Справа № 686/16006/22
Провадження № 1-кс/686/4167/23
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 травня 2023 року м. Хмельницький
Слідчий суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , слідчого ОСОБА_3 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_3 про надання дозволу на проведення обшуку у кримінальному провадженні № 12022240000000310 від 20.07.2023, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 201-2 КК України,
встановив:
19.05.2023 слідчий відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді Хмельницького міськрайонного суду про надання дозволу на проведення обшуку за місцем фактичного проживання ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме квартири АДРЕСА_1 , яка на праві власності належить ОСОБА_5 , з метою відшукання декларацій про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою на транспортні засоби, актів приймання-передачі транспортних засобів, листів-звернень від військових частин, добровольчих військових формувань та інших організацій на підставі яких укладались акти приймання-передачі транспортних засобів, статуту та установчих документів БО «Благодійний фонд «Що ти зробив для перемоги», платіжних доручень, виписок з рахунків, розписок про передачу грошових коштів, які підтверджують придбання та продаж транспортних засобів та інших речей та предметів, які визнані гуманітарною допомогою, інших документи, що стали підставою ввезення на митну територію України гуманітарної допомоги, чорнових записів з інформацією про отримання товарів гуманітарної допомоги, мобільних терміналів та інших засобів зв`язку, сім-карток операторів мобільного зв`язку, за допомогою яких спілкувались з приводу продажу товарів гуманітарної допомоги, в тому числі ноутбуків, планшетів, в яких можуть зберігатися переписки з особами причетними до вчинення кримінального правопорушення.
В обґрунтування клопотання слідчий зазначає, що 20.07.2022, до СУ ГУНП в Хмельницькій області, надійшли матеріали УСР в Хмельницькій області ДСР НП України про те, що засновник та керівник Благодійної організації «Благодійний фонд «Що ти зробив для перемоги»» (код ЄДРПОУ 39569851, адреса юридичної особи: м.Хмельницький, проїзд Фельштинський, будинок, 8), ОСОБА_6 , вступивши у злочинну змову із ОСОБА_4 , під час дії воєнного стану в державі, організували схему особистого незаконного збагачення, шляхом ввезення на митну територію України транспортних засобів та інших вантажів (бронежилети, шоломи, військову амуніцію, продукти харчування, засоби особистої гігієни, тощо) під виглядом гуманітарної допомоги для потреб ЗСУ, які в подальшому реалізовують військовослужбовцям, членам територіальної оборони та працівникам інших силових структур за грошові кошти.
В ході перевірки вказаної інформації встановлено, що 24.05.2022, автовозами Scania/Rolfo, д.н.з. НОМЕР_1 / НОМЕР_2 (водій ОСОБА_7 ) та Scania/Rimo, д.н.з. НОМЕР_3 / НОМЕР_4 (водій ОСОБА_8 ), ввезено на митну територію України, через пункт пропуску «Порубне», під виглядом гуманітарної допомоги: 7 автомобілів марки «Isuzu» (VIN-коди: НОМЕР_5 , НОМЕР_11, НОМЕР_12, НОМЕР_13, НОМЕР_14, НОМЕР_10, НОМЕР_15), 2 автомобілі марки «Ford» (VIN-коди: НОМЕР_6 , НОМЕР_7 ) та 1 автомобіль марки «Nissan» (VIN-код: НОМЕР_8 ).
Відповідно до «Декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарної допомогою», отримувачем вищевказаних автомобілів зазначено Благодійну організацію «Благодійний фонд «Що ти зробив для перемоги»», в особі ОСОБА_6
24.06.2022 на підставі Листа-звернення військової частини НОМЕР_9 та Акту приймання-передачі гуманітарної допомоги (транспортного засобу) укладеного між Благодійною організацією, в особі ОСОБА_6 та військовою частиною, в особі начальника штабу - заступника начальника ВЧ НОМЕР_9 полковника Міністерства оборони України ОСОБА_9 , військовій частині передано автомобіль марки «Isuzu» (VIN-код: НОМЕР_10 ), в якості благодійної допомоги на безповоротній та безоплатній основі. Однак, за вказаний автомобіль фізичною особою ОСОБА_6 передано грошові кошти у розмірі 5000 доларів США.
Встановлено, що ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 проживає за адресою: АДРЕСА_2 .
Відповідно до Інформації з Єдиного державного реєстру речових прав на нерухоме майно №330232976 від 25.04.2023, квартира АДРЕСА_1 на праві власності належить ОСОБА_5 .
А тому слідчий просить надати дозвіл на проведення обшуку за місцем проживання особи, яку вважає причетною до незаконного використання з метою отримання прибутку гуманітарної допомоги.
У судовому засіданні слідчий підтримав подане клопотання, просив його задовольнити.
Заслухавши пояснення слідчого, дослідивши додані до клопотання матеріали, слідчий суддя дійшов такого висновку.
Згідно із ч.2 ст.223 КПК України підставами для проведення слідчої (розшукової) дії є наявність достатніх відомостей, що вказують на можливість досягнення її мети.
Відповідно до змісту статті 234 КПК України обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб. Обшук проводиться на підставі ухвали слідчого судді місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться (зареєстрований) орган досудового розслідування як юридична особа.
Дослідивши обставини, зазначені у клопотанні слідчий суддя вважає, що здобутої органом досудового розслідування інформації достатньо для прийняття рішення про надання дозволу на проведення обшуку у квартирі АДРЕСА_1 , за місцем проживання ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Системний аналіз норм КПК України дає підстави для висновку, що застосування до ухвал слідчого судді про надання дозволу на обшук положень, які регламентують загальні вимоги щодо судового рішення суду першої інстанції в кримінальному провадженні, можливо лише з врахуванням особливостей стадії досудового розслідування, яка є відмінною від судового розгляду.
При цьому нормами КПК України не передбачено обов`язку слідчого судді перелічувати всі обставини кримінального провадження і викладати в ухвалі про надання дозволу на обшук усі відомі і встановлені відомості.
З матеріалів кримінального провадження вбачається, що ОСОБА_4 може бути причетний до вчинення кримінального правопорушення.
Слідчий до клопотання додав копії документів щодо власника майна, документів щодо причетності особи до вчинення кримінального правопорушення, а також документів, які дають можливість слідчому судді дійти до переконання про те, що ОСОБА_4 може користуватися зазначеною квартирою та у ній можуть знаходитися відшукувань майно.
Велика Палата Верховного Суду 14 червня 2018 року у справі № 11-386сап18 звернула увагу, що вмотивованість ухвали слідчого судді про дозвіл на проведення обшуку житла чи іншого володіння особи повинна бути в межах, які не розкривають таємницю досудового розслідування, зокрема в ній повинні бути наведені аргументи, що переконали суддю у задоволенні чи відхиленні такого клопотання.
У п. 80 рішення Європейського суду з прав людини від 02 грудня 2010 року у справі «Ратушна проти України» зазначено, що наведення більш детальної інформації в постанові про проведення обшуку щодо оперативно-розшукових заходів та їх результатів могло правильно вважатися невиправданим з огляду на дуже ранню стадію розслідування та, зокрема, той факт, що деякі суттєві докази ще мали бути виявлені.
Не оцінюючи надані докази на підтвердження вини ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, слідчий суддя, з огляду на обставини, зазначені у клопотанні та озвучені в судовому засіданні слідчим, приходить до висновку, що органом досудового розслідування зібрано достатньо відомостей, які б давали підстави вважати, що вказані у клопотанні речі мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні і можуть знаходитися у квартирі.
Враховуючи характер кримінального правопорушення, розслідування по якому проводиться, для забезпечення повноти та неупередженості розслідування, у зв`язку відсутністю можливості відшукати речі і документи, які мають значення для кримінального провадження, оскільки суб`єкт вчинення злочину у випадку обізнаності про здійснення досудового розслідування у даному кримінальному провадженні, усвідомлюючи наслідки, з метою уникнення кримінальної відповідальності, може знищити окремі речі і документи перелічені у клопотанні, що також вказує на існування реальної загрози досягненню мети досудового розслідування, слідчий суддя вважає доведеним те, що обшук у даному випадку є найбільш доцільним та ефективним способом відшукання та вилучення речей і документів, які мають значення для досудового розслідування, а також заходом, пропорційним втручанню в особисте і сімейне життя особи.
За таких обставин, клопотання слідчого відповідає вимогам статті 234 КПК України.
Разом із тим, слідчий суддя вважає за необхідне конкретизувати відшукувані предмети з урахуванням кваліфікації розслідуваного кримінального правопорушення та відношення цих речей до кримінального провадження задля унеможливлення широкого розсуду та ідентифікації речей, які не мають відношення до кримінального провадження.
З огляду на наведене, клопотання підлягає задоволенню частково.
Керуючись ст.ст.110, 234, 235 КПК України, слідчий суддя -
постановив:
Клопотання задовольнити частково.
Надати слідчим у кримінальному провадженні № 12022240000000310 від 20.07.2023 дозвіл на проведення обшуку за місцем фактичного проживання ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у квартирі АДРЕСА_1 , яка на праві власності належить ОСОБА_5 , з метою відшукання декларацій про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою на транспортні засоби, актів приймання-передачі транспортних засобів, листів-звернень від військових частин, добровольчих військових формувань на підставі яких укладались акти приймання-передачі транспортних засобів, статуту та установчих документів БО «Благодійний фонд «Що ти зробив для перемоги», платіжних доручень, виписок з рахунків, розписок про передачу грошових коштів, які підтверджують придбання та продаж транспортних засобів, які визнані гуманітарною допомогою, чорнових записів з інформацією про отримання товарів гуманітарної допомоги, мобільних терміналів, сім-карток операторів мобільного зв`язку, за допомогою яких ОСОБА_4 спілкуваався з приводу продажу товарів гуманітарної допомоги.
В іншій частині вимог клопотання відмовити.
Ухвала діє по 18 червня 2023 року.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя
Суд | Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 19.05.2023 |
Оприлюднено | 23.05.2024 |
Номер документу | 111016092 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про проведення обшуку житла чи іншого володіння особи |
Кримінальне
Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області
Дзюбак О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні