Постанова
від 28.02.2024 по справі 140/698/23
ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 лютого 2024 рокуЛьвівСправа № 140/698/23 пров. № А/857/17482/23

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді:Гуляка В.В.

суддів: Ільчишин Н.В., Коваля Р.Й.

розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Волинській області,

на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 22 травня 2023 року (суддя Денисюк Р.С., час ухвалення не зазначено, місце ухвалення м. Луцьк, дата складання повного тексту не зазначено),

в адміністративній справі №140/698/23 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Юністен" до Головного управління ДПС у Волинській області, Державної податкової служби України,

про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії,

встановив:

У січні 2023 року позивач ТОВ "Юністен" звернувся в суд із адміністративним позовом до відповідачів Головного управління ДПС у Волинській області (далі відповідач-1), Державної податкової служби України (далі відповідач-2), в якому просив: 1) визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Волинській області від 22.07.2022, зокрема: №7101558/39680702, №7101559/39680702, №7101560/39680702, №7101561/39680702, №7101562/39680702, №7101563/39680702, №7101564/39680702, №7101596/39680702, №7101566/39680702, №7101569/39680702, №7101567/39680702, №7101568/39680702, якими відмовлено в реєстрації податкових накладних від 31.03.2021 №31021, №31022, №31023, №31024, №31025, №31026, №31027, №31029, №31030, №31032, №31034, №31037 в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі ЄРПН); 2) зобов`язати відповідача-2 зареєструвати в ЄРПН податкові накладні (далі ПН) від 31.03.2021 №31021, №31022, №31023, №31024, №31025, №31026, №31027, №31029, №31030, №31032, №31034, №31037, подані ТОВ Юністен.

Відповідач-1 позовних вимог не визнав, подав до суду першої інстанції відзив на позовну заяву, у якому просив відмовити у задоволенні позовну повністю.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 22.05.2023 року позов задоволено повністю. Визнано протиправними та скасовано рішення комісії Головного управління ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 22.07.2022 №7101558/39680702, №7101559/39680702, №7101560/39680702, №7101561/39680702, №7101562/39680702, №7101563/39680702, №7101564/39680702, №7101596/39680702, №7101566/39680702, №7101569/39680702, №7101567/39680702, №7101568/39680702. Зобов`язано Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, подані Товариством з обмеженою відповідальністю Юністен податкові накладні від якими відмовлено в реєстрації податкових накладних від 31.03.2021 №31021, №31022, №31023, №31024, №31025, №31026, №31027, №31029, №31030, №31032, №31034, №31037. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів на користь позивача судовий збір у розмірі по 16104,00 грн з кожного.

З цим рішенням суду першої інстанції не погодився відповідач-1 та оскаржив його в апеляційному порядку, подавши апеляційну скаргу. Апелянт вважає, що судом при розгляді справи неправильно та не повно досліджено докази та встановлено обставини справи, що призвело до неправильного застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального, а тому оскаржене рішення суду підлягає скасуванню з підстав, наведених в апеляційній скарзі.

В обґрунтування апеляційних вимог апелянт покликається на те, що оскаржувані рішення Комісії про реєстрацію або відмову в реєстрації розрахунків коригування в ЄРПН є обґрунтованими та прийнятими з дотриманням вимог чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини. На засіданні комісії Головного управління ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН 13.01.2021 прийнято рішення №1560 про відповідність платника ТОВ «ЮНІСТЕН» критеріям ризиковості відповідно до п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (чинне на момент подання податкових накладних). Вказане рішення стало підставою саме зупинення в реєстрації податкових накладних, а не в відмові реєстрації таких. Рішення прийнято з урахуванням отриманих від платника податку інформації та копій відповідних документів від 05.03.2021 №1 прийнято рішення про відповідність платника ТОВ «ЮНІСТЕН» критеріям ризикованості відповідно до п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Здійснюючи моніторинг, контролюючий орган виявляє ризик порушення норм податкового законодавства, який проявляється у ймовірності складання та надання податкової накладної з порушенням ПК України та неможливості здійснення операцій з постачання товарів/послуг дані про які зазначені у податковій накладній/розрахунку коригування та/або ймовірності уникнення платником податку виконання свого податкового обов`язку. Позивачем до повідомлень про надання пояснень та копій документів долучено Реєстри довіреностей на отримання ТМЦ за період з 01.03.2021р. по 31.03.2021р р. у яких зазначено зміст документу (№ доручення і дата, особа в дорученні, номер авто), проте самих доручень, які б підтвердили право особи на отримання ТМЦ не було надано контролюючому органу. Також не було надано видаткових накладних по вказаних господарських операціях. Звертає увагу суду на той факт, що до контролюючого орану не було надано самих довіреностей, які передбачені чинним законодавством та які міг би дослідити контролюючий орган на підтвердження реальності набуття права особи на отримання ТМЦ та на дійсність чи нікчемність даних довіреностей. Також вважає апелянт, що не підлягає до задоволення позовна вимога позивача про зобов`язання зареєструвати в ЄРПН вищезазначені ПН, оскільки позовні вимоги щодо зобов`язання ДПС України зареєструвати в ЄРПН податкові накладні слід розцінювати саме як вимога про втручання в дискреційні повноваження відповідача та виходить за межі завдань адміністративного судочинства. При дослідженні правомірності оскаржуваного рішення про відмову в реєстрації податкової накладної підлягають врахуванню лише документи, що подавались платником податків безпосередньо суб`єкту владних повноважень, який приймав відповідне рішення.

За результатами апеляційного розгляду апелянт просить скасувати оскаржене рішення суду та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити повністю.

Суд апеляційної інстанції, заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи та докази по справі, обговоривши доводи, межі та вимоги апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції, вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення.

Судом встановлено такі фактичні обставини справи.

Позивач ТзОВ "Юністен" відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань зареєстроване як юридична особа 06.03.2015; його видами діяльності є, зокрема, роздрібна торгівля пальним та оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами. ТзОВ Юністен має ліцензію на право оптової торгівлі пальним за відсутності місць оптової торгівлі (реєстраційний №990614201900136) з терміном дії з 01.07.2019 по 01.07.2024 (т.1 а.с. 23).

Протягом березня 2021 року товариство здійснювало діяльність з оптової торгівлі пальним за відсутності місця оптової торгівлі пальним, зокрема газом нафтовим скрапленим.

1) 03.08.2020 між ТзОВ Юністен (постачальник) та ТзОВ Лінк Пром укладено договір №34/20 (т.1 а.с.29-31) поставки газу нафтового скрапленого (асортимент, кількість, ціна, умови поставки товару узгоджуються сторонами окремо і оформляються у вигляді додатків до цього договору, котрі є його невід`ємною частиною). Відповідно до пункту 3.2 договору передача-приймання товару за кількістю і якістю здійснюється з оформленням акта приймання-передачі товару або іншого документа, який засвідчує передачу товару від постачальника до покупця. Покупець здійснює розрахунки по договору в розмірі 100% вартості товару шляхом безготівкового перерахування грошових коштів на поточний рахунок постачальника не пізніше 6 місяців з моменту підписання сторонами акта приймання-передачі товару, що визначений пунктом 3.5 договору. У випадку пред`явлення постачальником вимоги про оплату товару, розрахунок за поставлений товар здійснюється покупцем протягом 10 банківських днів з моменту отримання такої вимоги (пункт 4.3 договору).

Суд зауважує, що усі далі наведене договори поставки газу нафтового скрапленого було укладено на аналогічних умовах.

Відповідно до специфікації від 02.03.2021 до договору поставки сторонами було погоджено поставку газу нафтового скрапленого марки А в кількості 28,436 т на загальну суму 19440,00 грн (т.1 а.с.32).

На виконання умов договору поставки від 03.08.2020 №34/20 ТзОВ Юністен було здійснено передачу ТзОВ Лінк Пром газу нафтового скрапленого в загальній кількості 28436,00 кг на загальну суму 552795,84 грн, що підтверджується підписаним сторонами актом приймання-передачі скрапленого газу від 31.03.2021 №Б-00000099 (т.1 а.с.33).

За наслідками вказаної господарської операції ТзОВ Юністен склало та направило на реєстрацію в ЄРПН податкову накладну від 31.03.2021 №31021 на суму 552795,84 грн (т.1 а.с.24).

Відповідно до квитанції від 15.04.2021 податкову накладну від 31.03.2021 №31021 доставлено до ДПС, але її реєстрація зупинена на підставі пункту 201.16 статті 201 ПК України у зв`язку із тим, що платник податку, яким подано для реєстрації в ЄРПН податкову накладну, відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку (т.1 а.с.24 зв.).

Для прийняття рішення про реєстрацію спірної податкової накладної позивач подав до комісії регіонального рівня повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено від 13.04.2021 №18 (т.1 а.с.25). Зокрема, відповідачів не заперечується, що разом з письмовими поясненнями було надано такі документи: пояснення до податкової накладної від 30.03.2022 №35/8 (т.1 а.с.26-28); договір поставки від 03.08.2020 №34/20; специфікацію на поставку товару від 02.03.2021; акт від 31.03.2021 №Б-00000099 приймання-передачі скрапленого газу; аналітичний журнал-ордер по рахунку 36.1.10 з 01.01.2021 по 31.10.2021; виписки по рахунках за 07 08.09.2021; договір від 12.08.2020 №12-08/20тр про надання транспортно-експедиційних послуг; звіт експедитора №3 до договору про надання транспортно-експедиційних послуг від 12.08.2020 №12-08/20тр; товарно-транспортні накладні; акт №3 надання послуг; договір від 15.01.2021 АК85/4-3-СГ, додаток №1 до договору - графік поставки газу скрапленого у січні-лютому 2021 року; додаткову угоду №1 до договору від 15.01.2021 №АК85/4-3-СГ, аукціонні свідоцтва від 15.01.2021 №СГ-85-8-7, №СГ-85-8-8; договір від 15.01.2021 АК85/5-3-СГ, додаток №1 до договору - графік поставки газу скрапленого у січні-лютому 2021 року; додаткову угоду №1 до договору від 15.01.2021 №АК85/5-3-СГ, аукціонне свідоцтво від 15.01.2021 №СГ-85-8-10; сертифікати відповідності серії АА №000454, серії АА №000453, серії АА №000451, серії АА №000450; реєстр довіреностей на отримання ТМЦ (т.1 а.с. 167-212).

За результатами розгляду поданих документів Комісія ГУ ДПC у Волинській області прийняла рішення від 22.07.2022 №7101558/39680702 про відмову в реєстрації податкової накладної від 31.03.2021 №31021 з підстав ненадання платником податків договорів, довіреностей, актів керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційних описів), у тому числі рахунків-фактур/інвойсів, актів прийняття-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних. У графі Додаткова інформація уточнено, що відсутні видаткові накладні на реалізацію, довіреності та товарно-супроводжуючі документи (т.1 а.с.28).

2) 03.08.2020 між ТзОВ Юністен (постачальник) та ТзОВ Модера Оіл (покупець) укладено договір №23/20 поставки газу нафтового скрапленого (т.1 а.с. 41-43).

Сторонами було погоджено поставку газу нафтового скрапленого марки А в кількості 15,666 т на загальну суму 19440,00 грн, що підтверджується специфікацією на поставку товару від 02.03.2021 (т.1 а.с. 44).

На виконання умов договору ТзОВ Юністен здійснено поставку для ТзОВ Модера Оіл газу нафтового скрапленого в кількості 15666,00 кг на загальну суму 304547,04 грн, що засвідчує акт приймання-передачі скрапленого газу від 31.03.2021 №Б-00000100 (т.1 а.с.45).

За наслідками вказаної господарської операції ТзОВ Юністен складено та направлено на реєстрацію в ЄРПН ПН від 31.03.2021 №31022 на суму 304547,04 грн (т.1 а.с. 35).

Відповідно до квитанції від 15.04.2021 податкова накладна від 31.03.2021 №31022 доставлена до ДПС, але її реєстрація зупинена у зв`язку із тим, що платник податку, яким подано для реєстрації в ЄРПН податкову накладну, відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку (т.1 а.с. 35 зв.).

Позивач направив до комісії регіонального рівня повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено від 13.04.2022 №19 (т.1 а.с. 36). На підтвердження господарської операції, щодо якої складено податкову накладну, надано: пояснення до податкової накладної від 30.03.2022 №35/9 (т.1 а.с.37-39); договір поставки від 03.08.2020 №23/20; специфікацію на поставку товару від 02.03.2021; акт від 31.03.2021 №Б-00000100 приймання-передачі скрапленого газу; аналітичний журнал-ордер по рахунку 36.1.10 з 01.01.2021 по 31.10.2021; виписки по рахунках за 06.09.2021; договір від 12.08.2020 №12-08/20тр про надання транспортно-експедиційних послуг; звіт експедитора №3 до договору про надання транспортно-експедиційних послуг від 12.08.2020 №12-08/20тр; товарно-транспортні накладні; договір від 15.01.2021 АК85/4-3-СГ, додаток №1 до договору - графік поставки газу скрапленого у січні-лютому 2021 року; додаткову угоду №1 до договору від 15.01.2021 №АК85/4-3-СГ, аукціонні свідоцтва від 15.01.2021 №СГ-85-8-7, №СГ-85-8-8; сертифікати відповідності серії АА №000454, серії АА №000453, серії АА №000451, серії АА №000450; реєстр довіреностей на отримання ТМЦ (т.1 а.с. 167-212).

За результатами розгляду поданих документів Комісія ГУ ДПC у Волинській області прийняла рішення від 22.07.2022 №7101559/39680702 про відмову в реєстрації податкової накладної від 31.03.2021 №31022 з підстав ненадання платником податків договорів, довіреностей, актів керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційних описів), у тому числі рахунків-фактур/інвойсів, актів прийняття-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних. У графі Додаткова інформація уточнено, що відсутні видаткові накладні на реалізацію, довіреності та товарно-супроводжуючі документи (т.1 а.с. 40).

3) 03.08.2020 між ТзОВ Юністен (постачальник) та ТзОВ Нафтотрейд Альянс (покупець) укладено договір №37/20 поставки газу нафтового скрапленого (т.1 а.с. 53-55).

Сторонами було погоджено поставку газу нафтового скрапленого марки А в кількості 7,00 т на загальну суму 19440,00 грн, що підтверджується специфікацією на поставку товару від 01.03.2021 (т.1 а.с. 56).

На виконання умов договору ТзОВ Юністен здійснено поставку для ТзОВ Нафтотрейд Альянс газу нафтового скрапленого в кількості 7000,0 кг на загальну суму 136080,00 грн, що засвідчує акт приймання-передачі скрапленого газу від 31.03.2021 №Б-00000101 (т.1 а.с. 57).

За наслідками вказаної господарської операції ТзОВ Юністен складено та направлено на реєстрацію в ЄРПН ПН від 31.03.2021 №31023 на суму136080,00 грн (т.1 а.с. 47).

Відповідно до квитанції від 15.04.2021 податкова накладна від 31.03.2021 №31023 доставлена до ДПС, але її реєстрація зупинена у зв`язку із тим, що платник податку, яким подано для реєстрації в ЄРПН податкову накладну, відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку (т.1 а.с. 47 зв.).

Позивач направив до комісії регіонального рівня повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено від 13.04.2022 №20 (т.1 а.с.48). На підтвердження господарської операції, щодо якої складено податкову накладну, надано: пояснення до податкової накладної від 30.03.2022 №35/10 (т.1 а.с.49-51); договір поставки від 03.08.2020 №37/20; специфікацію на поставку товару від 01.03.2021; акт від 31.03.2021 №Б-00000101 приймання-передачі скрапленого газу; аналітичний журнал-ордер по рахунку 36.1.10 з 01.01.2021 по 31.10.2021; договір від 12.08.2020 №12-08/20тр про надання транспортно-експедиційних послуг; звіт експедитора №3 до договору про надання транспортно-експедиційних послуг від 12.08.2020 №12-08/20тр; товарно-транспортні накладні; договір від 15.01.2021 АК85/4-3-СГ, додаток №1 до договору - графік поставки газу скрапленого у січні-лютому 2021 року; додаткову угоду №1 до договору від 15.01.2021 №АК85/4-3-СГ, аукціонні свідоцтва від 15.01.2021 №СГ-85-8-7, №СГ-85-8-8; сертифікати відповідності серії АА №000454, серії АА №000453, серії АА №000451, серії АА №000450; реєстр довіреностей на отримання ТМЦ (т.1 а.с. 167-212).

За результатами розгляду поданих документів Комісія ГУ ДПC у Волинській області прийняла рішення від 22.07.2022 №7101560/39680702 про відмову в реєстрації податкової накладної від 31.03.2021 №31023 з підстав ненадання платником податків договорів, довіреностей, актів керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційних описів), у тому числі рахунків-фактур/інвойсів, актів прийняття-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних. У графі Додаткова інформація уточнено, що відсутні видаткові накладні на реалізацію, довіреності та товаро-супроводжуючі документи (т.1 а.с. 52).

4) 26.02.2021 між ТзОВ Юністен (постачальник) та ТзОВ НК Беліз (покупець) укладено договір №47/21 поставки газу нафтового скрапленого (т.1 а.с. 65-67).

Сторонами було погоджено поставку газу нафтового скрапленого марки А в кількості 15,950 т на загальну суму 19440,00 грн, що підтверджується специфікацією на поставку товару від 05.03.2021 (т.1 а.с. 68).

На виконання умов договору ТзОВ Юністен здійснено поставку для ТзОВ ТзОВ НК Беліз газу нафтового скрапленого в кількості 15950,00 кг на загальну суму 310068,00 грн, що засвідчує акт приймання-передачі скрапленого газу від 31.03.2021 №Б-00000102 (т.1 а.с. 69).

За наслідками вказаної господарської операції ТзОВ Юністен складено та направлено на реєстрацію в ЄРПН ПН від 31.03.2021 №31024 на суму 310068,00 грн (т.1 а.с.59).

Відповідно до квитанції від 15.04.2021 ПН від 31.03.2021 №31024 доставлена до ДПС, але її реєстрація зупинена у зв`язку із тим, що платник податку, яким подано для реєстрації в ЄРПН податкову накладну, відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку (т.1 а.с. 59 зв.).

Позивач направив до комісії регіонального рівня повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено від 13.04.2022 №22 (т.1 а.с. 60). На підтвердження господарської операції, щодо якої складено податкову накладну, надано: пояснення до податкової накладної від 30.03.2022 №35/11 (т.1 а.с.61-63); договір поставки від 26.02.2021 №47/21; специфікацію на поставку товару від 05.03.2021; акт від 31.03.2021 №Б-00000102 приймання-передачі скрапленого газу; аналітичний журнал-ордер по рахунку 36.1.10 з 01.01.2021 по 31.10.2021; виписки по особовому рахунку за 07.09.2021; договір від 12.08.2020 №12-08/20тр про надання транспортно-експедиційних послуг; звіт експедитора №3 до договору про надання транспортно-експедиційних послуг від 12.08.2020 №12-08/20тр; товарно-транспортні накладні; додаткову угоду №1 до договору від 15.01.2021 №АК85/4-3-СГ, аукціонні свідоцтва від 15.01.2021 №СГ-85-8-7, №СГ-85-8-8; договір від 15.01.2021 АК85/5-3-СГ, додаток №1 до договору - графік поставки газу скрапленого у січні-лютому 2021 року; додаткову угоду №1 до договору від 15.01.2021 №АК85/5-3-СГ, аукціонне свідоцтво від 15.01.2021 №СГ-85-8-10; сертифікати відповідності серії АА №000454, серії АА №000453, серії АА №000451, серії АА №000450; реєстр довіреностей на отримання ТМЦ (т.1 а.с. 167-212).

За результатами розгляду поданих документів Комісія ГУ ДПC у Волинській області прийняла рішення від 22.07.2022 №7101561/39680702 про відмову в реєстрації податкової накладної від 31.03.2021 №31024 з підстав ненадання платником податків договорів, довіреностей, актів керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційних описів), у тому числі рахунків-фактур/інвойсів, актів прийняття-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних. У графі Додаткова інформація уточнено, що відсутні видаткові накладні на реалізацію, довіреності та товаро-супроводжуючі документи (т.1 а.с. 64).

5) 03.08.2020 між ТзОВ Юністен (постачальник) та ТзОВ НК Валенсія (покупець) укладено договір №9/20 поставки газу нафтового скрапленого (т.1 а.с. 77-79).

Сторонами було погоджено поставку газу нафтового скрапленого марки А в кількості 3,313 т на загальну суму 19440,00 грн, що підтверджується специфікацією на поставку товару від 01.03.2021 (т.1 а.с. 80).

На виконання умов договору ТзОВ Юністен здійснено поставку для ТзОВ НК Валенсія газу нафтового скрапленого в кількості 3313,00 кг на загальну суму 64404,72 грн, що засвідчує акт приймання-передачі скрапленого газу від 31.03.2021 №Б-00000103 (т.1 а.с. 81).

За наслідками вказаної господарської операції ТзОВ Юністен складено та направлено на реєстрацію в ЄРПН ПН накладну від 31.03.2021 №31025 на суму 64404,72 грн (т.1 а.с. 71).

Відповідно до квитанції від 15.04.2021 податкова накладна від 31.03.2021 №31025 доставлена до ДПС, але її реєстрація зупинена у зв`язку із тим, що платник податку, яким подано для реєстрації в ЄРПН податкову накладну, відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку (т.1 а.с. 71 зв.).

Позивач направив до комісії регіонального рівня повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено від 13.04.2022 №23 (т.1 а.с. 72). На підтвердження господарської операції, щодо якої складено податкову накладну, надано: пояснення до податкової накладної від 30.03.2022 №35/12 (т.1 а.с.73-75); договір поставки від 03.08.2020 №9/20; специфікацію на поставку товару від 01.03.2021; акт від 31.03.2021 №Б-00000103 приймання-передачі скрапленого газу; аналітичний журнал-ордер по рахунку 36.1.10 з 01.01.2021 по 31.10.2021; виписки по особовому рахунку за 06.09.2021; договір від 12.08.2020 №12-08/20тр про надання транспортно-експедиційних послуг; звіт експедитора №3 до договору про надання транспортно-експедиційних послуг від 12.08.2020 №12-08/20тр; товарно-транспортні накладні; додаткову угоду №1 до договору від 15.01.2021 №АК85/4-3-СГ, аукціонні свідоцтва від 15.01.2021 №СГ-85-8-7, №СГ-85-8-8; сертифікати відповідності серії АА №000454, серії АА №000453, серії АА №000451, серії АА №000450; реєстр довіреностей на отримання ТМЦ (т.1 а.с. 167-212).

За результатами розгляду поданих документів Комісія ГУ ДПC у Волинській області прийняла рішення від 22.07.2022 №7101562/39680702 про відмову в реєстрації податкової накладної від 31.03.2021 №31025 з підстав ненадання платником податків договорів, довіреностей, актів керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційних описів), у тому числі рахунків-фактур/інвойсів, актів прийняття-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних. У графі Додаткова інформація уточнено, що відсутні видаткові накладні на реалізацію, довіреності та товаро-супроводжуючі документи (т.1 а.с. 76).

6) 26.02.2021 між ТзОВ Юністен (постачальник) та ТзОВ НК Каталонія (покупець) укладено договір №48/21 поставки газу нафтового скрапленого (т.1 а.с. 89-91).

Сторонами було погоджено поставку газу нафтового скрапленого марки А в кількості 47,644 т на загальну суму 19440,00 грн, що підтверджується специфікацією на поставку товару від 05.03.2021 (т.1 а.с. 92).

На виконання умов договору ТзОВ Юністен здійснено поставку для ТзОВ НК Каталонія газу нафтового скрапленого в кількості 47644,00 кг на загальну суму 926199,36 грн, що засвідчує акт приймання-передачі скрапленого газу від 31.03.2021 №Б-00000104 (т.1 а.с. 93).

За наслідками вказаної господарської операції ТзОВ Юністен складено та направлено на реєстрацію в ЄРПН ПН накладну від 31.03.2021 №31026 на суму 926199,36 грн (т.1 а.с. 83).

Відповідно до квитанції від 15.04.2021 податкова накладна від 31.03.2021 №31026 доставлена до ДПС, але її реєстрація зупинена у зв`язку із тим, що платник податку, яким подано для реєстрації в ЄРПН податкову накладну, відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку (т.1 а.с. 83 зв.).

Позивач направив до комісії регіонального рівня повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено від 28.06.2022 №35 (т.1 а.с. 84). На підтвердження господарської операції, щодо якої складено податкову накладну, надано: пояснення до податкової накладної від 30.03.2022 №35/13 (т.1 а.с.85-87); договір поставки від 26.02.2021 №48/21; специфікацію на поставку товару від 05.03.2021; акт від 31.03.2021 №Б-00000104 приймання-передачі скрапленого газу; аналітичний журнал-ордер по рахунку 36.1.10 з 01.01.2021 по 31.10.2021; виписки по особовому рахунку; договір від 12.08.2020 №12-08/20тр про надання транспортно-експедиційних послуг; звіт експедитора №3 до договору про надання транспортно-експедиційних послуг від 12.08.2020 №12-08/20тр; товарно-транспортні накладні; додаткову угоду №1 до договору від 15.01.2021 №АК85/4-3-СГ, аукціонні свідоцтва від 15.01.2021 №СГ-85-8-7, №СГ-85-8-8; договір від 15.01.2021 АК85/5-3-СГ, додаток №1 до договору - графік поставки газу скрапленого у січні-лютому 2021 року; додаткову угоду №1 до договору від 15.01.2021 №АК85/5-3-СГ, аукціонне свідоцтво від 15.01.2021 №СГ-85-8-10; сертифікати відповідності серії АА №000454, серії АА №000453, серії АА №000451, серії АА №000450; реєстр довіреностей на отримання ТМЦ (т.1 а.с. 167-212).

За результатами розгляду поданих документів Комісія ГУ ДПC у Волинській області прийняла рішення від 22.07.2022 №7101563/39680702 про відмову в реєстрації податкової накладної від 31.03.2021 №31026 з підстав ненадання платником податків договорів, довіреностей, актів керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційних описів), у тому числі рахунків-фактур/інвойсів, актів прийняття-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних. У графі Додаткова інформація уточнено, що відсутні видаткові накладні на реалізацію, довіреності та товаро-супроводжуючі документи (т.1 а.с. 88).

7) 03.08.2020 між ТзОВ Юністен (постачальник) та ТзОВ НК Марсель (покупець) укладено договір поставки №8/20 газу нафтового скрапленого (т.1 а.с. 101-103).

Сторонами було погоджено поставку газу нафтового скрапленого марки А в кількості 1,796 т на загальну суму 19440,00 грн, що засвідчено специфікацією на поставку товару від 01.03.2021 (т.1 а.с. 104).

На виконання умов договору ТзОВ Юністен здійснено поставку для ТзОВ НК Марсель газу нафтового скрапленого в кількості 1796,00 кг на загальну суму 34914,24 грн, що засвідчує акт приймання-передачі скрапленого газу від 31.03.2021 №Б-00000105 (т.1 а.с. 105).

ТзОВ Юністен склало та направило на реєстрацію в ЄРПН податкову накладну від 31.03.2021 №31027 на суму 34914,24 грн (т.1 а.с. 95).

Відповідно до квитанції від 15.04.2021 податкова накладна від 31.03.2021 №31027 доставлена до ДПС, але її реєстрація зупинена на підставі пункту 201.16 статті 201 ПК України у зв`язку із тим, що платник податку, яким подано для реєстрації в ЄРПН податкову накладну, відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку (т.1 а.с. 95 зв.).

Разом з повідомленням про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено від 13.04.2022 №25 (т.1 а.с. 96), позивач надіслав до комісії регіонального рівня такі документи: пояснення до податкової накладної від 30.03.2022 № 35/14 (т.1 а.с. 97-99); договір поставки від 03.08.2020 №8/20; специфікацію на поставку товару від 01.03.2021; акт від 31.03.2021 №Б-00000105 приймання-передачі скрапленого газу; аналітичний журнал-ордер по рахунку 36.1.10 з 01.01.2021 по 31.10.2021; виписки по рахунку за 06.09.2021; договір від 12.08.2020 №12-08/20тр про надання транспортно-експедиційних послуг; звіт експедитора №3 до договору про надання транспортно-експедиційних послуг від 12.08.2020 №12-08/20тр; товарно-транспортні накладні; додаткову угоду №1 до договору від 15.01.2021 №АК85/4-3-СГ, аукціонні свідоцтва від 15.01.2021 №СГ-85-8-7, №СГ-85-8-8; сертифікати відповідності серії АА №000454, серії АА №000453, серії АА №000451, серії АА №000450; реєстр довіреностей на отримання ТМЦ (т.1 а.с. 167-212).

За результатами розгляду поданих документів Комісія ГУ ДПC у Волинській області прийняла рішення від 22.07.2022 №7101564/39680702 про відмову в реєстрації податкової накладної від 31.03.2021 №31027 з підстав ненадання платником податків договорів, довіреностей, актів керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційних описів), у тому числі рахунків-фактур/інвойсів, актів прийняття-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних. У графі Додаткова інформація уточнено, що відсутні видаткові накладні на реалізацію, довіреності та товаро-супроводжуючі документи (т.1 а.с. 100).

8) 03.08.2020 між ТзОВ Юністен (постачальник) та ТзОВ Опті-Ком (покупець) укладено договір №10/20 поставки газу нафтового скрапленого (т.1 а.с. 113-115).

Сторонами у специфікації на поставку товару від 01.03.2021 (т.1 а.с. 116) було погоджено поставку газу нафтового скрапленого марки А в кількості 67,847 т на загальну суму 19440,00 грн.

На виконання умов договору ТзОВ Юністен здійснило поставку ТзОВ Опті-Ком газу нафтового скрапленого в кількості 67847,00 кг на загальну суму 1318945,68 грн, про що складено та підписано акт приймання-передачі скрапленого газу від 31.03.2021 №Б-00000107 (т.1 а.с. 117).

За наслідками вказаної господарської операції ТзОВ Юністен склало та направило на реєстрацію в ЄРПН ПН від 31.03.2021 №31029 на суму 1318945,68 грн (т.1 а.с. 107).

Відповідно до квитанції від 15.04.2021 податкова накладна від 31.03.2021 №31029 доставлена до ДПС, але її реєстрація зупинена з тих підстав, що платник податку, яким подано для реєстрації в ЄРПН податкову накладну, відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку (т.1 а.с. 107 зв.).

Для підтвердження господарської операції, щодо якої складено податкову накладну, позивач надіслав до комісії регіонального рівня повідомлення від 13.04.2022 №27 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено (т.1 а.с.108). Серед цих документів - пояснення до податкової накладної від 30.03.2022 №35/16 (т.1 а.с. 109-111); договір поставки від 03.08.2020 №10/20; специфікація на поставку товару від 01.03.2021; акт від 31.03.2021 №Б-00000107 приймання-передачі скрапленого газу; аналітичний журнал-ордер по рахунку 36.1.10 з 01.01.2021 по 31.10.2021(т.1 а.с.118); виписки по рахунку за 23.06.2021; договір від 12.08.2020 №12-08/20тр про надання транспортно-експедиційних послуг; звіт експедитора №3 до договору про надання транспортно-експедиційних послуг від 12.08.2020 №12-08/20тр; товарно-транспортні накладні; додаткову угоду №1 до договору від 15.01.2021 №АК85/4-3-СГ, аукціонні свідоцтва від 15.01.2021 №СГ-85-8-7, №СГ-85-8-8; додаткову угоду №1 до договору від 15.01.2021 №АК85/5-3-СГ, аукціонне свідоцтво від 15.01.2021 №СГ-85-8-10; сертифікати відповідності серії АА №000454, серії АА №000453, серії АА №000451, серії АА №000450; реєстр довіреностей на отримання ТМЦ (т.1 а.с. 167-212).

За результатами розгляду поданих документів Комісія ГУ ДПC у Волинській області прийняла рішення від 22.07.2022 №7101596/39680702 про відмову в реєстрації податкової накладної від 31.03.2021 №31029 з підстав ненадання платником податків договорів, довіреностей, актів керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційних описів), у тому числі рахунків-фактур/інвойсів, актів прийняття-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних. У графі Додаткова інформація уточнено, що відсутні видаткові накладні на реалізацію, довіреності та товаро-супроводжуючі документи (т.1 а.с. 112).

9) 03.08.2020 між ТзОВ Юністен (постачальник) та ТзОВ Пальміра Оіл (покупець) укладено договір №21/20 поставки газу нафтового скрапленого (т.1 а.с. 125-127).

Сторонами було погоджено поставку газу нафтового скрапленого марки А в кількості 5000 т на загальну суму 19440,00 грн, що підтверджується специфікацією на поставку товару від 03.03.2021 (т.1 а.с.128) та ТзОВ Юністен здійснено поставку цієї партії газу нафтового скрапленого, про що свідчить акт приймання-передачі скрапленого газу від 31.03.2021 №Б-00000108 (т.1 а.с. 129).

ТзОВ Юністен склало та направило на реєстрацію в ЄРПН податкову накладну від 31.03.2021 №31030 на суму 97200,00 грн (т.1 а.с. 119).

Відповідно до квитанції від 15.04.2021 податкова накладна від 31.03.2021 №31030 доставлена до ДПС, але її реєстрація зупинена на підставі пункту 201.16 статті 201 ПК України у зв`язку із тим, що платник податку (ТзОВ Юністен) відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку (т.1 а.с. 119 зв.).

Для прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію цієї податкової накладної позивач надіслав повідомлення від 13.04.2022 №28 (т.1 а.с. 120) про подання пояснень та копій документів. Зокрема, надіслано: пояснення до податкової накладної від 30.03.2022 №35/17 (т.1 а.с. 121-123); договір поставки від 03.08.2020 №21/20; специфікацію на поставку товару від 03.03.2021; акт від 31.03.2021 № Б-00000108 приймання-передачі скрапленого газу; аналітичний журнал-ордер по рахунку 36.1.10 з 01.01.2021 по 31.10.2021 (т.1 а.с. 130); виписки по рахунках за 06.09.2021; договір від 12.08.2020 №12-08/20тр про надання транспортно-експедиційних послуг; звіт експедитора №3 до договору про надання транспортно-експедиційних послуг від 12.08.2020 №12-08/20тр; товарно-транспортні накладні; додаткову угоду №1 до договору від 15.01.2021 №АК85/4-3-СГ, аукціонні свідоцтва від 15.01.2021 №СГ-85-8-7, №СГ-85-8-8; додаткову угоду №1 до договору від 15.01.2021 №АК85/5-3-СГ, аукціонне свідоцтво від 15.01.2021 №СГ-85-8-10; сертифікати відповідності серії АА №000454, серії АА №000453, серії АА №000451, серії АА №000450; реєстр довіреностей на отримання ТМЦ (т.1 а.с. 167-212).

За результатами розгляду цих документів Комісія ГУ ДПC у Волинській області прийняла рішення від 22.07.2022 №7101566/39680702 про відмову в реєстрації податкової накладної від 31.03.2022 №31030 з підстав ненадання платником податків договорів, довіреностей, актів керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції та первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційних описів), у тому числі рахунків-фактур/інвойсів, актів прийняття-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних. У графі Додаткова інформація уточнено, що відсутні видаткові накладні на реалізацію, довіреності та товаро-супроводжуючі документи (т.1 а.с. 124).

10) 03.08.2020 між ТзОВ Юністен (постачальник) та ТзОВ Редхол (покупець) договір №7/20 поставки газу нафтового скрапленого (т.1 а.с. 137-139).

Сторонами було погоджено поставку газу нафтового скрапленого марки А в кількості 72,773 т на загальну суму 19440,00 грн, що засвідчує специфікація на поставку товару від 01.03.2021 (т.1 а.с. 140).

ТзОВ Юністен здійснило поставку газу нафтового скрапленого у повному обсязі, що підтверджується актом приймання-передачі скрапленого газу №Б-00000110 від 31.03.2021 (т.1 а.с. 141).

ТзОВ Юністен склало та направило на реєстрацію в ЄРПН податкову накладну від 31.03.2021 №31032 на суму 1414707,12 грн (т.1 а.с. 131).

Відповідно до квитанції від 15.04.2021 податкова накладна від 31.03.2021 №31032 доставлена до ДПС, але її реєстрація зупинена з тієї причини, що платник податку, яким подано для реєстрації в ЄРПН податкову накладну, відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку (т.1 а.с. 131 зв.).

Як і в попередніх випадках ТзОВ Юністен у тому ж порядку надіслало до Комісії ГУ ДПС у Волинській області повідомлення від 13.04.2022 № 29 про подання пояснень та копій документів щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено (т.1 а.с. 132), а саме надано: пояснення до податкової накладної від 30.03.2022 № 35/18 (т.1 а.с. 133-135); договір поставки від 03.08.2020 №7/20; специфікацію на поставку товару від 01.03.2021; акт від 31.03.2021 № Б-00000110 приймання-передачі скрапленого газу; аналітичний журнал-ордер по рахунку 36.1.10 з 01.01.2021 по 31.10.2021 (т.1 а.с.142); виписки по рахунках за 06.09.2021; договір від 12.08.2020 №12-08/20тр про надання транспортно-експедиційних послуг; звіт експедитора №3 до договору про надання транспортно-експедиційних послуг від 12.08.2020 №12-08/20тр; товарно-транспортні накладні; додаткову угоду №1 до договору від 15.01.2021 №АК85/4-3-СГ, аукціонні свідоцтва від 15.01.2021 №СГ-85-8-7, №СГ-85-8-8; додаткову угоду №1 до договору від 15.01.2021 №АК85/5-3-СГ, аукціонне свідоцтво від 15.01.2021 №СГ-85-8-10; сертифікати відповідності серії АА №000454, серії АА №000453, серії АА №000451, серії АА №000450; реєстр довіреностей на отримання ТМЦ (т.1 а.с. 167-212).

За результатами розгляду поданих документів Комісія ГУ ДПC у Волинській області прийняла рішення від 22.07.2022 №7101569/39680702 про відмову в реєстрації податкової накладної від 31.03.2021 №31032 з підстав ненадання платником податків договорів, довіреностей, актів керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції та первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційних описів), у тому числі рахунків-фактур/інвойсів, актів прийняття-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних. У графі Додаткова інформація уточнено, що відсутні видаткові накладні на реалізацію, довіреності та товаро-супроводжуючі документи (т.1 а.с. 136).

11) 03.08.2020 між ТзОВ Юністен (постачальник) та ТзОВ Селінг Оіл (покупець) укладено договір №2/20 поставки газу нафтового скрапленого (т.1 а.с. 149-151).

Сторонами було погоджено поставку газу нафтового скрапленого марки А в кількості 21,086 т на загальну суму 19440 грн, що підтверджується специфікацією на поставку товару від 01.03.2021 (т.1 а.с. 152).

На виконання умов договору ТзОВ Юністен здійснило поставку ТзОВ Селінг Оіл газу нафтового скрапленого у вказаному обсязі покупцю (акт приймання-передачі скрапленого газу від 31.03.2021 №Б-00000112 на загальну суму 409911,84 грн (т.1 а.с. 153).

ТзОВ Юністен склало та направило на реєстрацію в ЄРПН податкову накладну від 31.03.2021 № 31034 на суму 409911,84 грн (т.1 а.с. 143).

Відповідно до квитанції від 15.04.2021 податкова накладна від 31.03.2021 № 31034 доставлена до ДПС, але її реєстрація зупинена, оскільки платник податку, яким подано для реєстрації в ЄРПН податкову накладну, відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку (т.1 а.с. 143 зв.).

Позивач надіслав до комісії регіонального рівня повідомлення від 113.04.2022 №30 про подання пояснень та копій документів щодо податкової, реєстрацію якої зупинено (т.1 а.с.144). Зокрема, було надіслано такі документи для підтвердження господарської операції, щодо якої складено податкову накладну: пояснення до податкової накладної від 30.03.2022 № 35/19 (т.1 а.с. 145-147); договір поставки від 03.08.2020 №2/20; специфікацію на поставку товару від 01.03.2021; акт від 31.03.2021 № Б-00000112 приймання-передачі скрапленого газу; аналітичний журнал-ордер по рахунку 36.1.10 з 01.01.2021 по 31.10.2021 (т.1 а.с. 154); виписки по рахунку; договір від 12.08.2020 №12-08/20тр про надання транспортно-експедиційних послуг; звіт експедитора №3 до договору про надання транспортно-експедиційних послуг від 12.08.2020 №12-08/20тр; товарно-транспортні накладні; додаткову угоду №1 до договору від 15.01.2021 №АК85/4-3-СГ, аукціонні свідоцтва від 15.01.2021 №СГ-85-8-7, №СГ-85-8-8; додаткову угоду №1 до договору від 15.01.2021 №АК85/5-3-СГ, аукціонне свідоцтво від 15.01.2021 №СГ-85-8-10; сертифікати відповідності серії АА №000454, серії АА №000453, серії АА №000451, серії АА №000450; реєстр довіреностей на отримання ТМЦ (т.1 а.с. 167-212).

За результатами розгляду цих документів Комісія ГУ ДПC у Волинській області прийняла рішення від 22.07.2022 №7101567/39680702 про відмову в реєстрації податкової накладної від 31.03.2021 № 31034 з підстав ненадання платником податків договорів, довіреностей, актів керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції та первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційних описів), у тому числі рахунків-фактур/інвойсів, актів прийняття-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних. У графі Додаткова інформація зазначено, що відсутні видаткові накладні на реалізацію, довіреності та товаро-супроводжуючі документи (т.1 а.с. 148).

12) 03.08.2020 між ТзОВ Юністен (постачальник) та ТзОВ Тейлор Холд (покупець) укладено договір №38/20 поставки газу нафтового скрапленого (т.1 а.с. 161-163). Специфікацією від 02.03.2021 погоджено поставку газу нафтового скрапленого марки А в кількості 17,768 т на загальну суму 19440,00 грн (т.1 а.с. 164).

ТзОВ Юністен здійснило поставку ТзОВ Тейлор Холд газу нафтового скрапленого в кількості 17768 кг на загальну суму 345409,92 грн, про що видно з акта приймання-передачі скрапленого газу від 31.03.2021 №Б-00000115 (т.1 а.с. 165).

За цією господарською операцією ТзОВ Юністен склало та направило на реєстрацію в ЄРПН податкову накладну від 31.03.2021 №31037 на суму 345409,92 грн (т.1 а.с. 155).

Відповідно до квитанції від 15.04.2021 податкова накладна від 31.03.2021 №31037 доставлена до ДПС, проте її реєстрація зупинена на підставі пункту 201.16 статті 201 ПК України у зв`язку із тим, що платник податку, яким подано для реєстрації в ЄРПН податкову накладну, відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку (т.1 а.с. 155 зв.).

Для підтвердження господарської операції, зазначеної у податковій накладній від 31.03.2021 №31037, позивач подав до комісії регіонального рівня повідомлення від 14.04.2022 №31 (т.1 а.с. 156) про подання пояснень та копії таких документів: договору поставки від 03.08.2020 №38/20; специфікації на поставку товару від 02.03.2021; акта від 31.03.2021 №Б-00000115 приймання-передачі скрапленого газу; аналітичного журналу-ордеру по рахунку 36.1.10 з 01.01.2021 по 31.10.2021 (т.1 а.с. 166); виписки по рахунках за 09.09.2021; договір від 12.08.2020 №12-08/20тр про надання транспортно-експедиційних послуг; звіт експедитора №3 до договору про надання транспортно-експедиційних послуг від 12.08.2020 №12-08/20тр; товарно-транспортні накладні; додаткову угоду №1 до договору від 15.01.2021 №АК85/4-3-СГ, аукціонні свідоцтва від 15.01.2021 №СГ-85-8-7, №СГ-85-8-8; додаткову угоду №1 до договору від 15.01.2021 №АК85/5-3-СГ, аукціонне свідоцтво від 15.01.2021 №СГ-85-8-10; сертифікати відповідності серії АА №000454, серії АА №000453, серії АА №000451, серії АА №000450; реєстр довіреностей на отримання ТМЦ (т.1 а.с. 167-212).

За результатами розгляду поданих документів Комісія ГУ ДПC у Волинській області прийняла рішення від 22.07.2022 №7101568/39680702 про відмову в реєстрації податкової накладної від 31.03.2021 №31037 з підстав ненадання платником податків договорів, довіреностей, актів керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції та первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційних описів), у тому числі рахунків-фактур/інвойсів, актів прийняття-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних. У графі Додаткова інформація уточнено, що відсутні видаткові накладні на реалізацію, довіреності та товаро-супроводжуючі документи (т.1 а.с. 160).

Не погоджуючись з рішеннями Комісії ГУ ДПС у Волинській області про відмову у реєстрації спірних податкових накладних, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Переглянувши оскаржене рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції погоджується з висновками окружного суду про наявність підстав для задоволення позовних вимог, з врахуванням наступного.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України №2755-VI від 02.12.2010 року (далі ПК України).

За правилами підпунктів а та б п.185.1 ст.185 ПК України, об`єктом оподаткування є операції платників податку з: постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об`єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об`єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю; постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.

Відповідно до підпункту а та б п.187.1 ст.187 ПК України, датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

За приписами пункту 201.10 ст.201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Пунктом 201.7 статті 201 ПК України визначено, що податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).

Відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України, реєстрація податкової накладної в ЄРПН може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.

Згідно з пунктом 74.2 статті 74 ПК України, в ЄРПН забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних в ЄРПН.

У свою чергу, відповідно до п.12 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 №341) (далі - Порядок №1246), після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування (абзац 10).

Згідно з п.17 Порядку №1246, у разі зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування формується квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Така квитанція одночасно надсилається постачальнику (продавцю) та отримувачу (покупцю) - платнику податку.

Пунктом 201.16 статті 201 ПК України передбачено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

На виконання зазначеної норми Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 11.12.2019 №1165, якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №1165) та Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно з п.5 Порядку №1165, платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Відповідно до п.6 Порядку №1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (п.7 Порядку №1165).

Перелік критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість міститься в Додатку 1 до Порядку №1165.

Пунктом 8 зазначеного додатку передбачено такий критерій ризиковості платника податку на додану вартість як те, що у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній / розрахунку коригування.

Таким чином, пункт 8 Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість відносить інформацію, яка стала відома контролюючому у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній / розрахунку коригування.

Відповідно до пункту 2 Порядку №1165, автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.

Критерій оцінки ступеня ризиків, достатній для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі - визначений показник автоматизованого моніторингу, що характеризує ризик.

Ризик порушення норм податкового законодавства - ймовірність складення та надання податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації в Реєстрі з порушенням норм підпункту а або б п.185.1 ст.185, підпункту а або б пункту 187.1 статті 187, абзацу першого п.201.1, п.201.7, п.201.10 ст.201 ПК України, за наявності об`єктивних ознак неможливості здійснення операції з постачання товарів/послуг, дані про яку зазначено в такій податковій накладній/розрахунку коригування, та/або ймовірності уникнення платником податку на додану вартість (далі - платник податку) виконання свого податкового обов`язку.

Вказані вище норми свідчать про те, що положеннями Порядку №1165 передбачено певний алгоритм дій контролюючого органу, за результатом виконання якого ним може бути прийнято рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку.

Як вказує п.5 Порядку №1165, процедура перевірки особи щодо її відповідності критеріям ризиковості платника податку ініціюється (проводиться) лише після подання таким платником податків для реєстрації ПН/РК, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації.

Відповідно до п.п. 10, 11 Порядку №1165, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Судом встановлено, що реєстрація спірних податкових накладних була зупинена квитанціями від 15.04.2021, але їх реєстрація зупинена на підставі пункту 201.16 статті 201 ПК України у зв`язку із тим, що платник податку, яким подано для реєстрації в ЄРПН податкову накладну, відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку.

Як встановлено судом, на момент зупинення реєстрації податкових накладних було чинним рішення Комісії ГУ ДПС у Волинській області від 13.01.2021 №1560 про відповідність платника податку на додану вартість ТзОВ Юністен критеріям ризиковості платника податку.

Разом з тим, у разі зупинення реєстрації податкової накладної на підставі пункту 8 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, контролюючий орган має витребувати від платника документи на спростування наявних у органу ДПС сумнівів, пов`язаних з легальністю діяльності юридичної особи, вказавши, які саме аспекти належить висвітити платнику податків у своїх поясненнях.

Судом встановлено, що на підтвердження обставин віднесення реєстрації розглядуваних у вказаній справі податкових накладних на відповідність п.8 Критеріїв ризикованості платника податку відповідачами в порушення ч.2 ст.77 КАС України суду не надано належних та допустимих доказів.

Крім того, у квитанціях не конкретизовано, які саме документи слід надати платнику податків та чого мають стосуватися пояснення такого платника податків для того, аби реєстрація поданих податкових накладних стала можливою, що також свідчить про невідповідність сформованих квитанцій вимогам до таких, що визначені пунктом 11 Порядку №1165.

Надіслані позивачу квитанції містять вимогу щодо надання пояснень та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податкових накладних, для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН без зазначення конкретної пропозиції щодо переліку документів, необхідних та достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних в ЄРПН. У жодній із квитанцій про зупинення реєстрації податкових накладних не зазначено, які саме документи слід надати платнику податків та чого мають стосуватися пояснення такого платника податків для того, аби реєстрація кожної із зупинених податкових накладних стала можливою.

Формальне зазначення у квитанції пропозиції надання пояснень та копій документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних є лише дублюванням норми пп.3 п.11 Порядку №1165. Така пропозиція щодо надання документів не є конкретизованою, що може свідчити про наявність у платника податків вільного розсуду щодо переліку документів, які слід надати.

Отже, рішення податкового органу не відповідають критеріям чіткості та зрозумілості актів індивідуальної дії, та породжують їх неоднозначне трактування, що в свою чергу впливає на можливість реалізації права або виконання обов`язку платником податків виконати юридичне волевиявлення суб`єкта владних повноважень.

Загальними вимогами, які висуваються до акта індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.

Крім того, механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначено наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року №520, яким затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - Порядок №520).

Відповідно до пунктів 3, 4 Порядку №520, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі. Комісія регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.

Також, пунктом 5 Порядку №520 визначено орієнтовний перелік документів, з огляду на словосполучення «може включати», необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, серед яких: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Вичерпний перелік підстав для прийняття комісією регіонального рівня рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування наведено у пункті 11 Порядку №520, а саме: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Матеріалами справи підтверджується, що з метою реєстрації зупинених податкових накладних від 31.03.2021 №31021, № 31022, № 31023, № 31024, № 31025, № 31026, № 31027, № 31029, № 31030, № 31032, № 31034, № 31037 в ЄРПН позивач подав до контролюючого органу повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних, реєстрацію яких зупинено разом із поясненнями до цих податкових накладних та копії документів на підтвердження реальності здійснення господарських операцій.

Подані позивачем до комісії регіонального рівня разом із письмовими поясненнями копії документів розкривають зміст господарських операцій, щодо яких складено спірні податкові накладні, та які вважав достатніми для їх реєстрації в ЄРПН (з огляду на те, що в квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних не зазначено конкретний перелік документів, які необхідно подати), зокрема, у кожному разі надано як документи, які підтверджують постачання товару контрагентам ТзОВ Юністен (договір поставки, специфікацію на товар, акт приймання-передачі товару, витяг з аналітичного журналу-ордеру по рахунку 36.1.10, виписки по рахунку), так і документи, які підтверджують походження товару (договір купівлі-продажу скрапленого газу, аукціонні свідоцтва, видаткові накладні, реєстр довіреностей на отримання товарно-матеріальних цінностей, сертифікати відповідності), а також документи про доставку товару (договір транспортно-експедиційних послуг, товарно-транспортні накладні, звіт експедитора, акт надання транспортно-експедиційних послуг) та ін.

Розглянувши подані документи, як зазначено у спірних рішеннях від 22.07.2022 № 7101558/39680702, № 7101559/39680702, № 7101560/39680702, № 7101561/39680702, № 7101562/39680702, № 7101563/39680702, № 7101564/39680702, № 7101596/39680702, № 7101566/39680702, № 7101569/39680702, № 7101567/39680702, № 7101568/39680702, підставою для відмови у реєстрації податкових накладних №31021, № 31022, № 31023, № 31024, № 31025, № 31026, № 31027, № 31029, № 31030, № 31032, № 31034, № 31037 від 31.03.2021 в ЄРПН слугувало ненадання платником податків договорів, довіреностей, актів керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції, а також первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційних описів), у тому числі рахунків-фактур/інвойсів, актів прийняття-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних. У графі Додаткова інформація вказано, що відсутні видаткові накладні на реалізацію, довіреності та товаро-супроводжуючі документи.

Суд зауважує, що форма рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН встановлена додатком до Порядку №520 і передбачає необхідність підкреслити первинні документи, які не надані платником, та у вказаній формі наявна графа додаткова інформація.

З цього приводу суд зауважує, що спірні рішення Комісії ГУ ДПС у Рівненській області не є обґрунтованими та вмотивованими, та не містять переконливих і зрозумілих мотивів їх прийняття, оскільки не встановлюють, які саме первинні та розрахункові документи позивач не надав податковому органу для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних. Такі рішення контролюючого органу не містять підкреслень за найменуваннями первинних документів, яких не надав платник. Відповідні позначки х про ненадання документів стосується визначених груп первинних документів (а не конкретно визначених документів серед перерахованих). Тому таке оформлення рішень комісією регіонального рівня дозволяє по-різному трактувати причини прийнятих рішень. Неоднозначність розуміння причин прийняття рішення суб`єкта владних повноважень не дає підстав для висновку про його обґрунтованість як акта індивідуальної дії; формулювання відповідачем 1 підстав прийняття рішення є неприйнятним та не відповідає вимогам, які висуваються до актів суб`єктів владних повноважень.

Наведене дає підстави для неоднозначного розуміння прийнятого суб`єктом владних повноважень рішення та позбавляє можливості встановити, неподання яких саме документів не дало можливості прийняти рішення про реєстрацію податкових накладних в ЄРПН.

В матеріалах справи наявні відомості, що позивачем виконано вимоги контролюючого органу та надано відповідні пояснення, до яких долучено копії наявних документів на підтвердження проведення господарських операцій з поставки товару.

Так, судом встановлено, що вказані вище договори поставки дозволяють встановити умови здійснення господарських операцій з поставки газу нафтового скрапленого. При цьому вид господарської діяльності позивача пов`язаний із предметом договорів.

Відповідно до пунктів 1.3, 3.1, 3.2, 3.3, 3.5 вказаних договорів сторони погодили, що асортимент, кількість, ціни, умови поставки товару узгоджуються сторонами окремо і оформляються у вигляді додатків до цього договору, котрі є його невід`ємною частиною. Товар поставляється товарними партіями на умовах та у строки, передбачені у додатках до договору. Передача-приймання товару за кількістю і якістю здійснюється у встановленому чинним законодавством України порядку, з оформленням акта приймання-передачі товару або іншого документа, який засвідчує передачу товару від постачальника до покупця. Моментом поставки товару і моментом переходу права власності на товар до покупця вважається момент підписання акта приймання-передачі товару або іншого документа, який засвідчує передачу товару від постачальника до покупця. Сторони укладають акти приймання-передачі товару, який передано протягом відповідного календарного місяця. В таких актах вказується найменування, кількість, ціна і вартість товару, що переданий протягом визначеного календарного місяця. Такі акти є підставою для розрахунків між сторонами, складання податкових та акцизних накладних.

Доказами, які безпосередньо підтверджують факт поставки для ТзОВ Лінк Пром, ТзОВ Модера Оіл, ТзОВ Нафтотрейд Альянс, ТзОВ НК Беліз, ТзОВ НК Валенсія, ТзОВ НК Каталонія, ТзОВ НК Марсель, ТзОВ Опті-Ком, ТзОВ Пальміра Оіл, ТзОВ Редхол, ТзОВ Селінг Оіл, ТзОВ Тейлор Холд газу нафтового скрапленого є підписані сторонами акти приймання-передачі скрапленого газу, які містять опис товару, його кількісне вираження та вартість, підписи і печатки сторін договору.

При цьому, транспортування скрапленого газу від пунктів завантаження до резервуарів АЗС вищевказаних покупців здійснювалося за рахунок ТзОВ Юністен експедитором ТзОВ Букаєвиця ЛТД. На підтвердження факту перевезення товару позивачем було надано на розгляд Комісії ГУ ДПС у Волинській області договір на надання транспортно-експедиційних послуг від 12.08.2020 №12/08/20тр, додаткову угоду від 12.08.2020 №1 до вказаного договору, акт від 31.03.2021 №3 надання послуг за договором на надання транспортно-експедиційних послуг №12-08/20, звіт експедитора №3, реєстр довіреностей на отримання товарно-матеріальних цінностей за період з 01.03.2021 по 31.03.2021 (т.1 а.с. 172-193).

Оплату за поставлений товар названими покупцями проведено, про що свідчать аналітичні журнали-ордери по рахунку 36.1.10 та виписки по особовому рахунку ТзОВ Юністен (т.1 а.с. 34, 46, 58, 70, 82, 94, 106, 118, 130, 142, 154, 166-176).

Надані позивачем письмові пояснення, які подавалися до Комісії ГУ ДПС у Волинській області як додатки до повідомлень від 13.04.2022 №18, від № 19, № 20, № 22, № 23, № 25, № 27, № 28, № 29, № 30, від 28.06.2022 № 35, від 14.04.2022 № 31 з доданими первинними документами дають підстави вважати, що газ нафтовий скраплений марки, який поставлявся покупцям, був придбаний ТзОВ Юністен на біржових аукціонах - на Універсальній товарній біржі Контрактний дім УМВБ власного виробництва ПАТ Укрнафта, що підтверджується відповідними сертифікатами відповідності (т.1 а.с. 194-197). Відвантаження газу нафтового скрапленого підтверджується відповідними видатковими накладними, які подавались на розгляд комісії. Отримання товару в пунктах передачі здійснювалося водіями експедитора, що підтверджується реєстрами довіреностей (т.1 а.с. 192-193). ТзОВ Юністен не здійснювало зберігання реалізованого газу нафтового скрапленого, оскільки перевезення здійснювалося з пунктів передачі постачальника ПАТ Укрнафта безпосередньо до покупців ТзОВ Лінк Пром, ТзОВ Модера Оіл, ТзОВ Нафтотрейд Альянс, ТзОВ НК Беліз, ТзОВ НК Валенсія, ТзОВ НК Каталонія, ТзОВ НК Марсель, ТзОВ Опті-Ком, ТзОВ Пальміра Оіл, ТзОВ Редхол, ТзОВ Селінг Оіл, ТзОВ Тейлор Холд.

На підтвердження факту придбання ТзОВ Юністен газу нафтового скрапленого марки А у ПАТ Укрнафта для подальшого його продажу надано копії договорів купівлі продажу скрапленого газу від 15.01.2021 №АК85Д/4-3-СГ, від 15.01.2021 №АК85/5-3-СГ, з додатками до них (т.1 а.с. 198-212).

Проаналізувавши надані позивачем документи, якими оформлено здійснення господарської операції, суд встановив, що такі відповідають вимогам діючого законодавства до первинних документів та розрахункових документів.

Отже, вищезазначені документи вказують на виконання обов`язків сторонами за договором; первинні документи відповідають встановленим вимогам щодо форми та змісту та у суду відсутні підстави ставити під сумнів достовірність відображених у цих документах даних про господарські операції.

Доказів та обґрунтувань того, що подані документи складені/оформлені з порушенням вимог чинного законодавства відповідачем не наведено, судом не встановлено.

Зазначені пояснення та додаткові документи позивачем долучені до матеріалів справи, які досліджені судом.

При цьому, оскільки зміст господарських правовідносин є предметом дослідження в ході проведення податкової перевірки, то в межах спірних правовідносин у контролюючого органу відсутні правові підстави для відмови у реєстрації спірних податкових накладних в ЄРПН з підстав наявності чи відсутності певних документів.

Суд звертає увагу, що здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.

Така правова позиція вже неодноразово викладалась Верховним Судом, зокрема у постановах від 28.11.2019 у справі №1640/2650/18, від 23.10.2018 у справі №822/1817/18, від 21.05.2019 у справі №0940/1240/18.

Зважаючи на наявність передбачених законодавством документів щодо здійснення господарських операцій між позивачем і його контрагентами, а також на факт подання таких документів контролюючому органу, останній не мав правових підстав для відмови позивачу у реєстрації спірних податкових накладних.

Суд зазначає, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення контролюючим органом конкретного критерію оцінки ступеня ризиків, а також зазначення у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної чіткого переліку документів, чого зроблено не було.

У випадку не конкретизації переліку документів у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної платник податків перебуває у стані правової невизначеності, що позбавляє його можливості надати контролюючому органу необхідний в розумінні суб`єкта владних повноважень пакет документів, а для контролюючого органу, відповідно, створюються передумови для можливого прояву негативної дискреції - прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної.

До такого ж висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 03 червня 2021 року в справі №2040/7098/18.

Водночас, на переконання колегії суддів, досліджений обсяг первинних документів, наданий позивачем контролюючому органу та суду на підтвердження здійснення з контрагентами господарських операції за податковою накладною, у реєстрації якої було відмовлено, є достатнім для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Стосовно такої підстави прийняття оскаржуваних рішень Комісії ГУ ДПС у Волинській області, як ненадання видаткових накладних, суд зазначає, що спірні податкові накладні були складені у зв`язку із підписанням сторонами актів приймання-передачі скрапленого газу, правильно звернув увагу суд першої інстанції, що оскільки умовами договорів поставки не передбачено оформлення видаткової накладної на поставку товару, передача-приймання товару за кількістю і якістю здійснюється з оформленням актів приймання-передачі товару, тому відсутність документів, оформлення яких не передбачено договором поставки, не може бути підставою для відмови у реєстрації спірних податкових накладних.

З приводу доводів апелянта про відсутність довіреностей на отримання товарно-матеріальних цінностей, суд зазначає, що на розгляд комісії регіонального рівня надано реєстр довіреностей на отримання товарно-матеріальних цінностей за період з 01.03.2021 по 31.03.2021, який містить інформацію про номер і дату довіреності, номер і дату накладної, уповноважену особу на отримання товарно-матеріальних цінностей, номер авто, кількість товару.

Разом з тим, спірні податкові накладні складені внаслідок господарських операцій щодо постачання, а тому податковий орган вправі вимагати від платника податків подання саме ті первинні документи, які безпосередньо відображають згадані господарські операції. На думку суду, ненадання позивачем на розгляд Комісії самих довіреностей на отримання ним товарно-матеріальних цінностей (товару) відповідно до видаткових накладних на прихід, не є підставою для відмови в реєстрації податкових накладних, оскільки такі довіреності стосуються отримання (придбання) позивачем газу нафтового скрапленого, а не господарських операцій з поставки ним такого товару. Крім того, контролюючим органом повинно бути зазначено об`єктивні обставини, які перешкоджають реєстрації податкових накладних з урахуванням відсутності таких документів як довіреності (які не є первинними документами), при цьому обов`язково повинна бути надана оцінка тим документам, що фактично надані платником податку.

Отже, правильно вважав суд першої інстанції, що надані позивачем на розгляд Комісії ГУ ДПС у Волинській області документи, які стосуються поставки ТзОВ Лінк Пром, ТзОВ Модера Оіл, ТзОВ Нафтотрейд Альянс, ТзОВ НК Беліз, ТзОВ НК Валенсія, ТзОВ НК Каталонія, ТзОВ НК Марсель, ТзОВ Опті-Ком, ТзОВ Пальміра Оіл, ТзОВ Редхол, ТзОВ Селінг Оіл, ТзОВ Тейлор Холд газу нафтового скрапленого (товару) відповідно до укладених договорів від 03.08.2020 №34/20, №23/20, №37/20, № 9/20, № 8/20, № 10/20, № 21/20, № 7/20, № 2/20, № 38/20, від 26.02.2021 № 47/21, № 48/21 є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію в ЄРПН податкових накладних від 31.03.2021 №31021, № 31022, № 31023, № 31024, № 31025, № 31026, № 31027, № 31029, № 31030, № 31032, № 31034, № 31037.

В апеляційній скарзі відповідач-1 також вказує, що долучений позивачем до матеріалів справи обсяг документів є більш розширеним та не відповідає переліку документів, що досліджувався комісією ГУ ДПС у Волинській області при прийнятті оскаржуваного рішення. Однак апеляційний суд такі доводи розцінює як необґрунтовані, оскільки як встановлено судом, відповідачу-1 було направлено повідомлення із додатком вказаних вище документів. Подані позивам документи були достатніми для реєстрації спірних податкових накладних.

З урахуванням наведеного необґрунтованими є доводи апеляційної скарги щодо неповноти та невідповідності наданих позивачем первинних документів нормам чинного законодавства.

Предметом розгляду, у даному випадку, є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкової накладної, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом.

Зважаючи на наявність передбачених законодавством документів стосовно господарських операцій, які обумовлюють складання податкових накладних від 31.03.2021 №31021, № 31022, № 31023, № 31024, № 31025, № 31026, № 31027, № 31029, № 31030, № 31032, № 31034, № 31037, та враховуючи відсутність у сформованих контролюючим органом квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних конкретного переліку документів, які слід подати платнику податків для прийняття рішення про їх реєстрацію, колегія суддів вважає, що оскаржувані позивачем рішення комісії ГУ ДПС у Волинській області, яка приймає рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН або відмову в такій реєстрації не відповідають встановленим у ч.2 ст.2 КАС України критеріям правомірності, обґрунтованості, добросовісності та розсудливості, а відтак порушують права й охоронювані законом інтереси позивача, які підлягають судовому захисту шляхом визнання їх протиправними та скасування.

За встановленого колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції, що за умови не наведення комісією доказів того, що документи, подані позивачем, є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності викликають сумнів у достовірності наданої інформації, свідчить про протиправність рішень про відмову в реєстрації податкових накладних, у зв`язку з чим, рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 22.07.2022 № 7101558/39680702, № 7101559/39680702, № 7101560/39680702, № 7101561/39680702, № 7101562/39680702, № 7101563/39680702, № 7101564/39680702, № 7101596/39680702, № 7101566/39680702, № 7101569/39680702, № 7101567/39680702, № 7101568/39680702, якими відмовлено в реєстрації спірних податкових накладних є необґрунтованими, протиправними та підлягають скасуванню, тому суд першої інстанції правомірно визнав, що позовні вимоги у цій частині підлягають задоволенню.

Відносно доводів апеляційної скарги з покликанням на дискреційність повноважень контролюючого органу при прийнятті рішення про реєстрацію ПН/РК, колегія суддів зазначає, що дискреційним є право суб`єкта владних повноважень обирати у конкретній ситуації можливу поведінку (дії, бездіяльність) між альтернативами варіантами, кожна з яких є правомірною. Прикладом такого права є повноваження, які закріплені у законодавстві із застосуванням слова «може».

Водночас, суб`єкт владних повноважень за даних, конкретних фактичних обставин не наділений повноваженнями діяти не за законом, а на власний розсуд.

Обираючи спосіб захисту та відновлення порушеного права позивача, колегія суддів зазначає, що такий має бути ефективним і таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Таким чином, оскільки суд дійшов висновку про протиправність оскаржуваних рішень про відмову в реєстрації в ЄРПН спірних податкових накладних, ознак щодо порушення позивачем вимог законодавства щодо складення податкових накладних немає, відтак є достатні підстави для прийняття рішення про реєстрацію таких.

Доводи скаржника, зазначені в апеляційній скарзі та обставини, окрім вищеописаних обставин, ґрунтуються на довільному трактуванні фактичних обставин і норм матеріального права, а тому такі не вимагають детальної відповіді, оскільки, оцінюючи наведені сторонами доводи, апеляційний суд виходить з того, що всі конкретні, доречні та важливі доводи сторін були перевірені та проаналізовані судом першої інстанції, та їм було надано належну правову оцінку.

Колегією суддів враховується, що рішення суду першої інстанції в частині вирішення питання розподілу судових витрат апелянтом не оскаржене.

Статтею 316 КАС України передбачено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З урахуванням наведених вище норм законодавства та фактичних обставин справи, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що судом першої інстанції всебічно з`ясовано обставини справи, рішення суду першої інстанції винесено з дотриманням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, а тому немає підстав для його скасування.

Суд апеляційної інстанції також зазначає, що відповідно до п.2 ч.5 ст.328 КАС України, не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності та інших справах, розглянутих за правилами спрощеного позовного провадження (крім справ, які відповідно до цього Кодексу розглядаються за правилами загального позовного провадження).

Проаналізувавши характер спірних правовідносин, предмет доказування, склад учасників справи, та враховуючи, що дану адміністративну справу було розглянуто судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження, суд апеляційної інстанції зазначає, що дана адміністративна справа є справою незначної складності, а тому рішення суду апеляційної інстанції не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України.

Керуючись ст.ст. 243, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд

постановив:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Волинській області залишити без задоволення.

Рішення Волинського окружного адміністративного суду від 22 травня 2023 року в адміністративній справі №140/698/23 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Юністен" до Головного управління ДПС у Волинській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття і касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя В. В. Гуляк судді Н. В. Ільчишин Р. Й. Коваль

СудВосьмий апеляційний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення28.02.2024
Оприлюднено04.03.2024
Номер документу117352322
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо реалізації податкового контролю