Справа № 682/121/23
Провадження № 2/682/163/2023
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 травня 2023 року
Славутський міськрайонний суд
Хмельницької області у складі:
головуючого судді Мотонок Т. Я.,
за участю секретаря судових засідань Мелашенко О.В.,
позивача ОСОБА_1
представника позивача ОСОБА_2
відповідача ОСОБА_3 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Славута цивільну справу № 682/669/23 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 , ОСОБА_4 про зменшення розміру аліментів,
в с т а н о в и в:
12.01.2023 року до суду надійшов позов ОСОБА_1 до ОСОБА_3 , ОСОБА_4 про зменшення розміру аліментів.
В обґрунтування поданого позову позивач вказує, що 24 жовтня 2018 року Славутським міськрайонним судом Хмельницької області ухвалено Рішення по справі № 682/1210/18 про стягнення з нього на користь ОСОБА_5 аліменти на утримання дочки ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в розмірі частини з усіх видів заробітку (доходу), але не менше 50% від прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно з 24.06.2018 і до досягнення повноліття.
29 грудня 2022 року Старокостянтинівським районним судом Хмельницької області винесено судовий наказ № 683/3399/22 про стягнення з нього на користь ОСОБА_4 аліменти на утримання дочки ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в розмірі 1/4 частини із всіх видів заробітку (доходу) щомісячно, але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та не більше десяти прожиткових мінімумів для дитини відповідного віку, починаючи з 28 листопада 2022 року і до досягнення дитиною повноліття.
Позивач зазначає, що наразі обставини змінилися таким чином, що він не в змозі сплачувати аліменти на утримання неповнолітніх дітей у вказаних розмірах, оскільки утримуванні аліменти загалом становлять заробітку позивача. Окрім того, на його утриманні перебувають непрацездатні батьки похилого віку. Також позивач проходить лікування після операції на правому коліні, тривалість лікування 8 місяців. Після закінчення лікування є потреба в операції та післяопераційному лікуванні другого коліна. Єдиним доходом позивача є лікарняні виплати за місцем роботи.
Таким чином, позивач вважав, що для забезпечення потреб дітей доцільним є зменшити розмір аліментів до 1/10 частки на кожну дитину від усіх його доходів, що становитиме 1463 грн., що є більшим чим ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Ухвалою суду від 03 лютого 2023 року провадження у даній справі відкрито та призначено розгляд у відкритому судовому засіданні на 03.03.2023 року.
03.03.2023 року розгляд справи не відбувся у зв`язку із перебування головуючої судді Мотонок Т.Я. у відрядженні.
17.03.2023 до суду надійшов відзив на позов від відповідачки ОСОБА_4 , в якому останні заперечує проти задоволення позову. Вказує, що позивачем не надано доказів щодо погіршення його майнового стану. Також відповідачка вказує, що наявність дитини від другого шлюбу та сплата аліментів на її утримання не є безумовною підставою для зміни розміру стягуваних аліментів.
30.03.2023 розгляд справи було відкладено на 26.04.2023 за клопотанням позивача про витребування довідок про доходи відповідачів.
26.04.2023 до суду надійшла заява ОСОБА_1 про зміну позовних вимог, а саме, позивач просив змінити розмір аліментів, що стягуються з нього за рішенням Славутського міськрайонного суду по справі № 682/1210/18 від 24.10.2018 на користь ОСОБА_5 на утримання дочки ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в розмірі частини з усіх видів заробітку (доходу), але не менше 50% від прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісячно з 24.06.2018 року і до досягнення повноліття, та судового наказу № 682/3399/22 від 29.12.2022 року Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області про стягнення з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_4 на утримання дочки ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в розмірі частини із всіх видів заробітку (доходу) щомісячно, але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з 28 листопада 2022 року і до досягнення дитиною повноліття на частку прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку.
26.04.2023 року розгляд справи було відкладено у зв`язку із частковим виконанням ухвали суду від 30.03.2023, а також у зв`язку зі зміною позовних вимог.
16.05.2023 року в судовому засіданні позивач ОСОБА_1 підтримав змінені позовні вимоги. Вказав, що на даний час він не має змоги сплачувати аліменти на утримання дітей у визначеному судами розмірі. Повідомив, що після смерті батька, згідно рішення суду ( Справа № 682/191/23, провадження № 2/682/180/2023), на його утриманні перебуває непрацездатна мати, яка є пенсіонеркою, не працює та має хронічні захворювання, внаслідок чого потребує лікування. Окрім того, він має незадовільний стан здоров"я, потребує термінового оперативного втручання та подальшої реабілітації. Через власні проблеми зі здоров`ям, позивач звільнився з роботи, оскільки не може виконувати належним чином посадові обов`язки рятувальника. Від свого обов`язку утримувати дітей не відмовляється, однак на даний час сума, яка визначена судами, є непосильною для нього.
Представник позивача, адвокат Маринюк С.О., в судовому засіданні підтримав позицію свого довірителя. Вказав, що наявні підстави для зменшення розміру аліментів, які підлягають стягненню із ОСОБА_1 , оскільки останній на даний час не працює, доходу немає, хворіє, внаслідок чого потребує лікування, в тому числі оперативного втручання. Інших доходів позивач не має. Тобто, визначити розмір у частці від доходу не має можливості, оскільки такий відсутній. Окрім того, згідно рішення суду від 30.03.2023( справа № 682/191/23) з ОСОБА_1 підлягають стягненню аліменти на утримання непрацездатної матері в розмірі 2/5 частини зі всіх видів заробітку щомісячно, починаючи з дати подання позову до суду, тобто з 19.01.2023 року і довічно (представник зауважив, що рішення суду наявне у відкритому доступі в Єдиному реєстрі судових рішень). За таких обставин, представник позивача просив позов задовольнити та стягувати з позивача по частки прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку.
Відповідачка ОСОБА_3 в судовому засіданні заперечувала проти задоволення позову. Вказала, що їхня із позивачем донька підростає, витрати на її утримання збільшуються. Відповідачка розуміє, що позивач хворіє та має на утриманні ще одну дитину та матір похилого віку, однак вважає, що батько зобов`язаний утримувати дитину та надавати їй достатню матеріальну допомогу, а розмір аліментів, який готовий сплачувати позивач, є неналежним для нормального та гармонійного життя дитини.
Відповідачка ОСОБА_4 в судове засідання не з`явилась. Свої заперечення щодо позову висловила у відзиві на позовну заяву.
Суд, заслухавши учасників судового розгляду та вивчивши і проаналізувавши матеріали справи, приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що згідно рішення Славутського міськрайонного суду від 24.10.2018 з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_5 стягуються аліменти на утримання доньки ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в розмірі частин з усіх видів заробітку (доходу), але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, починаючи з 26.04.2018 року і до досягнення дитиною повноліття (а.с. 14-15).
Відповідно до судового наказу № 682/3399/22, виданого Старокостянтинівським районним судом від 29.12.2022 орку, з ОСОБА_1 стягнуто аліменти на користь ОСОБА_4 на утримання доньки ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , в розмірі 1/4 частини із всіх видів його заробітку (доходу) щомісячно, але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та не більше десяти прожиткових мінімумів для дитини відповідного віку, починаючи з 28 листопада 2022 року і до досягнення дитиною повноліття (а.с.17-18).
Статтею 3 Конвенції про права дитини передбачено, що в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.
Згідно статі 8 Закону України «Про охорону дитинства», кожна дитина має право на рівень життя, достатній для фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку.
Відповідно до частини 2 статті 51 Конституції України, статті 180 Сімейного кодексу України батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Частина 3 статті 181 СК України, передбачає, що за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина. Спосіб стягнення аліментів, визначений за рішенням суду, змінюється за рішенням суду за позовом одержувача аліментів.
Відповідно до ст. 192 СК України розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров`я когось із них та в інших випадках, передбачених цим Кодексом.
Враховуючи зміст статей 181, 192 СК України, розмір аліментів, визначений рішенням суду, не вважається незмінним. Отже, значне погіршення матеріального становища батька може бути підставою для його вимоги про зменшення розміру аліментів.
Відповідно до ст. 183 та ст. 184 СК України за рішенням суду розмір аліментів визначається у частці від доходу її матері, батька і (або) у твердій грошовій сумі.
Сімейний кодекс України передбачає підстави для зміни розміру аліментів, визначеного за рішенням суду, але не пов`язує їх зі способом присудження (ч. 3 ст. 181 СК України). Стаття 192 СК України тільки вказує на можливість зміни раніше встановленого розміру аліментів за наявності доведених в судовому порядку підстав, а саме: зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров`я когось із них та в інших випадках, передбачених цим Кодексом.
Право вимагати заміни розміру аліментів шляхом зміни способу присудження аліментів не може заперечуватися, адже можливість вибору способу присудження аліментів з огляду на мінливість життєвих обставин, зазначених в статтях 182-184 СК України, не може обмежуватися разовим її здійсненням.
З огляду на відсутність імперативної заборони змінювати розмір аліментів шляхом зміни способу їх присудження, за положеннями ст. 192 СК України зміна розміру аліментів може мати під собою зміну способу їх присудження (зміна розміру аліментів, стягнутих за рішенням суду у частці від заробітку (доходу) матері, батька дитини на розмір аліментів, визначений у певній твердій грошовій сумі та навпаки).
Відповідно до ч. 1 ст. 182 СК України при визначенні розміру аліментів суд враховує: 1) стан здоров`я та матеріальне становище дитини; 2) стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; 3) наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; 3-1) наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав; 3-2) доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; 4) інші обставини, що мають істотне значення.
Частиною 2 ст. 182 СК України визначено, що розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Відповідно до ч. ч. 1, 6 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
При вирішенні даного позову дослідженню підлягає зміна матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров`я одержувача та платника аліментів.
Як слідує із матеріалів справи, позивач проживає разом із непрацездатною матір`ю ОСОБА_8 , яка перебуває на утриманні сина ОСОБА_1 згідно рішення Славутського міськрайонного суду від 30.03.2023, відповідно до якого з ОСОБА_1 підлягають стягненню аліменти на утримання матері в розмірі 2/5 частини зі всіх видів заробітку щомісячно, і довічно.
Позивач, ОСОБА_1 , на даний час має проблеми зі здоров`ям та потребує лікування, що підтверджено відповідними медичними висновками та довідками. Так, у ОСОБА_1 діагностовано розрив передньої хрестоподібної зв`язки колінного суглоба (а.с. 27, 28, 29, 30, 54, 55, 56).
Окрім того, згідно наказу Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області від 15.04.2023 № 184, ОСОБА_1 звільнено з посади пожежного-рятувальника караулу 41 державної пожежно-рятувальної 3 державного пожежно-рятувального загону ГУ ДСНС України у Хмельницькій області за згодою сторін (а.с. 112). В судовому засіданні позивач зазначив, що головною причиною звільнення стали саме його проблеми зі здоров`ям, внаслідок яких він не може належним чином виконувати покладені на нього обов`язки.
Таким чином, станом на день розгляду справи, позивач ОСОБА_1 офіційно не працевлаштований.
Отже, суд вважає, що надані позивачем документи обґрунтовують позицію останнього щодо погіршення його матеріального стану та стану здоров`я, що підтверджує вимоги ст.182 СК України.
В судовому засіданні знайшли підтвердження доводи позивача про те, що він не має можливості заробляти відповідні кошти на утримання обох своїх малолітніх дітей, хоча від свого обов`язку по утриманню дітей позивач не відмовляється.
Враховуючи наведені обставини суд приходить до висновку, що позивачем належним чином обґрунтовані позовні вимоги, у зв`язку із чим позовні вимоги слід задовольнити.
Керуючись ст.ст 12, 76, 81, 141, 258, 259, 265, 268, 354 - 356 ЦПК України, суд
в и р і ш и в :
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_3 , ОСОБА_4 про зменшення розміру аліментів задовольнити.
Змінити розмір аліментів, що стягуються за рішенням Славутського міськрайонного суду Хмельницької області по справі № 682/1210/18 від 24 жовтня 2018 року з ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) на користь ОСОБА_3 (адреса: АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_2 ) на утримання дочки ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з частини з усіх видів заробітку (доходу), але не менше 50% від прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку на 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно до досягнення дитиною повноліття.
Змінити розмір аліментів, що стягуються згідно судового наказу № 682/3399/22 від 29 грудня 2022 року Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області з ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) на користь ОСОБА_4 (адреса: АДРЕСА_3 , РНОКПП: НОМЕР_3 ) на утримання дочки ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з частини із всіх видів заробітку (доходу) щомісячно, але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, на 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісячно до досягнення дитиною повноліття.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Хмельницького апеляційного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено та проголошено: 25.05.2023 року
Суддя Мотонок Т. Я.
Суд | Славутський міськрайонний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 16.05.2023 |
Оприлюднено | 29.05.2023 |
Номер документу | 111100950 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про стягнення аліментів |
Цивільне
Славутський міськрайонний суд Хмельницької області
Мотонок Т. Я.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні