ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 травня 2023 року ЛуцькСправа № 140/698/23
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Денисюка Р.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Юністен» до Головного управління ДПС у Волинській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Юністен» (далі ТзОВ «Юністен», позивач) звернулося з позовом до Головного управління ДПС у Волинській області (далі ГУ ДПС у Волинській області, відповідач 1), Державної податкової служби України (далі ДПС України, відповідач 2) про визнання протиправними та скасування рішень комісії Головного управління ДПС у Волинській області від 22.07.2022 № 7101558/39680702, № 7101559/39680702, № 7101560/39680702, № 7101561/39680702, № 7101562/39680702, № 7101563/39680702, № 7101564/39680702, № 7101596/39680702, № 7101566/39680702, № 7101569/39680702, № 7101567/39680702, № 7101568/39680702, якими відмовлено в реєстрації податкових накладних від 31.03.2021 №31021, № 31022, № 31023, № 31024, № 31025, № 31026, № 31027, № 31029, № 31030, № 31032, № 31034, № 31037 в Єдиному реєстрі податкових накладних та зобов`язання Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, подані ТзОВ Юністен податкові накладні від 31.03.2021 №31021, № 31022, № 31023, № 31024, № 31025, № 31026, № 31027, № 31029, № 31030, № 31032, № 31034, № 31037.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ТзОВ Юністен здійснювало діяльність з оптової торгівлі пальним за відсутності місця оптової торгівлі пальним, зокрема, газом нафтовим скрапленим. Відповідно до пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України (далі ПК України) було складено та направлено на реєстрацію в ЄРПН перераховані вище податкові накладні за господарськими операціями з продажу в березні 2021 року газу нафтового скрапленого. Однак реєстрацію цих податкових накладних податковим органом було зупинено відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України з підстав відповідності ТзОВ Юністен пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку.
Позивач зазначив, що постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 23.02.2022 в адміністративній справі №140/5634/21 визнано протиправним і скасовано рішення Комісії ГУ ДПС у Волинській області від 30.03.2021 №22427 про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, що вказує на протиправність зупинення реєстрації податкових накладних. Поряд з тим товариство надало на розгляд Комісії ГУ ДПС у Волинській області письмові пояснення та первинні документи щодо господарських операцій, за фактом здійснення яких було складено податкові накладні, та які були достатніми для прийняття рішення про їх реєстрацію в ЄРПН. Проте комісією регіонального рівня однаково прийнято рішення про відмову в реєстрації податкових накладних з підстав ненадання видаткових накладних на реалізацію, довіреностей та товаро-супроводжуючих документів.
ТзОВ Юністен не погоджується з прийнятими рішеннями та вважає доводи контролюючого органу щодо ненадання вказаних документів надуманими та необґрунтованими; відповідачем 1 не досліджено в сукупності усіх обставин, не надано оцінку тим документам, що надані разом із письмовими поясненнями; рішення суперечать правилу першої події, що закріплене у пункті 187.1 статті 187 ПК України.
На думку позивача, висновок про відмову у реєстрації податкових накладних з підстав відсутності видаткових накладних не відповідає специфіці умов поставки товару згідно з умовами договорів поставки, якими не передбачено оформлення видаткових накладних на постачання товару, а встановлено, що передача-приймання товару здійснюється з оформленням актів приймання-передачі товару, які були надані на розгляд комісії.
Також позивач зауважив, що мотиви у спірних рішеннях про ненадання видаткових накладних, довіреностей на придбання газу (при тому що було надано реєстр довіреностей) є безпідставними й тому, що спірні податкові накладні, реєстрацію яких зупинено, складені внаслідок господарських операцій щодо постачання (продажу), а не придбання (отримання) ТзОВ «Юністен» газу нафтового скрапленого. Спірні господарські операції свідчать про передачу газу ТзОВ «Юністен» в адресу покупців, на підтвердження чого товариством було надано контролюючому органу акти приймання-передачі.
До того ж довіреності не є первинними документами так як не містять відомостей про господарську операцію.
В оскаржуваних рішеннях контролюючим органом не конкретизовано, яких саме товаро-супроводжуючих документів товариством надано не було. Відповідач 1 формально зазначив причини для відмови у реєстрації податкових накладних з посиланням лише на перелік документів, що визначений формою рішення, який, на думку контролюючого органу, не наданий платником податків.
Зважаючи на наявність передбачених законодавством документів, які свідчать про проведення господарських операцій між ТзОВ Юністен і покупцями, та враховуючи відсутність у сформованих контролюючим органом квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних конкретного переліку документів, які слід подати платнику податків для прийняття рішення про їх реєстрацію, позивач вважає, що в контролюючого органу не було достатніх підстав для відмови у проведенні реєстрації податкових накладних, а тому прийняття відповідачем оскаржуваних рішень з підстав неподання позивачем окремих документів є неправомірним. Враховуючи, що оскаржувані рішення Комісії ГУ ДПС у Волинській області прийняті безпідставно, то вони підлягають скасуванню. З метою відновлення порушених прав та інтересів позивач також просив суд зобов`язати ДПС України зареєструвати вказані податкові накладні в ЄРПН.
З огляду на що просить адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 13.02.2023 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (а.с. 218).
У відзиві на позовну заяву представник відповідачів просив відмовити в задоволенні позовних вимог повністю (а.с.224-230). В обґрунтування такої позиції вказав, що підставою для зупинення реєстрації податкових накладних, про які йдеться у позові, слугувала відповідність платника податку пункту 8 Критеріїв ризикованості платника податку. Зокрема, Комісією ГУ ДПС у Волинській області 13.01.2021 прийнято рішення №1560 про відповідність платника ТзОВ Юністен критеріям ризиковості відповідно до пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку (чинне на момент подання податкових накладних). Вказане рішення і стало підставою для зупинення реєстрації податкових накладних, а не для відмови у реєстрації таких.
Представник відповідачів зазначив, що на розгляд комісії до податкових накладних №31021, №31022, №31023, №31024, №31025, №31026, №31027, №31029, №31030, №31032, №31034, №31037 позивач надав реєстри довіреностей на отримання товарно-матеріальних цінностей за період з 01.03.2021 по 31.03.2021 у яких зазначено зміст документу, проте самих доручень, які б підтвердили право особи па отримання товару, надано не було. Також на розгляд комісії регіонального рівня не було надано видаткових накладних, тож позивач не довів, що ним подано вичерпний перелік документів, достатніх для реєстрації податкових накладних.
З наведених підстав представник відповідачів вважає спірні рішення правомірними, а задоволення позовної вимоги про зобов`язання зареєструвати в ЄРПН податкові накладні є втручанням в дискреційні повноваженні ДПС України.
У відповіді на відзив позивач не погодився із доводами представника відповідачів, підтримавши доводи позову. Також наголосив, що рішення від 13.01.2021 №1560 та від 16.03.2021 № 20471 не є актуальними (чинними), так як після них, з врахуванням поданих ТзОВ Юністен пояснень та копій документів, було прийнято рішення від 30.03.2021 №22427, яке є кінцевим (останнім) та виключає прийняті попередні рішення, яке, у свою чергу, постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 23.02.2022 у справі №140/5634/21 було скасоване. Повторно зауважив, що у даному випадку спірні податкові накладні складені внаслідок господарських операцій щодо постачання (продажу) товару, а не його придбання, та договорами не передбачено складання видаткових накладних, а податковий орган вправі вимагати лише ті первинні документи, які відображають господарські операції за податковими накладними (а.с.234-235).
У запереченні на відповідь на відзив доводи відповідачів дублюють ті, що викладені у відзиві на позов (а.с.238-241).
Також учасники справи не зверталися із клопотаннями про розгляд справи в судовому засіданні, оформленими відповідно до вимог статті 167 КАС України. Суд звертає увагу, що за змістом статті 162 КАС України у відзиві на позовну заяву відповідач викладає виключно заперечення проти позову, відзив не може містити будь-яких заяв чи клопотань, оскільки заяви та клопотання учасники справи подають окремо у письмовій формі із зазначенням підстав та з дотриманням інших вимог статті 167 КАС України. Тому заявлене у відзиві на позовну заяву клопотання про розгляд справи за участю представників відповідачів не підлягало вирішенню судом по суті.
Перевіривши письмовими доказами доводи сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.
Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ТзОВ Юністен зареєстроване як юридична особа 06.03.2015; його видами діяльності є, зокрема, роздрібна торгівля пальним та оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами.
ТзОВ Юністен має ліцензію на право оптової торгівлі пальним за відсутності місць оптової торгівлі (реєстраційний №990614201900136) з терміном дії з 01.07.2019 по 01.07.2024 (а.с. 23).
Протягом березня 2021 року товариство здійснювало діяльність з оптової торгівлі пальним за відсутності місця оптової торгівлі пальним, зокрема газом нафтовим скрапленим.
1). 03.08.2020 між ТзОВ Юністен (постачальник) та ТзОВ Лінк Пром укладено договір №34/20 (а.с.29-31) поставки газу нафтового скрапленого (асортимент, кількість, ціна, умови поставки товару узгоджуються сторонами окремо і оформляються у вигляді додатків до цього договору, котрі є його невід`ємною частиною). Відповідно до пункту 3.2 договору передача-приймання товару за кількістю і якістю здійснюється з оформленням акта приймання-передачі товару або іншого документа, який засвідчує передачу товару від постачальника до покупця. Покупець здійснює розрахунки по договору в розмірі 100% вартості товару шляхом безготівкового перерахування грошових коштів на поточний рахунок постачальника не пізніше 6 місяців з моменту підписання сторонами акта приймання-передачі товару, що визначений пунктом 3.5 договору. У випадку пред`явлення постачальником вимоги про оплату товару, розрахунок за поставлений товар здійснюється покупцем протягом 10 банківських днів з моменту отримання такої вимоги (пункт 4.3 договору).
Відповідно до специфікації від 02.03.2021 до договору поставки сторонами було погоджено поставку газу нафтового скрапленого марки А в кількості 28,436 т на загальну суму 19440,00 грн (а.с.32).
На виконання умов договору поставки від 03.08.2020 №34/20 ТзОВ Юністен було здійснено передачу ТзОВ Лінк Пром газу нафтового скрапленого в загальній кількості 28436,00 кг на загальну суму 552795,84 грн, що підтверджується підписаним сторонами актом приймання-передачі скрапленого газу від 31.03.2021 №Б-00000099 (а.с.33).
За наслідками вказаної господарської операції ТзОВ Юністен склало та направило на реєстрацію в ЄРПН податкову накладну від 31.03.2021 №31021 на суму 552795,84 грн (а.с.24).
Відповідно до квитанції від 15.04.2021 податкову накладну від 31.03.2021 №31021 доставлено до ДПС, але її реєстрація зупинена на підставі пункту 201.16 статті 201 ПК України у зв`язку із тим, що платник податку, яким подано для реєстрації в ЄРПН податкову накладну, відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку (а.с.24 зворот).
Для прийняття рішення про реєстрацію спірної податкової накладної позивач подав до комісії регіонального рівня повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено від 13.04.2021 №18 (а.с.25). Зокрема, представником відповідачів не заперечується, що разом з письмовими поясненнями було надано такі документи: пояснення до податкової накладної від 30.03.2022 №35/8 (а.с.26-28); договір поставки від 03.08.2020 №34/20; специфікацію на поставку товару від 02.03.2021; акт від 31.03.2021 №Б-00000099 приймання-передачі скрапленого газу; аналітичний журнал-ордер по рахунку 36.1.10 з 01.01.2021 по 31.10.2021; виписки по рахунках за 07 08.09.2021; договір від 12.08.2020 №12-08/20тр про надання транспортно-експедиційних послуг; звіт експедитора №3 до договору про надання транспортно-експедиційних послуг від 12.08.2020 №12-08/20тр; товарно-транспортні накладні; акт №3 надання послуг; договір від 15.01.2021 АК85/4-3-СГ, додаток №1 до договору - графік поставки газу скрапленого у січні-лютому 2021 року; додаткову угоду №1 до договору від 15.01.2021 №АК85/4-3-СГ, аукціонні свідоцтва від 15.01.2021 №СГ-85-8-7, №СГ-85-8-8; договір від 15.01.2021 АК85/5-3-СГ, додаток №1 до договору - графік поставки газу скрапленого у січні-лютому 2021 року; додаткову угоду №1 до договору від 15.01.2021 №АК85/5-3-СГ, аукціонне свідоцтво від 15.01.2021 №СГ-85-8-10; сертифікати відповідності серії АА №000454, серії АА №000453, серії АА №000451, серії АА №000450; реєстр довіреностей на отримання ТМЦ (а.с. 167-212).
За результатами розгляду поданих документів Комісія ГУ ДПC у Волинській області прийняла рішення від 22.07.2022 №7101558/39680702 про відмову в реєстрації податкової накладної від 31.03.2021 № 31021 з підстав ненадання платником податків договорів, довіреностей, актів керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційних описів), у тому числі рахунків-фактур/інвойсів, актів прийняття-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних. У графі Додаткова інформація уточнено, що відсутні видаткові накладні на реалізацію, довіреності та товарно-супроводжуючі документи (а.с.28).
2). 03.08.2020 між ТзОВ Юністен (постачальник) та ТзОВ Модера Оіл (покупець) укладено договір №23/20 поставки газу нафтового скрапленого (а.с.41-43).
Суд звертає увагу, що усі договори поставки газу нафтового скрапленого було укладено на аналогічних умовах.
Сторонами було погоджено поставку газу нафтового скрапленого марки А в кількості 15,666 т на загальну суму 19440,00 грн, що підтверджується специфікацією на поставку товару від 02.03.2021 (а.с.44).
На виконання умов договору ТзОВ Юністен здійснено поставку для ТзОВ Модера Оіл газу нафтового скрапленого в кількості 15666,00 кг на загальну суму 304547,04 грн, що засвідчує акт приймання-передачі скрапленого газу від 31.03.2021 №Б-00000100 (а.с.45).
За наслідками вказаної господарської операції ТзОВ Юністен складено та направлено на реєстрацію в ЄРПН податкову накладну від 31.03.2021 №31022 на суму 304547,04 грн (а.с.35).
Відповідно до квитанції від 15.04.2021 податкова накладна від 31.03.2021 №31022 доставлена до ДПС, але її реєстрація зупинена у зв`язку із тим, що платник податку, яким подано для реєстрації в ЄРПН податкову накладну, відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку (а.с.35 зворот).
Позивач направив до комісії регіонального рівня повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено від 13.04.2022 №19 (а.с.36). На підтвердження господарської операції, щодо якої складено податкову накладну, надано: пояснення до податкової накладної від 30.03.2022 №35/9 (а.с.37-39); договір поставки від 03.08.2020 №23/20; специфікацію на поставку товару від 02.03.2021; акт від 31.03.2021 №Б-00000100 приймання-передачі скрапленого газу; аналітичний журнал-ордер по рахунку 36.1.10 з 01.01.2021 по 31.10.2021; виписки по рахунках за 06.09.2021; договір від 12.08.2020 №12-08/20тр про надання транспортно-експедиційних послуг; звіт експедитора №3 до договору про надання транспортно-експедиційних послуг від 12.08.2020 №12-08/20тр; товарно-транспортні накладні; договір від 15.01.2021 АК85/4-3-СГ, додаток №1 до договору - графік поставки газу скрапленого у січні-лютому 2021 року; додаткову угоду №1 до договору від 15.01.2021 №АК85/4-3-СГ, аукціонні свідоцтва від 15.01.2021 №СГ-85-8-7, №СГ-85-8-8; сертифікати відповідності серії АА №000454, серії АА №000453, серії АА №000451, серії АА №000450; реєстр довіреностей на отримання ТМЦ (а.с. 167-212).
За результатами розгляду поданих документів Комісія ГУ ДПC у Волинській області прийняла рішення від 22.07.2022 №7101559/39680702 про відмову в реєстрації податкової накладної від 31.03.2021 № 31022 з підстав ненадання платником податків договорів, довіреностей, актів керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційних описів), у тому числі рахунків-фактур/інвойсів, актів прийняття-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних. У графі Додаткова інформація уточнено, що відсутні видаткові накладні на реалізацію, довіреності та товарно-супроводжуючі документи (а.с.40).
3). 03.08.2020 між ТзОВ Юністен (постачальник) та ТзОВ Нафтотрейд Альянс (покупець) укладено договір №37/20 поставки газу нафтового скрапленого (а.с.53-55).
Сторонами було погоджено поставку газу нафтового скрапленого марки А в кількості 7,00 т на загальну суму 19440,00 грн, що підтверджується специфікацією на поставку товару від 01.03.2021 (а.с.56).
На виконання умов договору ТзОВ Юністен здійснено поставку для ТзОВ Нафтотрейд Альянс газу нафтового скрапленого в кількості 7000,0 кг на загальну суму 136080,00 грн, що засвідчує акт приймання-передачі скрапленого газу від 31.03.2021 №Б-00000101 (а.с.57).
За наслідками вказаної господарської операції ТзОВ Юністен складено та направлено на реєстрацію в ЄРПН податкову накладну від 31.03.2021 №31023 на суму136080,00 грн (а.с.47).
Відповідно до квитанції від 15.04.2021 податкова накладна від 31.03.2021 №31023 доставлена до ДПС, але її реєстрація зупинена у зв`язку із тим, що платник податку, яким подано для реєстрації в ЄРПН податкову накладну, відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку (а.с.47 зворот).
Позивач направив до комісії регіонального рівня повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено від 13.04.2022 №20 (а.с.48). На підтвердження господарської операції, щодо якої складено податкову накладну, надано: пояснення до податкової накладної від 30.03.2022 №35/10 (а.с.49-51); договір поставки від 03.08.2020 №37/20; специфікацію на поставку товару від 01.03.2021; акт від 31.03.2021 №Б-00000101 приймання-передачі скрапленого газу; аналітичний журнал-ордер по рахунку 36.1.10 з 01.01.2021 по 31.10.2021; договір від 12.08.2020 №12-08/20тр про надання транспортно-експедиційних послуг; звіт експедитора №3 до договору про надання транспортно-експедиційних послуг від 12.08.2020 №12-08/20тр; товарно-транспортні накладні; договір від 15.01.2021 АК85/4-3-СГ, додаток №1 до договору - графік поставки газу скрапленого у січні-лютому 2021 року; додаткову угоду №1 до договору від 15.01.2021 №АК85/4-3-СГ, аукціонні свідоцтва від 15.01.2021 №СГ-85-8-7, №СГ-85-8-8; сертифікати відповідності серії АА №000454, серії АА №000453, серії АА №000451, серії АА №000450; реєстр довіреностей на отримання ТМЦ (а.с. 167-212).
За результатами розгляду поданих документів Комісія ГУ ДПC у Волинській області прийняла рішення від 22.07.2022 №7101560/39680702 про відмову в реєстрації податкової накладної від 31.03.2021 №31023 з підстав ненадання платником податків договорів, довіреностей, актів керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційних описів), у тому числі рахунків-фактур/інвойсів, актів прийняття-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних. У графі Додаткова інформація уточнено, що відсутні видаткові накладні на реалізацію, довіреності та товаро-супроводжуючі документи (а.с.52).
4). 26.02.2021 між ТзОВ Юністен (постачальник) та ТзОВ НК Беліз (покупець) укладено договір №47/21 поставки газу нафтового скрапленого (а.с.65-67).
Сторонами було погоджено поставку газу нафтового скрапленого марки А в кількості 15,950 т на загальну суму 19440,00 грн, що підтверджується специфікацією на поставку товару від 05.03.2021 (а.с.68).
На виконання умов договору ТзОВ Юністен здійснено поставку для ТзОВ ТзОВ НК Беліз газу нафтового скрапленого в кількості 15950,00 кг на загальну суму 310068,00 грн, що засвідчує акт приймання-передачі скрапленого газу від 31.03.2021 №Б-00000102 (а.с.69).
За наслідками вказаної господарської операції ТзОВ Юністен складено та направлено на реєстрацію в ЄРПН податкову накладну від 31.03.2021 №31024 на суму 310068,00 грн (а.с.59).
Відповідно до квитанції від 15.04.2021 податкова накладна від 31.03.2021 №31024 доставлена до ДПС, але її реєстрація зупинена у зв`язку із тим, що платник податку, яким подано для реєстрації в ЄРПН податкову накладну, відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку (а.с.59 зворот).
Позивач направив до комісії регіонального рівня повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено від 13.04.2022 №22 (а.с.60). На підтвердження господарської операції, щодо якої складено податкову накладну, надано: пояснення до податкової накладної від 30.03.2022 №35/11 (а.с.61-63); договір поставки від 26.02.2021 №47/21; специфікацію на поставку товару від 05.03.2021; акт від 31.03.2021 №Б-00000102 приймання-передачі скрапленого газу; аналітичний журнал-ордер по рахунку 36.1.10 з 01.01.2021 по 31.10.2021; виписки по особовому рахунку за 07.09.2021; договір від 12.08.2020 №12-08/20тр про надання транспортно-експедиційних послуг; звіт експедитора №3 до договору про надання транспортно-експедиційних послуг від 12.08.2020 №12-08/20тр; товарно-транспортні накладні; додаткову угоду №1 до договору від 15.01.2021 №АК85/4-3-СГ, аукціонні свідоцтва від 15.01.2021 №СГ-85-8-7, №СГ-85-8-8; договір від 15.01.2021 АК85/5-3-СГ, додаток №1 до договору - графік поставки газу скрапленого у січні-лютому 2021 року; додаткову угоду №1 до договору від 15.01.2021 №АК85/5-3-СГ, аукціонне свідоцтво від 15.01.2021 №СГ-85-8-10; сертифікати відповідності серії АА №000454, серії АА №000453, серії АА №000451, серії АА №000450; реєстр довіреностей на отримання ТМЦ (а.с. 167-212).
За результатами розгляду поданих документів Комісія ГУ ДПC у Волинській області прийняла рішення від 22.07.2022 №7101561/39680702 про відмову в реєстрації податкової накладної від 31.03.2021 №31024 з підстав ненадання платником податків договорів, довіреностей, актів керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційних описів), у тому числі рахунків-фактур/інвойсів, актів прийняття-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних. У графі Додаткова інформація уточнено, що відсутні видаткові накладні на реалізацію, довіреності та товаро-супроводжуючі документи (а.с.64).
5). 03.08.2020 між ТзОВ Юністен (постачальник) та ТзОВ НК Валенсія (покупець) укладено договір №9/20 поставки газу нафтового скрапленого (а.с.77-79).
Сторонами було погоджено поставку газу нафтового скрапленого марки А в кількості 3,313 т на загальну суму 19440,00 грн, що підтверджується специфікацією на поставку товару від 01.03.2021 (а.с.80).
На виконання умов договору ТзОВ Юністен здійснено поставку для ТзОВ НК Валенсія газу нафтового скрапленого в кількості 3313,00 кг на загальну суму 64404,72 грн, що засвідчує акт приймання-передачі скрапленого газу від 31.03.2021 №Б-00000103 (а.с.81).
За наслідками вказаної господарської операції ТзОВ Юністен складено та направлено на реєстрацію в ЄРПН податкову накладну від 31.03.2021 №31025 на суму 64404,72 грн (а.с.71).
Відповідно до квитанції від 15.04.2021 податкова накладна від 31.03.2021 №31025 доставлена до ДПС, але її реєстрація зупинена у зв`язку із тим, що платник податку, яким подано для реєстрації в ЄРПН податкову накладну, відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку (а.с.71 зворот).
Позивач направив до комісії регіонального рівня повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено від 13.04.2022 №23 (а.с.72). На підтвердження господарської операції, щодо якої складено податкову накладну, надано: пояснення до податкової накладної від 30.03.2022 №35/12 (а.с.73-75); договір поставки від 03.08.2020 №9/20; специфікацію на поставку товару від 01.03.2021; акт від 31.03.2021 №Б-00000103 приймання-передачі скрапленого газу; аналітичний журнал-ордер по рахунку 36.1.10 з 01.01.2021 по 31.10.2021; виписки по особовому рахунку за 06.09.2021; договір від 12.08.2020 №12-08/20тр про надання транспортно-експедиційних послуг; звіт експедитора №3 до договору про надання транспортно-експедиційних послуг від 12.08.2020 №12-08/20тр; товарно-транспортні накладні; додаткову угоду №1 до договору від 15.01.2021 №АК85/4-3-СГ, аукціонні свідоцтва від 15.01.2021 №СГ-85-8-7, №СГ-85-8-8; сертифікати відповідності серії АА №000454, серії АА №000453, серії АА №000451, серії АА №000450; реєстр довіреностей на отримання ТМЦ (а.с. 167-212).
За результатами розгляду поданих документів Комісія ГУ ДПC у Волинській області прийняла рішення від 22.07.2022 №7101562/39680702 про відмову в реєстрації податкової накладної від 31.03.2021 №31025 з підстав ненадання платником податків договорів, довіреностей, актів керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційних описів), у тому числі рахунків-фактур/інвойсів, актів прийняття-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних. У графі Додаткова інформація уточнено, що відсутні видаткові накладні на реалізацію, довіреності та товаро-супроводжуючі документи (а.с.76).
6). 26.02.2021 між ТзОВ Юністен (постачальник) та ТзОВ НК Каталонія (покупець) укладено договір №48/21 поставки газу нафтового скрапленого (а.с.89-91).
Сторонами було погоджено поставку газу нафтового скрапленого марки А в кількості 47,644 т на загальну суму 19440,00 грн, що підтверджується специфікацією на поставку товару від 05.03.2021 (а.с.92).
На виконання умов договору ТзОВ Юністен здійснено поставку для ТзОВ НК Каталонія газу нафтового скрапленого в кількості 47644,00 кг на загальну суму 926199,36 грн, що засвідчує акт приймання-передачі скрапленого газу від 31.03.2021 №Б-00000104 (а.с.93).
За наслідками вказаної господарської операції ТзОВ Юністен складено та направлено на реєстрацію в ЄРПН податкову накладну від 31.03.2021 №31026 на суму 926199,36 грн (а.с.83).
Відповідно до квитанції від 15.04.2021 податкова накладна від 31.03.2021 №31026 доставлена до ДПС, але її реєстрація зупинена у зв`язку із тим, що платник податку, яким подано для реєстрації в ЄРПН податкову накладну, відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку (а.с.83 зворот).
Позивач направив до комісії регіонального рівня повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено від 28.06.2022 №35 (а.с.84). На підтвердження господарської операції, щодо якої складено податкову накладну, надано: пояснення до податкової накладної від 30.03.2022 №35/13 (а.с.85-87); договір поставки від 26.02.2021 №48/21; специфікацію на поставку товару від 05.03.2021; акт від 31.03.2021 №Б-00000104 приймання-передачі скрапленого газу; аналітичний журнал-ордер по рахунку 36.1.10 з 01.01.2021 по 31.10.2021; виписки по особовому рахунку; договір від 12.08.2020 №12-08/20тр про надання транспортно-експедиційних послуг; звіт експедитора №3 до договору про надання транспортно-експедиційних послуг від 12.08.2020 №12-08/20тр; товарно-транспортні накладні; додаткову угоду №1 до договору від 15.01.2021 №АК85/4-3-СГ, аукціонні свідоцтва від 15.01.2021 №СГ-85-8-7, №СГ-85-8-8; договір від 15.01.2021 АК85/5-3-СГ, додаток №1 до договору - графік поставки газу скрапленого у січні-лютому 2021 року; додаткову угоду №1 до договору від 15.01.2021 №АК85/5-3-СГ, аукціонне свідоцтво від 15.01.2021 №СГ-85-8-10; сертифікати відповідності серії АА №000454, серії АА №000453, серії АА №000451, серії АА №000450; реєстр довіреностей на отримання ТМЦ (а.с. 167-212).
За результатами розгляду поданих документів Комісія ГУ ДПC у Волинській області прийняла рішення від 22.07.2022 №7101563/39680702 про відмову в реєстрації податкової накладної від 31.03.2021 №31026 з підстав ненадання платником податків договорів, довіреностей, актів керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційних описів), у тому числі рахунків-фактур/інвойсів, актів прийняття-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних. У графі Додаткова інформація уточнено, що відсутні видаткові накладні на реалізацію, довіреності та товаро-супроводжуючі документи (а.с.88).
7). 03.08.2020 між ТзОВ Юністен (постачальник) та ТзОВ НК Марсель (покупець) укладено договір поставки №8/20 газу нафтового скрапленого (а.с.101-103).
Сторонами було погоджено поставку газу нафтового скрапленого марки А в кількості 1,796 т на загальну суму 19440,00 грн, що засвідчено специфікацією на поставку товару від 01.03.2021 (а.с.104).
На виконання умов договору ТзОВ Юністен здійснено поставку для ТзОВ НК Марсель газу нафтового скрапленого в кількості 1796,00 кг на загальну суму 34914,24 грн, що засвідчує акт приймання-передачі скрапленого газу від 31.03.2021 №Б-00000105 (а.с.105).
ТзОВ Юністен склало та направило на реєстрацію в ЄРПН податкову накладну від 31.03.2021 №31027 на суму 34914,24 грн (а.с.95).
Відповідно до квитанції від 15.04.2021 податкова накладна від 31.03.2021 №31027 доставлена до ДПС, але її реєстрація зупинена на підставі пункту 201.16 статті 201 ПК України у зв`язку із тим, що платник податку, яким подано для реєстрації в ЄРПН податкову накладну, відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку (а.с.95 зворот).
Разом з повідомленням про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено від 13.04.2022 №25 (а.с.96), позивач надіслав до комісії регіонального рівня такі документи: пояснення до податкової накладної від 30.03.2022 № 35/14 (а.с.97-99); договір поставки від 03.08.2020 №8/20; специфікацію на поставку товару від 01.03.2021; акт від 31.03.2021 №Б-00000105 приймання-передачі скрапленого газу; аналітичний журнал-ордер по рахунку 36.1.10 з 01.01.2021 по 31.10.2021; виписки по рахунку за 06.09.2021; договір від 12.08.2020 №12-08/20тр про надання транспортно-експедиційних послуг; звіт експедитора №3 до договору про надання транспортно-експедиційних послуг від 12.08.2020 №12-08/20тр; товарно-транспортні накладні; додаткову угоду №1 до договору від 15.01.2021 №АК85/4-3-СГ, аукціонні свідоцтва від 15.01.2021 №СГ-85-8-7, №СГ-85-8-8; сертифікати відповідності серії АА №000454, серії АА №000453, серії АА №000451, серії АА №000450; реєстр довіреностей на отримання ТМЦ (а.с. 167-212).
За результатами розгляду поданих документів Комісія ГУ ДПC у Волинській області прийняла рішення від 22.07.2022 №7101564/39680702 про відмову в реєстрації податкової накладної від 31.03.2021 № 31027 з підстав ненадання платником податків договорів, довіреностей, актів керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційних описів), у тому числі рахунків-фактур/інвойсів, актів прийняття-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних. У графі Додаткова інформація уточнено, що відсутні видаткові накладні на реалізацію, довіреності та товаро-супроводжуючі документи (а.с.100).
8). Між ТзОВ Юністен (постачальник) та ТзОВ Опті-Ком (покупець) укладено договір від 03.08.2020 №10/20 поставки газу нафтового скрапленого (а.с.113-115).
Сторонами у специфікації на поставку товару від 01.03.2021 (а.с.116) було погоджено поставку газу нафтового скрапленого марки А в кількості 67,847 т на загальну суму 19440,00 грн.
На виконання умов договору ТзОВ Юністен здійснило поставку ТзОВ Опті-Ком газу нафтового скрапленого в кількості 67847,00 кг на загальну суму 1318945,68 грн, про що складено та підписано акт приймання-передачі скрапленого газу від 31.03.2021 №Б-00000107 (а.с.117).
За наслідками вказаної господарської операції ТзОВ Юністен склало та направило на реєстрацію в ЄРПН податкову накладну від 31.03.2021 №31029 на суму 1318945,68 грн (а.с.107).
Відповідно до квитанції від 15.04.2021 податкова накладна від 31.03.2021 №31029 доставлена до ДПС, але її реєстрація зупинена з тих підстав, що платник податку, яким подано для реєстрації в ЄРПН податкову накладну, відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку (а.с.107 зворот).
Для підтвердження господарської операції, щодо якої складено податкову накладну, позивач надіслав до комісії регіонального рівня повідомлення від 13.04.2022 №27 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено (а.с.108). Серед цих документів - пояснення до податкової накладної від 30.03.2022 №35/16 (а.с.109-111); договір поставки від 03.08.2020 №10/20; специфікація на поставку товару від 01.03.2021; акт від 31.03.2021 №Б-00000107 приймання-передачі скрапленого газу; аналітичний журнал-ордер по рахунку 36.1.10 з 01.01.2021 по 31.10.2021(а.с.118); виписки по рахунку за 23.06.2021; договір від 12.08.2020 №12-08/20тр про надання транспортно-експедиційних послуг; звіт експедитора №3 до договору про надання транспортно-експедиційних послуг від 12.08.2020 №12-08/20тр; товарно-транспортні накладні; додаткову угоду №1 до договору від 15.01.2021 №АК85/4-3-СГ, аукціонні свідоцтва від 15.01.2021 №СГ-85-8-7, №СГ-85-8-8; додаткову угоду №1 до договору від 15.01.2021 №АК85/5-3-СГ, аукціонне свідоцтво від 15.01.2021 №СГ-85-8-10; сертифікати відповідності серії АА №000454, серії АА №000453, серії АА №000451, серії АА №000450; реєстр довіреностей на отримання ТМЦ (а.с. 167-212).
За результатами розгляду поданих документів Комісія ГУ ДПC у Волинській області прийняла рішення від 22.07.2022 №7101596/39680702 про відмову в реєстрації податкової накладної від 31.03.2021 №31029 з підстав ненадання платником податків договорів, довіреностей, актів керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційних описів), у тому числі рахунків-фактур/інвойсів, актів прийняття-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних. У графі Додаткова інформація уточнено, що відсутні видаткові накладні на реалізацію, довіреності та товаро-супроводжуючі документи (а.с.112).
9). 03.08.2020 між ТзОВ Юністен (постачальник) та ТзОВ Пальміра Оіл (покупець) укладено договір №21/20 поставки газу нафтового скрапленого (а.с.125-127).
Сторонами було погоджено поставку газу нафтового скрапленого марки А в кількості 5000 т на загальну суму 19440,00 грн, що підтверджується специфікацією на поставку товару від 03.03.2021 (а.с.128) та ТзОВ Юністен здійснено поставку цієї партії газу нафтового скрапленого, про що свідчить акт приймання-передачі скрапленого газу від 31.03.2021 №Б-00000108 (а.с.129).
ТзОВ Юністен склало та направило на реєстрацію в ЄРПН податкову накладну від 31.03.2021 №31030 на суму 97200,00 грн (а.с.119).
Відповідно до квитанції від 15.04.2021 податкова накладна від 31.03.2021 №31030 доставлена до ДПС, але її реєстрація зупинена на підставі пункту 201.16 статті 201 ПК України у зв`язку із тим, що платник податку (ТзОВ Юністен) відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку (а.с.119 зворот).
Для прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію цієї податкової накладної позивач надіслав повідомлення від 13.04.2022 №28 (а.с.120) про подання пояснень та копій документів. Зокрема, надіслано: пояснення до податкової накладної від 30.03.2022 №35/17 (а.с.121-123); договір поставки від 03.08.2020 №21/20; специфікацію на поставку товару від 03.03.2021; акт від 31.03.2021 № Б-00000108 приймання-передачі скрапленого газу; аналітичний журнал-ордер по рахунку 36.1.10 з 01.01.2021 по 31.10.2021 (а.с.130); виписки по рахунках за 06.09.2021; договір від 12.08.2020 №12-08/20тр про надання транспортно-експедиційних послуг; звіт експедитора №3 до договору про надання транспортно-експедиційних послуг від 12.08.2020 №12-08/20тр; товарно-транспортні накладні; додаткову угоду №1 до договору від 15.01.2021 №АК85/4-3-СГ, аукціонні свідоцтва від 15.01.2021 №СГ-85-8-7, №СГ-85-8-8; додаткову угоду №1 до договору від 15.01.2021 №АК85/5-3-СГ, аукціонне свідоцтво від 15.01.2021 №СГ-85-8-10; сертифікати відповідності серії АА №000454, серії АА №000453, серії АА №000451, серії АА №000450; реєстр довіреностей на отримання ТМЦ (а.с. 167-212).
За результатами розгляду цих документів Комісія ГУ ДПC у Волинській області прийняла рішення від 22.07.2022 №7101566/39680702 про відмову в реєстрації податкової накладної від 31.03.2022 № 31030 з підстав ненадання платником податків договорів, довіреностей, актів керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції та первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційних описів), у тому числі рахунків-фактур/інвойсів, актів прийняття-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних. У графі Додаткова інформація уточнено, що відсутні видаткові накладні на реалізацію, довіреності та товаро-супроводжуючі документи (а.с.124).
10). 03.08.2020 між ТзОВ Юністен (постачальник) та ТзОВ Редхол (покупець) договір №7/20 поставки газу нафтового скрапленого (а.с.137-139).
Сторонами було погоджено поставку газу нафтового скрапленого марки А в кількості 72,773 т на загальну суму 19440,00 грн, що засвідчує специфікація на поставку товару від 01.03.2021 (а.с.140).
ТзОВ Юністен здійснило поставку газу нафтового скрапленого у повному обсязі, що підтверджується актом приймання-передачі скрапленого газу №Б-00000110 від 31.03.2021 (а.с.141).
ТзОВ Юністен склало та направило на реєстрацію в ЄРПН податкову накладну від 31.03.2021 №31032 на суму 1414707,12 грн (а.с. 131).
Відповідно до квитанції від 15.04.2021 податкова накладна від 31.03.2021 №31032 доставлена до ДПС, але її реєстрація зупинена з тієї причини, що платник податку, яким подано для реєстрації в ЄРПН податкову накладну, відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку (а.с. 131 зворот).
Як і в попередніх випадках ТзОВ Юністен у тому ж порядку надіслало до Комісії ГУ ДПС у Волинській області повідомлення від 13.04.2022 № 29 про подання пояснень та копій документів щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено (а.с.132), а саме надано: пояснення до податкової накладної від 30.03.2022 № 35/18 (а.с. 133-135); договір поставки від 03.08.2020 №7/20; специфікацію на поставку товару від 01.03.2021; акт від 31.03.2021 № Б-00000110 приймання-передачі скрапленого газу; аналітичний журнал-ордер по рахунку 36.1.10 з 01.01.2021 по 31.10.2021 (а.с.142); виписки по рахунках за 06.09.2021; договір від 12.08.2020 №12-08/20тр про надання транспортно-експедиційних послуг; звіт експедитора №3 до договору про надання транспортно-експедиційних послуг від 12.08.2020 №12-08/20тр; товарно-транспортні накладні; додаткову угоду №1 до договору від 15.01.2021 №АК85/4-3-СГ, аукціонні свідоцтва від 15.01.2021 №СГ-85-8-7, №СГ-85-8-8; додаткову угоду №1 до договору від 15.01.2021 №АК85/5-3-СГ, аукціонне свідоцтво від 15.01.2021 №СГ-85-8-10; сертифікати відповідності серії АА №000454, серії АА №000453, серії АА №000451, серії АА №000450; реєстр довіреностей на отримання ТМЦ (а.с. 167-212).
За результатами розгляду поданих документів Комісія ГУ ДПC у Волинській області прийняла рішення від 22.07.2022 №7101569/39680702 про відмову в реєстрації податкової накладної від 31.03.2021 №31032 з підстав ненадання платником податків договорів, довіреностей, актів керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції та первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційних описів), у тому числі рахунків-фактур/інвойсів, актів прийняття-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних. У графі Додаткова інформація уточнено, що відсутні видаткові накладні на реалізацію, довіреності та товаро-супроводжуючі документи (а.с. 136).
11). 03.08.2020 між ТзОВ Юністен (постачальник) та ТзОВ Селінг Оіл (покупець) укладено договір №2/20 поставки газу нафтового скрапленого (а.с.149-151).
Сторонами було погоджено поставку газу нафтового скрапленого марки А в кількості 21,086 т на загальну суму 19440 грн, що підтверджується специфікацією на поставку товару від 01.03.2021 (а.с.152).
На виконання умов договору ТзОВ Юністен здійснило поставку ТзОВ Селінг Оіл газу нафтового скрапленого у вказаному обсязі покупцю (акт приймання-передачі скрапленого газу від 31.03.2021 №Б-00000112 на загальну суму 409911,84 грн (а.с. 153).
ТзОВ Юністен склало та направило на реєстрацію в ЄРПН податкову накладну від 31.03.2021 № 31034 на суму 409911,84 грн (а.с.143).
Відповідно до квитанції від 15.04.2021 податкова накладна від 31.03.2021 № 31034 доставлена до ДПС, але її реєстрація зупинена, оскільки платник податку, яким подано для реєстрації в ЄРПН податкову накладну, відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку (а.с.143 зворот).
Позивач надіслав до комісії регіонального рівня повідомлення від 113.04.2022 №30 про подання пояснень та копій документів щодо податкової, реєстрацію якої зупинено (а.с.144). Зокрема, було надіслано такі документи для підтвердження господарської операції, щодо якої складено податкову накладну: пояснення до податкової накладної від 30.03.2022 № 35/19 (а.с.145-147); договір поставки від 03.08.2020 №2/20; специфікацію на поставку товару від 01.03.2021; акт від 31.03.2021 № Б-00000112 приймання-передачі скрапленого газу; аналітичний журнал-ордер по рахунку 36.1.10 з 01.01.2021 по 31.10.2021 (а.с. 154); виписки по рахунку; договір від 12.08.2020 №12-08/20тр про надання транспортно-експедиційних послуг; звіт експедитора №3 до договору про надання транспортно-експедиційних послуг від 12.08.2020 №12-08/20тр; товарно-транспортні накладні; додаткову угоду №1 до договору від 15.01.2021 №АК85/4-3-СГ, аукціонні свідоцтва від 15.01.2021 №СГ-85-8-7, №СГ-85-8-8; додаткову угоду №1 до договору від 15.01.2021 №АК85/5-3-СГ, аукціонне свідоцтво від 15.01.2021 №СГ-85-8-10; сертифікати відповідності серії АА №000454, серії АА №000453, серії АА №000451, серії АА №000450; реєстр довіреностей на отримання ТМЦ (а.с. 167-212).
За результатами розгляду цих документів Комісія ГУ ДПC у Волинській області прийняла рішення від 22.07.2022 №7101567/39680702 про відмову в реєстрації податкової накладної від 31.03.2021 № 31034 з підстав ненадання платником податків договорів, довіреностей, актів керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції та первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційних описів), у тому числі рахунків-фактур/інвойсів, актів прийняття-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних. У графі Додаткова інформація зазначено, що відсутні видаткові накладні на реалізацію, довіреності та товаро-супроводжуючі документи (а.с. 148).
12). 03.08.2020 між ТзОВ Юністен (постачальник) та ТзОВ Тейлор Холд (покупець) укладено договір №38/20 поставки газу нафтового скрапленого (а.с.161-163). Специфікацією від 02.03.2021 погоджено поставку газу нафтового скрапленого марки А в кількості 17,768 т на загальну суму 19440,00 грн (а.с.164).
ТзОВ Юністен здійснило поставку ТзОВ Тейлор Холд газу нафтового скрапленого в кількості 17768 кг на загальну суму 345409,92 грн, про що видно з акта приймання-передачі скрапленого газу від 31.03.2021 №Б-00000115 (а.с.165).
За цією господарською операцією ТзОВ Юністен склало та направило на реєстрацію в ЄРПН податкову накладну від 31.03.2021 №31037 на суму 345409,92 грн (а.с.155).
Відповідно до квитанції від 15.04.2021 податкова накладна від 31.03.2021 №31037 доставлена до ДПС, проте її реєстрація зупинена на підставі пункту 201.16 статті 201 ПК України у зв`язку із тим, що платник податку, яким подано для реєстрації в ЄРПН податкову накладну, відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку (а.с.155 зворот).
Для підтвердження господарської операції, зазначеної у податковій накладній від 31.03.2021 №31037, позивач подав до комісії регіонального рівня повідомлення від 14.04.2022 №31 (а.с.156) про подання пояснень та копії таких документів: договору поставки від 03.08.2020 №38/20; специфікації на поставку товару від 02.03.2021; акта від 31.03.2021 №Б-00000115 приймання-передачі скрапленого газу; аналітичного журналу-ордеру по рахунку 36.1.10 з 01.01.2021 по 31.10.2021 (а.с.166); виписки по рахунках за 09.09.2021; договір від 12.08.2020 №12-08/20тр про надання транспортно-експедиційних послуг; звіт експедитора №3 до договору про надання транспортно-експедиційних послуг від 12.08.2020 №12-08/20тр; товарно-транспортні накладні; додаткову угоду №1 до договору від 15.01.2021 №АК85/4-3-СГ, аукціонні свідоцтва від 15.01.2021 №СГ-85-8-7, №СГ-85-8-8; додаткову угоду №1 до договору від 15.01.2021 №АК85/5-3-СГ, аукціонне свідоцтво від 15.01.2021 №СГ-85-8-10; сертифікати відповідності серії АА №000454, серії АА №000453, серії АА №000451, серії АА №000450; реєстр довіреностей на отримання ТМЦ (а.с. 167-212).
За результатами розгляду поданих документів Комісія ГУ ДПC у Волинській області прийняла рішення від 22.07.2022 №7101568/39680702 про відмову в реєстрації податкової накладної від 31.03.2021 № 31037 з підстав ненадання платником податків договорів, довіреностей, актів керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції та первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційних описів), у тому числі рахунків-фактур/інвойсів, актів прийняття-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних. У графі Додаткова інформація уточнено, що відсутні видаткові накладні на реалізацію, довіреності та товаро-супроводжуючі документи (а.с. 160).
Не погоджуючись з рішеннями Комісії ГУ ДПС у Волинській області, позивач звернувся до суду із цим позовом.
При вирішенні спору суд керується такими нормативно-правовими актами.
Відповідно до абзацу першого пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно з пунктом 187.1 статті 187 ПК України датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс) (пункт 201.7 статті 201 ПК України).
За правилами абзаців першого, п`ятого пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин. Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку (абзаци десятий, дванадцятий пункту 201.10 статті 201 ПК України).
Відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року №1165 Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №1165) визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
Пунктом 3 Порядку №1165 визначені ознаки податкових накладних/розрахунків коригування, яким вони повинні відповідати для безумовної їх реєстрації.
Відповідно до пунктів 4, 5 вказаного Порядку у разі, коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/ розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.
Платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2). Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Пунктом 6 Порядку №1165 визначено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну /розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня. У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
За приписами пунктів 10, 11 Порядку №1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
У спірних правовідносинах зі змісту квитанцій від 15.04.2021 про зупинення реєстрації податкових накладних від 31.03.2021 №31021, № 31022, № 31023, № 31024, № 31025, № 31026, № 31027, № 31029, № 31030, № 31032, № 31034, № 31037 встановлено, що реєстрацію податкових накладних зупинено через відповідність платника (позивача) пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку.
Як встановлено судом, на момент зупинення реєстрації податкових накладних було чинним рішення Комісії ГУ ДПС у Волинській області від 13.01.2021 №1560 про відповідність платника податку на додану вартість ТзОВ Юністен критеріям ризиковості платника податку.
Водночас суд зауважує, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної на підставі пункту 8 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, контролюючий орган має витребувати від платника документи на спростування наявних у органу ДПС сумнівів, пов`язаних з легальністю діяльності юридичної особи, вказавши, які саме аспекти належить висвітити платнику податків у своїх поясненнях.
Натомість надіслані позивачу квитанції містять вимогу щодо надання пояснень та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податкових накладних, для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН без зазначення конкретної пропозиції щодо переліку документів, необхідних та достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних в ЄРПН. У жодній із квитанцій про зупинення реєстрації податкових накладних не зазначено, які саме документи слід надати платнику податків та чого мають стосуватися пояснення такого платника податків для того, аби реєстрація кожної із зупинених податкових накладних стала можливою.
Сформована у такий спосіб комісією регіонального рівня пропозиція щодо надання документів є загальною та формальною, вона за своїм змістом дублює припис підпункту 3 пункту 11 Порядку №1165. Така пропозиція щодо надання документів не є конкретизованою, що може свідчити про наявність у платника податків вільного розсуду щодо переліку документів, які слід надати.
За правилами пункту 4 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13 грудня 2019 року за №1245/34216, далі - Порядок №520), у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Пунктом 5, 6 Порядку №520 встановлено, що перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством. Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.
Суд зауважує, що пункт 5 Порядку №520 визначає перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, який не є вичерпним та не передбачає необхідності надання платником податку усіх документів згідно з таким переліком. Тобто наданню підлягають лише ті документи, які безпосередньо стосуються предмета господарської операції, за якою оформлено податкову накладну, суб`єктного складу її учасників, їх податкової поведінки.
Аналіз наведених норм права дозволяє дійти висновку про те, що можливість надання платником податків достатніх документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення податковим органом конкретного переліку необхідних документів для прийняття рішення щодо реєстрації податкової накладної.
У постанові Верховного Суду від 22.07.2019 у справі №815/2985/18 сформовано висновок, згідно з яким у випадку не конкретизації переліку документів у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної платник податків перебуває у стані правової невизначеності, що позбавляє його можливості надати контролюючому органу необхідний в розумінні суб`єкта владних повноважень пакет документів, а для контролюючого органу, відповідно, створюються передумови для можливого прояву негативної дискреції - прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної.
У розглядуваному випадку контролюючим органом не сформовано конкретних вимог щодо необхідності подання вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання для реєстрації в ЄРПН податкових накладних.
Разом з тим позивач подав до комісії регіонального рівня разом із письмовими поясненнями копії документів, які розкривають зміст господарських операцій, щодо яких складено спірні податкові накладні, та які вважав достатніми для їх реєстрації в ЄРПН (з огляду на те, що в квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних не зазначено конкретний перелік документів, які необхідно подати), зокрема, у кожному разі надано як документи, які підтверджують постачання товару контрагентам ТзОВ Юністен (договір поставки, специфікацію на товар, акт приймання-передачі товару, витяг з аналітичного журналу-ордеру по рахунку 36.1.10, виписки по рахунку), так і документи, які підтверджують походження товару (договір купівлі-продажу скрапленого газу, аукціонні свідоцтва, видаткові накладні, реєстр довіреностей на отримання товарно-матеріальних цінностей, сертифікати відповідності), а також документи про доставку товару (договір транспортно-експедиційних послуг, товарно-транспортні накладні, звіт експедитора, акт надання транспортно-експедиційних послуг) та ін.
Відповідно до пункту 2 Порядку №520 прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Комісія регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу (пункт 3 Порядку №520).
Як встановлено пунктами 9, 10 Порядку №520, письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня. Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства (пункт 11 Порядку №520).
Форма рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в ЄРПН встановлена додатком до Порядку №520 та передбачає необхідність підкреслити первинні документи та документи щодо підтвердження відповідності продукції, які не надані платником, та у вказаній формі наявна графа Додаткова інформація.
Аналіз наведених правових норм вказує на те, що рішення Комісії повинно містити чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної.
У спірних рішеннях від 22.07.2022 № 7101558/39680702, № 7101559/39680702, № 7101560/39680702, № 7101561/39680702, № 7101562/39680702, № 7101563/39680702, № 7101564/39680702, № 7101596/39680702, № 7101566/39680702, № 7101569/39680702, № 7101567/39680702, № 7101568/39680702 підставою для відмови у реєстрації податкових накладних від 31.03.2021 №31021, № 31022, № 31023, № 31024, № 31025, № 31026, № 31027, № 31029, № 31030, № 31032, № 31034, № 31037 в ЄРПН зазначено про ненадання платником податків договорів, довіреностей, актів керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції, а також первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційних описів), у тому числі рахунків-фактур/інвойсів, актів прийняття-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних. У графі Додаткова інформація вказано, що відсутні видаткові накладні на реалізацію, довіреності та товаро-супроводжуючі документи.
Однак в порушення вимог щодо форми рішення, встановленої додатком до Порядку №520, спірні рішення Комісії ГУ ДПС у Волинській області не містять підкреслень за найменуваннями первинних документів, яких не надав платник. Відповідна позначка х про ненадання документів стосується визначених груп первинних документів (а не конкретно визначених документів серед перерахованих). Тому таке оформлення рішень комісією регіонального рівня дозволяє по-різному трактувати причини прийнятих рішень. Неоднозначність розуміння причин прийняття рішення суб`єкта владних повноважень не дає підстав для висновку про його обґрунтованість як акта індивідуальної дії; формулювання відповідачем 1 підстав прийняття рішення є неприйнятним та не відповідає вимогам, які висуваються до актів суб`єктів владних повноважень.
Варто зауважити, що оскільки згідно з пунктом 187.1 статті 187 ПК України для виникнення податкового зобов`язання з ПДВ достатньо настання однієї з подій (надходження коштів чи відвантаження товару), то обов`язок продавця виписати і зареєструвати в ЄРПН податкову накладну на відповідну суму податку на додану вартість кореспондує з правом контролюючого органу вимагати у платника податку ту документацію, яка підтверджує настання саме такої події. Якщо мова йде про оплату платником податку товарів, то документами, достатніми для підтвердження такої операції будуть документи, що засвідчують факт зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, і такі документи можуть вважатися необхідною передумовою для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН. У разі якщо поставка товару передувала оплаті за нього, то для реєстрації податкової накладної необхідні документи, що підтверджують факт відвантаження товару.
На думку суду, надані позивачем на розгляд Комісії ГУ ДПС у Волинській області документи, які стосуються поставки ТзОВ Лінк Пром, ТзОВ «Модера Оіл», ТзОВ Нафтотрейд Альянс, ТзОВ «НК Беліз», ТзОВ «НК Валенсія», ТзОВ «НК Каталонія», ТзОВ НК Марсель, ТзОВ Опті-Ком, ТзОВ Пальміра Оіл, ТзОВ Редхол, ТзОВ Селінг Оіл, ТзОВ Тейлор Холд газу нафтового скрапленого (товару) відповідно до укладених договорів від 03.08.2020 №34/20, №23/20, №37/20, № 9/20, № 8/20, № 10/20, № 21/20, № 7/20, № 2/20, № 38/20, від 26.02.2021 № 47/21, № 48/21 є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію в ЄРПН податкових накладних від 31.03.2021 №31021, № 31022, № 31023, № 31024, № 31025, № 31026, № 31027, № 31029, № 31030, № 31032, № 31034, № 31037
Так вищевказані договори поставки дозволяють встановити умови здійснення господарських операцій з поставки газу нафтового скрапленого. При цьому вид господарської діяльності позивача пов`язаний із предметом договорів.
Відповідно до пунктів 1.3, 3.1, 3.2, 3.3, 3.5 вказаних договорів сторони погодили, що асортимент, кількість, ціни, умови поставки товару узгоджуються сторонами окремо і оформляються у вигляді додатків до цього договору, котрі є його невід`ємною частиною. Товар поставляється товарними партіями на умовах та у строки, передбачені у додатках до договору. Передача-приймання товару за кількістю і якістю здійснюється у встановленому чинним законодавством України порядку, з оформленням акта приймання-передачі товару або іншого документа, який засвідчує передачу товару від постачальника до покупця. Моментом поставки товару і моментом переходу права власності на товар до покупця вважається момент підписання акта приймання-передачі товару або іншого документа, який засвідчує передачу товару від постачальника до покупця. Сторони укладають акти приймання-передачі товару, який передано протягом відповідного календарного місяця. В таких актах вказується найменування, кількість, ціна і вартість товару, що переданий протягом визначеного календарного місяця. Такі акти є підставою для розрахунків між сторонами, складання податкових та акцизних накладних.
Доказами, які безпосередньо підтверджують факт поставки для ТзОВ Лінк Пром, ТзОВ «Модера Оіл», ТзОВ Нафтотрейд Альянс, ТзОВ «НК Беліз», ТзОВ «НК Валенсія», ТзОВ «НК Каталонія», ТзОВ НК Марсель, ТзОВ Опті-Ком, ТзОВ Пальміра Оіл, ТзОВ Редхол, ТзОВ Селінг Оіл, ТзОВ Тейлор Холд газу нафтового скрапленого є підписані сторонами акти приймання-передачі скрапленого газу, які містять опис товару, його кількісне вираження та вартість, підписи і печатки сторін договору.
При цьому судом встановлено, що транспортування скрапленого газу від пунктів завантаження до резервуарів АЗС вищевказаних покупців здійснювалося за рахунок ТзОВ Юністен експедитором ТзОВ Букаєвиця ЛТД. На підтвердження факту перевезення товару позивачем було надано на розгляд Комісії ГУ ДПС у Волинській області договір на надання транспортно-експедиційних послуг від 12.08.2020 №12/08/20тр, додаткову угоду від 12.08.2020 №1 до вказаного договору, акт від 31.03.2021 №3 надання послуг за договором на надання транспортно-експедиційних послуг №12-08/20, звіт експедитора №3, реєстр довіреностей на отримання товарно-матеріальних цінностей за період з 01.03.2021 по 31.03.2021 (а.с.172-193).
Оплату за поставлений товар названими покупцями проведено, про що свідчать аналітичні журнали-ордери по рахунку 36.1.10 та виписки по особовому рахунку ТзОВ Юністен (а.с. 34, 46, 58, 70, 82, 94, 106, 118, 130, 142, 154, 166-176).
Крім того, при вирішенні спору суд бере також до уваги письмові пояснення, які подавалися до Комісії ГУ ДПС у Волинській області як додатки до повідомлень від 13.04.2022 №18, від № 19, № 20, № 22, № 23, № 25, № 27, № 28, № 29, № 30, від 28.06.2022 № 35, від 14.04.2022 № 31. Так відповідно до вказаних пояснень та наданих позивачем первинних документів, газ нафтовий скраплений марки, що поставлявся покупцям, був придбаний ТзОВ Юністен на біржових аукціонах - на Універсальній товарній біржі Контрактний дім УМВБ власного виробництва ПАТ Укрнафта, що підтверджується відповідними сертифікатами відповідності (а.с.194-197). Відвантаження газу нафтового скрапленого підтверджується відповідними видатковими накладними, які подавались на розгляд комісії, що не заперечується представником відповідачів; отримання товару в пунктах передачі здійснювалося водіями експедитора, що підтверджується реєстрами довіреностей (а.с.192-193). ТзОВ Юністен не здійснювало зберігання реалізованого газу нафтового скрапленого, оскільки перевезення здійснювалося з пунктів передачі постачальника ПАТ Укрнафта безпосередньо до покупців ТзОВ Лінк Пром, ТзОВ «Модера Оіл», ТзОВ Нафтотрейд Альянс, ТзОВ «НК Беліз», ТзОВ «НК Валенсія», ТзОВ «НК Каталонія», ТзОВ НК Марсель, ТзОВ Опті-Ком, ТзОВ Пальміра Оіл, ТзОВ Редхол, ТзОВ Селінг Оіл, ТзОВ Тейлор Холд.
На підтвердження факту придбання ТзОВ Юністен газу нафтового скрапленого марки А у ПАТ Укрнафта для подальшого його продажу надано копії договорів купівлі продажу скрапленого газу від 15.01.2021 №АК85Д/4-3-СГ, від 15.01.2021 №АК85/5-3-СГ, з додатками до них (а.с.198-212).
Суд звертає увагу на те, що на підтвердження наведених вище обставин здійснення господарських операцій із ТзОВ Лінк Пром, ТзОВ «Модера Оіл», ТзОВ Нафтотрейд Альянс, ТзОВ «НК Беліз», ТзОВ «НК Валенсія», ТзОВ «НК Каталонія», ТзОВ НК Марсель, ТзОВ Опті-Ком, ТзОВ Пальміра Оіл, ТзОВ Редхол, ТзОВ Селінг Оіл, ТзОВ Тейлор Холд позивачем було надано на розгляд Комісії ГУ ДПС у Волинській області усі вище вказані первинні документи; будь-яка невідповідність у вказаних документах відповідачем 1 не виявлена.
Стосовно такої підстави прийняття оскаржуваних рішень Комісії ГУ ДПС у Волинській області, як ненадання видаткових накладних, суд зазначає, що спірні податкові накладні були складені у зв`язку із підписанням сторонами актів приймання-передачі скрапленого газу. Суд погоджується із доводами позивача про те, що оскільки умовами договорів поставки не передбачено оформлення видаткової накладної на поставку товару, передача-приймання товару за кількістю і якістю здійснюється з оформленням актів приймання-передачі товару, тому відсутність документів, оформлення яких не передбачено договором поставки, не може бути підставою для відмови у реєстрації спірних податкових накладних.
З приводу відсутності довіреностей на отримання товарно-матеріальних цінностей суд зазначає, що на розгляд комісії регіонального рівня надано реєстр довіреностей на отримання товарно-матеріальних цінностей за період з 01.03.2021 по 31.03.2021, який містить інформацію про номер і дату довіреності, номер і дату накладної, уповноважену особу на отримання товарно-матеріальних цінностей, номер авто, кількість товару.
Водночас спірні податкові накладні складені внаслідок господарських операцій щодо постачання, а тому податковий орган вправі вимагати від платника податків подання саме ті первинні документи, які безпосередньо відображають згадані господарські операції. На думку суду, ненадання позивачем на розгляд Комісії самих довіреностей на отримання ним товарно-матеріальних цінностей (товару) відповідно до видаткових накладних на прихід, не є підставою для відмови в реєстрації податкових накладних, оскільки такі довіреності стосуються отримання (придбання) позивачем газу нафтового скрапленого, а не господарських операцій з поставки ним такого товару. Крім того, контролюючим органом повинно бути зазначено об`єктивні обставини, які перешкоджають реєстрації податкових накладних з урахуванням відсутності таких документів як довіреності (які не є первинними документами), при цьому обов`язково повинна бути надана оцінка тим документам, що фактично надані платником податку.
Суд наголошує, що здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій контролюючого органу.
У постанові Верховного Суду від 07.12.2022 у справі №500/2237/20 сформовані правові висновки, за змістом яких суб`єкти владних повноважень, ухвалюючи рішення, якими, зокрема, обмежується права платника податків, повинні уникати надмірного формалізму. Обсяг документів, які надаються платниками податку на додану вартість з метою усунення сумнівів у контролюючих органів щодо легальності відповідної операції за наслідками якої складено податкову накладну, подану для реєстрації в ЄРПН, хоч і є визначеним у Порядку №520, проте завжди є унікальним та залежить від організації господарських взаємовідносин між суб`єктами господарювання, змісту договірних відносин між такими, а також особливостями законодавчого врегулювання діяльності тієї чи іншої сфери бізнесу. Саме за результатами детального дослідження змісту документів (в тому числі договору), наданих на підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній, можливим є формування висновків щодо можливості чи неможливості реєстрації є ЄРПН податкової накладної, реєстрація якої була зупинена згідно із відповідною квитанцією.
Слід зазначити, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами ПК України. Предметом розгляду в цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкової накладної, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентами.
Встановлені у цій справі обставини дають суду підстави для висновку про формальний підхід при прийнятті Комісією ГУ ДПС у Волинській області спірних рішень. Водночас відповідачем не підтверджено факт виявлення об`єктивних ознак неможливості здійснення позивачем операцій з постачання товару, дані про який зазначено у спірних податкових накладних, та/або ймовірності уникнення позивачем виконання свого податкового обов`язку, які б свідчили про ризик порушення ним норм податкового законодавства. Навпаки, реєстрація податкових накладних породжує у позивача обов`язок сплатити податкові зобов`язання з податку на додану вартість.
Суд зазначає, що відповідачами не надано належних та допустимих доказів, які б ставили під сумнів реальність здійсненої позивачем вищевказаної господарської операції, свідчили б про невідповідність цієї операції дійсному економічному змісту, або засвідчили б наявність інших обставин, що підтверджують недобросовісність позивача як платника податків.
Відповідно до вимог частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
У даному випадку ГУ ДПС у Волинській області як суб`єкт владних повноважень не надало суду доказів, які спростовували б доводи позивача, та не навело обґрунтованих мотивів законності прийняття оскаржуваних рішень, якими відмовлено в реєстрації податкових накладних від 31.03.2021 №31021, № 31022, № 31023, № 31024, № 31025, № 31026, № 31027, № 31029, № 31030, № 31032, № 31034, № 31037.
Зважаючи на наявність передбачених законодавством документів стосовно господарських операцій, які обумовлюють складання податкових накладних від 31.03.2021 №31021, № 31022, № 31023, № 31024, № 31025, № 31026, № 31027, № 31029, № 31030, № 31032, № 31034, № 31037, та враховуючи відсутність у сформованих контролюючим органом квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних конкретного переліку документів, які слід подати платнику податків для прийняття рішення про їх реєстрацію, суд дійшов висновку про те, що рішення Комісії ГУ ДПС у Волинській області від 22.07.2022 № 7101558/39680702, № 7101559/39680702, № 7101560/39680702, № 7101561/39680702, № 7101562/39680702, № 7101563/39680702, № 7101564/39680702, № 7101596/39680702, № 7101566/39680702, № 7101569/39680702, № 7101567/39680702, № 7101568/39680702, якими відмовлено в реєстрації податкових накладних є необґрунтованими, протиправними та підлягають скасуванню, тому позов у цій частині позовних вимог суд задовольняє.
За приписами частини третьої статті 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Відповідно до пункту 19 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 №341 зі змінами), податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій, зокрема, набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення).
Внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку. Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням (пункт 20 Порядку №1246).
Отже, реєстрація в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію якої попередньо було зупинено, є повноваженням ДПС України.
Таким чином, оскільки суд дійшов висновку про протиправність спірних рішень, а подані позивачем пояснення та документи підтверджують здійснення господарської операції, за якими відповідно до положень пункту 187.1 статті 187, пункту 201.1 ПК України складено спірні податкові накладні, то з метою відновлення прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, похідні позовні вимоги про зобов`язання ДПС України зареєструвати в ЄРПН податкові накладні від 31.03.2021 №31021, № 31022, № 31023, № 31024, № 31025, № 31026, № 31027, № 31029, № 31030, № 31032, № 31034, № 31037 також належить задовольнити.
Як визначено частиною першою статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
У зв`язку із задоволенням позову на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Волинській області та ДПС України судовий збір пропорційно до задоволених вимог по 16104,00 грн. з кожного, сплачений платіжними дорученнями від 13.01.2023 № 25, № 24, №16, № 19, № 18, № 17, № 22, № 21, № 20, № 23, від 17.11.2022 № 223, № 224, платіжною інструкцією від 07.02.2023 № 34 (а.с.11-22, 217).
Керуючись статтями 139, 243, 245, 246, 250, 262 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 22.07.2022 № 7101558/39680702, № 7101559/39680702, № 7101560/39680702, № 7101561/39680702, № 7101562/39680702, № 7101563/39680702, № 7101564/39680702, № 7101596/39680702, № 7101566/39680702, № 7101569/39680702, № 7101567/39680702, № 7101568/39680702.
Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, подані Товариством з обмеженою відповідальністю «Юністен» податкові накладні від якими відмовлено в реєстрації податкових накладних від 31.03.2021 №31021, № 31022, № 31023, № 31024, № 31025, № 31026, № 31027, № 31029, № 31030, № 31032, № 31034, № 31037.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Волинській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Юністен» судовий збір в розмірі 16104,00 грн (шістнадцять тисяч сто чотири гривні 00 копійок).
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Юністен» судовий збір в розмірі 16104,00 грн (шістнадцять тисяч сто чотири гривні 00 копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю «Юністен» (43020, Волинська обл., м. Луцьк, вул.. Електроапаратна, 3, ідентифікаційний код юридичної особи 39680702).
Відповідач-1: Головне управління ДПС у Волинській області (43010, Волинська обл., м. Луцьк, Київський м-н, 4, код ЄДРПОУ 44106679).
Відповідач-2: Державна податкова служба України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ 43005393).
Суддя Р.С. Денисюк
Суд | Волинський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 22.05.2023 |
Оприлюднено | 24.05.2023 |
Номер документу | 111006579 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо |
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Гуляк Василь Васильович
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Онишкевич Тарас Володимирович
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Онишкевич Тарас Володимирович
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Онишкевич Тарас Володимирович
Адміністративне
Волинський окружний адміністративний суд
Денисюк Руслан Степанович