ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 травня 2023 рокуЛьвівСправа № 300/1237/22 пров. № А/857/4563/23
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді Курильця А.Р.,
суддів Мікули О.І., Пліша М.А.,
з участю секретаря Хомича О.Р.,
представника позивача Павловської Я.П.,
представника відповідача Токара В.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції апеляційну скаргу Головного управління ДПС в Івано-Франківській області на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 14 лютого 2023 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ЗАХІД ОПТ ТРАНС" до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень,-
суддя в 1-й інстанції - Чуприна О.В.,
час ухвалення рішення - 14.02.2023 року,
місце ухвалення рішення - м.Івано-Франківськ,
дата складання повного тексту рішення - 14.02.2023 року,
в с т а н о в и в :
Товариство з обмеженою відповідальністю "ЗАХІД ОПТ ТРАНС" звернулося в суд з позовом до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 14 лютого 2023 року позов задоволено.
Не погоджуючись з таким рішенням суду, Головне управління ДПС в Івано-Франківській області подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з`ясування обставин справи та невідповідність висновків суду фактичним обставинам справи, просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове про відмову в задоволенні позову.
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує тим, що ТзОВ "Захід Опт Транс" подало до контролюючого органу спірні податкові накладні, реєстрацію яких ДПС України зупинило, з пропозицією надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про їх реєстрацію. В свою чергу, ТзОВ "Захід Опт Транс" направлено до ГУ ДПС в Івано-Франківській області повідомлення №5 від 06.01.2022 про надання пояснень та копій документів щодо податкової накладної від 24.12.2021 за №63 (26 додатків), повідомлення №1 від 24.12.2021 про надання пояснень та копій документів щодо ПН від 01.12.2021 за №№2-9, 16-19 (27 додатків), повідомлення №2 від 24.12.2021 про надання пояснень та копій документів щодо ПН від 02.12.2021 за №№20-23 (16 додатків), повідомлення №3 від 24.12.2021 про надання пояснень та копій документів щодо ПН від 06.12.2021 за №№24-25 (17 додатків), повідомлення №4 від 24.12.2021 про надання пояснень та копій документів щодо ПН від 08.12.2021 за №№26-27 (17 додатків), повідомлення №6 від 24.12.2021 про надання пояснень та копій документів щодо ПН від 08.12.2021 за №№28-31 (25 додатків), повідомлення №10 від 06.01.2022 про надання пояснень та копій документів щодо ПН від 12.12.2021 за №№84-90 (19 додатків), повідомлення №12 від 06.01.2022 про надання пояснень та копій документів щодо ПН від 24.12.2021 за №№91-95 (21 додатків), повідомлення №2 від 12.01.2022 про надання пояснень та копій документів щодо ПН від 24.12.2021 за №№96-98 (17 додатків), повідомлення №1 від 13.01.2022 про надання пояснень та копій документів щодо ПН від 24.12.2021 за №99 (17 додатків), повідомлення №11 від 06.01.2022 про надання пояснень та копій документів щодо ПН від 30.12.2021 за №№100-108 (26 додатків), повідомлення №1 від 12.01.2022 про надання пояснень та копій документів щодо ПН від 30.12.2021 за №109-111 (18 додатків), повідомлення №1 від 24.01.2022 про надання пояснень та копій документів щодо ПН від 01.01.2022 за №№1-17 (30 додатків), повідомлення №1 від 08.02.2022 про надання пояснень та копій документів щодо ПН від 26.01.2022 за №№18-24 (25 додатків). Всі долучені до повідомлень документи винесені на розгляд комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН або відмову в такій реєстрації. За результатом розгляду поданих позивачем документів комісією ДПС в області (надалі по тексту також - комісією обласного рівня) прийнято оскаржувані рішення про відмову в реєстрації податкових накладних. Підставою для відмови слугувало не подання позивачем "первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних" і "розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків", а також "надання позивачем копій документів, складених із порушенням законодавства". Крім того, за результатами аналізу зібраної податкової інформації в ІС "Податковий блок" та ІС "Архів електронної звітності" встановлено наступне: "протягом липня 2021 року товариством здійснено імпорт "важкі дистиляти, газойлі: паливо дизельне клас С. LST EN 590:2013+А1:2017" (УКТ ЗЕД 271019430) в кількості 762.0 (тон) та бензин автомобільний, не етильований А-95 "Premium" (УКТ ЗЕД 2710124512) в кількості 287.4 (тон) при сплаті ПДВ митним органам відповідно даним СЕА - 6 030,4 тис. грн. Заявку про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального або спирту етильованого та/або акцизних складів подано від 04.08.2021. Відсутня інформація щодо наявності місць зберігання у відповідності (20-ОПП) та придбання супутніх послуг у сторонніх осіб, що ставить під сумнів їх реальність. При цьому відповідно до даних ЄРПН реалізовано "паливо дизельне" (УКТ ЗЕД 271019430) в кількості 226.0 (тон), де основним покупцем є ТОВ "ПТФ" Укр-Петроль" (41579579). Згідно баз даних органів ДПС наявна інформація щодо внесення ТОВ "ПТФ" Укр-Петроль" (41579579) до переліку ризикованості згідно пункту 8 Критеріям. Враховуючи вищенаведене було запропоновано включити ТОВ "Захід Опт Транс" до переліку ризикованих СГ згідно пункту 8 Критеріїв ризикованості". За вказаних обставин, структурним підрозділом Головного управління ДПС в області надано пропозицію на розгляд Комісії щодо віднесення ТзОВ "Захід Опт Транс" до переліку ризикових підприємств. В свою чергу, рішенням про відповідність/невідповідність платника податків критеріям ризиковості платника податків від 01.12.2021 за №49007, на підставі пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податків, визначено відповідність позивача критеріям ризиковості платника податку. Більше того, наголошують, що позивачем подано до суду інший пакет документів, ніж ті, що були подані контролюючому органу. Зважаючи на такі обставини просив в задоволенні позову відмовити.
Представник відповідача в судовому засіданні апеляційну скаргу підтримав, просить рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 14 лютого 2023 року скасувати та прийняти постанову, якою в задоволенні позову відмовити.
Представник позивача в судовому засіданні апеляційну скаргу підтримала, просить рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 14 лютого 2023 залишити без змін.
Інші учасники справи в судове засідання не з`явилися, належним чином повідомлялися про час і місце апеляційного розгляду справи, і оскільки їхня явка в суді апеляційної інстанції не визнана судом обов`язковою, апеляційний розгляд справи проведено у їхній відсутності.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників справи, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги в їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з таких підстав.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Захід Опт Транс" є юридичною особою, державна реєстрація якої здійснена 10.06.2021, про що в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вчинено запис про проведення державної реєстрації позивача, а також зареєстровано платником податку на додану вартість.
Видами економічної діяльності ТзОВ "Захід Опт Транс" згідно кодів КВЕД є 46.71 "оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами (основний)"; 46.19 "діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту"; 46.21 "оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин"; 46.36 "оптова торгівля цукром, шоколадом і кондитерськими виробами"; 47.11 "роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами"; 47.19 "інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах"; 47.30 "роздрібна торгівля пальним"; 49.31 "пасажирський наземний транспорт міського та приміського сполучення"; 49.39 "інший пасажирський наземний транспорт, н.в.і.у."; 56.10 "діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування".
01.07.2021 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Захід Опт Транс" як продавцем і Товариством з обмеженою відповідальністю "Паливно-торгова фірма "Укр-Петроль" як покупцем укладено договір купівлі-продажу нафтопродуктів №279 (а.с.67-79 том ІІ).
За умовами вказаного договору, в тому числі пунктів 1.1., 2.1., 2.2., 4.1, 4.2., 4.3., 5.1.-5.4., продавець зобов`язується передати у власність Покупцю дизельне паливо в кількості 226 086,957 л по ціні 23,00 гривень, а покупець прийняти та оплатити нафтопродукти (надалі по тексту також - товар) в порядку та на умовах, визначених даним договором.
Кількість, ціна і загальна вартість, партії товару, що постачається покупцю, вказується у договорі. Загальна вартість даного договору становить загальну вартість товару, а саме 5 200 000,00 гривень.
Покупець самостійно забирає нафтопродукти власними бензовозами із жд цистерн продавця після зарахування коштів на розрахунковий рахунок продавця та підписання розхідної накладної. На відвантажений товар продавець виписує накладні, а покупець надає доручення відповідного зразка. Датою поставки товару являється дата підписання сторонами розхідної накладної, яка є невід`ємною частиною даного договору.
Оплата за товар покупцем проводиться шляхом 100% передоплати на розрахунковий рахунок продавця на підставі виставленого рахунку. Розрахунки між сторонами здійснюються в Українській валюті - гривнях в безготівковій формі шляхом перерахування коштів на розрахунковий рахунок продавця та/або передачі простого векселя. Дата передачі та реквізити векселя підтверджуються актом приймання передачі векселя. Оплата за товар здійснюється покупцем після підписання даного договору. Датою здійснення оплати являється дата зарахування коштів на розрахунковий рахунок продавця. За згодою сторін може бути здійснено інший порядок розрахунків.
Так, на виконання коментованого договору від 01.07.2021 за №279 ТзОВ "Захід Опт Транс" здійснено реалізацію ТзОВ "Паливно-торгова фірма "Укр-Петроль" товару згідно видаткових накладних:
- від 01.12.2021 за №№783, 787, 788, 789, 790, 822 на товар "паливо дизельне" загальною кількістю 39 100 л загальною вартістю 963 355,00 гривень (у тому числі ПДВ 160 559,17 гривень) і від 01.12.2021 за №№846, 847, 848, РН-0112015 на товар "бензин автомобільний А-92" загальною кількістю 55 900 л загальною вартістю 1 497 926,70 гривень (у тому числі ПДВ 249 654,45 гривень) (а.с.88-91 том ІІ, а.с.214-216 том ІІІ);
- від 01.12.2021 за №РН-0112016 і від 02.12.2021 за №№849, 850, 851, 852 на товар "бензин автомобільний А-92" загальною кількістю 62 400 л загальною вартістю 1 672 070,40 гривень (у тому числі ПДВ 278 678,40 гривень) (а.с.112-116 том ІІ);
- від 30.11.2021 за №1339 і від 06.12.2021 за №№ 853, 854 на товар "бензин автомобільний А-92" загальною кількістю 62 500 л загальною вартістю 1 456 382,00 гривень (у тому числі ПДВ 242 730,33 гривень) (а.с.129-131 том ІІ);
- від 08.12.2021 за 55, 856 на товар "бензин автомобільний А-92" загальною кількістю 29 500 л загальною вартістю 687 350,00 гривень (у тому числі ПДВ 114 558,33 гривень) (а.с.151-152 том ІІ);
- від 30.11.2021 за №1340, від 09.12.2021 за №РН-0912023 і від 10.12.2021 за №№857, 858, 859, 860 на товар "бензин автомобільний А-92" загальною кількістю 97 060 л загальною вартістю 2 455 853,22 гривень (у тому числі ПДВ 409 308,88 гривень) (а.с.178-183 том ІІ);
- від 21.12.2021 за № РН-2112029 і від 22.12.2021 за №№910, 911, 912, 913, 914, 915, 916, РН-2212037 на товар "паливо дизельне" загальною кількістю 117 000,00 л загальною вартістю 2 797 119,00 гривень (у тому числі ПДВ 466 286,50 гривень) (а.с.199-207 том ІІ);
- від 23.12.2021 за №РН-2312015 на товар "бензин автомобільний А-92" кількістю 27 950 л і від 23.12.2021 за №РН-2312017 на товар "паливо дизельне" кількістю 29 950 л загальною вартістю 1 449 303,00 гривень (у тому числі ПДВ 241 550,50 гривень) (а.с.224-225 том ІІ), а також видаткові накладні від 24.12.2021 за №№918-922 (відсутні в матеріалах справи) (а.с.216 том ІІ);
- від 24.12.2021 за №№ 946, 947, 948, РН-2412025 на товар "бензин автомобільний А-92" загальною кількістю 62 400 л загальною вартістю 1 597 315,20 гривень (у тому числі ПДВ 266 219,20 гривень) (а.с.235-238 том ІІ);
- від 25.12.2021 за №931 на товар "паливо дизельне" кількістю 4 974 л вартістю 122 410,14 гривень (у тому числі ПДВ 20 401,69 гривень) (а.с.249 том ІІ);
- від 29.12.2021 за №№ РН-2912016, РН-2912017, РН-2912018 і від 30.12.2021 за №№955, 956, 957, 958, 959, 960, 961, 962, 963 на товар "паливо дизельне" загальною кількістю 172 000 л загальною вартістю 4 283 660 гривень (у тому числі ПДВ 713 943,33 гривень) (а.с.16-24, 28-30 том ІІІ);
- від 30.12.2021 за №№964, 965, 966 на товар "паливо дизельне" загальною кількістю 29 500 л загальною вартістю 734 845,00 гривень (у тому числі ПДВ 122 474,17 гривень) (а.с.57-59 том ІІІ);
- від 01.01.2022 за №27 на товар "паливо дизельне" кількістю 7 450 л вартістю 185 579,50 гривень (у тому числі ПДВ 30 929,92 гривень) (а.с.77 том ІІІ), а також видаткові накладні від 01.01.2022 за №№23-26, 45-50, 53-57, 60 (відсутні в матеріалах справи) (а.с.67-68 том ІІІ);
- від 26.01.2022 за №№33, 34, 39, 40, 41, 51 на товар "бензин автомобільний А-95" загальною кількістю 59 106 л загальною вартістю 1 820 464,80 гривень (у тому числі ПДВ 303 410,80 гривень) (а.с.43-48 том ІІІ).
Транспортування вказаного товару здійснено транспортом ТзОВ "Паливно-торгова фірма "Укр-Петроль" згідно товарно-транспортних накладних від 01.12.2021 за №№789, 793, 794, 795, 796, 828, 852, 853, 854, від 02.12.2021 за №№855, 856, 857, 858, від 06.12.2021 за №№ 859, 860, від 08.12.2021 за №№861, 862, від 10.12.2021 за №№863, 864, 865, 866, від 01.01.2022 за №54, від 26.01.2022 за №№38 43, 50, 51, 52, 63 (а.с.84-86, 107-110, 127-128, 149-150, 173-176 том ІІ, а.с.49-53, 76, 94, 211-213 том ІІІ).
ТзОВ "Захід Опт Транс" виписано рахунки на оплату від 12.11.2021 за №79, від 08.12.2021 за №85, від 09.12.2021 за №86, від 10.12.2021 за №87, від 17.12.2021 за №93, від 23.12.2021 за №94, від 28.12.2021 за №95, від 30.12.2021 за №96, від 11.01.2022 за №1, від 12.01.2022 за №2, від 14.01.2022 за №3, від 17.01.2022 за №4, від18.01.2022 за №5, від 28.01.2022 за №6, від 31.01.2022 за №7 на загальну суму 12 891 000,00 гривень, в тому числі ПДВ 2 148 499,99 гривень (а.с.80, 142, 161-162, 192, 219 том ІІ, а.с.9-10, 69-71, 86-89 том ІІІ). В свою чергу, ТзОВ "Паливно-торгова фірма "Укр-Петроль" частково проведено розрахунок за товар, що засвідчується наявними в матеріалах справи копіями платіжних доручень від 12.11.2021 за №№5204, 5205, 5210, від 08.12.2021 за №№221, 222, від 09.12.2021 за №227, від 10.12.2021 за №№233, 234, 235, 236, 237, 238, 241, від 17.12.2021 за №№285, 286, 287, 288, 289, 290, від 28.12.2021 за №№334, 337, від 30.12.2021 за №№352, 353, 354, 355, 356, 357, 358, від 11.01.2022 за №31, від 12.01.2022 за №35, від 14.01.2022 за №№53, 54, 55, від 17.01.2022 за №59, від 18.01.2022 за №63, від 28.01.2022 за №128, від 31.01.2022 за №158 на загальну суму 11 526 000,00 гривень, що фактично дорівнює вартості товару з ПДВ (а.с.81-83, 168-172, 194-196 том ІІ, а.с.11-15, 72-75, 90-93, 217 том ІІІ).
Також, 20.07.2021 між ТзОВ "Захід Опт Транс" (продавець) і ДП "Агрофірма фірма "Луга-Нова" ПП "Універсам" (покупець), укладено договір купівлі-продажу нафтопродуктів №20/07 від 20.07.2021 (а.с.36-38 том ІІ).
За умовами вказаного договору, в тому числі пунктів 1.1.-1.4., 2.1.-2.2., 4.1.-4.3., 5.1.-5.5., продавець зобов`язується передати у власність покупцю, а покупець прийняти та оплатити нафтопродукти (надалі по тексту - товар) в порядку та на умовах, визначених даним договором.
Об`єм партії нафтопродуктів по номенклатурі, за який здійснюється попередня оплата, узгоджується сторонами додатково, визначається в рахунку продавця, виставленому на адресу покупця. Підставою для оплати є рахунок, накладна на відвантаження нафтопродуктів із посиланням на даний договір. Підтвердженням розрахунків є оригінал проведеного платіжного доручення, завірений банківською установою.
Покупець самостійно вивозить нафтопродукти власним транспортом (бензовозами) з під`їзної колії жд цистерн продавця. На відвантажений товар продавець виписує товаросупровідні документи (накладні ТТН), а покупець надає доручення відповідного зразка. Датою поставки являється дата підписання сторонами видаткової (розхідної) накладної, яка є невід`ємною частиною даного договору.
Оплата за товар покупцем проводиться шляхом 100% передоплати на розрахунковий рахунок продавця на підставі виставленого рахунку. Розрахунки між сторонами здійснюються в Українській валюті - гривнях в безготівковій формі шляхом перерахування коштів на розрахунковий рахунок продавця та/або передачі простого векселя. Дата передачі та реквізити векселя підтверджуються актом приймання передачі векселя. Оплата за товар здійснюється покупцем після підписання даного договору. Датою здійснення оплати являється дата зарахування коштів на розрахунковий рахунок продавця. За згодою сторін може бути здійснено інший порядок розрахунків. Ціна товару обумовлюється сторонами у рахунку-фактурі та/чи видаткових документах (видаткових накладних), які складають невід`ємну частину даного договору.
ТзОВ "Захід Опт Транс" виписано рахунок на оплату №91 від 24.12.2021 на суму 3 900 000,00 гривень, в тому числі ПДВ 650 000,00 гривень (а.с.39 том ІІ), а ДП "Агрофірма фірма "Луга-Нова" ПП "Універсам" проведено розрахунок за товар, що засвідчується наявними в матеріалах справи копіями платіжних доручень від 24.12.2021 за №№7423, 7424, 7425, 7426, 7427, 7428, 7429, 7430 на загальну суму 3 900 000,00 гривень, що фактично дорівнює вартості товару з ПДВ (а.с.40-47 том ІІ).
Додатково ТзОВ "Захід Опт Транс", на підтвердження здійснення господарської операції щодо реалізації товару ДП "Агрофірма фірма "Луга-Нова" ПП "Універсам" складено, підписано і долучено до матеріалів справи акти звірки взаєморозрахунків (звірки) із вказаним контрагентом за листопад-грудень 2021 року (а.с.54-55 том ІІ).
У своїх поясненнях із посиланням на первинні бухгалтерські документи позивач стверджує, що реалізований товар, а саме "паливо дизельне" і "бензин автомобільний А-95" придбаний у постачальника ТзОВ "ОрленЛетува" (країна виробник Литва), а товар "бензин автомобільний А-92" у постачальника ТзОВ "НК Фаворит Ойл" (країна виробник Білорусія).
За фактом реалізації вище коментованого товару ТзОВ "Захід Опт Транс" складені наступні податкові накладні для їх реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних:
- №63 від 24.12.2021 на загальну суму 3 900 000,00 гривень, в тому числі ПДВ 650 000,00 гривень, покупець - ДП "Агрофірма фірма "Луга-Нова" ПП "Універсам" (а.с.26-27 том І);
- №16 від 01.12.2021 на загальну суму 423 440,00 гривень, в тому числі ПДВ 70 573,33 гривень; №17 від 01.12.2021 на загальну суму 107 200,00 гривень, в тому числі ПДВ 17 866,67 гривень; №18 від 01.12.2021 на загальну суму 218 338,50 гривень, в тому числі ПДВ 36 389,75 гривень; №20 від 02.12.2021 на загальну суму 211 720,00 гривень, в тому числі ПДВ 35 286,67 гривень; №21 від 02.12.2021 на загальну суму 377 880,00 гривень, в тому числі ПДВ 62 980,00 гривень; №22 від 02.12.2021 на загальну суму 109 880,00 гривень, в тому числі ПДВ 18 313,33 гривень; №23 від 02.12.2021 на загальну суму 136 555,20 гривень, в тому числі ПДВ 22 759,20 гривень; №24 від 06.12.2021 на загальну суму 342 510,00 гривень, в тому числі ПДВ 57 085,00 гривень; №25 від 06.12.2021 на загальну суму 344 840,00 гривень, в тому числі ПДВ 57 473,33 гривень; №26 від 08.12.2021 на загальну суму 344 840,00 гривень, в тому числі ПДВ 57 473,33 гривень, №27 від 08.12.2021 на загальну суму 342 510,00 гривень, в тому числі ПДВ 57 085,00 гривень; №28 від 10.12.2021 на загальну суму 485 080,00 гривень, в тому числі ПДВ 80 846,67 гривень; №29 від 10.12.2021, на загальну суму 272 020,00 гривень, в тому числі ПДВ 45 336,67 гривень; №30 від 10.12.2021 на загальну суму 81 573,30 гривень, в тому числі ПДВ 13 595,55 гривень; №31 від 10.12.2021 на загальну суму 88 120,60 гривень, в тому числі ПДВ 14 686,77 гривень; №84 від 22.12.2021 на загальну суму 296 484,00 гривень, в тому числі ПДВ 49 414,00 гривень; №85 від 22.12.2021 на загальну суму 121 941,00 гривень, в тому числі ПДВ 20 323,50 гривень; №86 від 22.12.2021 на загальну суму 121 941,00 гривень, в тому числі ПДВ 20 323,50 гривень; №87 від 22.12.2021 на загальну суму 153 024,00 гривень, в тому числі ПДВ 25 504,00 гривень; №88 від 22.12.2021 на загальну суму 353 868,00 гривень, в тому числі ПДВ 58 978,00 гривень; №89 від 22.12.2021 на загальну суму 174 543,00 гривень, в тому числі ПДВ 29 090,50 гривень; №90 від 22.12.2021 на загальну суму 176 934,00 гривень, в тому числі ПДВ 29 489,00 гривень; №91 від 24.12.2021 на загальну суму 250 880,00 гривень, в тому числі ПДВ 41 813,33 гривень; №92 від 24.12.2021 на загальну суму 153 600,00 гривень, в тому числі ПДВ 25 600,00 гривень; №93 від 24.12.2021 на загальну суму 311 040,00 гривень, в тому числі ПДВ 51 840,00 гривень; №94 від 24.12.2021 на загальну суму 550 249,50 гривень, в тому числі ПДВ 91 708,25 гривень; №95 від 24.12.2021 на загальну суму 183 825,00 гривень, в тому числі ПДВ 30 637,50 гривень; №96 від 24.12.2021 на загальну суму 360 960,00 гривень, в тому числі ПДВ 60 160,00 гривень; №97 від 24.12.2021 на загальну суму 202 240,00 гривень, в тому числі ПДВ 33 706,67 гривень; №98 від 24.12.2021 на загальну суму 235 520,00 гривень, в тому числі ПДВ 39 253,33 гривень; №99 від 25.12.2021 на загальну суму 122 410,14 гривень, в тому числі ПДВ 20 401,69 гривень; №100 від 30.12.2021 на загальну суму 601 576,50 гривень, в тому числі ПДВ 100 262,75 гривень; №101 від 30.12.2021 на загальну суму 102 131,00 гривень, в тому числі ПДВ 17 021,83 гривень; №102 від 30.12.2021 на загальну суму 244 118,00 гривень, в тому числі ПДВ 40 686,33 гривень; №103 від 30.12.2021 на загальну суму 149 460,00 гривень, в тому числі ПДВ 24 910,00 гривень; №104 від 30.12.2021 на загальну суму 99 640,00 гривень, в тому числі ПДВ 16 606,67 гривень; №105 від 30.12.2021 на загальну суму 203 016,50 гривень, в тому числі ПДВ 33 836,08 гривень; №106 від 30.12.2021 на загальну суму 373 650,00 гривень, в тому числі ПДВ 62 275,00 гривень; №107 від 30.12.2021 на загальну суму 183 088,50 гривень, в тому числі ПДВ 30 514,75 гривень; №108 від 30.12.2021 на загальну суму 185 579,50 гривень, в тому числі ПДВ 30 929,92 гривень; №109 від 30.12.2021 на загальну суму 368 668,00 гривень, в тому числі ПДВ 61 444,67 гривень; №110 від 30.12.2021 на загальну суму 181 843,00 гривень, в тому числі ПДВ 30 307,17 гривень; №111 від 30.12.2021 на загальну суму 184 334,00 гривень, в тому числі ПДВ 30 722,33 гривень; №5 від 01.01.2022 на загальну суму 302 581,77 гривень, в тому числі ПДВ 50 430,30 гривень; №18 від 26.01.2022 на загальну суму 860 860,00 гривень, в тому числі ПДВ 143 476,67 гривень; №19 від 26.01.2022 на загальну суму 159 390,00 гривень, в тому числі ПДВ 26 565,00 гривень; №21 від 26.01.2022 на загальну суму 374 127,60 гривень, в тому числі ПДВ 62 354,60 гривень; №22 від 26.01.2022 на загальну суму 151 813,20 гривень, в тому числі ПДВ 25 302,20 гривень; №23 від 26.01.2022 на загальну суму 153 199,20 гривень, в тому числі ПДВ 25 533,20 гривень; №24 від 26.01.2022 на загальну суму 121 074,80 гривень, в тому числі ПДВ 20 179,13 гривень, покупець - ТзОВ "Паливно-торгова фірма "Укр-Петроль" (а.с.45-46, 48-49, 51-52, 54-55, 57-58, 60-61, 63-64, 66-67, 69-70, 72-73, 75-76, 78-79, 81-82, 84-85, 87-88, 90-91, 93-94, 96-97, 99-100, 102-103, 105-106, 108-109, 111-112, 114-115, 117-118, 120-121, 123-124, 126-127, 129-130, 132-133, 135-136, 138-139, 141-142, 144-145, 147-148, 150-151, 153-154, 156-157, 159-160, 162-163, 165-166, 168-169, 171-172, 174-175, 177-178, 180-181, 183-184, 186-187, 189-190, 192-193 том І).
За допомогою програми електронного документообігу Автоматизована система "Єдине вікно подання електронних документів" ДПС України (версія 2.3.8.21; 2.3.8.25; 2.3.8.26; 2.3.8.31), ТзОВ "Захід Опт Транс" подало до ДПС України податкові накладні №63 від 24.12.2021, №16 від 01.12.2021, №17 від 01.12.2021, №18 від 01.12.2021, №20 від 02.12.2021, №21 від 02.12.2021, №22 від 02.12.2021, №23 від 02.12.2021, №24 від 06.12.2021, №25 від 06.12.2021, №26 від 08.12.2021, №27 від 08.12.2021, №28 від 10.12.2021, №29 від 10.12.2021, №30 від 10.12.2021, №31 від 10.12.2021, №84 від 22.12.2021, №85 від 22.12.2021, №86 від 22.12.2021, №87 від 22.12.2021, №88 від 22.12.2021, №89 від 22.12.2021, №90 від 22.12.2021, №91 від 24.12.2021, №92 від 24.12.2021, №93 від 24.12.2021, №94 від 24.12.2021, №95 від 24.12.2021, №96 від 24.12.2021, №97 від 24.12.2021, №98 від 24.12.2021, №99 від 25.12.2021, №100 від 30.12.2021, №101 від 30.12.2021, №102 від 30.12.2021, №103 від 30.12.2021, №104 від 30.12.2021, №105 від 30.12.2021, №106 від 30.12.2021, №107 від 30.12.2021, №108 від 30.12.2021, №109 від 30.12.2021, №110 від 30.12.2021, №111 від 30.12.2021, №5 від 01.01.2022, №24 від 26.01.2022, №23 від 26.01.2022, №22 від 26.01.2022, №21 від 26.01.2022, №19 від 26.01.2022, №18 від 26.01.2022 для їх реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі по тексту також - ЄРПН).
23.12.2021, 05.01.2022, 21.01.2022 і 08.02.2022 Державна податкова служба України надіслала позивачу квитанції від 23.12.2021 за №№ 9391913833, 9391916777, 9391894318, 9391920925, 9391910616, 9391923970, 9391912667, 9391908240, 9391920944, 9391912471, 9391922052, 9391896594, 9391916819, 9391886329, 9391827797, від 05.01.2022 за №№9405023046, 9405322248, 9405311347, 9405313146, 9405313521, 9405295506, 9405315568, 9405321649, 9405313561, 9405312934, 9405311281, 9405280376, 9405280690, 9405320933, 9405280667, 9405319496, 9405320899, 9405318451, 9405320646, 9405280651, 9405320473, 9405318425, 9405301790, 9405312901, 9405295485, 9405313720, 9405280355, 9405323056, 9405304387, від 21.01.2022 за №9005820012, від 08.02.2022 за №№9020518737, 9020512949, 9020508984, 9020518709, 9020544985, 9020537290 про прийняття і зупинення реєстрації податкових накладних з підстав "відповідності платника податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку". За результатами опрацювання запропоновано позивачу надати контролюючому органу пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с.28, 47, 50, 53, 56, 59, 62, 65, 68, 71, 74, 77, 80, 83, 86, 89, 92, 95, 98, 101, 104, 107, 110, 113, 116, 119, 122, 125, 128, 131, 134, 137, 140, 143, 146, 149, 152, 155, 158, 161, 164, 167, 170, 173, 176, 179, 182, 185, 188, 191, 194 том І).
На виконання таких квитанцій ТзОВ "Захід Опт Транс" сформовано і подано до ДПС України пояснення до податкових накладних від 24.12.2021 за №№23/12, 24/12, №25/12, 26/12, 27/12, від 06.01.2022 за №№06/02, 06/05, 06/11, 06/12, від 12.01.2022 за №№12/01, 12/02, 12/03, від 24.01.2022 за №24/01, від 08.02.2022 за №08/02, та копії документів щодо податкових накладних, реєстрацію яких зупинено (а.с.33-58, 59-99, 100-116, 117-134, 135-152, 153-183, 184-209, 210-226, 227-238, 239-250 том ІІ, а.с.1-34, 35-59, 60-77, 78-116 том ІІІ).
За наслідками розгляду таких пояснень позивача та поданих документів, Комісією Головного управління ДПС в області прийнято рішення від 04.01.2022 за №3611721/44314882, №3611719/44314882, №3611720/44314882, №3611717/44314882, №3611722/44314882, №3611718/44314882, №3611723/44314882, №3611707/44314882, №3611704/44314882, №3611705/44314882, №3611706/44314882, №3611703/44314882, №3611708/44314882, №3611709/44314882, №3611710/44314882, від 13.01.2022 за №3646540/44314882, №3646541/44314882, №3646542/44314882, №3646543/44314882, №3646544/44314882, №3646547/44314882, №3646548/44314882, №3646549/44314882, №3646550/44314882, №3646545/44314882, №3646551/44314882, №3646553/44314882, №3646546/44314882, №3646552/44314882, №3646560/44314882, №3646561/44314882, №3646554/44314882, №3646555/44314882, №3646556/44314882, №3646557/44314882, №3646558/44314882, №3646559/44314882, від 18.01.2022 за №3666481/44314882, №3666475/44314882, №3666476/44314882, №3666477/44314882, №3666478/44314882, №3666479/44314882, №3666480/44314882, від 27.01.2022 за №3715074/44314882, від 14.02.2022 за №3795022/44314882, №3795020/44314882, №3795019/44314882, №3795021/44314882, №3795023/44314882, №3795024/44314882 про відмову у реєстрації податкових накладних від 01.12.2021 за №16, №17, №18, від 02.12.2021 за №20, №21, №22, №23, від 06.12.2021 за №24, №25, від 08.12.2021 за №26, №27, від 10.12.2021 за №28, №29, №30, №31, від 22.12.2021 за №84, №85, №86, №87, №88, №89, №90, від 24.12.2021за №63, №91, №92, №93, №94, №95, №96, №97, №98, від 25.12.2021 за №99, від 30.12.2021 за №100, №101, №102,№103, №104, №105, №106, №107, №108, №109, №110, №111, від 01.01.2022 за №5, від 26.01.2022 за №24, №23, №22, №21, №19, №18 (а.с.29-44, 196-249 том І, а.с.1-32 том ІІ).
Дані рішення прийнято з підстав не подання позивачем "первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних" і "розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків", а також "надання позивачем копій документів, складених із порушенням законодавства".
Вказану вище відмову у реєстрації податкових накладних, оформлену відповідачем 1 рішеннями від 04.01.2022 за №3611721/44314882, №3611719/44314882, №3611720/44314882, №3611717/44314882, №3611722/44314882, №3611718/44314882, №3611723/44314882, №3611707/44314882, №3611704/44314882, №3611705/44314882, №3611706/44314882, №3611703/44314882, №3611708/44314882, №3611709/44314882, №3611710/44314882, від 13.01.2022 за №3646540/44314882, №3646541/44314882, №3646542/44314882, №3646543/44314882, №3646544/44314882, №3646547/44314882, №3646548/44314882, №3646549/44314882, №3646550/44314882, №3646545/44314882, №3646551/44314882, №3646553/44314882, №3646546/44314882, №3646552/44314882, №3646560/44314882, №3646561/44314882, №3646554/44314882, №3646555/44314882, №3646556/44314882, №3646557/44314882, №3646558/44314882, №3646559/44314882, від 18.01.2022 за №3666481/44314882, №3666475/44314882, №3666476/44314882, №3666477/44314882, №3666478/44314882, №3666479/44314882, №3666480/44314882, від 27.01.2022 за №3715074/44314882, від 14.02.2022 за №3795022/44314882, №3795020/44314882, №3795019/44314882, №3795021/44314882, №3795023/44314882, №3795024/44314882, позивач вважає протиправною, у зв`язку з чим оскаржив її до суду.
Податковий кодекс України (надалі по тексту також - ПК України) регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Стаття 185 ПК України визначає об`єкти оподаткування податком на додану вартість.
Так, підпунктом "а" пункту 185.1 статті 185 ПК України визначено, що об`єктом оподаткування є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об`єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об`єкта фінансового лізингу у володіння та користування лізингоодержувачу/орендарю
Датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг згідно приписів норми пункту 187.1 статті 187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", незалежно від дати накладення електронного підпису.
База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (пункт 188.1 статті 188 ПК України).
Згідно з підпункту "а" пункту 198.1 статті 198 ПК України до податкового кредиту, серед іншого, відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з: придбання або виготовлення товарів та послуг.
За приписами пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець послуг, як того вимагає пункт 201.10 статті 201 ПК України, зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Відповідно до пункту 17 наказу Міністерства фінансів України "Про затвердження форми податкової накладної та Порядку заповнення податкової накладної" за №1307 від 31.12.2015, для операцій, що оподатковуються або звільнені від оподаткування, складаються окремі податкові накладні, тобто при одночасному постачанні одному отримувачу (покупцю) як оподатковуваних товарів/послуг, так і таких, що звільнені від оподаткування, постачальник (продавець) складає окремі податкові накладні.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження (пункт 201.10 статті 201 Податкового кодексу України).
В силу вимог пункту 74.3 статті 74 ПК України зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової політики.
Постановою Кабінету Міністрів України за №1246 від 29.12.2010 затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних (надалі по тексту також - Порядок №1246), який визначає механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних (надалі по тексту також - Реєстр).
Податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (надалі по тексту також - платник податку) відповідно до вимог ПК України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації (пункт 2 Порядку №1246).
Як визначено у пункті 12 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності кваліфікованого електронного підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України "Про електронні довірчі послуги", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Пунктом 13 Порядку №1246 регламентовано, що за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (надалі по тексту також - квитанція).
Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДПС (пункт 14 Порядку №1246).
У квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття (пункт 15 Порядку №1246).
Як свідчать положення пункту 17 Порядку №1246 у разі зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування формується квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Така квитанція одночасно надсилається постачальнику (продавцю) та отримувачу (покупцю) - платнику податку.
Пунктом 201.16 статті 201 ПК України визначено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 за №1165 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі по тексту також - Порядок №1165)
За змістом пунктів 3 і 5 Порядку №1165 податкові накладні/розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку), що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності таким ознакам безумовної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування (далі - ознаки безумовної реєстрації).
Платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Так, Додатком 1 до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних визначено "Критерії ризиковості платника податку на додану вартість" (надалі по тексту також - Критерії).
Одним із таких критеріїв згідно пункту 8 являється те, що у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.
Відповідно до пункту 6 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня. У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
За формою та змістом рішення контролюючого органу про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку повинне відповідати вимогам Додатку № 4 до Порядку №1165.
Бланк рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку містить обов`язкове для заповнення поле податкова інформація (заповнюється у разі відповідності пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку).
З наведеного слідує, що коментоване рішення в обов`язковому порядку повинне містити мотивацію підстав та причин віднесення позивача до ризикових платників податків відповідно до пункту 8 Критеріїв ризиковості платників податку та докази наявності податкової інформація, яка б свідчила про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником з посиланнями на відповідні документи.
Як вірно з`ясовано судом першої інстанції, контролюючим органом 01.12.2021 прийнято рішення про відповідність платника податку (ТзОВ "Захід Опт Транс") критеріям ризиковості платника податку (а.с.195 том І). В обов`язковому для заповнення полі даного рішення вказано податкову інформацію, а саме: "подано недостньо копій документів, необхідних для спростування проведення ризикових операцій, пов`язаних з реалізацією паливно-мастильних матеріалів на адресу ТзОВ "ПТФ "Укр-Петроль", зокрема: відсутні первинні документи щодо проведених операцій з реалізації та транспортування палива".
Згідно вимог пунктів 10, 11 коментованого Порядку №1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Колегія суддів зазначає, що зміст квитанцій від 23.12.2021 за №№9391913833, 9391916777, 9391894318, 9391920925, 9391910616, 9391923970, 9391912667, 9391908240, 9391920944, 9391912471, 9391922052, 9391896594, 9391916819, 9391886329, 9391827797, від 05.01.2022 за №№9405023046, 9405322248, 9405311347, 9405313146, 9405313521, 9405295506, 9405315568, 9405321649, 9405313561, 9405312934, 9405311281, 9405280376, 9405280690, 9405320933, 9405280667, 9405319496, 9405320899, 9405318451, 9405320646, 9405280651, 9405320473, 9405318425, 9405301790, 9405312901, 9405295485, 9405313720, 9405280355, 9405323056, 9405304387, від 21.01.2022 за №9005820012, від 08.02.2022 за №№9020518737, 9020512949, 9020508984, 9020518709, 9020544985, 9020537290 по зупиненню реєстрації спірних податкових накладних свідчать, що ДПС України виходило із наступного висновку: "Платник податку, яким подано для реєстрації податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку".
Отож, контролюючим органом частково виконано підпункт 2 пункту 11 Порядку №1165, зазначивши у квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних критерій ризиковості платника податку, на підставі якого зупинено реєстрацію податкових накладних, а саме пункт 8 Критеріїв ризиковості платника податку.
Крім вказаного вище, коментованими квитанціями ДПС України запропоновано ТзОВ "Захід Опт Транс" надати пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Як уже відзначалось судом вище, критерій 8 у додатку 1 до Порядку №1165 свідчить про те, що у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.
Втім, належної мотивації підстав та причин віднесення позивача до ризикових платників податків відповідно до пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість вище коментовані квитанції по зупиненню реєстрації спірних податкових накладних, не містять.
Разом з тим, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що контролюючим органом у квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних позивача не було вказано конкретного переліку документів, яких було б достатньо для прийняття рішення про реєстрацію спірних податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зупинення реєстрації податкових накладних без переліку документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної позбавляє платника податків можливості надати достатній обсяг підтверджуючих документів.
Вказане свідчить, що дії контролюючого органу по складенню квитанцій від 23.12.2021 за №№9391913833, 9391916777, 9391894318, 9391920925, 9391910616, 9391923970, 9391912667, 9391908240, 9391920944, 9391912471, 9391922052, 9391896594, 9391916819, 9391886329, 9391827797, від 05.01.2022 за №№9405023046, 9405322248, 9405311347, 9405313146, 9405313521, 9405295506, 9405315568, 9405321649, 9405313561, 9405312934, 9405311281, 9405280376, 9405280690, 9405320933, 9405280667, 9405319496, 9405320899, 9405318451, 9405320646, 9405280651, 9405320473, 9405318425, 9405301790, 9405312901, 9405295485, 9405313720, 9405280355, 9405323056, 9405304387, від 21.01.2022 за №9005820012, від 08.02.2022 за №№9020518737, 9020512949, 9020508984, 9020518709, 9020544985, 9020537290, вчиненні з недотриманням чинного спеціального законодавства, яке регулює обсяг повноважень контролюючого органу по зупиненню, поданих платниками податків на реєстрацію, податкових накладних.
При цьому, суд звертає увагу, що ТзОВ "Захід Опт Транс" надало до Головного управління ДПС в області необхідний пакет документів, а саме пояснення до податкових накладних від 24.12.2021 за №№ 23/12, 24/12, №25/12, 26/12, 27/12, від 06.01.2022 за №№06/02, 06/05, 06/11, 06/12, від 12.01.2022 за №№12/01, 12/02, 12/03, від 24.01.2022 за №24/01, від 08.02.2022 за №08/02, а також копії документів, якими підтверджується реальність здійснення операцій по ПН (а.с.33-250 том ІІ, а.с.1-116 том ІІІ).
Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначає Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженому наказом Міністерства фінансів України 12.12.2019 за №520 (надалі по тексту також - Порядок №520).
Відповідно до пункту 2 Порядку № 520 прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (надалі по тексту також - комісія регіонального рівня).
Згідно пункту 3 Порядку №520 комісія регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.
Пунктом 4 Порядку №520 передбачено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством (пункт 5 Порядку №520).
За приписами пункту 6 Порядку № 520 письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.
Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних/розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні/розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних/розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).
Комісія регіонального рівня на підставі пункту 11 Порядку № 520 приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
В даному випадку, Комісією Головного управління ДПС в Івано-Франківській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, прийнято рішення від №3646540/44314882 від 13.01.2022, №3611721/44314882 від 04.01.2022, №3611719/44314882 від 04.01.2022, №3611720/44314882 від 04.01.2022, №3611717/44314882 від 04.01.2022, №3611722/44314882 від 04.01.2022, №3611718/44314882 від 04.01.2022, №3611723/44314882 від 04.01.2022, №3611707/44314882 від 04.01.2022, №3611704/44314882 від 04.01.2022, №3611705/44314882 від 04.01.2022, №3611706/44314882 від 04.01.2022, №3611703/44314882 від 04.01.2022, №3611708/44314882 від 04.01.2022, №3611709/44314882 від 04.01.2022, №3611710/44314882 від 04.01.2022, №3646541/44314882 від 13.01.2022, №3646542/44314882 від 13.01.2022, №3646543/44314882 від 13.01.2022, №3646544/44314882 від 13.01.2022, №3646547/44314882 від 13.01.2022, №3646548/44314882 від 13.01.2022, №3646549/44314882 від 13.01.2022, №3646550/44314882 від 13.01.2022, №3646545/44314882 від 13.01.2022, №3646551/44314882 від 13.01.2022, №3646553/44314882 від 13.01.2022, №3646546/44314882 від 13.01.2022, №3646552/44314882 від 13.01.2022, №3646560/44314882 від 13.01.2022, №3646561/44314882 від 13.01.2022, №3646554/44314882 від 13.01.2022, №3646555/44314882 від 13.01.2022, №3646556/44314882 від 13.01.2022, №3646557/44314882 від 13.01.2022, №3646558/44314882 від 13.01.2022, №3646559/44314882 від 13.01.2022, №3666481/44314882 від 18.01.2022, №3666475/44314882 від 18.01.2022, №3666476/44314882 від 18.01.2022, №3666477/44314882 від 18.01.2022, №3666478/44314882 від 18.01.2022, №3666479/44314882 від 18.01.2022, №3666480/44314882 від 18.01.2022, №3715074/44314882 від 27.01.2022, №3795022/44314882 від 14.02.2022, №3795020/44314882 від 14.02.2022, №3795019/44314882 від 14.02.2022, №3795021/44314882 від 14.02.2022, №3795023/44314882 від 14.02.2022, №3795024/44314882 від 14.02.2022 про відмову у реєстрації податкових накладних №63 від 24.12.2021, №16 від 01.12.2021, №17 від 01.12.2021, №18 від 01.12.2021, №20 від 02.12.2021, №21 від 02.12.2021, №22 від 02.12.2021, №23 від 02.12.2021, №24 від 06.12.2021, №25 від 06.12.2021, №26 від 08.12.2021, №27 від 08.12.2021, №28 від 10.12.2021, №29 від 10.12.2021, №30 від 10.12.2021, №31 від 10.12.2021, №84 від 22.12.2021, №85 від 22.12.2021, №86 від 22.12.2021, №87 від 22.12.2021, №88 від 22.12.2021, №89 від 22.12.2021, №90 від 22.12.2021, №91 від 24.12.2021, №92 від 24.12.2021, №93 від 24.12.2021, №94 від 24.12.2021, №95 від 24.12.2021, №96 від 24.12.2021, №97 від 24.12.2021, №98 від 24.12.2021, №99 від 25.12.2021, №100 від 30.12.2021, №101 від 30.12.2021, №102 від 30.12.2021, №103 від 30.12.2021, №104 від 30.12.2021, №105 від 30.12.2021, №106 від 30.12.2021, №107 від 30.12.2021, №108 від 30.12.2021, №109 від 30.12.2021, №110 від 30.12.2021, №111 від 30.12.2021, №5 від 01.01.2022, №24 від 26.01.2022, №23 від 26.01.2022, №22 від 26.01.2022, №21 від 26.01.2022, №19 від 26.01.2022, №18 від 26.01.2022 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підставою для такої відмови контролюючим органом визначено:
- у рішенні від 04.01.2022 за №№3611717/44314882, 3611718/44314882, 3611719/44314882, 3611720/44314882, 3611721/44314882, 3611722/44314882, 3611723/44314882, від 18.01.2022 за №№3666479/44314882, 3666480/44314882, №3666481/44314882, від 27.01.2022 за №3715074/44314882, від 14.02.2022 за №№3795019/44314882, 3795020/44314882, 3795021/44314882, 3795022/44314882, 3795023/44314882, 3795024/44314882 про відмову у реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних: "не подання позивачем первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних"; "не подання позивачем розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків";
- у рішеннях від 04.01.2022 за №№3611703/44314882, 3611704/44314882, 3611705/44314882, 3611706/44314882, 3611707/44314882, 3611708/44314882, 3611709/44314882, 3611710/44314882, від 13.01.2022 за №№3646540/44314882, 3646541/44314882, 3646542/44314882, 3646543/44314882, 3646544/44314882, 3646545/44314882, 3646546/44314882, 3646547/44314882, 3646548/44314882, 3646549/44314882, 3646550/44314882, 3646551/44314882, 3646552/44314882, 3646553/44314882, 3646554/44314882, 3646555/44314882, 3646556/44314882, 3646557/44314882, 3646558/44314882, 3646559/44314882, 3646560/44314882, 3646561/44314882, від 18.01.2022 за №№3666475/44314882, 3666476/44314882, 3666477/44314882, 3666478/44314882 про відмову в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних: "надання позивачем копій документів, складених із порушенням законодавства". Як додаткову інформацію зазначено: "дані акту звірки взаєморозрахунків поданого платником за листопад-грудень 2021 року суперечать зареєстрованим податковим накладним ЄРПН, а саме Сальдо розрахунків станом на 12.11.2021 і 24.12.2021 свідчать про наявність операцій, які не зареєстровані в ЄРПН, тому неможливо визначити першу подію господарської операції за 24.12.2021"; "в наданих товарно-транспортних накладних на відпуск нафтопродуктів встановлено розбіжності щодо пунктів розвантаження нафтопродуктів від постачальника та його навантаження в подальших операціях з реалізації"; "згідно наданих товарно-транспортних накладних на транспортування товару неможливо ідентифікувати пункт розвантаження товару"; "встановлено невідповідність дати транспортування (перевезення) придбаних ПММ із датою їх реалізації"; "кількість придбаного палива згідно виданих видаткових накладних не відповідає кількості реалізованого".
Як свідчить зміст пояснень від 24.12.2021 за №№23/12, 24/12, №25/12, 26/12, 27/12, від 06.01.2022 за №№06/05, 06/11, 06/12, від 12.01.2022 за №№12/01, 12/02, 12/03, від 24.01.2022 за № 24/01, від 08.02.2022 за №08/02 до податкових накладних, реєстрацію яких зупинено, позивач вказав про наступні обставини здійснення господарських операцій, а саме:
"…Відповідно до Договору №279 від 01.07.2021, укладеного між ТОВ "Захід Опт Транс" (ЄДРПОУ 44314882) та ТОВ "ПТФ "Укр-Петроль" (ЄДРПОУ 41579579), вбачається, що Продавець зобов`язується передати у власність Покупцю дизельне паливо в кількості 226 086,957 л по ціні 23.00 грн., а Покупець прийняти та оплатити нафтопродукти в порядку та на умовах, визначених даним Договором. Загальна вартість даного Договору становить загальну вартість Товару, а саме 5 200 000,00 грн."…
Також до Договору №279 від 01.07.2021 було укладено Додаткову угоду №1 від 30.07.2021…., Додаткову угоду №2 від 01.08.2021…, Додаткову угоду №3 від 31.08.2021…, Додаткову угоду №4 від 17.09.2021…, Додаткову угоду №5 від 18.09.2021…, Додаткову угоду №6 від 01.10.2021…, Додаткову угоду №7 від 15.10.2021…, Додаткову угоду №8 від 15.11.2021, Додаткову угоду №9 від 01.12.2021…
Так, продовжуючи співпрацю по даному Договору ТОВ "ПТФ "Укр-Петроль" оплатило кошти за нафтопродукти ТОВ "Захід Опт Транс" 12.11.2021, 08.12.2021, 09.12.2021, 10.12.2021, 17.12.2021, 23.12.2021, 28.12.2021, 30.12.2021 згідно виставлених рахунків, за раніше отримані нафтопродукти, що підтверджується платіжними дорученнями, яке в свою чергу відвантажило нафтопродукти 01.12.2021, 02.12.2021, 06.12.2021, 08.12.2021, 10.12.2021, 22.12.2021, 24.12.2021, 25.12.2021, 30.12.2021, 26.01.2022 ТОВ "ПТФ "Укр-Петроль" згідно видаткових накладних забравши їх власними бензовозами із жд цистерн Продавця…
Підприємство закуповує нафтопродукти для подальшої їх реалізації в Україні (оптова торгівля) в основних постачальників Акціонерного Товариства "ОрленЛетува" країна виробник Литва, а саме: паливо дизельне; бензин автомобільний А-95, та TOB "НК Фаворит Ойл" країна виробник Білорусія: бензин автомобільний А-92.
Виконання виробничих процесів забезпечено трудовими ресурсами: чисельність працюючих на сьогодні становить 19 осіб, що є цілком достатнім на даний момент для забезпечення виконання отриманих замовлень. Відповідно, при значному збільшенні попиту на нафтопродукти буде збільшуватися і кількість працюючих. Заборгованості з оплати праці та обов`язкових платежів немає.
Для здійснення господарської діяльності підприємством по цей момент взято в оренду споруди та обладнання під`їзної залізничної колії протяжністю 100 метрів, насосне обладнання для перекачки палива, огорожа та проміжні резервуари у ДП "Укр-Петроль Плюс" (код ЄДРПОУ 30626338).
Найбільшими покупцями підприємства є ТОВ "Ігніс Торгова компанія" (код ЄДРПОУ 43721000), ТОВ "САЙТЛІМС" (код ЄДРПОУ 42461974), ПП "Дружба Нафтопродукт" (код ЄДРПОУ 34042478), ТОВ "ПТФ "УКР-ПЕТРОЛЬ" (код ЄДРПОУ 41579579), ДП "Агрофірма "Луга-Нова" ПП "Універсам" (код ЄДРПОУ 31979873).
Всі нафтопродукти підприємство реалізовує платникам ПДВ…".
Водночас, за змістом пояснення від 06.01.2022 за №06/02 до податкової накладної №63 від 24.12.2021, реєстрацію якої також зупинено, позивач зазначив наступне:
"…Відповідно до Договору №20/07 від 20.07.2021, укладеного між ТОВ "Захід Опт Транс" (ЄДРПОУ 44314882) та ДП "Агрофірма Луга-Нова" ПП "Універсам" (ЄДРПОУ 31979873), вбачається, що Продавець зобов`язується передати у власність Покупцю, а Покупець прийняти та оплатити нафтопродукти у прядку та на умовах, визначених даним Договором…
Так, в процесі подальшої співпраці по договору в грудні місяці ДП "Агрофірма "Луга-Нова" ПП "Універсам" оплатило ТОВ "Захід Опт Транс" 04.11.2021 кошти за нафтопродукти згідно платіжних доручень…
Підприємство закуповує нафтопродукти для подальшої їх реалізації в Україні (оптова торгівля) в основних постачальників Акціонерного Товариства "ОрленЛетува" країна виробник Литва, а саме: паливо дизельне; бензин автомобільний А-95, та TOB "НК Фаворит Ойл" країна виробник Білорусія: бензин автомобільний А-92.
Виконання виробничих процесів забезпечено трудовими ресурсами: чисельність працюючих на сьогодні становить 19 осіб, що є цілком достатнім на даний момент для забезпечення виконання отриманих замовлень. Відповідно, при значному збільшенні попиту на нафтопродукти буде збільшуватися і кількість працюючих. Заборгованості з оплати праці та обов`язкових платежів немає.
Для здійснення господарської діяльності підприємством по цей момент взято в оренду споруди та обладнання під`їзної залізничної колії протяжністю 100 метрів, насосне обладнання для перекачки палива, огорожа та проміжні резервуари у ДП "Укр-Петроль Плюс" (код ЄДРПОУ 30626338).
Найбільшими покупцями підприємства є ТОВ "Ігніс Торгова компанія" (код ЄДРПОУ 43721000), ТОВ "САЙТЛІМС" (код ЄДРПОУ 42461974), ПП "Дружба Нафтопродукт" (код ЄДРПОУ 34042478), ТОВ "ПТФ "УКР-ПЕТРОЛЬ" (код ЄДРПОУ 41579579), ДП "Агрофірма "Луга-Нова" ПП "Універсам" (код ЄДРПОУ 31979873).
Всі нафтопродукти підприємство реалізовує платникам ПДВ…".
У всіх поясненнях від 24.12.2021 за №№23/12, 24/12, №25/12, 26/12, 27/12, від 06.01.2022 за №№06/02, 06/05, 06/11, 06/12, від 12.01.2022 за №№12/01, 12/02, 12/03, від 24.01.2022 за №24/01, від 08.02.2022 за №08/02, поданих контролюючому органу, товариством вказано відповідачу на належну для здійснення такої господарської діяльності, матеріально-технічну базу, зокрема: споруди та обладнання під`їзної залізничної колії протяжністю 100 метрів, насосне обладнання для перекачки палива, огорожа та проміжні резервувари, що перебувають в оренді, а також відповідний штат працівників.
Як свідчать матеріали справи позивачем до кожного із пояснень від 24.12.2021 за №№23/12, 24/12, №25/12, 26/12, 27/12, від 06.01.2022 за №№06/02, 06/05, 06/11, 06/12, від 12.01.2022 за №№12/01, 12/02, 12/03, від 24.01.2022 за №24/01, від 08.02.2022 за №08/02 подано до контролюючого органу відповідні пакети документів, на підтвердження реальності вказаних операцій, зокрема: договори купівлі-продажу нафтопродуктів і додаткові угоди до них, договір оренди і додаткову угоду, акт приймання-передачі, видаткові накладні рахунки на оплату, платіжні доручення, товаро-транспортні накладні на відпуск нафтопродуктів, акти наданих послуг, паспорти якості, сертифікати відповідності, акти звірки взаєморозрахунків, накопичувальні картки, акцизні накладні, ліцензію на право оптової торгівлі пальним, за відсутності місць оптової торгівлі (а.с.36-58, 67-99, 107-116, 124-134, 142-152, 161-183, 192-209, 218-226, 234-238, 246-250 том ІІ, а.с.9-34, 43-59, 69-77, 86-116 том ІІІ, а.с.72-76 том ІV).
Про надходження від позивача таких пояснень із документами відповідачі не заперечують, втім причини його неврахування повністю чи в окремій частині, контролюючий орган в оскаржуваних рішеннях не вказує.
По кожному із контрагентів (ДП "Агрофірма фірма "Луга-Нова", ПП "Універсам" і ТзОВ "ПТФ "Укр-Петроль") позивачем подано акти звірки взаєморозрахунків за листопад-грудень 2021 і липень-грудень 2021 (а.с.54-55 ІІ, а.с.95-96 том ІІІ).
Належного обґрунтування не врахування таких пояснень і документів не міститься і у відзиві на позов відповідачів.
Відповідачі не навели суду жодну обставину підтверджену відповідними доказами в частині неналежності коментованих документів, які подані в суд разом із адміністративним позовом.
Такі висновки відповідачів зовсім не спростовують зміст господарських операцій, за наслідками яких складено податкові накладні №63 від 24.12.2021, №16 від 01.12.2021, №17 від 01.12.2021, №18 від 01.12.2021, №20 від 02.12.2021, №21 від 02.12.2021, №22 від 02.12.2021, №23 від 02.12.2021, №24 від 06.12.2021, №25 від 06.12.2021, №26 від 08.12.2021, №27 від 08.12.2021, №28 від 10.12.2021, №29 від 10.12.2021, №30 від 10.12.2021, №31 від 10.12.2021, №84 від 22.12.2021, №85 від 22.12.2021, №86 від 22.12.2021, №87 від 22.12.2021, №88 від 22.12.2021, №89 від 22.12.2021, №90 від 22.12.2021, №91 від 24.12.2021, №92 від 24.12.2021, №93 від 24.12.2021, №94 від 24.12.2021, №95 від 24.12.2021, №96 від 24.12.2021, №97 від 24.12.2021, №98 від 24.12.2021, №99 від 25.12.2021, №100 від 30.12.2021, №101 від 30.12.2021, №102 від 30.12.2021, №103 від 30.12.2021, №104 від 30.12.2021, №105 від 30.12.2021, №106 від 30.12.2021, №107 від 30.12.2021, №108 від 30.12.2021, №109 від 30.12.2021, №110 від 30.12.2021, №111 від 30.12.2021, №5 від 01.01.2022, №24 від 26.01.2022, №23 від 26.01.2022, №22 від 26.01.2022, №21 від 26.01.2022, №19 від 26.01.2022, №18 від 26.01.2022.
Суд відзначає, що всі документи, оформлені в ході виконання договорів купівлі-продажу нафтопродуктів №279 від 01.07.2021 і №20/07 від 20.07.2021, які наявні в матеріалах справи, не мають дефекту форми, змісту або походження, котрі в силу статей 198, 201 ПК України, частини 2 статті 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", пункту 2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затверджено наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 за №88, спричиняють втрату такими первинними документами юридичної сили і доказовості.
Більше того, в ході розгляду даної адміністративної справи товариство 16.11.2022 подало в суд додаткове детальне пояснення по спірних правовідносинах в частині власного обґрунтування протиправності оскаржуваних рішень за кожним видом згрупованих підстав для відмови у реєстрації спірних податкових накладних (а.с.66-71 том ІV).
Верховний Суд у справі №640/11321/20 зазначив, що незважаючи на те, що затверджена Порядком №1165 форма рішення, яка не передбачає конкретизації підстав у разі відповідності пунктам 1-8 критеріїв ризиковості платника податку, не скасовує обов`язок податкового органу необхідності доказування, передбаченого частиною другою статті 77 КАС України.
Зауваження контролюючого органу, які стали підставою для відмови у реєстрації 51-єї податкової накладної нівелюються наступним.
По перше, в частині "не подання документи, які засвідчують реалізацію нафтопродуктів", суд констатує представлення товариством первинних документів податкового і бухгалтерського обліку, які є достатніми для вирішення питання про розблокування ПН;
По друге, щодо "платником податків не надано розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків, що підтверджують сплату коштів покупцями", то на розгляд відповідачу за кожним контрагентом надано акти звірки взаєморозрахунків по договорах купівлі-продажу покупцями, в яких міститься інформація та суми оплати за реалізований товар, а також самі платіжні доручення.
По третє, з приводу "надання позивачем копій документів, складених із порушенням законодавства" то суд зазначає, що відповідачем не надано до суду докази, в тому числі протокол засідання комісії, які б підтверджували невідповідність поданих позивачем документів вимогам законодавства. Висновки та рішення суб`єкта владних повноважень можуть ґрунтуватися виключно на належних, достатніх, а також тих доказах, які одержані з дотриманням закону.
По четверте, у відношенні до зазначеної у оскаржуваних рішеннях додаткової інформації, такої як: "дані акту звірки взаєморозрахунків поданого платником за листопад-грудень 2021 року суперечать зареєстрованим податковим накладним ЄРПН, а саме Сальдо розрахунків станом на 12.11.2021 і 24.12.2021 свідчать про наявність операцій, які не зареєстровані в ЄРПН, тому неможливо визначити першу подію господарської операції за 24.12.2021"; "в наданих товарно-транспортних накладних на відпуск нафтопродуктів встановлено розбіжності щодо пунктів розвантаження нафтопродуктів від постачальника та його навантаження в подальших операціях з реалізації"; "згідно наданих товарно-транспортних накладних на транспортування товару неможливо ідентифікувати пункт розвантаження товару"; "встановлено невідповідність дати транспортування (перевезення) придбаних ПММ із датою їх реалізації"; "кількість придбаного палива згідно виданих видаткових накладних не відповідає кількості реалізованого", суд вказує на наступне.
Контролюючий органом не враховано те, що податкова накладна №63 від 24.12.2021 складена згідно господарських операцій за договором купівлі-продажу №20/07 від 20.07.2021 та відповідно акт звірки взаєморозрахунків складений за цим договором в грудні 2021 року. В то й же час, господарські операції з ДП "Агрофірма фірма "Луга-Нова" ПП "Універсам" здійснювалися у листопаді 2021 року за іншим договором №01/09 від 01.09.2021. А тому сальдо розрахунків станом на 12.11.20221 і 24.12.2021 різняться між собою, так як дані операції здійснювалися за двома різними договорами та відповідно мають різні акти звірки.
Формулювання відповідачем 1 зауваження в частині розбіжності в наданих товарно-транспортних накладних на відпуск нафтопродуктів щодо пунктів розвантаження нафтопродуктів від постачальника та його навантаження в подальших операціях з реалізації не дозволяє позивачу визначитися з тим, які саме копії документів ним не були подані задля прийняття останнім рішення про реєстрацію ПН (роз`яснення щодо цього не наведені і у відзиві на позов).
При цьому, товариством сформовано та зареєстровано акцизні накладні, із яких чітко можна ідентифікувати пункт розвантаження товару, а отже є в загальному доступі контролюючого органу.
Транспортні документи на перевезення товарно-матеріальних цінностей не є обов`язковими при оподаткуванні операцій за договорами купівлі-продажу або поставки, вони є обов`язковими при оподаткуванні операцій за договорами саме перевезення, а отже, відсутність у позивача тих чи інших (окремих) товарно-транспортних накладних не може бути самостійним доказом безтоварності господарських операцій.
В свою чергу, товарно-транспортна накладна призначена виключно для обліку руху товарно-матеріальних цінностей та розрахунків за їх перевезення автомобільним транспортом. З урахуванням наведеного слід зазначити, що, оскільки транспортною документацією підтверджується операція з надання послуг з перевезення вантажів, а не факт придбання товару, то за наявності документів, що підтверджують фактичне отримання товару і його використання у власній господарській діяльності, неподання такого документа, як товарно-транспортна накладна, не може само по собі свідчити про відсутність реальних господарських операцій та бути єдиною, самостійною і достатньою підставою для позбавлення платника податку права на отримання податкового кредиту з податку на додану вартість.
Крім того, позивачем надано до адміністративного позову накопичувальні картки за грудень 2021 року і січень 2022 року, до яких внесено відомості про належні залізниці платежі за надані послуги, засвідчені підписами працівника станції і вантажовласника, а також акт наданих послуг від 31.12.2021 (а.с.96-105 том ІІІ).
Щодо невідповідності дати транспортування (перевезення) придбаних паливно-мастильних матеріалів із датою їх реалізації, то як вірно відзначив позивач, контролюючим органом не взято до уваги час придбання таких паливно-мастильних матеріалів та їх реалізацію, оскільки на транспортування виділяється певний необхідний час, на підтвердження чого складено відповідні товаро-транспортні накладні та акцизні накладні, останні з яких також є в загальному доступі податкового органу.
Покликання контролюючого органу на перевірку позивача органами Держпраці, а також відповідні акти та приписи з даного питання, колегія суддів відхиляє, так як дані обставини не були підставою для відмови в реєстрації податкових накладних.
Разом з тим, суд зазначає, що контролюючим органом у квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних позивача не вказано конкретної назви чи переліку документів, яких було б достатньо для прийняття рішення про реєстрацію спірних податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
У випадку не конкретизації переліку документів у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної платник податків перебуває у стані правової невизначеності, що позбавляє його можливості надати контролюючому органу необхідний в розумінні суб`єкта владних повноважень пакет документів, а для контролюючого органу, відповідно, створюються передумови для можливого прояву негативної дискреції - прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної.
Аналогічний правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду від 22.07.2019 в справі № 815/2985/18 (адміністративне провадження №К/9901/14651/19).
Будь-яка належна господарська діяльність добросовісного платника податків, особливо в сфері виробничої діяльності, передбачає постійний процес створення великого обсягу документів первинного бухгалтерського і податкового обліку, що супроводжується на різних етапах виробничого процесу по створенню кінцевого продукту як готового товару/виробу, в тому числі від закупівлі матеріалів, сировини, складових елементів, забезпечення їх транспортування до виробництва, переміщення на складах, переробка, розміщення готової продукції на складах, до оформлення договорів на реалізації, формування замовлень і транспортування кінцевому споживачу/покупцю.
При цьому, суд наголошує, що відповідачі мають доступ до електронної звітності відповідних платників особливо в розрізі контрагентів за зареєстрованими зобов`язаннями із податку на додану вартість за попередні періоди, який передує періоду, в якому подається на реєстрацію податкова накладна.
Відповідачі за кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП) можуть перевіряти відомості про переднє придбання платником податків того чи іншого товару або послугу в інших платників податку, та із таких даних, в тому числі по ланцюгу реєстрації усіх податкових накладних, формувати уяву про правову поведінку платника податків, податкова накладна якого реєструється чи зупиняється реєстрація, - в першу чергу виходячи із того, чи має місце попередня реєстрація контролюючим органом у його контрагентів/продавці податкових накладних на товар/послугу, які відповідають тому ж коду УКТ ЗЕД/ДКПП.
Відтак, ненадання платнику податків чіткої і зрозумілої вимоги (в акті індивідуальної дії) про необхідність подання саме тих документів, які, на переконання контролюючого органу, усунуть його сумніви, що слугували підставою для зупинення реєстрації податкової накладної, і наступне прийняття негативного рішення, виходячи із неподання документів, яких не має серед переліку поданих, є формою "не правової поведінки та свавілля" зі сторони суб`єкта владних повноважень, так як останній і його посадові особи в сулу вимог частини 2 статті 19 Конституції України зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Як свідчать встановлені в суді обставини, відповідачі, приймаючи оскаржувані рішення про відмову у реєстрації накладної, діяли не на підставі закону, необґрунтовано, без урахування усіх обставин, які маю значення для правильного вирішення питання у спірних відносинах.
Отже, невиконання контролюючим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.
Крім того, суд вважає за необхідне звернути увагу на те, що недотримання контролюючим органом вимог законодавства на етапі зупинення реєстрації податкової накладної щодо належного оформлення квитанції прямо вказує на те, що рішення, яке прийняте на наступному етапі, тобто рішення про відмову у реєстрації податкової накладної, також не є законним.
Поряд з цим, суд враховує позицію, викладену у пункту 53 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Федорченко та Лозенко проти України" (заява №387/03), відповідно до якої суд при оцінці доказів керується критерієм доведення "поза розумним сумнівом".
Оцінюючи згадані документи - в сукупності та кожен зокрема - суд вважає, що такі не дають підстав для сумніву щодо реальності здійснення вищенаведених операцій або висновку про їх нездійснення.
На думку суду, відповідачами не надано належних та допустимих доказів на підтвердження нереальності господарських операцій ТзОВ "Захід Опт Транс" із ДП "Агрофірма фірма "Луга-Нова" ПП "Універсам" і ТзОВ "ПТФ "Укр-Петроль", на підставі яких складено податкові накладні №63 від 24.12.2021, №16 від 01.12.2021, №17 від 01.12.2021, №18 від 01.12.2021, №20 від 02.12.2021, №21 від 02.12.2021, №22 від 02.12.2021, №23 від 02.12.2021, №24 від 06.12.2021, №25 від 06.12.2021, №26 від 08.12.2021, №27 від 08.12.2021, №28 від 10.12.2021, №29 від 10.12.2021, №30 від 10.12.2021, №31 від 10.12.2021, №84 від 22.12.2021, №85 від 22.12.2021, №86 від 22.12.2021, №87 від 22.12.2021, №88 від 22.12.2021, №89 від 22.12.2021, №90 від 22.12.2021, №91 від 24.12.2021, №92 від 24.12.2021, №93 від 24.12.2021, №94 від 24.12.2021, №95 від 24.12.2021, №96 від 24.12.2021, №97 від 24.12.2021, №98 від 24.12.2021, №99 від 25.12.2021, №100 від 30.12.2021, №101 від 30.12.2021, №102 від 30.12.2021, №103 від 30.12.2021, №104 від 30.12.2021, №105 від 30.12.2021, №106 від 30.12.2021, №107 від 30.12.2021, №108 від 30.12.2021, №109 від 30.12.2021, №110 від 30.12.2021, №111 від 30.12.2021, №5 від 01.01.2022, №24 від 26.01.2022, №23 від 26.01.2022, №22 від 26.01.2022, №21 від 26.01.2022, №19 від 26.01.2022, №18 від 26.01.2022, а факт порушення позивачем вимог чинного законодавства, в тому числі Податкового кодексу України та Порядку №1165 не доведено.
Як наслідок, оскаржувані рішення Головного управління ДПС в області №3646540/44314882 від 13.01.2022, №3611721/44314882 від 04.01.2022, №3611719/44314882 від 04.01.2022, №3611720/44314882 від 04.01.2022, №3611717/44314882 від 04.01.2022, №3611722/44314882 від 04.01.2022, №3611718/44314882 від 04.01.2022, №3611723/44314882 від 04.01.2022, №3611707/44314882 від 04.01.2022, №3611704/44314882 від 04.01.2022, №3611705/44314882 від 04.01.2022, №3611706/44314882 від 04.01.2022, №3611703/44314882 від 04.01.2022, №3611708/44314882 від 04.01.2022, №3611709/44314882 від 04.01.2022, №3611710/44314882 від 04.01.2022, №3646541/44314882 від 13.01.2022, №3646542/44314882 від 13.01.2022, №3646543/44314882 від 13.01.2022, №3646544/44314882 від 13.01.2022, №3646547/44314882 від 13.01.2022, №3646548/44314882 від 13.01.2022, №3646549/44314882 від 13.01.2022, №3646550/44314882 від 13.01.2022, №3646545/44314882 від 13.01.2022, №3646551/44314882 від 13.01.2022, №3646553/44314882 від 13.01.2022, №3646546/44314882 від 13.01.2022, №3646552/44314882 від 13.01.2022, №3646560/44314882 від 13.01.2022, №3646561/44314882 від 13.01.2022, №3646554/44314882 від 13.01.2022, №3646555/44314882 від 13.01.2022, №3646556/44314882 від 13.01.2022, №3646557/44314882 від 13.01.2022, №3646558/44314882 від 13.01.2022, №3646559/44314882 від 13.01.2022, №3666481/44314882 від 18.01.2022, №3666475/44314882 від 18.01.2022, №3666476/44314882 від 18.01.2022, №3666477/44314882 від 18.01.2022, №3666478/44314882 від 18.01.2022, №3666479/44314882 від 18.01.2022, №3666480/44314882 від 18.01.2022, №3715074/44314882 від 27.01.2022, №3795022/44314882 від 14.02.2022, №3795020/44314882 від 14.02.2022, №3795019/44314882 від 14.02.2022, №3795021/44314882 від 14.02.2022, №3795023/44314882 від 14.02.2022, №3795024/44314882 від 14.02.2022, яким відмовлено у реєстрації податкових накладних, суд вважає необґрунтованими та такими, що підлягають скасуванню.
Решта доводів та заперечень учасників справи, висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини, зокрема у рішенні у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відображено принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З огляду на викладене колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку, доводами апеляційної скарги висновки, викладені в судовому рішенні не спростовуються і підстав для його скасування немає.
Враховуючи вищевикладене, апеляційну скаргу Головного управління ДПС в Івано-Франківській області слід залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.
Керуючись ст.ст. 308,316,321,322,325,328,329 КАС України, суд, -
п о с т а н о в и в :
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС в Івано-Франківській області залишити без задоволення, а рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 14 лютого 2023 року у справі 300/1237/22 - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду лише з підстав, визначених ст. 328 КАС України, протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя А. Р. Курилець судді О. І. Мікула М. А. Пліш Повне судове рішення складено 17 травня 2023 року.
Суд | Восьмий апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 17.05.2023 |
Оприлюднено | 19.05.2023 |
Номер документу | 110923414 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо реалізації податкового контролю |
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Курилець Андрій Романович
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Курилець Андрій Романович
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Курилець Андрій Романович
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Курилець Андрій Романович
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Курилець Андрій Романович
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Курилець Андрій Романович