Справа № 947/38478/21
Провадження № 1-кп/947/945/23
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25.05.2023 року Київський районний суд м. Одеси в складі:
судді ОСОБА_1
з участю секретаря ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
захисника ОСОБА_4 ,
законного представник підозрюваного ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань в режимі відео конференції в м. Одесі клопотання прокурора про застосування примусових заходів медичного характеру у кримінальному провадженні № 12021162480001919 від 02.11.2021 року відносно ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця міста Києва, громадянина України, українця, із середньою освітою, не працевлаштованого, раніше не судимого, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , підозрюваного у вчиненні суспільно небезпечного діяння, що підпадає під ознаки злочину, передбаченого ч.1 ст. 115 КК України,
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Київського районного суду м. Одеси знаходиться клопотання про застосування примусових заходів медичного характеру відносно ОСОБА_6 підозрюваного у вчиненні суспільно - небезпечного діяння, що підпадає під ознаки злочину, передбаченого ч.1 ст. 115 КК України.
З клопотання вбачається, що 01.11.2021, близько 23:30 год., більш точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, у квартирі АДРЕСА_2 , між ОСОБА_6 та матір`ю останнього ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на ґрунті побутових непорозумінь та неприязних відносин виник конфлікт.
В подальшому ОСОБА_6 в ході сварки з матір`ю ОСОБА_7 , перебуваючи в приміщенні кімнати, умовно позначеної № 1 в квартирі АДРЕСА_2 , наніс матері чисельні удари руками та ногами по голові та тулубу, спричинивши ОСОБА_7 тілесні ушкодження у вигляді: закритої черепно-мозкової травми (множинні синці та садна голови; забійна рана голови; крововиливи під слизову оболонку губ; масивні крововиливи в м`які тканини голови; крововиливи під м`яку мозкову оболонку обох лобових, обох тім`яних та правої потиличної частки; крововилив під м`яку мозкову оболонку стовбуру головного мозку); закритої травми шиї; двох синців шиї; масивного крововиливу в м`які тканини шиї; переламу під`язикової кістки, щитоподібного та перснеподібного хрящів; закритої травми тулуба (садно в ділянці правого плечового суглоба, з переходом в ділянку лопатки; синці передньої поверхні грудної клітки; два садна правого надпліччя; садно в ділянці передньої верхньої ості лівої клубової кістки; масивний крововилив в м`які тканини тулуба по задній поверхні; розрив міжхребцевого диска поміж 9-10-м хребцями грудного відділу з краєвим перламом переднього верхнього краю 10-го хребця з розривом зв`зкового апарату та забоєм спинного мозку; перелом 2-7-го лівих ребер по лопатковій лінії; перелом 9-10-го правих ребер поміж лопатковою та навколохребцевою лініями); травми кінцівок (два синці правого плеча; синець в ділянці правого ліктьового суглоба; синець та садна лівої кисті; синець та садна в ділянці лівого плечового суглоба; синець лівого плеча; синець та садна в ділянці лівого ліктьового суглоба; синець лівого передпліччя; синець та садна в ділянці лівого променево-зап`ясткового суглоба; синець та садна лівої кисті; садно лівого стегна; три садна в ділянці лівого колінного суглоба; синець та садно лівої гомілки; садна правого стегна; синець та садно в ділянці правого колінного суглоба; два садна правої гомілки), від яких остання померла (відповідно до висновку судово-медичної експертизи, безпосередньою причиною смерті ОСОБА_7 з`явилося ускладнення травм - шок)
Після чого ОСОБА_6 , схопивши свою матір за руку, витяг її із приміщення квартири та потягнув сходами до низу, де між першим та другим поверхом залишив, а сам вийшовши з під`їзду вказаного будинку та пішов у невідомому напрямку.
Вказані умисні суспільно небезпечні дії ОСОБА_6 підпадають під ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.115 КК України, за кваліфікуючими ознаками - протиправне заподіяння смерті іншій людині.
На вчинення наведеного суспільно небезпечного діяння саме ОСОБА_6 органом досудового розслідування зібрані певні докази, зазначені в клопотанні та реєстрі матеріалів досудового розслідування, які були досліджені безпосередньо судом в судовому засіданні, зокрема:
- протоколами огляду місць події - приміщень квартири та сходинок;
- протоколами допиту свідків;
- протоколами пред`явлення особи для впізнання.
Також судом був досліджений висновок амбулаторної судово-психіатричної експертизи №609 від 09.11.2021, згідно якого підозрюваний ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в період, що відноситься до скоєння кримінального правопорушення, у якому він підозрюється, ознак недоумства, іншого хворобливого стану психіки, будь-якого тимчасового розгляду психічної діяльності не виявляв, страждав на хронічне психічне захворювання, у вигляді «Шизофренії параноїдної форми, безперервний тип перебігу, змішаний тип дефекту. Декомпенсація» (що відповідає діагностичним критеріям рубрики «F20.20» за Міжнародною класифікацією хвороб 10 перегляду), у зв`язку з чим він був не здатний усвідомлювати свої дії та керувати ними.
У зв`язку із тим, що підозрюваний ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , страждає на хронічне психічне захворювання у вигляді: "Шизофренії параноїдної форми, безперервний тип перебігу, змішаний тип дефекту. Декомпенсація» (що відповідає діагностичним критеріям рубрики «F20.20» за Міжнародною класифікацією хвороб 10 перегляду) внаслідок чого він не здатний усвідомлювати свої дії та керувати ними, за його психічним станом та рівнем суспільної небезпечності, експертна комісія рекомендує застосування відносно нього, примусових заходів медичного характеру у вигляді госпіталізації до психіатричного закладу із суворим наглядом (ч.3 ст. 94 КК України).
Так, Дніпровська Філія «Спеціального закладу з надання психіатричної допомоги» Державної установи «Центр психічного здоров`я і моніторингу наркотиків та алкоголю Міністерства охорони здоров`я України « у своєму листі № 1.1/2-1174 від 10.05.2023 року зазначила, що на даний час вони не можуть надати оцінку щодо можливості ОСОБА_6 за станом його психологічного здоров`я приймати участь при розгляді клопотання про застосування примусових заходів медичного характеру відносно нього.
Кримінальне провадження щодо застосування примусових заходів медичного характеру регламентоване главою 39, в тому числі ч. 1 ст. 512 КПК України яка визначає, що судовий розгляд цієї категорії справ здійснюється одноособово суддею в судовому засіданні за участю прокурора, обов`язковою участю фізичної особи, стосовно якої вирішується питання про застосування примусових заходів медичного характеру, її законного представника та захисника згідно із загальними правилами КПК України.
Прокурор в судовому засіданні клопотання підтримав та просив його задовольнити, застосувати до ОСОБА_6 примусові заходи медичного характеру у вигляді госпіталізації до психіатричного закладу з суворим наглядом, з підстав викладених в письмовому клопотанні.
Захисник ОСОБА_4 не оспорював правильність кваліфікації дій ОСОБА_6 , та не заперечував проти застосування відносно ОСОБА_6 примусових заходів медичного характеру у вигляді госпіталізації до психіатричного закладу з суворим наглядом.
Обвинувачений ОСОБА_6 , який приймав участь в судовому засіданні в режимі відео конференції з Дніпровської філії "СЗНПД" ДУ "ЦПЗМНА МОЗ України", не заперечував проти застосування відносно нього примусових заходів медичного характеру у вигляді госпіталізації до психіатричного закладу з суворим наглядом.
Законний представник підозрюваного ОСОБА_6 - ОСОБА_5 не оспорювала правильність кваліфікації дій ОСОБА_6 за ч.1 ст. 115 КК України, тобто протиправне заподіяння смерті іншій людині, та не заперечувала проти застосування до ОСОБА_6 примусових заходів медичного характеру у вигляді госпіталізації до психіатричного закладу з суворим наглядом.
Оцінюючи зібрані у даному кримінальному провадженні докази в їх сукупності, шляхом повного і всебічного дослідження в судовому засіданні, суд дійшов до висновку про доведеність факту вчинення ОСОБА_6 суспільно - небезпечного діяння, які підпадають під ознаки діяння, передбаченого ч. 1 ст. 115 КК України у стані неосудності, оскільки, відповідно до висновку судово-психіатричної експертизи він не міг усвідомлювати значення своїх дії та керувати ними під час вчинення кримінального правопорушення.
Необхідність застосування до ОСОБА_6 примусових заходів медичного характеру підтверджується висновком судово-психіатричної експертизи №609 від 09.11.2021 року, дослідженого судом.
Згідно ч.2 ст.19 КК України не підлягає кримінальній відповідальності особа, яка під час вчинення суспільно небезпечного діяння, перебувала в стані неосудності, тобто не могла усвідомлювати свої дії або керувати ними внаслідок хронічного психічного захворювання, тимчасового розладу психічної діяльності, недоумства або іншого хворого стану психіки. До такої особи за рішенням суду можуть бути застосовані примусові заходи медичного характеру.
Відповідно до ст.503 КПК України кримінальне провадження щодо застосування примусових заходів медичного характеру здійснюється за наявності достатніх підстав вважати, що особа вчинила суспільно небезпечне діяння у стані неосудності.
Як передбачено ч.2 ст.513 КПК України, визнавши доведеним, що особа вчинила суспільно небезпечне діяння у стані неосудності або після вчинення кримінального правопорушення захворіла на психічну хворобу, яка виключає можливість застосування покарання, суд постановляє ухвалу про застосування примусових заходів медичного характеру.
Згідно з ч.1 ст.94 КК України, залежно від характеру та тяжкості захворювання, тяжкості вчиненого діяння, з урахуванням ступеня небезпечності психічно хворого для себе або інших осіб, суд може застосувати такі примусові заходи медичного характеру: надання амбулаторної психіатричної допомоги в примусовому порядку; госпіталізація до психіатричного закладу із звичайним наглядом; госпіталізація до психіатричного закладу з посиленим наглядом; госпіталізація до психіатричного закладу із суворим наглядом.
У судовому засіданні було встановлено наявність підстав, передбачених п.1, п.2, п.3, п.5 ч.1 ст. 513 КПК України та за таких обставин, відповідно до ч.2 ст. 513 КПК України, суд вважає за необхідне застосувати у відношенні ОСОБА_6 примусові заходи медичного характеру у вигляді госпіталізації до психіатричного закладу з суворим наглядом (п.4 ч.1 ст. 94 КК України).
При цьому, застосовуючи до ОСОБА_6 примусові заходи медичного характеру у вигляді госпіталізації до психіатричного закладу з суворим наглядом, суд враховує положення ч.5 ст.94 КК України, відповідно до якого госпіталізація до психіатричного закладу із суворим наглядом може бути застосована судом щодо психічно хворого, який вчинив суспільно небезпечне діяння, пов`язане з посяганням на життя інших осіб, а також щодо психічно хворого, який за своїм психічним станом і характером вчиненого суспільно небезпечного діяння становить особливу небезпеку для суспільства і потребує тримання у психіатричному закладі та лікування в умовах посиленого нагляду.
Згідно з п.15 Постанови Пленуму Верховного Суду України №-7 від 03.06.2005 року «Про практику застосування судами примусових заходів медичного характеру та примусового лікування», визначаючи відповідно до частин 3-5 ст.94 КК України тип психіатричного закладу, до якого слід госпіталізувати неосудного, необхідно виходити як з його психічного стану, так і з характеру вчиненого ним суспільно небезпечного діяння. Для об`єктивної оцінки ступеня небезпечності психічно хворого для себе або інших осіб (ч.1 ст.94 КК України) суд має спочатку з`ясувати думку експертів-психіатрів стосовно виду примусових заходів медичного характеру, які можуть бути призначені психічно хворій особі в разі визнання її неосудною, а потім, з урахуванням висновків експертів і характеру вчиненого цією особою суспільно небезпечного діяння, ухвалити рішення про вибраний ним вид примусових заходів медичного характеру (тип психіатричного закладу, який його здійснюватиме).
На підставі викладеного, суд вважає клопотання про застосування примусових заходів медичного характеру таким, що підлягає задоволенню, оскільки судом встановлено, що ОСОБА_6 вчинив суспільно небезпечні діяння у стані неосудності, що виключає можливість застосування до нього кримінального покарання, через те, що він за своїм психічним станом не міг усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, тому суд вважає необхідним застосувати у відношенні ОСОБА_6 примусові заходи медичного характеру у вигляді госпіталізації до закладу з надання психіатричної допомоги із суворим наглядом.
Вирішуючи питання щодо запобіжного заходу, суд вважає необхідним, відповідно до вимог п.2 ч.1 ст.508 КПК України, обрати відносно ОСОБА_6 запобіжний захід у виді поміщення до закладу з надання психіатричної допомоги в умовах, що виключають його небезпечну поведінку строком до набрання ухвалою законної сили, залишити без змін.
Виходячи із роз`яснень Пленуму Верховного Суду України, що викладені у постанові № 7 від 03 червня 2005 року «Про практику застосування судами примусових заходів медичного характеру та примусового лікування», суд не визначає лікувальну установу, в якій до особи будуть застосовані примусові заходи медичного характеру та не визначає строк, на який ці заходи призначені.
Питання про речові докази суд вирішує відповідно до вимог ст.100 КПК України.
Керуючись ст.ст.92, 93, 94 Кримінального кодексу України, ст.ст.503,508, 512, 513 КПК України, суд,-
УХВАЛИВ:
Клопотання прокурора Київської окружної прокуратури міста Одеси ОСОБА_3 про застосування до ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , примусових заходів медичного характеру у вигляді госпіталізації до закладу з надання психіатричної допомоги з суворим наглядом, задовольнити.
В межах кримінального провадження № 12021162480001919 від 02.11.2021 року за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні суспільно небезпечного діяння, що підпадає під ознаки злочину, передбаченого ч.1 ст. 115 КК України, застосувати до ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця міста Києва, громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , примусові заходи медичного характеру у вигляді госпіталізації до закладу з надання психіатричної допомоги з суворим наглядом.
Запобіжний захід ОСОБА_6 у вигляді утримання в закладі з надання психіатричної допомоги в умовах, що виключають його небезпечну поведінку в психіатричному закладі з суворим наглядом, а саме у Дніпровській Філії «Спеціального закладу з надання психіатричної допомоги» Державної установи «Центр психічного здоров`я і моніторингу наркотиків та алкоголю Міністерства охорони здоров`я України») (код ЄДРПОУ: 34476174, адреса: 49006, м.Дніпро, вул. Надії Алексєєнко, 84) до набрання ухвалою законної сили залишити без змін.
Арешт майна, накладений ухвалою слідчого судді Київського районного суду м.Одеси від 04.11.2021, після набрання ухвалою законної сили скасувати.
Повернути за належністю ОСОБА_5 наступні речі:
-Мобільний телефон марки «Ксіомі Ред Мі Нот 4», в корпусі білого кольору, в чохлі золотистого кольору, в увімкненому стані, без коду блокування, з наявною в ньому сім картою з абонентським номером НОМЕР_1 , ІМЕІ 1: НОМЕР_2 , ІМЕІ2: НОМЕР_3 , який упаковано до спеціального пакету НПУ №INZ2064724;
-Мобільний телефон марки «Ксіомі», в корпусі чорного кольору, в чохлі чорного кольору, з наявним написом на корпусі «MODEL: М 1803E7SG», в заблокованому увімкненому стані, з наявною в ньому сім картою, який упаковано до спеціального пакету
НПУ №INZ 2064725;
-Планшет моделі К960N_MT6580_32N в чохлі золотистого кольору, в увімкненому не заблокованому стані, який упаковано до спеціального пакету НПУ №INZ 2064726;
-Тримач для сім карти, оператора мобільного зв`язку ПрАТ «Київстар», який упаковано до спеціального пакету НПУ №INZ 2064725.
Копія ухвали негайно після її проголошення вручається учасникам процесу.
Ухвала може бути оскаржена шляхом подачі апеляції через Київський районний суд м. Одеси до Одеського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня її проголошення.
Суддя ОСОБА_1
Суд | Київський районний суд м. Одеси |
Дата ухвалення рішення | 25.05.2023 |
Оприлюднено | 29.05.2023 |
Номер документу | 111124217 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти життя та здоров'я особи Умисне вбивство |
Кримінальне
Київський районний суд м. Одеси
Войтов Г. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні