Ухвала
від 23.05.2023 по справі 545/1723/23
ПОЛТАВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 травня 2023 року

м. Полтава

Полтавський районний суд Полтавської області в складі:

головуючого - Харабадзе К. Ш.,

за участю секретаря - Гаврись В.В.,

Справа № 545/1723/23

Номер провадження№ 2-зз/545/2/23

позивач Фермерське господарство «С.В.-АГРО»

відповідач ОСОБА_1

відповідач Товариство з обмеженою відповідальність «ДЕМЕТРА АГРО-ГРУП»

третя особа Державний реєстратор Виконавчого комітету Нехворощанської сільської ради Веременич Д.С.

розглянувши клопотання Товариства з обмеженою відповідальність «ДЕМЕТРА АГРО-ГРУП» про скасування заходів забезпечення позову по цивільній справі за позовом Фермерського господарства «С.В.-АГРО» до ОСОБА_1 , Товариства з обмеженою відповідальність «ДЕМЕТРА АГРО-ГРУП», третя особа Державний реєстратор Виконавчого комітету Нехворощанської сільської ради Веременич Д.С. про визнання договору оренди землі недійсним та повернення земельної ділянки

у с т а н о в и в :

Представник ТОВ «ДЕМЕТРА АГРО-ГРУП» звернувся до суду з заявою про скасування заходів забезпечення позову, посилаючись на те, що позивачем не надано жодних доказів на підтвердження необхідності заборони обробітку земельної ділянки. Судом не враховано, а ФГ «С.В.-АГРО» приховав від суду, що 10.04.2023, між ОСОБА_1 та ФГ «С.В.-АГРО» договір оренди землі від 09.04.2020 припинено на підставі договору щодо розірвання договору № б/н від 30.03.2023 виданого ОСОБА_1 та ФГ «С.В.-АГРО». Оскільки Договір оренди землі, укладений між ОСОБА_1 та ФГ «С.В.-АГРО» було припинено відповідно до вимог ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», то ТОВ «ДЕМЕТРА АГРО-ГРУП» є добросовісним набувачем права оренди земельної ділянки. Оскільки ухвалою про забезпечення позову, предметом якого є визнання договору оренди землі недійсним та повернення земельної ділянки з кадастровим номером 5324083200:00:043:0043, фактично накладено арешт на земельну ділянку, яка перебуває у користуванні ТОВ «ДЕМЕТРА АГРО-ГРУП», вважає, що обмеження можливості господарюючого суб`єкта користуватися та розпоряджатися власним майном призводить до незворотних наслідків. Станом на 18.05.2023 земельна ділянка засіяна сільськогосподарською культурою сої. Також, позивачем не конкретизовано, як саме накладення арешту на земельну ділянку з кадастровим номером 5324083200:00:043:0043, яка перебуває в користуванні ТОВ «ДЕМЕТРА АГРО-ГРУП» може гарантувати визнання договору оренди землі недійним та повернення земельної ділянки.

Представник ТОВ «ДЕМЕТРА АГРО-ГРУП» - адвокат Кумечко М.С. в судовому засіданні підтримала клопотання

Представник Фермерське господарство «С.В.-АГРО» - в заяві до суду просив розглянути клопотання у його відсутність.

ОСОБА_1 про розгляд справи повідомлявся, в судове засідання не з`явився.

Дослідивши матеріали клопотання, суд доходить до такого.

Статтею 24 Конституції України закріплено рівність прав та свобод кожного громадянина України.

Відповідно ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Згідност. 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Для належної реалізації завдань цивільного судочинства слугує, зокрема те, що відповідно дост. 124 Конституції Українисудові рішення є обов`язковими до виконання на всій території України.

Таким чином, порушене, невизнане, оспорюване право особи буде захищене та відновлене тільки після реального виконання рішення суду, яким спір буде вирішено по суті.

Відповідно до частин 1 та 2ст. 149 ЦПК України, суд за заявою учасника справи має право вжити передбаченихстаттею 150 цього Кодексузаходів забезпечення позову. Забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист, або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду.

Забезпечення позову - це сукупність процесуальних дій, які гарантують реальне виконання рішення суду в разі задоволення позовних вимог.

Розглядаючи заяву про забезпечення позову, суд (суддя) має з урахуванням доказів, наданих позивачем на підтвердження своїх вимог, пересвідчитися, зокрема, в тому, що між сторонами дійсно виник спір та існує реальна загроза невиконання чи утруднення виконання можливого рішення суду про задоволення позову, з`ясувати обсяг позовних вимог, відповідність виду забезпечення позову, який просить застосувати особа, яка звернулася з такою заявою, позовним вимогам.

Суд, обираючи вид забезпечення позову, у кожному випадку повинен обирати такий спосіб, який у найбільший мірі спрямований на забезпечення предмета спору.

Підстави для забезпечення позову є оціночними та враховуються судом у залежності до конкретного випадку.

Так, ухвалою Полтавського районного суду Полтавської області від 18.05.2023 заяву Фермерського господарства «С.В.-АГРО» про забезпечення позову по цивільній справі за позовом Фермерського господарства «С.В.-АГРО» до ОСОБА_1 , Товариства з обмеженою відповідальність «ДЕМЕТРА АГРО-ГРУП», третя особа Державний реєстратор Виконавчого комітету Нехворощанської сільської ради Веременич Д.С. про визнання договору оренди землі недійсним та повернення земельної ділянки було задоволено. Вжито заходи забезпечення позову шляхом накладення арешту на земельну ділянку, площею 2,80 га, кадастровий номер 5324083200:00:043:0043 та заборонено вчиняти дії щодо обробітку вказаної земельної ділянки.

Порядок скасування вжитих судом заходів забезпечення позову врегульовано приписами статті 158 Цивільного процесуального кодексу України.

Відповідно до ч.2ст. 158 Цивільного процесуального кодексу України(даліЦПКУкраїни), клопотання про скасування заходів забезпечення позову розглядається в судовому засіданні не пізніше п`яти днів з дня надходження його до суду.

Відповідно до ч. 1ст. 158 ЦПК України, суд може скасувати заходи забезпечення позову з власної ініціативи або за вмотивованим клопотанням учасника справи.

Розглянувши подану представником відповідача ТОВ «ДЕМЕТРА АГРО-ГРУП» заяву та матеріали цивільної справи, суд зазначає на таке.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 12 лютого 2020 року у справі № 381/4019/18 (провадження № 14-729цс19) зазначено, що: «співмірність передбачає співвідношення судом негативних наслідків від вжиття заходів забезпечення позову з тими негативними наслідками, які можуть настати внаслідок невжиття цих заходів, з урахуванням відповідності права чи законного інтересу, за захистом яких заявник звертається до суду, вартості майна, на яке він заявляє клопотання накласти арешт, чи майнових наслідків заборони відповідачу здійснювати певні дії. Заходи забезпечення позову застосовуються для того, щоб гарантувати виконання можливого рішення суду і повинні застосовуватися лише в разі необхідності, оскільки безпідставне звернення до таких дій може спричинити порушення прав та законних інтересів інших осіб чи учасників процесу. […] Вирішуючи питання про забезпечення позову, суд повинен співвідносити негативні наслідки від вжиття заходів забезпечення позову з тими негативними наслідками, які можуть настати внаслідок невжиття цих заходів. […] Необхідність застосування заходів забезпечення випливає з фактичних обставин справи, які свідчать про наявність підстав вважати, що незастосування цього заходу призведе до утруднення чи унеможливлення виконання рішення суду в разі задоволення позову».

Із матеріалів справи вбачається, що між сторонами виник спір зокрема, що стосується права оренди земельної ділянки.

Аналіз правових норм і роз`яснень Пленуму Верховного Суду дає можливість зробити висновок про те, що підставою для скасування заходів забезпечення позову на розсуд суду можуть бути будь-які обставини, які свідчать про відсутність потреби у забезпеченні позову, про неефективність вжитих заходів, про невідповідність вжитих заходів дійсним обставинам справи, про наявність зловживань з боку позивача при вирішенні питання про забезпечення позову тощо.

Представник відповідача ТОВ «ДЕМЕТРА АГРО-ГРУП» звернувся до суду з вмотивованим клопотанням про скасування заходів забезпечення позову, так як предметом спору є право оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення, яка потребує постійного користування, обмеження можливості господарюючого сбєкта користуватися майном може призвести до незворотніх наслідків. Згідно довідки ТОВ «ДЕМЕТРА АГРО-ГРУП» від 19.05.2023 земельна ділянка з кадастровим номером 5324083200:00:043:0043, загальною площею 2,84 га, що розташована за межами населених пунктів на території Мачухівської сільської ради Полтавського району Полтавської області було засіяна сільськогосподарською культурою (соя) згідно Договору оренди № б/н від 17.04.2023.

Відповідно до ч.4, 11ст. 158 ЦПК Україниза результатами розгляду клопотання про скасування заходів забезпечення позову, вжитих судом, постановляється ухвала. Примірник ухвали про скасування заходів забезпечення позову невідкладно після набрання такою ухвалою законної сили надсилається заявнику, всім особам, яких стосуються заходи забезпечення позову і яких суд може ідентифікувати, а також державним та іншим органам, які повинні були та (або) виконували ухвалу про забезпечення позову, для здійснення ними відповідних дій щодо скасування заходів забезпечення позову.

Обґрунтовуючи своє клопотання про скасування застосованих заходів забезпечення позову, заявник навів достатніх доводів та доказів того, що заходи вжитті ухвалою про забезпечення позову порушують права відповідача на даний час та підлягають скасуванню. Отже, вивчивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що клопотання Товариства з обмеженою відповідальність «ДЕМЕТРА АГРО-ГРУП» підлягає задоволенню.

Роз`яснити позивачу, що він не позбавлений можливості звернутися до суду із заявою про застосування іншого виду забезпечення позову.

Керуючись ст. ст. 158, 185, 258-260, 261 ЦПК України, суд

у х в а л и в:

Клопотання Товариства з обмеженою відповідальність «ДЕМЕТРА АГРО-ГРУП» про скасування заходів забезпечення позову задовольнити.

Скасувати заходи забезпечення позову, накладені ухвалою Полтавського районного суду Полтавської області від 18 травня 2023 року, по цивільній справі за позовом Фермерського господарства «С.В.-АГРО» до ОСОБА_1 , Товариства з обмеженою відповідальність «ДЕМЕТРА АГРО-ГРУП», третя особа Державний реєстратор Виконавчого комітету Нехворощанської сільської ради Веременич Д.С. про визнання договору оренди землі недійсним та повернення земельної ділянки у вигляді накладення арешту на земельну ділянку, площею 2,80 га, кадастровий номер 5324083200:00:043:0043 та заборони вчиняти дії щодо обробітку вказаної земельної ділянки.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Полтавського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повна ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених участині другійстатті 358 цього Кодексу

Суддя Карина ХАРАБАДЗЕ

СудПолтавський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення23.05.2023
Оприлюднено25.05.2023
Номер документу111026866
СудочинствоЦивільне
КатегоріяЗаява про забезпечення (скасування забезпечення) позову або доказів

Судовий реєстр по справі —545/1723/23

Ухвала від 10.03.2025

Цивільне

Полтавський районний суд Полтавської області

Путря О. Г.

Ухвала від 06.05.2024

Цивільне

Полтавський районний суд Полтавської області

Путря О. Г.

Ухвала від 02.05.2024

Цивільне

Полтавський районний суд Полтавської області

Стрюк Л. І.

Ухвала від 01.03.2024

Цивільне

Полтавський районний суд Полтавської області

Стрюк Л. І.

Ухвала від 14.11.2023

Цивільне

Полтавський районний суд Полтавської області

Харабадзе К. Ш.

Ухвала від 28.09.2023

Цивільне

Полтавський районний суд Полтавської області

Харабадзе К. Ш.

Ухвала від 18.09.2023

Цивільне

Полтавський районний суд Полтавської області

Харабадзе К. Ш.

Ухвала від 17.08.2023

Цивільне

Полтавський районний суд Полтавської області

Харабадзе К. Ш.

Ухвала від 13.07.2023

Цивільне

Полтавський районний суд Полтавської області

Харабадзе К. Ш.

Ухвала від 13.06.2023

Цивільне

Полтавський районний суд Полтавської області

Харабадзе К. Ш.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні