Постанова
від 31.05.2023 по справі 133/107/22
ВІННИЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Справа № 133/107/22

Провадження № 22-ц/801/1183/2023

Категорія: 80

Головуючий у суді 1-ї інстанції Кучерук І. М.

Доповідач:Матківська М. В.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 травня 2023 рокуСправа № 133/107/22м. Вінниця

Вінницький апеляційний суд в складі:

Головуючого: Матківської М. В.

Суддів: Войтка Ю. Б., Міхасішина І. В.

Секретар: Ковальчук О. А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1

на ухвалу Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 11 квітня 2023 року у цивільній справі за заявою ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання судового рішення у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Козятинського центру дитячої та юнацької творчості про визнання незаконним та скасування наказу про відсторонення від роботи і зобов`язання нарахувати та виплатити середню заробітну плату за час вимушеного прогулу,

Ухвалу постановила суддя Кучерук І. М.

Ухвалу постановлено о 10:09 год у м. Козятин Вінницької області

Дата складання повного судового рішення 17 квітня 2023 року,

Встановив:

У січні 2023 року ОСОБА_1 звернулася в суд із заявою про зміну порядку та способу виконання судового рішення, мотивуючи свої вимоги тим, що постановою Вінницького апеляційного суду від 28 червня 2022 року за наслідком перегляду рішення Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 22 квітня 2022 року задоволено позов ОСОБА_1 і вирішено стягнути із Козятинського центру дитячої та юнацької творчості середній заробіток за час вимушеного прогулу в розмірі 12120,42 грн.

З метою примусового виконання судового рішення стягувачем було пред`явлено виконавчий лист Козятинського міськрайонного суду № 133/107/22 від 11 липня 2022 року до Козятинського відділу державної виконавчої служби у Хмільницькому районі Вінницької області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.

Постановою державного виконавця Козятинського відділу державної виконавчої служби у Хмільницькому району Вінницької області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 31 жовтня 2022 року у виконавчому провадженні № 69977200 виконавчий лист повернутий без виконання на підставі п. 2 ч. 1 ст. 37 Закону України «Про виконавче провадження», зокрема з підстав відсутності відкритих рахунків у банківських установах та іншого майна, на яке можливо звернути стягнення.

Відповідно до листа Управління державної казначейської служби України у Козятинському районі та м. Козятин від 12 липня 2022 року № 02-38-08 станом на 12 липня 2022 року у відповідному управлінні Козятинський центр дитячої та юнацької творчості не обслуговується.

Згідно із Статутом Козятинського центру дитячої та юнацької творчості, фінансування Козятинського центру дитячої та юнацької творчості (заклад позашкільної освіти) здійснюється за рахунок бюджету Козятинської міської ради. Матеріально-технічна база Козятинського центру дитячої та юнацької творчості, що включає приміщення, споруди, обладнання, засоби зв`язку, земельні ділянки, рухоме і нерухоме майно перебуває у його користуванні.

Відділ освіти Козятинської міської ради забезпечує фінансування витрат Козятинського центру дитячої та юнацької творчості, оскільки відповідно до розпорядження № 9 від 03 квітня 2002 року Управління освіти Козятинської міської ради «Про передачу матеріальних цінностей і розрахунків ЦПВР централізованій бухгалтерії управління освіти» відбулася передача розрахункових рахунків у банку від Центру позашкільної освіти виховної роботи з дітьми та підлітками (в подальшому змінено назву на поточну відповідно до рішення виконавчого комітету Козятинської міської ради Вінницької області № 299 від 24 квітня 2003 року) до централізованої бухгалтерії Управління освіти Козятинської міської ради.

Відповідно до додатку № 3 рішення 20 сесії 8 скликання Козятинської міської ради № 687-VІІІ від 24 грудня 2021 року «Про бюджет Козятинскьої міської територіальної громади на 2022 рік», головним розпорядником/виконавцем бюджетних коштів Козятинської міської ради за програмою «Надання позашкільної освіти закладам позашкільної освіти, заходи із позашкільної роботи з дітьми», є Управління освіти та спорту Козятинської міської ради.

Таким чином Управління освіти Козятинської міської ради є головним розпорядником коштів місцевого бюджету/відповідальним виконавцем відповідно до п. 6.1 розділу VІ Статуту Козятинського центру дитячої та юнацької творчості.

За таких обставин неможливо виконати судове рішення. Тому позивач просила змінити спосіб і порядок виконання постанови Вінницького апеляційного суду від 28 червня 2022 року по справі № 133/107/22 в частині стягнення з Козятинського центру дитячої та юнацької творчості середнього заробітку за час вимушеного прогулу в розмірі 12120,42 грн. на користь ОСОБА_1 шляхом стягнення середнього заробітку за час висушеного прогулу в розмірі 12120,42 грн. з Управління освіти та спорту Козятинської міської ради.

Ухвалою Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 11 квітня 2023 року у задоволенні заяви ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання постанови Вінницького апеляційного суду від 28 червня 2022 року у справі № 133/107/22, відмовлено.

В апеляційній скарзі заявник ОСОБА_1 просить скасувати ухвалу суду і задовольнити її заяву про зміну способу та порядку виконання постанови Вінницького апеляційного суду від 28 червня 2022 року в частині стягнення з Козятинського центру дитячої та юнацької творчості середнього заробітку за час вимушеного прогулу в розмірі 12120,42 грн. на її користь шляхом стягнення з Управління освіти та спорту Козятинської міської ради.

Зазначила, що ухвала суду, на її думку, винесена з порушенням норм процесуального права, без повного та всебічного вивчення усіх обставин справи.

Доводи апеляційної скарги полягають у тому, що висновки суду першої інстанції суперечать фактичним обставинам справи. Так, у Статуті Козятинського центру дитячої та юнацької творчості зазначено, що заклад є юридичною особою, заснований на комунальній формі власності, засновником якого є Козятинська міська рада.

Головним розпорядником бюджетних коштів Козятинської міської ради за програмою «Надання позашкільної освіти закладам позашкільної освіти» є Управління освіти та спорту Козятинської міської ради.

Централізована бухгалтерія Управління освіти та спорту Козятинської міської ради утримує на обслуговуванні Козятинський центр позакласної та позашкільної роботи з дітьми та підлітками, який змінив свою назву на Козятинський центр дитячої та юнацької творчості.

Таким обставинам суд першої інстанції не надав оцінки.

Також суд першої інстанції безпідставно послався на позицію Великої Палати Верховного Суду, викладену у постанові від 31 жовтня 2018 року у справі № 905/2087/17, оскільки правовідносини, описані у цій постанові є іншими ніж у даній справі.

Поза увагою суду першої інстанції залишилося те, що бухгалтерське обслуговування Козятинського центру дитячої та юнацької творчості здійснюється через рахунки Управління освіти та спорту Козятинської міської ради, оскільки Козятинський центр дитячої та юнацької творчості власних рахунків не має. Таким чином, оскільки витрати на утримання Козятинського центру дитячої та юнацької творчості здійснює Управління освіти та спорту Козятинської міської ради, то для виконання судового рішення про стягнення коштів із Козятинського центру дитячої та юнацької творчості необхідно змінити порядок виконання рішення суду шляхом безспірного списання коштів з відповідного рахунку Управління освіти та спорту Козятинської міської ради.

Боржник Козятинський центр дитячої та юнацької творчості відзив на апеляційну скаргу не надіслав.

Учасники справи у судове засідання не з`явилися.

Стягувач ОСОБА_1 і її представник адвокат Виростко А. В. просили розглянути справу без їх участі, вказавши, що апеляційну скаргу підтримують в повному обсязі.

Представник боржника Козятинського центру дитячої та юнацької творчості директор Обущак Т. В. надіслала лист, у якому просила розглянути справу без її участі, просила в задоволенні апеляційної скарги відмовити.

Суд апеляційної інстанції, перевіривши законність і обґрунтованість ухвали суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали цивільної справи, прийшов до висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення.

По справі встановлено, що постановою Вінницького апеляційного суду від 28 червня 2022 року у справі № 133/107/22 задоволено апеляційну скаргу ОСОБА_1 . Рішення Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 22 квітня 2022 року скасовано і ухвалено нове судове рішення, яким задоволено позов ОСОБА_1 до Козятинського центру дитячої та юнацької творчості про визнання незаконним та скасування наказу про відсторонення від роботи і зобов`язання нарахувати та виплатити середньої заробітної плати за час вимушеного прогулу.

Визнано незаконним та скасовано наказ директора Козятинського центру дитячої та юнацької творчості № 84 від 05 листопада 2021 року про відсторонення від роботи ОСОБА_1 з 08 листопада 2021 року на час відсутності щеплення проти COVID-19 без збереження заробітної плати.

Стягнуто із Козятинського центру дитячої та юнацької творчості на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу в розмірі 12120,42 грн. (без урахування утримання податків і інших обов`язкових платежів) (а. с. 112-116).

Управління Державної казначейської служби України у Козятинському районі та м. Козятині Вінницької області 12 липня 2022 року листом № 02-38-08/583 повернуло без виконання виконавчий лист Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 11 липня 2022 року по справі № 133/107/22 про стягнення з Козятинського центру дитячої та юнацької творчості на користь ОСОБА_1 середнього заробітку за час вимушеного прогулу в розмірі 12120,42 грн. (без врахування утримання податків і інших обов`язкових платежів). Станом на 12 липня 2022 року в управлінні не обслуговується такий розпорядник бюджетних коштів як Козятинський центр дитячої та юнацької творчості (а. с. 127).

Згідно інформації, наданої Управлінням освіти та спорту Козятинської міської ради Вінницької області, що міститься у листі № 01-15/5 від 02 січня 2022 року, на підставі розпорядження № 9 від 03 квітня 2002 року «Про передачу матеріальних цінностей і розрахунків ЦПВР централізованій бухгалтерії управління освіти» централізована бухгалтерія управління освіти отримала на обслуговування Центр позашкільної виховної роботи. Рішенням сесії № 299 від 24 квітня 2003 року «Про зміну назви Центру позашкільної виховної роботи з дітьми та підлітками на Центр дитячої та юнацької творчості» ЦПВР змінив назву на ЦЕНТР дитячої та юнацької творчості. На підставі рішення 24 сесії 23 скликання Козятинської міської ради № 40/02-МР «Про прийняття частини приміщення Центру позашкільної виховної роботи з дітьми та підлітками із спільної власності територіальних громад Козятинського району до комунальної власності міста Козятина» перший поверх та цокольний поверх приміщення Центру позашкільної виховної роботи з дітьми та підлітками (місцезнаходження: АДРЕСА_1 ) переданий до комунальної власності міста Козятина (а. с. 128, 129, 130, 131).

У Статуті Козятинського центру дитячої та юнацької творчості, затвердженого рішенням 16 сесії 6 скликання Козятинської міської ради 23 березня 2012 року, зазначено, що Центр дитячої та юнацької творчості заснований на комунальній формі власності і є юридичної особою; засновником Центру дитячої та юнацької творчості є Козятинська міська рада (пункти 2.1, 2.2., 2.3) (а. с. 132-148).

31 жовтня 2022 року старшим державним виконавцем Козятинського відділу державної виконавчої служби у Хмільницькому районі Вінницької області Полончук Т. О. винесено постанову про повернення стягувачу виконавчого документа виконавчого листа № 133/107/22, виданого 11 липня 2022 року Козятинським міськрайонним судом про стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу в розмірі 12120,42 грн. із Козятинського центру дитячої та юнацької творчості на користь ОСОБА_1 , оскільки при перевірці майнового стану боржника та відповідей на запити, майно, на яке можливо звернути стягнення у боржника відсутнє, рахунки відкриті у банківських установах у боржника відсутні (а. с. 153).

Постановивши ухвалу про відмову в задоволенні заяви ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання судового рішення, суд першої інстанції виходив з того, що суд не може змінювати судове рішення по суті, оскільки цим судовим рішенням ухвалено стягнути суму середнього заробітку за час вимушеного прогулу в розмірі 12120,42 грн. саме із юридичної особи Козятинського центру дитячої та юнацької творчості, а не з іншої юридичної особи Управління освіти та спорту Козятинської міської ради.

Із таким висновком суду першої інстанції можна погодитися.

Відповідно до ст. 18 ЦПК України судові рішення, що набрали законної сили, обов`язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.

Згідно з прецедентною практикою Європейського суду з прав людини право на виконання судового рішення є складовою права на доступ до суду, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, для цілей якої виконання рішення, ухваленого судом, має розцінюватися, як невід`ємна частина судового розгляду.

Частинами 1, 3 статті 435 ЦПК України передбачено, що за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення або розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Такі ж положення закріплені у ч. 3 ст. 33 Закону України «Про виконавче провадження», згідно якої за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.

Поняття «спосіб і порядок» виконання судового рішення мають спеціальне значення. Вони означать визначену рішенням суду послідовність і зміст вчинення виконавчих дій виконавцем рішення.

Зміна способу або порядку виконання може відбуватися у заміні одного заходу примусового виконання судового рішення іншим.

Отже, зміна способу та порядку виконання рішення суду це визначена законом послідовність і зміст вчинення виконавчих дій державним виконавцем. При вирішенні питання про зміну способу виконання рішення суду суд має з`ясувати обставини, що свідчать про абсолютну неможливість виконання рішення суду. При цьому у будь-якому випадку при зміні способу і порядку виконання рішення суду суд не може змінювати останнє по суті.

Спосіб виконання судового рішення це спосіб реалізації та здійснення способу захисту, що встановлений статтею 16 ЦК України. Під зміною способу виконання рішення суду слід розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у спосіб, раніше встановлений.

Проте у жодному випадку під зміною способу і порядку виконання судового рішення не розуміється заміна боржника у виконавчому провадженні, що регулюється зовсім іншими нормами права, відповідно до яких визначені зовсім інші правові підстави такої заміни.

По справі встановлено, що позивач ОСОБА_1 подавши до суду позов, згідно вимог статті 175 ЦПК України, відповідачем визначила саме Козятинський центр дитячої та юнацької творчості. У судовому засіданні підтримала такі заявлені позовні вимоги, зокрема, про стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, саме до цього відповідача Козятинського центру дитячої та юнацької творчості. І ці позовні вимоги, заявлені та підтримані позивачем саме до цього відповідача Козятинського центру дитячої та юнацької творчості, задоволені судом апеляційної інстанції, про що 28 червня 2022 року ухвалено постанову, яка набрала законної сили та підлягає до виконання, у тому числі і до примусового виконання.

Зміна способу та порядку виконання рішення суду в такий спосіб, про який просить позивач стягувач ОСОБА_1 , призведе до зміни судового рішення по суті, зважаючи на те, що цим судовим рішенням стягнуто кошти на користь ОСОБА_2 із Козятинського центру дитячої та юнацької творчості, який є відповідачем по даній справі, є окремою юридичною особою, діяльність якої не припинена.

З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що заявлений стягувачем порядок виконання судового рішення фактично призведе до зміни постанови Вінницького апеляційного суду від 28 червня 2022 року по суті, шляхом заміни відповідача боржника Козятинського центру дитячої та юнацької творчості за судовим рішенням на іншу юридичну особу Управління освіти та спорту Козятинської міської ради, та до якої позивачем не заявлялося будь-яких вимог і відповідно ці вимоги судом не розглядалися, не задовольнялися судовим рішення, тому відсутні правові підстави для примусового виконання судового рішення цією не залученою до участі у справі юридичною особою.

Разом з тим, позивач не позбавлена права на звернення до суду з іншим позовом про стягнення коштів, із визначеного нею відповідного відповідача.

Відповідно дост. 375 ЦПК Українисуд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі викладеного і керуючись ст. 367, 374, 375, 381-384 ЦПК України, суд

Постановив:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Ухвалу Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 11 квітня 2023 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття.

На постанову може бути подана касаційна скарга до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий:М. В. Матківська Судді:Ю. Б. Войтко І. В. Міхасішин

СудВінницький апеляційний суд
Дата ухвалення рішення31.05.2023
Оприлюднено01.06.2023
Номер документу111221089
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із трудових правовідносин, з них про виплату заробітної плати

Судовий реєстр по справі —133/107/22

Постанова від 31.05.2023

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Матківська М. В.

Ухвала від 16.05.2023

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Матківська М. В.

Ухвала від 04.05.2023

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Матківська М. В.

Ухвала від 11.04.2023

Цивільне

Козятинський міськрайонний суд Вінницької області

Кучерук І. М.

Ухвала від 11.04.2023

Цивільне

Козятинський міськрайонний суд Вінницької області

Кучерук І. М.

Ухвала від 24.01.2023

Цивільне

Козятинський міськрайонний суд Вінницької області

Кучерук І. М.

Постанова від 27.06.2022

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Стадник І. М.

Постанова від 27.06.2022

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Стадник І. М.

Ухвала від 21.06.2022

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Стадник І. М.

Ухвала від 14.06.2022

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Стадник І. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні