ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
11 травня 2023 року м. ТернопільСправа № 921/24/23 Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Боровця Я.Я.
розглянувши клопотання керівника Бучацької окружної прокуратури в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області про долучення доказів ( вх. №4082 від 11.05.2023)
у справі №921/24/23
за позовом Керівника Бучацької окружної прокуратури, вул. Міцкевича, 10А, м. Бучач, Тернопільська область в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області, вул. Шашкевича, 3, м. Тернопіль
до відповідача Заліщицького житлово-комунального підприємства, вул. Ст. Бандери, 2, м. Заліщики, Тернопільська область
про стягнення шкоди у розмірі 12 737 938,50 грн.
ВСТАНОВИВ:
Керівник Бучацької окружної прокуратури в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області звернувся до Господарського суду Тернопільської області із позовом до відповідача Заліщицького житлово-комунального підприємства про стягнення шкоди у розмірі 12 737 938,50 грн.
Відповідно до Витягу з протоколу автоматизованого розподілу судових справ між суддями від 16.01.2023, для розгляду справи №921/24/23 визначено суддю Боровця Я.Я.
Ухвалою Господарського суду Тернопільської області від 18.01.2023 відкрито провадження у справі №921/24/23 за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 16.02.2023.
Протокольними ухвалами від 16.02.2023 та від 07.03.2023 підготовче засідання відкладалося відповідно на 07.03.2023 та на 23.03.2023.
У підготовчому засіданні 23.03.2023 оголошувалася перерва до 03.04.2023, про що відображено у протоколі судового засідання.
Також, ухвалою суду від 23.03.2023 продовжено строк підготовчого провадження у справі №921/24/23 на 30 днів.
Протокольною ухвалою від 03.04.2023 підготовче засідання відкладалося на 13.04.2023.
У підготовчому засіданні 13.04.2023 оголошувалася перерва до 11.05.2023, про що відображено у протоколі судового засідання.
11.05.2023 позивач звернувся до Господарського суду Тернопільської області з клопотанням (вх. №4082) про долучення доказів до матеріалів справи і поновлення строку на їх подання з підстав, викладених в ньому.
Розглянувши клопотання позивача про поновлення процесуального строку на подання відзиву, суд дійшов висновку про його задоволення, з наступних підстав.
Завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави (стаття 2 ГПК України).
Основними засадами (принципами) господарського судочинства є, в тому числі, рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом та змагальність сторін (стаття 3 ГПК України).
Приписами статті 42 ГПК України встановлено, що учасники справи мають право, зокрема, подавати докази, заяви, клопотання, надавати пояснення суду, свої доводи, міркування щодо питань, які виникають під час судового розгляду.
Частиною 8 статті 80 ГПК України визначено, що докази, не подані у встановлений законом або судом строк, до розгляду судом не приймаються, крім випадку, коли особа, яка їх подає, обґрунтувала неможливість їх подання у вказаний строк з причин, що не залежали від неї.
Відповідно до статті 161 ГПК України при розгляді справи судом в порядку позовного провадження учасники справи викладають письмово свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення та міркування щодо предмета спору виключно у заявах по суті справи, визначених цим Кодексом. Заявами по суті справи є: позовна заява; відзив на позовну заяву (відзив); відповідь на відзив; заперечення; пояснення третьої особи щодо позову або відзиву. Підстави, час та черговість подання заяв по суті справи визначаються цим Кодексом або судом у передбачених цим Кодексом випадках. Подання заяв по суті справи є правом учасників справи.
Окрім того, згідно статей 113, 114 ГПК України, строки, в межах яких вчиняються процесуальні дії, встановлюються законом, а якщо такі строки законом не визначені, - встановлюються судом.
Суд має встановлювати розумні строки для вчинення процесуальної дії. Строк є розумним, якщо він передбачає час, достатній, з урахуванням обставин справи, для вчинення процесуальної дії, та відповідає завданню господарського судочинства.
Перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов`язано його початок. Якщо закінчення строку припадає на вихідний, святковий чи інший неробочий день, останнім днем строку є перший після нього робочий день. Строк не вважається пропущеним, якщо до його закінчення заява, скарга, інші документи чи матеріали або грошові кошти здані на пошту чи передані іншими відповідними засобами зв`язку (частини 1, 4, 7 стаття 116 ГПК України).
Право на вчинення процесуальних дій втрачається із закінченням встановленого законом або призначеного судом строку (частина 1 статті 118 ГПК України).
Поряд із цим, частиною 1 статті 119 ГПК України передбачено, що суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Частиною 4 статті 119 ГПК України встановлено, що одночасно із поданням заяви про поновлення процесуального строку має бути вчинена процесуальна дія (подані заява, скарга, документи тощо), стосовно якої пропущено строк.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожній фізичній або юридичній особі гарантується право на розгляд судом упродовж розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також справи про адміністративне правопорушення, в якій вона є стороною.
Поняття розумного строку не має чіткого визначення, проте розумним слід уважати строк, який необхідний для вирішення справи у відповідності до вимог матеріального та процесуального законодавства.
Вирішення питання щодо поновлення строку перебуває в межах дискреційних повноважень суду, який за заявою сторони, прокурора чи з своєї ініціативи може визнати причину пропуску встановленого законом процесуального строку поважною і відновити пропущений строк, крім випадків, передбачених ГПК України. Отже, вирішуючи це питання, суд, з урахуванням конкретних обставин справи, має оцінити на предмет поважності причини пропуску встановленого законом процесуального строку, і залежно від встановленого вирішити питання про поновлення або відмову у поновленні цього строку (правова позицію Верховного Суду, викладено у постанові від 09.10.2019 у справі № 910/22695/13).
Відповідно до частини 1 статті 177 ГПК України, завданнями підготовчого провадження є, зокрема, з`ясування заперечень проти позовних вимог; визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів; вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті.
З огляду на викладене, суд вважає за необхідне задовольнити клопотання, поновити позивачу строк на подання доказів і долучити подані докази до матеріалів справи.
Як визначено статтею 169 Господарського процесуального кодексу України заяви, клопотання і заперечення подаються в письмові формі та розглядаються в порядку, встановленому ГПК України.
Статтею 182 ГПК України визначено, що у підготовчому засіданні суд вирішує заяви та клопотання учасників справи.
Процедурні питання, пов`язані з рухом справи в суді першої інстанції, клопотання та заяви осіб, які беруть участь у справі, питання про відкладення розгляду справи та оголошення перерви, зупинення або закриття провадження у справі, залишення заяви без розгляду, а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом, вирішуються судом шляхом постановлення ухвали (частина 2 статті 232 ГПК України).
Керуючись статтями 232, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
УХВАЛИВ:
1. Поновити процесуальний строк на подання доказів та долучити подані докази до матеріалів справи №921/17/23.
2. Копію ухвали надіслати:
- засобами електронного зв`язку:
Керівнику Бучацької окружної прокуратури, електронна адреса/пошта: buchach@tern.gp.gov.ua.
Державній екологічній інспекції у Тернопільській області, електронна адреса/пошта: tern@dei.gov.ua.
Тернопільській обласній прокуратурі, електронна адреса/пошта: inbox@tern.gp.gov.ua.
- рекомендованою кореспонденцією з повідомленням про вручення поштового відправлення:
Заліщицькому житлово-комунальному підприємству, вул. Ст. Бандери, 2, м. Заліщики, Тернопільська область.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання "15" травня 2023 року та оскарженню не підлягає.
Учасники справи можуть отримати інформацію у справі на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб - адресою: https://te.court.gov.ua/sud5022.
Суддя Я.Я. Боровець
Суд | Господарський суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 11.05.2023 |
Оприлюднено | 18.05.2023 |
Номер документу | 110879885 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, щодо недоговірних зобов’язань про відшкодування шкоди |
Господарське
Господарський суд Тернопільської області
Боровець Я.Я.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні