Рішення
від 18.04.2023 по справі 361/8490/20
БРОВАРСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Україна

БРОВАРСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

провадження № 2/361/289/23, cправа № 361/8490/20

18.04.2023

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

«18» квітня 2023 року м. Бровари Київської області

Броварський міськрайонний суд Київської області в складі:

головуючого - судді Василишина В.О.,

за участю секретаря судових засідань Степанюк А.О.,

учасники справи:

позивач Товариство з обмеженою відповідальністю «Оператор газотранспортної системи України»,

відповідач ОСОБА_1 ;

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду цивільну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Оператор газотранспортної системи України» до ОСОБА_1 про зобов`язання до вчинення певних дій,

в с т а н о в и в:

У грудні 2020 року Товариство зобмеженою відповідальністю«Оператор газотранспортноїсистеми України» звернулосядо судуіз данимпозовом,в якомупросить зобов`язати відповідачаусунути загрозумагістральним газопроводам«Шебелинка-Полтава-Київ-Інитка» Ду-700ммРу-5.5МПа та«Шабелинка-Полтава-Київ-ІІнитка» Ду-700ммРу-5.5МПа шляхомневідкладного знесення(демонтажу)огорожі земельноїділянки,побутової споруди,переміщення вагончиката будівельнихматеріалів ізземельної ділянціз кадастровимномером 3221289000:04:006:0089,що знаходитьсяв охороннійзоні магістральногогазопроводу «Шебелинка-Полтава-Київ-Інитка» Ду-700ммРу-5.5МПа та«Шабелинка-Полтава-Київ-ІІнитка» Ду-700ммРу-5.5МПа,а такожстягнути судовийзбір найого користь.

В обґрунтування вимог позивач посилається на те, що по адміністративній території села Требухів Броварського району Київської області (Требухівська сільська рада) проходять магістральний газопровід «Шебелинка-Полтава-Київ-Інитка» діаметром(Ду)-700мм,ділянка ЛЧкм 483,793 км457,068,робочий тиск(Ру)-5.5МПа та магістральнийгазопровід «Шабелинка-Полтава-Київ-ІІ нитка» діаметром

(Ду)-700мм,ділянка ЛЧкм 483,793 км457,068,робочий тиск(Ру)-5.5МПа (далі«ШПК-Інитка»,«ШПК-ІІнитка,Газопроводи),розмір охоронноїзони зобох боківвід осігазопроводу становить-200метрів.

Вказані магістральні газопроводи перебувають на балансі ТОВ «Оператор газотранспортної системи України» (далі ТОВ «Оператор ГТС України), що підтверджується Відомостями про державне майно від 11 січня 2020 року форма № 2б(к).

Право користування газопроводами підтверджується його знаходженням на балансі ТОВ «Оператор ГТС України» даними Акту приймання в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкту від 30 грудня 1963 року, а також Акту приймання-передачі державного майна, що використовуються у процесі провадження діяльності з транспортування природного газу магістральними трубопроводами від 01 січня 2020 року від АТ «Укргазтранс» до ТОВ «Оператор ГТС України».

ТОВ «Оператор ГТС України» отримало від АТ «Укргазтранс» Газопроводи і є підприємством яке несе повну відповідальність перед державою за магістральні газопроводи в тому числі і «ШПК-І нитка», «ШПК-ІІ нитка».

Відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі НКРЕКП, Регулятор) № 3011 від 24 грудня 2019 року «Про видачу ліцензії з транспортування природного газу ТОВ «Оператор ГТС України» Регулятором прийнято рішення про видачу ліцензії на право провадження господарської діяльності з транспортування природного газу ТОВ «Оператор ГТС України», яке здійснює експлуатацію магістральних газопроводів отриманих на праві господарського відання в державі та забезпечує транспортування і транзит газу за міждержавними угодами.

Згідно з приписами статей 20. 22 Закону України «Про ринок природного газу» оператор ГТС на виключених засадах відповідає за надійну та безпечну експлуатацію, підтримання в належному стані ГТС та зобов`язаний вживати необхідних заходів з метою забезпечення постачання природного газу, у тому числі безаварійної та безперебійної роботи ГТС.

Положеннями глави 3 розділу І та глави 1 розділу V Кодексу газотранспортної системи, затвердженого постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року № 2493 (далі Кодекс ГТС), визначено, що оператор ГТС забезпечує, зокрема, стале й надійне функціонування ГТС, ремонти мереж, установок та пристроїв ГТС, її безаварійну експлуатацію шляхом проведення технічного обслуговування. Поточного або капітального ремонтів.

Законом України «Про правовий режим земель охоронних зон об`єктів магістральних трубопроводів» покладається обов`язок на власників та користувачів земельних ділянок дотримуватися правового режиму охоронних зон.

Згідно з вимогами пункту 1 частини другої статті 11 Закону України «Про правовий режим земель охоронних зон об`єктів магістральних газопроводів» для забезпечення безпечної експлуатації вздовж об`єктів магістральних газопроводів, встановлюються охоронні зони для газопроводу І класу, умовним діаметром від 600 міліметрів до 800 міліметрів, включно 200 метрів.

Магістральні газопроводи «ШПК-І нитка» діаметром (Ду)-700мм, ділянка ЛЧ км 483,793 км 457,068, робочий тиск (Ру)-5.5 МПа та «ШПК-ІІ нитка» діаметром (Ду) -700мм ділянка ЛЧ км 483,793 км 457,068 робочий тиск (Ру)-5.5 МПа відносяться до І класу і охоронна зона цих Газопроводів становить 200 метрів з кожної сторони.

За фактом порушення охоронної зони магістральних газопроводів «ШПК-І нитка» та «ШПК-ІІ нитка» на земельній ділянці з кадастровим номером 3221289000:04:006:0089, належній відповідачу ОСОБА_1 , де побудована огорожа земельної ділянки, встановлено побутові споруди та вагончики, складено будівельні матеріали, складено 12 жовтня 2020 року відповідний Акт.

Фактично на земельній ділянці відповідача здійснюється підприємницька діяльність з продажу будівельних матеріалів. На підтвердження до позову долучено відповідні фотозображення.

Факт порушення відповідачем виявлений працівниками Боярського ЛВУМГ ТОВ «Оператор ГТС України» під час планового огляду траси газопроводу, який проводиться лінійно-експлуатаційною службою кожні три місяці.

Відповідно до пунктів 10.1.7 та 10.1.9 ДБН А.3.2-2-2009 «Охорона праці і промислова безпека у будівництві»: земляні роботи в охоронній зоні кабелів високої напруги, діючих газопроводів та інших комунікацій необхідно виконувати за нарядом-допуском після одержання дозволу від організацій, що їх експлуатують; виконання земляних робіт в охоронній зоні кабелів, що перебувають під напругою або діючих газопроводів необхідно здійснювати під безпосереднім наглядом керівника робіт та працівників організацій, що експлуатують ці комунікації.

Дозволу на проведення будь-яких робіт в охоронній зоні відповідач не надавав. Відсутність дозволів підтверджується листами Броварської районної державної адміністрації Київської області головному інженеру Боярського ЛВУМГ № 124/01-08 від 14 лютого 2020 року та № 1828/01-15 від 14 серпня 2020 року.

Згідно з пунктом «е» частини першої статті 96 ЗК України обов`язком землекористувача є дотримання обмежень, встановлених охоронними зонами.

Пунктом 11 «Правил охорони магістральних трубопроводів», затвердженого постановою КМУ

№ 1747 від 16 листопада 2002 року. на земельних ділянках, розташованих в межах охоронних зон, забороняється споруджувати житлові, громадські та дачні будинки, будувати огорожі для відокремлення приватних земельних ділянок, лісових масивів, садів, виноградників тощо.

Відповідно до пункту 12 «Правил охорони магістральних трубопроводів» будівельні, ремонтні, земляні, землечерпальні та поглиблювальні роботи на земельних ділянках, розташованих у межах охоронних зон проводяться лише за письмовою згодою підприємств магістрального трубопровідного транспорту та відповідних органів державного нагляду і контролю.

За приписами частини четвертої статті 22 Закону України «Про правовий режим земель охоронних зон об`єктів магістральних газопроводів», який до особливих обмежень, що діють у межах охоронних зон магістральних газопроводів, також відносить заборону будувати житлові будинки, виробничі чи інші будівлі та споруди, огорожі для відокремлення земельних ділянок приватної власності; та частиною першою статті 19 даного Закону, де зазначено, що будівельні, ремонтні, земляні, геологорозвідувальні, бурові, вибухові, гірничні та днопоглиблювальні роботи на земельних ділянках, розташованих в охоронних зонах, а також всі інші роботи, пов`язані з розробкою ґрунту на глибину більше 30 сантиметрів на таких земельних ділянках, проводяться лише на підставі письмового погодження з підприємствами магістральних трубопроводів.

На час набуття відповідачем у власність вказаної земельної ділянки, відповідачу було відомо про встановлені законодавчі обмеження. Датою держаної реєстрації права власності відповідача на земельну ділянку є 17 грудня 2019 року. Датою державної реєстрації обмеження у використанні земельної ділянки є 19 вересня 2019 року.

Відповідно до пункту 3 статті 8 Закону України «Про правовий режим земель охоронних зон об`єктів магістральних газопроводів» перехід права власності чи користування земельною ділянкою не є підставою для припинення її обмежень на використання земельної ділянки в межах земель охоронних зон об`єктів магістральних трубопроводів.

Крім Акту обстеження траси магістральних газопроводів від 12 жовтня 2020 року факт порушення відповідачем охоронної зони Газопроводу підтверджується схемою порушення охоронної зони магістральних газопроводів.

Проведення робіт із огорожі на відстані близько 150 метрів від осі магістрального газопроводу підтверджено виїздом на місцевість представниками Відділу містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства та інфраструктури Броварської районної державної адміністрації Київської області, що відображено у листах № 124/01-08 від 14 лютого 2020 року та № 1828/01-15 від 14 серпня 2020 року.

З метою ліквідації порушень на земельній ділянці Боярське ЛВУМГ зверталося до голови Броварської РДА з відповідним проханням вжити заходів, проте станом на день подання позову, порушення не усунуті, що підтверджується листами № 7305ВИХ-20-386 від 12 березня 2020 року та

№ 7305ВИХ-20-1249 від 08 липня 2020 року)

Ухвалою судді Броварського міськрайонного суду Київської області від 06 січня 2021 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання та надано строк для подання відзиву.

23вересня 2021 року ухвалою Броварського міськрайонного суду Київської області закрито підготовче провадження у справі, справу призначено до розгляду по суті.

У судовому засіданні представник позивача Горбач А.М. позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.

Представник відповідача адвокат Попович В.С. позовні вимоги визнав.

Дослідивши письмові матеріали справи, вислухавши думку представника позивача ОСОБА_2 , представника відповідача адвоката Поповича В.С., суд встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.

Магістральні газопроводи «Шебелинка-Полтава-Київ-Інитка» діаметром(Ду)-700мм,ділянка ЛЧкм 483,793 км457,068,робочий тиск(Ру)-5.5МПа та магістральнийгазопровід «Шабелинка-Полтава-Київ-ІІ нитка» діаметром (Ду)-700мм, ділянка ЛЧ км 483,793 км 457,068, робочий тиск (Ру)-5.5 МПа перебувають на балансі ТОВ «Оператор газотранспортної системи України, що підтверджується Відомостями про державне майно від 11 січня 2020 року форма № 2б(к), даними Акту приймання в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкту від 30 грудня 1963 року, а також Акту приймання-передачі державного майна, що використовуються у процесі провадження діяльності з транспортування природного газу магістральними трубопроводами від 01 січня 2020 року від АТ «Укргазтранс» до ТОВ «Оператор ГТС України».

Відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 3011 від 24 грудня 2019 року «Про видачу ліцензії з транспортування природного газу ТОВ «Оператор ГТС України» ТОВ «Оператор ГТС України» видано ліцензію на право провадження господарської діяльності з транспортування природного газу.

Приписами статей 20, 22 Закону України «Про ринок природного газу» передбачено, що оператор ГТС на виключених засадах відповідає за надійну та безпечну експлуатацію, підтримання в належному стані ГТС та зобов`язаний вживати необхідних заходів з метою забезпечення постачання природного газу, у тому числі безаварійної та безперебійної роботи ГТС. Положеннями глави 3 розділу І та глави 1 розділу V Кодексу газотранспортної системи, затвердженого постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року

№ 2493 (далі Кодекс ГТС), визначено, що оператор ГТС забезпечує, зокрема, стале й надійне функціонування ГТС, ремонти мереж, установок та пристроїв ГТС, її безаварійну експлуатацію шляхом проведення технічного обслуговування. Поточного або капітального ремонтів.

ТОВ «Оператор ГТС України» є підприємством яке несе повну відповідальність перед державою за магістральні газопроводи в тому числі «ШПК-І нитка», «ШПК-ІІ нитка», здійснює експлуатацію магістральних газопроводів, отриманих на праві господарського відання в державі та забезпечує транспортування і транзит газу за міждержавними угодами.

Під час планового огляду траси магістральних газопроводів «ШПК-Інитка» та«ШПК-ІІнитка» на земельній ділянці з кадастровим номером 3221289000:04:006:0089, розташованій на адміністративній території села Требухів Броварського району Київської області, який проводиться лінійно-експлуатаційною службою кожні три місяці, працівниками Боярського лінійного виробничого управління магістральних газопроводів (ЛВУМГ) ТОВ «Оператор ГТС України» виявлено факт порушення відповідачем ОСОБА_1 вимог Закону України «Про правовий режим земель охоронних зон об`єктів магістральних трубопроводів», а також Правил охорони магістральних трубопроводів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1747 від 16 листопада 2002 року. В результаті обстеження встановлено, що в охоронній зоні газопроводу на відстані приблизно 150 метрів від осі газопроводу побудовано огорожу , вагончики (побудові споруди) та складовано будівельні матеріали. За фактом порушення охоронної зони магістральних газопроводів «ШПК-Інитка» та«ШПК-ІІнитка» працівниками Боярського ЛВУМГ ТОВ «Оператор ГТС України» 12 жовтня 2020 року складено відповідний Акт.

На підтвердження факту порушення охоронної зони магістральних газопроводів «ШПК-Інитка» та«ШПК-ІІнитка» крім Акту від 12 жовтня 2020 року позивачем долучено схему порушення охоронної зони магістральних газопроводів з чітким позначенням меж охоронної зони на місцевості, фотозображення зазначеної земельної ділянки, ситуаційний план та витяг з публічної кадастрової карти України офіційного сайту https://map.land.gov.ua, з яких вбачається, що через зазначену земельну ділянку проходять магістральні газопроводи.

У виконання вимог Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку повідомлення власників та користувачів земельних ділянок, розташованих у межах охоронних зон об`єктів магістральних трубопроводів про встановлені у використанні таких земельних ділянок» № 268 від 15 квітня 2013 року у виданні газети «Час Київщини» 08 січня 2016 року опубліковано відповідне оголошення.

Земельна ділянка з кадастровим номером 3221289000:04:006:0089 належить ОСОБА_1 на праві власності, що підтверджується Інформацією Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку від 12 жовтня 2020 року.

Згідно з долученими до матеріалів справи відповідями № 124/01-08 від 14 лютого 2020 року та

№ 1828/01-15 від 14 серпня 2020 року Броварської районної державної адміністрації Київської області на листи Боярського ЛВУМГ № 7305ВИХ-20-386 від 12 березня 2020 року та № 7305ВИХ-20-1249 від 08 липня 2020 року, документів дозвільного характеру на забудову в охоронній зоні на земельній ділянці з кадастровим номером 3221289000:04:006:0089 не надавалося.

ТОВ «Оператор ГТС України» Боярським ЛВУМГ 05 лютого 2020 року виносилося попередження № 6 про заборону проведення будівельних, земляних та інших робіт в охоронних зонах об`єктів магістральних газопроводів без письмового дозволу Боярського ЛВУМГ та попередження про настання адміністративної та кримінальної відповідальності за порушення законодавства України про правовий режим земель охоронних зон об`єктів магістральних газопроводів. Також листами № 7305ВИХ20-197 від 06 лютого 2020 року, № 7305ВИХ-19-926 від 13 грудня 2019 року Боярським ЛВУМГ повідомлялося про наявні порушення законодавства України про правовий режим земель охоронних зон об`єктів магістральних газопроводів на земельній ділянці з кадастровим номером 3221289000:04:006:0089 та необхідність усунення даного порушення, у відповідь на які Головним управлінням Держгеокадастру у Київській області порушені питання пропонувалося вирішувати в порядку та у спосіб, визначений законодавством.

Законом України «Про правовий режим земель охоронних зон об`єктів магістральних трубопроводів», яким визначаються організаційні та правові засади встановлення та дотримання правового режиму земель охоронних зон об`єктів магістральних трубопроводів з метою забезпечення їх безперебійного функціонування, раціонального використання земель у межах встановлених охоронних зон, режиму ведення господарської та іншої діяльності, охорони довкілля та екологічної безпеки, а також безпечної життєдіяльності та захисту населення, господарських об`єктів від впливу можливих аварій (аварійних ситуацій).

Дія Закону України «Про правовий режим земель охоронних зон об`єктів магістральних трубопроводів» поширюється на правовідносини, пов`язані з використанням земель охоронних зон об`єктів магістральних трубопроводів, незалежно від форми власності на землю і об`єкти магістральних трубопроводів. Законом покладається обов`язок на власників та користувачів земельних ділянок дотримуватися правового режиму охоронних зон, а також передбачається настання дисциплінарної, адміністративної, цивільної і кримінальної відповідальності за порушення його вимог. Відповідальність за порушення законодавства про трубопровідний транспорт несуть особи, винні, у тому числі, у недотриманні вимог Правил охорони магістральних трубопроводів.

Статтею 1Закону України«Про правовийрежим земельохоронних зоноб`єктівмагістральних трубопроводів» визначені поняття, зокрема поняття магістральний трубопровід та охоронна зона об`єктів магістральних трубопроводів.

Так, магістральний трубопровід це технологічний комплекс, що функціонує як єдина система і до якого входить окремий трубопровід з усіма об`єктами і спорудами, зв`язаними з ним єдиним технологічним процесом, або декілька трубопроводів, якими здійснюються транзитні, міждержавні, міжрегіональні поставки продуктів транспортування споживачам, або інші трубопроводи, спроектовані та збудовані згідно з державними будівельними вимогами щодо магістральних трубопроводів.

Охоронна зона об`єктів магістральних трубопроводів - територія, обмежена умовними лініями уздовж наземних, надземних і підземних трубопроводів та їх споруд по обидва боки від крайніх елементів конструкції магістральних трубопроводів та по периметру наземних споруд на визначеній відстані, на якій обмежується провадження господарської та іншої діяльності.

Згідно з вимогами пункту 1 частини другої статті 11 Закону України «Про правовий режим земель охоронних зон об`єктів магістральних газопроводів» для забезпечення безпечної експлуатації вздовж об`єктів магістральних газопроводів, встановлюються охоронні зони для газопроводу І класу, умовним діаметром від 600 міліметрів до 800 міліметрів, включно 200 метрів.

Метою встановлення охоронної зони є створення нормальних умов для роботи газопроводу, його регулярного обслуговування, збереження цілісності, а також мінімізація наслідків можливих аварій.

Магістральні газопроводи «ШПК-І нитка» та «ШПК-ІІ нитка» відносяться до І класу і охоронна зона цих Газопроводів становить 200 метрів з кожної сторони.

Пунктами 10.1.7 та 10.1.9 ДБН А.3.2-2-2009 «Охорона праці і промислова безпека у будівництві» передбачено, що земляні роботи в охоронній зоні кабелів високої напруги, діючих газопроводів та інших комунікацій необхідно виконувати за нарядом-допуском після одержання дозволу від організацій, що їх експлуатують; виконання земляних робіт в охоронній зоні кабелів, що перебувають під напругою або діючих газопроводів необхідно здійснювати під безпосереднім наглядом керівника робіт та працівників організацій, що експлуатують ці комунікації.

Також, пунктом 11 «Правил охорони магістральних трубопроводів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1747 від 16 листопада 2002 року. на земельних ділянках, розташованих в межах охоронних зон, забороняється споруджувати житлові, громадські та дачні будинки, будувати огорожі для відокремлення приватних земельних ділянок, лісових масивів, садів, виноградників тощо. Відповідно до пункту 12 Правил будівельні, ремонтні, земляні, землечерпальні та поглиблювальні роботи на земельних ділянках, розташованих у межах охоронних зон проводяться лише за письмовою згодою підприємств магістрального трубопровідного транспорту та відповідних органів державного нагляду і контролю.

Згідно зі статтею 110 Земельного Кодексу України (далі ЗК України), на використання власником земельної ділянки або її частини може бути встановлено обмеження.

Статтею 112 ЗК України обумовлено, що охоронні зони створюються уздовж ліній зв`язку, електропередачі, земель транспорту, навколо промислових об`єктів для забезпечення нормальних умов їх експлуатації, запобігання ушкодження, а також зменшення їх негативного впливу на людей та довкілля, суміжні землі та інші природні об`єкти. Правовий режим земель охоронних зон визначається законодавством України.

Згідно з пунктом «е» частини першої статті 96 ЗК України обов`язком землекористувача є дотримання обмежень, встановлених охоронними зонами.

За інформацією Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку від 12 жовтня 2020 року цільовим призначенням земельної ділянки з кадастровим номером 3221289000:04:006:0089 є 01.01 для ведення товарного сільського господарства. Датою державної реєстрації права власності є 17 грудня 2019 року, після реєстрації обмеження у використанні земельної ділянки, яке відбулося 19 вересня 2019 року. Вид зареєстрованого обмеження - охоронна зона навколо (вздовж) об`єкта транспорту.

Вказані відомості свідчать про те, що відповідачу ОСОБА_1 було відомо про наявність охоронної зони об`єктів магістральних газопроводів на території належній їй земельної ділянки.

Приписами пункту третього статті 8 Закону України «Про правовий режим земель охоронних зон об`єктів магістральних трубопроводів» передбачено, що перехід права власності чи користування земельною ділянкою не є підставою для припинення її обмежень на використання земельної ділянки в межах земель охоронних зон об`єктів магістральних трубопроводів.

Відповідно достатті 14Закону України«Про правовийрежим земельохоронних зоноб`єктів магістральнихтрубопроводів» Земельніділянки,розташовані вохоронних зонахоб`єктів магістральнихтрубопроводів,не вилучаютьсяу їхвласників абокористувачів,а використовуютьсяз обмеженнями,встановленими цимЗаконом таіншими нормативно-правовимиактами. Зазначені обмеження встановлюються для власників та користувачів земельних ділянок на провадження ними господарської діяльності в цих охоронних зонах залежно від визначених внутрішніх зон безпеки охоронних зон або в межах всієї охоронної зони об`єктів магістральних трубопроводів.

Відповідно до статті 319 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. Власник не може використовувати право власності на шкоду правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію та природні якості землі.

Статтею 11Закону України«Про трубопровіднийтранспорт» передбачено, що до земель трубопровідного транспорту належать земельні ділянки, на яких збудовано наземні і надземні трубопроводи та їх споруди, а також наземні споруди підземних трубопроводів. Уздовж трубопроводів встановлюються охоронні зони. Земля в межах охоронних зон не вилучається, а використовується з обмеженнями (обтяженнями) відповідно до закону або договору.

Положеннями статті 20 Закону України «Про правовий режим земель охоронних зон об`єктів магістральних трубопроводів» передбачено обов`язок фізичних та юридичних осіб, власників та користувачів земельних ділянок при провадженні господарської та іншої діяльності на землях охоронних зон об`єктів магістральних трубопроводів дотримуватися особливого режиму їх використання та встановлених обмежень, не пошкоджувати розпізнавальні та сигнальні знаки місцезнаходження трубопроводу та його об`єктів і споруд, а також дотримуватися інших обмежень, встановлених нормативно-правовими актами для земель охоронних зон.

Фізичні особи при провадженні будь-якої діяльності у межах земель охоронних зон об`єктів магістральних трубопроводів зобов`язані дотримуватися особливого режиму використання земель відповідно до вимог Закону України «Про правовий режим земель охоронних зон об`єктів магістральних трубопроводів». Відповідно до статті 22 даного Закону, власники та користувачі земельних ділянок при здійсненні ними господарської та іншої діяльності на землях охоронних зон об`єктів магістральних трубопроводів зобов`язані дотримуватися особливого режиму господарської діяльності та обмежень.

У частині четвертій статті 22 Закону України«Про правовийрежим земельохоронних зоноб`єктівмагістральних трубопроводів» закріплено перелік особливих обмежень, що діють у межах охоронних зон об`єктів магістральних газопроводів, до яких належить заборона в тому числі: будувати огорожі для відокремлення земельних ділянок, виробничі чи інші будівлі та споруди, господарські споруди, влаштовувати звалища. Таким чином, відповідач ОСОБА_1 порушила встановлені законом обмеження, побудувавши огорожу земельної ділянки, встановивши побутові споруди та вагончики, а також склавши будівельні матеріали в межах земель охоронних зон об`єктів магістральних трубопроводів.

Магістральні газопроводи, на яких виявлено порушення охоронної зони є об`єктами підвищеної небезпеки серед потенційно небезпечних об`єктів.

Статтею 1 Закону України «Про об`єкти підвищеної небезпеки» наведено визначення, згідно з якими, об`єкт підвищеної небезпеки це об`єкт підвищеної небезпеки - єдиний майновий комплекс підприємства, що включає будь-які будівлі, виробництва (цехи, відділення, виробничі дільниці), окреме обладнання та джерела небезпеки, розташовані в межах території такого об`єкта, який за результатами ідентифікації об`єктів підвищеної небезпеки вважається об`єктом підвищеної небезпеки відповідного класу; джерело небезпеки - установки, сховища (резервуари, посудини), трубопроводи, машини, агрегати, технологічне устаткування (обладнання), споруди або комплекс споруд, розташовані в межах об`єкта підвищеної небезпеки на поверхні землі або під нею, в яких тимчасово або постійно використовується, переробляється, виготовляється, транспортується, зберігається одна або декілька небезпечних речовин чи категорій речовин або їх суміш.

Відповідно достатті 9Закону України«Про об`єктипідвищеної небезпеки»Суб`єкт господарюванняідентифікує об`єктипідвищеної небезпекивідповідно докількості пороговихмас небезпечнихречовин. За результатамиідентифікації об`єктапідвищеної небезпекийому встановлюється1,2або 3клас. Нормативи порогових мас небезпечних речовин або їх сумішей, що використовуються для цілей ідентифікації об`єкта підвищеної небезпеки, порядок ідентифікації об`єктів підвищеної небезпеки та їх обліку затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Згідно зі статтею 321 ЦК України, право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Частинами четвертоюта п`ятоюстатті 319ЦК України передбачено, власність зобов`язує. Власник не може використовувати право власності на шкоду правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію та природні якості землі.

Частиною 5 статті 373 ЦК України передбачено, що власник земельної ділянки може використовувати на свій розсуд все, що знаходиться над і під поверхнею цієї ділянки, якщо інше не встановлено законом та якщо це не порушує прав інших осіб.

Відповідно до статті 68 Конституції України, кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України.

Статтею 1163 ЦК України, фізична особа, життю, здоров`ю або майну якої загрожує небезпека, а також юридична особа, майну якої загрожує небезпека, мають право вимагати її усунення від того, хто її створює.

Відповідно до статті 1164 ЦК України, у разі неусунення загрози життю, здоров`ю, майну фізичної особи або майну юридичної особи заінтересована особа має право вимагати, зокрема, вжиття невідкладних заходів щодо усунення загрози.

Зобов`язання, передбачене статтею 1163 ЦК України, спрямоване на виконання превентивної функції - запобігання завдання шкоди майну юридичної особи, крім того, протиправність дій відповідача та його вина не є обов`язковими умовами виникнення зобов`язання. Змістом зобов`язання є право позивача вимагати усунення небезпеки та обов`язок відповідача припинити дію/бездіяльність, які викликали небезпеку.

Статтями 1,7Закону України«Про трубопровіднийтранспорт» передбачено,що системутрубопровідного транспортуУкраїни становлять: магістральнийтрубопровідний транспортта промисловийтрубопровідний транспорт.Магістральний трубопровід-технологічний комплекс,що функціонуєяк єдинасистема ідо якоговходить окремийтрубопровід зусіма об`єктамиі спорудами,зв`язаними зним єдинимтехнологічним процесом,або кількатрубопроводів,якими здійснюютьсятранзитні,міждержавні,міжрегіональні поставкипродуктів транспортуванняспоживачам,або іншітрубопроводи,спроектовані тазбудовані згідноз державнимибудівельними вимогамищодо магістральнихтрубопроводів. Магістральний трубопровідний транспорт має важливе народногосподарське та оборонне значення і є державною власністю України.

Виходячи зі змісту норм Закону України «Про нафту і газ» та Закону України «Про трубопровідний транспорт», відносини з транспортування та зберігання природного газу є важливою та невід`ємною складовою нафтогазової галузі України. Належне функціонування нафтогазової галузі України є головною умовою забезпечення енергетичної безпеки України, що й підкреслює загальнодержавне значення галузі та необхідність суворого дотримання законодавства при вирішенні її проблемних питань та захисті її інтересів.

Відповідно до частини першої статті 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

З огляду на вищевикладені обставини та норми чинного законодавства, судом вбачається, що вимога позивача до відповідача про усунення загрози магістральним газопроводам «Шебелинка-Полтава-Київ-І нитка» Ду 700 мм Ру-5.5 МПа та «Шебелинка-Полтава-Київ-ІІ нитка» Ду 700 мм Ру-5.5 МПа шляхом знесення (демонтажу) огорожі земельної ділянки, побутової споруди, переміщення вагончика та будівельних матеріалів із земельної ділянки з кадастровим номером: 3221289000:04:006:0089 (місцерозташування: Київська область, Броварський район, Требухівська сільська рада), що знаходиться в охоронній зоні магістрального газопроводу «Шебелинка-Полтава-Київ-І нитка» Ду 700 мм Ру-5.5 МПа та «Шебелинка-Полтава-Київ-ІІ нитка» Ду 700 мм Ру-5.5 МПа, є законною, а тому суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог.

Відповідно достатті 141ЦПК Українистягненню ізвідповідача накористь позивачапідлягає судовийзбір урозмірі 2 102 грн 00 коп.

На підставі викладеного та керуючись статтями 13, 319, 321, 373, 1163, 1164 ЦК України, Конституції України, ЗК України, Закону України «Про правовий режим земель охоронних зон об`єктів магістральних трубопроводів», Закону України «Про правовий режим земель охоронних зон об`єктів магістральних газопроводів», Закону України «Про трубопровідний транспорт», Закону України «Про об`єкти підвищеної небезпеки», статтями 13, 76-81, 89, 263-265, 273, 352, 354ЦПК України суд,-

в и р і ш и в:

Позов задовольнити.

Зобов`язати ОСОБА_1 усунути загрозу магістральним газопроводам «Шебелинка-Полтава-Київ-І нитка» Ду 700 мм Ру-5.5 МПа та «Шебелинка-Полтава-Київ-ІІ нитка» Ду 700 мм Ру-5.5 МПа шляхом знесення (демонтажу) огорожі земельної ділянки, побутової споруди, переміщення вагончика та будівельних матеріалів із земельної ділянки з кадастровим номером: 3221289000:04:006:0089 (місцерозташування: Київська область, Броварський район, Требухівська сільська рада), що знаходиться в охоронній зоні магістрального газопроводу «Шебелинка-Полтава-Київ-І нитка» Ду 700 мм Ру-5.5 МПа та «Шебелинка-Полтава-Київ-ІІ нитка» Ду 700 мм Ру-5.5 МПа.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Оператор газотранспортної системи України» судовий збір у розмірі

2102 (дві тисячі сто дві) грн. 00 коп.

Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, то зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя В.О. Василишин

СудБроварський міськрайонний суд Київської області
Дата ухвалення рішення18.04.2023
Оприлюднено22.05.2023
Номер документу110938924
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про спонукання виконати або припинити певні дії

Судовий реєстр по справі —361/8490/20

Рішення від 18.04.2023

Цивільне

Броварський міськрайонний суд Київської області

Василишин В. О.

Рішення від 18.04.2023

Цивільне

Броварський міськрайонний суд Київської області

Василишин В. О.

Ухвала від 10.04.2023

Цивільне

Броварський міськрайонний суд Київської області

Василишин В. О.

Ухвала від 28.02.2023

Цивільне

Броварський міськрайонний суд Київської області

Василишин В. О.

Ухвала від 14.12.2022

Цивільне

Броварський міськрайонний суд Київської області

Василишин В. О.

Ухвала від 11.11.2022

Цивільне

Броварський міськрайонний суд Київської області

Василишин В. О.

Ухвала від 27.09.2022

Цивільне

Броварський міськрайонний суд Київської області

Василишин В. О.

Ухвала від 12.07.2022

Цивільне

Броварський міськрайонний суд Київської області

Василишин В. О.

Ухвала від 13.07.2022

Цивільне

Броварський міськрайонний суд Київської області

Василишин В. О.

Ухвала від 06.06.2022

Цивільне

Броварський міськрайонний суд Київської області

Василишин В. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні