номер провадження справи 12/18/22-18/3/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29.05.2023 справа № 908/8/22
м.Запоріжжя Запорізької області
Господарський суд Запорізької області у складі головуючого судді Левкут Вікторії Вікторівни, розглянувши матеріали справи № 908/8/22
за позовом Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області (вул. Українська, буд. 50, м. Запоріжжя, 69095)
до відповідача товариства з обмеженою відповідальністю «Україна» (вул. Вищепанової, буд.79, с. Попівка, Великописарівський район, Сумська область, 42822)
про стягнення 342633,6 грн.
Без повідомлення (участі) представників учасників справи
Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області 04.01.2022 шляхом застосування підсистеми Електронний суд Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи звернулось до Господарського суду Запорізької області з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Україна» про стягнення 342633,6 грн. шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 04.01.2022 позовну заяву передано для розгляду судді Смірнову О.Г.
Ухвалою суду від 10.01.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, присвоєно справі номер провадження 12/18/22, призначено підготовче судове засідання на 02.02.2022.
Від відповідача 08.02.2022 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву.
Підготовче засідання, призначене на 02.02.2022, не відбулося у зв`язку з перебуванням судді-доповідача Смірнова О.Г. на лікарняному з 01.02.2022 по 11.02.2022 (включно).
Ухвалою суду від 14.02.2022 відкладено підготовче засідання на 09.03.2022.
Підготовче засідання, призначене на 09.03.2022, не відбулося у зв`язку з перебуванням судді-доповідача Смірнова О.Г. у відпустці з 21.02.2022 по 12.03.2022 (включно).
Ухвалою від 14.03.2022, у зв`язку з наявністю обставин, що загрожують життю, здоров`ю та безпеці відвідувачів суду в умовах збройної агресії проти України, суд призначив підготовче засідання у справі № 908/8/22 та зазначив, що про дату, час та місце проведення якого буде повідомлено додатково, відповідною ухвалою суду.
Відповідно до розпорядження № П-74/23 від 13.02.2023 та протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 13.02.2023, враховуючи відрядження судді Смірнова О.Г. до Господарського суду Київської області, справу №908/8/22 передано на розгляд судді Левкут В.В.
Ухвалою суду від 27.02.2023 прийнято справу № 908/8/22 до розгляду, присвоєно справі номер провадження 12/18/22-18/3/23, на підставі ст. 252 ГПК України ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та без повідомлення учасників справи. В даній ухвалі суду зазначалось, що розгляд справи по суті розпочнеться через тридцять днів з дня прийняття справи № 908/8/22 до розгляду; відповідачу запропоновано надати у строк, що не перевищує 15 днів з дня отримання даної ухвали, додаткові пояснення (в разі наявності) і докази в їх обґрунтування; позивачу запропоновано в строк, що не перевищує 15 днів з дня отримання даної ухвали) надати суду відповідь на відзив, оформлену згідно вимог ст. 166 ГПК України разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтується відповідь позивача, якщо такі докази не надані відповідачем; у строк протягом 5 днів з дня отримання додаткових пояснень відповідача (у разі їх отримання) надати суду відповідь на додаткові пояснення.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач послався на наступне. За результатом проведеної перевірки дотримання вимог земельного законодавства Головним управлінням Держгеокадастру у Запорізькій області виявлено факт самовільного зайняття ТОВ "Україна" частини земельної ділянки площею 11,00 га, яка розташована поруч із земельною ділянкою з кадастровим номером 2322755100:08:002:0028, які розташовані за межами населеного пункту на території Більмацької селищної ради Більмацького району Запорізької області. Відповідно до змісту складеного державним інспектором акту обстеження вказана земельна ділянка використовується без правовстановлюючих документів, у зв`язку з чим наявні ознаки правопорушення, що кваліфікуються як самовільне зайняття земельної ділянки. За результатом проведеної перевірки державним інспектором складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об`єктом - земельної ділянки від 10.10.2019 № 866/0/92-19-ДК/1405/АП/09/01/-19. За розрахунком, здійсненим на підставі пункту 7 Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затв. постановою Кабінету Міністрів України № 963 від 25.07.2007, розмір шкоди, заподіяної ТОВ "Україна" внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, становить 342633,60 грн. Зазначену суму позивач просив стягнути з відповідача на користь держави. Посилаючись на положення ст. 211 ЗК України, ст. 1166 ЦК України, ст. 56 Закону України «Про охорону земель», позивач просив позов задовольнити.
Відповідач у відзиві проти заявлених позовних вимог заперечив та вказав на те, що відшкодування збитків може бути покладено на відповідача лише за наявності передбачених законом умов, сукупність яких створює склад правопорушення, яке є підставою для цивільно-правової відповідальності. Товариство «Україна» обробляє та користується лише земельними ділянками на законних підстав та у законний спосіб з наступними кадастровими номерами: 2322755100:08:002:0024, 2322755100:08:002:0025, 2322755100:08:002:0028, інших земельних ділянок, які знаходяться поруч із вище зазначеними орендованими ділянками ТОВ «Україна» - не обробляє, не користується і не проводить ніякої «оранки». Відповідач відзначив, що інформація державного інспектора про самовільне зайняття ТОВ «Україна» земельної ділянки площею 11,00 га, яка розташована поряд із земельною ділянкою із кадастровим номером: 2322755100:08:002:0028, зроблена шляхом візуального обстеження не відповідає дійсності та є помилковою, оскільки не можливо встановити без відповідних спеціальних технічних засобів чіткі кордони на місці (в натурі) земельних ділянок. Відповідач вважає, що факт самовільного зайняття земельної ділянки ТОВ «України» не доведений державним інспектором Держгеокадастру у Запорізькій області у законний спосіб та належними доказами. Також відповідач відзначив, що позивач у позовній заяві зазначає, що земельна ділянка площею 36,1 га, що розташована поруч із земельною ділянкою з кадастровим номером: 2322755100:08:002:0028, належить до земель державної форми власності, правовстановлюючі документи відсутні, відноситься до категорії земель промисловості, транспорту, зв`язку енергетики, оборони та іншого призначення, цільове призначення - для розміщення та експлуатації будівель та споруд авіаційного призначення. Відповідач вважає, що відсутність правовстановлюючих документів позбавляє можливості позивача стверджувати про наявність об`єкту цивільного правопорушення, оскільки позивачем не доведено наявності прав та законних інтересів на земельну ділянку площею 36,1 га, яка знаходиться поруч із земельною ділянкою з кадастровим номером: 2322755100:08:002:0028. Крім того відповідач вважає недоведеним такого наслідку як збитки. Враховуючи той факт, що земельна ділянка площею 36,1 га не має правовстановлюючих документів, не має чітких кордонів, кадастрового номеру і інших технічних документів на землю, неможливо встановити чи в законний спосіб здійснений розрахунок отриманих державою збитків. Відповідач просив в позові відмовити.
Сторони повідомлені про розгляд справи у визначеному ГПК України порядку шляхом направлення на їхні адреси відповідної ухвали.
Згідно з інформацією на офіційному сайті Укрпошти поштове відправлення за номером 6900120939893, яким направлено на адресу відповідача ухвалу суду від 27.02.2023, вручене за довіреністю 06.03.2023.
Надання відповідачем відзиву на позов свідчить про його обізнаність щодо розгляду справи.
Відповідно до ч. 8 ст. 252 ГПК України, при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їх усні пояснення. Судові дебати не проводяться.
Наявні матеріали справи за № 908/8/22 дозволяють здійснити її розгляд по суті.
Враховуючи приписи ч. 4 ст. 240 ГПК України, у зв`язку з розглядом справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зважаючи на закінчення строків розгляду справи, запровадження воєнного стану на території України, ведення бойових дій на території Запорізької області, інтенсивні ракетні та артилерійські обстріли м. Запоріжжя протягом грудня 2022 року травня 2023 року, що загрожувало життю, здоров`ю та безпеці відвідувачів та працівників суду в умовах збройної агресії проти України, рішення прийнято без його проголошення 29.05.2023.
Розглянувши матеріали справи, суд
ВСТАНОВИВ:
Головним управлінням Держгеокадастру у Запорізькій області 30.10.2019, на підставі наказу Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області від 08.10.2019 № 866-ДК, проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства стосовно об`єктів перевірки земельних ділянок з кадастровими номерами, 2322755100:08:002:0024, 2322755100:08:002:0025 та земельної ділянки, що розташована поруч із земельною ділянкою з кадастровим номером 2322755100:08:002:0028, які розташовані за межами населеного пункту на території Більмацької селищної ради Більмацького району Запорізької області.
В результаті проведеної перевірки дотримання вимог земельного законодавства державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель головним спеціалістом відділу державного контролю за використанням та охороною земель у Гуляйпільському, Більмацькому, Оріхівському, Пологівському, Розівському районах Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області Редькою В.М. виявлено факт самовільного зайняття відповідачем частини земельної ділянки, яка розташована поруч із земельною ділянкою з кадастровим номером 2322755100:08:002:0028.
За результатом виявленого правопорушення складений акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об`єктом - земельної ділянки від 10.10.2019 № 866/0/92-19-ДК/1405/АП/09/01/-19 (надалі Акт перевірки).
В Акті перевірки зазначено наступне:
З виїздом на місце здійснено огляд земельних ділянок за кадастровими номерами: 2322755100:08:002:0024, 2322755100:08:002:0025 та зліва від земельної ділянки з кадастровим номером 2322755100:08:002:0028, які розташовані за межами населеного пункту на території Більмацької селищної ради Більмацького району Запорізької області.
Відповідно до Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку стосовно земельних ділянок як об`єкта перевірки встановлено, що:
- земельна ділянка з кадастровим номером 2322755100:08:002:0024, площею 4,9046 га - форма власності приватна, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, категорія земель - землі сільськогосподарського призначення, орендар товариство з обмеженою відповідальністю «Україна»; дата реєстрації речового права на нерухоме майно 26.02.2019;
- земельна ділянка з кадастровим номером 2322755100:08:002:0025, площею 4,9048 га - форма власності приватна, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, категорія земель - землі сільськогосподарського призначення, орендар товариство з обмеженою відповідальністю «Україна»; дата реєстрації речового права на нерухоме майно 04.06.2018;
- земельна ділянка зліва від земельної ділянки з кадастровим номером 2322755100:08:002:0028 відсутня в реєстрі Державного земельного кадастру.
Згідно інформації, наданої відділом у Більмацькому районі Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області земельна ділянка орієнтовною площею 36,1 га в контурі № 304 (зліва від кадастрового номеру 2322755100:08:002:0028) згідно «Проекту формування території на встановлення меж сільських та селищних рад та населених пунктів Куйбишевського району Запорізької області» від 1993 року, та державного акта на право колективної власності на землю, виданого сільськогосподарському підприємству «Україна» (серія ЗП № 00085) зареєстрованого 17.03.1994 за № 5, належить до земель державної форми власності, правовстановлюючі документи відсутні, категорія земельної ділянки земля промисловості, транспорту, зв`язку та енергетики, оборони та іншого призначення, вид цільового призначення 12.05 (для розміщення та експлуатації будівель і споруд авіаційного транспорту).
За результатами візуального обстеження оглянуті земельні ділянки та на час перевірки встановлено наступне:
- на земельній ділянці орієнтовною площею 4,9046 га за кадастровим номером 2322755100:08:002:0024 проведено оранку (фото додається);
- на земельній ділянці орієнтовною площею 4,9048 га за кадастровим номером 2322755100:08:002:0025 проведено оранку (фото додається);
- на земельній ділянці орієнтовною площею 36,1 га в контурі № 304 (зліва від кадастрового номеру 2322755100:08:002:0028) частково, а саме орієнтовно в площі 11,0га проведено оранку, єдиним масивом з земельним ділянками, які знаходяться в оренді ТОВ «Україна» (фото додається).
В акті перевірки зазначено, що враховуючи всю сукупність фактичних обставин, у діях керівника ТОВ «Україна» (код ЄДРПОУ 03749037) вбачаються ознаки правопорушення, що кваліфікується як самовільне зайняття земельної ділянки.
Також державним інспектором Редькою В.М. 29.10.2019 складений акт обстеження земельної ділянки № 866/0/92-19ДК/958А0/10/01/-1, яким зафіксовано, що на земельній ділянці орієнтовною площею 36,1 га в контурі № 304 (зліва від кадастрового номеру 2322755100:08:002:0028) частково, а саме орієнтовно в площі 11,0 га проведено оранку, єдиним масивом з земельним ділянками з кадастровим номерами 2322755100:08:002:0024 та 2322755100:08:002:0025, які знаходяться в оренді ТОВ «Україна» (фото додається).
Копію акта отримав директор ТОВ «Україна» Шайдоровський С.О., про що свідчить його підпис на акті.
За результатами перевірки державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель головним спеціалістом відділу державного контролю за використанням та охороною земель у Гуляйпільському, Більмацькому, Оріхівському, Пологівському, Розівському районах Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області Редькою В.М. 29.10.2019 складений протокол №866/01/92-19-ДК/0209П/07/01/-19 про адміністративне правопорушення за ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України.
За результатами розгляду вказаного протоколу провадження у справі про адміністративне правопорушення, яке вчинено ТОВ «Україна» в особі директора Шайдовського Сергія Олександровича, постановою про закриття справи від 29.10.2019 №866/0/92-19-ДК/0186По/08/01/-19 закрито на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП.
Державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель головним спеціалістом відділу державного контролю за використанням та охороною земель у Гуляйпільському, Більмацькому, Оріхівському, Пологівському, Розівському районах Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області Редькою В.М. 29.10.2019 винесено припис №866/0/92-19-ДК/0203Пр/03/01/-19 ТОВ «Україна» в особі Шайдоровського Сергія Олександровича, що земельна ділянка орієнтовною площею 36,1 га в контурі № 304 (зліва від кадастрового номеру 2322755100:08:002:0028) частково, а саме орієнтовно на площі 11,0 га самовільно зайнята ТОВ «Україна» в особі Шайдоровськог С.О., у зв`язку із чим до порушника вжито заходи адміністративного впливу, а саме: вимога до голови ТОВ «Україна» - Шайдоровського С.О. про необхідність усунути в 30-денний термін виявлене порушення, згідно з чинним законодавством України; про виконання припису повідомити до 29.11.2019.
Позивачем складено розрахунок розміру шкоди, яка заподіяна внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок та становить 342633,60 грн.
Розрахунок розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, повідомлення про сплату шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу від 29.10.2019 №866/0/92-19-ДК/038ШК/11/01/-19 із додатком у вигляді розрахунку відповідної шкоди та припис від 29.10.2019 № 866/0/92-19-ДК/0203Пр/03/01/-19 отримано особисто директором ТОВ «Україна» Шайдовським С.О., про що свідчать відповідні відмітки у вказаних документах.
За доводами позивача, станом на момент підготовки позовної заяви та її подачі до суду у добровільному порядку шкода відповідачем не сплачена, що є підставою для стягнення шкоди у судовому порядку.
Проаналізувавши норми чинного законодавства, оцінивши докази, суд визнав позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 11 ЦК України, підставою виникнення цивільних прав та обов`язків, у тому числі щодо відшкодування кредиторові або іншій особі збитків (шкоди), є зобов`язання, які виникають з угод або в наслідок заподіяння шкоди.
Приписами ст. 16 ЦК України встановлено, що одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є відшкодування збитків (шкоди).
Згідно ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала; особа, яка її завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Відшкодування шкоди, заподіяної порушенням земельного законодавства, за своєю правовою природою є відшкодуванням позадоговірної шкоди, тобто деліктною відповідальністю.
Стаття 1166 ЦК України містить правило про загальний (генеральний) делікт, відповідно до якого будь-яка шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам або майну фізичної або юридичної особи, повинна бути відшкодована особою, яка її завдала, в повному обсязі. Отже, загальною підставою деліктної відповідальності є протиправне, шкідливе, винне діяння завдавача шкоди (цивільне правопорушення). У науці цивільного права акт завдання шкоди прийнято поділяти на такі складові елементи: а) протиправна поведінка особи; б) настання шкоди; в) причинний зв`язок між двома першими елементами; в) вина завдавача шкоди.
При цьому, для настання деліктної відповідальності необхідна наявність всіх складових правопорушення.
Протиправна поведінка особи може виявлятися у прийнятті нею неправомірного рішення або у неправомірній поведінці (діях або бездіяльності). Протиправною у цивільному праві вважається поведінка, яка порушує імперативні норми права або санкціоновані законом умови договору, внаслідок чого порушуються права іншої особи.
Під шкодою розуміється матеріальна шкода, що виражається у зменшенні майна потерпілого в результаті порушення належного йому майнового права, та (або) применшенні немайнового блага (життя, здоров`я тощо). У відносинах, що розглядаються, шкода це не тільки обов`язкова умова, але й міра відповідальності, оскільки за загальним правилом статті, завдана шкода відшкодовується у повному обсязі. Мова йде про реальну шкоду та упущену вигоду.
Виходячи з загальних принципів цивільного права для застосування такої міри відповідальності, як стягнення шкоди потрібна наявність причинного зв`язку між протиправною поведінкою особи та завданою шкодою, що є обов`язковою умовою відповідальності, яка передбачає, що шкода стала об`єктивним наслідком поведінки завдавача шкоди.
Деліктна відповідальність за загальним правилом настає лише за вини заподіювача шкоди. Тобто відсутність у діях особи умислу або необережності звільняє її від відповідальності, крім випадків, коли за нормами ЦК відповідальність настає незалежно від вини.
Для застосування такої міри відповідальності як стягнення шкоди, позивач повинен довести наявність шкоди та її розмір, протиправність дій відповідача, та причинного зв`язку між шкодою позивача (держави) та протиправними діями відповідача.
Позивач позовні вимоги ґрунтує на протиправній поведінці ТОВ «Україна», яка полягає у самовільному користуванні земельною ділянкою без достатніх на це правових підстав.
Статтею 211 Земельного кодексу України передбачено, що за самовільне зайняття земельної ділянки громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства.
Відповідно до пунктів 12 і 16 постанови Пленуму Верховного Суду України від 16.04.2004 № 7 Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ у випадках самовільного зайняття земельних ділянок шкода (збитки) відшкодовуються відповідно до статей 22, 1166, 1192 Цивільного кодексу України, статті 156 Земельного кодексу України у повному обсязі особами, що її заподіяли.
Статтею 13 Конституції України визначено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності українського народу. Від імені українського народу права власника здійснюють органи державної влади та місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Згідно із статтею 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Порядок передачі в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, передбачений статтею 124 цього ж Кодексу.
За приписами частини першої статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Документи, що посвідчують право на земельну ділянку, вказані в статті 126 Земельного кодексу України, зокрема, право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом, право постійного користування земельною ділянкою - державним актом на право постійного користування, а право оренди земельної ділянки - договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.
Нормами статей 152, 156 Земельного кодексу України закріплено, що: власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Статтею 1 Закону України Про державний контроль за використанням та охороною земель унормовано, що самовільним зайняттям земельної ділянки є будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
У пункті 3.9 постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 6 від 17.05.2011 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" роз`яснено, що згідно з пунктом 3.1 наказу Державного агентства земельних ресурсів України та Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель від 12.09.2007 №110 "Про затвердження Методичних рекомендацій щодо застосування Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 №963" підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам, юридичним чи фізичним особам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, є матеріали справи про адміністративне правопорушення, які підтверджують факт вчинення цього правопорушення, а саме:
- акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства;
- протокол про адміністративне правопорушення;
- припис (з вимогою усунення порушення земельного законодавства);
- акт обстеження земельної ділянки.
Отже, підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі або територіальній громаді внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, є зазначені документи в їх сукупності, оскільки саме вони можуть підтвердити сам факт самовільного зайняття земельної ділянки, розмір зайнятої ділянки та період часу, протягом якого вона використовується без належних правових підстав.
Відповідно до ст.ст. 5, 6 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, до повноважень якого належать, зокрема, здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у частині додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства України та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю.
Статтею 9 цього Закону передбачено, що державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюються шляхом проведення перевірок.
Згідно із ст. 10 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» (в редакції чинній на час здійснення перевірки) передбачено, що державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право, зокрема:
- безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель;
- давати обов`язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов`язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків;
- складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством України порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності;
- проводити у випадках, встановлених законом, фотографування, звукозапис, кіно- і відеозйомку як допоміжний засіб для запобігання порушенням земельного законодавства України;
- звертатися до суду з позовом щодо відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також повернення самовільно чи тимчасово зайнятих земельних ділянок, строк користування якими закінчився.
Пунктами 1, 4 Положення про Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області в області, затвердженого наказом Держгеокадастру від 23.12.2021 № 603 «Про затвердження положень про територіальні органи Держгеокадастру», передбачено, що Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області (далі Головне управління) є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та їй підпорядковане Головне управління відповідно до покладених на нього завдань, крім іншого, здійснює державний нагляд (контролю) у частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності.
Згідно з п. 6 вищезазначеного Положення посадові особи Головного управління в межах своїх повноважень мають право, зокрема, складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності; давати обов`язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов`язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків.
Частиною 34 Положення про Головне управління, зокрема встановлено, що одним з завдань є проведення розрахунку розміру шкоду, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання їх не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву без спеціального дозволу, та вжиття заходів щодо її відшкодування в установленому законодавством порядку. Зважаючи на викладене, чинним законодавством визначено, що Головне управління є уповноваженим державою органом, який здійснює функції контролю за використанням та охороною земель, у тому числі вживає заходи щодо відшкодування шкоди завданої внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок.
Державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель головним спеціалістом відділу державного контролю за використанням та охороною земель у Гуляйпільському, Більмацькому, Оріхівському, Пологівському, Розівському районах Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області Редькою В.М., відповідно до вимог статей 6 і 10 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства стосовно об`єктів перевірки земельних ділянок з кадастровими номерами, 2322755100:08:002:0024, 2322755100:08:002:0025 та земельної ділянки, що розташована поруч із земельною ділянкою з кадастровим номером 2322755100:08:002:0028, які розташовані за межами населеного пункту на території Більмацької селищної ради Більмацького району Запорізької області.
В ході проведеної перевірки дотримання вимог земельного законодавства державним інспектором виявлено факт самовільного зайняття відповідачем частини земельної ділянки, яка розташована поруч із земельною ділянкою з кадастровим номером 2322755100:08:002:0028. Відповідно до змісту складеного державним інспектором акту обстеження вказана земельна ділянка використовується без правовстановлюючих документів, у зв`язку з чим наявні ознаки правопорушення, що кваліфікуються як самовільне зайняття земельної ділянки.
Вказані дії є порушенням статей 125, 126 Земельного кодексу України, відповідальність за яке передбачена пунктом «б» статті 211 Земельного кодексу України.
Відповідно до п.7 Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України № 963 від 25.07.2007 розрахунок розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, проводиться Держгеокадастром та його територіальними органами на підставі матеріалів обстежень земельних ділянок, проведених відповідно до Порядку виконання земельно-кадастрових робіт та надання послуг на платній основі державними органами земельних ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 листопада 2000 р. № 1619.
Згідно із здійсненим державним інспектором розрахунком розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття частини земельної ділянки, а саме 11,00 га, що розташована поруч із земельною ділянкою з кадастровим номером 2322755100:08:002:0028, правопорушником заподіяна шкода у розмірі 342633,60 грн.
Повідомлення про сплату шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу від 29.10.2019 №866/0/92-19-ДК/038ШК/11/01/-19 із додатком у вигляді розрахунку відповідної шкоди та припис від 29.10.2019 № 866/0/92-19- ДК/0203Пр/03/01/-19 отримано особисто директором ТОВ «Україна» Шайдовським С.О.
Суд відзначає, що складені за результатом проведеної перевірки документи ТОВ «Україна» в судовому порядку не оскаржені, отже, є чинними.
Доказів сплати відповідачем шкоди у добровільному порядку суду не надано.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 217 Господарського кодексу України господарськими санкціями визнаються заходи впливу на правопорушника у сфері господарювання, в результаті застосування яких для нього настають несприятливі економічні та/або правові наслідки. У сфері господарювання застосовуються такі види господарських санкцій: відшкодування збитків; штрафні санкції; оперативно-господарські санкції.
Статтею 224 ГК України передбачено, що учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов`язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб`єкту, права або законні інтереси якого порушено. Під збитками розуміються витрати, зроблені управненою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов`язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.
Частиною 3 ст. 56 Закону України Закону України Про охорону земель передбачено, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства України про охорону земель, підлягає відшкодуванню в повному обсязі.
Враховуючи викладене, суд визнав, що позовна вимога про стягнення з відповідача 342633,6 грн. шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки заявлена обґрунтовано і підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. У разі посилання учасника справи на невчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов`язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину не вчинення відповідних дій або відсутності події встановленою. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів (ст. 74 ГПК України).
Відповідач визнані судом обґрунтованими позовні вимоги не спростував, доказів, які могли б свідчити про своєчасне виконання ним обов`язку щодо сплати заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки шкоди, або звільнення його від такого обв`язку, внаслідок оскарження та скасування прийнятих відносно відповідача рішень контролюючих органів, не надав.
Доводи відповідача щодо відсутності правовстановлюючих документів на земельну ділянку не спростовують зафіксованого перевіркою факту самовільного зайняття земельної ділянки. При цьому в акті перевірки зазначено, що на земельній ділянці орієнтовною площею 36,1 га в контурі № 304 (зліва від кадастрового номеру 2322755100:08:002:0028) частково, а саме орієнтовно в площі 11,0 га проведено оранку, єдиним масивом з земельним ділянками, які знаходяться в оренді ТОВ «Україна». Отже, відсутні підстави для сумнівів, що дана земельна ділянка самовільно зайнята саме відповідачем.
Таким чином, дослідивши матеріали справи та надані докази, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Судовий збір на підставі пункту 2 частини 1 статті 129 Господарського процесуального кодексу України покладається на відповідача.
Керуючись ст.ст. 74, 76-80, 123, 129, 233, 236-242, 247-252 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1.Позов задовольнити
2.Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Україна» (вул. Вищепанової, буд. 79, с. Попівка, Великописарівський район, Сумська область, 42822; ідентифікаційний код 03749037) на користь держави шляхом перерахування коштів на розрахунковий рахунок UA288999980314050611000008449, назва отримувача коштів ГУК у Зап.обл/ТГ смт. Більмак/24062200, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37941997, банк отримувача Казначейство України (ел.адм.подат.) шкоду, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки в розмірі 342633,60 грн. (триста сорок дві тисячі шістсот тридцять три грн. 60 коп.). Стягувач: Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області (вул. Українська, буд. 50, м. Запоріжжя, 69095; ідентифікаційний код 39820689). Видати наказ.
3.Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Україна» (вул. Вищепанової, буд. 79, с. Попівка, Великописарівський район, Сумська область, 42822; ідентифікаційний код 03749037) на користь Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області (вул. Українська, буд. 50, м. Запоріжжя, 69095; ідентифікаційний код 39820689) 5139,04 грн. (п`ять тисяч сто тридцять дев`ять грн. 04 коп.) судового збору. Видати наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено, оформлено і підписано у відповідності до вимог ст.ст. 240, 241 ГПК України 02.06.2023.
Суддя В.В. Левкут
Суд | Господарський суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 29.05.2023 |
Оприлюднено | 05.06.2023 |
Номер документу | 111275901 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин про відшкодування шкоди, збитків |
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Іванов Олексій Геннадійович
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Іванов Олексій Геннадійович
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Іванов Олексій Геннадійович
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Іванов Олексій Геннадійович
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Іванов Олексій Геннадійович
Господарське
Господарський суд Запорізької області
Левкут В.В.