Ухвала
від 01.06.2023 по справі 620/6741/20
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

01 червня 2023 року м. ЧернігівСправа № 620/6741/20

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Бородавкіної С.В.,

за участі секретаря Грищенко Н.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Чернігові, без фіксації судового процесу, в порядку ч. 4 ст. 229 КАС України, заяву Комунального підприємства "Чернігівський обласний молодіжний театр" Чернігівської обласної ради про відстрочення виконання рішення суду у справі за адміністративним позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області до Комунального підприємства "Чернігівський обласний молодіжний театр" Чернігівської обласної ради про застосування заходів реагування,

У С Т А Н О В И В:

Комунальне підприємство "Чернігівський обласний молодіжний театр" Чернігівської обласної ради (далі заявник) звернулось до суду із заявою та просить відстрочити виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 19.05.2022 у справі №620/6741/20 строком на один рік.

Свою заяву мотивує тим, що театр є бюджетним підприємством та перебуває на балансі Чернігівської обласної ради. Заявником за власний кошт розроблена проектно-кошторисна документація на проведення робіт для усунення виявлених під час перевірки порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей. Частину порушень усунуто. Департаментом культури Чернігівської ОДА надано листа про урахування потреби заявника у розмірі 310 тис. грн. при розподілі коштів обласного бюджету, однак з початком бойових дій та істотних руйнувань на території Чернігівської області, дата фінансування перенесена на пізніший період. За власні кошти театр немає змоги усунути виявлені порушення, оскільки ним проводяться культурні заходи на безкоштовній, волонтерській основі.

Враховуючи наведені непереборні обставини, театр просить задовольнити подану ним заяву та відстрочити виконання рішення суду.

Представник заявника надав клопотання про проведення судового засідання без його участі, заяву підтримує.

Представник ГУДСНС у Чернігівській області надав клопотання про розгляд заяви без його участі. Заперечував щодо задоволення поданої заяви.

Частиною другою статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заява про відстрочення виконання судового рішення має бути задоволена, з таких підстав.

Судом встановлено, що рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 19.05.2022 у справі №620/6741/20, яке набрало законної сили 23.06.2022, позов ГУДСНС у Чернігівській області задоволено в повному обсязі, у зв`язку із чим застосовано заходи реагування у вигляді зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей, експлуатації будівлі ''А-2'' Комунального підприємства "Чернігівський обласний молодіжний театр" Чернігівської обласної ради за адресою: вул. Родимцева, 4, м. Чернігів, Чернігівська область (а.с. 143-146).

Відповідно до матеріалів справи суд дійшов висновку про необхідність застосування до театру вказаних заходів реагування у зв`язку із тим, що за результатами перевірки встановлено порушення заявником вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей. При цьому, вказані порушення не були усунуті.

Разом з тим, відповідно до наданих суду доказів, станом на день звернення до суду із заявою про відстрочення виконання рішення суду, театром усунуто частину виявлених порушень, а решта потребують часу та додаткового фінансування (а.с. 50-66, 89-95, 172-174).

Питання відстрочення і розстрочення виконання, зміна чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення визначає стаття 378 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до частини першої статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення.

Частиною п`ятою статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови.

Крім того, згідно із статтею 378 Кодексу адміністративного судочинства України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім`ї, її матеріальне становище; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо (частина четверта статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України).

Отже, єдиною правовою підставою для відстрочення виконання судового рішення можуть бути виняткові обставини, які ускладнюють його виконання. Факт наявності таких обставин має підтверджуватись певними доказами, як це встановлено положеннямистатей 72-77 Кодексу адміністративного судочинства України. При цьому, обов`язок доказування покладається на сторони, а тому кожна сторона повинна довести наявність тих обставин, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

Вирішуючи подану заяву, суд враховує, що театр є комунальним підприємством (неприбутковою установою) Чернігівської обласної ради. При цьому, заявником усунуто частину порушень, а порушення, які залишись не усунутими (обладнання системою протипожежного захисту (системою керування евакуюванням людей, системою пожежної сигналізації), обробка дерев`яних конструкцій горищних приміщень будівлі засобами вогнезахисту) потребують значного часу та додаткового фінансування.

З наведеного вбачається, що в силу незалежних від театру обставин він позбавлений можливості повністю усунути виявлені під час перевірки порушення техногенної та пожежної безпеки, у зв`язку із чим має зупинити експлуатацію будівлі за адесою: вул. Родимцева, 4, м. Чернігів, Чернігівська область.

Крім того, Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб (зі змінами, внесеними Указами від 14 березня 2022 року №133/2022, від 18 квітня 2022 року №259/2022, від 17 травня 2022 року №341/2022, від 12 серпня 2022 року №573/2022, від 7 листопада 2022 року №757/2022, від 06 лютого 2023 року №58/2023, від 01 травня 2023 року №254/2023).

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Згідно із частиною першою статті 7 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан на всій території України або в окремих її місцевостях припиняється після закінчення строку, на який його було введено.

Відповідно до частин першої, другої статті 20 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» правовий статус та обмеження прав і свобод громадян та прав і законних інтересів юридичних осіб в умовах воєнного стану визначаються відповідно до Конституції України та цього Закону. В умовах воєнного стану не можуть бути обмежені права і свободи людини і громадянина, передбачені частиною другою статті 64 Конституції України.

Згідно із статтею 64 Конституції України в умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень. Не можуть бути обмежені права і свободи, передбачені статтями 24, 25, 27, 28, 29, 40, 47, 51, 52, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63 цієї Конституції.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.06.2021 №590 затверджено Порядок виконання повноважень Державною казначейською службою в особливому режимі в умовах воєнного стану, яким визначено черговість здійснення казначейством та органами казначейства платежів за дорученнями клієнтів з урахуванням ресурсної забезпеченості єдиного казначейського рахунка. Так, в першу чергу забезпечуються видатки на національну безпеку і оборону та на здійснення заходів правового режиму воєнного стану, а також розпорядників (одержувачів) коштів державного бюджету, які забезпечують обладнання робочих місць для виконання функціональних обов`язків оперативним складом пунктів управління у можливих місцях розгортання Ставки Верховного Головнокомандувача та здійснюють матеріально-технічне, транспортне, соціально-побутове та інше забезпечення діяльності Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Ради національної безпеки і оборони України, Офісу Президента України.

За таких обставин, суд вважає, запроваджений в Україні воєнний стан та його наслідки, а також обмеження, передбачені бюджетним законодавством щодо використання бюджетних коштів, істотно ускладнюють виконання рішення суду або роблять його неможливим.

Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що заяву театру можливо задовольнити та відстрочити виконання вказаного рішення терміном на 1 (один) рік.

Керуючись статтями 241-242, 248, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

У Х В А Л И В:

Заяву Комунального підприємства "Чернігівський обласний молодіжний театр" Чернігівської обласної ради про відстрочення виконання рішення суду задовольнити.

Відстрочити виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 19.05.2022 у справі №620/6741/20 терміном на 1 (один) рік.

Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання.

Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного тексту.

Повний текст ухвали складений 01.06.2023.

Суддя С.В. Бородавкіна

СудЧернігівський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення01.06.2023
Оприлюднено05.06.2023
Номер документу111264422
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи щодо забезпечення громадського порядку та безпеки, національної безпеки та оборони України, зокрема щодо цивільного захисту