ЧУГУЇВСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 636/1161/23 Провадження № 2/636/1009/23
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 червня 2023 року Чугуївський міський суд Харківської області у складі: головуючого - судді Гніздилова Ю. М., за участю секретаря судового засідання - Орєхової Ю. М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Чугуїв в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом органу опіки та піклування при виконавчому комітеті Чкаловської селищної ради Чугуївського району Харківської області в інтересах малолітньої дитини - ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про позбавлення батьківських прав, третя особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: Служба у справах дітей виконавчого комітету Чкаловської селищної ради Чугуївського району Харківської області, сектор ювенальної превенції ВП Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області,
встановив:
Орган опіки та піклування при виконавчому комітеті Чкаловської селищної ради Чугуївського району Харківської області звернувся до суду в інтересах малолітньої дитини - ОСОБА_1 з позовом до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про позбавлення батьківських прав, третя особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: Служба у справах дітей виконавчого комітету Чкаловської селищної ради Чугуївського району Харківської області, сектор ювенальної превенції ВП Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області, обґрунтовуючи свої позовні вимоги таким.
ОСОБА_2 та ОСОБА_3 є батьками малолітньої ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Рішенням Жовтневого районного суду м. Харкова від 21 квітня 2016 року шлюб між ними було розірвано. Зі слів відповідача ОСОБА_3 , шлюбні відносини між ними фактично було припинено з 2012 року, а тому дитина не може бути їх спільною, а отже він не піклується про неї, матеріально не підтримує, участь у її вихованні та оздоровленні не приймає. З 10 січня 2022 року сім`я перебуває на обліку як така, що перебуває в складних життєвих обставинах. За фактом можливого вчинення співмешканцем ОСОБА_2 - ОСОБА_4 відносно малолітньої дитини домашнього насильства (сексуальне насильство, розбещення) було проведено акт оцінки рівня безпеки дитини, після чого за заявою матері, її було влаштовано до сім`ї патронатного вихователя. Вищевказане свідчить, що батьки дитини - відповідачі у справі самоусунулися від виконання батьківських обов`язків та не піклуються про стан здоров`я їхньої дитини, її фізичний і моральний розвиток.
З урахуванням викладеного, орган опіки та піклування при виконавчому комітеті Чкаловської селищної ради Чугуївського району Харківської області просить суд позбавити батьківських прав ОСОБА_2 , ОСОБА_3 відносно їх дитини.
В судове засідання представниця позивача - органу опіки та піклування при виконавчому комітеті Чкаловської селищної ради Чугуївського району Харківської області Гончар С. О. не з`явилася, надавши заяву, в якій позовні вимоги підтримала, просила суд їх задовольнити, а справу розглянути за відсутності представника позивача, не заперечувала проти заочного розгляду справи.
Відповідачі ОСОБА_2 та ОСОБА_3 повторно у судове засідання не з`явилися, причини неявки не повідомили, хоча про дату, час та місце слухання справи повідомлялися своєчасно і належним чином, шляхом розміщення оголошення про виклик до суду на офіційному веб-сайті судової влади України.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - служби у справах дітей виконавчого комітету Чкаловської селищної ради Чугуївського району Харківської області Завгородня Л. В. у судове засідання не з`явилася, надавши до суду заяву, в якій справу просила розглянути за відсутності представника третьої особи, не заперечувала проти задоволення позовних вимог.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - сектор ювенальної превенції ВП Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області у судове засідання не з`явився, причини неявки не повідомив, хоча належним чином повідомлявся про дату, час та місце розгляду справи.
Відповідно до положень ч. 11 ст. 128 ЦПК України, з опублікуванням оголошення про виклик особа вважається повідомленою про дату, час і місце розгляду справи. При цьому від ОСОБА_2 та ОСОБА_3 до суду не надійшло відзиву на позовну заяву чи будь-яких заперечень, а також повідомлення про іншу адресу, клопотання про відкладення судового розгляду також не заявлялося.
Відповідно до ч. 3 ст. 131 ЦПК України, учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про причини неявки у судове засідання. У разі неповідомлення суду про причини неявки вважається, що учасники судового процесу не з`явилися в судове засідання без поважних причин.
Відповідно до ч. 1 ст. 280 ЦПК України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: 1) відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; 2) відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; 3) відповідач не подав відзив; 4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Так як відповідач, належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання, не з`явився в судове засідання без поважних причин, без повідомлення причин та не подав відзив, а позивач не заперечує проти такого вирішення справи, тому відповідно до ч. 1 ст. 281 ЦПК України суд постановив ухвалу про заочний розгляд справи.
Судом встановлені такі факти і відповідні їм правовідносини.
Згідно з свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 від 16 вересня 2014 року, виданим Жовтневим відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції, ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 , батько ОСОБА_3 , мати ОСОБА_2 .
Відповідно до заочного рішення Жовтневого районного суду м. Харкова від 21 квітня 2016 року (справа № 639/9894/15-ц) шлюб між ОСОБА_3 та ОСОБА_2 було розірвано.
Відповідно до наказу Служби у справах дітей Чугуївської районної державної адміністрації Харківської області № 24 від 08 лютого 2021 року, ОСОБА_1 , 22 серпня 2014 року взято на облік як дитину, яка перебуває у складних життєвих обставинах.
Згідно з повідомленнями № 03-02-05/292 та № 03-02-05/292 від 09 лютого 2021 року, наданим Чкаловською селищною радою Чугуївського району Харківської області, ОСОБА_2 проживає разом зі своєю донькою ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 . Ця родина перебуває в складних життєвих обставинах та знаходиться на контролі. Комісією з`ясовано, що умови проживання дитини незадовільні: будинок опалюється електроприладами, що небезпечно з точки зору пожежної безпеки, в кімнатах брудно, постільна білизна відсутня. Мати недостатньо приділяє уваги вихованню, тому постає питання щодо вилучення дитини.
Відповідно до Акту обстеження побутових умов проживання сім`ї ОСОБА_2 від 17 лютого 2021 року, складеного комісією у складі: старости ОСОБА_5 , інспектора ОСОБА_11, діловоду ОСОБА_6 , в ході перевірки домоволодіння ОСОБА_2 було встановлено, що остання навела порядок на подвір`ї, у кімнатах будинку, облаштувала окрему кімнату для доньки, продукти харчування є в наявності. ОСОБА_2 зобов`язалася забезпечити постійне відвідування дитиною дитячого закладу, а також влаштуватися на роботу.
Згідно з повідомленням № 03-02-05/377 від 23 лютого 2021 року, наданим Чкаловською селищною радою Чугуївського району Харківської області, в зв`язку з виявленими фактами загрози життю та здоров`ю малолітньої ОСОБА_1 , 05 лютого 2021 року її було влаштовано до дитячого відділення КНП «Чугуївська центральна районна лікарня ім. М. І. Кононенка» для проведення медичного огляду, в ході якого було встановлено, що дитина має слабкий зір. Мати відвідувала дитину щодня, а 17 лютого 2021 року забрала додому. Згідно з актом обстеження умов проживання сім`ї встановлено, що мати подолала складні життєві обставини, однак ця сім`я і надалі буде перебувати під наглядом.
Відповідно до наказу Служби у справах дітей Чугуївської районної державної адміністрації Харківської області № 105 від 04 листопада 2021 року, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , було знято з обліку як таку, що перебуває у складних життєвих ситуаціях.
Згідно з Актом відвідування сім`ї ОСОБА_2 з метою обстеження житлово-побутових умов проживання та соціального захисту малолітньої дитини ОСОБА_1 від 05 грудня 2022 року, складеним в складі начальника служби у справах дітей виконавчого комітету Чкаловської селищної ради Чугуївського району Харківської області Гончар С., провідного спеціаліста служби у справах дітей виконавчого комітету Чкаловської селищної ради Чугуївського району Харківської області Завгородньої Л., поліцейського офіцера громади Миланки Я., ОСОБА_2 та її донька ОСОБА_1 проживає як внутрішньо переміщена з с. Гракове у гуртожитку за адресою: АДРЕСА_2 . Мати була вдома, а співмешканець - ОСОБА_4 працював на роботі по найму. ОСОБА_1 забезпечена всім шкільним приладдям, має достатньо іграшок, забезпечена одягом по сезону. Умови проживання не відповідають санітарним нормам, речі розкидані, не прибрано.
Відповідно до наказу Служби у справах дітей виконавчого комітету Чкаловської селищної ради Чугуївського району Харківської області № 09 від 10 січня 2022 року, ОСОБА_1 , 22 серпня 2014 року взято на облік як дитину, яка перебуває у складних життєвих обставинах.
Відповідно до повідомлення № 01-37/120 від 23 січня 2023 року, наданого службою у справах дітей виконавчого комітету Чкаловської селищної ради Чугуївського району Харківської області, за усною інформацією від керівника БФ «Фундація майбутнього», ймовірне скоєння домашнього насильства (сексуальне насильство) відносно малолітньої дитини, яка проживає на території Чкаловської громади. Зі слів, мати дитини ухиляється від виконання батьківських обов`язків, зловживає спиртними напоями, зі сторони вітчима ймовірне розбещення.
Згідно з Актом відвідування сім`ї ОСОБА_2 від 23 січня 2023 року, складеним в складі начальника служби у справах дітей виконавчого комітету Чкаловської селищної ради Чугуївського району Харківської області Гончар С., заступника начальника селищної військової адміністрації Чкаловської селищної ради Чугуївського району Харківської області Суманєєва В., провідного спеціаліста служби у справах дітей виконавчого комітету Чкаловської селищної ради Чугуївського району Харківської області Завгородньої Л., під час обстеження встановлено, що всі члени родини були вдома, дівчинка малювала, мати варила обід. В кімнаті не зовсім прибрано, на підлозі сміття, постіль не заслана. Дитина чиста, синців та подряпин на тілі не виявлено. В кімнаті тепло. З матір`ю проведено профілактичну бесіду щодо влаштування дитини до патронатної сім`ї, про що ОСОБА_2 надала письмову згоду.
Відповідно до Акту проведення оцінки рівня безпеки дитини ОСОБА_1 від 23 січня 2023 року, на тілі дитини відсутні синці, подряпини, гематоми. Тіло чисте. Фізичні чи поведінкові ознаки, що можуть свідчити про жорстоке поводження, насильство, у тому числі сексуальне, відсутні.
Відповідно до заяви від 23 січня 2023 року, ОСОБА_2 просить тимчасово влаштувати малолітню доньку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до родини патронатного вихователя ОСОБА_7 у зв`язку з тим, що вона опинилася у складних життєвих обставинах. За час перебування доньки в сім`ї патронатного вихователя обіцяє складні життєві обставини.
Згідно з висновком оцінки потреб сім`ї ОСОБА_2 від 23 січня 2023 року основними ознаками та чинниками, що спричиняють складні життєві обставини є ухиляння біологічної матері від виконання своїх батьківських обов`язків, зловживання спиртними напоями, не забезпеченням дитині технічними засобами для навчання в онлайн режимі.
Згідно з заявою від 24 січня ОСОБА_2 обіцяє за час перебування доньки в сім`ї патронатного вихователя пройти курс лікування від алкоголю.
Відповідно до запиту № 01-01-29/121 від 24 січня 2023 року виконавчий комітет Чкаловської селищної ради Чугуївського району Харківської області у зв`язку з виникненням складних життєвих обставин в сім`ї ОСОБА_2 , яка виховує малолітню ОСОБА_1 , просить начальника Малинівської селищної військової адміністрації влаштувати дитину в сім`ю патронатного вихователя ОСОБА_8 .
Згідно з наказом Служби у справах дітей виконавчого комітету Малинівської селищної ради Чугуївського району Харківської області № 01 від 24 січня 2022 року, малолітню ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , як таку, що перебуває у складних життєвих обставинах, влаштовано на тимчасове виховання та спільне проживання до сім`ї патронатного вихователя ОСОБА_9 .
Відповідно до Акту про факт передачі дитини від 24 січня 2023 року, Служба у справах дітей виконавчого комітету Малинівської селищної ради Чугуївського району Харківської області в особі начальника ССДС - Крюкової О. С., в присутності начальника ССД Чкаловської селищної військової адміністрації Гончар С. О., передає ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_10 на підставі наказу № 1 від 24 січня 2023 року,
Згідно з інформаційною довідкою № 01-21/12 від 24 січня 2023 року, наданою Граківським ліцеєм Чкаловської селищної ради Чугуївського району Харківської області, ОСОБА_1 була зарахована до Граківського ліцею у 2021 році, але у зв`язку з повномасштабним вторгненням та окупацією с. Гракове (з 26 лютого 2022 року до 07 вересня 2022 року) батьки переїхали разом з дитиною до смт Чкаловське, де отримували завдання в дистанційній формі, але програма дитиною засвоєна не була. Дитина потребує корекційного навчання, допомоги психолога.
Відповідно до заяви від 30 січня 2023 року ОСОБА_2 просить директора Малинівського ліцею Малинівської селищної ради Чугуївського району Харківської області зарахувати ОСОБА_1 до 1 класу з українською мовою навчання.
Згідно з довідкою № Д-239/01-02-06 від 09 березня 2023 року, наданою виконавчим комітетом Чкаловської селищної ради Чугуївського району Харківської області, ОСОБА_2 зареєстрована разом зі своєю донькою ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до довідки-інформації № Д-238/01-02-06 від 09 березня 2023 року, наданою виконавчим комітетом Чкаловської селищної ради Чугуївського району Харківської області, ОСОБА_2 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 . ОСОБА_2 є матірю малолітньої ОСОБА_1 . ОСОБА_2 за місцем проживання характеризується негативно, зловживає спиртними напоями, веде аморальний спосіб життя, не приділяє належної уваги вихованню, розвитку та лікуванню доньки. Малолітня дитина не забезпечена технічними засобами для навчання (онлайн). Сім`я проживає в антисанітарних умовах, продукти харчування забезпечені в недостатній кількості.
Згідно з повідомленням № 01-29/58 від 22 березня 2023 року, наданим Службою у справах дітей та сім`ї при виконавчому комітеті Малинівської селищної ради Чугуївського району Харківської області, після відвідування ОСОБА_2 , яка перебувала у стані алкогольного сп`яніння, своєї доньки ОСОБА_1 у сім`ї патронатного вихователя ОСОБА_7 , дівчинка погано себе поводила: бешкетувала, не реагувала на зауваження. Дівчинці рідні подарували планшет, у купівлі якого мати участі не брала.
Згідно з даними Єдиного реєстру судових рішень ОСОБА_2 неодноразово притягувалася до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 184 КУпАП, а саме за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов`язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей. (постанови Жовтневого районного суду м. Харкова від 02 грудня 2016 року та 06 червня 2016 року, постанова Чугуївського міського суду Харківської області від 28 квітня 2021 року).
Відповідно до висновку № 01-01-43/663 від 27 березня 2023 року, орган опіки та піклування при виконавчому комітеті Чкаловської селищної ради Чугуївського району Харківської області вважає за доцільне позбавити ОСОБА_2 та ОСОБА_3 батьківських прав відносно їх малолітньої дитини - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до ч. 7 ст. 7 СК України, дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, які встановлені Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними правовими актами, визначеними в Україні.
Відповідно до ч. ч. 2, 3 ст. 150 СК України, батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Батьки зобов`язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.
Згідно з ч. 1 ст. 155 СК України, здійснення батьками своїх прав та виконання обов`язків мають ґрунтуватися на повазі до прав дитини та її людської гідності.
Відповідно до ст. 11 Закону України «Про охорону дитинства», сім`я є природним середовищем для фізичного, духовного, інтелектуального, культурного, соціального розвитку дитини, її матеріального забезпечення і несе відповідальність за створення належних умов для цього. Кожна дитина має право на проживання в сім`ї разом з батьками або в сім`ї одного з них та на піклування батьків. Предметом основної турботи та основним обов`язком батьків є забезпечення інтересів своєї дитини.
Згідно зі ст. 12 вищевказаного Закону, виховання в сім`ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці. Виховання дитини має спрямовуватися на розвиток її особистості, поваги до прав, свобод людини і громадянина, мови, національних історичних і культурних цінностей українського та інших народів, підготовку дитини до свідомого життя у суспільстві в дусі взаєморозуміння, миру, милосердя, забезпечення рівноправності всіх членів суспільства, злагоди та дружби між народами, етнічними, національними, релігійними групами. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за порушення прав і обмеження законних інтересів дитини на охорону здоров`я, фізичний і духовний розвиток, навчання, невиконання та ухилення від виконання батьківських обов`язків відповідно до закону.
Відповідно до положення ст. 164 СК України, мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.
Згідно з роз`ясненнями, наданими у п. 16 Постанови Верховного Суду України № 3 від 30 березня 2007 року «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав», ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
Відповідно до ст. 3 Конвенції про права дитини, прийнятої 44-ю сесією Генеральної Асамблеї ООН 20 листопада 1989 р. (набрала чинності для України 27 вересня 1991 року), в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється як найкращому забезпеченню інтересів дитини.
Крім того, згідно з ст. 9 Конвенції про права дитини, дитина не повинна розлучатися з батьками всупереч їхньому бажанню, за винятком випадків, коли компетентні органи згідно з судовим рішенням, визначають відповідно до застосовуваного закону і процедур, що таке розлучення необхідне в якнайкращих інтересах дитини. Таке визначення може бути необхідним у тому чи іншому випадку, наприклад, коли батьки не піклуються про дитину.
При цьому положення вказаної Конвенції, яка ратифікована Верховною Радою України 27 лютого 1991 року, узгоджуються з нормами Конституції України та законів України, тому саме її норми враховуються судом, розглядаючи справи, які стосуються прав дітей.
Ухвалюючи рішення у справі «М. С. проти України» від 11 липня 2017 року (заява № 2091/13), ЄСПЛ вказав на те, що при визначенні найкращих інтересів дитини в конкретній справі слід брати до уваги два міркування: по-перше, у найкращих інтересах дитини зберегти її зв`язки із сім`єю, крім випадків, коли доведено, що сім`я непридатна або неблагополучна; по-друге, у найкращих інтересах дитини є забезпечення її розвитку у безпечному, спокійному та стійкому середовищі, що не є неблагонадійним (пункт 100 рішення від 16 липня 2015 року у справі «Мамчур проти України», заява № 10383/09).
Відповідно до ч. 2, 3 ст. 166 СК України, особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов`язку щодо утримання дитини. При задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину.
Згідно з ст. 180 СК України, батьки зобов`язані утримувати дітей до досягнення ними повноліття.
Відповідно до ч. 3 ст. 181 СК України, кошти на утримання дітей (аліменти) можуть присуджуватися за рішенням суду у частці від доходу їх батька (матері) або у твердій грошовій сумі.
Згідно з ч. 1 ст. 182 СК України, при визначенні розміру аліментів суд враховує: 1) стан здоров`я та матеріальне становище дитини; 2) стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; 3) наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; 3-1) наявність рухомого та нерухомого майна, грошових коштів; 3-2) доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; 4) інші обставини, що мають істотне значення.
Відповідно до ч. 2 ст. 182 СК України, мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
З урахуванням всіх обставин справи, стану здоров`я та матеріального становища дитини та платників аліментів, суд визначає цю частку в розмірі 1/4 частки усіх видів заробітку (доходу), але не менше ніж п`ятдесят відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, присуджуючи аліменти, згідно з ч. 1 ст. 191 СК України, від дня пред`явлення позову та до досягнення дитиною повноліття.
Відповідно до ч. 3 ст. 129 Конституції України, основними засадами судочинства є, зокрема, рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст. 10 ЦПК України, суд при розгляді справ керується принципом верховенства права.
Згідно з ч. ч. 1 - 3 ст. 12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненнями особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Всебічно та повно з`ясувавши обставини, на які посилався позивач, як на підставу своїх вимог, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів окремо кожного, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, керуючись принципом верховенства права, суд приходить до висновку, що ОСОБА_2 та ОСОБА_3 ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню малолітньої дитини, а саме: самоусунулися від виконання батьківських обов`язків, не цікавлятьсяся долею дитини, станом її здоров`я, фізичним та моральним розвитком, хоча не були позбавлені можливості здійснювати догляд та утримувати свою доньку, натомість свідомо нехтували цим обов`язком та відмовилася від дитини, у зв`язку з чим вважає доцільним та таким, що відповідає інтересам дитини, застосування до них такого крайнього заходу, як позбавлення батьківських прав відносно їх малолітньої дитини та стягнення з них аліментів на її утримання.
На підставі ч. 6 ст. 141 ЦПК України суд стягує з ОСОБА_2 та ОСОБА_3 1073 грн 60 коп. належного до сплати судового збору на користь держави в особі Державної судової адміністрації України (отримувач коштів - Головне управління казначейства у м. Києві).
На підставі п. 1 ч. 1 ст. 430 ЦПК України, суд допускає негайне виконання рішення в частині стягнення аліментів - у межах суми платежу за один місяць.
На підставі ст. ст. 11, 12 Закону України «Про охорону дитинства», ст. ст. 7, 150, 155, 164, 166, 180, 181, 182, 191СК України, Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.03.2007 № 3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав», ст. ст. 3, 9 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року, рішення ЄСПЛ у справі «М. С. проти України» від 11 липня 2017 року (заява № 2091/13), рішення ЄСПЛ у справі «Мамчур проти України» від 16 липня 2015 року (заява № 10383/09), керуючись ст. 12, 13, 81, 141, 258, 259, 263-265, 268, 273, 280-289, 352, 354, 430, п. 15.5 розділу ХІІІ «Перехідні положення» ЦПК України, суд
ухвалив:
Позов органу опіки та піклування при виконавчому комітеті Чкаловської селищної ради Чугуївського району Харківської області задовольнити повністю.
Позбавити батьківських прав ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_3 , відносно їх малолітньої дитини - доньки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , та на користь опікуна, батьків вихователів, прийомних батьків або державного закладу (залежно від форми влаштування дітей) аліменти на утримання малолітньої доньки - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у розмірі 1/4 частки усіх видів заробітку (доходу), але не менше ніж п`ятдесят відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, починаючи з 28 березня 2023 року і до досягнення дитиною повноліття.
Стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_3 , та на користь опікуна, батьків вихователів, прийомних батьків або державного закладу (залежно від форми влаштування дітей) аліменти на утримання малолітньої доньки - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у розмірі 1/4 частки усіх видів заробітку (доходу), але не менше ніж п`ятдесят відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, починаючи з 28 березня 2023 року і до досягнення дитиною повноліття.
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_3 , 1073 (одну тисячу сімдесят три) грн 60 коп. судового збору на користь держави в особі Державної судової адміністрації України в рівних частках по 536 (п`ятсот тридцять шість) грн 80 коп.
Рішення суду в частині стягнення аліментів у межах суми платежу за один місяць підлягає негайному виконанню.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому ЦПК України.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому ЦПК України. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Заочне рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду через Чугуївський міський суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя Ю. М. Гніздилов
Суд | Чугуївський міський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 01.06.2023 |
Оприлюднено | 05.06.2023 |
Номер документу | 111269078 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Чугуївський міський суд Харківської області
Гніздилов Ю. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні