Рішення
від 01.06.2023 по справі 707/1284/23
ЧЕРКАСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

707/1284/23

2/707/548/23

Р І Ш Е Н Н Я

І м е н е м У к р а ї н и

01 червня 2023 року м.Черкаси

Черкаський районний суд Черкаської області у складі:

головуючого судді Тептюка Є.П.

за участю секретаря Щербак-Стерниш Д.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Черкаси в порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю «Грін Ленд Індастрі» про розірвання договору оренди землі, -

в с т а н о в и в :

Стислий виклад позиції позивача:

ОСОБА_1 звернулася до Черкаського районного суду Черкаської області через свого представника - адвоката Лисенка І.А. з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Грін Ленд Індастрі» про розірвання договору оренди землі. Позовні вимоги мотивувала тим, що вона є власником земельної ділянки, площею 1,1252 га, кадастровий номер 7124989000:03:001:0289, що розташована в адміністративних межах Червонослобідської сільської ради, Черкаського району, Черкаської області на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку від 18.03.2010 року.

Дана земельна ділянка передана в оренду відповідачу за договором оренди землі № 965 від 23.10.2020 року. п. 9 договору оренди землі передбачено, що щорічна орендна плата виплачується орендарем у грошовій формі в розмірі 4,5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки або на аналогічну суму натуральній - шляхом надання сільськогосподарської продукції (в тому числі шляхом надання послуг та виконання робіт). Форма орендної плати визначається за взаємною згодою сторін.

Згідно п. 10 Договору - обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням індексів інфляції.

Відповідно до п. 11 Договору, орендна плата вноситься не пізніше 31 грудня за поточний рік.

Орендна плата за 2021 та 2022 роки позивачу сплачена не була, а також за весь час дії договору не враховувався індекс інфляцій, хоча позивач звертався в усній формі до відповідача, але питання до цього часу так і залишилося не вирішеним, орендна плата не виплачена.

02.03.2023 року представником позивача було направлено відповідачу заяву-вимогу про добровільне розірвання договору оренди землі у звязку з істотним порушенням виконання його умов. Відповідачем вимога була проігнорована, відповідно до трекінгу Укропошти, лист був вручений за довіреністю представнику 08.03.2023 року.

У своєму позові ОСОБА_1 посилається на норми ст. 526, ст. 651 ЦК України, норми ст. 1, ст. 13, ст. 21, ст. 24, ст. 32 ЗУ «Про оренду землі», положення ст. 96, ст. 141 Земельного Кодексу України та практику Верховного Суду, згідно якої факт систематичного порушення договору оренди земельної ділянки щодо сплати орендної плати є підставою для розірвання такого договору, незважаючи на те, чи виплачена в подальшому заборгованість.

Зважаючи на вищевикладене позивач просила розірвати договір оренди землі №965 від 23.10.2020 року, кадастровий номер 7124989000:03:001:0289, площею 1,1252 га, укладений між ТОВ «Грін Ленд Індастрі» та ОСОБА_1 , і стягнути судові витрати з відповідача.

Сторони в судове засідання не викликались, відповідно до ч. 5 ст. 279 ЦПК України.

Про дату та місце розгляду справи сторони були повідомлені в порядку п. 1 ч. 8 ст. 128 ЦПК України.

Стислий виклад відзиву:

25.05.2023 року від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому ТОВ «ГРІН ЛЕНД ІНДАСТРІ» просить відмовити у задоволенні позовних вимог з наступних підстав. Відповідач підтверджує, що між ОСОБА_1 та ТОВ «ГРІН ЛЕНД ІНДАСТРІ» був укладений договір оренди землі. Згідно п. 11 Договору, орендна плата виплачується щорічно з 01 серпня по 31 грудня, або за погодженням сторін в будь-який інший строк протягом року. Позивач не надав жодних належних та допустимих доказів невиплати з боку відповідача орендної плати, доказів систематичної невиплати орендної плати, доказів існування заборгованості з орендної плати, не зазначив періоди, за які існує заборгованість з орендної плати.

Орендну плату за всі земельні ділянки по 2021 рік включно на момент звернення позивача до суду було сплачено в повному обсязі 15.01.2022 року, тобто в строки, передбачені договором оренди. Разом з тим, дійсно орендну плату за всі земельні ділянки за 2022 рік було сплачено на користь позивача з боку відповідача 22.02.2023 року із незначним затриманням виплати коштів, але в строки, передбачені договором оренди для іншого строку виплати орендної плати річного терміну, що виключає факт істотного порушення свої договірних зобовязань з боку відповідача.

Це пов`язано виключно з обстановкою, що склалась в країні в 2022 році, зокрема через повномасштабне вторгнення рф на територію України, у зв`язку з чим навесні 2022 року посівні роботи були проведені з запізненням. Окрім того, затримка виплати орендної плати за 2022 рік обумовлена і тим, що восени 2022 року мали місце рясні дощі, і погодні умови не дозволяли вчасно завершити збір урожаю, тому відповідач завершував збір урожаю вже при настанні перших морозів в кінці грудня 2022 року. Через блокування рф зернового коридору, ракетні обстріли портів та зернових терміналів, відсутність ціни на зернові, в цьому році було важко здійснити реалізацію зерна, з метою отримання прибутку та виплати орендної плати за паї власникам земельних ділянок.

Підстави вважати, що з боку відповідача нанесена істотна шкода - відсутні, оскільки ТОВ «Грін Ленд Індастрі» не відмовилось сплачувати орендну плату за землю, а сплатило її в інші строки, що зумовлено дією незалежних від волі відповідача обставин. В даній справі відсутній факт несплати орендної сплати з боку ТОВ «Грін Ленд Індастрі» за спірним договором, оскільки орендна плата включно за 2022 рік сплачена, а отже відсутній факт систематичної несплати орендної плати.

У своєму відзиві відповідач просить визнати причини пропуску строку на подання відзиву на позовну заяву поважними та поновити строк. Зважаючи на те, що ухвала про відкриття провадження отримана представником відповідача 09.05.2023 року, згідно даних рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, а відзив надійшов 25.05.2023 року, відповідачем не порушено строк на подачу відзиву, оскільки прострочення на 1 день (16 день) - це не суттєвий пропуск строку.

Заяви та клопотання, інші процесуальні дії у справі:

Ухвалою Черкаського районного суду Черкаської області від 27.04.2023 року позовну заяву прийнято до розгляду з відкриттям провадження.

Встановлені судом обставини:

Виходячи з принципу процесуальної рівності сторін і враховуючи обов`язок кожної сторони довести ті обставини, на які вона посилається, в судовому засіданні досліджено кожний доказ, наданий сторонами на підтвердження своїх вимог або заперечень, який відповідає вимогам належності та допустимості доказів (п.27 Постанови ПВС України від 12.06.2009 року №2 "Про практику застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції").

Судом встановлено, що 23 жовтня 2020 року між орендодавцем ОСОБА_1 та орендарем - товариством з обмеженою відповідальністю «Грін Ленд Індастрі» укладено договір оренди землі №965. Предметом договору визначено - земельну ділянку сільськогосподарського призначення (пай) з кадастровим номером 7124989000:03:001:0289, яка розташована в адміністративних межах Червонослобідської сільської ради Черкаського району Черкаської області за межами населеного пункту.

Згідно п. 2 Договору - в оренду передається земельна ділянка загальною площею 1,1252 га сільськогосподарських угідь - рілля, право власності на яку посвідчено державним актом серії ЯИ 516763 від 18.03.2010 року на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом №2-1329 від 28.04.2009.

п. 8 Договору визначено, що договір укладено строком на 15 років.

Згідно п. 9 Договору, щорічна орендна плата виплачується орендарем у грошовій формі в розмірі 4,5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, або на аналогічну суму натуральній - шляхом надання сільськогосподарської продукції (в тому числі шляхом надання послуг та виконання робіт). Форма орендної плати визначається за взаємною згодою сторін. Орендодавець не менш ніж в тижневий строк, шляхом подачі письмової заяви або в інший доступний спосіб попереджає орендаря про бажану дату, форму і розмір проведення розрахунків по орендній платі та надає орендодавцю необхідну вихідну інформацію (номер банківського рахунку тощо). Орендар нараховує, утримує та сплачує до бюджету ПДФО та інші обовязкові внески/платежі із суми орендної плати та всіх інших виплат, здійснених за цим Договором на користь орендодавця, використовуючи ставку податку в розмірі та порядку, визначеному законодавством. Орендна плата виплачується за вирахуванням усіх належних податків та зборів. Орендна плата сплачується щорічно з 01 серпня по 31 грудня, або за погодженням сторін в будь-який інший строк протягом року. Орендна плата за письмовою заявою орендодавця та згодою орендаря може бути виплачена орендодавцю у вигляді попередньої оплати наперед, у тому числі за весь строк оренди.

Згідно п. 14 Договору - у разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, справляється пеня у розмірі 0,01 відсотка несплаченої суми за кожний день прострочення, але в будь-якому випадку не більше 10% річного розміру орендної плати. Орендар не несе відповідальності за прострочення виплати орендної плати у випадку, якщо таке прострочення виникло з вини орендодавця.

Об`єкт за договором оренди землі вважається переданим орендодавцем орендареві з моменту державної реєстрації права оренди в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, якщо інше не встановлено законом (п. 20 Договору).

Відповідно до п. 21 Договору - об`єкт за договором оренди землі вважається повернений орендарем орендодавцю з моменту державної реєстрації припинення права оренди в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, якщо інше не встановлено законом.

п. 38 Договору визначено, що дія договору припиняється шляхом його розірвання за: взаємною згодою сторін, рішенням суду на вимогу однієї із сторін у наслідок невиконання другою стороною обовязків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.

Згідно п. 44 Договору, договір є укладеним в момент його підписання сторонами. Право оренди за цим договором підлягає державній реєстрації та виникає з моменту реєстрації в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та діє до закінчення строку дії Договору.

ОСОБА_1 є власником земельної ділянки, що розташована на території Червонослобідської сільської ради, Черкаського району, Черкаської області, площею 1,13 га, з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 7124989000:03:001:0289, згідно державного акту на право власності на земельну ділянку, Серії ЯИ №516763 від 18.03.2010 року.

01.03.2023 року представником позивача направлено лист відповідачу щодо розірвання договору оренди. Дані про отримання даного листа відповідачем - у матеріалах відсутні.

Відповідно до видаткового касового ордеру від 15.01.2022 року, ОСОБА_1 отримала від СПП «РВД-АГРО» кошти в сумі 622,94 грн. за договором пайовки 272 га «1-18 від 18.12.2010. В ордері міститься також підпис одержувача.

Суд не приймає даний доказ як належний, оскільки він не стосується предмету спору, і пов`язаний з правовідносинами, які склалися між орендарем ОСОБА_1 та орендодавцем СПП «РВД - АГРО» щодо договору оренди землі від 18.12.2010 року.

Згідно видаткового касового ордеру від 15.01.2022 року, ОСОБА_1 отримала від ТОВ «ГРІН ЛЕНД ІНДАСТРІ» кошти в сумі - 9877,05 грн. за договором оренди землі №967 від 23.10.2020 року, за договором оренди землі №965 від 23.10.2020 року.

Відповідачем надана копія відомості про орендну плату, з якої вбачається що ОСОБА_1 нараховано - 622,94, відраховано виданий раніше аванс - 9877,05, до видачі - 10500 грн. В графі «розписка про одержання» проставлено підпис ОСОБА_1 . Дана відомомість підтверджує отримання ОСОБА_1 коштів від ТОВ "РВД -АГРО" в сумі 622,94 грн. та від ТОВ "ГРІН ЛЕНД ІНДАСТРІ" в сумі 9877,05 грн.

Норми права, що підлягають застосуванню:

Відповідно до ч. 1 ст. 15, ч. 1 ст. 16 Цивільного кодексу України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Згідно статті 526 ЦК України зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Договір є обов`язковим для виконання сторонами (стаття 629 ЦК України).

Згідно з частинами першою та другою статті 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Статтею 2 Закону України «Про оренду землі» в редакції, чинній на момент укладання договору, передбачено, що відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються ЗК України, ЦК України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Згідно зі статтею 13 вказаної редакції Закону України «Про оренду землі», договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Відповідно до статті 15 Закону України «Про оренду землі» у редакції, чинній на момент укладання договору, істотними умовами договору оренди землі є: об`єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату. За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови.

Положеннями статей 21, 22 зазначеної редакції Закону України «Про оренду землі» передбачено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди. Орендна плата справляється у грошовій формі. За згодою сторін розрахунки щодо орендної плати за землю можуть здійснюватися у натуральній формі. Розрахунок у натуральній формі має відповідати грошовому еквіваленту вартості товарів за ринковими цінами на дату внесення орендної плати.

За правилами ч. 1 статті 32 Закону України «Про оренду землі» у редакції, чинній на момент укладання договору, на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 24 ЗУ «Про оренду землі» у редакції, чинній на момент укладання договору, орендодавець має право вимагати у орендаря своєчасного внесення орендної плати.

Відповідно до пункту «д» частини першої статті 141 ЗК України підставою для припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата орендної плати.

Таким чином, законодавство передбачає як необхідну умову для розірвання договору оренди землі - систематичне невиконання умов договору, в тому числі і несплату орендної плати.

Відповідно до ч. 3 ст. 12, ч. 1 ст. 81 Цивільного процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Частиною 3 ст. 77 ЦПК України визначено, що сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.

Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків (ст. 76 Цивільного процесуального кодексу України).

Суд враховує вимоги ст. 80 ЦПК України, зокрема достатність доказів для вирішення справи, наданих до суду.

Позиція та висновки суду за результатами розгляду справи:

Суд, дослідивши надані докази в їх сукупності та повноті, приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог. Як вбачається з матеріалів справи, 23.10.2020 року між орендодавцем - ОСОБА_1 та орендарем - товариством з обмеженою відповідальністю «Грін Ленд Індастрі» було укладено договір оренди землі №965. В матеріалах справи відсутні дані щодо державної реєстрації права оренди землі, проте, згідно п. 44 Договору - договір є укладеним в момент його підписання сторонами. Право оренди за цим договором підлягає державній реєстрації та виникає з моменту реєстрації в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та діє до закінчення строку дії Договору.

Відповідно до ст. 125 ЗК України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Оскільки дана підстава не розглядається сторонами як можливість повернення їх до правовідносин, які існували, до «укладання договору», суд не приймає її до уваги при винесенні рішення.

Предметом спірного договору оренди стала земельна ділянка сільськогосподарського призначення з кадастровим номером 7124989000:03:001:0289, яка розташована в адміністративних межах Червонослобідської сільської ради Черкаського району Черкаської області за межами населеного пункту, та належить на праві приватної власності ОСОБА_1 . Договором оренди землі визначено форми орендної плати, яка повинна вноситься орендарем щорічно з 01 серпня по 31 грудня, або за погодженням сторін в будь-який інший строк протягом року.

Видатковим касовим ордером від 15.01.2022 року підтверджується сплата відповідачем орендної плати позивачу за 2021 рік. Належні, допустимі та достовірні докази, які підтверджують сплату ТОВ «Грін Ленд Індастрі» орендної плати на користь ОСОБА_1 за 2022 рік, в матеріалах справи відсутні.

Отже, суд вбачає в діях орендаря порушення строку сплати орендної плати за 2021 рік на 15 днів, і повне невиконання зобов`язання по сплаті орендної плати за 2022 рік.

Однак, якщо договором оренди землі передбачена сплата орендної плати щорічно до 31 грудня, то систематичною може бути визнана несплата протягом 2 і більше років.

Якщо ж має місце лише затримка виплати орендної плати - це не є підставою для розірвання договору оренди в судовому порядку.

Судом встановлена несвоєчасна сплата орендної плати ТОВ «Грін Ленд Індастрі» на користь ОСОБА_1 за 2021 рік, яку позивач отримала 15 січня 2022 року, тобто з несуттєвим порушенням строку, передбаченого договором оренди. Однак, в даній ситуації відсутня систематичність несплати орендної плати ТОВ «Грін Ленд Індастрі», оскільки один випадок невиплати орендної плати відповідачем за 2022 рік не передбачає систематичності, а тому відсутні підстави для розірвання вказаного договору оренди.

Пропущення орендарем строку сплати орендної плати у п`ятнадцятиденний термін не позбавило орендодавця значною мірою на те, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Більш того, суд звертає увагу позивача на те, що відповідно до п. 14 договору оренди землі №965 від 23.10.2020 року - у разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, справляється пеня у розмірі 0,01 відсотка несплаченої суми за кожний день прострочення, але в будь-якому випадку не більше 10% річного розміру орендної плати.

Отже, сторони не визначили можливість розірвання договору оренди орендодавцем в односторонньому порядку, з підстав невнесення орендної плати орендарем у строки, визначені договором, а лише встановили штрафні санкції за несвоєчасне виконання зобов`язання, шляхом сплати пені, і фактично допускали, що несвоєчасна сплата орендної плати не буде істотним порушенням умов договору оренди землі, і як наслідок не стане підставою для його розірвання.

Посилання позивача на те, що за весь час дії договору оренди не враховувався індекс інфляції є незрозумілим, оскільки якщо ОСОБА_1 стверджує про неотримання нею орендної плати за 2 роки, (при цьому вимогу про стягнення боргу та інфляційних втрат не заявляє), то чи є очікуваним отримання інфляційних втрат без суми заборгованості.

Судові витрати:

Питання про розподіл судових витрат суд вирішує відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України. Враховуючи, що позовні вимоги не підлягають до задоволення, судовий збір необхідно віднести на рахунок позивача.

Керуючись ст.ст. 141, 263-265 ЦПК України суд, -

в и р і ш и в :

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю «Грін Ленд Індастрі» про розірвання договору оренди землі- відмовити повністю.

Судовий збір віднести на рахунок позивача.

Ознайомитись з повним текстом судового рішення, в електронній формі, сторони можуть за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua/.

Апеляційні скарги на рішення можуть бути подані протягом 30 днів з дня його складення через суд першої інстанції до Черкаського апеляційного суду або безпосередньо до Черкаського апеляційного суду.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована у АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 .

Відповідач: товариство з обмеженою відповідальністю «ГРІН ЛЕНД ІНДАСТРІ», м. Полтава, вул. Пушкіна, 42, офіс 106, код ЄДРПОУ 43593710.

Суддя: Є. П. Тептюк

СудЧеркаський районний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення01.06.2023
Оприлюднено06.06.2023
Номер документу111301944
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: що виникають з договорів оренди

Судовий реєстр по справі —707/1284/23

Постанова від 24.01.2024

Цивільне

Черкаський апеляційний суд

Бородійчук В. Г.

Ухвала від 11.12.2023

Цивільне

Черкаський апеляційний суд

Бородійчук В. Г.

Ухвала від 21.11.2023

Цивільне

Черкаський апеляційний суд

Бородійчук В. Г.

Рішення від 01.06.2023

Цивільне

Черкаський районний суд Черкаської області

Тептюк Є. П.

Ухвала від 27.04.2023

Цивільне

Черкаський районний суд Черкаської області

Тептюк Є. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні