КИЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м.ПОЛТАВИ
Справа №552/9826/22
Провадження № 2/552/1003/23
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17.05.2023 року Київський районний суд м.Полтави в складі:
Головуючого судді Турченко Т.В.
При секретарі Коробко Т.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Полтаві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Глобал Гарант» про відшкодування матеріальної та моральної шкоди,-
В С Т А Н О В И В:
20.12.2022 року до Київського районного суду м.Полтави звернулася ОСОБА_1 з позовом до ОСОБА_2 про відшкодування матеріальної та моральної шкоди. В позовній заяві вказувала на те, що 19.06.2021 року, близько 08:13 хв. в м.Полтава, ОСОБА_2 керуючи транспортним засобом «OPEL ASTRA» д.н.з. НОМЕР_1 здійснив зіткнення з автомобілем «HYUNDAI ELANTRA», днз НОМЕР_2 , який на праві власності належав їй. Про факт ДТП на місці події було складено відповідне повідомлення до ПАТ «СК «Глобал Гарант», яким застрахований транспортний засіб. Згідно даних бланку повідомлення про ДТП від 19.06.2021 року ОСОБА_2 вину у завданні їй матеріальної шкоди визнав. За результатами розрахунку вартості матеріального збитку, заподіяного власнику транспортного засобу, вартість відновлювального ремонту з урахуванням зносу становить 15742,00 грн. повідомлення від потерпілої особи про настання ДТП за полісом ОСЦПВВНТЗ до ПАТ «СК «Глобал Гарант» було надіслано з необхідними додатками. В свою чергу ПАТ «СК «Глобал Гарант» страхова сума їй не була виплачена. Крім того, станом на день звернення з позовом ПАТ «СК «Глобал Гарант» знаходиться в стані припинення. Станом на день звернення до суду, вона не отримала жодного відшкодування зі сторони відповідача. Також, нею були понесені інші матеріальні витрати, пов`язані з наслідками ДТП, які підлягають стягненню з відповідача. 22.07.2021 року нею було сплачено 3500,00 грн. за незалежну оцінку автомобілю «HYUNDAI ELANTRA», 2016 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_2 . В зв`язку з чим просила суд стягнути з ОСОБА_2 на її користь майнову шкоду у розмірі 19242,00 грн., моральної шкоди в розмірі 30000 грн. та понесені судові витрати.
18.01.2023 року суддею Київського районного суду м.Полтави Саркісян О.А. відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
31.01.2023 року ОСОБА_1 подала до суду заяву про зміну предмету позову про відшкодування матеріальної та моральної шкоди, в якій просила суд в солідарному порядку стягнути з ОСОБА_2 та ПАТ «СК «Глобал Гарант» на її користь майнову шкоду у розмірі 19242,00 грн., моральної шкоди в розмірі 30000 грн. та понесені судові витрати.
05.04.2023 року ухвалою судді Київського районного суду м.Полтави Турченко Т.В. на підставі розпорядження керівника апарату Київського районного суду м.Полтави №01-28/393 від 03.04.2023 року цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про відшкодування матеріальної та моральної шкоди прийнято до провадження та вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
В судове засідання ОСОБА_1 та її представник адвокат Шепілов О.В. не з`явилися, попередньо надали заяву про розгляд справи за їх відсутності, позовні вимоги підтримують, щодо винесення заочного рішення не заперечують.
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з`явися, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Відповідач ПАТ «СК «Глобал Гарант» в судове засідання свого представника не направило, про причини неявки суд не повідомило, заяв чи клопотань про відкладення розгляду справи чи розгляд справи за відсутності їх представника не надходило.
За наявності у справі достатніх доказів, суд приходить до висновку про розгляд справи за відсутності сторін, що не з`явилися в судове засідання з постановленням заочного рішення.
Суд, дослідивши докази по справі, дійшов до наступного висновку.
Судом установлено, що 19.06.2021 року, близько 08:13 хв. в м.Полтава, ОСОБА_2 , керуючи транспортним засобом «OPEL ASTRA» д.н.з. НОМЕР_1 , здійснив зіткнення з автомобілем «HYUNDAI ELANTRA», днз НОМЕР_2 , який на праві власності належав ОСОБА_1 .
Про факт ДТП на місці події було складено відповідне повідомлення до ПАТ «СК «Глобал Гарант», яким застрахований транспортний засіб.
Згідно даних бланку повідомлення про ДТП від 19.06.2021 року ОСОБА_2 вину у завданні ОСОБА_1 матеріальної шкоди визнав. За результатами розрахунку вартості матеріального збитку, заподіяного власнику транспортного засобу, вартість відновлювального ремонту з урахуванням зносу становить 15742,00 грн.
Крім того, судом встановлено, що повідомлення від потерпілої особи про настання ДТП за полісом ОСЦПВВНТЗ до ПАТ «СК «Глобал Гарант» було надіслано з необхідними додатками. В свою чергу ПАТ «СК «Глобал Гарант» страхова сума їй не була виплачена.
Також, з матеріалів справи вбачається, що станом на день розгляду справи ПАТ «СК «Глобал Гарант» знаходиться в стані припинення.
Крім того, судом встановлено, що на день розгляду справи ОСОБА_1 не отримала жодного відшкодування зі сторони відповідачів.
Також, позивачем були понесені інші матеріальні витрати, пов`язані з наслідками ДТП, які підлягають стягненню з відповідача. 22.07.2021 року нею було сплачено 3500,00 грн. за незалежну оцінку автомобілю «HYUNDAI ELANTRA», 2016 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_2 .
Положеннями частини 1 статті 22ЦК України визначено, що особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.
У статті 1166ЦК України визначені загальні підстави відповідальності за завдану майнову шкоду.
Відповідно до частин 1, 2 статті 1187ЦК України джерелом підвищеної небезпеки є діяльність, пов`язана з використанням, зберіганням або утриманням транспортних засобів, механізмів та обладнання, використанням, зберіганням хімічних, радіоактивних, вибухо- і вогненебезпечних та інших речовин, утриманням диких звірів, службових собак та собак бійцівських порід тощо, що створює підвищену небезпеку для особи, яка цю діяльність здійснює, та інших осіб.
Шкода, завдана джерелом підвищеної небезпеки, відшкодовується особою, яка на відповідній правовій підставі (право власності, інше речове право, договір підряду, оренди тощо) володіє транспортним засобом, механізмом, іншим об`єктом, використання, зберігання або утримання якого створює підвищену небезпеку.
Відповідно до пункту 4 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про деякі питання застосування судами законодавства при вирішенні спорів про відшкодування шкоди, завданої джерелом підвищеної небезпеки» № 4 від 1 березня 2013 року роз`яснено, що відповідно до статей 1166, 1187ЦК України шкода, завдана особі чи майну фізичної або юридичної особи, підлягає відшкодуванню в повному обсязі особою, яка її завдала. Обов`язок відшкодувати завдану шкоду виникає у її завдавача за умови, що дії останнього були неправомірними, між ними і шкодою є безпосередній причинний зв`язок та є вина зазначеної особи, а коли це було наслідком дії джерела підвищеної небезпеки, - незалежно від наявності вини.
Правовідносини в сфері обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів врегульовані Законом України «Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспорт них засобів» (надалі Закон), що спрямований на забезпечення відшкодування шкоди, заподіяної життю, здоров`ю та майну потерпілих при експлуатації наземних транспортних засобів на території України.
Відповідно до статті 1Закону України«Про страхування» страхування - це вид цивільно-правових відносин щодо захисту майнових інтересів фізичних осіб та юридичних осіб у разі настання певних подій (страхових випадків), визначених договором страхування або чинним законодавством, за рахунок грошових фондів, що формуються шляхом сплати фізичними особами та юридичними особами страхових платежів (страхових внесків, страхових премій) та доходів від розміщення коштів цих фондів.
Статтею 979ЦК України передбачено, що за договором страхування одна сторона (страховик) зобов`язується у разі настання певної події (страхового випадку) виплатити другій стороні (страхувальникові) або іншій особі, визначеній у договорі, грошову суму (страхову виплату), а страхувальник зобов`язується сплачувати страхові платежі та виконувати інші умови договору.
Відповідно до ч.3 статті 988ЦК України страхова виплата за договором майнового страхування і страхування відповідальності (страхове відшкодування) не може перевищувати розміру реальних збитків. Інші збитки вважаються застрахованими, якщо це встановлено договором.
Відповідно до статті 3 Закону України «Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності здійснюється з метою забезпечення відшкодування шкоди, заподіяної життю, здоров`ю та/або майну потерпілих внаслідок дорожньо-транспортної пригоди та захисту майнових інтересів страхувальників.
Згідно п.1.7 ст.1 Закону України «Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів», забезпечений транспортний засіб - транспортний засіб, зазначений у чинному договорі обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності, за умови його експлуатації особами, відповідальність яких застрахована.
Відповідно до приписів статей 22, 29 вищевказаного Закону у разі настання страхового випадку страховик у межах страхових сум, зазначених у страховому полісі, відшкодовує у встановленому цим Законом порядку оцінену шкоду, яка була заподіяна у результаті дорожньо-транспортної пригоди життю, здоров`ю, майну третьої особи.
У зв`язку з пошкодженням транспортного засобу відшкодовуються витрати, пов`язані з відновлювальним ремонтом транспортного засобу з урахуванням зносу, розрахованого у порядку, встановленому законодавством, включаючи витрати на усунення пошкоджень, зроблених навмисно з метою порятунку потерпілих внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, з евакуацією транспортного засобу з місця дорожньо-транспортної пригоди до місця проживання того власника чи законного користувача транспортного засобу, який керував транспортним засобом у момент дорожньо-транспортної пригоди, чи до місця здійснення ремонту на території України.
Відповідно до частин першої, другої статті 22ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є: 1) втрати, яких особа зазнала у зв`язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); 2) доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
Відшкодування збитків є однією із форм або заходів цивільно-правової відповідальності, яка вважається загальною або універсальною саме в силу правил статті 22 ЦК України, оскільки частиною першою визначено, що особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Тобто порушення цивільного права, яке потягнуло за собою завдання особі майнових збитків, саме по собі є основною підставою для їх відшкодування.
Вказаний висновок зроблено у постанові Верховного Суду від 04 грудня 2019 року у справі № 359/2309/17 (провадження № 61-26508св18), що відповідає висновку, зробленому у постанові Верховного Суду від 07 лютого 2019 року у справі № 645/3746/16 (провадження № 61-31661св18), згідно якого за правилами статей 1188, 1192ЦК України шкода, завдана внаслідок взаємодії кількох джерел підвищеної небезпеки, відшкодовується у розмірі реальної вартості виконання робіт, необхідних для відновлення пошкодженої речі. Коефіцієнт фізичного зносу пошкодженого транспортного засобу враховується у випадку стягнення на користь потерпілого вартості такого майна.
Аналізуючи вищевикладене, суд дійшов до висновку, що позивач має право на відшкодування шкоди, завданої пошкодженням транспортного засобу, а саме стягнення в солідарному порядку з ОСОБА_2 та з ПАТ «СК «Глобал Гарнт» 19242 грн. 00 коп.
Щодо позовної вимоги про стягнення з відповідачів завданої моральної шкоди суд зазначає наступне.
Згідно ч. 1, п. 3 ч. 2, ч. ч. 3 5 ст. 23 ЦК України, особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав.
Моральна шкода полягає, зокрема, у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку із знищенням чи пошкодженням її майна.
Моральна шкода відшкодовується грішми, іншим майном або в інший спосіб.
Розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення. При визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості.
Моральна шкода відшкодовується незалежно від майнової шкоди, яка підлягає відшкодуванню, та не пов`язана з розміром цього відшкодування.
Моральна шкода відшкодовується одноразово, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 1167 ЦК України, моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини, крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Відповідно до п.3 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди», під моральною шкодою слід розуміти втрати немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань, або інших негативних явищ, заподіяних фізичній чи юридичній особі незаконними діями або бездіяльністю інших осіб.
Як встановлено судом, позивачу ОСОБА_1 була заподіяна моральна шкода, яка полягала у моральних стражданнях, порушенні нормальних життєвих зв`язків, яких вона зазнала у зв`язку з пошкодженням її майна, неможливості користування власним автомобілем певний час.
А тому з відповідачів на користь позивача підлягає стягненню в солідарному порядку моральна шкода в розмірі 30000 грн.
Що стосується судових витрат, суд виходить з наступного.
Крім того у відповідності до вимог статті 141 з відповідачів на користь позивача підлягає стягненню сплачений судовий збір в розмірі 1984,80 грн.
На підтвердження понесених витрат на професійну правничу допомогу представником позивача надано договір про надання правової допомоги від 08.11.2022 року; акт прийняття-передачі послуг від 15.12.2022 року та квитанцію №04-22 від 15.12.2022 року на суму 8500 грн.
Положеннями ст.137ЦПК України регламентовано, що витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правової допомоги за рахунок держави. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану з справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів, тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Таким чином, документально підтверджені судові витрати на професійну правничу допомогу адвоката, пов`язані з розглядом справи, підлягають компенсації.
Також з відповідача ОСОБА_2 та ПАТ «СК «Глобал Гарант» на користь позивача підлягає стягненню витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 8500 грн.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст.1187, 1191 ЦК України, ст.ст. 10, 12, 81, 141, 259, 263-265, 280 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги задовольнити.
Стягнути солідарно з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_3 , Приватного акціонерного товариства «Страхова Компанія «Глобал Грант», код ЄДРПОУ 30930046 на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_4 майнову шкоду у розмірі 19242, 00 грн., 30000 грн. моральної шкоди, 1984,80 грн. сплаченого судового збору при зверненні до суду та 8500,00 грн. понесених витрат на професійну правничу допомогу, а всього: 59726,80 грн.
Заочне рішення може бути переглянуто Київським районним судом м. Полтави за письмовою заявою відповідача, яка подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому ЦПК України. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Полтавського апеляційного суду у тридцятиденний строк з дня проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Повний текст заочного рішення складено 12.05.2023 року
Учасники справи:
1.Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_4 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 .
2.Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , остання відома адреса: АДРЕСА_2 .
3.Відповідач : Приватне акціонерне товариство «Страхова компанія «Глобал Гарант», код ЄДРПОУ 30930046, юридична адреса: м.Київ, бульвар Дружби Народів, буд. 28-В
Повний текст заочного рішення виготовлено 22.05.2023 року.
Головуючий Т.В.Турченко
Суд | Київський районний суд м. Полтави |
Дата ухвалення рішення | 17.05.2023 |
Оприлюднено | 25.05.2023 |
Номер документу | 111024754 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них завданої внаслідок ДТП |
Цивільне
Київський районний суд м. Полтави
Турченко Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні