Центральний районний суд м. Миколаєва
Справа № 945/630/22
Провадження № 1-кп/490/480/2023
У Х В А Л А
03 квітня 2023 року м. Миколаїв
Суддя Центрального районного суду міста Миколаєва Алєйніков В.О., розглянувши матеріали кримінальної справи про обвинувачення
ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Ульянівка Кіровоградської області, є українцем, громадянином України, мешкає за адресою: АДРЕСА_1
у вчиненні злочину, передбаченого частиною 3 статті 368 Кримінального Кодексу України, -
В с т а н о в и в :
Суть питання, що вирішується ухвалою, і за чиєю ініціативою воно розглядається.
По справі слід вирішити питання, пов`язані з підготовкою до її судового розгляду.
Встановлені обставин із посиланням на докази
1. Відповідно до статті 1 Указу Президента України № 64/2022 від 24 лютого 2022 року (затвердженого Законом України № 2102- ІХ від 24 лютого 2022 року) /із змінами, внесеними Указами: від 14 березня 2022 року № 133/2022 (затвердженим Законом України від 15 березня 2022 року № 2119-ІХ); від 18 квітня 2022 року № 259/2022 (затвердженим Законом України від 21 квітня 2022 року № 2212-ІХ), від 17 травня 2022 року № 341/2022 (затвердженим Законом України від 23 травня 2022 року № 2263-ІХ), від 12 серпня 2022 року № 573/2022 (затвердженим Законом України від 15 серпня 2022 року № 2500-ІХ), від 07 листопада 2022 року № 757/2022 (затвердженим Законом України від 16 листопада 2022 року № 2738 - ІХ), від 06 лютого 2023 року № 58/2023 (затвердженим Законом України від 07 лютого 2023 року № 2915-ІХ)/ з 24 лютого 2022 року й до теперішнього часу в Україні безперервно діє військовий стан.
2. З огляду на таке особа, визначена для виконання обов`язків секретаря судового засідання по цій справі ОСОБА_2 не може перебувати на території міста Миколаєва, а за такого здійснювати свої повноваження безпосередньо у приміщенні суду.
В зв`язку із цим наказами в. о. керівника апарату Центрального районного суду міста Миколаєва № 48 о/д від 14 квітня 2022 року /з послідуючими змінами/ на час дії військового стану для неї запроваджена дистанційна робота.
3. Розгляд справи за відсутності секретаря судового засідання не є можливим.
4. На разі в суді використовується підсистема відеоконференцзв`язку ЄСІТС /https://vkz.court.gov.ua/. Він надає змогу учасникам процесу використовувати для зв`язку власні технічні засоби, а також здійснювати ведення журналу судового засідання.
5. ОСОБА_2 зареєстрована в підсистеми відеоконференцзв`язку ЄСІТС та має у системі обліковий запис «Центральний районний суд міста Миколаєва кабінет секретаря».
Положення закону, яким керувався суд при постановленні ухвали.
1. Відповідно до статті 73 Кримінального Процесуального Кодексу України секретар судовогозасідання є одним з учасників кримінального провадження, в обов`язки якого входе:
1здійснення судових викликів і повідомлень;
2перевірку наявності та з`ясування причини відсутності осіб, яких було викликано до суду, і доповідь про це головуючому;
3забезпечення контролю за повним фіксуванням судового засідання технічними засобами;
4ведення журналу судового засідання;
5оформлення матеріалів кримінального провадження в суді;
6виконання інших доручення головуючого в судовому засіданні.
2. Відповідно до статті 336 Кримінального Процесуального Кодексу України
Судове провадження може здійснюватися у режимі відеоконференції під час трансляції з іншого приміщення, у тому числі яке знаходиться поза межами приміщення суду (дистанційне судове провадження), у разі, зокрема, неможливості безпосередньої участі учасника кримінальногопровадження всудовому провадженні …з …поважних причин, а також - у разі необхідності вжиття таких заходів для забезпечення оперативності судового провадження
/частина 1/.
...
Застосовувані в дистанційному судовому провадженні технічні засоби і технології мають забезпечувати належну якість зображення і звуку, дотримання принципу гласності та відкритості судового провадження, а також інформаційну безпеку. Учасникам кримінального провадження має бути забезпечена можливість чути та бачити хід судового провадження, ставити запитання і отримувати відповіді, реалізовувати інші надані їм процесуальні права та виконувати процесуальніобов`язки, передбачені цим Кодексом
/частина 3/
Якщо особа, яка братиме участь у судовому провадженні дистанційно, знаходиться у приміщенні, розташованому на території, яка перебуває під юрисдикцією суду, або на території міста, в якому розташований суд, судовий розпорядник або секретар судового засідання цього суду зобов`язаний вручити такій особі пам`ятку про її процесуальні права, перевірити її документи, що посвідчують особу, та перебувати поряд з нею до закінчення судового засідання
/частина 4/
Якщо особа, яка братиме участь у судовому провадженні дистанційно, знаходиться у приміщенні, розташованому поза територією юрисдикції суду та поза територією міста, в якому розташований суд, суд своєю ухвалою може доручити суду, на території юрисдикції якого перебуває така особа, здійснити дії, передбачені частиною четвертою цієї статті
/частина 5/
Якщо особа, яка братиме участь у судовому провадженні дистанційно, тримається в установі попереднього ув`язнення або установі виконання покарань, дії, передбачені частиною четвертою цієї статті, здійснюються службовою особою такої установи
/частина 6/.
Хід і результати процесуальних дій, проведених у режимі відеоконференції, фіксуються за допомогою технічних засобів відеозапису
/частина 7/.
3. Відповідно до статті 7 Кримінального Процесуального Кодексу України загальними засадами судочинства є, зокрема:
-верховенство права;
-законність;
-доступ до правосуддя та обов`язковість судових рішень;
-безпосередність дослідження показань, речей і документів;
-розумність строків;
Відповідно до частини 1 статті 8 Кримінального Процесуального Кодексу України принцип Верховенства права полягає ні в чому іншому, як у тому, що людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до статті 9 Кримінального Процесуального Кодексу України під час кримінального провадження суд зобов`язаний неухильно додержуватися вимог Конституції України, цього Кодексу, міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, вимог інших актів законодавства.
При цьому відповідно до частини 6 цієї статті у випадках, коли положення цього Кодексу не регулюють або неоднозначно регулюють питання кримінального провадження, суд застосовує аналогію закону виходячи з загальних засад кримінального провадження.
Відповідно до статті 28 Кримінального Процесуального Кодексу України під час кримінального провадження кожна процесуальна дія або процесуальне рішення повинні бути виконані або прийняті в розумні строки. Розумними вважаються строки, що є об`єктивно необхідними для виконання процесуальних дій та прийняття процесуальних рішень.
4. Відповідно до пункту 45 Положення про про порядок функціонування окремих підсистем Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи:
Підсистема відеоконференцзв`язку забезпечує учасникам справи можливість брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за допомогою свого Електронного кабінету та власних технічних засобів.... /частина 1/
5.Відповідно до статті 321 Кримінального Процесуального Кодексу України
Головуючий у судовому засіданні керує ходом судового засідання, забезпечує додержання послідовності та порядку вчинення процесуальних дій, здійснення учасниками кримінального провадження їхніх процесуальних прав і виконання ними обов`язків, спрямовує судовий розгляд на забезпечення з`ясування всіх обставин кримінального провадження, усуваючи з судового розгляду все, що не має значення для кримінального провадження.
Мотиви, з яких виходив суддя при постановленні ухвали.
Щодо можливості участі секретаря судового засідання у судовому засіданні в режимі відеоконференції.
1. Процитовані приписи норм діючого законодавства, зокрема статей 73, 336 Кримінального Процесуального Кодексу України прямо передбачають можливість участі секретаря судового засідання, який є лише учасником кримінального провадження, у судовому засіданні в режимі відеоконференції.
2. При цьому слід зауважити, що така форма участі секретаря судового засідання повністю забезпечує для нього можливість виконання своїх обов`язків у судовому засіданні.
2.1. Зокрема, наявні можливості щодо використання технічних засобів, а саме можливості підсистема відеоконференцзв`язку ЄСІТС - повною мірою забезпечують секретарю судового засідання можливість чути та бачити хід судового провадження.
2.2. Таке, в свою чергу, надає секретарю судового засідання у разі дистанційної участі у судовому розгляді можливість здійснити перевірку наявності та з`ясувати причини відсутності осіб, які беруть участь у судовому розгляді, доповісти про таке головуючому, вести журнал судового засідання та здійснювати контроль за повним фіксуванням судового засідання технічними засобами.
2.3. Що ж стосується інших функцій секретаря судового засідання, то вони не є пов`язаними із судовим засіданням, через що дистанційна участь у судовому засіданні не здатна вплинути на виконання секретарем судового засідання цих функцій.
Отже, участь секретаря у судовому засіданні дистанційно не суперечить його /її функціям у кримінальному процесі.
Наведене у сукупності доводить, що дистанційна участь секретаря у судовому засіданні є передбаченою законом та не суперечить меті такої участі.
Щодо можливості застосування власних засобів для забезпечення дистанційної участі секретаря у судовому засіданні.
1. Процитовані вище приписи статті 336 Кримінального Кодексу України передбачають, що безпосередньо організація проведення судового засідання в режимі відеоконференції покладається одночасно як на суд, що розглядає відповідне провадження, так і на суд (або орган досудового слідства, або установу попереднього ув`язнення, або установу виконання покарань) за територіальним місцезнаходженням учасника судового процесу, що обрав такий вид участі у засіданні.
Разом із цим, функція суду (або іншого органу) за місцем знаходження учасника судового процесу, є вичерпно визначені у приписах частин 4 - 6 статті 336 Кримінального Процесуального Кодексу України та зводяться лише до встановлення особи учасника судового провадження, який бере участь у цьому провадженні дистанційно, та ознайомлення його з його правами у процесі.
1.1. В той же час, особа секретаря судового засідання в цьому провадженні є встановленою, отже - необхідність у її додатковому встановленні є відсутньою.
1.2. Що ж стосується прав та обов`язків, то вони є відомими секретарю судового засідання за посадою, отже необхідність в їх додатковому роз`ясненні є відсутньою.
Отже, у випадку, якщо секретар бере участь у судовому засіданні дистанційно, необхідність у виконанні функцій, які має виконати орган за місцем його знаходження, об`єктивно є відсутньою.
Таке, в свою чергу, надає можливість проводити відеоконференцію з цим учасником кримінального провадження із застосуванням власних засобів.
2. До того ж, прямі приписи частини 4 статті 336 Кримінального Процесуального Кодексу надають повноваження секретарюсудового засідання відповідного суду під час здійснення відеоконференції з іншими учасниками судового розгляду перебувати поза приміщенням суду та посвідчувати особу інших учасників судового розгляду та роз`яснювати права тим їх права.
Таке доводить, що за логікою законодавця секретар судового засідання може здійснювати свої повноваження у судовому засіданні поза приміщенням суду; при цьому його особа не підлягає спеціальному посвідченню та роз`яснення процесуальних прав особисто він не потребує.
3. До того ж, у пункті 7 Листа Верховного Суду від 03 березня 2022 року Щодо окремих питань здійснення кримінального провадження в умовах воєнного стану наголошується на тому, що: Якщо через об`єктивні обставини учасник кримінального провадження не може брати участь у засіданні в режимі відеоконференцзв`язку за допомогою технічних засобів, визначених КПК України, як виняток, можна допускати участь такого учасника в режимі відеоконференцзв`язку за допомогою інших засобів .
4. Суд також відзначає, що сама по собі участь секретаря у судовому засіданні із застосуванням власних засобів не призводить до порушення прав учасників судового розгляду та є нездатною призвести до такого порушення.
Наведене у сукупності доводить, що задля забезпечення дистанційної участі секретаря у судовому засіданні можливо використання нею власних засобів.
Щодо неможливості покладення обов`язків секретаря судового засідання у цьому кримінальному провадженні на іншу особу.
1. Відповідно до абзацу 2 пункту 4 Рекомендацій щодо роботи судів в умовах воєнного стану, що розповсюджені Радою Суддів України 02 березня 2022 року, у період військового стану у суді має біти визначена мінімальна кількість осіб, які повинні знаходитися у приміщенні суду упродовж робочого дня, чітко розподілити між ними обов`язки.
2. До того ж, абзац 1 цього ж пункту цих же Рекомендацій приписує перевести усіх доступних працівників на дистанційну роботу.
Наведене доводить, що в умовах, які склались, є виправданим не перерозподіл обов`язків працівників, які, будучи доступними, тимчасово не можуть з`явитись у певне приміщення, але забезпечення таким працівникам можливості виконувати свої обов`язки дистанційно.
Щодо необхідності в цьому випадку участі секретаря судового засідання у судовому засіданні в режимі відеоконференції.
1. Розгляд справи за відсутності секретаря судового засідання діючим законодавством не передбачено.
2. З огляду на запровадження та території України військового стану, наразі забезпечити участь особи, до посадовихобов`язків якої,відповідно дорозподілу обов`язківу суді входе виконання функцій секретаря судового засідання під час розгляду цього кримінального провадження, не видається за можливе.
3. Заміна цієї особи, як доведено вище, наразі не є доцільним.
4. Участь секретаря у судовому засіданні в режимі відеоконференції з використанням власних засобів, як доведено вище, відповідає вимогам діючого законодавства.
5. Як зазначено в абзаці 2 пункту 10 Рекомендацій щодо роботи судів в умовах воєнного стану, що розповсюджені Радою Суддів України 02 березня 2022 року: У разі, якщо провадження розглядається колегіально і колегія суддів не може зібратись в одному приміщенні, то допустимий розгляд справ з різних приміщень судів,в томучислі звикористанням власнихтехнічних засобів .
Така рекомендація дозволяє дистанційну участь навіть суддів - учасників колегії не кажу вже про інших учасників кримінального провадження.
З огляду на наведене суд, з урахуванням обстановки на території міста Миколаєва, вважаю за необхідне ухвалити про забезпечення участі секретаря судового засідання у режимі відеоконференції під час трансляції з іншого приміщення із застосуванням власних засобів секретаря.
Керуючись ст. ст. 369 - 372; 376 КПК України суд ,-
У Х В А Л И В:
Забезпечити участь секретаря судового засідання у розгляді цього кримінального провадження у режимі відеоконференції під час трансляції з іншого приміщення із застосуванням її власних засобів та облікового запису Центральний районний суд міста Миколаєва кабінет секретаря".
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя =АЛЄЙНІКОВ В.О.=
Суд | Центральний районний суд м. Миколаєва |
Дата ухвалення рішення | 03.05.2023 |
Оприлюднено | 29.05.2023 |
Номер документу | 111124985 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини у сфері службової діяльності та професійної діяльності, пов'язаної з наданням публічних послуг Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою |
Кримінальне
Центральний районний суд м. Миколаєва
Алєйніков В. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні