Справа № 177/881/22
Провадження № 2/177/55/23
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
26 травня 2023 року
Криворізький районний суд Дніпропетровської області в складі:
головуючого судді Коваль Н.В.
за участі:
секретаря судового засідання: Зборівської І.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кривому Розі цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Лозуватської сільської ради про встановлення фактів, що мають юридичне значення визнання права власності в порядку спадкування,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду із зазначеним позовом, в якому уточнюючи позовні вимоги, просив суд, встановити факт родинних відносин між ним та ОСОБА_2 , померлою ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме що останні є сином та матір`ю; встановити факт належності правовстановлюючих документів ОСОБА_2 , а саме державного акта про право власності на земельну ділянку серії ДП № 076801, державного акта на право приватної власності на землю ІІ-ДП № 103170 та свідоцтва про право приватної власності на житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1 ; встановити факт прийняття ОСОБА_2 спадщини після смерті чоловіка ОСОБА_3 та визнати за позивачем в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 право власності на 6/100 часток житлового будинку АДРЕСА_1 ; на земельну ділянку площею 0,4546 га, цільове призначення для ведення особистого селянського господарства, місце розташування: Дніпропетровська область, Криворізький район, Лозуватська сільська рада; право власності на земельну ділянку площею 5,349 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Чкаловської сільської ради.
В обґрунтування позовних вимог, зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати - ОСОБА_2 , після смерті якої, відкрилася спадщина на належне їй за життя майно.
04.08.2021 позивач звернувся до державного нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, про те, нотаріусом винесена постанова про відмову у вчиненні нотаріальної дії, що обумовлена наступним:
- із поданих/отриманих документів, що підтверджують факт родинних відносин між позивачем та померлою, а саме, що останній є рідним сином померлої вбачаються розбіжності у написанні прізвищ спадкодавця та спадкоємця, що унеможливлює встановити родинний зв`язок;
- в наданому позивачем документі, що посвідчує право власності на спадкову квартиру за померлою виявлена розбіжність в написанні прізвища спадкодавця, а саме: у свідоцтві про право власності, виданому в січні 1993 року, прізвище власника вказано « ОСОБА_4 » (рос.мовою), тоді як з жовтня 1986 року по квітень 1994 рік прізвище померлої було « ОСОБА_5 ».
- у наданих позивачем державних актах на право приватної власності на землю, виявлено розбіжність в написанні прізвища спадкодавця, а саме в державних актах прізвище власника вказано « ОСОБА_6 », а у свідоцтві про смерть, прізвище спадкодавця - « ОСОБА_7 ».
Позивач стверджує що розбіжності в прізвищі спадкодавця виникли через неодноразову зміну останньої свого прізвища.
Таким чином у зв`язку із недопущенням позивачем реалізації свого спадкового права, останній вимушений звернутися до суду.
Сторони в судове засідання не з`явилися, надали заяви про розгляд справи за їх відсутності.
У зв`язку з неявкою в судове засіданні всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до ч. 2ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Суд, вивчивши матеріали цивільної справи, надавши оцінку доказам в їх сукупності, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 (а.с. 32), після смерті якої відкрилася спадщина на належне їй за життя майно.
09.12.2020 позивач звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини (а.с. 76), про те 04.08.2021 отримав від нотаріуса постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії (а.с. 84 зворот), з тих підстав що, з поданих/отриманих документів, що підтверджують факт родинних відносин між позивачем та померлою ОСОБА_2 , а саме, що ОСОБА_1 є рідним сином ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , вбачаються розбіжності у написанні прізвищ спадкодавця та спадкоємця, що унеможливлює встановити родинний зв`язок; через виявлені розбіжності в написанні прізвища спадкодавця, в документах, що підтверджують набуття її права власності на спадкову квартиру та земельні ділянки, і щодо заперечення набуття спадкової квартири у власність подружжя, після чого позивачу запропоновано звернутися до суду.
Як видно з копії свідоцтва про народження ОСОБА_1 серії НОМЕР_2 виданого 06.09.1977 (а.с.19), батьками останнього є ОСОБА_1 та ОСОБА_8 (рос.мовою).
Відповідно до повторно виданої копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 виданого 26.04.1994 (а.с.26) Батьками ОСОБА_1 є ОСОБА_1 та ОСОБА_9 (рос.мовою).
Як видно з матеріалів справи 07.09.1984 ОСОБА_8 , розірвала шлюб з ОСОБА_1 , після чого, після розірвання шлюбу залишила прізвище ОСОБА_1 (а.с.20).
25.10.1986 ОСОБА_8 уклала шлюб з ОСОБА_3 (а.с.21, 115), після чого, після укладення шлюбу останній привласнено прізвище « ОСОБА_5 ».
18.04.1994 ОСОБА_10 , після смерті ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.135), змінила своє прізвище з « ОСОБА_5 » на « ОСОБА_7 » (а.с.25, 114), що також підтверджується прізвищем останньої в копії паспорту (а.с. 30), пенсійному посвідченні (а.с.31), трудовій книжці (а.с.16) та свідоцтві про смерть (а.с.32).
Відповідно до ч. 2 ст. 315 ЦПК України, у судовому порядку можуть встановлюватися факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_8 , яка зазначена матір`ю позивача в свідоцтві про його народження, неодноразово змінювала своє прізвище, останнє з яких є « ОСОБА_7 », у зв`язку із чим, суд приходить до висновку про доведеність в судовому засіданні вимог позивача про встановлення факту родинних відносин між нею та померлою, а саме те, що ОСОБА_2 , дійсно за життя була матір`ю позивача.
Крім того, пунктом 6 ч.1 ст. 315 ЦПК України визначено, що суд розглядає справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім`ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті.
Пунктом 12 Постанови Пленуму ВСУ від 31.03.1995 № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» (із змінами і доповненнями, внесеними постановою Пленуму ВСУ від 25.05.1998 року № 15), при розгляді справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, зазначені в документі, не збігаються з ім`ям, по батькові, прізвищем, місцем і часом народження цієї особи, вказаними у свідоцтві про народження або в паспорті, у тому числі, факту належності правовстановлюючого документа, в якому допущені помилки у прізвищі, імені, по батькові або замість імені чи по батькові зазначені ініціали суд повинен запропонувати заявникові подати докази про те, що правовстановлюючий документ належить йому і що організація, яка видала документ, не має можливості внести до нього відповідні виправлення.
Судом встановлено, за життя ОСОБА_2 на підставі Державного акта на право приватної власності на землю серії ІІ-ДП № 103170 належала земельна ділянка площею 5,349 га, яка розташована на території Чкаловської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області, призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (а.с.28) а на підставі Державного акта на право приватної власності на землю серії ДП № 076801 належала земельна ділянка площею 0,4546 га, яка розташована на території Лозуватської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області, призначена для ведення особистого селянського господарства (а.с.29).
Крім того, на ім`я ОСОБА_4 , останній 26.01.1993, видано свідоцтво на право приватної власності на 6/100 часток житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.24).
При зверненні позивача до нотаріальної контори, останній отримав відмову у вчиненні нотаріальної дії, через виявлені розбіжності в написанні прізвища спадкодавця, в документах, що підтверджують набуття її права власності на спадкову квартиру та земельні ділянки.
Відповідно до ч.1 ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Як зазначив в своїй позовній заяві позивач, розбіжності у правовстановлюючих документах у спадкодавця виникли через неодноразову зміну ОСОБА_2 прізвищ та через невірний переклад її прізвища « ОСОБА_7 » з російської мови та помилково прізвище останньої зазначено, як « ОСОБА_6 ».
Раніше судом встановлено, що ОСОБА_2 , неодноразово змінювала своє прізвище, одне з яких було « ОСОБА_1 ,» на яке останній помилково видане свідоцтво про право власності на 6/100 часток житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 .
Крім того, внаслідок невірного перекладу прізвища « ОСОБА_7 » останній видані Державні акти про право приватної власності на земельні ділянки на прізвище « ОСОБА_6 », що унеможливлює позивачем реалізувати своє спадкове право на зазначене майно.
Оскільки встановленняфакту належностіправовстановлюючих документівспадкодавцю ОСОБА_2 ,неможливо упозасудовому порядку,тому судприходить довисновку пронеобхідність задоволенняпозовних вимогв ційчастині тавстановлення фактуналежності ОСОБА_2 ,померлій ІНФОРМАЦІЯ_1 - державного акта про право власності на земельну ділянку серії ДП № 2076801, державного акта на право приватної власності на землю ІІ-ДП № 103170 та свідоцтва про право приватної власності на 6/100 часток житлового будинку, розташований за адресою: АДРЕСА_1 .
Як видно з матеріалів справи (а.с.24), ОСОБА_2 , набула право власності на 6/100 часток житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 26.01.1993 на підставі рішення Виконкому Лозуватської сільської ради від 23.12.1992, тобто за час перебування в шлюбі з ОСОБА_3 , з яким остання уклала шлюб 25.10.1986 та який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Згідно ст. 22 Кодексу про шлюб та сім`ю України майно, нажите подружжям за час шлюбу, є його спільною сумісною власністю. Кожен з подружжя має рівні права володіння, користування і розпорядження цим майном.
Таким чином, оскільки житловий будинок набутий в період шлюбу, тому вказане нерухоме майно є об`єктом спільної сумісної власності подружжя.
Відповідно до ч. 1 ст. 368 ЦК України спільна власність двох або більше осіб без визначення часток кожного з них у праві власності є спільною сумісною власністю.
Відповідно до ч. 2 ст. 372 ЦК України у разі поділу майна, що є у спільній сумісній власності, вважається, що частки співвласників у праві спільної сумісної власності є рівними, якщо інше не встановлено домовленістю між ними або законом.
Оскільки частки, як співвласників у праві спільної сумісної власності на житловий будинок померлих чоловіка та дружини, не виділені, між ними не було жодних домовленостей з приводу зміни рівності часток у праві спільної сумісної власності, також принцип рівності їх часток, як співвласників у праві спільної сумісної власності не змінений законом чи рішенням суду, тому частки кожного із них, як співвласників житлового будинку є рівними.
Згідно ч. 1 ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
Відповідно до ч. 1 ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно ч. 1 ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Відповідно до листа Шостої криворізької державної нотаріальної контори від 30.03.2023 (а.с.145, 146) після смерті ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 , спадкова справа не заводилась, свідоцтво про право на спадщину не видавалось.
Тобто, дружина померлого ОСОБА_3 ОСОБА_2 , фактично набула право власності на спадкове майно у вигляді рівної частки подружжя у 6/100 частині житлового будинку розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , після смерті чоловіка, про те належним чином у встановленому законом порядку іі не оформила.
Отже, оскільки, спадковий житловий будинок придбаний подружжям ОСОБА_3 та ОСОБА_11 у шлюбі, але право власності на будинок в державних органах реєстрації нерухомого майна зареєстровано лише за ОСОБА_11 , у зв`язку з тим, що будинок є об`єктом права спільної сумісної власності подружжя, частки яких за життя подружжя не виділені, суд вважає за необхідне визнати спільною сумісною власністю подружжя, 6/100 часток житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 та визначити що померлому ОСОБА_3 та померлій ОСОБА_11 , за життя належали рівні частина зазначеного домоволодіння.
Крім того, суд приходить до висновку про встановлення факту прийняття спадщини ОСОБА_2 , рівної частки від 6/100 часток житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , після смерті її чоловіка ОСОБА_3 .
Таким чином, зібраними в судовому засіданні доказами, встановлено, що за життя ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , була власником 6/100 часток житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 ; земельної ділянки площею 0,4546 га, цільове призначення для ведення особистого селянського господарства, місце розташування: Дніпропетровська область, Криворізький район, Лозуватська сільська рада (кадастровий номер 1221884000-02-001-0840); земельної ділянки площею 5,349 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Чкаловської сільської ради.
Про те, у зв`язку із чисельними розбіжностями, у позивача виникли труднощі із оформленням спадщини після смерті матері.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 1220 ЦК Україниспадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.
Згідно ст.1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно дост. 1217 ЦК Україниспадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно дост. 1218 ЦК Українидо складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Як передбачено ч. 2 ст. 1223 ЦК Україниу разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені устаттях 1261-1265цього Кодексу.
Згідно ч. 1 ст. 1225ЦК України,право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Згідно з ч. 2ст. 328 ЦК Україниправо власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Як видно з копії спадкової справи, заведеної після смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 із заявою про прийняття спадщини звернувся її син ОСОБА_1 . Крім нього до нотаріальної контори із заявами про прийняття спадщини ніхто не звертався, свідоцтво про право на спадщину не видавалося, про те через чисельні розбіжності в правовстановлюючих документах на спадкове майно, позивач не в змозі реалізувати своє спадкове право.
Беручи до уваги викладене, суд дійшов до висновку, що позивачем обґрунтовані та доведені позовні вимоги, які нашли своє підтвердження в судовому засіданні, а відтак за позивачем в порядку спадкування за законом після смерті матері слід визнати право власності на 6/100 часток житлового будинку АДРЕСА_2 ; на земельну ділянку площею 0,4546 га, цільове призначення для ведення особистого селянського господарства, місце розташування: Дніпропетровська область, Криворізький район, Лозуватська сільська рада та право власності на земельну ділянку площею 5,349 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Чкаловської сільської ради.
Керуючись ст.ст.12,13,81,247,263,264,265,315ЦПК України,-
У Х В А Л И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Лозуватської сільської ради про встановлення фактів, що мають юридичне значення визнання права власності в порядку спадкування задовольнити.
Встановити факт родинних відносин між ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , померлою ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме що останні є сином та матір`ю.
Встановити факт належності ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , померлій ІНФОРМАЦІЯ_1 - Державного акта на право власності на земельну ділянку серії ДП № 076801 виданого на ім`я ОСОБА_12 , на підставі розпорядження голови Криворізької районної державної адміністрації № 732 від 16.10.2006 на земельну ділянку площею 0.4546 га розташовану на території Лозуватської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області із цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства.
Встановити факт належності ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , померлій ІНФОРМАЦІЯ_1 - Державного акта на право власності на землю серії ІІ - ДП № 103170 виданого на ім`я ОСОБА_12 (пай № 1094), на підставі рішення сесії Чкаловської сільської ради народних депутатів № 13/23 від 13.03.2001 на земельну ділянку площею 5,349 га розташовану на території Чкаловської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області із цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Встановити факт належності ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , померлій ІНФОРМАЦІЯ_1 свідоцтва про право приватної власності на житловий будинок від 26.01.1993, виданого на ім`я ОСОБА_4 , на підставі рішення Виконкому Лозуватської сільської ради народних депутатів від 23.12.1992 на 6/100 часток житлового будинку належними до нього будівлями та спорудами, який розташований в АДРЕСА_1 .
Визнати спільною сумісною власністю подружжя, 6/100 часток житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 та визначити що померлому ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 та померлій ОСОБА_2 , за життя належали рівні частина зазначеного домоволодіння.
Встановити факт прийняття спадщини ОСОБА_2 , померлою ІНФОРМАЦІЯ_1 , рівної частки від 6/100 часток житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , після смерті її чоловіка ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_4 , право власності на земельну ділянку площею 0.4546 га розташовану на території Лозуватської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області із цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства (кадастровий номер 1221884000-02-001-0840), в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка належала останній на підставі Державного акта на право власності на земельну ділянку серії ДП № 076801.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_4 , право власності на земельну ділянку площею 5,349 га розташовану на території Чкаловської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області із цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка належала останній на підставі Державного акта на право власності на землю серії ІІ-ДП № 103170.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_4 , право власності на 6/100 часток житлового будинку з належними до нього будівлями та спорудами, який розташований АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , який належав останній на підставі свідоцтва про право приватної власності на житловий будинок від 26.01.1993.
Рішення судунабирає законноїсили післязакінчення строкуподання апеляційноїскарги всімаучасниками справи,якщо апеляційнускаргу небуло подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів.
Рішення може бути оскаржено до Дніпровського апеляційного суду відповідно до п. 15.5 розділу ХІІІ «Перехідні положення» ЦПК України через Криворізький районний суд Дніпропетровської області.
Суддя:
Суд | Криворізький районний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 26.05.2023 |
Оприлюднено | 01.06.2023 |
Номер документу | 111211566 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Криворізький районний суд Дніпропетровської області
Коваль Н. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні