Справа № 404/5503/22
Номер провадження 2/404/1351/22
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
заочне
18 травня 2023 року Кіровський районний суд м. Кіровограда в складі:
головуючого судді Іванової Н.Ю.
при секретарі - Тригубенко І.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кропивницькому за правилами спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення боргу, -
ВСТАНОВИВ:
У травні 2023 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення боргу, просив суд стягнути з відповідача на його користь заборгованість за договором купівлі-продажу з розстроченням платежу від 25 грудня 2021 року, у розмірі еквівалентному 4 000 доларів США, що підлягає сплаті в гривнях за офіційним курсом Національного банку України, встановленим для відповідної валюти на день платежу та понесені судові витрати по справі.
В обґрунтування позову зазначено, що 25 грудня 2021р. між позивачем та відповідачем укладено договір купівлі-продажу з розстроченням платежу, відповідно до якого позивач передав у власність відповідачу житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 та земельну ділянку за цією ж адресою, площею 0,1000га, кадастровий номер 3510100000:03:014:0007.
Відповідно до п.3.5. договору, об`єкти купівлі - продажу були передані відповідачу.
Згідно п.2.1. сторонами договору визначено, що за придбане майно відповідач сплатила 8000 доларів США до підписання договору, а 4000 доларів США має сплатити у строк до 25червня 2022року.
Відповідач свого обов`язку у вказаний строк не виконала. Минуло три місяці з дати закінчення строку виконання зобов`язання, однак вона не приступила навіть до часткового погашення заборгованості, чим істотно порушила умови договору. Таким чином, позивач вимушений звернутися до суду за захистом своїх прав.
Ухвалою судді Кіровського районного суду м. Кіровограда від 02 листопада 2022 року відкрито провадження у справі, призначено розгляд справи за правилами спрощеного провадження в судовому засіданні з викликом сторін.
Ухвалою Кіровського районного суду м. Кіровограда від 02 листопада 2022 року заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову задоволено частково, в межах суми у розмірі 4 000 доларів США, що станом на час постановлення цієї ухвали за офіційним курсом НБУ еквівалентно 146 274, 40 грн., накладено арешт на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 , який належить ОСОБА_2 , на підставі договору купівлі-продажу з розстроченням платежу від 25 грудня 2021 року, зареєстрований в реєстрі за №4008 та земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_1 , площею 0,1000 га, кадастровий номер 3510100000:03:014:0007, яка належить ОСОБА_2 , на підставі договору купівлі-продажу з розстроченням платежу від 25 грудня 2021 року, зареєстрований в реєстрі за № 4008.
Представником позивача, адвокатом Проніним Ю.О. подано до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити, а розгляд справи проводити у заочному порядку.
Відповідач у судове засідання не з`явилась, про дату, час і місце розгляду справи повідомлена належним чином, причину неявки суду не повідомила, будь-яких заяв чи клопотань від неї не надходило, відзиву на позов не подавала.
У зв`язку із неявкою в судове засідання відповідача, яка була належним чином повідомлена про проведення судового засідання, та від якої не надходило заяви про розгляд справи за її відсутності, причини неявки не повідомлені, відзиву на позов не подано, а представник позивача не заперечував проти вирішення справи у заочному порядку, розгляд справи здійснювався за відсутності відповідача, на підставі ч. 1 ст. 280 Цивільного процесуального кодексу України, за наявними у справі доказами.
Суд, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, повно, всебічно та об`єктивно дослідивши, та оцінивши за своїм внутрішнім переконанням наявні в матеріалах справи докази як окремо, так і в їх сукупності, дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що 25 грудня 2021 року між позивачем ОСОБА_1 та відповідачем ОСОБА_2 було укладено договір купівлі-продажу з розстроченням платежу житлового будинку з господарсько-побутовими будівлями та спорудами та земельної ділянки, які знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 , відповідно до якого ОСОБА_1 оплатно передав у власність ОСОБА_2 вказаний житловий будинок та земельну ділянку, а остання їх прийняла, сплатив грошову суму, обумовлену цім договором.
Сторони домовились, що предмет договору вчиняється за 327 297 грн., що у еквіваленті долара США за офіційним курсом НБУ на день посвідчення договору становить 12 000 доларів США, з яких 201 000 грн. за житловий будинок з господарсько-побутовими будівлями та 126 297 грн. за земельну ділнку. Кошти в сумі 218 198 грн., що у еквіваленті відносно долара США за офіційним курсом НБУ на день посвідчення договору становить 8 000 доларів США, отримані продавцем від покупця до підписання цього договору, а решту коштів, в сумі 109 100 грн., що у еквіваленті відносно долара США за офіційним курсом НБУ на день повного розрахунку становитиме 4 000 доларів США покупець зобов`язується сплатити продавцю у строк до 25 червня 2022 року включно частинами або одним платежем. Факт повного розрахунку повинен бути підтверджений заявою продавця про повний розрахунок, справжність підпису на якій повинно бути нотаріально засвідчено, що стане невід`ємною частиною цього договору. Невиконання покупцем умов цього договору є підставою для визнання недійсним цього договору згідно чинного законодавства України.
Зазначений договір був посвідчений приватним нотаріусом Кропивницького міського нотаріального округу Кіровоградської області Драною І.В.
Згідно ст. 655 ЦК України, за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Відповідно ст. 657 ЦК України, договір купівлі-продажу земельної ділянки, єдиного майнового комплексу, житлового будинку (квартири) або іншого нерухомого майна укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню, крім договорів купівлі-продажу майна, що перебуває в податковій заставі.
Отже, письмова форма договору купівлі-продажу внаслідок його реального характеру є доказом не лише факту укладення договору, але й факту передачі майна (товару) у власність другій стороні (покупцеві) та факту сплати за нього певної грошової суми.
У ч. 1 ст. 202 ЦК України визначено, що правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Відповідно ст. 691 ЦК України, покупець зобов`язаний оплатити товар за ціною, встановленою у договорі купівлі-продажу, або, якщо вона не встановлена у договорі і не може бути визначена виходячи з його умов, - за ціною, що визначається відповідно до статті 632 цього Кодексу, а також вчинити за свій рахунок дії, які відповідно до договору, актів цивільного законодавства або вимог, що звичайно ставляться, необхідні для здійснення платежу.
Згідно частин 1-3 ст. 692 ЦК України, покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару. Покупець зобов`язаний сплатити продавцеві повну ціну переданого товару. Договором купівлі-продажу може бути передбачено розстрочення платежу. У разі прострочення оплати товару продавець має право вимагати оплати товару та сплати процентів за користування чужими грошовими коштами.
Вказаним договором між сторонами були погоджені істотні умови, зокрема відстрочення платежу та відповідно до укладеного договору покупець взяв на себе зобов`язання сплатити покупцю залишок вартості предмета договору в сумі 109 100 грн., що у еквіваленті відносно долара США за офіційним курсом НБУ на день повного розрахунку становитиме 4 000 доларів США до 25 червня 2022 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 509 ЦК України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Згідно ч. 1 ст. 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно з ч. 1 ст. 527 ЦК України, боржник зобов`язаний виконати свій обов`язок, а кредитор - прийняти виконання особисто, якщо інше не встановлено договором або законом, не випливає із суті зобов`язання чи звичаїв ділового обороту.
Відповідно до ч. 1 ст. 530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до ст. 599 ЦК України, зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Частина 1 ст. 612 ЦК України визначає, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Як вбачається з викладеного вище, відповідач припинила виконання зобов`язання без їх виконання.
За таких обставин у позивача виникло право на захист цивільних прав та інтересів судом, встановлених ст. 16 ЦК України.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 533 ЦК України, грошове зобов`язання має бути виконане у гривнях. Якщо у зобов`язанні визначено грошовий еквівалент в іноземній валюті, сума, що підлягає сплаті у гривнях, визначається за офіційним курсом відповідної валюти на день платежу, якщо інший порядок її визначення не встановлений договором або законом чи іншим нормативно-правовим актом.
Таким чином, враховуючи, що відповідачем у погоджений сторонами у договорі купівлі-продажу строк, а саме до 25 червня 2022 року не був оплачений залишок суми за придбання житлового будинку та земельної ділянки, з останньої підлягає стягненню не сплачена сума, яка відповідно до договору підлягає сплаті у гривнях та визначається у розмірі 109 100 грн., що у еквіваленті відносно долара США за офіційним курсом НБУ станом на 25 грудня 2021 року становить 4 000 доларів США.
За таких обставин, враховуючи, що відповідач заперечень проти позовних вимог та доказів на їх підтвердження суду не надала, у судовому засіданні знайшов своє підтвердження факт порушення відповідачем взятих на себе зобов`язань за договором купівлі-продажу щодо своєчасної, у погоджений сторонами строк, виплати суми вартості предмету договору, що залишилася, за порушення якого покупець несе наслідки, узгоджені сторонами та передбачені законом, суд вважає, що позов підлягає повному задоволенню шляхом стягнення із ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 заборгованість за договором купівлі-продажу з розстроченням платежу від 25 грудня 2021 року, у розмірі 109 100 грн., що у еквіваленті відносно долара США за офіційним курсом НБУ станом на 25 грудня 2021 року становить 4 000 доларів США.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України суд здійснює розподіл судових витрат.
Враховуючи те, що позов підлягає задоволенню, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача суму понесених ним судових витрат у вигляді сплаченого при зверненні з позовом до суду судового збору.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 5, 10-13, 76-81, 89, 141, 258, 259, 263-265, 280-282 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення боргу - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 заборгованість за договором купівлі-продажу з розстроченням платежу від 25 грудня 2021 року, у розмірі 109 100 грн., що у еквіваленті відносно долара США за офіційним курсом НБУ станом на 25 грудня 2021 року становить 4 000 доларів США.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору у розмірі 1958,95 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Кропивницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Відомості про учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 , ІПН: НОМЕР_1 .
Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце проживання: АДРЕСА_3 , ІПН: НОМЕР_2 .
Повний текст судового рішення складено 22.05.2023 року.
Суддя Кіровського
районного суду
м.Кіровограда Н. Ю. Іванова
Суд | Кіровський районний суд м.Кіровограда |
Дата ухвалення рішення | 18.05.2023 |
Оприлюднено | 23.05.2023 |
Номер документу | 110993010 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них купівлі-продажу |
Цивільне
Кіровський районний суд м.Кіровограда
Іванова Н. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні