1 УХВАЛА ІМЕНЕМ УКРАЇНИСправа № 335/1385/20 1-кс/335/1371/2023
29 травня 2023 року слідчий суддя Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , слідчого ОСОБА_4 , підозрюваної ОСОБА_5 , захисника ОСОБА_6 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_4 , погоджене прокурором відділу Запорізької обласної прокуратури ОСОБА_3 , про застосування запобіжного заходу у виді особистого зобов`язання відносно
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м.Київ, громадянки України, яка має вищу освіту, займає посаду генерального директора ТОВ «Біосенс», одруженої, яка має на утриманні неповнолітню дитину ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрованої та мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимої,
підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, -
ВСТАНОВИВ:
Старший слідчий СУ ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_4 , за погодження з прокурором відділу Запорізької обласної прокуратури ОСОБА_3 , звернувся до слідчого судді з клопотанням, в рамках кримінального провадження №22019080000000060 від 21.08.2019 року, про застосування запобіжного заходу у виді особистого зобов`язання відносно ОСОБА_5 підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.
Слідчий в обґрунтування клопотання зазначив, що під час досудового розслідування у кримінальному провадженні встановлено, що підпунктом 2 пункту 1 Постанови Кабінету міністрів України «Про заходи щодо стабілізації цін на лікарські засоби і медичні вироби» від 17.10.2008 №955 (в редакції від 01.07.2018) визначено установити на лікарські засоби (крім наркотичних, психотропних лікарських засобів, прекурсорів та медичних газів), оптово-відпускні ціни на які внесені до реєстру оптово-відпускних цін на лікарські засоби, і медичні вироби, які придбаваються повністю або частково за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, граничні постачальницько-збутові надбавки не вище ніж 10 відсотків, що нараховуються для лікарських засобів до задекларованої зміни оптово-відпускної ціни з урахуванням податків та зборів і для медичних виробів до оптово-відпускної ціни з урахуванням податків та зборів, а граничні торговельні (роздрібні) надбавки не вище ніж 10 відсотків, що нараховуються до закупівельної ціни з урахуванням податків. При цьому фактичний розмір оптово-відпускної ціни на кожну лікарську форму, дозування, споживчу упаковку лікарського засобу не повинен перевищувати розміру внесеної до зазначеного реєстру оптово-відпускної ціни у гривні.
Згідно п.п. 9 п. 1 Технічного регламенту щодо медичних виробів, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 02.10.2013 №753 (далі за текстом Технічний регламент № 753), медичний виріб - будь-який інструмент, апарат, прилад, пристрій, програмне забезпечення, матеріал або інший виріб, що застосовуються як окремо, так і в поєднанні між собою (включаючи програмне забезпечення, передбачене виробником для застосування спеціально для діагностичних та/або терапевтичних цілей та необхідне для належного функціонування медичного виробу), призначені виробником для застосування з метою забезпечення діагностики, профілактики, моніторингу, лікування або полегшення перебігу хвороби пацієнта в разі захворювання, діагностики, моніторингу, лікування, полегшення стану пацієнта в разі травми чи інвалідності або їх компенсації, дослідження, заміни, видозмінювання або підтримування анатомії чи фізіологічного процесу, контролю процесу запліднення та основна передбачувана дія яких в організмі або на організм людини не досягається за допомогою фармакологічних, імунологічних або метаболічних засобів, але функціонуванню яких такі засоби можуть сприяти.
Відповідно до п. 2 Порядку формування цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення, щодо яких запроваджено державне регулювання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2009 № 333 (далі - Порядок № 333) гранична постачальницько-збутова надбавка є максимально допустимим її розміром, який може враховуватися суб`єктом господарювання, що здійснює оптову торгівлю, при визначенні ціни товару.
Відповідно до п. 4 Порядку № 333 оптово-відпускна ціна є ціною одиниці імпортованого товару або ціною одиниці товару, що встановлюється в договорі, укладеному між вітчизняним товаровиробником та суб`єктом господарювання, що здійснює оптову торгівлю товаром.
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році» від 07.12.2017 № 2245-УІІІ (далі - Закон № 2245) викладено в новій редакції абзац 2 пп. «В» п. 93.1 от. 193 розділу V Податкового кодексу України (далі - ПКУ), а саме, починаючи з 01.01.2018, ставку податку в розмірі 7% встановлено на операції з постачання на митній території України та ввезення на митну територію України лікарських засобів, дозволених для виробництва і застосування в Україні та внесених до Державного реєстру лікарських засобів, а також медичних виробів, які внесені до Державного реєстру медичної техніки та виробів медичного призначення або відповідають вимогам відповідних технічних регламентів, що підтверджується документом про відповідність, та дозволені для надання на ринку та/або введення в експлуатацію і застосування в Україні.
Введення в експлуатацію медичного виробу - це готовність медичного виробу до першого застосування за призначенням кінцевим користувачем та/або споживачем (пп. 1 п. 2 Технічного регламенту № 753).
Введення в обіг медичного виробу - це перша поява медичного виробу, крім медичних виробів, призначених для клінічних досліджень або оцінки характеристик, на ринку України з метою розповсюдження, та/або застосування за призначенням незалежно від того, чи є цей медичний виріб - новим, чи повністю відновленим (пп. 2 п. 2 Технічного регламенту № 753).
При здійсненні операцій з постачання товарів (у тому числі лікарських засобів і медичних виробів) платник податку - продавець таких товарів зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою (п. 201.10 ст. 201 розділу V ПКУ). Форму та порядок заповнення податкової накладної затверджено наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 р. № 1307, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 26.01.2016р. за № 137/28267.
Під час здійснення операцій з ввезення товарів на митну територію України оформляється митна декларація (п. 8 ст. 257 Митного кодексу України).
Враховуючи викладене, операції з постачання на митній території України та/або ввезення на митну територію України лікарських засобів підлягають обкладанню ПДВ за ставкою в розмірі 7% за умови, що такі медичні вироби: дозволені для надання на ринку та/або введення в експлуатацію та застосування в Україні; внесено до Державного реєстру техніки та виробів медичного призначення або відповідають відповідних технічних регламентів, що підтверджується документом про відповідність.
Згідно зі статтею 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999р. № 996-XIV, із змінами та доповненнями (далі Закон № 996-XIV), господарською операцією є дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов`язань, власному капіталі підприємства.
В статті 9 Закону № 996-XIV, зазначено, що підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.
Інформація, що міститься у прийнятих до обліку первинних документах, систематизується на рахунках бухгалтерського обліку в регістрах синтетичного та аналітичного обліку шляхом подвійного запису їх на взаємопов`язаних рахунках бухгалтерського обліку.
Господарські операції повинні бути відображені в облікових регістрах у тому звітному періоді, в якому вони були здійснені.
Законом України № 996-XIV і Положенням про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженим наказом Мінфіну України від 24.05.95 р. № 88 (зареєстровано в Мін`юсті України 05.06.95 р. за № 168/704). Відповідно до ст. 9 цього Закону первинні документи повинні мати такі обов`язкові реквізити:
- назву документа (форми);
- дату і місце складання;
- назву підприємства, від імені якого складено документ;
- зміст і обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції;
- посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення;
- особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Згідно п. 8 Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 9 «Запаси» затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 20.10.1999 № 246 (далі П(С)БО 9), придбані (отримані) або вироблені запаси зараховуються на баланс підприємства/установи за первісною вартістю.
Згідно п. 9 П(С)БО 9, первісною вартістю запасів, що придбані за плату, є собівартість запасів, яка складається з таких фактичних витрат:
суми, що сплачуються згідно з договором постачальнику (продавцю), за вирахуванням непрямих податків;
суми ввізного мита;
суми непрямих податків у зв`язку з придбанням запасів, які не відшкодовуються підприємству/установі;
транспортно-заготівельні витрати (затрати на заготівлю запасів, оплата тарифів (фрахту) за вантажно-розвантажувальні роботи і транспортування запасів усіма видами транспорту до місця їх використання, включаючи витрати зі страхування ризиків транспортування запасів).
інші витрати, які безпосередньо пов`язані з придбанням запасів і доведенням їх до стану, в якому вони придатні для використання у запланованих цілях. До таких витрат, зокрема, належать прямі матеріальні витрати, прямі витрати на оплату праці, інші прямі витрати підприємства/установи на доопрацювання і підвищення якісно технічних характеристик запасів.
Згідно п. 10 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 16 «Витрати», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.1999р. № 318, зі змінами і доповненнями (далі П(С)БО 16) Собівартість реалізованих товарів визначається за Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 9 «Запаси».
Згідно 11 П(С)БО 16, собівартість реалізованої продукції (робіт, послуг) складається з виробничої собівартості продукції (робіт, послуг), яка була реалізована протягом звітного періоду, нерозподілених постійних загальновиробничих витрат та наднормативних виробничих витрат.
Відповідно до частини першої пункту 16 П(С)БО 16, загальновиробничі витрати поділяються на постійні і змінні.
До змінних загальновиробничих витрат належать витрати на обслуговування і управління виробництвом (цехів, дільниць), що змінюються прямо (або майже прямо) пропорційно до зміни обсягу діяльності.
Змінні загальновиробничі витрати розподіляються на кожен об`єкт витрат з використанням бази розподілу (годин праці, заробітної плати, обсягу діяльності, прямих витрат тощо), виходячи з фактичної потужності звітного періоду (ч.2 п.16 П(С)БО 16).
До постійних загальновиробничих витрат відносяться витрати на обслуговування і управління виробництвом, що залишаються незмінними (або майже незмінними) при зміні обсягу діяльності. Постійні загальновиробничі витрати розподіляються на кожен об`єкт витрат з використанням бази розподілу (годин праці, заробітної плати, обсягу діяльності, прямих витрат тощо) при нормальній потужності. Нерозподілені постійні загальновиробничі витрати включаються до складу собівартості реалізованої продукції (робіт, послуг) у періоді їх виникнення. Загальна сума розподілених та нерозподілених постійних загальновиробничих витрат не може перевищувати їх фактичну величину (ч.3 п.16 П(С)БО 16).
Згідно п. 6 Національного положення (стандарту) № 9 «Запаси», затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 246 від 20.10.1999 зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 02.11.1999 р. за № 751/4044, із змінами та доповненнями (далі Положення № 9) для цілей бухгалтерського обліку запаси включають малоцінні та швидкозношувані предмети, що використовуються протягом не більше одного року або нормального операційного циклу, якщо він більше одного року.
Згідно п. 23 Положення № 9 вартість малоцінних та швидкозношуваних предметів, що передані в експлуатацію, виключається зі складу активів (списується з балансу) з подальшою організацією оперативного кількісного обліку таких предметів за місцями експлуатації і відповідними особами протягом строку їх фактичного використання.
Згідно з Планом рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов`язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженими наказом Міністерства фінансів України від 30.11.1999 р. № 291, зі змінами та доповненнями, субрахунок 112 «Малоцінні необоротні матеріальні активи» призначений для відображення вартості предметів, строк корисного використання яких більше одного року, зокрема, спеціальних інструментів і спеціальних пристосувань, вартість яких погашається нарахуванням зносу за встановленою підприємством ставкою (нормою) з урахуванням очікуваного способу використання таких об`єктів та інших предметів, які за вартісними ознаками підприємством зараховано до складу малоцінних необоротних матеріальних активів.
Списані з балансу МШП в бухгалтерському обліку обліковуються на забалансовому рахунку 07 «Списані активи» до повної непридатності. Підставою для списання МШП з кредиту забалансового рахунка 07 «Списані активи» є акт на списання МШП. Типові форми актів на списання МШП: МШ-4, МШ-5, МШ-8 затверджено наказом Мінстату України від 22.05.96 р. N 145. В актах відображається час експлуатації, причини непридатності для подальшої експлуатації і можливість використання в подальшій експлуатації (оприбуткування придатних запчастин, металобрухту). Витрати на придбання МШП включаються до валових витрат на загальних підставах згідно з п.5.2.1 Закону про оподаткування прибутку підприємств. Якщо МШП не введено в експлуатацію (дебет рахунка 22), вони включаються в перерахунок балансової вартості за п.5.9 Закону про оподаткування прибутку підприємства.
Згідно з Інструкцією про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов`язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 30.11.99 р. № 291, малоцінні необоротні матеріальні активи (МНМА) - це предмети, термін корисного використання яких понад один рік. Зокрема, це спеціальні інструменти і пристосування, які обліковуються на рахунку 112 «Малоцінні необоротні матеріальні активи».
Обмеження щодо вартості під час визначення МНМА законодавством не встановлено. Підприємства самостійно можуть установлювати вартісні межі предметів, що належать до МНМА в обліковій політиці підприємства.
Отже, активи, термін корисної експлуатації яких менш як один рік або операційний цикл, - це МШП (рахунок 22), якщо понад один рік - це МНМА (рахунок 112).
МНМА за своєю функціональною роллю на підприємстві є такими самими засобами праці, як і основні засоби, тому П(С)БО 7 "Основні засоби" передбачено нарахування зносу. Згідно з п.27 П(С)БО 7 амортизація МНМА може нараховуватися в першому місяці використання об`єкта в розмірі 50% його амортизованої вартості, а Інші 50% амортизованої вартості - в місяці їхнього вилучення зі складу активів (списання з балансу) внаслідок невідповідності критеріям визнання активом або в першому місяці використання об`єкта - 100% його вартості, а також прямолінійним або виробничим методом. Метод амортизації обирається підприємством самостійно з урахуванням особливостей використання необоротних активів або очікуваного способу одержання економічних вигод від їхнього використання. Для відображення зносу передбачено субрахунок 132 «Знос інших необоротних матеріальних активів».
Так, 16 березня 2011 року Державним реєстратором Виконавчого комітету Солом`янської районної державної адміністрації в місті Києві на підставі протоколу № 1 установчих зборів учасників ТОВ «БІОСЕНС» зареєстровано товариство з обмеженою відповідальністю «БІОСЕНС» та присвоєно ідентифікаційний код юридичної особи 37593409.
Протоколом №1/05/16 від 31.05.2016 загальних зборів учасників ТОВ «БІОСЕНС» ОСОБА_5 включено до складу осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори та всі фінансово-господарські документи.
Наказом № 3-К від 01.06.2016 на підставі Протоколу загальних зборів учасників ТОВ «БІОСЕНС» №1/05/16 від 31.05.2016 ОСОБА_5 призначено на посаду Генерального директора ТОВ «БІОСЕНС».
Відповідно до п. 7.1 поточної редакції Статуту ТОВ «БІОСЕНС» органами управління та контролю є: Вищий орган Товариства - Загальні збори учасників товариства, Виконавчий орган Дирекція на чолі з Генеральним директором, Контролюючий орган Ревізійна комісія.
Відповідно до п. 7.2. Статуту посадовими особами ТОВ «БІОСЕНС» є: Генеральний директор, Голова ревізійної комісії (ревізор).
Пунктом 7.3. Статуту ТОВ «БІОСЕНС» передбачено, що Загальні збори учасників складаються з Учасників Товариства або призначених ними представників. Учасники мають на зборах кількість голосів, пропорційну розміру часток у Статутному капіталі Товариства.
Пунктом 7.4 Статуту визначено, що до виключної компетенції Загальних зборів учасників Товариства належить призначення та звільнення керівника виконавчого органу Товариства.
Пунктом 7.8. Статуту встановлено, що Генеральний директор здійснює керівництво Товариством на принципах єдиноначальності, вирішує усі питання господарської діяльності Товариства, за винятком тих, що належать до виключної компетенції Загальних зборів учасників.
поточною діяльністю Товариства керує директор Товариства (виконавчий орган), який призначається Загальними зборами учасників товариства. Генеральний директор діє від імені Товариства без довіреності.
Пунктом 7.9 Статуту передбачено, що Генеральний директор:
представляє інтереси Товариства у стосунках з іншими підприємствами, установами, організаціями, об`єднаннями, в т.ч. іноземними тощо;
відкриває та закриває рахунки в установах банків, а також розпоряджається грошовими коштами, які знаходяться на цих рахунках;
укладає будь-які угоди та юридичні акти;
наймає працівників, укладає з ними трудові договори (угоди тощо) від імені Товариства, визначає порядок та розміри оплати праці працівників Товариства;
видає накази, які обов`язкові для всіх працівників Товариства;
здійснює інші дії у межах своєї компетенції;
має право першого підпису всіх господарських та фінансових документів Товариства.
Отже, ОСОБА_5 , обіймаючи посаду генерального директора ТОВ «Біосенс», була наділена організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями, у зв`язку із чим, відповідно примітки ст. 18 КК України була службовою особою.
Так, ОСОБА_5 , 08.10.2018, перебуваючи у м. Запоріжжя, більш точний час та місце у ході досудового розслідування не встановлено, обіймаючи посаду генерального директора ТОВ «Біосенс» та будучи службовою особою, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи умисно, з корисливих мотивів, з метою заволодіння бюджетними коштами, достовірно знаючи про обмеження встановлені п.п. 2 п.1 постанови Кабінету Міністрів України «Про заходи щодо стабілізації цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення» від 17.10.2008 № 955 (в редакціях від 01.08.2018, що діяли на момент укладання договору) якими передбачено, що оптово-відпускні ціни на які внесені до реєстру оптово-відпускних цін на лікарські засоби, і медичні вироби, які придбаваються повністю або частково за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, граничні постачальницько-збутові надбавки не вище ніж 10 відсотків, уклала з Комунальною установою «Запорізький обласний клінічний онкологічний диспансер» (далі за текстом КУ «ЗОКОД») в особі заступника головного лікаря з організаційно-методичної роботи ОСОБА_7 договір №290 від 08.10.2018 року (далі Договір № 290) на поставку апаратури для радіології, механотерапії, електротерапії та фізичної терапії (Медичний лінійний прискорювач з комплексом обладнання для оснащення радіотерапевтичного відділення), загальною вартістю 64850000,00 гривень.
Відповідно до п. 1.1 Договору № 290 постачальник зобов`язується до 31.12.2018 року поставити Замовникові товар, перелік, кількість, ціна та ідентифікаційні особливості якого зазначені у Специфікації (Додаток № 1), що додається до даного Договору та є його невід`ємною частиною, а Замовник - прийняти та оплатити цей Товар.
Згідно п. 1.2 Договору № 290 найменування та код Товару за Державним класифікатором продукції та послуг: ДК 021:2015: 33150000-6 - Апаратура для радіотерапії, механотерапії, електротерапії та фізичної терапії (Медичний лінійний прискорювач з комплексом обладнання для оснащення радіотерапевтичного відділення комунальної установи «Запорізький обласний клінічний онкологічний диспансер» Запорізької обласної ради), згідно зі Специфікацією (Додаток №1) Кількість Товару: 1 комплект.
Пунктом 2.1 Договору № 290 постачальник повинен поставити Замовнику Товар, якість якого відповідає вимогам чинної нормативної документації стосовно предмету Договору, що підтверджується обов`язковим наданням Замовнику повного комплекту супроводжувальних документів, оформлених належним чином, відповідно до законодавства в залежності від виду Товару та конкретного типу/виду документів, а саме документи, що підтверджують проведення оцінки відповідності вимогам Технічного регламенту, копія Декларація про відповідність вимогам Технічному регламенту щодо медичних виробів.
Відповідно до п. 3.1 Договору № 290 сума цього Договору встановлюється у національній валюті України та становить 64 850 000,00 грн. (шістдесят чотири мільйони вісімсот п`ятдесят тисяч гривень нуль копійок), в т. ч. ПДВ 7% -
4 242 523,36 грн. (чотири мільйони двісті сорок дві тисячі п`ятсот двадцять три гривні 36 копійок).
Пунктом 3.2. Договору № 290 встановлено, що в ціну Товару включається: вартість доставки, розвантаження у місці постачання, монтаж; сплата податків; сплата митних тарифів та інші обов`язкові платежі, якщо вони передбачені вимогами чинного законодавства України.
Пунктом 4.1 Договору № 290 визначено, що Замовник після отримання документів, відповідно до умов взятого бюджетного зобов`язання приймає рішення про їх оплату, в тому числі попередню оплату відповідно до вимог постанови КМУ від 23.04.2014;р. № 117 «Про здійснення попередньої оплати товарів, робіт і послуг, що закуповуються за бюджетні кошти». Розрахунки за товар проводяться шляхом безготівкових розрахунків з рахунку Замовника на рахунок Постачальника. У разі затримки бюджетного фінансування розрахунок за поставлений товар здійснюється протягом 7 банківських днів з дати отримання Замовником бюджетного призначення на фінансування закупівлі на свій реєстраційний рахунок.
Відповідно до п. 4.2 Договору № 290 передбачено, що до рахунка додаються належним чином оформлені (наявність печатки, підписів): видаткова накладна та акт приймання-передачі товару, документи, що підтверджують якість товару.
Пунктом 5 Договору № 290 серед іншого передбачено:
п.п. 5.1. Місце поставки Товару - безпосередньо у Комунальну установу «Запорізький обласний клінічний онкологічний диспансер» Запорізької обласної ради, за адресою: вул. Культурна, 177- а, м. Запоріжжя, 69040, за умови готовності приміщення до прийняття Товару, згідно з технічними вимогами, наданими виробником обладнання. У разі часткової неготовності приміщень можливий прийом Товару з подальшим відповідальним зберіганням на території Постачальника, відповідно до акту приймання-передачі на відповідальне зберігання.
п.п. 5.2. Поставка Товару здійснюється транспортом Постачальника із суворим забезпеченням належних умов додержання спеціальних заходів щодо уникнення механічних, хімічних та термічних ушкоджень Товару та інших умов належного транспортування Товару.
пп. 5.3. Строки поставки: до 31.12.2018 року.
пп. 5.7. Приймання-передача Товару відбувається в місці поставки Товару за адресою: вул. Культурна, 177-а, м. Запоріжжя, 69040, згідно видаткової накладної та акту приймання-передачі Товару.
пп. 5.8. Прийом Товару по кількості та якості здійснюється уповноваженою особою в присутності представника Постачальника, в порядку, який визначається чинним законодавством України. Товар вважається належним чином переданим по кількості та асортименту: після підписання Постачальником та Замовником видаткової накладної та акту приймання-передачі Товару.
пп. 5.9. Товар вважається переданим по якості після введення його в експлуатацію за умови відповідності Товару необхідним супроводжувальними документами, і належним оформленням Акту введення Товару в експлуатацію, підписаного уповноваженими особами Замовника та сервісної служби Постачальника.
Пунктом 10.1 Договору визначено договір набуває чинності з моменту його підписання «Сторонами» і діє до 31.12.2018 року, але до повного виконання Сторонами своїх обов`язків.
В додатку №1 до Договору 290 (специфікація), передбачена поставка медичного лінійного прискорювача Elekta Infinity загальною вартістю 64850000,00 грн., з урахуванням ПДВ (7%), у складі:
медичний лінійний прискорювач Elekta Infinity;
комплект дозиметричного обладнання для медичного лінійного прискорювача з функціями IMRT, VMAT та SRS;
системи позиціювання пацієнта для радіотерапії та радіодіагностики з допоміжним обладнанням та витратними матеріалами;
апаратне забезпечення системи керування радіологічною інформацією;
джерело безперебійного живлення Ever Powerline Green 33 lite 60 в комплекті з акумуляторними батареями 26Аг,
який згідно додаткової судово-економічної експертизи від 05.02.2023 №05/01-02/2023 відносіться до лікарських засобів та медичних виробів, розмір торгової націнки на які встановлено постановою КМУ від 17.10.2008 №955, редакція якої діяла станом на момент укладання вище зазначеного договору.
В подальшому, між КУ «ЗОКОД» з одного боку (далі-Замовник) та
ТОВ «Біосенс» (далі - Постачальник), укладено додаткову угоду № 1 до договору про закупівлю №290 від 08.10.2018, якою Сторони погодили розділ четвертий Основного договору «Порядок здійснення оплати» доповнити пунктом 4.6, який викладено в наступній редакції:
4.6. Замовник до 18.10.2018 на підставі рахунку, наданого Постачальником, здійснює перший платіж попередньої оплати у розмірі 10% від суми Договору, що становить 64850 00,00 грн., в тому числі ПДВ 424 252,34 грн.
Другий платіж попередньої оплати здійснюється Замовником на підставі рахунку, наданого Постачальником до 20.11.2018 у розмірі 70% суми договору, що дорівнює 45 395 000,0 грн., в тому числі ПДВ 2 969 766,35 грн.
Остаточний розрахунок у розмірі 20 % суми договору, що дорівнює 12 970 000,00 грн., в тому числі ПДВ 848 504,67 грн. замовник здійснює шляхом перерахування коштів на рахунок Постачальника після приймання-передачі Товару у порядку, передбаченому цим договором.
У подальшому, у період часу з 16.10.2018 по 05.12.2018, у невстановленому під час досудового розслідування місці, генеральний директор ТОВ «БІОСЕНС» ОСОБА_5 , будучи службовою особою, діючи умисно, з корисливих мотивів, з метою заволодіння бюджетними коштами КУ «ЗОКОД», зловживаючи своїм службовим становищем, усвідомлюючи, що при придбанні, митному оформленні, перевезенні, сплаті податку на додану вартість у розмірі 7% та врахуванні суми граничної постачальницько-збутові надбавки у розмірі 10 % вартість медичного лінійного прискорювача Elekta Infinity становить 63219866, 84 грн., достовірно знаючи про обмеження встановлені п.п. 2 п.1 постанови Кабінету Міністрів України «Про заходи щодо стабілізації цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення» від 17.10.2008 № 955 (в редакціях від 01.08.2018, що діяли на момент укладання договору) якими передбачено, що оптово-відпускні ціни на які внесені до реєстру оптово-відпускних цін на лікарські засоби, і медичні вироби, які придбаваються повністю або частково за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, граничні постачальницько-збутові надбавки не вище ніж 10 відсотків, склала та підписала видаткові накладні: №28 від 05.12.2018 на суму 12 970 000 грн. (в т.ч. ПДВ 848 504,67 грн.), №44 від 29.11.2018 на суму 7030000 грн. (в т.ч. ПДВ 459906,54 грн.), №43 від 27.11.2018 на суму 1765000 грн. (в т.ч. ПДВ
115467,29 грн.), №34 від 13.11.2018 на суму 9719000 грн. (в т.ч. ПДВ 635822,43 грн.), №33 від 13.11.2018 на суму 1881000 грн. (в т.ч. ПДВ 123056,07 грн.), №35 від 13.11.2018 на суму 25000000 грн. (в т.ч. ПДВ 1635514,02 грн.), №28 від 16.10.2018 на суму 131000 грн. (в т.ч. ПДВ 8570,09 грн.), №27 від 16.10.2018 на суму 6354000 грн. (в т.ч. ПДВ 415682,25 грн.) на загальну суму 64850000 грн., яка завищена на 1630133, 19 грн.
Так, ОСОБА_5 усвідомлюючи, що вказані в зазначених накладних суми грошових коштів, у разі їх підписання Замовником, будуть оплачені та перераховані на розрахунковий рахунок ТОВ «БІОСЕНС», у невстановлений досудовим у період часу з 16.10.2018 по 05.12.2018, більш точний час у ході досудового розслідування не встановлено, надала до КУ «Запорізький обласний клінічний онкологічний диспансер» для здійснення оплати.
Згідно акту приймання-передачі товару від 05.12.2018 медичний лінійний прискорювач Elektra Infiniti поставлено та прийнято у відповідності з вимогами Договору № 290 від 08.10.2018 у повному обсязі, загальна вартість складала 64850000,00 грн.
В свою чергу, працівники бухгалтерії КУ «ЗОКОД», не будучи обізнаними про злочинний умисел директора ТОВ «БІОСЕНС» ОСОБА_5 , на підставі наданих останньою вище перелічених видаткових накладних, склали платіжні доручення: від 18.10.2018 №1399 на суму 6 354 000 грн., від 18.10.2018 №1400 на суму 131000 грн., від 16.11.2018 №1553 на суму 25000 000 грн., від 16.11.2018 №1554 на суму 1881000 грн., від 16.11.2018 №1556 на суму 9719000 грн., від 29.11.2018 №1708 на суму 1765000 грн., від 30.11.2018 №1712 на суму
7030000 грн., від 13.12.2018 №1792 на суму 4540000 грн. та від 13.12.2018 №1793 на суму 8430000 грн., в сього на суму 64850000 грн. на підставі яких КУ «Запорізький обласний клінічний онкологічний диспансер», з Державного казначейського рахунку № НОМЕР_1 перераховано на рахунок ТОВ «БІОСЕНС» за № НОМЕР_2 , який відкритий в АТ «Прокредитбанк», бюджетні грошові кошти на загальну суму 64850000 грн. з урахуванням ПДВ.
Відповідно до висновку додаткової судово-економічної експертизи від 05.02.2023 №05/01-02/2023 сума збитків спричинених КУ «ЗОКОД» в результаті завищення вартості медичного лінійного прискорювача Elekta Infinity згідно договору № 290 від 08.10.2018, з урахуванням п.п. 2 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про заходи щодо стабілізації цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення» від 17.10.2008 № 955 (в редакції, що діяла на момент укладення договору) становить 1630133, 19 грн.
Таким чином, в результаті умисних, протиправних, дій ОСОБА_5 . Державі в особі КУ «Запорізький обласний клінічний онкологічний диспансер» спричинено шкоду у сумі 1630 133,19 грн, що більш ніж чим у 600 разів перевищувало неоподаткований мінімум доходів громадян, встановлений на момент скоєння кримінального правопорушення, та є особливо великим розміром.
Обґрунтовуючи клопотання слідчий вважає наявними підстави для застосування до підозрюваної запобіжного заходу у вигляді особистого зобов`язання, оскільки підозрювана може переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду (в тому числі за кордоном), незаконно впливати на свідків, експерта у цьому ж кримінальному провадженні, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
Прокурор та слідчий у судовому засіданні клопотання підтримали, висловивши свою думку, вважають наявними всі законні підстави для його задоволення, зокрема обґрунтованість підозри, наявність ризиків.
Підозрювана та її захисник в судовому засіданні заперечували проти задоволення клопотання слідчого, посилаючись на необґрунтованість підозри.
Вивчивши клопотання та матеріали, якими обґрунтовується клопотання, заслухавши пояснення прокурора, слідчого, підозрюваного та його захисника, слідчий суддя приходить до наступних висновків.
Відповідно до ч. 1ст. 194 КПК Українипід час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов`язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбаченихстаттею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; недостатність застосування більш м`яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.
При вирішенні даного клопотання підлягають врахуванню обставини, визначені ч. 1 ст. 178, ч. 1 ст. 194 КПК України для обрання запобіжного заходу, та підстави застосування запобіжного заходу, визначеніст. 177 КПК України.
Відповідно дост. 179 КПК Україниособисте зобов`язання полягає у покладенні на підозрюваного, обвинуваченого зобов`язання виконувати покладені на нього слідчим суддею, судом обов`язки, передбаченістаттею 194 цього Кодексу.
В обґрунтованість підозри ОСОБА_5 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, слідчим надані зібрані у кримінальному провадженні докази, зокрема: протокол № 1 установчих зборів учасників ТОВ «БІОСЕНС» зареєстровано товариство з обмеженою відповідальністю «БІОСЕНС» та присвоєно ідентифікаційний код юридичної особи 37593409; протокол №1/05/16 від 31.05.2016 загальних зборів учасників ТОВ «БІОСЕНС» ОСОБА_5 включено до складу осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори та всі фінансово-господарські документи; наказ № 3-К від 01.06.2016 на підставі Протоколу загальних зборів учасників ТОВ «БІОСЕНС» №1/05/16 від 31.05.2016, яким ОСОБА_5 призначено на посаду Генерального директора ТОВ «БІОСЕНС»; Статут ТОВ «БІОСЕНС» в редакції, що діяв на момент вчинення злочину; договор №290 від 08.10.2018 року на поставку апаратури для радіології, механотерапії, електротерапії та фізичної терапії (Медичний лінійний прискорювач з комплексом обладнання для оснащення радіотерапевтичного відділення), загальною вартістю 64850000,00 грн., підписаним з боку ТОВ «БІОСЕНС» Генеральним директором ОСОБА_5 ; додаток №1 до Договору 290 (специфікація), передбачена поставка медичного лінійного прискорювача Elekta Infinity загальною вартістю 64850000,00 грн. додатку №1 до Договору 290 (специфікація), передбачена поставка медичного лінійного прискорювача Elekta Infinity загальною вартістю 64850000,00 грн.; додаткову угоду № 1 до договору про закупівлю №290 від 08.10.2018, укладеною між Комунальною установою «Запорізький обласний клінічний онкологічний диспансер» та ТОВ «Біосенс»; висновок за результатами проведення додаткової судово-економічної експертизи від 05.02.2023 №05/01-02/2023; постанова Кабінету Міністрів України «Про заходи щодо стабілізації цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення» від 17.10.2008 № 955 (в редакції від 01.08.2018, що діяла на момент укладання договору); складені та підписані ОСОБА_5 видаткові накладні: №28 від 05.12.2018 на суму 12 970 000 грн. (в т.ч. ПДВ 848 504,67 грн.), №44 від 29.11.2018 на суму 7030000 грн. (в т.ч. ПДВ 459906,54 грн.), №43 від 27.11.2018 на суму 1765000 грн. (в т.ч. ПДВ 115467,29 грн.), №34 від 13.11.2018 на суму 9719000 грн. (в т.ч. ПДВ 635822,43 грн.), №33 від 13.11.2018 на суму 1881000 грн. (в т.ч. ПДВ 123056,07 грн.), №35 від 13.11.2018 на суму 25000000 грн. (в т.ч. ПДВ 1635514,02 грн.), №28 від 16.10.2018 на суму 131000 грн. (в т.ч. ПДВ 8570,09 грн.), №27 від 16.10.2018 на суму 6354000 грн. (в т.ч. ПДВ 415682,25 грн.) на загальну суму 64850000 грн., яка вище ніж 10 відсотків оптово-відпускної ціни; платіжні доручення: від 18.10.2018 №1399 на суму 6 354 000 грн., від 18.10.2018 №1400 на суму 131000 грн., від 16.11.2018 №1553 на суму 25000 000 грн., від 16.11.2018 №1554 на суму 1881000 грн., від 16.11.2018 №1556 на суму 9719000 грн., від 29.11.2018 №1708 на суму 1765000 грн., від 30.11.2018 №1712 на суму 7030000 грн., від 13.12.2018 №1792 на суму 4540000 грн. та від 13.12.2018 №1793 на суму 8430000 грн., в сього на суму 64850000 грн. на підставі яких КУ «Запорізький обласний клінічний онкологічний диспансер», перераховано на рахунок ТОВ «БІОСЕНС» бюджетні грошові кошти на загальну суму 64850000 грн., в тому числі, згідно висновку за результатами проведення додаткової судово-економічної експертизи від 05.02.2023 №05/01-02/2023 надлишково у сумі 1630 133,19 грн.; протоколи допиту свідків; іншими слідчими (розшуковими) діями, які проведено у ході розслідування кримінального провадження.
Аналізуючи наведені вище матеріали кримінального провадження можливо дійти висновку, що вони містять відомості про ймовірну причетність підозрюваної ОСОБА_5 до інкримінованого їй злочину, однак така причетність має бути перевірена органом досудового розслідування в рамках даного кримінального провадження.
Представлені докази на даному етапі не можуть стверджувати про їх достатність для негайного засудження, проте можна дійти висновку про виправданість подальшого розслідування (рішення у справі «Джон Мюррей проти Сполученого Королівства» від 28 жовтня 1994 року, «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30 серпня 1990 року).
Відтак, на даний час у кримінальному провадженні існують обставини, з якими закон пов`язує можливість перебування особи під одним із запобіжних заходів, передбачених ст. 176 КПК України.
Крім того, встановлено, що ОСОБА_5 має діючий паспорт громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_3 , виданий 29.02.2016 строком дії до 28.02.2026.
Під час досудового розслідування отримано інформацію від Державної прикордонної служби України щодо неодноразового перетину Державного кордону України ОСОБА_5 у напрямку Польщі (останній раз 13.03.2023).
Наявність у ОСОБА_8 паспорту громадянина України для виїзду за кордон може сприяти переховуванню останньої від органу досудового розслідування та суду, в тому числі і за кордоном.
Виходячи з наявних в наданих суду матеріалах даних слідчий суддя приходить до висновку про обґрунтованість підозри ОСОБА_5 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, та вважає доведеним наявність одного з таких ризиків як можливість з боку підозрюваної переховуватись від органів досудового розслідування.
Вирішуючи, який запобіжний захід застосувати, слідчий суддя у відповідності до ч. 1ст. 178 КПК Українивраховує тяжкість покарання, особу підозрюваного, вік, стан його здоров`я.
Враховуючи вищевказані обставини, слідчий суддя вважає за належне клопотання задовольнити, застосувати до підозрюваної ОСОБА_5 запобіжний захід у виді особистого зобов`язання, як найбільш м`який з передбачених законом запобіжних заходів і який, виходячи з встановлених обставин стороною обвинувачення, зможе забезпечити виконання підозрюваною покладених на неї обов`язків.
Крім того, слідчий суддя вважає за належне на підставі ч. 1 ст. 179, ч. 5 ст. 194 КПК Українипокласти на підозрювану ОСОБА_5 , наступні обов`язки: прибувати до слідчого, прокурора та/або суду із встановленою ними періодичністю; повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи.
Керуючись ст. 29 Конституції України, ст.ст. 176, 177, 178, 179, 184, 193, 194, 196, 199, 202, 205, 309, 532, 534 КПК України, слідчий суддя, -
УХВАЛИВ:
Клопотання - задовольнити.
Застосувати до підозрюваної ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді особистого зобов`язання.
Покласти на підозрювану ОСОБА_5 наступні обов`язки:
1) прибувати до слідчого, прокурора та/або суду із встановленою ними періодичністю;
2) повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи.
Термін дії обов`язків, покладених судом, визначити з часу застосування особистого зобов`язання та покладення вказаних обов`язків ухвалою слідчого судді в межах строку досудового розслідування до 14.07.2023 року включно.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя |
Дата ухвалення рішення | 29.05.2023 |
Оприлюднено | 02.06.2023 |
Номер документу | 111225253 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про застосування запобіжних заходів |
Кримінальне
Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя
Геєць Ю. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні