Ухвала
від 16.05.2023 по справі 761/28109/22
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

КИЇВСЬКИЙ AПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 травня 2023 року Колегія суддів судової палати з розгляду кримінальних справ Київського апеляційного суду у складі:

головуючого судді ОСОБА_1 ,

суддів ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,

при секретарі судового засідання - ОСОБА_4 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Києві матеріали за апеляційними скаргами, з доповненнями представника «АДВЕНТУС ІНТЕРНЕШНЛ С.Р.Л.» - адвоката ОСОБА_5 та представника ПрАТ «ДКС України» - адвоката ОСОБА_6 на ухвалу слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва від 15 грудня 2022 року, -

за участю: прокурора представників «АДВЕНТУС ІНТЕРНЕШНЛ С.Р.Л.» та ПрАТ «ДКС України» ОСОБА_7 , ОСОБА_6 , ОСОБА_5 , ОСОБА_8 ,ВСТАНОВИЛА:

Ухвалою слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва від 15 грудня 2022 рокузадоволено клопотання прокурора групи прокурорів у кримінальному провадженні - прокурор першого відділу управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Департаменту нагляду за додержанням законів органами безпеки Офісу Генерального прокурора ОСОБА_7 та накладено арешт на:

- 75 % статутного капіталу ПрАТ «ДКС України» (код ЄДРПОУ 31032472) вартістю 752 250 грн. у вигляді 75 % акцій (510 штук, вартість кожної 1475 грн.), які належать італійській компанії ADVENTUS INTERNATIONAL S.R.L. (ТОВ «Адвентус Інтернешнл С.Р.Л.», фіскальний код 12357441000, Італія);

- 75 % статутного капіталу ТОВ «Агромаркет-Л» (код ЄДРПОУ 31349350, зареєстровано за адресою: Київська обл., Бориспільський р-н, с. Іванків, вул. Промислова, 1) вартістю 150 000 грн. (із розрахунку вартості 100% статутного капіталу - 200 000 грн.), який належить ПрАТ «ДКС України» (код ЄДРПОУ 31032472).

Заборонено Міністерству юстиції України та його територіальним органам, нотаріусам, акредитованим суб`єктам, Державній реєстраційній службі України, іншим органам державної влади здійснювати державну реєстрацію змін (інші дії), пов`язаних зі зміною корпоративних прав (часток) у статутному капіталі зазначених юридичних (фізичних) осіб, а також здійснювати державну реєстрацію змін (інші дії), пов`язаних зі зміною власників усього зазначеного майна.

Не погоджуючись з ухвалою слідчого судді,представник «АДВЕНТУС ІНТЕРНЕШНЛ С.Р.Л.» - адвокат ОСОБА_5 та представник ПрАТ «ДКС України» адвокат ОСОБА_6 подали апеляційні скарги з доповненнями.

Представник «АДВЕНТУС ІНТЕРНЕШНЛ С.Р.Л.» - адвокат ОСОБА_5 в поданій апеляційній скарзі просить поновити строк на апеляційне оскарження та скасувати ухвалу слідчого судді в частині накладення арешту на 75% статутного капіталу ПрАТ ДКЕС України вартістю 752 250 грн. у вигляді 75% акції (510 штук, вартість кожної 1475 грн.), які належать італійській компанії ТОВ "Адвентус Інтернешнл С.Р.Л.".

Представник ОСОБА_5 зазначає, що копія оскаржуваної ухвали була отримана ним 17 січня 2023 року в Шевченківському районному суді м. Києва.

Наголошує, що арешт накладено в цілому на 75% належного італійській компанії «Адвентус Інтернешнл С.Р.Л.» статутного капіталу ПрАТ «ДКС України», а не виключно на частку, яка опосередковано належить російським громадянам. А ПрАТ «ДКС України» в цілому за 2022 рік (станом на 19.12.2022) сплатила до Державного бюджету України податків на загальну суму понад 46 млн. грн.

Громадяни Італії ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 та ОСОБА_12 є реальними кінцевими бенефіціарними власниками 45,75% статутного капіталу ПрАт «ДКС України» на загальну суму номінальною вартістю 458 872,50 грн., що складає 311 акцій номінальною вартістю 1475 грн. кожна акція.

Зазначені обставини, на думку представника повністю спростовують доводи клопотання прокурора щодо накладення арешту на акції в частині мети арешту акцій (забезпечення їхнього збереження, недопущення їхнього відчуження), оскільки з однієї сторони, переоформлення права власності на акції є об`єктивно неможливим відповідно до рішення НКЦПФР №1053 від 04.08.2022 року. Також, арешт акції перешкоджає здійснити переоформлення акцій на італійську компанію FLORIS S.R.L. (ФЛОРІС С.Р.Л.) і тим самим робить неможливим процес видалення російських громадян з опосередкованої участі в статутному капіталі ПрАТ «ДКС України».

Зазначивши в оскаржуваній ухвалі про одержання арештованих 75 % статутного капіталу ПрАТ «ДКС України» італійською компанією «Адвентус Інтернешнл С.Р.Л.» начебто внаслідок вчинення злочину та набуття акцій ПрАТ «ДКС України» начебто злочинним шляхом, слідчий суддя вийшла за межі поданого прокурором клопотання про арешт акцій (майна) від 12.12.2022, перейняла на себе функції сторони обвинувачення, що є порушенням закріплених у ст. 7 КПК України загальних засад кримінального провадження загалом та принципу рівності перед законом і судом (ст. 10 КПК України) зокрема, в зв`язку з чим оскаржувана ухвала підлягає скасуванню.

Представник ПрАТ «ДКС України» адвокат ОСОБА_6 в поданій апеляційній скарзі просить скасувати ухвалу слідчого судді в частині накладення арешту на 75% статутного капіталу ТОВ «Агромаркет-Л» вартістю 150 000 грн. (із розрахунку вартості 100% статутного капіталу - 200 000 грн.), який належить ПрАТ "ДКС України" та постановити нову ухвалу, якою у задоволенні клопотання прокурора в частині накладення арешту на 75% статутного капіталу ТОВ "Агромаркет-Л", - відмовити.

Представник ОСОБА_6 зазначає, що корпоративні права не відповідають критеріям речових доказів, що наведені у ст. 98 КПК України, адже не є матеріальними об`єктами, а є сукупністю правомочностей, тобто можливістю діяти відповідно до наданих прав, як учаснику товариства з обмеженою відповідальністю.

Як підставу для скасування оскаржуваної ухвали вказує, що слідчий суддя вийшов за межі поданого прокурором клопотання про арешт майна від 12 грудня 2022 року та дійшов хибного висновку про те, що корпоративні права, зокрема 75% статутного капіталу ТОВ «Агромаркет-Л» були одержані внаслідок вчинення злочину, набуто злочинним шляхом, що на думку судді, підтверджується даними слідчих дій, у зв`язку із чим існують підстави, передбачені п. 1 ч. 2 ст. 170 КПК України, для накладення арешту.

Станом на 03 лютого 2023 року ТОВ «Агромаркет-Л» сплатило податків до бюджету України на загальну суму 60172,40 грн., що є доказом того, що кінцеві бенефіціарні власники громадяни рф не впливають на діяльність товариства, оскільки якщо таке було б в дійсності, то товариство б не сплачувало би податки, які, в тому числі, ідуть на обороноздатність країни.

Громадяни рф разом володіють 29,39 % права голосу, що не дозволяє останнім приймати рішення з управління як ПрАТ «ДКС України», так і ТОВ «Агромаркет-Л», оскільки іншим акціонерам належить більшість голосів, а саме - 70,61% права голосу.

Заслухавши доповідь судді, вислухавши доводи представників АДВЕНТУС ІНТЕРНЕШНЛ С.Р.Л.» та ПрАТ «ДКС України» в підтримку поданих апеляційних скарг, з доповненнями, які останні просили задовольнити, з наведених в них підстав, пояснення прокурора, який заперечував щодо задоволення поданих апеляційнихскарг, з доповненнями та вважав оскаржувану ухвалу законною та обґрунтованою, дослідивши матеріали, які надійшли з суду першої інстанції, перевіривши доводи апеляційних скарг, з доповненнями представника «АДВЕНТУС ІНТЕРНЕШНЛ С.Р.Л.» - адвоката ОСОБА_5 та представника ПрАТ «ДКС України» адвоката ОСОБА_6 , колегія суддів приходить до наступних висновків.

Як вбачається з матеріалів провадження, що Слідчим управлінням Головного управління Служби безпеки України в АР Крим за процесуального керівництва Офісу Генерального прокурора здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42022000000000480 від 20.04.2022 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 113, ч. 1 ст. 437, ч. 4 ст. 110-2 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що за наявною інформацією низка громадян Російської Федерації, які є кінцевими бенефіціарними власниками підприємств, що зареєстровані на території України, здійснюють фінансування в особливо великих розмірах дій, направлених на зміну меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, а також насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади, що призвело до тяжких наслідків.

На виконання доручення слідчого у вказаному кримінальному провадженні, отримані матеріали оперативно-розшукової діяльності Головного управління контррозвідувального забезпечення об`єктів критичної інфраструктури та протидії фінансуванню тероризму ДЗНД СБУ та Департаменту захисту інтересів суспільства і держави Національної поліції України, відповідно до яких встановлено, що активи, рухоме та нерухоме майно, корпоративні права, цінні папери, інші об`єкти права власності, які використовуються, використовувались або можуть використовуватись Російською Федерацією та її представниками для підготовки, планування та ведення агресивної війни проти України, а також відомості про використання грошових коштів, отриманих від здійснення на території України фінансово-господарської діяльності юридичних осіб, підконтрольних Російській Федерації чи її громадянам, для фінансування діяльності на території України диверсійно-розвідувальних груп, з метою ослаблення України.

Крім того, за наявною інформацією низка громадян Російської Федерації, які є кінцевими бенефіціарними власниками підприємств, що зареєстровані на території України, здійснюють фінансування в особливо великих розмірах дій, направлених на зміну меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, а також насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади, що призвело до тяжких наслідків.

Зокрема, в ході проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні за №42022000000000480 встановлено причетність до вищевказаної протиправної діяльності засновників, бенефіціарів, керівників міжнародної групи компаній «ДКС» (Діелектричні кабельні системи), бенефеціарними власниками якої є генеральний директор, власник російського ЗАТ «ДКС» ОСОБА_13 , члени його сім`ї та інші підконтрольні особи.

Так, російська ЗАТ «ДКС» здійснює господарську діяльність у секторах економіки, що забезпечують високу доходну частину бюджету російської федерації, яка відповідає за війну в Україні, тобто є значним джерелом доходів для ведення війни. Власники та керівники російської ЗАТ «ДКС» мають тісні економічні зв`язки з режимом, яким підготовлена та ведеться, всупереч статутним документам Організації Об`єднаних Націй, загарбницька війна проти України, в рамках якої здійснюються злочини проти людяності та відбувається геноцид українського народу. У такий спосіб, суб`єкт господарювання та особи, якій його фактично контролюють несуть відповідальність за матеріальну чи фінансову підтримку дій, що підривають або загрожують територіальній цілісності, суверенітету та незалежності України.

Проведеним оглядом офіційного веб-порталу російської компанії «ДКС» (www.dkc.ru) встановлено, що очолюване ОСОБА_13 підприємство активно співпрацює з підприємствами оборонно-промислового сектору країни агресора рф (концерн «Калашнікова», «Казанський вертолітний завод», АО «Концерн ВКО «Алмаз-Антей», ЦОД Міністерства оборони рф, Кораблебудівний комплекс «Звезда»), які безпосередньо виробляють зброю для потреб армії рф.

В ході проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні №42022000000000480 встановлено, що до міжнародної групи компаній «ДКС» (Діелектричні кабельні системи) також входить українське ПрАТ «ДКС України» (код ЄДРПОУ 31032472).

Так, ПрАТ «ДКС України» (код ЄДРПОУ 31032472, зареєстровано за адресою: м. Київ, вул. Дніпровська Набережна, буд. 26-Ж, офіс 43) є виробником металевих електротехнічних виробів, кабельної продукції та труб і на даний момент покриває 60% ринку кабеленесучих систем в Україні.

ПрАТ «ДКС України» (ЄДРПОУ 31032472) очолює ОСОБА_8 , якому належить 25% акцій товариства. Інші 75% ПрАТ «ДКС України» (ЄДРПОУ 31032472) належать італійській компанії ADVENTUS INTERNATIONAL S.R.L.

Також, встановлено, що ПрАТ «ДКС України» є засновником українського суб`єкта господарської діяльності ТОВ «Агромаркет-Л» (код ЄДРПОУ 31349350, зареєстровано за адресою: Київська обл., Бориспільський р-н, с. Іванків, вул. Промислова, буд. 1, розмір статутного капіталу - 200 000 грн.), на адресу якого, згідно з податковими накладними здійснює постачання продукції власного виробництва для подальшого перепродажу на внутрішньому ринку.

ПрАТ «ДКС України» входить до міжнародної Групи компаній «ДКС», яка в свою чергу, включає АО «ДКС» (Росія), DKC Belarus (Білорусія), DKC Europe (Італія), DKC Ungheria (Угорщина), DKC Maghreb (Тунис), SC.COST.Е1. (Румунія), DCK Kaxakhstan (Казахстан), DKC Asia (Сінгапур), Adventus Do Brasil, Beghim Industria eComercio S.A., Maxtil Industria eComercio Ltda (Бразилія).

Додатково встановлено, що засновниками та кінцевими бенефіціарними власниками ПрАТ «ДКС України», через італійську «офшорну» компанію ADVENTUS INTERNATIONAL S.R.L. є громадяни рф - ОСОБА_13 (уродженець Улан-Уде, 1969 р.н., зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ), ОСОБА_14 (зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 ), громадянин Італії - ОСОБА_15 (зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 ) та громадянин України - ОСОБА_8 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , код ДРФО НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_4 ).

Так, будучи засновником та кінцевим бенефіціарним власником ПрАТ «ДКС України» ОСОБА_13 є також генеральним директором та засновником російської групи компаній ЗАТ «Діелектричні кабельні системи» (ОРГН 1026900516390, ОКАТО 28401370000, ОКТМО 28701000001, зареєстроване за адресою: рф, м. Тверь, вул. Бочкіна, буд. 15), однієї з найбільших виробників кабеленесучих систем та низьковольтного обладнання в росії та Європі (продукція вказаної компанії постачалась та використовувалась при роботах в Кремлі, МЗС рф, у резиденції Путіна «Горки-9», аеропорту «Шереметьєво» та на інших великих та важливих об`єктах рф).

Також, із виконаних проектів АТ «ДКС» (рф) також можна виділити постачання їхньої продукції на адресу нафтопереробних заводів, таких як ПАТ «Транснафта», ПАТ «Башнафта», «Лукойл Західна Сибір», у 2017 році на тимчасово окупованій території АР Крим роботи проводились на інфраструктурному об`єкті - Міжнародний аеропорт «Сімферополь», на промислових об`єктах - Компанія «ЄВРАЗ», Завод хімічних добрив «АВГУСТ», ООО «Тольятинський літійно-механічний завод», ПАТ «АКРОН», ОАО «Ижевський автомобільний завод», а також об`єкті енергетики - Нижньо-Бурейській ГЕС.

Разом з тим, будучи активним учасником ринку кабеленесучих систем та трубної продукції, а також маючи розгалужену систему філій та регіональних представництв на території рф, АТ «ДКС» (рф) сплачує велику кількість податків та відрахувань, що надходять до регіональних та федерального бюджетів країни агресора, які в подальшому спрямовуються на фінансування військової агресії рф проти України.

Водночас маючи, підконтрольні компанії на території України - ПрАТ «ДКС України», ТОВ «Агромаркет-Л» (код ЄДРПОУ 31349350), російські бенефіціарні власники, в особі ОСОБА_13 та ОСОБА_14 отримують дивіденди та фінансові ресурси від функціонування товариства на території України, шляхом імпорту/експорту продукції підприємства та комплектуючих до неї шляхом продажу на внутрішньому ринку України.

Разом з тим встановлено, що до початку проведення військових дій на території України, ПрАТ «ДКС України» здійснювало експортно-імпортні операції у переважній більшості з території рф (АТ «ДКС» рф, ТОВ «ДКС-Логістик»), а останні імпортні операції здійснювалися 20.02.2022, 22.02.2022.

З березня 2022 року імпортування продукції та комплектуючих почалося з європейських компаній, які афілійовані та входять до складу Міжнародної групи «ДКС» (DKC EuropeS.r.l., DKC Solutions S.r.l. та інші).

Вказане свідчить, що акціонери та кінцеві бенефіціарні власники ПрАТ «ДКС України», продовжують постачання продукції та комплектуючих російської компанії АТ «ДКС» шляхом маскування своєї діяльності європейськими компаніями, чим здійснюють виведення фінансових ресурсів з території України та продовжують сплачувати податки та збори до бюджету країни агресора.

Крім цього, за отриманими даними з відкритих джерел компанія АТ «ДКС» (рф) має регіональне представництво на тимчасово окупованій території Українив АР Крим, яке знаходиться за адресою: АР Крим, м. Сімферополь, вул. Генерала Васильєва, буд. 43, оф. 238 (про що зазначено на офіційному сайті компанії), кудипостачається та реалізовується продукція АТ «ДКС» на ТОТ АР Крим, чим також здійснюють фінансування самопроголошених «органів державної влади» Кримушляхом сплати податків та зборів до так званих «органів доходів та зборів» Криму.

Крім того, в ході проведення заходів, було здійснено запит до Торгової палати промисловості, ремісництва та сільського господарства Риму відносно суб`єкта господарювання - нерезидента ADVENTUS INTERNATIONAL S.R.L. (фіскальний код 12357441000, Італія, м. Рим, вул. Деі - Ранунколі, буд. 60, статутний капітал - 10 млн євро, основний вид діяльності - діяльність холдингових компаній, які займаються управлінською діяльністю (операційні холдингові компанії), кількість працюючих працівників - 12 осіб), та отримано відповідь з № Т496790235 від 29.11.2022.

Зокрема, в ході аналізу відповіді Торгової палати, встановлено, що власниками та засновниками ADVENTUS INTERNATIONAL S.R.L., згідно реєстру акціонерів є EFFE GROUP S.P.A. (фіскальний код 06484511008, Італія, м. Рим, вул. Деі - Ранунколі, буд. 60) - внесок у статутний капітал 6 080 000 євро (згідно із зведеним звітом про фінансову звітність компанії, що здійснює управлінську та координаційну діяльність EFFE GROUP S.P.A., попри володіння мажоритарним пакетом акцій, не здійснює управління і координацію в ADVENTUS INTERNATIONAL S.R.L., ТОВ «АДМ ГРУППА» (рф, м. Москва, вул. 4-А 8 Березня, буд. 6А, пов. 9, прим. XV, кімн. 45, засновники та кінцеві бенефіціарні власники ОСОБА_13 , ОСОБА_14 ) - внесок у статутний капітал 3 420 000 євро та ТОВ «АЮ ПРАЙМ» (рф, м. Москва, вул. 8 Березня, буд. 1, прим. 12, пов. 5, XXXI, кім. 3-І, засновники та кінцеві бенефіціарні власники ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 ) - внесок у статутний капітал 500 000 євро.

Крім цього, встановлено, що ОСОБА_13 та ОСОБА_17 входять до Ради директорів ADVENTUS INTERNATIONAL S.R.L., та здійснюють владні повноваження в вищевказаній холдинговій компанії, шляхом можливості проведення банківських та фінансових операцій, здійснення платежів та зняття коштів з банківських рахунків компанії, здійснювати акцепти для оплати по рахункам, відкривати та закривати поточні рахунки.

В ході опрацювання відповіді Торгової палати, встановлено, що компанія ADVENTUS INTERNATIONAL S.R.L. здійснювала наступні статутні внески та є кінцевим бенефіціарним власником у наступних компаніях DUE I S.R.L. (фіскальний код 01224050037) - 300 000 євро, NEW OPTIC ITALIA S.R.L. (фіскальний код 02474290067) - 802 000 євро, DKC ENERGY CONTROL (фіскальний код 02642080994) - 28 500 євро, DKC POWER SOLUTIONS S.R.L. (фіскальний код 03559590132) - 4 450 000 євро, DKC EUROPE S.R.L. (фіскальний код 04498200965) - 7 774 030 євро.

Разом з тим, в ході аналізу наданої фінансової звітності компанії станом на 31.12.2021 року, встановлено, що ADVENTUS INTERNATIONAL S.R.L., як холдингова компанія здійснює розподіл дивідендів між акціонерами компанії, зокрема, у 2021 році АО «ДКС» (росія) отримала дивідендів на суму 10 912 704, 39 євро.

Також, під час опрацювання фінансової звітності встановлено прогнозований розподіл консолідованих доходів ADVENTUS INTERNATIONAL S.R.L за територіальним принципом: росія - 322, 2 млн євро, Італія - 81,5 млн євро, Європа - 10,2 млн євро, Україна - 22,1 млн євро, що вказує на значний зростаючий фінансовий показник у росії, у порівняні з минулим роком, та її основну роль у формуванні валового доходу усієї Групи компаній «ДКС».

Зокрема, в аудиторському звіті ADVENTUSINTERNATIONAL S.R.L., вказано, що у вересні 2021 року АТ «ДКС» (росія) відкрила новий промисловий комплекс площею 12 123 кв. м на Далекому Сході росії, м. Владивосток. Також, зазначається, що вищевказаний комплекс додається до Новосибірського заводу площею 12 000 кв. м і «Технопарку ДКС» у м. Тверь, який має загальну площу 28 га, а управління вказаними об`єктами здійснює його власник АТ «ДКС», через дочірню компанію ТОВ «Бізнес-Сервіс» (ІНН 7709534968, м. Тверь, тер. Технопарк ДКС, буд. 5, засновники: АО «ДКС», ТОВ «Усадьба Татищева»).

Враховуючи вищевикладене, попри наявність громадян та юридичних компаній Італії у кінцевих бенефіціарних власниках ПрАТ «ДКС України», та володіння ADVENTUS INTERNATIONAL S.R.L. 75% акцій «українського» підприємства, громадяни рф в особі ОСОБА_13 та ОСОБА_17 здійснюють вплив на формування валового доходу, розподілу фінансів, дивідендів, експортно-імпортних операцій та курують діяльність усієї Групи компаній «ДКС» через афілійовані з ними європейські структури - суб`єктів господарської діяльності Італії, чим ухиляються від законодавчих заборон (санкцій) України щодо співпраці з країною-агресором.

Таким чином, маючи кінцевих бенефіціарних власників громадян рф - ОСОБА_13 та ОСОБА_14 , а також наявності регіонального представництва компаній на тимчасово окупованій території України в АР Крим, ПрАТ «ДКС України» здійснює фінансування бюджету рф та тим самим підтримує посягання держави-агресора на суверенітет, територіальну цілісність та недоторканість України.

Постановою слідчого від 12.12.2022 визнано речовими доказами (знаряддя вчинення кримінального правопорушення):

- 75 % статутного капіталу ПрАТ «ДКС України» (код ЄДРПОУ 31032472) вартістю 752 250 грн. у вигляді 75 % акцій (510 штук, вартість кожної 1475 грн.), які належать італійській компанії ADVENTUS INTERNATIONAL S.R.L. (ТОВ «Адвентус Інтернешнл С.Р.Л.», фіскальний код 12357441000, Італія);

- 75 % статутного капіталу ТОВ «Агромаркет-Л» (код ЄДРПОУ 31349350, зареєстровано за адресою: Київська обл., Бориспільський р-н, с. Іванків, вул. Промислова, 1) вартістю 150 000 грн. (із розрахунку вартості 100% статутного капіталу - 200 000 грн.), який належить ПрАТ «ДКС України» (код ЄДРПОУ 31032472).

14.12.2022 року прокурор групи прокурорів у кримінальному провадженні - прокурор першого відділу управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Департаменту нагляду за додержанням законів органами безпеки Офісу Генерального прокурора ОСОБА_19 , звернувся до слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва з клопотанням про накладення арешту на майно у кримінальному провадженні №42022000000000480 від 20.04.2022 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 113, ч. 1 ст. 437, ч. 4 ст. 110-2 КК України, а саме: на 75 % статутного капіталу ПрАТ «ДКС України» (код ЄДРПОУ 31032472) вартістю 752 250 грн. у вигляді 75 % акцій (510 штук, вартість кожної 1475 грн.), які належать італійській компанії ADVENTUS INTERNATIONAL S.R.L. (ТОВ «Адвентус Інтернешнл С.Р.Л.», фіскальний код 12357441000, Італія); 75 % статутного капіталу ТОВ «Агромаркет-Л» (код ЄДРПОУ 31349350, зареєстровано за адресою: Київська обл., Бориспільський р-н, с. Іванків, вул. Промислова, 1) вартістю 150 000 грн. (із розрахунку вартості 100% статутного капіталу - 200 000 грн.), який належить ПрАТ «ДКС України» (код ЄДРПОУ 31032472).

На обґрунтування вимог даного клопотання, з урахуванням вище викладеного, прокурор послався також на те,що метою арешту майна є забезпечення збереження речових доказів.

Необхідність арешту майна, в даному випадку, зумовлюється обґрунтованою підозрою вважати, що незастосування цього заходу зумовить труднощі, чи перешкоджатиме встановленню істини та всіх обставин кримінального правопорушення, що відповідно до ст. 91 КПК України є обов`язком слідчого та прокурора, внаслідок того, що таке майно може бути приховане, відчужене, чи використане на шкоду інтересам України, а також зумовить втрату економічного потенціалу підприємства у випадку його відчуження.

Зазначені вище активи, що включають в себе статутні капітали ПрАТ «ДКС України» та ТОВ «Агромаркет-Л» є знаряддями вчинення кримінального правопорушення, так як на даний час використовуються фактичним власником міжнародної групи компаній «ДКС» (Діелектричні кабельні системи) для підготовки, планування, фінансування та ведення агресивної війни проти України, зокрема, шляхом сплати відповідних податків та зборів до бюджетів усіх рівнів російської федерації.

Таким чином, власники підприємств проводить комплекс зовнішньополітичних і економічних дій у господарській діяльності, що спрямовані на захист національних (державних) комерційних інтересів Російської Федерації, а також мають на меті поширення її політичного та економічного впливу, при цьому сприяють збройній агресії Російської Федерації проти України.

Отримані від комерційної діяльності цих підприємств прибутки РФ використовує для фінансування своїх Збройних сил, закупівлю запасних частин та деталей до військової техніки, фінансування діяльності на території України диверсійно-розвідувальних груп, терористичних організацій т.зв. «ДНР», «ЛНР», фінансування політичних партій, зокрема, у країнах Європи, які проводять антиукраїнську політику, чим фактично здійснюється фінансування дій, направлених на зміну меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, а також з метою насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади, що призвело до тяжких наслідків.

Аналізуючи матеріали кримінального провадження в органу досудового розслідування є підстави вважати, що майно (статутні капітали ПрАТ «ДКС України» та ТОВ «Агромаркет-Л») повторно може бути відчужено стороннім (підставним) особам, що не дасть можливість встановити його фактичну належність під час вирішення справи по суті в суді. Незастосування арешту на вказане майно в частині заборони його відчужувати та розпоряджатися ним перешкоджатиме встановленню істини у кримінальному провадженні. Накладення арешту на таке майно є необхідним для припинення кримінальних правопорушень.

15.12.2022 ухвалою слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва вказане клопотання прокурора задоволено.

Задовольняючи вказане клопотання прокурора, слідчий суддя приймаючи до уваги вищевикладене та враховуючи правову кваліфікацію кримінального правопорушення, за фактом вчинення якого розслідується кримінальне провадження та в межах якого подано дане клопотання, фактичні обставини кримінального провадження, слідчий суддя з метою запобігання можливості приховування, відчуження майна, яке відповідає критеріям, зазначеним у ст. 98 КПК України, та визнано речовими доказами у даному кримінальному провадженні постановою слідчого від 28.11.2022, прийшов до висновку про наявність достатніх підстав для накладення арешту на 75 % статутного капіталу ПрАТ «ДКС України», які належать італійській компанії ADVENTUS INTERNATIONAL S.R.L. ТОВ «Адвентус Інтернешнл С.Р.Л.», 75 % статутного капіталу ТОВ «Агромаркет-Л», який належить ПрАТ «ДКС України», одержані внаслідок вчинення злочину, набуті кримінально протиправним шляхом, що підтверджується даними слідчих (розшукових) дій, у зв`язку з чим існують підстави, передбачені п. 1 ч.2 ст.170 КПК України, для накладення арешту.

На переконання слідчого судді з наданих даних до клопотання убачається, що незастосування таких заходів забезпечення кримінального провадження призведе до втрати речових доказів.

Розглядаючи клопотання про накладення арешту на майно, в порядку статей 170-173 КПК України, для прийняття законного та обґрунтованого рішення, слідчий суддя повинен з`ясувати всі обставини, які передбачають підстави для арешту майна або відмови у задоволенні клопотання про арешт майна.

З ухвали слідчого судді та журналу судового засідання вбачається, що наведені в клопотанні доводи про накладення арешту на майно перевірялись судом першої інстанції. При цьому були досліджені матеріали судового провадження, а також, з`ясовані інші обставини, які мають значення при вирішенні питання щодо арешту майна.

При застосуванні заходів забезпечення кримінального провадження слідчий суддя повинен діяти у відповідності до вимог КПК України та судовою процедурою гарантувати дотримання прав, свобод та законних інтересів осіб, а також умов, за яких жодна особа не була б піддана необґрунтованому процесуальному обмеженню.

Зокрема, при вирішенні питання про арешт майна для прийняття законного та справедливого рішення слідчий суддя, згідно ст. ст. 94, 132, 173 КПК України, повинен врахувати правову підставу для арешту майна, можливість використання майна як доказу у кримінальному провадженні або застосування щодо нього конфіскації, в тому числі і спеціальної, наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою, розумність та співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження, а також наслідки арешту майна для підозрюваного, третіх осіб.

Відповідні дані мають міститися і у клопотанні слідчого чи прокурора, який звертається з проханням арештувати майно, оскільки відповідно до ст. 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав та основоположних свобод, будь-яке обмеження права власності повинно здійснюватися відповідно до закону, а отже суб`єкт, який ініціює таке обмеження, повинен обґрунтувати свою ініціативу з посиланням на норми закону.

У своїх висновках Європейський Суд з прав людини неодноразово нагадував, що перша та найважливіша вимога статті 1 Протоколу 1 полягає в тому, що будь-яке втручання публічної влади в право на мирне володіння майном має бути законним: друге речення п. 1 дозволяє позбавлення власності лише «на умовах, передбачених законом», а п. 2 визначає, що держави мають право здійснювати контроль за користуванням майном шляхом введення в дію «законів». Більше того, верховенство права, один з фундаментальних принципів демократичного суспільства, є наскрізним принципом усіх статей конвенції (рішення у справах, «Колишній король Греції та інші проти Греції» та «Малама проти Греції»).

Згідно п. 7 ч. 2 ст. 131 КПК України, арешт майна є одним із видів заходів забезпечення кримінального провадження.

У відповідності до ч. 3 ст. 132 КПК України, застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження, потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора, може бути виконано завдання, для виконання якого слідчий, прокурор звертається із клопотанням.

У кожному конкретному кримінальному провадженні слідчий суддя, застосовуючи вид обтяження, в даному випадку арешт майна, має неухильно дотримуватись вимог закону. При накладенні арешту на майно слідчий суддя має обов`язково переконатися в наявності доказів на підтвердження вчинення кримінального правопорушення. При цьому, закон не вимагає аби вони були повними та достатніми на цій стадії кримінального провадження, однак вони мають бути такими, щоб слідчий суддя був впевнений у тому, що дані докази можуть дати підстави для пред`явлення обґрунтованої підозри у вчиненні того чи іншого злочину. Крім того, наявність доказів у кримінальному провадженні має давати слідчому судді впевненість в тому, що в даному кримінальному провадженні необхідно накласти вид обмеження з метою уникнення негативних наслідків.

Відповідно до ст. 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності.

Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом.

Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

Використання власності не може завдавати шкоди правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію і природні якості землі.

З матеріалів судового провадження вбачається, що прокурор під час звернення із вищевказаним клопотанням та слідчим суддею під час його розгляду в повній мірі дотримані вимоги вищевказаних норм КПК України, Конституції України та Конвенції про захист прав та основоположних свобод.

Відповідно до ч. 1 ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку. Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі, відчуження. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб.

Згідно ч. 2 ст. 170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення: 1) збереження речових доказів; 2) спеціальної конфіскації; 3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; 4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.

Відповідно до ч. 3 ст. 170 КПК України у випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 цього Кодексу.

Як встановлено під час апеляційного розгляду, слідчий суддя, обґрунтовано, у відповідності до вимог ст. ст. 131-132, 170-173 КПК України, наклав арешт на майно, з тих підстав, що воно у встановленому законом порядку визнано речовим доказом в рамках вказаного кримінального провадження та відповідає критеріям, передбаченим ст. 98 КПК України.

Чинним Кримінальним процесуальним кодексом України передбачено, що арешт на майно з метою збереження речових доказів можливий, коли існує сукупність розумних підстав і підозр вважати, що таке майно є доказом злочину.

На думку колегії суддів, слідчий суддя під час розгляду клопотання з`ясував всі обставини, з якими закон пов`язує можливість накладення арешту, перевірив співрозмірність втручання у права особи з потребами кримінального провадження.

Крім того, ст. 100 КПК України визначено, що на речові докази може бути накладено арешт в порядку ст.ст. 170-174 КПК України, та згідно ч.ч. 2, 3 ст. 170 КПК України слідчий суддя накладає арешт на майно, якщо є достатні підстави вважати, що воно відповідає критеріям, визначеним в ч. 1 ст. 98 КПК України.

Тому, з огляду на положення ч. ч. 2, 3 ст. 170 КПК України, майно, яке відповідає критеріям, визначеним у ст. 98 КПК України повинно арештовуватися незалежно від того, хто являється його власником, у кого і де воно знаходиться, незалежно від того чи належить воно підозрюваному чи іншій зацікавленій особі, оскільки в протилежному випадку не будуть досягнуті цілі застосування цього заходу - запобігання можливості протиправного впливу (відчуження, знищення, приховання) на певне майно, що, як наслідок, перешкодить встановленню істини у кримінальному провадженні.

Всупереч твердженням апелянта у даному кримінальному провадженні є всі підстави вважати, що зазначені вище активи, що включають в себе статутні капітали ПрАТ «ДКС України» та ТОВ «Агромаркет-Л» є знаряддями вчинення кримінального правопорушення, так як на даний час використовуються фактичним власником міжнародної групи компаній «ДКС» (Діелектричні кабельні системи) для підготовки, планування, фінансування та ведення агресивної війни проти України, зокрема, шляхом сплати відповідних податків та зборів до бюджетів усіх рівнів російської федерації, відповідають критеріям, зазначеним у статті 98 КПК України, тобто є речовими доказами у вказаному кримінальному провадженні та можуть бути використані, як доказ у кримінальному провадженні №42022000000000480 від 20.04.2022 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 113, ч. 1 ст. 437, ч. 4 ст. 110-2 КК України, при цьому постановою від 12.12.2022 року, вище зазначене майно визнано речовими доказами у даному кримінальному провадженні, а тому слідчим суддею арешт накладено обґрунтовано, за наявності для цього достатніх правових підстав.

Також, арешт майна з підстав, передбачених ч. ч. 2, 3 ст. 170 КПК України по суті являє собою форму забезпечення доказів і є самостійною правовою підставою для арешту майна поряд з забезпеченням цивільного позову та конфіскацією майна та, на відміну від двох останніх правових підстав, не вимагає оголошення підозри у кримінальному провадженні і не пов`язує особу підозрюваного з можливістю арешту такого майна.

З урахуванням цього слідчий суддя встановив належні правові підстави, передбачені ч.ч. 1, 2, 3 ст. 170 КПК України, для задоволення клопотання прокурора та накладення арешту на вищевказане майно, що відповідає критеріям, передбаченим ст. 98 КПК України, всупереч доводам апелянта.

В свою чергу, у кожному конкретному кримінальному провадженні слідчий суддя, застосовуючи вид обтяження, в даному випадку арешт майна, має неухильно дотримуватись вимог закону. При накладенні арешту на майно слідчий суддя має обов`язково переконатися в наявності доказів на підтвердження вчинення кримінального правопорушення. При цьому закон не вимагає аби вони були повними та достатніми на даній стадії кримінального провадження, однак вони мають бути такими, щоб слідчий суддя був впевнений у тому, що дані докази можуть дати підстави для пред`явлення обґрунтованої підозри у вчиненні того чи іншого злочину. Крім того, наявність доказів у кримінальному провадженні має давати слідчому судді впевненість в тому, що в даному кримінальному провадженні необхідно накласти вид обмеження з метою уникнення негативних наслідків.

Таким чином, накладення арешту на майно у даному кримінальному провадженні, за наявності для цього підстав відповідає вимогам КПК України. Матеріали судового провадження свідчать, що застосування зазначеного заходу забезпечення кримінального провадження є виправданим та необхідним у кримінальному провадженні.

Доводи апеляційної скарги щодо порушень судом норм КПК України не знайшли свого підтвердження під час апеляційного розгляду та зазначені в апеляційній скарзі обставини не можуть бути безумовними підставами для скасування ухвали суду.

Доказів негативних наслідків від застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження як арешт майна, апелянтом не надано та колегією суддів не встановлено.

При цьому, згідно із ч. ч. 10, 11 ст. 170 КПК України, арешт може бути накладено у встановленому цим кодексом порядку на рухоме чи нерухоме майно, гроші у будь-якій валюті готівкою або у безготівковій формі, в тому числі кошти та цінності, що перебувають на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах, видаткові операції, цінні папери, майнові, корпоративні права, які перебувають у власності або володінні, користуванні, розпорядженні підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, щодо яких ухвалою чи рішенням слідчого судді, суду визначено необхідність арешту майна. Заборона або обмеження користування, розпорядження майном можуть бути застосовані лише у випадках, якщо існують обставини, які підтверджують, що їхнє незастосування призведе до зникнення, втрати, знищення, перетворення, пересування, відчуження майна.

Враховуючи всі обставини в їх сукупності, колегія суддів вважає, що в даному конкретному випадку, накладення арешту на майно у кримінальному провадженні, забезпечить справедливу рівновагу між суспільним інтересом та правомірною метою, оскільки існує обґрунтоване пропорційне співвідношення між засобами, які застосовують - арешт та метою, яку прагнуть досягти - збереження речових доказів, оскільки існують обставини, які підтверджують, що їхнє незастосування може призвести до незворотних наслідків.

Зважаючи на вищевикладене в сукупності з обставинами кримінального провадження, колегія суддів об`єктивно переконана, що слідчий суддя, накладаючи арешт на вказане майно, з метою збереження речових доказів, діяв у спосіб і у межах діючого законодавства, арешт застосував на засадах розумності та співмірності, а тому доводи апеляційних скарг стосовно незаконності ухвали слідчого судді слід визнати непереконливими.

Однак є слушними твердження апелянтів про те, що слідчий суддя в оскаржуваній ухвалі зазначив, що 75 % статутного капіталу ПрАТ «ДКС України», які належать італійській компанії ADVENTUS INTERNATIONAL S.R.L. ТОВ «Адвентус Інтернешнл С.Р.Л.», 75 % статутного капіталу ТОВ «Агромаркет-Л», який належить ПрАТ «ДКС України», одержані внаслідок вчинення злочину, набуті кримінально протиправним шляхом, що не відповідає викладеному прокурором у клопотанні, проте, дана обставина не є безумовною підставою для скасування оскаржуваної ухвали, оскільки як встановлено, що зазначені вище активи, що включають в себе статутні капітали ПрАТ «ДКС України» та ТОВ «Агромаркет-Л» є знаряддями вчинення кримінального правопорушення, так як на даний час використовуються фактичним власником міжнародної групи компаній «ДКС» (Діелектричні кабельні системи) для підготовки, планування, фінансування та ведення агресивної війни проти України, зокрема, шляхом сплати відповідних податків та зборів до бюджетів усіх рівнів російської федерації, тобто відповідають критеріям, зазначеним у статті 98 КПК України.

Тому такі твердження апелянтів не є підставою для скасування оскаржуваної ухвали, виходячи з того, що метою накладення арешту на вище вказане майно є саме збереження речових доказів, а тому в даному випадку дана обставина хоча має місце, однак вона не змінює суті прийнятого рішення.

Всі інші підстави з яких апелянт вважає, що оскаржувана ухвала підлягає скасуванню, не є безумовними підставами для її скасування та підлягають з`ясуванню судом під час розгляду справи по суті.

Істотних порушень вимог КПК України, які б давали підстави для скасування ухвали слідчого судді, по справі не вбачається.

Крім того, колегія суддів звертає увагу на те, що арешт майна є тимчасовим заходом забезпечення кримінального провадження, який застосовується з метою досягнення дієвості цього провадження, який в подальшому може бути скасований у визначеному законом порядку. У відповідності до вимог ст. 174 КПК України арешт майна може бути скасовано повністю чи частково ухвалою слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження за клопотанням підозрюваного, обвинуваченого, їх захисника чи законного представника, іншого власника або володільця майна, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, якщо вони доведуть, що в подальшому застосуванні цього заходу відпала потреба або арешт накладено необґрунтовано.

З урахуванням викладеного, колегія суддів вважає, що рішення суду прийнято у відповідності до вимог закону, слідчий суддя при розгляді клопотання з`ясував всі обставини, з якими закон пов`язує можливість накладення арешту на майно, а тому ухвалу слідчого судді необхідно залишити без змін, а апеляційні скарги, з доповненнями представника «АДВЕНТУС ІНТЕРНЕШНЛ С.Р.Л.» - адвоката ОСОБА_5 та представника ПрАТ «ДКС України» адвоката ОСОБА_6 - без задоволення.

Керуючись ст.ст. 170-173, 307, 309, 376, 405, 407, 422 КПК України, колегія суддів судової палати з розгляду кримінальних справ Київського апеляційного суду,

ПОСТАНОВИЛА:

Ухвалу слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва від 15 грудня 2022 року, - залишити без зміни, а апеляційні скарги з доповненнями представника «АДВЕНТУС ІНТЕРНЕШНЛ С.Р.Л.» - адвоката ОСОБА_5 та представника ПрАТ «ДКС України» адвоката ОСОБА_6 - залишити без задоволення.

Ухвала апеляційного суду відповідно до правил, визначених ч. 4 ст. 424 КПК України, є остаточною й оскарженню в касаційному порядку не підлягає.

Судді:




ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3

Справа № 11-сс/824/1164/2023

Єдиний унікальний номер справи - 761/28109/22

Категорія: ст. 170 КПК України

Слідчий суддя у суді першої інстанції - ОСОБА_20

Доповідач у суді апеляційної інстанції - ОСОБА_1

СудКиївський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення16.05.2023
Оприлюднено29.05.2023
Номер документу111108994
СудочинствоКримінальне

Судовий реєстр по справі —761/28109/22

Ухвала від 16.05.2023

Кримінальне

Київський апеляційний суд

Фрич Тетяна Вікторівна

Ухвала від 15.12.2022

Кримінальне

Шевченківський районний суд міста Києва

Міхєєва І. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні