст. 525, 526 ЦК України відповідно до яких зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Стаття 629 ЦК України передбачає, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Відповідно до статті 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Частина 1 статті 612 ЦК України передбачає, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Враховуючи вищезазначене, факт наявності основної заборгованості за договором у відповідача перед позивачем в сумі 1 401 332,41грн. належним чином доведений, документально підтверджений та не спростований відповідачем, тому позовні вимоги визнаються судом обґрунтовані та такими, що підлягають задоволенню.

У зв`язку з неналежним виконання грошових зобов`язань за договором, позивач просить стягнути з відповідача пеню, яка нарахована по кожному акту окремо в розмірі 249 546,24 грн.

Пунктом 1 ст. 216 Господарського кодексу України встановлено що, учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.

Згідно п. 1 ст. 218 Господарського кодексу України, підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.

Відповідно до п. 1 ст. 230 Господарського кодексу України, штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.

Відповідно до ст. 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.

Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.

Відповідно до ч.6 статті 232 ГК України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.

Пунктом 14.3 договору сторони домовились, що у випадку порушення встановлених договором та додатками до нього строків оплати виконаних робіт, підрядник сплачує субпідряднику, на його вимогу, пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період порушення зобов`язання, від суми простроченої заборгованості, за кожен день прострочення платежу.

Суд погоджується з розрахунком пені в розмірі 249 546,24 грн. наданим позивачем і вважає його обґрунтованим, а вимоги такими, що підлягають задоволенню.

Частинами 3, 4 статті 13 ГПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Відповідно до ч.1 ст.73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно з ч. 1 статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування (ч. 1 статті 76 ГПК України).

Відповідно до ч. 1 статті 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Відповідно до положень ст. 2 ГПК України завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави. При цьому, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, згідно положень ст. 74 ГПК України.

Згідно зі ст. 79 ГПК України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.

Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Судовий збір згідно ст. 129 Господарського процесуального кодексу України підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.

На підставі викладеного, керуючись ч. 3,4 ст. 13, ч.1 ст. 73, ч.1 ст. 74, ч.1 ст. 77, ст.ст. 79, 129, ч.2 ст. 178, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Атмосфера Інжиніринг Сістемз" (01010, м. Київ, провулок Хрестовий, будинок 6; код ЄДРПОУ 42828431) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Столичні інженерні системи" (04112, м. Київ, вул. Гонти Івана, будинок 3А, код ЄДРПОУ 38760857) заборгованість в розмірі 1 401 332 (один мільйон чотириста одна тисяча триста тридцять дві) грн. 41 коп., пеню в розмірі 249 546 (двісті сорок дев`ять тисяч п`ятсот сорок шість) грн. 24 коп. та судовий збір у розмірі 24 763 (двадцять чотири тисячі сімсот шістдесят три) грн. 18 коп.

3. Після набрання рішенням законної сили видати наказ.

Відповідно до ч. 1, 2 статті 241 ГПК України, рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Дата підписання рішення: 16.05.2023 року.

Суддя С. М. Мудрий

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення02.05.2023
Оприлюднено18.05.2023
Номер документу110879046
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань надання послуг будівельного підряду

Судовий реєстр по справі —910/2912/23

Рішення від 02.05.2023

Господарське

Господарський суд міста Києва

Мудрий С.М.

Ухвала від 11.04.2023

Господарське

Господарський суд міста Києва

Мудрий С.М.

Ухвала від 21.03.2023

Господарське

Господарський суд міста Києва

Мудрий С.М.

Ухвала від 01.03.2023

Господарське

Господарський суд міста Києва

Мудрий С.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні