Ухвала
від 29.05.2023 по справі 712/194/23
СОСНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ЧЕРКАС

Справа №712/194/23

Провадження №1-кс/712/2410/23

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 травня 2023 року Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:

головуючого судді - ОСОБА_1

при секретарі - ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Черкаси заяву адвоката ОСОБА_3 , яка діє в інтересах ОСОБА_4 про відвід судді ОСОБА_5 у кримінальному провадженні № 712/194/23,

ВСТАНОВИВ:

23.05.2023 в порядку автоматизованого розподілу справ судді ОСОБА_1 надійшла заява адвоката ОСОБА_3 , яка діє в інтересах ОСОБА_4 про відвід судді ОСОБА_5 у кримінальному провадженні № 712/194/23.

Заява обґрунтована тим, що при розгляді вказаних справ суддею ОСОБА_5 розглядалися заяви власника про скасування арешту у справах № 712/187/23 та 712/199/23. При розгляді вказаних справ суддя не тільки не взяла до уваги аргументи сторони власника майна, але і виявила надмірну процесуальну нещирість, яка отримала вираз у позапроцесуальному спілкуванні з прокурором у справі, а також, як з`ясувалось після судових засідань, ухвалювала рішення в даному кримінальному провадженні без повідомлення представника заявника, який заявляв відвід у всіх справах, які суддя розглядала в цьому кримінальному провадженні. За вказаних обставин, у заявника є сумніви в неупередженості слідчого судді при розгляді клопотання про скасування арешту майна у справі №712/194/23.

Прокурор в судове засідання не з`явилася, надала суду клопотання про розгляд заяви про відвід слідчому судді ОСОБА_5 у її відсутність та просила відмовити в її задоволенні.

Заявник - адвокат ОСОБА_3 до судового засідання не з`явилася, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином шляхом надіслання смс - повідомлення на номер телефону НОМЕР_1 , про що свідчить довідка про доставку смс - повідомлення, про причини неявки суду не повідомила, заяв чи клопотання про розгляд справи без її участі або про відкладення розгляду справи не надала.

Вивчивши матеріали заяви про відвід та кримінального провадження, суд приходить до наступного:

Відповідно до ч. 1 ст. 75 КПК України, суддя не може брати участь у кримінальному провадженні:

1) якщо він є заявником, потерпілим, цивільним позивачем, цивільним відповідачем, близьким родичем чи членом сім`ї слідчого, прокурора, підозрюваного, обвинуваченого, заявника, потерпілого, цивільного позивача, цивільного відповідача;

2) якщо він брав участь у цьому провадженні як свідок, експерт, спеціаліст, перекладач, слідчий, прокурор, захисник або представник;

3) якщо він особисто, його близькі родичі чи члени його сім`ї заінтересовані в результатах провадження;

4) за наявності інших обставин, які викликають сумнів у його неупередженості;

5) у випадку порушення встановленого частиною третьою статті 35 цього Кодексу порядку визначення слідчого судді, судді для розгляду справи.

Крім того у складі суду, що здійснює судове провадження, не можуть бути особи, які є родичами між собою. Вказаний перелік підстав для відводу судді є вичерпним.

Частиною п`ятою статті 80 КПК України визначено, що відвід повинен бути вмотивованим.

Поняття «інші обставини, які викликають сумнів у його неупередженості», є оціночними, використання яких залежить від правосвідомості особи, яка їх застосовує та з`ясовує їх сутність, виходячи зі свого внутрішнього переконання.

Пункт 5 постанови Пленуму Верховного Суду України №8 від 13.06.2007 «Про незалежність судової влади» передбачає, що відповідно до закону суддя не може брати участь у розгляді справи і підлягає відводу (самовідводу), якщо він заінтересований у результаті розгляду справи або є інші обставини, які викликають сумнів в об`єктивності та неупередженості судді.

Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, при оцінці безсторонності суду слід розмежовувати суб`єктивний та об`єктивний аспект. Так у справі «Білуха проти України», «Гаусшильдт проти Данії», «Мироненко і Мартиненко проти України» зазначається, що наявність безсторонності, для цілей пункту 1 статті 6 Конвенції, має визначатися за допомогою суб`єктивного та об`єктивного критеріїв. За суб`єктивним критерієм беруться до уваги особисті переконання та поведінка окремого судді, тобто чи виявляв суддя упередженість або безсторонність у цій справі. Відповідно до об`єктивного критерію визначається, серед інших аспектів, чи забезпечував суд та його склад відсутність будь-яких сумнівів у його безсторонності.

Щодо суб`єктивної складової даного поняття, то у справі «Гаусшильдт проти Данії» вказано, що потрібні докази фактичної наявності упередженості судді для відсторонення його від справи. Причому суддя вважається безстороннім, якщо тільки не з`являються докази протилежного. Таким чином, існує презумпція неупередженості судді, а якщо з`являються сумніви щодо цього, то для його відводу в ході об`єктивної перевірки має бути встановлена наявність певної особистої заінтересованості судді, певних його прихильностей, уподобань стосовно однієї зі сторін у справі. У кожній окремій справі слід визначити, чи мають стосунки, що розглядаються, таку природу та ступінь, що свідчать про те, що суд не є безстороннім (рішення у справі «Мироненко і Мартиненко проти України»). Зазначену позицію Європейського суду підтримав і Верховний Суд України у справі №5-15п12 (ухвала Верховного Суду України від 01.03.2012 у справі №5-15п12).

Суд вважає, що не встановлено обставин, які б свідчили про упередженість слідчого судді ОСОБА_5 та її особистої зацікавленності, певних прихильностей, уподобань стосовно однієї зі сторін при розгляді клопотання про скасування арешту майна.

Враховуючи вищевикладене, судом не встановлено обставин, які викликають обґрунтовані сумніви в неупередженості слідчого судді ОСОБА_5 , відтак підстави для відводу слідчого судді від розгляду клопотання про скасування арешту майна відсутні.

Керуючись ст. ст.35, 75, 80-82, ст.369, ст.372 КПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

В задоволенні заяви адвоката ОСОБА_3 , яка діє в інтересах ОСОБА_4 про відвід судді ОСОБА_5 у кримінальному провадженні № 712/194/23 - відмовити.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Вступна та резолютивна частини ухвали складені у нарадчій кімнаті та проголошені в судовому засіданні 29 травня 2023 року.

Повний текст ухвали проголошено 30 травня 2023 року о 11 годині 00 хвилин.

Головуючий:

СудСоснівський районний суд м.Черкас
Дата ухвалення рішення29.05.2023
Оприлюднено31.05.2023
Номер документу111179872
СудочинствоКримінальне
КатегоріяЗаява про відвід судді

Судовий реєстр по справі —712/194/23

Ухвала від 09.06.2023

Кримінальне

Черкаський апеляційний суд

Новіков О. М.

Ухвала від 08.06.2023

Кримінальне

Соснівський районний суд м.Черкас

Романенко В. А.

Ухвала від 08.06.2023

Кримінальне

Соснівський районний суд м.Черкас

Романенко В. А.

Ухвала від 07.06.2023

Кримінальне

Соснівський районний суд м.Черкас

Романенко В. А.

Ухвала від 29.05.2023

Кримінальне

Соснівський районний суд м.Черкас

Бащенко С. М.

Ухвала від 29.05.2023

Кримінальне

Соснівський районний суд м.Черкас

Бащенко С. М.

Ухвала від 22.05.2023

Кримінальне

Соснівський районний суд м.Черкас

Гоменюк О. Ю.

Ухвала від 22.05.2023

Кримінальне

Соснівський районний суд м.Черкас

Гоменюк О. Ю.

Ухвала від 01.05.2023

Кримінальне

Соснівський районний суд м.Черкас

Бащенко С. М.

Ухвала від 25.04.2023

Кримінальне

Соснівський районний суд м.Черкас

Гоменюк О. Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні