Справа № 163/5/22
Провадження № 2/163/12/23
ЛЮБОМЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 травня 2023 року Любомльський районний суд Волинської області
в складі головуючого суддя Шеремети С.А.,
з участю секретаря судового засідання Голядинець О.В.,
розглянувши в судовому засіданні в приміщенні суду в місті Любомль Волинської області в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Ковельської районної державної адміністрації, Любомльської міської ради, сільськогосподарського приватного підприємства «Куснище», ОСОБА_2 про визнання права на включення до списку осіб, що мають право на земельну частку (пай), та визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом,
в с т а н о в и в :
Стислий виклад позиції позивача
У позовній заяві позивач просить ухвалити рішення про задоволення двох позовних вимог, а саме:
-визначення юридичного факту про право ОСОБА_3 на включення до списку осіб, що мають право на земельну частку (пай) та включити ОСОБА_3 до списку членів КСП «Куснищанський» Любомльського району Волинської області, які мають право на земельну частку (пай),
-визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом право на земельну частку (пай) члена КСП «Куснищанський» Любомльського району Волинської області, в розмірі 3,43 умовних кадастрових гектарах, без визначення меж частки в натурі (на місцевості) з наданням земельної ділянки з земель запасу або резерву.
Позов мотивує тим, що ОСОБА_3 працювала в колективному господарстві«XXI з`їзду КПРС», який був перейменований в колективне господарство «Шлях Леніна». В результаті розподілу колективного господарства «Шлях Леніна» згідно протоколу загальних зборів N°2 від 22.12.1994р. було утворено КСП «Куснищанський» членом якого також була ОСОБА_3 .
В процесі реорганізації КСП «Куснищанський» згідно протоколу зборів №245 від 30.06.1999р. було реорганізовано в сільськогосподарське приватне підприємство «Куснище». Після смерті ОСОБА_3 її донька - ОСОБА_1 прийняла спадщину в порядку ст. 549 ЦК Української РСР
ОСОБА_3 була пропущена в списку громадян - членів колективного сільськогосподарського підприємства «Куснищанський» які мають право на земельну частку (пай) у зв`язку із зміною її місця проживання у зв`язку з цим не отримала сертифіката на земельну частку (пай).
Стислий виклад заперечень відповідачів.
Представник відповідача СПП «Куснища» адвокат Климович Т.Д. подала відзив у якому вказала, що позовні вимоги вважають безпідставними, оскільки позивачем не було надано будь яких доказів на підтвердження того, що спадкодавець була жива на момент видачі вказаного державного акту та була членом КСП і мала право на включення до писків членів, що мають право на земельну частку (пай).
Від Ковельськоїрайонної державноїадміністраціїнадійшов лист, про те, що не заперечують проти вирішення справи на користь заявника за умови достатніх правових підстав, розгляд справи просили проводити за відсутності представника адміністрації.
Від Любомльської міської ради надійшла заява про те, що просять розгляд справи проводити за відсутності представника ради, при розгляді заявленого позову міська рада покладається на розсуд суду.
Від ОСОБА_2 надійшла заява про визнання позову, вказав, що на спадщину після смерті ОСОБА_3 не претендує.
Рух справи в суді, вирішення заяв та клопотань..
Позовна заява надійшла до суду 05 січня 2022 року.
Ухвалою від 06 січня 2022 року позовну заяву залишено без руху та надано позивачу 10-денний строк на усунення недоліків.
Ухвалою від 25 квітня 2022 року відкрито провадження у справі. Визначено розглядати справу в порядку загального позовного провадження.
Ухвалою від 14 червня 2023 року підготовче провадження закрито та призначено розгляд позову по суті.
Ухвалою від 02 травня 2023 року залучено співвідповідача ОСОБА_2 .
У судове засідання учасники не з`явилися.
У зв`язку з неякою в судове засідання всіх учасників справи та відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.
ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у селі Переспа Рожищенського району Волинської області, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 .
ОСОБА_1 є донькою ОСОБА_3 , що підтверджується копіями свідоцтва про народження № НОМЕР_2 від 13.02.1964 та копією свідоцтва про одруження серії НОМЕР_3 .
ОСОБА_3 до дня смерті проживала одна по АДРЕСА_1 , що підтверджується довідкою Рожищенської міської ради Луцького району № 400 від 21.03.2023.
Згідно інформаційної довідки зі Спадкового реєстру №72284008 від 27.04.2023 після смерті ОСОБА_3 у спадковому реєстрі інформація відсутня.
Факт прийняття спадщини ОСОБА_1 стверджується володінням у останньої документів, які належали ОСОБА_3 а також свідоцтва про смерть останньої серії НОМЕР_1 від 23.09.2002.
Згідно довідки №14 від 01.04.2021 Видана про те, що колгосп «ХХІ з`їзду КПРС» перейменований на «Шлях Леніна». В результаті розподілу колгоспу «Шлях Леніна» утворено КСП «Куснищанський». В процесі реорганізації КСП «Куснишанський» реорганізовано в сільськогосподарське приватне підприємство «Куснище».
Згідно довідки Сільськогосподарського приватного підприємства «Куснище» №15 від 01 квітня 2021 року ОСОБА_3 була пропущена в списку громадян членів колективного сільськогосподарського підприємства «Куснищанський» Любомльського району Волинської області, які мають право на земельну частку (пай) у зв`язку зі зміною її місця проживання.
Згідно копії державного акту на право колективної власності на землю серії ВЛ 13 від 25 травня 1995 року колективному сільськогосподарському підприємству «Куснищанське» передано у власність 18610 га.
Згідно списку громадян членів колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу або товариства ОСОБА_3 дійсно не внесена в списки, які мають право на земельну частку (пай).
Докази, відхилені судом, та мотиви їх відхилення.
Немає.
Застосовані норми права, мотиви та висновки суду.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 була пропущена в списку громадян членів колективного сільськогосподарського підприємства «Куснищанський» Любомльського району Волинської області, які мають право на земельну частку (пай) у зв`язку зі зміною її місця проживання.
Відповідно до Указу Президента №720 від 08.08.1995 року «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали у ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, відповідно до списку, що додається до державного акту на право колективної власності на землю. Паювання земель радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств здійснюється після перетворення їх на колективні сільськогосподарські підприємства. Паювання земель передбачає визначення розміру земельної частки (паю) у колективній власності на землю кожного члена колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства без виділення земельних ділянок в натурі (на місцевості) при паюванні вартість і розміри в умовних кадастрових гектарах земельних часток (паїв) всіх членів підприємства кооперативу, товариства є рівними.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» від 05.06.2003 року право на земельну частку (пай) мають, зокрема, колишні члени колективних сільськогосподарських підприємств, сільськогосподарських кооперативів, сільськогосподарських акціонерних товариств, у тому числі створених на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств, а також пенсіонери з їх числа, які отримали сертифікати на право на земельну частку (пай) у встановленому законодавством порядку, громадяни та юридичні особи, які відповідно до законодавства України набули право на земельну частку (пай).
Відповідно до ст.2 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» від 05.06.2003 року основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією. Документами, що посвідчують право на земельну частку (пай), також є: свідоцтво про право на спадщину; посвідчені у встановленому законом порядку договори купівлі-продажу, дарування, міни, до яких додається сертифікат на право на земельну частку (пай); рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).
Відповідно до положень п. 24 постанови Пленуму Верховного суду України «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ» №7 від 16 квітня 2004р. сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення земельної ділянки в натурі (на місцевості) та видачі державного акта про право власності на землю (пункт 17 розділу Х «Перехідні положення» ЗК).
Член колективного сільськогосподарського підприємства (далі - КСП), включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай). Невнесення до зазначеного вище списку особи, яка була членом КСП на час передачі у колективну власність землі, не може позбавити її права на земельну частку.
При неможливості надати такій особі земельну частку (пай) з колективної власності через відсутність необхідної для цього землі остання відповідно до пункту 7 Указу Президента України від 8 серпня 1995 р. № 720/95 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» має бути надана із земель запасу, створеного місцевою радою під час передачі землі у колективну власність.
Позови громадян, пов`язані з паюванням земель (зокрема, про визнання права на земельну частку (пай), її розмір, незаконність відмови у видачі сертифіката, виділення паю в натурі), можуть бути предметом розгляду судів. Відповідачами в таких справах є КСП, сільськогосподарські кооперативи, районна державна адміністрація, яка затверджувала розмір паю, вирішувала питання про видачу сертифіката, а також виконавчий орган чи орган місцевого самоврядування, що має вирішувати питання про виділення земельної частки (паю) в натурі, тощо.
Отже, необхідною умовою для отримання земельної частки (паю) є членство в колективному підприємстві.
Державний акта на право колективної власності на землю був виданий 25 травня 1995 року, ОСОБА_3 , була пропущена в списку громадян членів колективного сільськогосподарського підприємства «Куснищанський» і померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , тобто остання мала право на земельну частку (пай) в розмірі земельної частки (паю) члена сільськогосподарського підприємства.
ОСОБА_1 прийняласпадщину післясмерті матері ОСОБА_3 ,проте позбавлена можливості отримати правовстановлюючий документ на земельну частку (пай) в адміністративному порядку, тобто підтвердити та реалізувати отримане нею право, а тому її право на пай в порядку спадкування підлягає визнанню судом.
Керуючись ст.ст. 259, 264, 265 ЦПК України, суд
у х в а л и в :
Позов задовольнити.
Визнати, що померла ОСОБА_3 мала право на земельну частку пай із земель колективної власності КСП «Куснищанський» в розмірі земельної частки (паю) члена сільськогосподарського підприємства.
Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 право на земельну частку (пай) в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості) в розмірі земельної частки (паю) члена сільськогосподарського підприємства КСП «Куснищанський».
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
На рішення протягом 30 днів з дня його проголошення може бути подано апеляційну скаргу до Волинського апеляційного суду.
Ім`я позивача ОСОБА_1 ; місце проживання: АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_4 .
Найменування відповідача Ковельська районна державна адміністрація, місцезнаходження: вулиця Незалежності, 73, місто Ковель, Ковельського району Волинської області, 45008, код ЄДРПОУ 04051402.
Найменування відповідача Любомльська міська рада Волинської області; місцезнаходження: вулиця Незалежності 23, місто Любомль Ковельського району Волинської області, 44301, код ЄДРПОУ 04051336.
Найменування відповідача Сільськогосподарське приватне підприємство «Куснище» місцезнаходження: вулиця Матеюка, 62, село Куснище Ковельського районуВолинської області, 44326, код ЄДРПОУ 03737899.
Ім`я відповідача ОСОБА_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 .
Головуючий : суддя С.А. Шеремета
Суд | Любомльський районний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 02.05.2023 |
Оприлюднено | 02.06.2023 |
Номер документу | 111221479 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Любомльський районний суд Волинської області
Шеремета С. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні