Постанова
від 25.05.2023 по справі 600/938/21-а
СЬОМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 600/938/21-а

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Анісімов О.В.

Суддя-доповідач - Сушко О.О.

25 травня 2023 року м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Сушка О.О.

суддів: Залімського І. Г. Мацького Є.М. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Державного підприємства Берегометське лісомисливське господарство на ухвалу Чернівецького окружного адміністративного суду від 28 березня 2023 року у справі за адміністративним позовом Державне підприємство "Берегометське лісомисливське господарство" до Державної екологічної інспекції Карпатського округу, за участю прокурора про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування припису,

В С Т А Н О В И В :

позивач звернувся до суду з позовом до Державної екологічної інспекції Карпатського округу, в якому просив:

- визнати протиправними дії відповідача щодо позапланової перевірки додержання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів ДП Берегометське ЛМГ, проведеної в період з 02.02.2021 р. по 08.02.2021 р.;

- визнати протиправним та скасувати Припис № 03.5/19-п від 09.02.2021 р. відповідача складений за результатами позапланової перевірки додержання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів ДП Берегометське ЛМГ, проведеної в період з 02.02.2021 р. по 08.02.2021 р.

09.11.2021 року судом по справі призначено інженерно-екологічну експертизу проведення, якої доручено експертам Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України (код ЄДРПОУ 23272864), що розташований за адресою: 79024, м. Львів, вул. Липинського, 54, зокрема, атестованому судовому експерту Макарчуку Віктору Григоровичу.

20.12.2022 року до суду надійшов висновок №5430 від 06.12.2022 року комплексної судової інженерно-еколого-лісогосподарської експертизи.

19.01.2023 року до суду надійшло клопотання Державної екологічної інспекції Карпатського округу про призначення у справі повторної комплексної судової інженерно-еколого-лісогосподарської експертизи та доручити її проведення Київському науково-дослідному інституту судових експертиз Міністерства юстиції України, із залученням в якості співвиконавців експертизи фахівців Інституту агроекології і природокористування Національної академії аграрних наук України.

В обґрунтування клопотання зазначено, що первинний висновок експертів від 06.12.2022 року, №5430 є таким, що не відповідає обставинам справи, є взаємосуперечливим, необґрунтованим та не логічним, а тому не може бути належним та допустимим доказом на підтвердження позовних вимог Державного підприємства Берегометське лісомисливське господарство.

Відповідно до ухвали Чернівецького окружного адміністративного суду від 28 березня 2023 року клопотання представника Державної екологічної інспекції Карпатського округу про призначення повторної комплексної судової інженерно-еколого-лісогосподарської експертизи, задоволено частково. Призначено в адміністративній справі №600/938/21-а повторну комплексну судову інженерно-еколого-лісогосподарську експертизу. До надходження висновків експертизи зупинено провадження по справі.

Не погоджуючись із ухвалою суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить суд скасувати вказану ухвалу та направити справу до суду першої інстанції для продовження розгляду.

Заслухавши доповідь судді, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 28 березня 2023 року клопотання представника Державної екологічної інспекції Карпатського округу про призначення повторної комплексної судової інженерно-еколого-лісогосподарської експертизи, задоволено частково.

Призначено в адміністративній справі №600/938/21-а повторну комплексну судову інженерно-еколого-лісогосподарську експертизу.

Питання, з яких має бути проведена експертиза: - до якої системи рубок відносяться рубки згідно лісорубних квитків: № 227 від 09.12.2020р. серія ЧР ЛРК № 008339 у кв. 33 вид. 1 пл. 2,7 га.; № 228 від 09.12.2020р. серія ЧР ЛРК № 008340 у кв. 33 вид 1 діл. 2 пл. 1,4 га.; у кв. 37 вид 2 діл. 1 пл. 1,3 га; у кв. 37 вид 2 діл. 2 пл. 1,4 га, та який спосіб їх проведення - поступовий чи суцільний; - чи входять ділянки, що розташовані на території Долішньошепітського лісництва, а саме: у кварталі 5 виділи 5, 8, 9, кварталі 33 виділ 1, кварталі 43 виділ 3; Мигівського лісництва, а саме: квартал 50 виділ 21, а також Чемернарського лісництва, а саме: у кварталі 1 виділ 2, кварталі 36 виділ 7, кварталі 38 виділ 4, кварталі 39 виділ 17, кварталі 40 виділи 14,16, кварталі 46 виділи 14,15 до зоологічного заказника місцевого значення Зубровиця, який затверджений Рішенням XXXII сесії 5 скликання № 252-32/09 від 07.10.2009 року Про корегування території зоологічного заказника місцевого значення Зубровиця?

Проведення повторної комплексної судової інженерно-еколого-лісогосподарської експертизи доручено експертам Київського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України (код ЄДРПОУ 02883096), що розташований за адресою: 03057, м. Київ, вул. Смоленська, 6, із залученням в якості співвиконавців експертизи фахівців Інституту агроекології і природокористування Національної академії аграрних наук України (код ЄДРПОУ 13722479), що розташований за адресою: 03143, м. Київ, вул. Метрологічна, 12.

Попереджено експертів про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на них обов`язків.

Витрати по проведенню повторної комплексної судової інженерно-еколого-лісогосподарської експертизи покладено на Державну екологічну інспекції Карпатського округу.

До надходження висновків експертизи зупинено провадження по справі.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Відповідно до частин 1, 2 статті 101 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) висновок експерта - це докладний опис проведених експертом досліджень, зроблені у результаті них висновки та обґрунтовані відповіді на питання, поставлені перед експертом, складений у порядку, визначеному законодавством.

Предметом висновку експерта може бути дослідження обставин, які входять до предмета доказування та встановлення яких потребує наявних у експерта спеціальних знань.

Згідно частини 1 статті 102 КАС України суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов:

1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо;

2) жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності.

У відповідності до частини 3 статті 102 КАС України при призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. З урахуванням обставин справи суд має право визначити експерта чи експертну установу самостійно. У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза).

Частинами 4, 5 статті 102 КАС України передбачено, що питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом. Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз`яснення яких, на їх думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов`язаний мотивувати таке відхилення або зміну.

Питання, які ставляться експерту, і його висновок з них не можуть виходити за межі спеціальних знань експерта. Призначений судом експерт невідкладно повинен повідомити суд про неможливість проведення ним експертизи через відсутність у нього необхідних знань або без залучення інших експертів (частини 6,7 статті 102 КАС України).

Нормами частини 1 статті 103 КАС України визначено, що про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій (яким) доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.

Згідно статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Обґрунтовуючи свій позов, позивач зазначає, що порушення вимог законодавства ним не учинялось, оскільки спосіб проведення рубки був поступовий і вони здійсненні за межами заказника місцевого значення "Зубровиця". Зокрема звертає увагу суду, що у зв`язку із змінами нумерації квартально-видільної сітки, рубка лісу відбувалась поза межами заказника, тоді як відповідач вважає, що така рубка була здійснена на території заказника.

Отже, для вирішення цього спору суд має встановити спосіб проведення рубки (поступовий чи суцільний), а також місце проведення такої рубки (номер квартально-видільної сітки).

Для встановлення зазначеного необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, у зв`язку із чим судом 09.11.2021 року по справі призначено інженерно-екологічну експертизу проведення, якої доручено експертам Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України (код ЄДРПОУ 23272864), що розташований за адресою: 79024, м. Львів, вул. Липинського, 54, зокрема, атестованому судовому експерту Макарчуку Віктору Григоровичу.

20.12.2022 року до суду надійшов висновок №5430 від 06.12.2022 року комплексної судової інженерно-еколого-лісогосподарської експертизи, згідно змісту якого: рубки 2020-2021 років на території Державного підприємства Берегометське лісомисливське господарство проведені у відповідності до лісорубних квитків №227 та №228 з дотриманням норм і правил екологічного та лісоохоронного законодавства; рубки згідно лісорубних квитків №227 та №228 відносяться до лісовідновних поступових рубок; рівномірно-поступові рубки на ділянках, що розташовані на території Долішньошепітського лісництва виконані у відповідності до матеріалів базового лісовпорядкування 2010 року, безперервного лісовпорядкування 2017 року, наказу Держлісагентства від 31.08.2015 року, №212 «Про віднесення до відповідних категорій лісів Чернівецької області, що знаходяться в постійному користуванні підприємств Держлісагентства», погодженого листом Мінприроди України №001383 (Про погодження категорій лісів), Висновку з оцінки впливу на довкілля планової діяльності підприємства, наданого Міністерством екології та природних ресурсів України від 12.02.2019 року, №7-03/12-20189251791/1, і ці ділянки не входять до зоологічного заказника місцевого значення «Зубровиця», територія якого Рішенням ХХХІІ сесії V скликання Чернівецької обласної ради №252-32/09 від 07.10.2009 року «Про корегування території зоологічного заказника місцевого значення «Зубровиця».

Згідно із частиною 2 статті 111 КАС України якщо висновок експерта буде визнано необґрунтованим або таким, що суперечить іншим матеріалам справи або викликає сумніви в його правильності, за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи суд може призначити повторну експертизу, яка доручається іншому експерту (експертам).

Отже, підставами для призначення повторної експертизи є:

- необґрунтованість висновку;

- його суперечність іншим матеріалам справи;

- сумніви щодо його правильності.

Дослідивши зміст висновку №5430 від 06.12.2022 року комплексної судової інженерно-еколого-лісогосподарської експертизи, суд вважає, що такий висновок викликає сумнів щодо його правильності, виходячи із наступного.

У клопотанні представник відповідача зазначив, що при проведенні експертизи, експертом досліджено лісорубний квиток №229 від 24.10.2016 року, який відсутній у матеріалах справи, однак наявність якого вплинула на висновок експертизи.

Зокрема, на 18 арк. експертизи (т.3 , а.с.98 зворотній бік) зазначено, що «на даній ділянці згідно господарського заходу за даними лісовпорядкування 2011 року у 2016 році була проведена лісовідновна групово-вибіркова рубка із вибіркою 140 м.куб на 1 гектар на площі 3,0 га (Лісорубний квиток №229 від 24.10.2016 року)».

Зазначене, стало підставою для твердження про те, що така рубка є лісовідновною поступовою рубку.

Пунктом 2.3 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затверджених наказом Мінюсту від 08.10.1998 року, №53/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 26.12.2012 № 1950/5) передбачено, що експерту забороняється самостійно збирати матеріали, що підлягають дослідженню, а також самостійно вибирати вихідні дані для проведення експертизи, якщо вони відображені в наданих йому матеріалах неоднозначно.

Лісорубного квитка №229 від 24.10.2016 року у матеріалах справи №600/938/21-а не було, а отже його використання при проведенні експертизи є неправомірним. При цьому суд звертає увагу, що чинне законодавство надає можливість експерту отримати необхідні матеріали у визначений законом спосіб, однак таким правом він не скористався.

Посилання представника позивача, на наявність інформації про лісорубний квиток №229 від 24.10.2016 року документально не підтверджена, а отже не могла бути використана як істина, яка не підлягає перевірки.

У підрозділі експертизи «Камеральні дослідження у галузі лісової таксації та лісовпорядкування (М. Король)» в табличному варіанті наведена лісівничо-таксаційна характеристика насаджень за матеріалами лісовпорядкування 2011 року (таб.2.1), згідно якого характеристика деревостанів Долішньошепітського лісництва квартал 33 вихід 1 «ОЗЛД берегозахисні лісові ділянки» (т.3, а.с.98) та лісівничо-таксаційна характеристика насаджень за матеріалами лісовпорядкування 2011 року (таб.2.2), згідно якого характеристика деревостанів Долішньошепітського лісництва квартал 33 вихід 2 «ОЗЛД берегозахисні лісові ділянки» (т.3, а.с.99 зворотній бік). При цьому суд звертає увагу, що абревіатура «ОЗЛД» розшифровується, як «особливо захисні лісові ділянки».

Проте, у подальшому в Синтезуючому розділі дослідницької частини висновку експертів (В. Макарчук, М. Король) (а.с.104,105) йдеться про лісовідновні поступові рубки кінцевий прийом на ділянках Долішньошепітського лісництва (квартали 33, 37) та далі експертом зроблено висновок у пункті 4.1. про те, що дані рубки були проведені позивачем на ділянках, що не входять до особливо захисних ділянок з режимом обмеженого користування, а відносяться до категорії експлуатаційних лісів.

Наведена змістова суперечність між підрозділом експертизи «Камеральні дослідження у галузі лісової таксації та лісовпорядкування (М. Король)» та Синтезуючим розділом дослідницької частини висновку експертів (В. Макарчук, М. Король) викликає сумнів щодо правильності висновку експерта.

Крім того, судом співставленні Планшет №3 Лісовпорядкування ДП «Берегометське ЛМГ» Долішньошепітське лісництво 1998 року та Планшет Лісовпорядкування ДП «Берегометське ЛМГ» Долішньошепітське лісництво 2010 року по кварталу 33 виділ 1 (Т.3, а.с.149-150), внаслідок чого встановлено, що місцерозташування та конфігурація зоологічного заказника місцевого значення «Зубровиця» залишилася не змінною при базовому лісовпорядкуванні 2010 року.

Згідно висновку експертизи (т.3, а.с.102) при підготовці Рішення ХХХІІ сесії V скликання Чернівецької обласної ради №252-32/09 від 07.10.2009 року «Про корегування території зоологічного заказника місцевого значення «Зубровиця» була використана нумерація виділів лісовпорядкування 1998 року. А при базовому лісовпорядкуванні 2010 року організація внутрішньої ситуації зазнала значних змін, що пов`язано із уточненням між і площ виділів за лісогосподарської діяльності та стихійних явищ.

За таких обставин, у суду виник обґрунтований сумнів щодо правильності висновку експертизи №5430 від 06.12.2022 року, усунення якого не можливе через проведення додаткової експертизи або допиту експерта.

Лише повторна експертиза може усунути або підтвердити ці сумніви, а тому, з врахуванням потреби у цій справі застосувати технічні знання, суд вважає за необхідним задовольнити клопотання відповідача та призначити повторну комплексну судову інженерно-еколого-лісогосподарську експертизу.

Таким чином, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини, та повністю спростовуються встановленими у справі обставинами.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В :

апеляційну скаргу Державного підприємства Берегометське лісомисливське господарство залишити без задоволення, а ухвалу Чернівецького окружного адміністративного суду від 28 березня 2023 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.

Головуючий Сушко О.О. Судді Залімський І. Г. Мацький Є.М.

СудСьомий апеляційний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення25.05.2023
Оприлюднено29.05.2023
Номер документу111107765
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу охорони навколишнього природного середовища, зокрема щодо забезпечення екологічної безпеки, у тому числі при використанні природних ресурсів; екологічної безпеки поводження з відходами

Судовий реєстр по справі —600/938/21-а

Ухвала від 18.12.2023

Адміністративне

Чернівецький окружний адміністративний суд

Анісімов Олег Валерійович

Ухвала від 05.10.2023

Адміністративне

Чернівецький окружний адміністративний суд

Анісімов Олег Валерійович

Постанова від 25.05.2023

Адміністративне

Сьомий апеляційний адміністративний суд

Сушко О.О.

Ухвала від 05.05.2023

Адміністративне

Чернівецький окружний адміністративний суд

Анісімов Олег Валерійович

Ухвала від 27.04.2023

Адміністративне

Сьомий апеляційний адміністративний суд

Сушко О.О.

Ухвала від 28.03.2023

Адміністративне

Чернівецький окружний адміністративний суд

Анісімов Олег Валерійович

Ухвала від 21.12.2022

Адміністративне

Чернівецький окружний адміністративний суд

Анісімов Олег Валерійович

Ухвала від 25.10.2022

Адміністративне

Чернівецький окружний адміністративний суд

Анісімов Олег Валерійович

Ухвала від 06.04.2022

Адміністративне

Чернівецький окружний адміністративний суд

Анісімов Олег Валерійович

Ухвала від 08.11.2021

Адміністративне

Чернівецький окружний адміністративний суд

Анісімов Олег Валерійович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні